ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ravna crta?Vidjet ćemo

Page 21 of 41 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 31 ... 41  Next

Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Sora Tue 7 Apr - 18:29

Noor wrote:
Sora wrote:
Eroo wrote:
danni1 wrote:
Sora wrote:
nisu oni koji se
drže izolacije aumnjivi su npr. koji su bili u kontaktu s bolesnikom 
jad
kako zna ko je bolestan kad ima pun k bolesnih bez simptoma?
uBosni ih svjedoče kad umru. To je 100% siguran znak.:D
o vas era i korona ugiba
gospojo, ovdje otkako korona hara, nema ni era, ni ustaša ni četnika
uklopi se i ne laprdaj po starom
to ćemo kad sranje prođe :P
ti noor baš dokazuješ da su žene glupaste i naivno bedaste
ero se zna braniti a tvoj pokušaj je suvišan
nigdje nije zabranjeno da ja eri kažem istinu, ti kokoško

Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by michaellcmacha Tue 7 Apr - 18:30

vuksadinare wrote:
vili40 wrote:
vuksadinare wrote:zna li netko koliko smo ukupno testirali ljudi
oko 12.000 ukupno
nesto smo posustali..ili nemamo dovoljno testova ili smjena za one koji testiraju
12000x700=8 400 000 kn.... ajmo probat izračunat za 600 000 ljudi... 420 milijuna kuna...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici Tue 7 Apr - 18:31

ebenica wrote:
veber wrote:recimo nama najbliže u prošlosti u jugi se tiskao bez pokrića pa je nastala spirala hiperinflacije, susjedna srbija je isto tako pa su imali novce ujutro o podne i navečer, samo su nule mijenjali.

papir je nebitan, bitna je podloga. kako je zlato ukinuto danas središnje banke zapisima i obaveznom rezervom određuju koliko ima gotovine na tržištu. kada kuna postane slaba, kao sada u normalnim uvjetima pušta se bankarski zapis i jača kuna pa sa tečaja 7,6 opet ode na 7,4. no kako je privreda stala banka pušta da kuna slabi jer postaje konkurentnija kod izvoza.
to je lijepo objašnjeno ali ne znači ništa. svjetski dug raste iz sekunde u sekundu i nikad apsolutno nikad neće biti otplaćen jer ga je nemoguće otplatiti i točno kome?
to je samo igra sa pravilima, najbolji pokazatelj kolika je ta igra su ideje da amerikanci svakom amerikancu daju 1000 dolara ili kao što su švicarci imali referendum da li da svaki švicarac svaki mjesec prima određenu svotu novaca...to su sve najobičnije debilane koje vrijede jedino ako u njih vjeruješ.

imaju jasna pravila .
ja sam ekonomist. evo pitaj me bilo šta vezano za funkcioniranje banaka, monetarne ekonomije itd.

ako neshvaćaš nemoraš se sekirati ,niti ja shvaćam kako inžinjeri građevine projektiraju zgrade, meni je bitno da unutra sve funkcionira.
pucaj pitanja.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20919
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest Tue 7 Apr - 18:33

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
veber wrote:recimo nama najbliže u prošlosti u jugi se tiskao bez pokrića pa je nastala spirala hiperinflacije, susjedna srbija je isto tako pa su imali novce ujutro o podne i navečer, samo su nule mijenjali.

papir je nebitan, bitna je podloga. kako je zlato ukinuto danas središnje banke zapisima i obaveznom rezervom određuju koliko ima gotovine na tržištu. kada kuna postane slaba, kao sada u normalnim uvjetima pušta se bankarski zapis i jača kuna pa sa tečaja 7,6 opet ode na 7,4. no kako je privreda stala banka pušta da kuna slabi jer postaje konkurentnija kod izvoza.
to je lijepo objašnjeno ali ne znači ništa. svjetski dug raste iz sekunde u sekundu i nikad apsolutno nikad neće biti otplaćen jer ga je nemoguće otplatiti i točno kome?
to je samo igra sa pravilima, najbolji pokazatelj kolika je ta igra su ideje da amerikanci svakom amerikancu daju 1000 dolara ili kao što su švicarci imali referendum da li da svaki švicarac svaki mjesec prima određenu svotu novaca...to su sve najobičnije debilane koje vrijede jedino ako u njih vjeruješ.

imaju jasna pravila .
ja sam ekonomist. evo pitaj me bilo šta vezano za funkcioniranje banaka, monetarne ekonomije itd.

ako neshvaćaš nemoraš se sekirati ,niti ja shvaćam kako inžinjeri građevine projektiraju zgrade, meni je bitno da unutra sve funkcionira.
pucaj pitanja.
kome je svijet dužan, kako će to vratiti, tko ima pravo štancat novac.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus Tue 7 Apr - 18:39

AssadNaPodmornici wrote:dobra vijest iz italije samo +3000 novih.
prije par tjedana su imali po +5000 i +6000

danas dva dana zaredom po 3000 i nešto.. uskoro to ide ispod 3k..  
ako bi pad bio od 10% dnevno, počevši od današnjeg dana, za oko misec dana bi došli ispod 100 zaraženih novih
ako bi bilo 20% pad, došli bi za svega 20ak dana, taman pri kraj ovoga miseca.
a onda tjedan-dva kasnije i virus je stavljen pod kontrolu i otvara se ekonomija pa čak i turistička sezona
Nadajmo se.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici Tue 7 Apr - 18:46

ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
veber wrote:recimo nama najbliže u prošlosti u jugi se tiskao bez pokrića pa je nastala spirala hiperinflacije, susjedna srbija je isto tako pa su imali novce ujutro o podne i navečer, samo su nule mijenjali.

papir je nebitan, bitna je podloga. kako je zlato ukinuto danas središnje banke zapisima i obaveznom rezervom određuju koliko ima gotovine na tržištu. kada kuna postane slaba, kao sada u normalnim uvjetima pušta se bankarski zapis i jača kuna pa sa tečaja 7,6 opet ode na 7,4. no kako je privreda stala banka pušta da kuna slabi jer postaje konkurentnija kod izvoza.
to je lijepo objašnjeno ali ne znači ništa. svjetski dug raste iz sekunde u sekundu i nikad apsolutno nikad neće biti otplaćen jer ga je nemoguće otplatiti i točno kome?
to je samo igra sa pravilima, najbolji pokazatelj kolika je ta igra su ideje da amerikanci svakom amerikancu daju 1000 dolara ili kao što su švicarci imali referendum da li da svaki švicarac svaki mjesec prima određenu svotu novaca...to su sve najobičnije debilane koje vrijede jedino ako u njih vjeruješ.

imaju jasna pravila .
ja sam ekonomist. evo pitaj me bilo šta vezano za funkcioniranje banaka, monetarne ekonomije itd.

ako neshvaćaš nemoraš se sekirati ,niti ja shvaćam kako inžinjeri građevine projektiraju zgrade, meni je bitno da unutra sve funkcionira.
pucaj pitanja.
kome je svijet dužan, kako će to vratiti, tko ima pravo štancat novac.

za svaki dug koji postoji bilo gdje zna se tko je kome dužan. dakle ti kada digneš kredit u banci znaš koliko si dužan u lipu na koji dan. američka država zna točno koliko je dužna, možeš i na wikipediji vidjeti strukturu duga.

kako će se to vratiti, a ovisi o tome kako će se recimo RH ponašati. kada sam ja upozoravao da uhljebi i kurvice troše velik dio ekonomije i da u prvoj krizi nećemo moći vraćati dugove onda je bilo "yoda ljubomora, mrzi sve hrvatsko i lijen i nesposoban". kako će tko vraćati ovisi o ponašaju kako tebe pojedinca, tako i naše države, amerike itd

tko ima pravo štancati novac?
cetranlne banke i privatne banke -iako se ne radi o štananju novca kako se zamišlja. štancanje je radila yuga, venezuela, zimbawe, i druge zemlje - uključiš printer i stvaraš novac iz printera, i sa njime plaćaš neke obveze- naravno i sama ti logika govori da ljudi ubrzo skuže o čemu se radi i onda nastane hiperinflacija


eh sada tko stvara novac u modernoj ekonomiji
kako sam rekao centralne banke i privatne banke

kako se stvara je malo kompleksnije područje --- iako nije nemoguće za shvatiti. novac se stvara knjigovodstveno, pritiskom na tipku enter :D
dakle dođeš u banku, želiš kredit za stan, i banka ti upiše brojku na ekranu i pritisne enter i stvori novac :D ovo je doslovno tako.
međutim, trik je knjigovodstvu. u isto vrijeme banka i stvori svoju obvezu. ... aj idem pokušati što lakše objasniti.

treba ti 100 000€ za stan.

banka ti izda kredit od 100 000€ . međutim taj novac prije svega ide osobi koja je prodala stan na njegov račun.
situacija je sljedeća

ti si dužan 100 000 , ali imaš stan
mate je izgubio stan ali je dobio 100 000€ koje stoje banci na računu

banka --- od tebe potražuje 100 000€ i recimo 5% kamate, a mati je ista ta banka dužna oročenih 100 000€ i 3% kamate.

recimo najgluplje - ti kada vratiš kredit vratit ćeš recimo 105 000€(glavnica +kamata) , a mate je oročio novac i dobit će 103 000€(glavnica + kamata) a banci ostaje razlika u kamatama 5 -3 = 2000€ profita.

sa tih 2000€ profita banka plaća , troškove radnika, struje, poreze državi , dividendu vlasnicima banaka, a onda oni sa tom dividendom idu na kurve, rentaju jahte po jadranu, ili posuđuju recimo RH vladi za plaće uhljebima.

i eto odmah svi znate rješenje -- za "pernarov paradox(kojeg mnogi ekonomisti nemogu objasniti niti razume)" kada kaže "novac za otplatu kamate ne postoji". postoji.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20919
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Eroo Tue 7 Apr - 18:55

Noor wrote:
Sora wrote:
Eroo wrote:
danni1 wrote:
Sora wrote:
nisu oni koji se
drže izolacije aumnjivi su npr. koji su bili u kontaktu s bolesnikom 
jad
kako zna ko je bolestan kad ima pun k bolesnih bez simptoma?
uBosni ih svjedoče kad umru. To je 100% siguran znak.:D
o vas era i korona ugiba
gospojo, ovdje otkako korona hara, nema ni era, ni ustaša ni četnika
uklopi se i ne laprdaj po starom
to ćemo kad sranje prođe :P
Ma pusti je. Nešto joj nije najbolje sjelo, mislim i da znam što. Sama ju je zloba.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74712
2016-07-22


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici Tue 7 Apr - 18:56

kako centralne banke sada diljem svijeta "štancaju novac".

točno onako kako piše u knjigama sa faksa iz predmeta recimo monetarna ekonomija.

kupuju obveznice, kupuju vrijednosne papire. za uzvrat stvaraju novac. države, ili financijske institucije su dobile novac -ali na dug, i sa tim novcem mogu dalje recimo , država plaćati svoje obveze, privatne banke izdavati kredite.

kada se ekonomija recimo USA oporavi, onda će onda malo po malo vratiti dug , zatvoriti obveze.
što bi se desilo kada bi recimo centralna banka rekla -"netrebate vraćati novac " "poklonili smo vam lovu"? inflacija odmah

vraćanjem novca (otplatom duga) novac se povlači iz opticaja, i tako nemaš inflacije.

sustav uopće nije tako pre-kompliciran, barem ne meni, meni je više fenomen, kako ljudi valjaju gluposti, pa tipa razni političari govore da trebamo koristiti devizne rezerve za plaćanje državnih obveza :D itd

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20919
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Noor Tue 7 Apr - 18:57

Sora wrote:
Noor wrote:
Sora wrote:
Eroo wrote:
danni1 wrote:
kako zna ko je bolestan kad ima pun k bolesnih bez simptoma?
uBosni ih svjedoče kad umru. To je 100% siguran znak.:D
o vas era i korona ugiba
gospojo, ovdje otkako korona hara, nema ni era, ni ustaša ni četnika
uklopi se i ne laprdaj po starom
to ćemo kad sranje prođe :P
ti noor baš dokazuješ da su žene glupaste i naivno bedaste
ero se zna braniti a tvoj pokušaj je suvišan
nigdje nije zabranjeno da ja eri kažem istinu, ti kokoško
vrni se u irsku, dok te nije bilo, bil je red i mir

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by T. Tue 7 Apr - 19:03

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
veber wrote:i eto odmah svi znate rješenje -- za "pernarov paradox(kojeg mnogi ekonomisti nemogu objasniti niti razume)" kada kaže "novac za otplatu kamate ne postoji". postoji. 
Odakle meni kao korisniku kredita 105.000 ako mi je banka posudila 100.000 ?
Ne zajebajem, ovo me zanima baš...
Banka kažeš pozajmljuje novac koji je stvorila pritiskom na tipku 'enter', radi se dakle o virtualnom novcu...
Odakle nabaviti novac za platiti kamatu ako ga banka nije ni stvorila nego je stvorila samo novac za glavnicu?
T.
T.

Posts : 17110
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by vili40 Tue 7 Apr - 19:03

Eroo wrote:Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1-3



Ekipa se je odlično pripremila na nadolazeću epidemiju, to se mora priznati.

Evoi link.

https://covid19.healthdata.org/croatia
Američki institut: Hrvatska bi vrhunac zaraze trebala dočekati 20. travnja
PREMA projekcijama Instituta za metriku i procjene u zdravstvu (IHME) Sveučilišta Washington Hrvatska bi vrhunac zaraze trebala dočekati 20. travnja. Tijekom najgoreg tjedna od 18. do 25. travnja, prema ovih predviđanjima, svakodnevno bi moglo umirati prosječno sedam građana. A do 4. kolovoza imat će 166 žrtava epidemije. 
Broj umrlih ovisi o kapacitetima zdravstvenih sustava
Stručnjaci sa Sveučilišta Washington smatraju kako broj umrlih ovisi o kapacitetima zdravstvenih sustava. U tom smislu, Hrvatska stoji dobro. Naime, prema predviđenom tijeku epidemije hrvatski bi pacijenti na vrhuncu zaraze trebali zauzimati 255 bolničkih kreveta, od šest i po tisuća koliko ih broji naš zdravstveni sustav. Slična situacija je i s krevetima na odjelima intenzivnog liječenja čiji je kapacitet 216. A prema IHME-ovom predviđanju na vrhuncu krize u Hrvatskoj bit će 61 pacijent koji će se nalaziti na intenzivnom liječenju. 
Hrvatska ima i dovoljno respiratora
Što se tiče respiratora, Hrvatska ima oko 800 takvih uređaja, a sredinom mjeseca 52 pacijenata će ih trebati.
Prema najpesimističnijim procjenama u Hrvatskoj će tijekom vrhunca umirati više od 20 pacijenata dnevno

Navedene procjene predstavljaju srednju vrijednost, no i u najgoroj verziji koju je IHME predvidio u Hrvatskoj bi tijekom vrhunca epidemije dnevno umiralo više od 20 pacijenata. Čak i u takvom crnom scenariju Hrvatska bi imala dovoljno kreveta i respiratora, čime je naša zemlja pozicionirana bolje od mnogih razvijenijih i bogatijih država.
Procjene za neke razvijene zemlje nisu optimistične
Inače, jedne od najlošijih procjena su za Veliku Britaniju, gdje će u najgorim trenucima biti potrebno više od 100.000 kreveta, dok će ih na raspolaganju biti manje od 18.000. Stoga se predviđa da će tamo u kolovozu umrijeti više od 66.000 ljudi. U SAD-u će nedostajati 36.654 kreveta, a vrhunac krize nastupit će 15. travnja kada će biti više od 3000 mrtvih. 
U cijeloj Europi trebalo bi biti nešto više od 150 tisuća mrtvih, dok će u SAD-u živote izgubiti 81.766 ljudi.
vili40
vili40

Male
Posts : 10729
2015-08-02


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Eroo Tue 7 Apr - 19:03

Eroo wrote:Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1-2

Ovo je veoma važan podatak.
Rijetke su države koje se s nečim ovakvim danas mogu pohvaliti.
Vrh je 20.04., što je slično onome što sam i sam predvidio.
Stvar "izzveni" krajem travnja s blagim prijelazom u svibanj.

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74712
2016-07-22


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest Tue 7 Apr - 19:06

AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
veber wrote:recimo nama najbliže u prošlosti u jugi se tiskao bez pokrića pa je nastala spirala hiperinflacije, susjedna srbija je isto tako pa su imali novce ujutro o podne i navečer, samo su nule mijenjali.

papir je nebitan, bitna je podloga. kako je zlato ukinuto danas središnje banke zapisima i obaveznom rezervom određuju koliko ima gotovine na tržištu. kada kuna postane slaba, kao sada u normalnim uvjetima pušta se bankarski zapis i jača kuna pa sa tečaja 7,6 opet ode na 7,4. no kako je privreda stala banka pušta da kuna slabi jer postaje konkurentnija kod izvoza.
to je lijepo objašnjeno ali ne znači ništa. svjetski dug raste iz sekunde u sekundu i nikad apsolutno nikad neće biti otplaćen jer ga je nemoguće otplatiti i točno kome?
to je samo igra sa pravilima, najbolji pokazatelj kolika je ta igra su ideje da amerikanci svakom amerikancu daju 1000 dolara ili kao što su švicarci imali referendum da li da svaki švicarac svaki mjesec prima određenu svotu novaca...to su sve najobičnije debilane koje vrijede jedino ako u njih vjeruješ.

imaju jasna pravila .
ja sam ekonomist. evo pitaj me bilo šta vezano za funkcioniranje banaka, monetarne ekonomije itd.

ako neshvaćaš nemoraš se sekirati ,niti ja shvaćam kako inžinjeri građevine projektiraju zgrade, meni je bitno da unutra sve funkcionira.
pucaj pitanja.
kome je svijet dužan, kako će to vratiti, tko ima pravo štancat novac.

za svaki dug koji postoji bilo gdje zna se tko je kome dužan.  dakle ti kada digneš kredit u banci znaš koliko si dužan u lipu na koji dan. američka država zna točno koliko je dužna, možeš i na wikipediji vidjeti strukturu duga.

kako će se to vratiti, a ovisi o tome kako će se recimo RH ponašati. kada sam ja upozoravao da uhljebi i kurvice troše velik dio ekonomije i da u prvoj krizi nećemo moći vraćati dugove onda je bilo "yoda ljubomora, mrzi sve hrvatsko i lijen i nesposoban". kako će tko vraćati ovisi o ponašaju kako tebe pojedinca, tako i naše države, amerike itd

tko ima pravo štancati novac?
cetranlne banke i privatne banke -iako se ne radi o štananju novca kako se zamišlja. štancanje je radila yuga, venezuela, zimbawe, i druge zemlje - uključiš printer i stvaraš novac iz printera, i sa njime plaćaš neke obveze-  naravno i sama ti logika govori da ljudi ubrzo skuže o čemu se radi i onda nastane hiperinflacija


eh sada tko stvara novac u modernoj ekonomiji
kako sam rekao centralne banke i privatne banke

kako se stvara je malo kompleksnije područje --- iako nije nemoguće za shvatiti.  novac se stvara knjigovodstveno, pritiskom na tipku enter :D
dakle dođeš u banku, želiš kredit za stan, i banka ti upiše brojku na ekranu i pritisne enter i stvori novac :D ovo je doslovno tako.
međutim, trik je knjigovodstvu. u isto vrijeme banka i stvori svoju obvezu. ... aj idem pokušati što lakše objasniti.

treba ti 100 000€ za stan.

banka ti izda kredit od 100 000€  . međutim taj novac prije svega ide osobi koja je prodala stan na njegov račun.
situacija je sljedeća

ti si dužan 100 000 , ali imaš stan
mate je izgubio stan ali je dobio 100 000€ koje stoje banci na računu

banka --- od tebe potražuje 100 000€  i recimo 5% kamate, a mati je ista ta banka dužna oročenih 100 000€  i 3% kamate.

recimo najgluplje - ti kada vratiš kredit vratit ćeš recimo 105 000€(glavnica +kamata) , a mate je oročio novac i dobit će 103 000€(glavnica + kamata) a banci ostaje razlika u kamatama  5 -3  = 2000€ profita.

sa tih 2000€ profita banka plaća , troškove radnika, struje, poreze državi , dividendu vlasnicima banaka, a onda oni sa tom dividendom idu na kurve, rentaju jahte po jadranu, ili posuđuju recimo RH vladi za plaće uhljebima.

i eto odmah svi znate rješenje -- za "pernarov paradox(kojeg mnogi ekonomisti nemogu objasniti niti razume)" kada kaže "novac za otplatu kamate ne postoji". postoji.
ja te ništa od tog čarobnjaštva nisam pitao. pitao sam te kome je svijet dužan novac. jako je jednostavno, svijet je dužnik...ja te pitam kome? tko ima toliko jako gospodarstvo da ostalim zemljama može posuđivati novac, samim time i štancati ga za iste i s obzirom da je dug svake sekunde sve veći, kada i kako će se to vratiti?
ne znamiaju me pizdarije sa omota monoipolya, pravila kako se igra, zanimaju me direktna pitanja i direktni odgovori.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by T. Tue 7 Apr - 19:07

T. wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
Odakle meni kao korisniku kredita 105.000 ako mi je banka posudila 100.000 ?
Ne zajebajem, ovo me zanima baš...
Banka kažeš pozajmljuje novac koji je stvorila pritiskom na tipku 'enter', radi se dakle o virtualnom novcu...
Odakle nabaviti novac za platiti kamatu ako ga banka nije ni stvorila nego je stvorila samo novac za glavnicu?
Još bolje...
Kako svi korisnici kredita ikako mogu bankama vratiti glavnicu + kamate u 'papirićima' ako novac za kamatu uopće nije stvoren a onaj za glavnicu je stvoren virtualno?
T.
T.

Posts : 17110
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus Tue 7 Apr - 19:13

Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1f602
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by T. Tue 7 Apr - 19:14

Ja sam skonta samo da dioničari banke dividendom plaćaju kurve i jahte ...

_________________
Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Unname11
T.
T.

Posts : 17110
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest Tue 7 Apr - 19:16

RayMabus wrote:Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1f602

to kai on objašnjava su pravila igre na koja smo svi pristali bez da nas je netko pitao...ali to su samo pravila igre, k'o i monoipoly i čovječe kak imaju svoja pravila i sve dok se igramo pravila vrijede.
ono kaj mene zanima, kome je svijet dužan? marsu? veneri? kako se zove država kojoj su sve ostale države dužne? tko ima dovoljno jako gospodarstvo da to sve financira i da ga ne brine kako će se i kada dug vratiti jer raste iz sekunde u sekundu i nemoguće ga je vratit.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest Tue 7 Apr - 19:19

T. wrote:Ja sam skonta samo da dioničari banke dividendom plaćaju kurve i jahte ...

protega je volio zlatne pipe.
Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Index_11
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by RayMabus Tue 7 Apr - 19:21

ebenica wrote:
RayMabus wrote:Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1f602

to kai on objašnjava su pravila igre na koja smo svi pristali bez da nas je netko pitao...ali to su samo pravila igre, k'o i monoipoly i čovječe kak imaju svoja pravila i sve dok se igramo pravila vrijede.
ono kaj mene zanima, kome je svijet dužan? marsu? veneri? kako se zove država kojoj su sve ostale države dužne? tko ima dovoljno jako gospodarstvo da to sve financira i da ga ne brine kako će se i kada dug vratiti jer raste iz sekunde u sekundu i nemoguće ga je vratit.
Normalno da ga je moguće vratiti. Jednostavno svi se jako zaduže i onda nitko nikome ne posuđuje jedno vrijeme a države moraju onda ić u rezanje proračuna jer se ne mogu više zaduživati a prijašnje dugove mlraju vratit.

Tebi sad proračun izgleda ovako ; 3 dinara dobiješ od poreza i turizma pa ti do kraja godine fali 1 dinar i onda se godišnje zadužiš jedan dinar.

Kad se puno zadužiš onda ti sve teže daju pare ( veće su kamate ) i onda možeš il dignit poreze il rezat stavke u proračunu tj moraš naučit živit kao država s tri a ne s četiri dinara godišnje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Guest Tue 7 Apr - 19:24

RayMabus wrote:
ebenica wrote:
RayMabus wrote:Eto Yoda vam je sve objasnio , ja ništa nisam shvatio. Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 1f602

to kai on objašnjava su pravila igre na koja smo svi pristali bez da nas je netko pitao...ali to su samo pravila igre, k'o i monoipoly i čovječe kak imaju svoja pravila i sve dok se igramo pravila vrijede.
ono kaj mene zanima, kome je svijet dužan? marsu? veneri? kako se zove država kojoj su sve ostale države dužne? tko ima dovoljno jako gospodarstvo da to sve financira i da ga ne brine kako će se i kada dug vratiti jer raste iz sekunde u sekundu i nemoguće ga je vratit.
Normalno da ga je moguće vratiti. Jednostavno svi se jako zaduže i onda nitko nikome ne posuđuje jedno vrijeme a države moraju onda ić u rezanje proračuna jer se ne mogu više zaduživati a prijašnje dugove mlraju vratit.

Tebi sad proračun izgleda ovako ; 3 dinara dobiješ od poreza i turizma pa ti do kraja godine fali 1 dinar i onda se godišnje zadužiš jedan dinar.

Kad se puno zadužiš onda ti sve teže daju pare ( veće su kamate ) i onda možeš il dignit poreze il rezat stavke u proračunu tj moraš naučit živit kao država s tri a ne s četiri dinara godišnje.
kako ćeš vratiti nešto do čega ne možeš nego zaduživanjem? iebu tebe osnove logike. novac ne raste na drveću da jedne godine bereš a ne jedeš ništa pa druge godine imaš dvije berbe.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by AssadNaPodmornici Tue 7 Apr - 19:24

T. wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
ebenica wrote:
Odakle meni kao korisniku kredita 105.000 ako mi je banka posudila 100.000 ?
Ne zajebajem, ovo me zanima baš...
Banka kažeš pozajmljuje novac koji je stvorila pritiskom na tipku 'enter', radi se dakle o virtualnom novcu...
Odakle nabaviti novac za platiti kamatu ako ga banka nije ni stvorila nego je stvorila samo novac za glavnicu?

objasnio sam ti dolje.
banka je u isto vrijeme stvorila i obvezu -dug. pazi ti si taj kredit nekome dao za platiti stan. taj netko je položio račun na banci u "obliku" štednje(primjer radi neka je to Mate) i banka je njemu dužna 100 000€ + 3000€ kamata.. (103 000€) . pokriće za taj novac stan. recimo da se desi sranje. udre meteor . ubije vlasnika stana i uništi mu stan :D
banka je i dalje Mati dužna 100 003 € ,a od tebe nemože više ništa naplatiti jer si mrtav i uništen ti je stan(nemože te ovršiti). banka da bi pokrila Mati njegovu štednju , mora nabaviti novac odnekud.

razlika u kamati(tkz pernarov paradox) ne postoji. ako banka ima profit recimo da je 2000€, šta će sa tim profitom? pa plaća troškove, poreze, i kurve. novac se vraća u ekonomiju, i mi se borimo za taj novac, da bi vratili dugove i kredite.

i upamtite. kada banka stvori kredit tebi --- ona je stvorila tebi dug(kredit), ali imovinu(stan), sebi je stvorila dug(prema štediši ili prodavatelju stana 100 000 + kamate) a sebi imovinu(potraživanje od tebe 100 000 + kamate), a mate je izgubio stan a dobio novac.

računovodstvo je bitno da dugovna i potražna stana uvijek bude 0.

kada poništiš matu -dobija je 100 000€ a izgubija stan(vrijednosti 100 000€) = 0
poništiš sebe(diga si kredit) dobija si stan vrijednosti (100 000€) a dužan si kredit = poništavanje = 0
i banka - dužna je mati za štednju , a od tebe kredit.

mislim ne znam kako jednostavnije da objasnim, Marc je radio u banci i kuži se u računovodstvo , iako opet ne znam kužili se u monetarnu ekonomiju pa neka uleti.

evo ovdje vam je sve objašnjenjo kome se da čitati
https://www.bankofengland.co.uk/quarterly-bulletin/2014/q1/money-creation-in-the-modern-economy

Na isti način i centralna banke rade , kada se "kaže da štampaju novac". Postoji dva modela , zapravo tri načina gdje mogu štampati novac.
Prvi je pravo štampanje -- to bi bilo kada stvarno uključe printer. Recimo šta bi se dogodilo da banka odluči tebi oprostiti tvoj dug, tako da zatvori svoje obveze prema štediši Mati -- u brojci stvori novih 100 000€ bez duga . Odmah inflacija. I sada zamisli da se svi dugovi tako zatvore u svijetu. imao bi hiperinflaciju.

Ovako kada ti vratiš kredit banci, banka zatvara svoje obveze mati, nema inflacije
kada centralna banka , recimo FED, ili ECB kupi europbveznice europskih država sjebanih radi coronavirusom -- desit će se upravo ovo . oni će kupiti obveznicu a za uzvrat ovi dobijaju likvidnost ili novac.
a onda države MORAJU vratiti dug nakon nekog vremena, ali imaju potrebnu livkdinost da prežive.
ako kojim slučajem ECB odluči za 5godina - nemorate više vraćati ništa. e onda bi odmah imao hiperinflaciju,

to sam rekao , printanje, i kupovanje obveznica, to je dva načina kako centralna banka povećava količinu novca u opticaju.
treći način je kamatna stopa, zna se - niža kamatna stopa , znači da banke lakše izdaju kredite, a to znači više novca u opticaju. međutim ako banke pre lagano izdaju kredite(jer je novac zbog niskih kamata pre jeftin) dolazi do toga da izdaju hrpu loših kredita(najčešće ti loši krediti idu u nekretninski sektor). i ako se desi neko sranje, -- recimo ljudi nemogu otplaćivati kredite za stanove, banke nemogu naplatiti svoju potražnju, što znači da nemogu isplatiti svoje štediše - i gle čuda banke propadaju. i gle čuda ovo se desilo 2008

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20919
2018-06-14


Back to top Go down

Ravna crta?Vidjet ćemo - Page 21 Empty Re: Ravna crta?Vidjet ćemo

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 21 of 41 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 31 ... 41  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum