ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 21/1/2023, 21:17

Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
michaellcmacha wrote:
a otkud ti ideja da bi rusi ispalili sav svoj nuklearni potencijal... 
Jučer Medvedev izjavio.

Doduše, ne znam da li bi čitav potencijal ispalili, ali dovoljan sigurno da.
Čuj ti živiš neki svoj život,... bla,bla,bla...
Zar ti ne živiš neki svoj život?!

I kad skužiš da je u Ukrajini jedini agresor Amerika, onda ćeš me bolje razumjeti.
Eto to ti ja govorim, dakle rusija je okupirala i anektirala dijelove ukrajine ali ti i dalje vidiš da je to amerika okupirala i kažeš da nisi na drogama??
I ti imaš problem, kao i još neki ovdje...

Vi mislite da je rat u Ukrajini počeo 2022.

A počeo je prije 20-ak godina. Naravno, ono što vam ne odgovara, zaboravite. Nemoš tako na zelenu granu.

Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 21/1/2023, 21:18

AssadNaPodmornici wrote:
Charles III wrote:Zanimljiva analiza jednog mog poznanika:



Već sam pisao o Bakhmutskoj stupici na koju su pale ukrajinske snage, no postoji li način njenog prekidanja? Postoji! 

Bakhmutska stupica je bio genijalan potez od strane Putinovih postrojbi na koji naprosto nisu bile spremne ukrajinske snage, njezin bit je bilo vezivanje velikog broja ukrajinskih postrojbi na jednu točku bojišta što pak onemogućuje druge izmjene položaja ukrajinskih snaga na Južno i Sjeverno od samog Bakhmuta (posebice s Juga vezane čitave brigade). To je dovelo do vezivanja 14 brigada i gotovo 60,000 vojnika na uže koncentrirano bojište gdje pak se iskorištava ruska topnička i zračna nadmoć. Nažalost kako rat nisu samo brojke već stradanja, to znači u poljskim i vojnim bolnicama samo tog područja preko stotinjak ranjenih ukrajinskih vojnika na dan po bolnici, što ovo čini trenutno najkrvavijim dijelom sukoba. Putinovske snage su nastavile dalje s osvajanjem Soledara i pred njima je Krasna Hora (moja pretpostavka kroz ovaj tjedan ako ne već i kroz koji dan) koja čim padne otvara se i važan grad Bakhmut koji sigurno pada. No postoji li način kako prekinuti tu krvavu Bakhmutsku stupicu? 

Odgovor jest Da!
I toga su svjesni Ukrajinci, ali i nažalost Rusi.
Naime Sjeverno se nalazi mjesto Kreminna koje ima izuzetno zeznuto geografsko okruženje, s Juga i Jugo-Zapada velika šuma, sa Zapada poljana (lako branjiva). Sam grad je čvrsto branjen a njegov pad bio bi katastrofalan po putinovske snage. Iako nije u medijima plasirano, vidljivo je po pomaku postrojbi da su ukrajinske snage toga svjesne i već par dana traju pokušaji napada kroz šumu, već sada na terenu prozvana krvava šuma zbog velikog stradanja ljudi. Da bi operacija bila uspješna potrebno je vezivanje više snaga, jer Rusi su svjesni ove opasnosti i dobro su utvrdili položaje. Ako Ukrajinci to uspiju, a moja je pretpostavka da s trenutnim opsegom to ne mogu, dok s povećanim (uz velike gubitke) bi to sigurno mogli dolazi do velike promijene oko Bakhmutske stupice.

1. Ukrajinci povećavaju i kordiniraju više snaga na napad i osvajanje Kreminne. Ljudske žrtve svakako bi bile visoke (već su sada pri manjim pokušajima prodora) no potez bi uzdrmao putinovske snage na čitavom širem prostoru. Morala bi se vezati čitava putinovska oklopna brigada da se postavi novi položaj obrane (broj 2. sjever). Vitalno važna prometnica P66 koja je u ruskim rukama prekida važnu rutu snabdijevanja i komunikacije putinovskih snaga diljem čitave sjeverne obrambene linije. Otvara se automatski i novi prozor prema Sieverodonetsku zbog čega Putinovske snage moraju (alternative nemaju jer dolazi do dubokog prodora u neprijateljski teritorij) vezivati snage iz Bakhmutske stupice (broj 2. jug) i stvoriti novu obrambenu liniju vjerojatno uz os Popasna-Vrubivka. Sve ovo navedeno otvara vrlo veliku mogućnost oslobađanja Sieverodonetska (broj 3) što nadalje okreće novi scenarij

Ukrajinci ovo pokušavaju, iako nije medijski popraćeno (i logično neće niti biti osim ako je uspješno), kroz manje ofenzivne grupacije. No ukoliko ne koncentriraju veći broj snaga tj riskiraju i vezuju ih te u munjevitom udaru osvoje mjesto prekid Bakhmutske stupice neće biti moguć.


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Fb_img85

da ali pretpostavka je pogrešna u startu čim pišu od 60 000 vojnika u Bahmutu. Pa sam grad prije rata nije imao 70 000 stanovnika, to bi značilo da u gradu su na preko tisuću tenkova, oklopnih vozila itd.  čim netko radi takve katastrofalne greške na temelju kakvih (nikakvih podataka) možeš reći frendu bez uvrede da može sa tom analizom obrisati dupe :)
to je kao da ja ne znam falijem silu gravitacije za 4x, i onda na temelju toga idem raditi nacrte za mostove ili zgrade.

Nacrte mozes raditi, ali dimenzionirati konstruktivne elemente nikako ne bi bilo dobro:)
Glede teorije sto bi se moglo uciniti za obranu Bakhmuta kao takva nije pogresna.
I sam sam navodio ili ozbiljan sukob direktno s ekipom koja napada Bakhmut ili opcionalno prodor u Lugansk iznad Kremine.
I eventualni ozbiljan napad prema npr. Azovu takodjer bi razbio pritisak oko Kremine.
Na zalost za sada izostaje i jedna i druga i treca  aktivnost.
Naravno da u Bakhmutu i blizem okruzju nema 60 000 vojnika.
Tek to bi bio problem ako bi ih slucajno bilo toliko a situacija se odvija kako se odvija.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 21/1/2023, 21:20

Nasilno prikupljanje ukrajinskih građana za topovsko meso u regiji Kirovograd.

Volontiranje je odavno završilo i preostao je samo jedan način da se popune Oružane snage Ukrajine.

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28770
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 21/1/2023, 21:26

crvenkasti wrote:Nasilno prikupljanje ukrajinskih građana za topovsko meso u regiji Kirovograd.

Volontiranje je odavno završilo i preostao je samo jedan način da se popune Oružane snage Ukrajine.

Sto se javilo dragovoljno  javilo se.
Tako je i kod ukrajinaca i kod rusa.
Ubuduce samo privodjenje mobilizacijom i slanje u blatne rovove.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 21/1/2023, 21:38

dijagram wrote:
crvenkasti wrote:Nasilno prikupljanje ukrajinskih građana za topovsko meso u regiji Kirovograd.

Volontiranje je odavno završilo i preostao je samo jedan način da se popune Oružane snage Ukrajine.

Sto se javilo dragovoljno  javilo se.
Tako je i kod ukrajinaca i kod rusa.
Ubuduce samo privodjenje mobilizacijom i slanje u blatne rovove.

Sve veći ritam i dubina regrutacije (sada doslovno staraca i bogalja) u kombinaciji s kolapsirajućom situacijom na frontu daje vjerodostojnost svim izvješćima od prosinca o tome koliko su loše postale stope gubitaka za AFU. Ovo ipak ne bi trebalo biti iznenađenje za one koji pozorno prate situaciju.

Nedavno je objavljeno u Wall Street Journalu da AFU sada ispaljuje samo 40.000 granata mjesečno. Ovo je zapanjujuće priznanje jer je stopa prije bila 5.000-6.000 granata dnevno, ili 150.000 mjesečno; promijenili su metriku kako bi pokušali sakriti tu činjenicu. RuF je u međuvremenu ostao dosljedan na oko 20.000 granata dnevno od kasnog ljeta.

To znači da se prednost ruske vatrene moći povećala s oko 3:1 na stopu od gotovo 19:1. Dodajte tome mobilizaciju koja rješava poteškoće u ljudstvu, i jasno je zašto se ruski uspjesi u posljednje vrijeme brzo smjenjuju.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28770
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by T. 21/1/2023, 21:45

evo kaže i teror..., ovaj ameri savjetuju ukrajincima da napuste artjomovsk i sačuvaju snage za veliku proljetnu ofanzivu...
smatram da bi ih trebali poslušati, samo im žele dobro...

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Unname11
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 21/1/2023, 21:53

crvenkasti wrote:
dijagram wrote:
crvenkasti wrote:Nasilno prikupljanje ukrajinskih građana za topovsko meso u regiji Kirovograd.

Volontiranje je odavno završilo i preostao je samo jedan način da se popune Oružane snage Ukrajine.

Sto se javilo dragovoljno  javilo se.
Tako je i kod ukrajinaca i kod rusa.
Ubuduce samo privodjenje mobilizacijom i slanje u blatne rovove.

Sve veći ritam i dubina regrutacije (sada doslovno staraca i bogalja) u kombinaciji s kolapsirajućom situacijom na frontu daje vjerodostojnost svim izvješćima od prosinca o tome koliko su loše postale stope gubitaka za AFU. Ovo ipak ne bi trebalo biti iznenađenje za one koji pozorno prate situaciju.

Nedavno je objavljeno u Wall Street Journalu da AFU sada ispaljuje samo 40.000 granata mjesečno. Ovo je zapanjujuće priznanje jer je stopa prije bila 5.000-6.000 granata dnevno, ili 150.000 mjesečno; promijenili su metriku kako bi pokušali sakriti tu činjenicu. RuF je u međuvremenu ostao dosljedan na oko 20.000 granata dnevno od kasnog ljeta.

To znači da se prednost ruske vatrene moći povećala s oko 3:1 na stopu od gotovo 19:1. Dodajte tome mobilizaciju koja rješava poteškoće u ljudstvu, i jasno je zašto se ruski uspjesi u posljednje vrijeme brzo smjenjuju.
Ne nasjedaj na budalastine.
Sve brojke koje se navode o municiji, mrtvima, unistenim ili jos uvijek ispravnim tenkovima itd
Sve su lazne i propagandne, bilo ukrajinske ili ruske.
Kroz cijelu ovu temu stoga se na to uopce ne obazirem.
Stanje na bojistu je takvo da i rusi i ukrajinci topnistvom djeluju znatno manje nego su djelovali.
Tocno je da su ukrajinci koji su ionako bili manje opskrbljeni municijom dodatno smanjuju intenzitet.
Tocno je i da pomaci kod Bakhmuta jesu jer ukrajinci nisu dovoljno dobro pokrili teren topnistvom.
To je moja osobna procjena, mozda i grijesim jer ne znamo pravo stanje stvari.
Pretpostavljam cuvanje municije za vecu napadnu operaciju.
Ne vjerujem da jednostavno nemaju kolicine koje su imali prije dva tri mjeseca.
Po svemu su im dostavili jos i vise nego tada, no i to moze biti propaganda, dakako.
Kako god, brojke su pogresne, to je jedino sigurno.
Neki strucnjaci su pisali i o ruskoj nestasici municije, dakako rekao sam da je to glupost.
Nema je vise na bacanje, ali ce je sigurno biti dovoljno za vodjenje rata, a tako ce biti i s ukrajinskom stranom.
Ginut ce se dalje, rekao bih do pada politickog vrha, ruskog ili ukrajinskog.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 21/1/2023, 23:19

dijagram wrote:
crvenkasti wrote:
dijagram wrote:
crvenkasti wrote:Nasilno prikupljanje ukrajinskih građana za topovsko meso u regiji Kirovograd.

Volontiranje je odavno završilo i preostao je samo jedan način da se popune Oružane snage Ukrajine.

Sto se javilo dragovoljno  javilo se.
Tako je i kod ukrajinaca i kod rusa.
Ubuduce samo privodjenje mobilizacijom i slanje u blatne rovove.

Sve veći ritam i dubina regrutacije (sada doslovno staraca i bogalja) u kombinaciji s kolapsirajućom situacijom na frontu daje vjerodostojnost svim izvješćima od prosinca o tome koliko su loše postale stope gubitaka za AFU. Ovo ipak ne bi trebalo biti iznenađenje za one koji pozorno prate situaciju.

Nedavno je objavljeno u Wall Street Journalu da AFU sada ispaljuje samo 40.000 granata mjesečno. Ovo je zapanjujuće priznanje jer je stopa prije bila 5.000-6.000 granata dnevno, ili 150.000 mjesečno; promijenili su metriku kako bi pokušali sakriti tu činjenicu. RuF je u međuvremenu ostao dosljedan na oko 20.000 granata dnevno od kasnog ljeta.

To znači da se prednost ruske vatrene moći povećala s oko 3:1 na stopu od gotovo 19:1. Dodajte tome mobilizaciju koja rješava poteškoće u ljudstvu, i jasno je zašto se ruski uspjesi u posljednje vrijeme brzo smjenjuju.
Ne nasjedaj na budalastine.
Sve brojke koje se navode o municiji, mrtvima, unistenim ili jos uvijek ispravnim tenkovima itd
Sve su lazne i propagandne, bilo ukrajinske ili ruske.
Kroz cijelu ovu temu stoga se na to uopce ne obazirem.
Stanje na bojistu je takvo da i rusi i ukrajinci topnistvom djeluju znatno manje nego su djelovali.
Tocno je da su ukrajinci koji su ionako bili manje opskrbljeni municijom dodatno smanjuju intenzitet.
Tocno je i da pomaci kod Bakhmuta jesu jer ukrajinci nisu dovoljno dobro pokrili teren topnistvom.
To je moja osobna procjena, mozda i grijesim jer ne znamo pravo stanje stvari.
Pretpostavljam cuvanje municije za vecu napadnu operaciju.
Ne vjerujem da jednostavno nemaju kolicine koje su imali prije dva tri mjeseca.
Po svemu su im dostavili jos i vise nego tada, no i to moze biti propaganda, dakako.
Kako god, brojke su pogresne, to je jedino sigurno.
Neki strucnjaci su pisali i o ruskoj nestasici municije, dakako rekao sam da je to glupost.
Nema je vise na bacanje, ali ce je sigurno biti dovoljno za vodjenje rata, a tako ce biti i s ukrajinskom stranom.
Ginut ce se dalje, rekao bih do pada politickog vrha, ruskog ili ukrajinskog.

ma da, 40 000 granata mjesečno, toliko je republika srpska sa 1.5milijuna stanovnika pucala, kamo li neće Ukraina gdje im vagoni i vagoni streljiva dolazi iz Europe. Hrvatska je ispraznila svoja skladišta, u Bosni koja ima tvornice streljiva, radi se tuta-forca sve ide za Ukrainu, a gdje su tek ostale EU/USA/canada/koreja/australia itd zemlje.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 01:00

Inače još jedan komentar baš vezano za Ruske napade.
Paradoksalni su. Na početku rata išli su sa gomilom teškog oružja naprijed, bez dovoljno vojnika/pješaka. Znamo kako je to završilo spaljenim kolonama Ruskog teškog oklopa i drugog oružja, stavljali smo videa i slike i Oryx ekipa je sve bilježila. Moram naglasiti da su i Ukrainci imali gubitke iako po svemu sudeći dosta manje u samom početku rata.

Međutim zadnjih par tjedana paradox. Prvo sam čitao po Ruskim telegram kanalima kako se Ruska vojska a pogotov Wagner žali da nemaju dovoljno niti tenkova, niti oklopnih vozila(tu i tamo se žale da im fali artiljerije iako manje) . A čak i kukaju kako tenkovi se koriste kao u ulozi haubica(što je loše samo po sebi pisao sam o tome).

I pazi apsurda, dosta video i drone snimki , snima Rusku vojsku kako ovaj put napadaju sa pješadiom . Artiljerijska priprema i pješadija ide naprijed vrlo malo oklopa. Imaju nešto sitno uspjeha često uz dosta snimaka gubitaka (imaju i UKR gubitke iako ne gubitke koji se snime videom, vjerojatno više od same artiljerije).

S obizirom da su recimo prije godinu dana napali sa cca- 220k vojnika i 2500tenkova(plus drugi oklop) -- recimo da je omjer na 90 vojnika 1 tenk, trenutno bi Rusi mogli biti na 350k vojnika u Ukraini i na 1900 tenkova, što bi doslovno bilo recimo duplo manje - 180 vojnika na 1 tenk.

I sa Ukrainom je slično, u početku se nije niti vidilo UKR tenkova, dio je uništen u Ruskim zračnim napadima(izašle su neke snimke i završile na Oryxu) , međutim prvih par mjeseci Ukrainski tenkovi se nisu dali primjetiti. Tek kasnije u ofanzivnim operacijama. I sada nema UKR tenkova toliko, naravno izlaze nešto snimke kod Bahmuta i Kremine UKR tenkova, međutim svega par desetaka tenkova iman osjećaj(nije niti to malo, naša vojska ima koliko 50-60 tenkova koji mogu obavljati posao) , dok u pozadini UKR vojska bi trebala imati kada se uračunaju gubici sa Oryxa(plus dodaš još dodatne jer ne snimi se se sve) i ono što su popravili, i ukrali Rusima i dobili od zapada - UKR bi trebala imati 900-1200 tenkova - više nego sa koliko je krenula, međutim i dalje manje od Rusije, ali omjer je dosta povoljniji...

Još za strategiju da dodam neke činjenice. Količina recimo oklopa na cijelom bojištu ne znači da će toliko biti u pojedinim bitkama.
Primjer vam je WW2 - Crvena Armija(Rusi, Ukrainci, Kazhstanci, itd itd) je već od 1942 -1944 u pravilu imala 2x vojnika više nego Švabe i ekipa. Međutim u pojedinim bitkama Crvena Armija je imala i 5:1 i veće omjere . O čemu se radilo? Zbog bolje logistike(skoro pa pola milijuna američkih kamiona, američkog goriva, deseci tisuća kilometara američkih tračnica, 4000 lokomotiva, američkog goriva - toliko o tome da je američka pomoć bila bezefekta) , zbog bolje(američke) logistike, Crvena Armija je mogla uoči važnih operacija brže pribaciti vojsku i tako stvoriti lokalnu prednost od 5:1 , iako je na razini cijele istočne fronte bila 2:1.

I jednom kada krene operacija, Švabe jer nisu imali niti goriva, niti kamiona, niti toliko lokomotiva, jednostavno nisu mogli brzo prebacivati vojsku, povlačiti se itd. Kako je jedan rekao, Njemačka je od 1942 ratovala drugi svjetski rat, sa WW1 taktikom.

-----------------
Ukrainci istom logikom čak i ne moraju imati na razini fronte više vojnika niti oklopa od Ruse da bi ostvarili odlučujuće pobjede .
Mogu boljom logistikom i organizacijom u kratkom vremenu steći veću lokalnu prednost. (zato im Rusi udaraju po energetskom sustavu da im sjebu željeznicu).

A tu su i drugi multiplikatori, tipa obuka, tehnolgija.
Nagluplji primjer je sam HIMARS sustav sa preciznim raketama. Bez Američkog/Ukrainskog intela i satelita, ti HIMARSi ne vrijede puno.
Međutim sateliti i dobar intel dižu multipliciraju njihov faktor razaranja za nekoliko puta pa i nekoliko desetaka puta.
Zato je 40ak HIMARS sustava okrenulo rat u Ukraini, dok Rusi imaju na stotine sličnih sustava i uopće nisu proizveli niti pribilžan efekt kao 10x manje HIMARSa.
(što ne znači da je to u svakom segmentu fronte, da je tako, rat bi bio gotov)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


melkior likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III 22/1/2023, 11:03

Ova slika govori sve. Napredak rusa u 323 dana rata u Donbasu iznosio je 32,72 km, na najširem dijelu. Istovremeno su Ukrajinci oslobodili tisuće kilometara kvadratnih na drugim bojišnicama.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Fb_img86

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III 22/1/2023, 11:09

zoro avenger wrote:
Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
michaellcmacha wrote:
a otkud ti ideja da bi rusi ispalili sav svoj nuklearni potencijal... 
Jučer Medvedev izjavio.

Doduše, ne znam da li bi čitav potencijal ispalili, ali dovoljan sigurno da.
Čuj ti živiš neki svoj život,... bla,bla,bla...
Zar ti ne živiš neki svoj život?!

I kad skužiš da je u Ukrajini jedini agresor Amerika, onda ćeš me bolje razumjeti.
Eto to ti ja govorim, dakle rusija je okupirala i anektirala dijelove ukrajine ali ti i dalje vidiš da je to amerika okupirala i kažeš da nisi na drogama??
I ti imaš problem, kao i još neki ovdje...

Vi mislite da je rat u Ukrajini počeo 2022.

A počeo je prije 20-ak godina. Naravno, ono što vam ne odgovara, zaboravite. Nemoš tako na zelenu granu.

Rat je počeo 2014. Izravna ruska invazija 2022.

Bilo je sitnog puškaranja na Krimu ranih 90ih, al to se ne računa .

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III 22/1/2023, 12:37

Ukrajina se spremna za novu veliku ofanzivu koja bi mogla početi za nekoliko sedmica, a jedan od ključnih insajdera predsjednika Volodimira Zelenskog poručio je da očekuju nadolazeći ruski potez koji će opkoliti zemlju uz istovremeni napad na tri fronta.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukrajinci-strahuju-da-bi-putinov-naredni-napad-mogao-biti-nova-nocna-mora/230122039

Mogu li Rusi u slučaju da simultano krenu u ofenzivu sa sjevera, istoka i juga dovesti Ukre u tešku situaciju i povlačenje u smjeru Kijeva?

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 22/1/2023, 13:11

Charles III wrote:
zoro avenger wrote:
Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
Šandor Winnetou wrote:
zoro avenger wrote:
michaellcmacha wrote:
a otkud ti ideja da bi rusi ispalili sav svoj nuklearni potencijal... 
Jučer Medvedev izjavio.

Doduše, ne znam da li bi čitav potencijal ispalili, ali dovoljan sigurno da.
Čuj ti živiš neki svoj život,... bla,bla,bla...
Zar ti ne živiš neki svoj život?!

I kad skužiš da je u Ukrajini jedini agresor Amerika, onda ćeš me bolje razumjeti.
Eto to ti ja govorim, dakle rusija je okupirala i anektirala dijelove ukrajine ali ti i dalje vidiš da je to amerika okupirala i kažeš da nisi na drogama??
I ti imaš problem, kao i još neki ovdje...

Vi mislite da je rat u Ukrajini počeo 2022.

A počeo je prije 20-ak godina. Naravno, ono što vam ne odgovara, zaboravite. Nemoš tako na zelenu granu.

Rat je počeo 2014. Izravna ruska invazija 2022.

Bilo je sitnog puškaranja na Krimu ranih 90ih, al to se ne računa .
rat je počeo smrću lenjina, kada je drug staljin u duhu demokracije i boljeg socijalističkog društva počeo s genocidom nad ukrajincima.
ne samo nad njima. pod imperijalističkom rusijom nestali su cijeli narodi. progutane države.

tu stoku treba upacificirat i denacizirat.
još im dodatno lupati sankcije dok ne počnu krepavat.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 13:19

Charles III wrote:Ukrajina se spremna za novu veliku ofanzivu koja bi mogla početi za nekoliko sedmica, a jedan od ključnih insajdera predsjednika Volodimira Zelenskog poručio je da očekuju nadolazeći ruski potez koji će opkoliti zemlju uz istovremeni napad na tri fronta.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukrajinci-strahuju-da-bi-putinov-naredni-napad-mogao-biti-nova-nocna-mora/230122039

Mogu li Rusi u slučaju da simultano krenu u ofenzivu sa sjevera, istoka i juga dovesti Ukre u tešku situaciju i povlačenje u smjeru Kijeva?

nemaju Rusi resursa toliko za napad.
Moraš ti na svakom od tih pravaca ostvariti ogromnu artiljerijsku i moć u oružuju, tehnici, za napad ne idu ovi teritorijalci koje Ukraina/Rusija mobilizira ekipa od 50-60godina, tu ide ekipa između 20-40godina starosti, koji većinu vremena provode na obuci itd i koriste najbolje oružje, tenkove , najviše granata.

Rusija je imala toliko ogromne gubitke(oryx plus možemo računati da još određen postotak koji nije snimljen) i da čak povećaju proizvodnju svega ostaloga, nije dovoljno.

A Ukrainci za razliku od prije prošle godine su puno jači, i utvrđeni. Takav napad bi bio samoubilački , - realno moguće ga je ostvariti pod uvjetom da je tvoja vojska tehnološki, motivacijski , informacijski, superiornija od protivnika, pa kada pomnožiš te "multiplikatore" dobiješ da unatoč istom broju vojnika i tenkova , imaš nekoliko puta jaču vojsku.

iračka vojska u Pustinjskoj Oluji je na papiru bila ogromna.. među najjačima na svijetu. Međutim motivacija 0 bodova, moral 0 bodova, obuka 0 bodova, tehnološki su na pojedinim segmentima zaostajali - recimo tenkovi im nisu imali noćnu optiku, pa bi Ameri napali noću tenkovima , i uništavali Iračane a da ovi nebi imali pojma tko ih gađa.

Rusija jednostavno trenutno nema takvu prednost nad Ukraincima, još gore od svega Ukrainci su vjerojatno tu malo ispred Rusa, ali i dalje ne dovoljno da oni mogu sa istim brojem tenkova i oklopa ,napraviti prodor. (mi se nadamo da bi uz kvalitetnu obuku i pomoć sa zapada možda to mogli biti sposobni ovo ljeto napraviti i tako okončati rat)

Naravno možda postoji faktor iznanađenja , tipa Rusi izgrade neke rezerve koje nitko ne očekuje(kao što nitko nije vjerovao da su Ukrainci kod Harkiva i Luganske oblasti bili sposobni izvesti dvije onakve ofenzive).
Ja bih realno otklonio faktor da su Rusi sada skupili novih 100 000 vojnika top ih obučili, 1000 novih tenkova od nikuda sa noćnom optikom, i 2000 artiljerijskih cijevi sa 2milijuna granata.
Nema šanse.

Međutim ne možemo otkloniti samoubilačke poteze Ruske države, što bi bilo dobro , da zaista skupe neke rezerve od tipa 50 -100k loše motiviranih i običenih vojnika, +500 sovjetskih tenkova i nešto granata,  i zaista krenu i jedan ludi napad prema Kijevu ili Livlu da presjeku logistiku.
To bi bio kao Njemački napad 1944 na zapadu,

edit: neki su mi ovdje prigovarali da im brišem postove, tipa longi, ili zoro "kada budeš brisao briši bez diskirimancije", ovako - brišem kome hoću i kako hoću. kada vidim da tema ode puno u spam gdje nema komentiranja rata, jučer sam pobrisao zadnje dvije stranice svih postova osim dijagrama, charlesa.
isto tako kada vidim riječ komšić ili galaktička federacija u postu, brišem sve postove sa te stranice jebe me se. i neću se nikome opravdavati. imate na tisuće drugi tema, možete otvoriti neograničen broj drugih rasprava i možete pisati što god hoćete, ja i kic ne diramo ništa, osim ako nije neko brutalno kršenje zakona RH, tipa pozivanje na ubijanje jedni drugih nožima (čega je znalo biti)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Charles III likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 13:43



Amerika je spremna EU državama koje pošalju Leo2 tenkove ustupiti svoje Abramse iz skladišta.
Zašto Amerika ne šalje Abramse u Ukrainu? Logistička su noćna mora, jesu među najboljim tenkovima na svijetu, ali prekompleksni su za održavanje, u odnosu na sovjetske/ruske/ukrainske tenkove trebaju 20puta više ljudi da ga poprave itd :D

Leo2 su navodno dosta jednostavniji ne trebaju takvu logistiku.

Usput Poljaci za par dana počinju sa obukom Ukr vojnika na Leo2 tenkovima bez obzira što za sada se Leo2 tenkovi ne šalju u Ukrainu.
Smatra se da će postići neki "konzenzus", gdje će Njemački Leo2 tenkovi ići u Ukrainu, samo kao "Nijemci neće dati dozvolu službeno" a neslužbeno će pustiti to. Inače ispalo je isto tako da je Njemačka vojska u takvom stanju , da im većina Leo2 tenkova uopće nije u ispravnom stanju. Ali od drugih EU zemalja se može sakupiti valjda dovoljno Leo2 tenkova za jednu brigadu pa i više. . Najbolje da krene obuka, pa kada dođu , i biti će super.

Što se tiče RU gubitaka, na ovom twiter profilu danas je izašlo dosta videa RU gubitaka ,gdje ih UKR artiljerija preko dronova prži. Koga zanima..

https://twitter.com/NOELreports


_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 22/1/2023, 14:03

te priče o komplesnosti su samo priče.
to je kao da sjedneš u moj auto i veliš da moraš dodatno u auto školu.

stvar je da ga ne žele isporučit plus po svemu je rađen za pustinju, a ne za močvare.

moš si mislit koliko obučenom tenkistu treba za prijeći na abrams.

ajd da se radi o F-35 pa ideš s MIGa.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 22/1/2023, 14:34

AssadNaPodmornici wrote:Usput Poljaci za par dana počinju sa obukom Ukr vojnika na Leo2 tenkovima bez obzira što za sada se Leo2 tenkovi ne šalju u Ukrainu.
Smatra se da će postići neki "konzenzus", gdje će Njemački Leo2 tenkovi ići u Ukrainu, samo kao "Nijemci neće dati dozvolu službeno" a neslužbeno će pustiti to. Inače ispalo je isto tako da je Njemačka vojska u takvom stanju , da im većina Leo2 tenkova uopće nije u ispravnom stanju.  Ali od drugih EU zemalja se može sakupiti valjda dovoljno Leo2 tenkova za jednu brigadu pa i više. . Najbolje da krene obuka, pa kada dođu , i biti će super.

Što se tiče RU gubitaka, na ovom twiter profilu danas je izašlo dosta videa RU gubitaka ,gdje ih UKR artiljerija preko dronova prži. Koga zanima..

https://twitter.com/NOELreports

Pa i logično je valda prvo obučiti Ukre da koriste nešt prije neg im se to nešt isporuči (tu su mi twitter ukrofili koji zagovaraju da se Leopardi pošalju "odmah sad" krajnje nejasni). Plus, poljski Leopardi (bar starije inačice koje nisu u međuvrimenu dignute na PL standard) nisu u ništa boljem stanju nego njemački Leopardi. Dakle i njima bi prvo treba remont. U protivnom bi opet bila kuknjava (ka i za PzH 2000 što je bila), kak su krajnje nepouzdani i kvarljivi. S tim da je puno gore kad imaš kvarljiv tenk kojeg šalješ u direktan frontalni okršaj, neg haubica koja tuče iz daljine. Što su švabe spušile kod Kurska, neg jer su im prve inačice Tigera i Panthera bile pune mana.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10254
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 14:54

AlfaOmega wrote:
AssadNaPodmornici wrote:Usput Poljaci za par dana počinju sa obukom Ukr vojnika na Leo2 tenkovima bez obzira što za sada se Leo2 tenkovi ne šalju u Ukrainu.
Smatra se da će postići neki "konzenzus", gdje će Njemački Leo2 tenkovi ići u Ukrainu, samo kao "Nijemci neće dati dozvolu službeno" a neslužbeno će pustiti to. Inače ispalo je isto tako da je Njemačka vojska u takvom stanju , da im većina Leo2 tenkova uopće nije u ispravnom stanju.  Ali od drugih EU zemalja se može sakupiti valjda dovoljno Leo2 tenkova za jednu brigadu pa i više. . Najbolje da krene obuka, pa kada dođu , i biti će super.

Što se tiče RU gubitaka, na ovom twiter profilu danas je izašlo dosta videa RU gubitaka ,gdje ih UKR artiljerija preko dronova prži. Koga zanima..

https://twitter.com/NOELreports

Pa i logično je valda prvo obučiti Ukre da koriste nešt prije neg im se to nešt isporuči (tu su mi twitter ukrofili koji zagovaraju da se Leopardi pošalju "odmah sad" krajnje nejasni). Plus, poljski Leopardi (bar starije inačice koje nisu u međuvrimenu dignute na PL standard) nisu u ništa boljem stanju nego njemački Leopardi. Dakle i njima bi prvo treba remont. U protivnom bi opet bila kuknjava (ka i za PzH 2000 što je bila), kak su krajnje nepouzdani i kvarljivi. S tim da je puno gore kad imaš kvarljiv tenk kojeg šalješ u direktan frontalni okršaj, neg haubica koja tuče iz daljine. Što su švabe spušile kod Kurska, neg jer su im prve inačice Tigera i Panthera bile pune mana.

Plus ona haubica Ferdinand je ispala smeće.
Iako zanimljivo sovjetski gubici su bili 3-4x veći. Međutim SSSR je tada unatoč 3-4x većim gubicima imao puno više vojnika i tehnike nego Njemačka pa su puno lakše podnijeli i 3-4x veće gubitke, a Švabama je otvoren još jedan front u to vrijeme(Južna Italija) i prijetio je zapadni front. Imali su i zračni front(bombardiranje) i atlantski front(podmornice i mornarica).
I još jedna zanimljiva situacija uoči te bitke kod Kurska, SSSR je na slobodnom teritoriju imao 110 milijuna stanovnika puno manju proizvodnju hrane, ugljena, željeza, a nekih strateških resursa poput aluminija, gume - gotovo 0 od Velike Njemačke(cca 90milijuna ljudi) + saveznika - sve skupa 140milijuna a sve jedno imali 2x više vojnika i 3-4x više tenkova i topova i aviona

ovo naravno sa gubicima, količinom vojnika u odnosu na bdp/resurse/ekonomiju govori o nekim drugim resursima.
To objašnjava zašto Ukraina unatoč 5x manjoj populaciji od Rusije i 10x manjoj ekonomiji, može na fronti imati isti broj vojnika pa i teškog oružja kao Ruska Federacija.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 15:03



Inače nevjerojatno ali djeluje. Mreža spasila Poljsku Haubicu Krab(brutalno oružje, Ukrainci je obožavaju, možda i najbolji SPG u Ukrainskim snagama zbog pouzdanosti i kvalitete) od Ruskog drona samoubojice Lancet koji Ukraincima nanosti gadne gubitke gdje im uništava Američke 155mm haubice i zapadne/sovjetske SPGove u Ukrainskim snagama.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 22/1/2023, 15:04

Točno, otvaranje fronta na Siciliji je ono što je Hitlera nagnalo da obustavi Operaciju Citadel, iako je von Manstein govorio da je pobjeda kod Prohorovke bila nadomak (bez obzira na mane Tigera i Panthera).

Kak god, Švabe i da su izvojevali pobjedu tu, ne bi imali puno šanse u daljnjem tijeku rata. Njih je još 1941. ujebala ta vlastita odluka da napadnu SSSR bez da prethodno obezbijede naftu, a mogli su glatko preko Iraka. Irak ih je na proljeće 1941. doslovce molio da im pomognu protiv Britsa nudiviši im naftu zauzvrat, a ovi su to jednostavno izignorirali pripremajući se za Barbarossu. Da su tu poslušali Iračane, povijest bi bila drugačija, IMHO.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10254
2015-09-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2023, 15:16

Mislim da čak i nisu mogli niti pobjediti kod Kurska čak i da nisu povuli snage prema Italiji. SSSR je imao nekoliko prstenova obrane i ogromne rezerve vojnika i tehnike. Možda bi kontra udar bio malo slabiji i to je sve.
Da Švabe je sjebalo to što nisu osigurale naftu, to je zanimljivo bila rasprava Hitler vs Generali.
Generali su forsirali Moskvu , jer njima je u glavi bilo forsiranje bitaka i osvajanje glavnog grada, a Hitler je forsirao Ukrainu(radi rudnika i hrane i industrije) i kavkaz(radi hrane i nafte).
Na kraju je 1941 popustio generalima, pa je bio bjesan jer nisu osvojili Moskvu, Ukrainu jesu(iako su Sovjeti iz Ukraine izvukli skoro cijelu industriju i većinu vojne sposobne populacije ) a Kavkaz su tek dotakli 1942 u zadnjem pokušaju da spase rat.

Zanimljivo Stavka/Staljin su također očekivali da će glavni Njemački udar biti usmjeren prema Ukraini i Kavkazu , jer su znali kako Hitler razmišlja. Hitler je međutim popustio generalima da većinu resursa ubace u Armijsku grupu Centar koja je išla na Moskvu i koja opet nije osvojila Moskvu.
1942 su Švabe pokušale još jednom, međutim ovaj put su imali resursa samo za jedan proboj i Case Blue je bio zadnji pokušaj(prema Kavkazu) da spase rat osvajanjem naftnih polja.
1943 je rat bio gotov, čak i da su Švabe držale samo obrambeni rat , ne bi se spasili, možda bi kupili par mjeseci, eventualno bi 1945 Ameri bili u Berlinu umjesto Sovjeta. Sa te strane čak i bitka kod Kurska je i imala donekle smisla, jer ostaje ti "sve ili ništa" , jer ionako gubiš rat


_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 24 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 24 of 50 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 37 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum