ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 10 of 50 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 30 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Ringo10 13/3/2023, 10:41

Hartmann wrote:
melkior wrote:
Speare Shaker wrote:

[size=48]Objavljeno: 10. ožujak 2023. 14:31

Potisnute ruske snage s ceste ključne za obranu Bahmuta[/size]

[size=45]Ukrajinski padobranci koji brane Bahmut kažu da su potisnuli ruske snage s ključne ceste koja se koristila za obranu grada.[/size]
[size=45]Govoreći za Radio Slobodna Europa, vojnik Nikolaj opisao je kako su se ruske trupe u jednom trenutku približile na 700 metara cesti koja povezuje Bahmut s gradom Časiv Jar kojeg drže Ukrajinci.[/size]
[size=45]- Tada su bili anjbliže autoputu, 700 metara. Sada je ta udaljenost oko dva kilometra, možda i više, rekao je.[/size]
[size=45]Cesta je posljednji put kojim Ukrajina može opskrbiti svoje trupe u Bahmutu, koji je već mjesecima pod napadom ruskih snaga.[/size]
[size=45]Glavni savjetnik ukrajinskog predsjednika ZelenskogAndrij Jermak, rekao je jučer da se Ukrajina ‘drži‘ u Bahmutu, uslijed izvješća da se kijevske snage povlače iz grada.[/size]


Izgleda da Ukrajnci spremaju veliku protuofenzivu u smjeru Bakhmuta. Na tom području prikupljaju snage cca 55 000 vojnika. Rusi su navodno saznali za planove da Ukrajinci hoće napasti iz tri smjera, pa sad i oni ubrzano šalju regularnu vojsku, ogromne količine u pravcu Bakhmuta, također potencijalnih 50-ak 000 vojnika.

khhhmmm..


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Zadnje10
Topi im se Bahmut
A Avdijevka polagano ide putem Bahmuta...Sa tri strane okruzena

Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/3/2023, 13:35

Hartmann wrote:Inace Ukropima dolazi u pomoc oko 10 brigada,povucenih sa drugih ratinih linija,eventualno Leopard 1 tenkovi,nepoznato koliko i Strike dronovi..Zelenski je tu odluku ucinio iz ocaja,jer ovim premjestanjem,ZADNJE OBUCENE LJUDSKE RESURSE,izlace,masovnom ruskom odgovoru..
Fajt je opak i zestok i obje strane se lavovski bore..dalje slijedi..

Jos da Kic stavi Telegram,imali bi informacije sa obje strane koje mozemo provbjeriti
pratim ja i telegram, iako manje jer sve što imaš na telegramu imaš na twiteru.
twiter je pod kontrolom elona muska, nema cenzure, dakle pun je pro-ruskih analitičara, mapa, svi oni imaju i telegram račun i prijevod na eng twiter. nije to facebook ili ruski vkontakt gdje se briše druga strana. 

i sranje sa telegramom, ne možeš video i vijest tek tako staviti , barem ja ne znam, otvorim telegram i često bude "video is too long open in application", i onda ja moram na mobitel ili instalirati na desktop. i ako stavim takav link , i drugi će morati isto . to mi nije jasno zašto je to tako. lipo twiter mogu staviti cijeli video i ljudi samo click i gledaju. inače sve što se pojavi na telegramu pojavi se i na twiteru 5minuta kasnije. one +18slike gdje jedna i druga strana snimka poginule iz bliza nestavljam pa niti ne gledam.

inače kako sam rekao melikoru nema šanse da ukrainci prebacuju 10 brigada na bahmut, znate li vi šta je 10 mehaniziranih i tenkovskih brigada. googlajte koliko bi to bilo tenkova, kamiona, oklopnih vozila, džipova.. 2000-3000komada.. bilo bi zakrčenje. pogotovo sada kada je blato, tko je napada , napada je. čekamo kraj rasputice tamo kraj proljeća. 

sigurno su poslali djelove tih brigada, dakle pošalju bojnu ili šta ja znam od jedne brigade. a to ne znači da je cijela brigada. sada je vrlo teško jednima i drugima napadati. Ukrainci i da hoće ne mogu izvesti masovnu kontra napad kod Bahmuta a Rusi mogu jedino jurišati pješadijom koja će trpiti velike gubitke. jer teška mehanizacija ne može preko blata sada. 
pa ekipa govorila da u bahmutu gradu koji je prije rata imao 70k stanovnika, da je 50k ukrainaca u njemu. pa cijeli bi grad bio zakrčen kao split radnim danom u 8ujutro kada ljudi idu na posao od tenkova, kamiona, haubica..

što se tiče obučenih ljudskih resursa, i jedni i drugi ih imaju dovoljno. iako su gubici gadno na obje strane, u ljudstvu s obzirom na veličinu obje države nisu toliko kritični. ukrainci po meni ali i drugim realnijim procjenama, imaju nešto manje ljudske gubitke, ali imaju manju populaciju pa im je gadnije - sve jedno OK su obje strane za sada.
puno su gori gubici i ukraincima(zapadu) i rusima u potrošnji tehnike i teškog oružja.  ukrainci imaju dosta manje gubitke(oryx) ali i dosta manje resurse na raspolaganju pa sada totalno ovise o zapadnoj pomoći.
Ruska kopnena vojska koja je prije rata imala "neograničeno resursa" se jebeno otopila..
jedni i drugi kukaju da im fali granata, i oklopa, i dronova, i džipova, itd. 

Ukrainci navodno grade novih 8 ofenzivnih brigada, iako količina teškog oružja što im je obećano od NATOa je za nekih 4-5brigada ali budemo vidjeli.  a dobar dio tih resursa će ići na popunu gubitaka

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/3/2023, 15:01

Jedan Ruski funkcioner(ne znam tko je točno) ali šera se njegov video preko telegrama. Uglavnom kuka kako im fali granata diljem fronte, da zbog toga gine na stotine od njihove najbolje generacije Rusa jer nema dovoljno granata. 
U komentarima pišu da Rusi štede granate ili zbog moguće nove ofenzive ili zbog Ukrainske protuofenzive da se obrane.. iako ovdje on govori da Ukrainci po njima rokaju , tu i tamo i Ukrainci kukaju da im nedostaje dovoljno granata, a zapad se očito kao i Rusija muči sa proizvodnjom



naravno ovo nije sve. prije par dana su i drugi Rusi kukali da nema granata. Ovo su kamikaze koje trebaju jurišati ponovo na Ugljedar i kukaju da nema granata da je sve poslano Wagneru a njih je zakinulo.
Sa druge strane Prigožin plače svaki dan na telegramu da nemaju dovoljno granata i sada kada su Ukrainci dovukli pojačanje da ne mogu više osvojiti Bahmut


Naravno kada netko kaže "nema granata"  ne znači da nema totalno, nego to prije znači, ti zahtjevaš radio stanicom artiljerijsku pripremu, ili artiljerijsku podršku, a onda ti dođe odgovor sa strane - evo ispucali smo sve, ništa za danas, ili sićam se kada sam davno gleda jedan dokumentarac o borbi za Vukovar, ako se sjećam iz glave, mi smo imali jednu artiljerijsku bateriju na dobroj lokaciji i žestoko je lomila.. i znam da je jedan topnik pričao kako bi njima došao zahtjev da ispale 10 granata na neku lokaciju gdje bi nastupali srbi, oni bi ispalili 4 jer su štedili itd.. u takvom stanju je Ukraina većinu rata a bogami i Rusija zadnjih par mjeseci

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


kic likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/3/2023, 15:09

Osim toga nema nekih promjena na fronti. Kasnije nabacim možda koji video ako je fora i nije previše krvav. 
Rusi su pokušali neki proboj kod Adijevke uzeli su jedno selo sjeverno od grada kojeg osvajaju već godinu dana ali to je sve za sada. Kod Bahmuta stabilno, iako gadno Ukraincima i Rusima. Očito da su Ukrainci odlučili braniti Bahmut, dosta se ekipe koja komentira rat pita ima li to smisao. Ukrainska komanda koju vode Zelenski , Siriyski(inače etnički Rus rođen u Moskvi) i Žaluzni uz savjete NATOa(iako su Ameri preko medija govorili da bi se trebali povući) valjda znaju bolje od nas

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


kic likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 13/3/2023, 19:43

Čini se da su se Wagnerovci usredotočili ka Kramatorsku. Ukri nisu očekivali napad tu. Ugl, vidit ćemo što će biti sa Min'kivkom i Holubivkom.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 FrHYSMIXoAgBNua?format=jpg&name=large

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10198
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 13/3/2023, 23:42


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 F_27430403_1280
Uništeni ruski tenk T-72 u Ukrajini

Rusi su u Ukrajini vjerojatno izgubili dvije trećine T-72 koji su u aktivnoj službi ili se nalazili u nekom skladištu.

Stoga ima puno više smisla zašto Kremlj iz skladišta povlači tenkove T-62 koji su još stariji od bilo kojeg T-72, kao što u bitke uvode i tenkove T-80B koji su otprilike vršnjaci s prvim primjercima T-72.

Na žalost po Vladimira Putina i pobornike rata, ruska industrija danas može proizvesti samo nekoliko novih tenkova svaki mjesec što je daleko premalo da bi nadomjestila mjesečne gubitke u troznamenkastim brojevima. Što će reći, Rusima ponestaje tenkova. I to brzo.


Objavljene nove procjene teških gubitaka ruskih jedinica, ostaju bez tenkova brže nego se mislilo
RayMabus
RayMabus

Posts : 174870
2014-04-11


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 14/3/2023, 00:09

Ako izvadiš dovoljnu količinu zlata ( ili para ) ja sam siguran da će ti ih netko od ovih iz Azije nešto prodat.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 400px-T-72_users


T-72 korisnici
RayMabus
RayMabus

Posts : 174870
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 11:42

U stvari, ovih 50 000 ukrajinskih vojnika za pokušaj proboja ne bi bio stacioniran u samom Bakhmutu, nego na području južno od Siverska pa sve do Novobakhmutovke, s planom uigranog i koordiniranog napada na rusku pozadinu i proboj iza ruskih linija koje napadaju Bakhmut. Cilj jest Bakhmut, ali "Bakhmut" je puno šira bojišnica od samog grada Bakhmuta i obuhvaća pola regije Donetska.
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 11:45

melkior wrote:U stvari, ovih 50 000 ukrajinskih vojnika za pokušaj proboja ne bi bio stacioniran u samom Bakhmutu, nego na području južno od Siverska pa sve do Novobakhmutovke, s planom uigranog i koordiniranog napada na rusku pozadinu i proboj iza ruskih linija koje napadaju Bakhmut. Cilj jest Bakhmut, ali "Bakhmut" je puno šira bojišnica od samog grada Bakhmuta i obuhvaća pola regije Donetska.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/washington-post-ukrajinski-gubici-su-ogromni-brojke-skrivaju-i-od-saveznika/2446304.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_prva_d

Procjene Saveznika: Rusi izgubili 200 000 vojnika, Ukrajinci 120 000 vojnika. 

Moja procjena: Rusija će se u demografskom i tehnološkom smislu od ovog rata oporaviti za cca 100-tinjak godina.
Ukrajina se neće nikada oporaviti niti demografski niti ekonomski, pitanje što će od nje uopće na kraju ostati, crna rupa i duboko blato.
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 11:50

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 571323a1-7ab8-4b4d-9949-bb8ae9190397

KVALITETA ukrajinske vojske, koja se nekoć smatrala značajnom prednošću u odnosu na Rusiju, degradirana je tijekom godinu dana gubitaka. Zbog toga mnogi najiskusniji borci više nisu na bojišnici, što je navelo neke ukrajinske dužnosnike da dovedu u pitanje spremnost Kijeva da pokrene dugo očekivanu proljetnu ofenzivu, piše Washington Post u velikoj analizi situacije na bojištu.

Procjene: Rusi izgubili 200.000 ljudi, Ukrajinci 120.000


Američki i europski dužnosnici procijenili su da je čak 120.000 ukrajinskih vojnika ubijeno ili ranjeno od početka ruske invazije u veljači prošle godine, u usporedbi s oko 200.000 na ruskoj strani, koja ima mnogo veću vojsku i otprilike tri puta veći broj stanovnika za novačenje vojnih obveznika. Ukrajina taji svoje brojke žrtava, čak i od svojih najvjernijih zapadnih saveznika.
Statistiku na stranu, priljev neiskusnih novaka, koji su dovedeni da popune gubitke, promijenio je profil ukrajinskih snaga, koje također pate od manjka streljiva, ponajprije topničkih i minobacačkih granata, piše The Washington Post.
"Najvrjednija stvar u ratu je borbeno iskustvo. Vojnik koji je preživio šest mjeseci borbe i vojnik koji je došao s poligona dva su različita vojnika. To je nebo i zemlja", rekao je zapovjednik bojne u 46. zračno-jurišnoj brigadi, koji se identificirao samo svojim ratnim imenom Kupol, u skladu s ukrajinskim vojnim protokolom.
"Malo je vojnika s borbenim iskustvom. Nažalost, svi su već mrtvi ili ranjeni", dodao je Kupol.


Pesimizam od prvih linija do Kijeva


Takve sumorne procjene proširile su opipljiv, iako uglavnom neizgovoren pesimizam od prvih linija do Kijeva. Nesposobnost Ukrajine da izvede toliko očekivanu protuofenzivu potaknula bi nove kritike da su Sjedinjene Američke Države i njihovi europski saveznici predugo čekali, sve dok snaga već nije okopnjela, da pojačaju programe obuke i osiguraju oklopna borbena vozila, uključujući tenkove Bradley i Leopard.
Situacija na bojnom polju sada možda ne daje potpunu sliku ukrajinskih snaga jer Kijev odvojeno obučava trupe za nadolazeću protuofenzivu i namjerno ih ne šalje u trenutne borbe, kao što je obrana Bahmuta, rekao je jedan američki dužnosnik.
Andrij Jermak, šef ureda ukrajinskog predsjednika, kaže da stanje ukrajinskih snaga ne umanjuje njegov optimizam u pogledu nadolazeće protuofenzive. "Ne mislim da smo iscrpili svoj potencijal. Mislim da u svakom ratu dođe vrijeme da morate pripremiti nove kadrove, što se upravo događa", rekao je Jermak.

Situacija na ruskoj strani je još gora


A na ruskoj strani situacija je možda još gora. Tijekom sastanka NATO-a u veljači ministar obrane Ujedinjenog Kraljevstva Ben Wallace rekao je da je 97 posto ruske vojske već raspoređeno u Ukrajini i da Moskva trpi razine iscrpljenosti iz Prvog svjetskog rata.
Kupol je rekao kako se nada da će Washington osigurati bolju obuku za ukrajinske snage i da će ukrajinske trupe koje se čuvaju za nadolazeću protuofenzivu imati više uspjeha od neiskusnih vojnika koji sada drže front pod njegovim zapovjedništvom.
"Uvijek se vjeruje u čudo. Ili će to biti masakr ili će to biti profesionalna protuofenziva. Postoje dvije mogućnosti. Bit će protuofenziva u svakom slučaju", rekao je Kupol.

Ostaje neizvjesno koliko će povećana zapadna vojna pomoć i obuka preokrenuti ravnotežu u takvoj proljetnoj ofenzivi, s obzirom na ožiljke iscrpljivanja koji se počinju pokazivati. Jedan visoki dužnosnik ukrajinske vlade nazvao je broj tenkova koje je Zapad obećao simboličnim. Drugi su dužnosnici privatno izražavali pesimizam da će oprema stići na bojno polje na vrijeme.

"Volio bih vjerovati u našu veliku protuofenzivu, ali pitam se - čime?"


"Ako imate više resursa, aktivnije napadate. Ako imate manje resursa, više se branite. Zato, ako mene pitate, ne vjerujem u našu veliku protuofenzivu. Volio bih vjerovati u to, ali gledam resurse i pitam se - čime? Možda ćemo imati neke lokalizirane proboje", rekao je ukrajinski dužnosnik te nastavio:
"Nemamo ljude ni oružje. A znate kakav je omjer? Kada ste u ofenzivi, gubite dvostruko ili trostruko više ljudi. Ne možemo si priuštiti da izgubimo toliko ljudi."
Takva analiza daleko je manje optimistična od javnih izjava ukrajinskog političkog i vojnog vodstva. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski opisao je 2023. kao "godinu pobjede" za Ukrajinu. Njegov šef vojne obavještajne službe Kirilo Budanov govorio je o mogućnosti da Ukrajinci ovog ljeta provedu odmor na Krimu, poluotoku koji je Rusija nezakonito anektirala od Ukrajine prije devet godina.

Zapovjednik kopnene vojske je optimist, ali pod uvjetom da stigne sva pomoć


"Naš predsjednik nas nadahnjuje da pobijedimo. Uglavnom, svi mislimo isto i razumijemo da je neophodno pobijediti do kraja godine. I stvarno je tako. To je realno ako nam se pruži sva pomoć koju su nam obećali naši partneri", rekao je general-pukovnik Oleksandr Sirski, zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga, u intervjuu za The Washington Post.
Na prvim crtama, međutim, raspoloženje je tmurno.
Kupol, koji je pristao da ga se fotografira i rekao kako razumije da bi se mogao suočiti s osudom zbog davanja iskrene procjene, opisao je odlazak u bitku s novacima koji nikada nisu bacili bombu, koji su napuštali svoje položaje pod vatrom i kojima je nedostajalo samopouzdanja u rukovanju vatrenim oružjem.
Njegova jedinica se zimi povukla iz Soledara u istočnoj Ukrajini nakon što su ga opkolile ruske snage koje su kasnije zauzele grad. Kupol se sjeća kako su stotine ukrajinskih vojnika u jedinicama koje su se borile uz njegovu bojnu jednostavno napustile svoje položaje dok su borci ruske plaćeničke skupine Wagner napredovali.


"Dobijem 100 vojnika. Ne daju mi da ih pripremim, nego kažu da ih odmah vodim u bitku"


Potpukovnik Kupol kaže da je nakon godinu dana rata njegova bojna neprepoznatljiva. Od oko 500 vojnika, otprilike 100 ih je ubijeno u borbi, a još 400 ranjeno. Kupol je rekao da je bio jedini vojni profesionalac u bataljunu i opisao je muke s vođenjem postrojbe sastavljene isključivo od neiskusnih vojnika.
"Dobivam 100 novih vojnika. Ne daju mi vremena da ih pripremim, nego kažu da ih odmah vodim u bitku. Oni jednostavno odbace sve i pobjegnu. To je to. Znate li zašto? Pitam jednog vojnika zašto ne puca, a on kaže: 'Bojim se zvuka pucnja.' I iz nekog razloga nikad nije bacio bombu. Trebamo NATO-ove instruktore u svim našim centrima za obuku, a naše instruktore treba poslati tamo u rovove. Jer nisu uspjeli u svom zadatku", objasnio je Kupol.

Opisao je ozbiljne nestašice streljiva, uključujući nedostatak običnih minobacačkih granata, kao i granata za MK 19 američke proizvodnje.

Nestašica topničkih granata


Ukrajina se također suočila s akutnom nestašicom topničkih granata, koju su Washington i njegovi saveznici pokušavali riješiti. Rasprave o tome kako ojačati ukrajinske zalihe dominiraju dnevnim sastancima o ratu u Vijeću za nacionalnu sigurnost Bijele kuće. Napori Washingtona podržali su ukrajinsku borbu, ali stope korištenja su vrlo visoke, a nestašica i dalje postoji.
"Vi ste na prvoj liniji. Idu prema vama, a nema ničega za pucanje", rekao je Kupol.
Kupol je rekao da se Kijev mora usredotočiti na bolju pripremu novih trupa na sustavan način: "Ispada da samo dajemo intervjue i govorimo ljudima da smo već pobijedili, samo još malo, dva tjedna, i mi ćemo pobijediti."
Dmitro, ukrajinski vojnik kojeg The Washington Post identificira samo imenom iz sigurnosnih razloga, opisao je iste uvjete. Neki od manje iskusnih vojnika koji služe s njim u 36. brigadi marinaca u Donjeckoj regiji boje se napustiti rovove. Granatiranje je s vremena na vrijeme toliko intenzivno, rekao je Dmitro, da jednog vojnika uhvati napadaj panike, a zatim ga slijede drugi.

"Bili su potpuno izgubljeni"


Prvi put kad je vidio potresene suborce, rekao je Dmitro, pokušao je s njima razgovarati o realnosti rizika. Sljedeći put su samo pobjegli s položaja. "Ne krivim ih. Bili su potpuno izgubljeni", objasnio je Dmitro.
Izazovi proizlaze iz velikih gubitaka. General Valerij Zalužni, vrhovni zapovjednik ukrajinskih oružanih snaga, rekao je u kolovozu da je poginulo gotovo 9000 njegovih vojnika.
U prosincu je Mihajlo Podoljak, savjetnik predsjednika Zelenskog, rekao da je broj poginulih do 13.000. Ali zapadni dužnosnici iznijeli su više procjene, a ukrajinske procjene ne uključuju daleko veći broj ranjenih koji više nisu sposobni za borbu.

Njemački dužnosnik: Ukrajinci ne dijele informacije s nama, ne vjeruju nam


Jedan njemački dužnosnik rekao je da Berlin procjenjuje ukrajinske gubitke, uključujući mrtve i ranjene, na čak 120.000. "Ukrajinci ne dijele informacije s nama jer nam ne vjeruju", rekao je dužnosnik.
Istodobno Sirski tvrdi da od početka siječnja raste ruska ofenziva. Budanov, šef ukrajinske vojne obavještajne službe, rekao je u veljači da Rusija ima više od 325.000 vojnika u Ukrajini, a još 150.000 mobiliziranih vojnika moglo bi se uskoro pridružiti borbi. Ukrajinski vojnici javljaju da su brojčano nadjačani i da imaju manje streljiva.

Rizici za Ukrajinu u nadolazećim mjesecima posebno su visoki jer zapadne zemlje koje pomažu Kijevu žele vidjeti mogu li ukrajinske snage ponovno preuzeti inicijativu i osloboditi više teritorija od ruske kontrole.
Rusija se također suočava s problemima streljiva, ljudstva i motivacije - i zabilježila je samo marginalne dobitke posljednjih mjeseci unatoč napetom stanju ukrajinskih snaga. Koliko god bili teški gubici Ukrajine, ruski su još gori, rekao je američki dužnosnik.
"Pitanje glasi je li relativna prednost Ukrajine dovoljna za postizanje njihovih ciljeva i mogu li se te prednosti održati. To ne ovisi samo o njima nego i o Zapadu", rekao je Michael Kofman, vojni analitičar CNA sa sjedištem u Virginiji.

Washington dovodi u pitanje odbijanje Kijeva da se povuče iz Bahmuta


Unatoč izvješćima o neobučenim mobiliziranim ruskim borcima koji su bačeni u bitku, Sirski je rekao da su oni koji sada stižu dobro pripremljeni: "Moramo živjeti i boriti se u ovoj stvarnosti. Naravno, to nam je problematično. Tjera nas da budemo precizniji u gađanju, detaljniji u izviđanju, pažljiviji u odabiru položaja i organiziranju interakcije između jedinica. Nema drugog načina."
Nedavni ruski uspjesi - osobito oko Bahmuta - nisu značajno promijenili stanje na bojnom polju, a američki vojni dužnosnici kažu da, čak i ako Rusija zauzme Bahmut, bilo bi to od malog strateškog značaja. Ali s obzirom na velike žrtve koje Ukrajina tamo trpi, dužnosnici u Washingtonu doveli su u pitanje odbijanje Kijeva da se povuče. Sjedinjene Američke Države savjetuju Ukrajini da se povuče iz grada još od siječnja, rekao je američki dužnosnik.
Jedan ukrajinski dužnosnik, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, rekao je da bitka za Bahmut iscrpljuje tamošnje ruske snage - uglavnom Wagnerove borce koji su u posljednje vrijeme bili najučinkovitiji na protivničkoj strani - te da ukrajinske jedinice koje brane grad ionako nisu bile predviđene za raspoređivanje u nadolazećim ofenzivnim operacijama.
Ukrajina je izgubila mnogo svojih mlađih časnika koji su prošli američku obuku u prošlih devet godina, nagrizajući korpus lidera koji su pomogli razlikovati Ukrajince od njihovih ruskih neprijatelja na početku invazije, rekao je ukrajinski dužnosnik. Sada te snage moraju biti zamijenjene. "Mnogi od njih su poginuli", rekao je ukrajinski dužnosnik.

Strah od mobilizacije u Ukrajini


Na početku invazije Ukrajinci su požurili dobrovoljno se prijaviti za vojnu dužnost, ali sada su se muškarci diljem zemlje počeli bojati da će im se na ulici uručiti mobilizacijski poziv. Ukrajinska unutarnja sigurnosna služba nedavno je zatvorila Telegram račune koji su pomagali Ukrajincima da izbjegnu lokacije na kojima su vlasti dijelile pozive.
U početku je SAD usredotočio svoju obuku na nove sustave oružja koje je Washington odlučio poslati Kijevu, kao što su topnička oružja M777 i raketni bacači HIMARS. U siječnju, nakon gotovo godinu dana općeg rata, SAD je počeo obučavati ukrajinske snage u kombiniranom ratovanju. Samo je jedna bojna od oko 650 ljudi dosad završila obuku u Njemačkoj.
Dodatne ukrajinske bojne završit će obuku do kraja ožujka, a program će se prilagođavati kako se budu razvijale potrebe Ukrajine, rekao je potpukovnik Garron Garn, glasnogovornik Pentagona.

"Ministar obrane Lloyd Austin i dalje je usredotočen na to da Ukrajina dobije obuku koja joj je potrebna za trenutnu borbu", rekao je Garn te dodao da SAD radi danonoćno kako bi ispunio sigurnosne potrebe Ukrajine, uz ulaganje milijardi dolara u proizvodnju i nabavu topničkog streljiva.

Obuka novaka


"Suština je da Ukrajinci dobivaju ono što im treba, kada im to treba. I kao što su predsjednik Biden i ministar Austin više puta naglasili, nastavit ćemo podržavati Ukrajinu koliko god bude potrebno", rekao je Garn.
Unatoč novoj opremi i obuci, američki vojni dužnosnici smatraju da su ukrajinske snage nedovoljne za napad duž cijelog fronta. Rusija je postavila značajnu obranu, pa se trupe obučavaju da istražuju slabe točke koje bi im omogućile proboj tenkovima i oklopnim vozilima.
Velika Britanija također obučava ukrajinske novake. Prošle godine oko 10.000, a očekuje se još 20.000 ove godine. Europska unija je rekla da će 2023. obučiti 30.000 Ukrajinaca.
Ukrajina je čuvala vojnike za proljetnu ofenzivu i obučavala ih kao dio novookupljenih jurišnih brigada. Kijev također organizira bojne oko novih borbenih vozila i tenkova koje zapadne zemlje osiguravaju. Sirski je rekao da je usredotočen na držanje linije protiv ruskih napada dok njegovi zamjenici pripremaju vojnike za sljedeću ofenzivu.

Ukrajinski general: Moramo kupiti vrijeme


"Moramo kupiti vrijeme da pripremimo rezerve", rekao je Sirski, misleći na ukrajinske vojnike koji se obučavaju u inozemstvu sa zapadnim oružjem: "Znamo da moramo izdržati ovaj napad kako bismo pravilno pripremili pričuve koje će sudjelovati u budućim akcijama. Neki ljudi brane, drugi pripremaju napad."
Američki dužnosnici rekli su kako očekuju da će ukrajinska ofenziva započeti krajem travnja ili početkom svibnja te su itekako svjesni hitnosti opskrbe Kijeva jer bi dugotrajni rat mogao ići u prilog Rusiji, koja ima više ljudi i novca i proizvodi više oružja.
Upitan na nedavnom kongresnom saslušanju koliko bi još američke pomoći moglo biti potrebno, politički savjetnik Pentagona Colin Kahl rekao je zastupnicima Predstavničkog doma da ne zna: "Ne znamo tijek sukoba. Moglo bi završiti za šest mjeseci, a moglo bi završiti za dvije, tri godine."
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 11:56

melkior wrote:
Upitan na nedavnom kongresnom saslušanju koliko bi još američke pomoći moglo biti potrebno, politički savjetnik Pentagona Colin Kahl rekao je zastupnicima Predstavničkog doma da ne zna: "Ne znamo tijek sukoba. Moglo bi završiti za šest mjeseci, a moglo bi završiti za dvije, tri godine."

Ovako stvari stoje: Ili će Ukrajina organizirati uspješnu proljetnu protuofenzivu u smjeru Mikolayiva i Krima, ili će već do kraja ove godine Ukrajina izgubiti ovaj rat. U svakom slučaju, znat će se već do kolovoza. Sljedećih 6 mjeseci je ključno za pobjedu ili za poraz. Rusija ima snage i kapaciteta da vodi ovaj rat još dvije godine. Ukrajina nema.

Vjerojatniji scenarij: jači angažman Kine i Irana za opskrbu ruske vojske. Slanje regularnih NATO trupa u Ukrajinu. Onim Leopradima, Challengerima i F-16 upravljat će Nijemci, Poljaci, Britanci i Amerikanci. 

Drugim riječima, pripremite se na veliki pičvajz i eskalaciju sukoba u ovoj godini.
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 14/3/2023, 11:59

Dobar članak sa indexa. Čak i gubici mi se čine realno 120k (mrtvi i poginuli Ukrainci) vs 200k Ruskih,  možda bi ja Ukrainske digao i na 140k , ali tu je negdje.. 

iako to izgleda manje od Ruskih i jest, ali Rusi imaju 3.5-4x veći mobilizacijski potencijal, jedni i drugi imaju strahovite gubitke, jedna i druga vojska više nije originalna vojska. 
od one Ruske originalne profesionalne vojske nije ostalo puno, pa čak i od Ukrainske. Jedino gdje Ukrainci imaju "edge" da su barem prošlu godinu najbolje vojnike štedili i čuvali ih za napade(koji su bili uspješni) a Ruska profesionalna vojska je imala ogromne gubitke u početnoj fazi rata a kasnije se krpali.. 

sada je samo nagađanje šta će biti. Iako su gadni gubici, međutim ovo je tek mali postotak raspoložive muške vojno sposobne populacije.. međutim ostaje problem da su najviše najebali oni najžešći, a takvi dobijaju rat. 

Evo neka vam bilo tko priča Oluju, recimo Miha, ili meni pisao jedan mobilizirani branitelj.. iako smo imali 150 000 vojnika mobilizirani, međutim maksimalno 10x od toga je izvodilo najteže ofenzivne operacije.. da su oni posustali, ostalih 90% bi bilo zakurac više manje. 
to mi čak i priča jedan branitelj kada sam bia na baušteli(lik je zanimljivo napola i Srbin).. kaže mi upali u neko selo, koje je trebalo biti čisto, i ono počeli srbi po nama rokati iz strojnice .. samo smo zalegali u jarak idućih 5h nitko se nije mrda dok nisu došli specijalci i počistili te srbe

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 12:02

Kako znam?








Jel netko misli da će ovime niže upravljati Ukrajinci?





avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 14/3/2023, 12:13

hoće upravljati će Ukrainci. Pa nije to nacija debila, dapače zapadnjaci se čude koliko su fleksibilni i inteligetni. Radi se o arijcima sa plavim očima, nisu to neki low iq debili. a oružje i jest napravljeno da ga upravljaju low iq debili. 
evo , aj sa menom 3tjedna na intezivni trening, i ja ću od tebe napraviti profesionalnog nautičara.. znati ćeš solidne osnove iz navigacije, jedrenja, upravljanja nekoliko različitih tipova brodova.. naravno ostalo učiš dok radiš. 
tako i za upravljati sa tenkom.. however najlakše je naučiti upravljati jednim komadom željeza, izvesti neke kombined arms operacije, to je već zajebana stavka.. 
kako navodi ovaj članak sa indexa, ukrainci ove luđe šalju na zapad da uče koristiti zapadne sustave, oni će ići u juriše, a ostale mobilizirane uz minimalno obuke ubacuju u obranu, pa ako prežive prežive.. sreća njihova da ih napadaju također mobilizirani loše istrenirani rusi pa zato imamo gomilu snimki gubitaka,

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 12:25

AssadNaPodmornici wrote:hoće upravljati će Ukrainci. Pa nije to nacija debila, dapače zapadnjaci se čude koliko su fleksibilni i inteligetni. Radi se o arijcima sa plavim očima, nisu to neki low iq debili. a oružje i jest napravljeno da ga upravljaju low iq debili. 
evo , aj sa menom 3tjedna na intezivni trening, i ja ću od tebe napraviti profesionalnog nautičara.. znati ćeš solidne osnove iz navigacije, jedrenja, upravljanja nekoliko različitih tipova brodova.. naravno ostalo učiš dok radiš. 
tako i za upravljati sa tenkom.. however najlakše je naučiti upravljati jednim komadom željeza, izvesti neke kombined arms operacije, to je već zajebana stavka.. 
kako navodi ovaj članak sa indexa, ukrainci ove luđe šalju na zapad da uče koristiti zapadne sustave, oni će ići u juriše, a ostale mobilizirane uz minimalno obuke ubacuju u obranu, pa ako prežive prežive.. sreća njihova da ih napadaju također mobilizirani loše istrenirani rusi pa zato imamo gomilu snimki gubitaka,
Za Leoparde je potrebno 6 mjesei obuke. Za F-16 godinu dana. Ukrajinci nemaju toliko vremena na raspolaganju. Visoko integrirano bojište s naprednom tehnologijom.




Negdje sam pročitao podatak da je u ovih godinu dana rata u Ukrajini poginulo do 40 000 poljskih plaćenika.
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 14/3/2023, 12:25

melkior wrote:
melkior wrote: Rusija ima snage i kapaciteta da vodi ovaj rat još dvije godine. Ukrajina nema.

Ima. Uz pomoč Zapada.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174870
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 14/3/2023, 12:31

RayMabus wrote:
melkior wrote:
melkior wrote: Rusija ima snage i kapaciteta da vodi ovaj rat još dvije godine. Ukrajina nema.

Ima. Uz pomoč Zapada.
Zapad naoružava i obučava ukrajinsku vojsku posljednjih 8,9 godina, a Ukrajina se pripremala za ovaj rat, gradila utvrđenja u Donbasu godinama prije ovog rata. Pa usprkos tome, da nije bilo pomoći Zapada prošle godine, Ukrajina bi već tada izgubila rat. Američki sateliti, zapadni instruktori, američki HIMARS-i, zapadni plaćenici, EU financijska pomoć ukrajinskoj privredi i establishmentu. Ukrajina je ostala bez proturaketne i protuzračne obrane, ostalo im je malo koliko mogu da zaštite Kijev, zato Rusi bilježe napredak n čitvoj istočnoj fronti jer sve češće i lakše koriste helikoptere i avione. Zato Ukrajinci nagovaraju Amere da im pošalju Patriot sustave, odn ono Izrael da im pošalje Iron Dome.Jedino što je stvarno ukrajinsko u ovom ratu je krv i meso, ali nedovoljno za pobjedu u ovom ratu.
avatar
melkior

Posts : 17161
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 14/3/2023, 15:54

melkior wrote:
RayMabus wrote:
melkior wrote:
melkior wrote: Rusija ima snage i kapaciteta da vodi ovaj rat još dvije godine. Ukrajina nema.

Ima. Uz pomoč Zapada.
Zapad naoružava i obučava ukrajinsku vojsku posljednjih 8,9 godina, a Ukrajina se pripremala za ovaj rat, gradila utvrđenja u Donbasu godinama prije ovog rata. Pa usprkos tome, da nije bilo pomoći Zapada prošle godine, Ukrajina bi već tada izgubila rat. Američki sateliti, zapadni instruktori, američki HIMARS-i, zapadni plaćenici, EU financijska pomoć ukrajinskoj privredi i establishmentu. Ukrajina je ostala bez proturaketne i protuzračne obrane, ostalo im je malo koliko mogu da zaštite Kijev, zato Rusi bilježe napredak n čitvoj istočnoj fronti jer sve češće i lakše koriste helikoptere i avione. Zato Ukrajinci nagovaraju Amere da im pošalju Patriot sustave, odn ono Izrael da im pošalje Iron Dome.Jedino što je stvarno ukrajinsko u ovom ratu je krv i meso, ali nedovoljno za pobjedu u ovom ratu.
jebote zapad naoružava i obučava UKR vojsku 8,9 godina. 
To zapadno oružje nije postojalo dok Trump nije poslao prvi par stotina javelina i stingera. Ukrainci su sa kešom išli do zapadnih zemalja od zemlje do zemlje tražili teško oružje, avione, tenkove, sve su nudili da će kupiti, nitko im ništa nije htio prodati. I uporno ponavljate istu priču. Pokaži mi komad zapadnog oružja što ih je "naoružavalo 8,9godina". Nema toga. 
Evo ja ću ti reći. Najjače oružje im je par stotina raketa Javelin i Stinger što je Trump prvi poslao. Ostali nisu htjeli poslati skoro pa ništa da "ne isprovociraju Ruse".
Pa tek sada godinu dana nakon rata ulaze zapadni tenkovi konačno. 
aj da budem fer nije samo par stotina javelina i stingera, kanada i britanija i usa si im poslali nešto lakih transportnih vozila, malo protu artiljerijskih radara i medicinsku pomoć. niti jedna haubica, tenk, PZO sustav, avion, artiljerija, nije došao sa zapada. Niti krstareće i balističke rakete. 
A i ta "obuka" je bila ograničena malo vojnih vježbi itd, čak je davno hektorovic stavio da na tim zajdničkim vježbama Ameri su učili od Ukrainaca kako se boriti vs Rusa koliko Ukrainci od Amera. I nije cijela vojska to prošla nego manji dio.
Ukrainci su se sami pripremali za rat, jer su ih Rusi sa dvije manje intervencije 2014 i 2015 jebno naguzili. Zato su Ukrainski se vojnici bunili, smjenjivali su neposobne oficirae, borili se sami protiv korupcije i tih 8,9godina uz pomoć vlastite vojne industrije obnovili su vojsku na jebačku razinu za koju nitko nije znao.
Ja se sjećam na ovom forumu a čitam bi i forum.hr i srpske forume, svugdje je priča bila "ukrainci su korumpirani, sve to što su imali po skladištima iz SSSRa je vjerojatno raspordano i ukradeno, ništa od PZO obrane ne valja", ukrainska vojska i država su korumpirani a vojska loše obučena i motivirana, Rusi to gaze za 3 dana. 
Naravno ispalo da su Ukrainci i te kako upregli vlastitu pamet, industriju, čak su i razvili neka jebačka oružja, dronove, artiljerijske managment sustave koji su najbolji na svijetu, napunili skladišta vlastitom proizvodnjom, pazi osposobili 940 tenkova prije rata, osposobili cijelu PZO obranu koja je prvih pola godine odbijala drugu najjaču avijaciju na svijetu.. i na prvim linijama fronte iskopali bunkere i rovove , koje tipa u Marinki i Adijevki i dan danas Rusi ne mogu probiti iako su na ta dva gradića isplalili vjerojatno milijun granata na svaki. 
i onda se Rusi i drugi "tješe" da "nato ih naoružao i pripremio" - lol bre. gdje je to NATO oružje 24.veljače.2022? izuzev stingera i javelina i to ih je Biden sla zadnji tren(trump par godina prije) - ništa nema. 
Naravno da Ukraina ne bi izdržala do sada da nije zapadne pomoći, a tako je u svakom ratu. i SSSR a time i Rusija i Ukraina ne bi postojali da USA nije slala neograničenu pomoć sovjetskom savezu. i bošnjački muslimani su preživjeli od pomoći islamskih zemalja koja je išla preko ploča a čitao sam da su naši uzimali preko 50% granata i streljiva koje su turci i iranci slali bosanskim muslimanima, i to nam je omogućilo artiljerijsku pripremu za oluju. 
to ti je svaki rat tako. ali do 2022 realno zapadna pomoć je bila u promilima, i to u vidu malo obuke, i sitnoga.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 14/3/2023, 16:07



Rusi su u tvornici u Bahmutu gdje je Zelenski prije 4 mjeseca dijelio medalje za hrabrost Ukrainskim vojnicima. Naravno da ne ispadne sve crno sa Ukraincima u Bahmutu, izgleda da su izveli manji protunapad na južnom pravcu zatvaranja kod Ivanovskoga i tako malo proširili koridor. Ali Rusi su prema ovom gore videu na zapadnom dijelu Bahmuta dakle prešli su rijeku
..-----------------------
Jedna Ruska novinarka obilazi Ruska uvrđena, kaže da ispod zemlje se nalaze cijeli gradovi i neograničeni kilometri tunela itd. S ovim se Rusi nadaju da će zaustaviti potencijalnu Rusku kontra ofenzivu


Ima dosta videa novih. Rusi napreduju u Bahmutu, i to wanger ne Rusi, a sa druge strane pokušali Rusi izgleda neki mini napad na Ugljedar opet. 
Naravno napad završio kao i svaki prošli. 
Ima nešto snimki. Ovdje dva Ru tenka gore


Ovdje jadan Rusi zapeo u oklopnom vozilu koje je naletilo na minu.. ostali su poginuli u vozilu a ovaj jadni Rusi ne može izaći izgleda


Jedan brutalni video rovoske borbe. Ukrainski tenk T72 i i Britansko oklopno vozilo napali Ruski rov(btw neki Rusi online namjerno krate video , gdje izbacuju Britansko oklopno vozilo i tako pokušavaju prodati video kao Ruski napad na Ukraince :D tako da znate).. 
Ukratko brutalno , i ovaj video je skraćen ima na telegramu full verzija gdje su slikani Ruski vojnici koji su poginuli iz blizine


ima hrpa videa što su izašla zadnja 24 časa, ali ovako ovo mi je najzanimljivije i usput nekako okvir za danas

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20833
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 14/3/2023, 17:14

Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 14/3/2023, 17:16



Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 10 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 10 of 50 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 30 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum