ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 9 of 50 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/1/2023, 14:50

Putin kao svaki diktator vlada kroz sukobe podređenih. Ovo je jako slično sukobu Wehrmachta i SS-a

Hektorović

Posts : 26372
2018-04-10


Piglet, Šandor Winnetou and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 10/1/2023, 15:11

Smijenio prije toga generala koji prema komentarima Ruskih blogera(čak i Strelkova) nije biti niti kriv niti dužan, da bi "zadovoljio" Kadriova i Prigožina(Wagner) a pošto ovima nevjeruje kurca, opet ga stavio za zapovjednika kopnene vojske RF :D

igre prijestolja u Moskvi.

Ukrainska vojska ima centraliziranu komandu, dok su jedinice na terenu poprilično de-centralizirane, dakle onaj na terenu ima popriličnu autonomiju da može neke svari odlučivati.

u Rusiji u komandi kaos, a ovi na terenu iz toga kaosa dobiju neku ludu naredbu koju moraju izvršiti bez obzira na cijenu, tipa često dođe naredba da osvojiš neku utvrdu, a ti kao lokalni zapovjednik u Ruskoj vojsci znaš da em pola tvoje brigade ne postoji, a sa druge strane ukrainci su ukopani --- ali nema veze -
ovi u Ruskom vrhu imaju "izvješće" da su bombardirali neku školu i da su ubili 600 ukrainaca, dakle ne postoji "otpor" a tvoja brigada je 100% popunjena na papiru.
doslovno je tako bilo prije, vjerujem da i Rusi su nešto naučili

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 10/1/2023, 15:58



brutalan video

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20933
2018-06-14


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 16:38

AssadNaPodmornici wrote:

Britanci razmišljaju otvoreno o slanju Warrior IFVa i Challenger2 tenka. Warrior IFV mogu poslati par desetaka komada, možda 50ak , Challenger2 tenk navodno 10komada. Nije puno, ali je psihološki efekt bitan, jer će biti pritisak na ostale.

Ameri razmišljaju o slanju Stryker vozila, koji je modernija i slična uloga kao onaj Francuski laki tenk na kotačima.

I ostaju Leo2 tenkovi, kod švaba je pritisak, drugi su spremni poslati ali švabe blokiraju, međutim raste i pritisak kod njemaca i unutar njemačke.. jednom kada popusti pritisak, baš gledam Europa ima aktivno (iz glave) cca 3000 Leo2 tenkova, neka se pošalje samo 10% aktivnih tenkova, to je 300 komada.

Zašto bi on posla il odobrija slanje LEO2 tenka ? On će ti fino reći ovo : Ima Amerika na tisuće tankvih tenkova pa ako im se šalje nek pošalju prvi oni pa ćemo tek onda mi.

Pa nije Švabo baš toliko blesav. Kuži da ga Britanci i Zelenski žele uvući u rat.

Kad Amerika pošalje svoje tenkove onda će oni razmišljat oće li poslat il odobrit slanje LEO2 tenkova tamo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 17:11

Za ovo prvi put čujem al sad mi je jasnije zašto toliko grizu na taj Bahmut i to tamo. Podzemni kompleksi. Ako ih osvoje i ukopaju se tu duboko ispod zemlje teško ćeš ih istirat. Mora bit neki razlog više jer nije taj Bahmut toliko bitan da bi se onako klali za njega. Dakle to je to.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 4msmn1673264943

https://www.advance.hr/tekst/duboko-ispod-bahmuta-i-soledara-bitka-za-podzemne-gradove-istocne-ukrajine/
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/1/2023, 18:08

Komanda obrane Bakhmuta

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 FmGy8JYXkAQT2hY?format=jpg&name=large
Hektorović
Hektorović

Posts : 26372
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 10/1/2023, 18:09

Prilicno mi je iritantno ovo zapadno naoruzavanje ukrajine.
Ako su pogrijesili u procjenama i ocekivali brzi slom ukrajine i okupaciju rusa ajde razumijem.
Otpor ukrajinaca brzo ih je potaknuo da aktivno pomazu.
Pomoc je pristizala, prvotno u protuoklopnim sredstvima,
onda prikupljeni tenkovi po drzavama bivseg SSSR-a , onda njihovo topnistvo
pa kvalitetnije topnistvo iz USA , racunalna tehnika, PZO, dalekometnije rakete itd.
Navodim sve ovo okvirno jer smo evo gotovo godinu dana pratili i znamo kako je to islo.
Sva sredstva pomoci kao da se daju na kapaljku, tek koliko treba da se sustav ukrajinske
vojske ne urusi i dozivi poraz, jednostavno ih se drzi na zivotu.
Odavno je lako uocljivo da je ruska strana puna slabosti i da se istu moglo i moze i pobijediti.
Pitam se zele li amerikanci to ili taktiziraju i pomazu ukrajinu tek da iscrpljuje ruse.
Zar nakon ljeta i uspjesnih napadnih djelovanja ukrajine nisu shvatili da oni to realno mogu
ali ne sa stanjem naoruzanja kakvo momentalno imaju.
Lamentiranje o oklopnim vozilima, raznih vrsta, uglavnom borbena vozila pjesastva, laki tenk ili sto god.
Sve to dobro dodje ali nije stvar koja ce dovoljno osnaziti ukrajinu za pobjedu nad rusima.
O pravim tenkovima, cim se pripomenu traju rasprave, opstrukcije, kolebanja i vjerojatno jos nece biti upuceni u ukrajinu.
Najkasnije ljetos ukrajina ih je morala dobiti, do sada se osposobiti i na proljece krenuti po eventualnu pobjedu. Bez kvalitetnih tenkova, dodatnog topnickoraketnog orudja i dovoljne kolicine municije
oni nece moci postici veliki uspjeh. Ukrajinski uspjeh bio bi naravno poraz rusa, vojnicka pobjeda ukrajine
i oslobadjanje zemlje.
Zelim reci, ako se hoce pomoci ukrajinu do pobjede onda se odavno zna sto se sve treba poslati
od naoruzanja, tehnike, logistike i svake druge pomoci.
Zasto se to ne cini, ili nije vec ranije ucinilo , e to mi je ono iritantno.
Rade li to namjerno ili se silno varaju u procjenama kao na pocetku rata,
samo ovaj puta s drukcijim predznakom. Isuvise je naslova i izjava zapadnih generala
kako su rusi slomljeni, gotovo, bez municije, pa je eto pitanje dana kad ce uzmaknuti
i biti porazeni, potjerani iz cijele ukrajine.
Pogresno ali se s tim ustraje vec mjesecima od Balakije.
Nije nerealno da se to dogodi na proljece i ljeto, ali tenkovi, pravi tenkovi u dovoljnom broju i sve drugo
trebalo je vec biti dostavljeno i ljudstvo osposobljavano tijekom jeseni i zime, pa mozda i proljeca za recimo tamo svibanjsku ili lipanjsku ofanzivu.
Ovim tenkicima sigurno nece pobijediti ruse, pomoci ce ukrajini ali nedovoljno za znatnu prednost.

Nekoliko puta sam ovdje navodio da ne treba nasjedati na price kako ce rusi ostati bez municije.
Uzalud.
Njihova ubojna sredstva mogu gubiti na kvaliteti pa i kvantitetu ali nece ostati bez municije
za sredstva koja koristi i koreja, kina, indija, iran ili netko treci.
Moguce dodju u situaciju da su inferiorni ukrajini po kolicini municije ali imat ce dovoljno
za obranu i sprecavanje ukrajinske ofanzive.
Da bi pobijedili ruse ukrajinci moraju biti znatno jaci od njih, danas to nisu, ne vidim da ce biti
ni sutra obzirom na vrludanje i izmotavanje oko tenkova, a da ne spominjem zrakoplova i slicnog.
Rusi su skratili bojiste, popunili ljudstvom postrojbe, nekvalitetnim ali ipak popunili.
Imaju sredstava za rat, imaju ljudstvo koje ne stede, poslat ce i nove kad potrose silu ovih.
Takvog neprijatelja nije lako pobijediti.

Osim nadmoci u naoruzanju, tehnici, pobjeda ukrajine moze se dogoditi i politickim slomom u rusiji
primjerice smrcu ili kakvom smjenom Putina, a onda mogucim raspadom trupa i bijegom u rusiju.
No to je neka druga prica koja nema veze s konkretnim vojnim djelovanjima na terenu.

Gubitkom ovih crta oko Bakhmuta vidljiva je i zamorenost ukrajinske vojske.
I kod njih je kadar losiji nego ljetos.
Udarne postrojbe se trose, ponajbolji ginu, a tesko ih je  popuniti jednako odvaznim ljudima.
Gubitak sela, a pogotovo grada lose se odrazi na moral vojnika, cjelokupne vojske, nevazno
na kojem dijelu bojista se dogodi.
Ruskim agresorima, vojnicima, to bi znacilo malo, njihovom stozeru i Putinu puno vise, time bi se hranili
mastali i jednako cvrsto gurali dalje agresiju na ukrajinu.
Nadao sam se nakon Hersona izmjestanju trupa na ovom dijelu i direktnom suprotstavljanju koncentriranim ruskim trupama ili eventualno grupiranju i prodoru izmedju svatova i kremine u Lugansk.
Kako vidim, nista od toga nije se dogodilo, ovdje nedostaje snaga za ozbiljan protuudar.
Gore nedostaje za ozbiljan prodor na istok.
Po nekoj logici te snage disperzirane su diljem bojista i niti na jednom pravcu nece donijeti prevagu
bilo za proboj ili uspjesnu obranu.
Rekao bih jedna od rijetkih ukrajinskih pogresaka u vodjenju.


Last edited by dijagram on 10/1/2023, 18:16; edited 1 time in total
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 18:14

dijagram wrote:
O pravim tenkovima, cim se pripomenu traju rasprave, opstrukcije, kolebanja i vjerojatno jos nece biti upuceni u ukrajinu.
Najkasnije ljetos ukrajina ih je morala dobiti, do sada se osposobiti i na proljece krenuti po eventualnu pobjedu. Bez kvalitetnih tenkova, dodatnog topnickoraketnog orudja i dovoljne kolicine municije
oni nece moci postici veliki uspjeh. Ukrajinski uspjeh bio bi naravno poraz rusa, vojnicka pobjeda ukrajine
i oslobadjanje zemlje.
Ja želim Leo 2 tenkove. Ako im ovi to pošalju onda ovi moji T-72 Yu proizvodnje nemaju cijenu.

Mora se prvo postić dogovor između Njemačke i Hrvatske da u zamjenu plus neka nadoknada tj nadoplatit mi uzmemo nove Leo2 a onda Ukrajini idu naši tenkovi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 18:20

Hektorović wrote:
Speare Shaker wrote:
Hektorović wrote:Ukrajinci spremaju kontru.

Ukrajinci u biti rade dodatni pritisak na svoje zapadne saveznike da im ubrzaju i prošire dostave novih sustava naoružanja pametnu municiju za MLRS sustave i borbena oklopna vozila uključujući i moderne zapadne tenkove, a moguće i vojne avione sposobne za ofanzivna djelovanja, ako žele vidjeti neki osjetniji ukrajinski napredak u ratu protiv Rusije.
Ali moguće je i da se barem donekle i varam.

Wagnerovci šalju svoje kažnjeničke bataljune u luđačke masovne valove


Rusima je prihvatljivo 4-6000 mrtvih mjesečno

To im neće biti dovoljno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 18:22

RayMabus wrote:Za ovo prvi put čujem al sad mi je jasnije zašto toliko grizu na taj Bahmut i to tamo. Podzemni kompleksi. Ako ih osvoje i ukopaju se tu duboko ispod zemlje teško ćeš ih istirat.

Stave se u okruženje i potpuno izoliraju u svojim podzemnih sklonisštima od svake mogućnosti vanjske pomoći i priča je gotova. U biti Mariupolj scenarij.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 18:23

Ajmo malo neformalno razgovarat. Možda Yoda slobodno kasnije izbrisat ovi post pošto je ovo proces misli iz mog uma a vama to stvara zbrku pa teško hvatate moje levele i brzine razmišljanja.

Dakle ti meni kažeš : Ja hoću i baš hoću njemačke tenkove. 

Pa ima Amerika na tisuće tenkova pa neka ti pošalje. A ti baš oćeš te. Aha oćeš uvuć Njemačku u rat. E Boga ti vidi šta si ti pamet skupa s onima u Londonu i Washingtonu.

I sad ja kažem ja oću radit eu vojsku odnosno barem da je evropska proizvodnja tako da ja pojačam utjecaj među eu članica i vidim te neke države dole imaju taj T-72 model.

A šta je taj T-72 slabiji od onoga šta Rusi tamo imaju ? Ništa. A to ti nevalja ?

E čekat ćeš ti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 18:30

RayMabus wrote:Ajmo malo neformalno razgovarat. Možda Yoda slobodno kasnije izbrisat ovi post pošto je ovo proces misli iz mog uma a vama to stvara zbrku pa teško hvatate moje levele i brzine razmišljanja.

Dakle ti meni kažeš : Ja hoću i baš hoću njemačke tenkove. 

Pa ima Amerika na tisuće tenkova pa neka ti pošalje. A ti baš oćeš te. Aha oćeš uvuć Njemačku u rat. E Boga ti vidi šta si ti pamet skupa s onima u Londonu i Washingtonu.

I sad ja kažem ja oću radit eu vojsku odnosno barem da je evropska proizvodnja tako da ja pojačam utjecaj među eu članica i vidim te neke države dole imaju taj T-72 model.

A šta je taj T-72 slabiji od onoga šta Rusi tamo imaju ? Ništa. A to ti nevalja ?

E čekat ćeš ti.

Bivši sovjetski tenkovi su jednostavno puno lošiji napadački borbeni sustavi od doslovce svih zapadnih vrhunskih tenkova.
Problem sa onim američkim (M1A1 Abrams) je dvojak. S prve strane zahtjeva dugotrajnu posebnu obuku, jer nema automatski punjač nego ima 5 članova posade uz ručni punjač. To može donijeti prevagu na bojištu kod dobro uvježbanih posada, ali i zbrku ako posade nisu dobro uvježbane.
S druge strane, koristi pogonski agregat različit od praktički svih ostalih vrhunskih tenkova (one sovjetske tu ne računam) što donosi dodatne sa održavanjem i logistikom.
To je jednostavno nepraktično pa se kao najbolji izbor pokazuju vrhunski britanski, njemački, ali također i francuski tenkovi (Leclerc), ali je nabavka ovih posljednjih vrlo malo vjerojatna (zato ćemo ih vjerojatno mi kupiti).
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 18:33

Speare Shaker wrote:
To je jednostavno nepraktično pa se kao najbolji izbor pokazuju vrhunski britanski, njemački, ali također i francuski tenkovi (Leclerc), ali je nabavka ovih posljednjih vrlo malo vjerojatna (zato ćemo ih vjerojatno mi kupiti).
Teško jer sad kad Britanci najvjerovatnije pošalju ovih svojih deset tenkova u Kijev pa Amerika i London i Kijev itd budu vršili pritisak na Šolca vrijeme mu kupuje da s nama dogovori da im mi pošaljemo svoje a on nama Leo2 i tako ih ( London i ekipu ) skine s kurca barem za neko vrijeme do daljnjega.

I dalje njemačka ekonomija treba ruski plin. Šolc odnosno njemački kapitalisti ne žele riskirati da ovi skroz zatvori pipu. Imaju oni razno razne razloge svoje zašto ne žele slat Leo2 tenkove tamo do daljnjega.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 18:38

[quote="RayMabus"]
Speare Shaker wrote:
Imaju oni razno razne razloge svoje zašto ne žele slat Leo2 tenkove tamo do daljnjega.

Stići će i to uskoro bez obzira na njihove prave razloge i loše izgovore. Jednostavno neće imati izbora ako žele da ih saveznici uzmu za ozbiljno kao vjerodostojne partnere.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 10/1/2023, 19:16

Speare Shaker wrote:
RayMabus wrote:


Imaju oni razno razne razloge svoje zašto ne žele slat Leo2 tenkove tamo do daljnjega.

Stići će i to uskoro bez obzira na njihove prave razloge i loše izgovore. Jednostavno neće imati izbora ako žele da ih saveznici uzmu za ozbiljno kao vjerodostojne partnere.
Hoće al ne mogu još jer i dalje ovise o ruskom plinu. Rade te LNG terminale i to ih oslobađa ruskog pritska na način da imaju nove dobavne pravce i mogu tako isplivat tj ovi ih ne mogu ucijenjivat al još ovu godinu i vjerovatno iduću nemaju taj luksuz da im on skroz zatvori pipu.

Rat se vodi u realnom vremenu. Neki razmišljaju sto koraka unaprijed. Evo ti zašto ja neću Lekrlerk. Smanjivanjem i potpunim odstranjivanjem Njemačke ovisnosti o ruskim i arapskim energentima mijenja i odnos Njemačke i Srbije tj nema više Merel popušta nešto a Nijemačka želi ako već ne može eu vojsku a onda tržište i proširti svoj utjecaj i komapaktibilnost među vojskama eu članica. 

Da se nešto desi u Bosni a Njemačkoj je to ispod nosa eto njih i s tenkovima ovdje. Sad zamisli mene na Leklerku, stršim ko govno, odma znaju da sam ja a ovako se misle jel možda to Švabo. Iman ja svoje razloge zašto nešto upirem.


Last edited by RayMabus on 10/1/2023, 19:18; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 10/1/2023, 19:17

Nije samo pojačana modernizacija T-72 na B3M standard, pojačana je i proizvodnja T-90M.


_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10254
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 10/1/2023, 19:20

Čini se da su Wagnerovci ipak uspili zatvoriti kazan u Soledaru pri neg su se svi Ukri izvukli.


_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10254
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 19:23

AlfaOmega wrote:Čini se da su Wagnerovci ipak uspili zatvoriti kazan u Soledaru pri neg su se svi Ukri izvukli.
I ja sam jučer nešto surfao glede toga.

Izgleda da će Rusi uskoro osloboditi Soledar.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Gast 10/1/2023, 19:27

zoro avenger wrote:
AlfaOmega wrote:Čini se da su Wagnerovci ipak uspili zatvoriti kazan u Soledaru pri neg su se svi Ukri izvukli.
I ja sam jučer nešto surfao glede toga.

Izgleda da će Rusi uskoro osloboditi Soledar.
tvoja želja je da rusi oslobode zagreb
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 19:28

škutor wrote:
zoro avenger wrote:
AlfaOmega wrote:Čini se da su Wagnerovci ipak uspili zatvoriti kazan u Soledaru pri neg su se svi Ukri izvukli.
I ja sam jučer nešto surfao glede toga.

Izgleda da će Rusi uskoro osloboditi Soledar.
tvoja želja je da rusi oslobode zagreb
Ne. Moja je želja da EU i SAD izgube u Ukrajini. I zasad su na dobrom putu da im se to dogodi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 10/1/2023, 19:35

Evo..
Pa-pa Soledar.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 9 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 9 of 50 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum