ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ravna crta?Vidjet ćemo

Page 22 of 41 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 41  Next

Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:24

T. wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
Odakle meni kao korisniku kredita 105.000 ako mi je banka posudila 100.000 ?
Ne zajebajem, ovo me zanima baš...
Banka kažeš pozajmljuje novac koji je stvorila pritiskom na tipku 'enter', radi se dakle o virtualnom novcu...
Odakle nabaviti novac za platiti kamatu ako ga banka nije ni stvorila nego je stvorila samo novac za glavnicu?

objasnio sam ti dolje.
banka je u isto vrijeme stvorila i obvezu -dug. pazi ti si taj kredit nekome dao za platiti stan. taj netko je položio račun na banci u "obliku" štednje(primjer radi neka je to Mate) i banka je njemu dužna 100 000€ + 3000€ kamata.. (103 000€) . pokriće za taj novac stan. recimo da se desi sranje. udre meteor . ubije vlasnika stana i uništi mu stan :D
banka je i dalje Mati dužna 100 003 € ,a od tebe nemože više ništa naplatiti jer si mrtav i uništen ti je stan(nemože te ovršiti). banka da bi pokrila Mati njegovu štednju , mora nabaviti novac odnekud.

razlika u kamati(tkz pernarov paradox) ne postoji. ako banka ima profit recimo da je 2000€, šta će sa tim profitom? pa plaća troškove, poreze, i kurve. novac se vraća u ekonomiju, i mi se borimo za taj novac, da bi vratili dugove i kredite.

i upamtite. kada banka stvori kredit tebi --- ona je stvorila tebi dug(kredit), ali imovinu(stan), sebi je stvorila dug(prema štediši ili prodavatelju stana 100 000 + kamate) a sebi imovinu(potraživanje od tebe 100 000 + kamate), a mate je izgubio stan a dobio novac.

računovodstvo je bitno da dugovna i potražna stana uvijek bude 0.

kada poništiš matu -dobija je 100 000€ a izgubija stan(vrijednosti 100 000€) = 0
poništiš sebe(diga si kredit) dobija si stan vrijednosti (100 000€) a dužan si kredit = poništavanje = 0
i banka - dužna je mati za štednju , a od tebe kredit.

mislim ne znam kako jednostavnije da objasnim, Marc je radio u banci i kuži se u računovodstvo , iako opet ne znam kužili se u monetarnu ekonomiju pa neka uleti.

evo ovdje vam je sve objašnjenjo kome se da čitati
https://www.bankofengland.co.uk/quarterly-bulletin/2014/q1/money-creation-in-the-modern-economy

Na isti način i centralna banke rade , kada se "kaže da štampaju novac". Postoji dva modela , zapravo tri načina gdje mogu štampati novac.
Prvi je pravo štampanje -- to bi bilo kada stvarno uključe printer. Recimo šta bi se dogodilo da banka odluči tebi oprostiti tvoj dug, tako da zatvori svoje obveze prema štediši Mati -- u brojci stvori novih 100 000€ bez duga . Odmah inflacija. I sada zamisli da se svi dugovi tako zatvore u svijetu. imao bi hiperinflaciju.

Ovako kada ti vratiš kredit banci, banka zatvara svoje obveze mati, nema inflacije
kada centralna banka , recimo FED, ili ECB kupi europbveznice europskih država sjebanih radi coronavirusom -- desit će se upravo ovo . oni će kupiti obveznicu a za uzvrat ovi dobijaju likvidnost ili novac.
a onda države MORAJU vratiti dug nakon nekog vremena, ali imaju potrebnu livkdinost da prežive.
ako kojim slučajem ECB odluči za 5godina - nemorate više vraćati ništa. e onda bi odmah imao hiperinflaciju,

to sam rekao , printanje, i kupovanje obveznica, to je dva načina kako centralna banka povećava količinu novca u opticaju.
treći način je kamatna stopa, zna se - niža kamatna stopa , znači da banke lakše izdaju kredite, a to znači više novca u opticaju. međutim ako banke pre lagano izdaju kredite(jer je novac zbog niskih kamata pre jeftin) dolazi do toga da izdaju hrpu loših kredita(najčešće ti loši krediti idu u nekretninski sektor). i ako se desi neko sranje, -- recimo ljudi nemogu otplaćivati kredite za stanove, banke nemogu naplatiti svoju potražnju, što znači da nemogu isplatiti svoje štediše - i gle čuda banke propadaju. i gle čuda ovo se desilo 2008

AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:26

AssadNaPodmornici wrote:
banka je u isto vrijeme stvorila i obvezu -dug.
eto, ukratko, stvorio se i novac i dug jednim pokretnom. i onda kažeš novac se ne štanca iz zraka.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:28

ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
to je lijepo objašnjeno ali ne znači ništa. svjetski dug raste iz sekunde u sekundu i nikad apsolutno nikad neće biti otplaćen jer ga je nemoguće otplatiti i točno kome?
to je samo igra sa pravilima, najbolji pokazatelj kolika je ta igra su ideje da amerikanci svakom amerikancu daju 1000 dolara ili kao što su švicarci imali referendum da li da svaki švicarac svaki mjesec prima određenu svotu novaca...to su sve najobičnije debilane koje vrijede jedino ako u njih vjeruješ.

imaju jasna pravila .
ja sam ekonomist. evo pitaj me bilo šta vezano za funkcioniranje banaka, monetarne ekonomije itd.

ako neshvaćaš nemoraš se sekirati ,niti ja shvaćam kako inžinjeri građevine projektiraju zgrade, meni je bitno da unutra sve funkcionira.
pucaj pitanja.
kome je svijet dužan, kako će to vratiti, tko ima pravo štancat novac.

za svaki dug koji postoji bilo gdje zna se tko je kome dužan.  dakle ti kada digneš kredit u banci znaš koliko si dužan u lipu na koji dan. američka država zna točno koliko je dužna, možeš i na wikipediji vidjeti strukturu duga.

kako će se to vratiti, a ovisi o tome kako će se recimo RH ponašati. kada sam ja upozoravao da uhljebi i kurvice troše velik dio ekonomije i da u prvoj krizi nećemo moći vraćati dugove onda je bilo "yoda ljubomora, mrzi sve hrvatsko i lijen i nesposoban". kako će tko vraćati ovisi o ponašaju kako tebe pojedinca, tako i naše države, amerike itd

tko ima pravo štancati novac?
cetranlne banke i privatne banke -iako se ne radi o štananju novca kako se zamišlja. štancanje je radila yuga, venezuela, zimbawe, i druge zemlje - uključiš printer i stvaraš novac iz printera, i sa njime plaćaš neke obveze-  naravno i sama ti logika govori da ljudi ubrzo skuže o čemu se radi i onda nastane hiperinflacija


eh sada tko stvara novac u modernoj ekonomiji
kako sam rekao centralne banke i privatne banke

kako se stvara je malo kompleksnije područje --- iako nije nemoguće za shvatiti.  novac se stvara knjigovodstveno, pritiskom na tipku enter :D
dakle dođeš u banku, želiš kredit za stan, i banka ti upiše brojku na ekranu i pritisne enter i stvori novac :D ovo je doslovno tako.
međutim, trik je knjigovodstvu. u isto vrijeme banka i stvori svoju obvezu. ... aj idem pokušati što lakše objasniti.

treba ti 100 000€ za stan.

banka ti izda kredit od 100 000€  . međutim taj novac prije svega ide osobi koja je prodala stan na njegov račun.
situacija je sljedeća

ti si dužan 100 000 , ali imaš stan
mate je izgubio stan ali je dobio 100 000€ koje stoje banci na računu

banka --- od tebe potražuje 100 000€  i recimo 5% kamate, a mati je ista ta banka dužna oročenih 100 000€  i 3% kamate.

recimo najgluplje - ti kada vratiš kredit vratit ćeš recimo 105 000€(glavnica +kamata) , a mate je oročio novac i dobit će 103 000€(glavnica + kamata) a banci ostaje razlika u kamatama  5 -3  = 2000€ profita.

sa tih 2000€ profita banka plaća , troškove radnika, struje, poreze državi , dividendu vlasnicima banaka, a onda oni sa tom dividendom idu na kurve, rentaju jahte po jadranu, ili posuđuju recimo RH vladi za plaće uhljebima.

i eto odmah svi znate rješenje -- za "pernarov paradox(kojeg mnogi ekonomisti nemogu objasniti niti razume)" kada kaže "novac za otplatu kamate ne postoji". postoji.
ja te ništa od tog čarobnjaštva nisam pitao. pitao sam te kome je svijet dužan novac. jako je jednostavno, svijet je dužnik...ja te pitam kome? tko ima toliko jako gospodarstvo da ostalim zemljama može posuđivati novac, samim time i štancati ga za iste i s obzirom da je dug svake sekunde sve veći, kada i kako će se to vratiti?
ne znamiaju me pizdarije sa omota monoipolya, pravila kako se igra, zanimaju me direktna pitanja i direktni odgovori
.

SVAKI DUG IMA SVOJE IME I PREZIME TKO JE KOME KOLIKO DUŽAN.
svaki jebeni dug. kužiš. eto ti najjednostavniji odgovor.

čiti je točno dug zanima? :D

https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_the_United_States#/media/File:Composition_of_U.S._Long-Term_Treasury_Debt_2000-2014.svg
evo vam tko je vlasnik Američkog duga.
Pogledajte udio Kine u 2014 godini

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus 7/4/2020, 19:29

ebenica wrote:
RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 1f602

to kai on objašnjava su pravila igre na koja smo svi pristali bez da nas je netko pitao...ali to su samo pravila igre, k'o i monoipoly i čovječe kak imaju svoja pravila i sve dok se igramo pravila vrijede.
ono kaj mene zanima, kome je svijet dužan? marsu? veneri? kako se zove država kojoj su sve ostale države dužne? tko ima dovoljno jako gospodarstvo da to sve financira i da ga ne brine kako će se i kada dug vratiti jer raste iz sekunde u sekundu i nemoguće ga je vratit.
Normalno da ga je moguće vratiti. Jednostavno svi se jako zaduže i onda nitko nikome ne posuđuje jedno vrijeme a države moraju onda ić u rezanje proračuna jer se ne mogu više zaduživati a prijašnje dugove mlraju vratit.

Tebi sad proračun izgleda ovako ; 3 dinara dobiješ od poreza i turizma pa ti do kraja godine fali 1 dinar i onda se godišnje zadužiš jedan dinar.

Kad se puno zadužiš onda ti sve teže daju pare ( veće su kamate ) i onda možeš il dignit poreze il rezat stavke u proračunu tj moraš naučit živit kao država s tri a ne s četiri dinara godišnje.
kako ćeš vratiti nešto do čega ne možeš nego zaduživanjem? iebu tebe osnove logike. novac ne raste na drveću da jedne godine bereš a ne jedeš ništa pa druge godine imaš dvije berbe.
Jes ti glup ?

Javni dug = dug države

Država troši proračun na zaposlenike , javnu nabavu i radove , vraćanje dugova , ostale troškove te penzije ( pošto se sve manje penzije mogu namirit iz mirovinskog sustava ).

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by danni1 7/4/2020, 19:29

Men se čini da to više nitko ne zna. jedino što svi znaju je da igra ne smije stat.

_________________
Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Comment_eYTostYMe28qO4zCPkZ25P5YRTpkR4rA,w400
danni1
danni1

Male
Posts : 5159
2014-04-16

Age : 52
Lokacija: : Dugo Selo

Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:29

ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
banka je u isto vrijeme stvorila i obvezu -dug.
eto, ukratko, stvorio se i novac i dug jednim pokretnom. i onda kažeš novac se ne štanca iz zraka.

je, ali trik je u knjigovodstvu,
banka je stvorila obvezu -- prema štediši, i potražnju od tebe.
kužiš. kada je banka stvorila novac, stvorila je tvoj dug prema sebi, i svoj dug prema štediši.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:29

RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 1f602

to kai on objašnjava su pravila igre na koja smo svi pristali bez da nas je netko pitao...ali to su samo pravila igre, k'o i monoipoly i čovječe kak imaju svoja pravila i sve dok se igramo pravila vrijede.
ono kaj mene zanima, kome je svijet dužan? marsu? veneri? kako se zove država kojoj su sve ostale države dužne? tko ima dovoljno jako gospodarstvo da to sve financira i da ga ne brine kako će se i kada dug vratiti jer raste iz sekunde u sekundu i nemoguće ga je vratit.
Normalno da ga je moguće vratiti. Jednostavno svi se jako zaduže i onda nitko nikome ne posuđuje jedno vrijeme a države moraju onda ić u rezanje proračuna jer se ne mogu više zaduživati a prijašnje dugove mlraju vratit.

Tebi sad proračun izgleda ovako ; 3 dinara dobiješ od poreza i turizma pa ti do kraja godine fali 1 dinar i onda se godišnje zadužiš jedan dinar.

Kad se puno zadužiš onda ti sve teže daju pare ( veće su kamate ) i onda možeš il dignit poreze il rezat stavke u proračunu tj moraš naučit živit kao država s tri a ne s četiri dinara godišnje.
kako ćeš vratiti nešto do čega ne možeš nego zaduživanjem? iebu tebe osnove logike. novac ne raste na drveću da jedne godine bereš a ne jedeš ništa pa druge godine imaš dvije berbe.
Jes ti glup ?

Javni dug = dug države

Država troši proračun na zaposlenike , javnu nabavu i radove , vraćanje dugova , ostale troškove te penzije ( pošto se sve manje penzije mogu namirit iz mirovinskog sustava ).

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.

jednostavno.
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:30

AssadNaPodmornici wrote:
SVAKI DUG IMA SVOJE IME I PREZIME TKO JE KOME KOLIKO DUŽAN.
svaki jebeni dug. kužiš. eto ti najjednostavniji odgovor.

čiti je točno dug zanima? :D

https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_the_United_States#/media/File:Composition_of_U.S._Long-Term_Treasury_Debt_2000-2014.svg
evo vam tko je vlasnik Američkog duga.
Pogledajte udio Kine u 2014 godini
kome je kina dužna? kome je dužna njemačka? ako su si svi međusobno nešto dužni onda dug u stvari ne postoji?

ja kužim da si ti fan star treka i da ti ti tvoji frendovi pričate klingonski jer je ekonomija točno to, imaginarni svijet a ti nam ga pokušavaš prikazati kao nešto stvarno i opipljivo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:31

RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:32

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
banka je u isto vrijeme stvorila i obvezu -dug.
eto, ukratko, stvorio se i novac i dug jednim pokretnom. i onda kažeš novac se ne štanca iz zraka.

je, ali trik je u knjigovodstvu,
banka je stvorila obvezu -- prema štediši, i potražnju od tebe.
kužiš. kada je banka stvorila novac, stvorila je tvoj dug prema sebi, i svoj dug prema štediši.
ne ne kužim, ne znam ja klingonski.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus 7/4/2020, 19:33

ebenica wrote:
RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
Pa iz poreza i nameta kojeg na godišnjoj razini ubere od građana ( i turista ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:34

danni1 wrote:Men se čini da to više nitko ne zna. jedino što svi znaju je da igra ne smije stat.

:D

gle ljudi smirite se. ja sigurno neznam kako ero i noorka kao inž građevine grade ceste, zgrade. meni je bitno da sve funkcionira , nekada gunđam kako je nešto skupo ili nelogično ali stvari funkcioniraju.

ja neznam kako pravnici me izvuku iz sranja i čitaju one komplicirane zakone ali bitno je da oni to obave i da sistem funkcionira.

isto vam je i sa monetarnom ekonomijom. sve funkcionira. možda nekužite proces iza , kao što ja nekužim proces kako noorka čita nacrte. ali imaju ljudi koji kuže.

ja sam završio školu (ok monetarnu ekonomiju smo dotakli pored drugih predmeta, pa sam objašnjava recimo zašto država nemože kontrolirati cijene itd ) te sam pročavao literaturu.

nema vam nikakve teorije zavjere, sve funkcionira dobro. ja sam pokušao složiti što jednostavnije objašnjenje. ako nemožete skužiti ,nemorate se sekirati, ne kužim niti ja kako inžinjeri sastave auto, ali bitno mi je da vozi

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:35

RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
Pa iz poreza i nameta kojeg na godišnjoj razini ubere od građana ( i turista ).
pa zašto onda afričke vukojebine nisu turbo bogate? država im se sastoji od dva ureda i jednog voda policije i vojske. nema doslovno nikakvih troškova.
kako to?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:36

ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
SVAKI DUG IMA SVOJE IME I PREZIME TKO JE KOME KOLIKO DUŽAN.
svaki jebeni dug. kužiš. eto ti najjednostavniji odgovor.

čiti je točno dug zanima? :D

https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_the_United_States#/media/File:Composition_of_U.S._Long-Term_Treasury_Debt_2000-2014.svg
evo vam tko je vlasnik Američkog duga.
Pogledajte udio Kine u 2014 godini
kome je kina dužna? kome je dužna njemačka? ako su si svi međusobno nešto dužni onda dug u stvari ne postoji?

ja kužim da si ti fan star treka i da ti ti tvoji frendovi pričate klingonski jer je ekonomija točno to, imaginarni svijet a ti nam ga pokušavaš prikazati kao nešto stvarno i opipljivo.

kome je Kina dužna? pa mislim da kinezi kao što su sakrivali sve oko coronavirusa tako sakrivaju i svoje ekonomske podatke .
kome je njemačka dužna. mislim da netko tko zna njemački jezik sigurno može otići na stranice njemačkog ministarstva financija i saznati kome su švabe točno dužne u cenat.
njemačka ekonomija je zadnjih par godina bila u suficitu, dakle više im je država uprihodila nego što je trošila, i lako su vraćali dugove.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus 7/4/2020, 19:37

ebenica wrote:
RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
Pa iz poreza i nameta kojeg na godišnjoj razini ubere od građana ( i turista ).
pa zašto onda afričke vukojebine nisu turbo bogate? država im se sastoji od dva ureda i jednog voda policije i vojske. nema doslovno nikakvih troškova.
kako to?
Zato šta nisu digle poreze.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175343
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:37

AssadNaPodmornici wrote:
danni1 wrote:Men se čini da to više nitko ne zna. jedino što svi znaju je da igra ne smije stat.

:D

gle ljudi smirite se. ja sigurno neznam kako ero i noorka kao inž građevine grade ceste, zgrade. meni je bitno da sve funkcionira , nekada gunđam kako je nešto skupo ili nelogično ali stvari funkcioniraju.

ja neznam kako pravnici me izvuku iz sranja i čitaju one komplicirane zakone ali bitno je da oni to obave i da sistem funkcionira.

isto vam je i sa monetarnom ekonomijom. sve funkcionira. možda nekužite proces iza , kao što ja nekužim proces kako noorka  čita nacrte. ali imaju ljudi koji kuže.

ja sam završio školu (ok monetarnu ekonomiju smo dotakli pored drugih predmeta, pa sam objašnjava recimo zašto država nemože kontrolirati cijene itd ) te sam pročavao literaturu.

nema vam nikakve teorije zavjere, sve funkcionira dobro. ja sam pokušao složiti što jednostavnije objašnjenje. ako nemožete skužiti ,nemorate se sekirati, ne kužim niti ja kako inžinjeri sastave auto, ali bitno mi je da vozi
pa iza noorke ne ostanu upitnici: most će se srušit sutra...iza ekonomije su stalni upitnici i prijenje: sutra će sve propast.
valjda ti je jasna ta razlika njenog i tvog, opipljivog i vradžbina?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by T. 7/4/2020, 19:39

Opće ne čitaš šta te se pita...
Pišeš knjigovodstvene romane a pitanje ne može bit jednostavnije...
Banka je pritiskom na tipku 'enter' (i ti to tvrdiš) stvorila 100.000 eura (dakle virtualnog novca) koje je meni pozajmila...
Ja moram vratit 105.000 eura...
Odakle meni onih 5000 ako sam dobio 'samo' 100.000, gdje ću ih naći ako nisu uopće stvoreni pritiskom na tipku 'enter'?
Pusti matu i stanove, drži se ovoga...
Ja neću stan, držat ću pare na računu 10 godina i plaćat banci mjesečnu ratu plus kamate...
Odakle pare za kamate ako ih banka nije stvorila?

_________________
Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Unname11
T.
T.

Posts : 17078
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici 7/4/2020, 19:40

ebenica wrote:
RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
Pa iz poreza i nameta kojeg na godišnjoj razini ubere od građana ( i turista ).
pa zašto onda afričke vukojebine nisu turbo bogate? država im se sastoji od dva ureda i jednog voda policije i vojske. nema doslovno nikakvih troškova.
kako to?

koje ti afričke proizvode koristiš?

evo ja sam sada u sobi. PC je razvijen od USA stručnjaka ali sastavljen u Kini. Software , ovaj internet, windowsi - razvili i prodali Amerikanci.
Radni stol na kojem sidim, doma davno prije hrpu godina kupljen od nekog lokalnog stolara.
mobitel iz Kine.
Auto mi je iz francuske. hrana koju sam danas jeo, mislim da je čak cijela bila domaća. kuća/stan whatever, izgrađena od hrvatskih inžinjera, radnika i ubačen većinom hrvatski materijal.

afrički proizvodi??? 0 bodova. nešto plemenitih metala u mobitelima i računalima i to je sve. koliko su doprinjeli opremanju moje sobe i moga života, toliko je i njihov standard.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:40

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
SVAKI DUG IMA SVOJE IME I PREZIME TKO JE KOME KOLIKO DUŽAN.
svaki jebeni dug. kužiš. eto ti najjednostavniji odgovor.

čiti je točno dug zanima? :D

https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_the_United_States#/media/File:Composition_of_U.S._Long-Term_Treasury_Debt_2000-2014.svg
evo vam tko je vlasnik Američkog duga.
Pogledajte udio Kine u 2014 godini
kome je kina dužna? kome je dužna njemačka? ako su si svi međusobno nešto dužni onda dug u stvari ne postoji?

ja kužim da si ti fan star treka i da ti ti tvoji frendovi pričate klingonski jer je ekonomija točno to, imaginarni svijet a ti nam ga pokušavaš prikazati kao nešto stvarno i opipljivo.

kome je Kina dužna? pa mislim da kinezi kao što su sakrivali sve oko coronavirusa tako sakrivaju i svoje ekonomske podatke .
kome je njemačka dužna. mislim da netko tko zna njemački jezik sigurno može otići na stranice njemačkog ministarstva financija i saznati kome su švabe točno dužne u cenat.
njemačka ekonomija je zadnjih par godina bila u suficitu, dakle više im je država uprihodila nego što je trošila, i lako su vraćali dugove.
aimo polako, novac da bi postojao netko ga mora štancat jer smo obradili da nigdje ne raste...plaću ne dižeš bezze u banci jer se nadaju da neće svatko dignut cijelu nego će taj novac vrtjeti banka. aimo dalje: svaka ali baš svaka država na svijetu je dužna doslovno ciojele proračune...kome jebote? tko je toliko jak da je mogao svima posuditi? ako ja imam kredite onda ne mogu posuđivati svom susjedu nikak. kužiš?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:41

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:

Ako smanji troškove onda joj je i proračun manji i ne trebaju joj nova zaduženja nego vraća prijašnji dug.
a vraća taj dug iz čega? smanjila je troškove gospodarstvo je na aparatima i dug vraća iz čega?
Pa iz poreza i nameta kojeg na godišnjoj razini ubere od građana ( i turista ).
pa zašto onda afričke vukojebine nisu turbo bogate? država im se sastoji od dva ureda i jednog voda policije i vojske. nema doslovno nikakvih troškova.
kako to?

koje ti afričke proizvode koristiš?

evo ja sam sada u sobi. PC je razvijen od USA stručnjaka ali sastavljen u Kini. Software , ovaj internet, windowsi - razvili i prodali Amerikanci.
Radni stol na kojem sidim, doma davno prije hrpu godina kupljen od nekog lokalnog stolara.
mobitel iz Kine.
Auto mi je iz francuske. hrana koju sam danas jeo, mislim da je čak cijela bila domaća.  kuća/stan whatever, izgrađena od hrvatskih inžinjera, radnika i ubačen većinom hrvatski materijal.

afrički proizvodi??? 0 bodova. nešto plemenitih metala u mobitelima i računalima i to je sve.  koliko su doprinjeli opremanju moje sobe i moga života, toliko je i njihov standard.
kai afrika nema turizam? safari ovo ono, piramide i to?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest 7/4/2020, 19:42

Ma ..gledajte na banke kao na one Bukije,Kladionicare..meshetare novcanom vrijedoscu..neki im daju novac,neki dobiju od njih novac na koristenje u opkladi..oni uzimaju postotak..JEL sad jasno???
Novca u biti nema realnog,ako hocete realnu i opipljivu vrijednost,e onda ste se zajebali,jerbo morate na burzu robe,gdje se barata materijalnim vrijenostima,ili dionimama financijskih vrijednosti,opet,tu su ukljucene špekulacije,pa tako,opet vrijednost je relativna stvar,koja ovisi o potraznji..hahahahahahaha..Yoda,daj im "pojasni"..... lol! lol! lol! lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 22 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 22 of 41 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 41  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum