ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 6 of 50 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 5/3/2023, 19:42

Iskreno, cudi me prilicna pasivnost ukrajinske strane u situaciji kod Bakhmuta.
Ne stignem puno pratiti i mozda sam sto propustio ali nisam primjetio neki ozbiljan pokusaj
napada na sada izlozene bokove ruskih dzepova sjeverno i juzno od grada.
Jesu li oducili drzati stanje ovakvim i prepustiti u nekom trenu grad rusima.
Je li procjena takva da se cuva ljudstvo za nesto kasnije, vece i znacajnije.
Radi li se o neodlucnosti ili smisljenom planu djelovanja.
Puno je pitanja na koja ne znamo odgovor.
No, konkretno na terenu, gledajuci pozicije namece se zakljucak da se moze 
i relativno manjim snagama i manjim dodatnim topnickoraketnim sredstvima napraviti
pomak, odnosno popraviti situacija poglavito na obodima grada .
Koncentraciju ruskih udarnih postrojbi mora se pokriti i tuci jacom paljbenom moci nego je sada na terenu.
Samom grupiranoscu na manjem prostoru efikasnije bi se moglo uspjesno i djelovati po istoj sili.
Nekako ne vidim da se to odradjuje, a pogotovo nema udara na bokove i vracanja pozicija oko grada.
Ako se dodatno osvrnemo i na sjeverni dio gdje je doslo do obrata situacije u rusku korist 
opet se namece isto pitanje.
Ukrajinci taktiziraju i cekaju i cuvaju streljivo za neku vecu napadnu operaciju u buducnosti ili
su realno u problemu, kako s opskrbom jos vise s organizacijom obrane i sustavom zapovijedanja.
Rusi su crte popunili ljudstvom, za razliku od jeseni 2022, ali na velikom dijelu crte nalaze se nedovoljno kvalitetni ljudi 
i ako im se nametne skupina kvalitetnijih ukrajinskih postrojbi sigurno bi se ostvario uspjeh 
i na taj nacin zaljuljalo ruski stozer koji bi morao djelovati izvlacenjem pojedinih trupa oko  Bakhmuta
te njihovo rasporedjivanje na ugrozena mjesta.
Ne dogadja se ni nesto takvoga, ukrajinci su prepustili inicijativu rusima sto nije dobro.
Opravdano je samo ako je to privremeno, s jasnim ciljem i ako nece predugo trajati.
Osobno bih branio grad, puno je vazniji nakon ovih silnih mjeseci opsade nego je bio na pocetku.
Njegova uspjesna obrana jako bi poljuljala ruse. Pad bi isto znacio za same ukrajince.

dijagram

Posts : 18738
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 6/3/2023, 11:29

Ukraine-Präsident Wolodymyr Selenskyj streitet sich mit seinem wichtigsten General

Am Anfang war Bachmut eine Falle für die Russen, jetzt ist er eine Falle für uns geworden.

Zelenski mora slušat Amere i svađa se sa generalima svoje vojske.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 6/3/2023, 17:50

Ukrajina je također pretrpjela velike gubitke tijekom osam mjeseci borbe za Bahmut, gubeći neke od vojnika koji su joj potrebni za pokretanje proljetne ofenzive s novim oružjem koje su joj isporučili SAD i saveznici. Omjer gubitaka se za Ukrajinu pogoršao nakon što je izgubila kontrolu nad bokovima Bahmuta. Geografski uvjeti su daleko manje povoljni za obranu Bahmuta nego Vuhledara, gdje Rusi imaju stravične gubitke i ljudi i tehnike.


Wagnerov cilj, što je više puta govorio Jevgenij Prigožin, nije bio toliko zauzeti Bahmut nego što više samljeti ukrajinsku vojsku. Wagnerovci su trenutno u očaju, Prigožin svakodnevno kuka da nemaju dovoljno oružja i da ih Moskva bojkotira, no njihov plan da nanesu veliku štetu ukrajinskoj vojsci je u određenoj mjeri uspio budući da je Ukrajina posljednjih mjeseci poslala neke od svojih najboljih brigada da obrane grad, a mnogi su izginuli.

Takvi gubici u području Bahmuta ugrožavaju mogućnosti Kijeva da pokrenu stratešku protuofenzivu nakon što se bljuzgavica osuši u proljeće i neasfaltirane ceste postanu ponovo prohodne. "Rat ne dobiva strana koja osvaja teritorij, već strana koja uništava naoružane snage protivnika", smatra stariji poručnik Horbatenko, zapovjednik bataljuna Treće brigade Oluja. "Ovdje trošimo previše ofenzivnog potencijala koji će nam biti potreban za probijanje kada se zemlja osuši", zaključio je.

Wagner - Bahmut


Baš me jučer zanimalo ovo koliko se tamo dugo uopće vode te bitke. Znači osam mjeseci. To je nekakva Popasna pala u petom mjesecu prošle godine i onda su se Rusi približili ovom gradu koji je brojao prije rata oko nekakvih 70-ak tisuća stanovnika a sad ih je ostalo možda oko 4000 tisuće a to vjerovatno većinom neka starija populacija koja jednostavno ne želi ić nigdje ili čekaju osloboditelje (  pirat lol!  ) jer su Rusi činili oko 28 posto stanovništva grada prije ovoga tj na zadnjem popisu stanovništva.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 6/3/2023, 20:05

dijagram wrote:Iskreno, cudi me prilicna pasivnost ukrajinske strane u situaciji kod Bakhmuta.
Ne stignem puno pratiti i mozda sam sto propustio ali nisam primjetio neki ozbiljan pokusaj
napada na sada izlozene bokove ruskih dzepova sjeverno i juzno od grada.
Jesu li oducili drzati stanje ovakvim i prepustiti u nekom trenu grad rusima.
Je li procjena takva da se cuva ljudstvo za nesto kasnije, vece i znacajnije.
Radi li se o neodlucnosti ili smisljenom planu djelovanja.
Puno je pitanja na koja ne znamo odgovor.
No, konkretno na terenu, gledajuci pozicije namece se zakljucak da se moze 
i relativno manjim snagama i manjim dodatnim topnickoraketnim sredstvima napraviti
pomak, odnosno popraviti situacija poglavito na obodima grada .
Koncentraciju ruskih udarnih postrojbi mora se pokriti i tuci jacom paljbenom moci nego je sada na terenu.
Samom grupiranoscu na manjem prostoru efikasnije bi se moglo uspjesno i djelovati po istoj sili.
Nekako ne vidim da se to odradjuje, a pogotovo nema udara na bokove i vracanja pozicija oko grada.
Ako se dodatno osvrnemo i na sjeverni dio gdje je doslo do obrata situacije u rusku korist 
opet se namece isto pitanje.
Ukrajinci taktiziraju i cekaju i cuvaju streljivo za neku vecu napadnu operaciju u buducnosti ili
su realno u problemu, kako s opskrbom jos vise s organizacijom obrane i sustavom zapovijedanja.
Rusi su crte popunili ljudstvom, za razliku od jeseni 2022, ali na velikom dijelu crte nalaze se nedovoljno kvalitetni ljudi 
i ako im se nametne skupina kvalitetnijih ukrajinskih postrojbi sigurno bi se ostvario uspjeh 
i na taj nacin zaljuljalo ruski stozer koji bi morao djelovati izvlacenjem pojedinih trupa oko  Bakhmuta
te njihovo rasporedjivanje na ugrozena mjesta.
Ne dogadja se ni nesto takvoga, ukrajinci su prepustili inicijativu rusima sto nije dobro.
Opravdano je samo ako je to privremeno, s jasnim ciljem i ako nece predugo trajati.
Osobno bih branio grad, puno je vazniji nakon ovih silnih mjeseci opsade nego je bio na pocetku.
Njegova uspjesna obrana jako bi poljuljala ruse. Pad bi isto znacio za same ukrajince.
Bilo je pokušaja, ali jednostavno, oni Ukri više nemaju resursa u i oko Bakhmuta da se odupru Wagnerovcima.


_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10322
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 6/3/2023, 20:07

Rusi već uvelike grade nove zgrade u novoosvojenim teritorijama. 




Planirani su veliki projekti za Mariupol, a također i za mjesta u Khersonu i Zaporožju.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10322
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 6/3/2023, 20:31

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Fqjx0PpWYAck3rC?format=jpg&name=large
Pakleno



Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 6/3/2023, 20:38

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Slika275
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 6/3/2023, 23:41

Amerikanci savjetuju Ukraincima da se povuku iz Bahmuta, -Ukr komanda Zelenski, Žaluzni, Sirjski(inače etnički Rus rođen u Moskvi, oba vrhunska generala) odlučili da brane Bahmut.
Obrana Bahmuta je po meni imala smisla kada su Rusi bili van grada, i kada su mogli djelovati samo po pojedinim pravcima , dakle morali su trpiti ogromne i veće gubitke da nešto osvoje.
Sada Rusi prodiru iz više smjerova, zadnji putevi su pod artiljerijskim napadima, čak i ima uništene UKR tehnike po cesti, a UKR kontra napadu dali su polovične rezultate. Jedan kontra napad je ispao pušiona stavio general video, drugi malo bolje. Time su na neko kraće vrijeme osigurali da Bahmut ne bude okružen, ali sve jedno. 

Ostaje nada kako laje Prigožin da ga opet Putin i Ruska komanda odjebavaju i zakidaju za streljivo. A to sve može i biti varka. 
Ne znam ja bih realno se povuka iz Bahmuta na uzvišenja oko grada. Zajebano je i sada izvesti kontra napad iz razloga što je blato svugdje i nema masovnih mehaniziranih pokreta do 5og mjeseca valjda. čak i pješadiom ne možeđ napadati, moraju ih pratiti đipovi , oklopna vozila.. možeš eventualno SOF (specijalci) + dronovi i artiljerija. 
Inače jedno vrijeme je izlazila gomila videa Ukrainskih SOFa, koji su se često inflitrirali u Ruske pozicije noću, radili pokolj i povukli bi se. Nisam vidi takav video pun kurac vremena. Nevirujem da su izginuli pogotovo što su Ukrainici imali vremena da uz pomoć zapada obuče nove SOF jedince.. vjerojatno ih štede za buduću ofenzivu. 
Inače ako netko priča "nakon Bahmuta je slom UKR vojske" , nije istina.. Ukraina u rezervi ima cca 800-1000 ispravnih tenkova,( međutim mogli su malo tih resursa ubaciti za stabilizaciju fronte.. vjerojatno i jesu zadnjih tjedan dana. 

) i dalje imaju na tisuće već sada oklopnih i drugih vozila(iako starije generacije APC,IFV , a novije IMV), gomilu artiljerije i municije.. bahmut i okolica brani možda 5% tih resursa. a pazi, zapadna pomoć još nije počela dolaziti masovno, tek se očekuje idućih tjedana da će masovno početi dolaziti oklopna vozila i tenkovi i novi SPGovi. već su ukrainci preko mjesec dana na obuci - neki iskusni vojnik je već savladao kako voziti tenk(i prije te obuke, šalju navodno iskusne na obuku) ili bradley, ja se nadam ako imaju mozga da još prolaze combined arms obuku.. tipa ideš sa BradleyM2 u napad, i koristiš onu naprednu optiku, registriraš neprijateljsku utvrdu ili grupaciju na nekoliko km2 udaljenosti, i umjesto da rasipaš 25mm streljivo, laserfinderom pošalješ kordinate i onda ide lansiranje. 

sve jedno ginu zadnje vrijeme i Ukrainci gadno od Bahmuta, dok su Rusi bili van  grada ginuli su Rusi više ali bogami sada možda i Ukrainci više. 

Aj ostaje im utjeha da kod Adijevke Rusi imaju pušionu, kod Ugljedara su popušili oklopno-mehaniziranu brigadu po količine uništene tehnike uz minimalne UKR gubitke, a kod Marinke , Rusi iz gomilu gubitaka ipak malo napreduju nakon godinu dana.. i tu  Ukrainci valjda bi trebali razmišljati o rezervnim položajima, ako su pametni iskopali su nešto. 

Još jedna stvar. Aj rasprava Ukrainci su do sada dobili na stotine pa i tisuće Američkih switch blade 300(za pješadiju ) i switchblade 600 dronova. 
Međutim nigdje jebenih snimki. sve skupa nije bilo 10snimki od ovih dronova samoubojica. Recimo ima snimki od Ruskih Lancet dronova, stavljam ih redovito, a zadnje vrijeme i Ukrainci zabijaju svoje dronove kamikaze evo jedan video; doslovno su zapovjednika tenka pogodili u glavu  , uz malo nesreće možda je cijeli tenk uništen a možda samo zapovjednik bez pola glave


However da se vratimo na temu, nigdje američkih swtich blade/300/600/ghost phoenix video snimki. Što nas dovodi do sljedećeg zaključka. aj neka rasprava

1)ili su ti američki dronovi ispali teško smeće, toliko smeće da ukrainski dronovi koje sastavljaju u podrumima su pun kurac bolji od američkih u koje su uložene godine istraživanja i razvoja, a ruski lanceti su onda svemirski brod sve skupa za amere
2)ili je naredba da se video snimke ne puštaju nigdje, jednostavno sakriva se njihov efekt na fronti.
3)ili ih ukrainci gomilaju i skupljaju za neku buduću ofenzivu gdje žele ih masovno koristiti u nekim napadima tako da cijelo bojište zasole sa dronovima. 

iskreno ja bih se kladio na ovo 3 ako baš moram ,  jednostavno teško mi povjerovati da su smeće kada sam malo čitao o njima na youtubu a i ovih par snimki što ih ima, izgledaju efikasni.. 

usput Ukrainci su dobili gomilu ali gomilu ostalih vojnih dronova(o civilnim da ne pričam). imaju ih puno više nego Rusija, i to se osjeti na fronti, međutim količine koje su dobili su sigurno još puno veće a nema ih na terenu.. ostaje jedino moja teorija da gomilaju jedne i druge i pripremaju resurse za napad.. ali naravno ovo je samo filozofiranje na forumu , volio bih čuti komentare.. usput malo ću pobrisati spam što se nakotio na prošlim stranicama

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21528
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 7/3/2023, 00:22

Malo sam istraživao oko switchblade dronova i mislim da je sljedeći zaključak. 
Ukrainci ih nisu dobili do sada puno, tek određenu brojku switchblade 300 dronova, switchblade 600 dronovi tek stižu. Zapravo prave velike količine tih dronova tek sada dolaze u Ukrainu. pretpostavljam da vojnici moraju proći obuku za sve to, plus tu su kombined arms operacije sa tim dronovima. 
Američki proizvođači tvrde da mogu proizvesti na tisuće i tisuće dronova(i to svaki od ovih tipova) godišnje. Možda je ipak istina ono pod broj 4). ti dronovi tek sada masovno stižu, pretpostavljam da bi mogli biti masovno korišteni krajem proljeća, početkom ljeta..  kada bi Ukrainci na raspolaganju trebali imati na stotine ako ne i koju tisuću+ tih dronova svih tipova.. (switch 300/600 phoneix ghost)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21528
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 7/3/2023, 00:23

A tko će to znat ? Pročitaš ovo šta pročitaš iz novina i to je sad grad duhova a ovi su ga odlučili branit a ovi drugi su ga odlučili zauzet al u suštini nema toliku stratešku vrijednost nego iscrpljivanje tek neko podizanje morala onoj strani koja uspije u tom svom naumu.

70 tisuća stanovnika dakle ako gledaš broj stambenih zgrada i ostalo to je ipak velika urbana sredina ( nije neko selo od tri kuće jel ) pa onda pošto ovi kažu da će to branit a imaju municije koja im dolazi od strane Zapada ...ako održe tu putnu komunikaciju, to bi mogle bit poprilično krvave bitke na neodređeno vrijeme a to je najmanje par mjeseci još.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 7/3/2023, 00:57

NATO commander in Europe: Russia's losses in Ukraine amount to over 200,000 troops
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 1df-1677932746S7yB3-1080x1080
NATO's Supreme Allied Commander in Europe, U.S. Army General Christopher Cavoli, said that Russia has lost more than 200,000 troops since the start of its invasion in Ukraine on Feb. 24, 2022, describing the extent of the war as "unbelievable."
He added that over 1,800 Russian officers were killed or wounded, German magazine Der Spiegel reported.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 7/3/2023, 01:00

Dobra reportaža, jedna od najbpljih koje sam pročitao.

https://kyivindependent.com/national/brigade-that-spent-2-months-in-bakhmut-it-was-becoming-harder-each-week


Brigade that spent 2 months in Bakhmut: ‘It was becoming harder each week’
[url=safari-reader://kyivindependent.com/author/asami-terajima]Asami Terajima[/url]



Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6872-1678130870K7DLo-1080x1080Mykhailo (L), 54, and Petro (R), 51, drive toward the front line in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 18, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Editor’s note: The Kyiv Independent is not revealing the soldiers’ full names or the exact location of their deployment due to security concerns amid the ongoing war. 
DONETSK OBLAST – At a cottage-turned-base some two kilometers from the front lines in Donetsk Oblast, soldiers from Ukraine's 24th Mechanized Brigade lay in sleeping bags or armchair sofa beds, hoping to get some rest in between rotations. 
Loud radio communications constantly sound throughout the night. 
Every 30 minutes or so, a raspy male voice is heard over the radio, sometimes notifying the soldiers that the front line is under control, sometimes that backup is needed. 
"We've gotten used to sleeping this way," 54-year-old soldier Mykhailo told the Kyiv Independent the following day. "'Four – five – zero' means everything is fine," he said. "But if there is an offensive from (the Russian) side, we get up." 
When the soldiers return to their two-day shifts in the trenches, they are tasked with detecting Russian aerial targets, mostly drones, and downing them before they can hit Ukrainian infantry units.
The 24th Mechanized Brigade took part in the Kherson counteroffensive, battles in Luhansk Oblast, and spent over two months in Bakhmut in Donetsk Oblast, the hottest spot of Russia's war. 
The platoon, part of the 24th, was deployed to Bakhmut with barely any break. The Kyiv Independent spent five days with the platoon after it was withdrawn from the city.
For several weeks, now out of Bakhmut, the soldiers say their front line north of the city has been rather stable. But with the Russian forces advancing in the Bakhmut area, they say the dynamic of the war could shift at any moment. 
Platoon commander Oleh, 57, says it's vital not to underestimate the enemy.
"This direction is more or less calm for now, but I don't think for long," Oleh said. "I think the Russians will attack further and further." 
Russia has amassed troops for months to capture Bakhmut, a city nearly emptied of its 70,000 residents. 
Despite heavy casualties, Russian forces, aided by the Kremlin-backed private mercenary Wagner Group, are inching toward encircling the city, posing threats to the surrounding areas – like the one where Oleh's platoon is deployed – in Donetsk Oblast. 
"I wouldn't say that Russia is seeing the results it claims, but its tactics are still working," Oleh said.
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6739-1678130867qMqHr
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6681-1678130865aqhGn
A photo taken inside a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast, some two kilometers from the front line. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6694-1678130866UMwQc
Platoon Commander Oleh, 57, poses for a picture outside with his comrades Vasy (L), 51, and Mykhailo (R), 54, in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 14, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6678-1678130864hXMC5
A photo taken inside a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast, some two kilometers from the front line. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6739-1678130867qMqHr
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6681-1678130865aqhGn
A photo taken inside a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast, some two kilometers from the front line. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6694-1678130866UMwQc
Platoon Commander Oleh, 57, poses for a picture outside with his comrades Vasy (L), 51, and Mykhailo (R), 54, in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 14, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6678-1678130864hXMC5
A photo taken inside a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast, some two kilometers from the front line. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6739-1678130867qMqHr

Inside Bakhmut

The two and a half months in Bakhmut seemed like a survival challenge for the platoon.
Oleh says he barely slept while in Bakhmut. 
"I slept there without undressing at all, I just took off my shoes," Oleh said, explaining that he slept in his helmet and bulletproof vest because he could be called up at any moment. 
He says his platoon had less work at night because Russia unleashed fewer drones in the dark – likely because it was harder to conduct air reconnaissance. But they were always on alert, with soldiers on duty observing the screen with thermal surveillance cameras to detect aerial targets. 
Russian forces attacked in small groups again and again, composed of some 10 people, Ukrainian soldiers said, adding that their tactics have changed from attacking in larger groups twice or three times that size.  
Oleh always thought something was off with the Russian soldiers assaulting the city. He said they stormed Ukrainian positions like "zombies," not afraid to die as if they had been drugged.
"It was very similar to what I saw in the Terminator," Oleh said, referring to an American film about a cyborg assassin sent on a mission to kill.
Ukrainian soldiers from a different platoon, currently fighting in Bakhmut, described a similar scene. 
Oleh's soldiers used anti-drone guns to take down Russian drones. They release radio signals to down the drones without destroying them, allowing Ukraine to collect intelligence from them later. 
Soldiers from Oleh's platoon said Russian drones would fly as high as two kilometers above the ground. They often don't know which ones carry grenades, so their task was to down as many of them as possible to protect infantry units from aerial targets. 
"It became harder each week," Oleh said as he recalled his time in the city. "When drones fly into the city, it means that they are going to soon fire with long-range artillery." 
"It was difficult to stay alive," he added. 

Last mission

Oleh remembers his last two days in Bakhmut particularly well. 
The Russians had captured the nearby salt-mining town of Soledar, and "they began throwing more and more forces" and intensifying their attacks, Oleh said. 
"I thought, just a little more, and that's it. I was already at my limit. By then, I was already morally and physically done," Oleh recalled. "When a person is in such a state, he stops caring." 
Battling the Russians on the front line and fatigue in his head, Oleh had one mission: to ensure all 13 soldiers in his platoon got out of there alive. 
Fortunately, the platoon rotated out of Bakhmut with just one injury. The wounded soldier is still being treated at the hospital, but his condition is stable. In general, however, the Ukrainian casualties are high in the Bakhmut area as Russia attacks across the entire front in its attempt to encircle the city. 
Russian forces are pushing from the north and the south. 
Their assault groups – made of about 10 people – attack Ukrainian positions daily. By holding onto Bakhmut, Ukrainian forces are inflicting casualties and destroying their equipment to reduce Russia's offensive capability in the area. 
While Oleh and the rest are no longer deployed in the Bakhmut area, talks about the front-line situation in the city come up regularly in their conversations. 
With the Russians slowly occupying small settlements around Bakhmut, Oleh thinks that the fall of Bakhmut is inevitable. "They will capture it," he said.
The Ukrainian military leadership said that withdrawal from Bakhmut is on the table, but such a decision will only be made if necessary.
Ukraine is likely already carrying out “a limited tactical withdrawal” in the embattled city, though it is too early to assess whether it is a complete retreat from the area, the Institute for the Study of War (ISW), a D.C.-based think-tank analyzing the war in Ukraine, said in its March 5 report. 
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6797-1678131218iaLQs
Soldiers Petro (L), 51, and Roman (R), 32, pose for a picture before eating dinner at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 16, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6827-1678131211aQco9
Platoon Commander Oleh, 57, gets ready for the next day with soldiers Petro (L), 51, and Roman (R), 32, at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 17, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6768-1678130868JPTU5
Andriy (L), 37, and Volodymyr (R), 57, get ready to go back to the trenches for two days at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 18, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6797-1678131218iaLQs
Soldiers Petro (L), 51, and Roman (R), 32, pose for a picture before eating dinner at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 16, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6827-1678131211aQco9
Platoon Commander Oleh, 57, gets ready for the next day with soldiers Petro (L), 51, and Roman (R), 32, at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 17, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6768-1678130868JPTU5
Andriy (L), 37, and Volodymyr (R), 57, get ready to go back to the trenches for two days at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 18, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-6797-1678131218iaLQs
Soldiers Petro (L), 51, and Roman (R), 32, pose for a picture before eating dinner at a cottage-turned-base in the eastern Donetsk Oblast on Feb. 16, 2023. (Asami Terajima/The Kyiv Independent)

Grim days in the south

Before soldiers were deployed to Bakhmut in November, they took part in the long-anticipated southern counteroffensive in Kherson and Mykolaiv oblasts. 
For many of them, including commander Oleh, it was their first time in an active war zone. 
Defending the sky proved difficult because the soldiers didn't have anti-drone guns with radio waves back then, Oleh said. He added that they had to attempt shooting down the Russian drones using machine guns, which rarely worked. 
Shooting down Russian aircraft, helicopters, or missiles, even with the American-made man-portable Stinger air-defense system, was also very difficult, according to Oleh. 
During the counteroffensive, the soldiers were only given minimal information to complete the tasks assigned each day. They themselves found out about Ukraine's successes through media reports. 
While Ukraine was eventually able to liberate swathes of land in the country's south, including the regional capital of Kherson, the campaign came with losses. 
For Oleh's platoon, one of the grimmest days took place in the early days of the southern counteroffensive. 
Yuriy, a 47-year-old soldier from the northeastern city of Sumy, said it began as an ordinary morning. 
The soldiers were heading to a position, sitting on top of armored personnel carriers, when the Russian forces suddenly fired at them with artillery and mortars. 
The blast wave threw the soldiers to the ground. 
Yuriy said many soldiers were wounded. He remembers one of them with his leg torn off asking to be shot due to the pain. 
That day, Zinovii was the only soldier from the platoon that was in the same armored personnel carrier as Yuriy – but he was nowhere to be found. 
Under heavy fire, Yuriy could not find Zinovii. "I yelled 'Zinovii, Zinovii' – but he didn't answer," Yuriy said. 
Zinovii's body was found months later after the area's liberation. Yuriy thinks that he could have attempted to escape the attack site and was killed by shrapnel. 
That day, after they came under fire, Yuriy and two other soldiers began crawling in the direction that they came from – to get medical help. One was severely wounded, with shrapnel stabbing him in the stomach. 
Adrenaline helped the three get back to Ukraine's position. Crawling was difficult, so they had to remove their bulletproof vests at the halfway point – as soon as the shelling abated. 
The pain from their injuries was getting worse as they crawled. It took hours to get back. 
Zinovii was 56-years-old and had two sons fighting in the war, and a daughter who died many years ago, Yuriy said. 
"It was never boring with him because he would always tell jokes," Yuriy said of Zinovii.  
Commander Oleh said the hardest part about his job is informing relatives about the death or injury of their loved ones. As a leader, he feels responsible for each death and injury in his platoon.
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Img-468532974a9c-1-1678135101WQoAtSoldiers Zinovii (L), 56, and Vasyl (R), 50, pose for a picture in southern Ukraine on Sept. 28, 2022. (courtesy)

Staying together

The most terrifying thing to hear on the battlefield is "the screams of your fellow soldiers," Vasyl, a 50-year-old soldier from the western Rivne Oblast, said. 
Even if they were soldiers from other platoons or brigades, it doesn't hurt less.  
But even in the darkest hour, having his decades-long friend Mykhailo from the same hometown next to him has helped him in unimaginable ways, he said. 
They worked together as truck drivers traveling across Europe for 20 years before joining the military in 2022. 
The two were initially deployed in different platoons, but they asked to be transferred to the same one. They said fighting alongside each other has helped them cope with homesickness and the longing to see their kids and grandkids. 
Even so, Vasyl said he sees how much he has aged in the past year. Pulling up a photo of him from early 2022 in Luhansk Oblast, he said, "Look what a soldier I was: beautiful and young. These are just the first days of the war." 
Other soldiers from the platoon are also dealing with homesickness, each in their own way. 
Some talk with their families daily over the phone, while others try to limit it, hoping that less contact will make things easier. 
Though the soldiers say the platoon is "a family," they all said the hardest part about fighting in eastern Ukraine was missing their loved ones back home. Vasyl, who recently became a grandfather, says he especially misses the little ones.
Andriy, a soldier from Rivne Oblast, tries his best not to worry his daughters, aged nine and twelve.
Even in Bakhmut, Andriy would tell his daughters, "Don't worry girls, I love you and will come back soon," before they went to bed each day. 
The soldiers from the platoon told the Kyiv Independent that they long for civilian life and wish for simple things, such as doing repairs at home, but that they are ready to fight for the country until the end. 
None of the soldiers imagined fighting in a war, but they dropped everything at home – some nearly 1,000 kilometers away – to defend the country. Hundreds of thousands of civilians–turned-soldiers have been mobilized in the Ukrainian military. 
"I don't know what will happen tomorrow or in a week, but I think a person is always ready to defend their country," Oleh said. "I am satisfied with what I do. Let it be small, but be it good."
In peace times, Oleh yearns to live with his wife and son in Lviv and go on walks with his dogs. "First, I need to survive till the end," he then says.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 7/3/2023, 01:01

I još jedna

https://kyivindependent.com/national/ukrainian-soldiers-in-bakhmut-our-troops-are-not-being-protected


Ukrainian soldiers in Bakhmut: ‘Our troops are not being protected’
[url=safari-reader://kyivindependent.com/author/igor-kossov]Igor Kossov[/url]
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Gettyimages-1247690427-16780333675YZmZ-1080x1080
KOSTIANTYNIVKA, Donetsk Oblast – Russia’s relentless assault on Bakhmut is sacrificing waves and waves of unprepared men being sent to their deaths. 
But multiple defenders of this embattled city in Donetsk Oblast feel that they are in a similar boat, according to interviews with more than a dozen soldiers currently fighting in or around Bakhmut. 
During their brief visits to the nearby town of Kostiantynivka, Ukrainian infantrymen told the Kyiv Independent of unprepared, poorly-trained battalions being thrown into the front line meat grinder to survive as best they could with little support from armored vehicles, mortars, artillery, drones and tactical information. 
“We don’t get any support,” says a soldier named Serhiy, who has been fighting on the front lines in Bakhmut, sitting down with his friend, also named Serhiy, for a conversation in a small cafe in the Kostiantynivka market. Both men are in their 40s but one of them is a bit older than the other. 
All soldiers in this article have been identified only by first name or callsign because they spoke to a publication without authorization by a press officer.  
They say that Russian artillery, infantry fighting vehicles and armored personnel carriers are often allowed to strike Ukrainian positions for hours or days without being shut down by Ukrainian heavy weapons. Some complained of poor coordination and situational awareness, allowing this to happen or making it even worse. 
Mortarmen spoke of extreme ammunition scarcity and having to use weapons dating back to World War II. Drones that are supposed to provide critical reconnaissance information are also scarce and are being lost at very high rates in some parts of the battlefield.
All this leads to terrifying casualties of both dead and wounded. "The battalion came in in the middle of December… between all the different platoons, there were 500 of us," says Borys, a combat medic from Odesa Oblast fighting around Bakhmut. "A month ago, there were literally 150 of us."
“When you go out to the position, it’s not even a 50/50 chance that you’ll come out of there (alive),” says the older Serhiy. “It’s more like 30/70.”
The Office of the President of Ukraine has claimed that Russia may have lost tens of thousands of men during the Battle of Bakhmut as of mid-January. Fighting has since only intensified, with Ukraine repeatedly claiming close to a thousand Russians dead in its daily updates. As Bakhmut is seeing the heaviest fighting, most of these casualties are likely in that area. Authorities haven’t revealed any information on Ukrainian losses in the Battle of Bakhmut.
Based on the soldiers’ testimonies, Ukrainian losses appear to be high as well.

Worse by the day

Bakhmut has been the site of very heavy fighting for months, but in the past few weeks, Russian attacks have intensified to an insane degree according to most interviewees.  
Multiple soldiers say that they are under massive assault from both Wagner Group mercenaries and regular Russian forces. 
“There’s Wagner and there’s two brigades of airborne assault,” says Oleksandr, an infantryman from Sumy, who is part of a Ukrainian assault battalion in Bakhmut. “It’s rough. Constant waves, nonstop.” 
Some have characterized the Russian attacks as huge waves of cannon fodder, while others say that the invaders’ tactics have evolved to keep up with the battlefield. 
The older Serhiy says that the enemy likes to send a team of three or four expendable foot soldiers to attack and make the Ukrainians expose themselves by shooting at them. At that point, the more elite forces zero in on the defenders’ position. 
Once they begin exchanging fire, the Ukrainians are struck with heavier weapons like Russian mortars and rockets from Grad multiple launch rocket systems or BMP infantry fighting vehicles and BTR armored personnel carriers with machine guns. 
“They get the positions where we are, establish the coordinates, then they hit us from seven to nine kilometers out with mortars,” as well as from closer by with grenade launchers, says the older Serhiy. “They wait for the house to fall so we have to jump out. The building catches fire and then they try to finish us off.”
“Their birds come out and they chase us with fire,” adds the younger Serhiy, referring to Russian UAVs, like quadcopters and Orlan-10 fixed wing drones that spot distant heavy weapons. “They hit accurately.” 
As Russians destroy more and more buildings, Ukrainians keep losing more places where they can reliably take cover. Borys the medic says people have been lost when their entrenched positions collapsed from heavy Russian fire, suffocating them.
“I’ll put it like this, we should get our people out because if we don’t take off, then in the next few weeks, it’s going to be bad,” says Oleksandr. A mortarman named Illia agrees that Bakhmut is “practically encircled.”
On March 3, a key bridge connecting Bakhmut with the village of Khromove on its edge was destroyed. This was a vital artery for evacuating civilians and transporting supplies from the town of Chasiv Yar. CNN reported and soldiers confirmed that the bridge was destroyed by a Russian attack.
The Institute for the Study of War on March 3 said that it appeared that Ukrainian forces were preparing the battlefield for an orderly withdrawal from Bakhmut, but followed up with a March 4 evaluation that Russian forces are unlikely to surround the city soon.

Military leadership denied that Ukrainian forces are pulling out and said that Ukrainian forces will only withdraw from the city if they have to. 
[url=safari-reader://kyivindependent.com/national/one-year-later-how-russia-came-to-a-fail-in-ukraine-battle-after-battle]Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Gettyimages-1239684532-2-1676928340HlfhL-350x350[/url]

No support

Some infantrymen told the Kyiv Independent that they often can’t rely on friendly artillery and mortar attacks against heavier Russian weapons. 
"A mortar could be attacking us for three hours, we wait for support, there's no support," says the older Serhiy.
"They tell us hang on, you will get support in half an hour to an hour. We wait for seven hours, there's no support," the younger Serhiy chimes in.
Russian forces don’t seem to have this problem, the two comrades say. Russian shelling and attacks with vehicle-mounted weapons are abundant. When Ukrainian forces do get mortar support, the mortars often miss by a wide margin, some soldiers claim.
Ukrainian troops also say they acutely feel the lack of infantry vehicles on the front lines. With the exception of light Territorial Defense forces, the Ukrainian infantry is supposed to be mechanized, per military policy. 
“I heard that infantry (units) need to be mechanized,” says the older Serhiy. “We, it seems, are following the old system, no one knows this. Where are our BMPs? Where is our artillery?”
Illia confirms that what is supposed to be mechanized infantry on paper, is often just infantry on foot in practice. He says Ukraine critically needs infantry vehicles, as the insufficiently few that it has are being expended in combat. 
The two Serhiys questioned why they were seeing Ukrainian infantry fighting vehicles in the rear lines, while on the front they barely see them at all. 
“Why are they here? They should be over there,” says the older Serhiy. “Here, it’s waiting for them (the Russians) to come. It could have been used to destroy them over there.”

No ammo

Illia, a mortarman with the 3017th unit of Ukraine’s National Guard offers a simple explanation for the lack of indirect support fire. 
"When we get ammo, we get 10 shells per day, 120 millimeter shells," Illia says. "That's enough for one minute of work."     
The mortars themselves date back to the years 1938-1943 and hitting something with them “takes a miracle.” But Ukrainian mortars still manage to hit their targets despite all these challenges, he says."We need ammo, ammo, ammo," Illia adds. "If we keep getting 10 shells, Bakhmut will quickly be surrounded."
The younger Serhiy says the mortar shells are often old and useless, either failing to fly on target or failing to explode. 
This is not the case everywhere. Mykola, a mortarman from Odesa Oblast, says that with Soviet ammo dwindling to critical levels, his unit now gets NATO mortar shells, even though their tubes are still from World War II. 
But Mykola confirms that they don’t get enough ammo. Mortar shells were more abundant when Ukraine defended the town of Soledar but since the battle moved to Bakhmut itself, there were shortages, he says. 

Poor communication

Some say the disorganization goes beyond ammunition shortages.  
The younger Serhiy says that logistics and signals are of very poor quality, adding that his battalion fails to make good use of its drone, which provides no help in the urban battlefield.
While units have access to radios to communicate, a lack of better communication equipment and specialists to operate it leads to some very difficult moments, the younger Serhiy adds. 
A Russian BTR terrorized Ukrainian infantry around a part of Bakhmut for a month, without being shot by heavy weapons even once, even though it had been reported up the chain of command multiple times and multiple soldiers confirmed the casualties it was causing. 
"That's why positions get given up," says the younger Serhiy. "They wouldn't be given up if you could transmit that a BTR's been riding around for a month (shooting people). If they took care of that BTR, the positions would have been secure."
Multiple soldiers say there aren't enough drones or people to use them properly, which is why they are often being lost, on top of being forced down by the Russians' electronic countermeasures. 
Callsign Lawyer, an aerial reconnaissance specialist based in Kostyantinivka who goes on missions closer to the front with a drone team, says drones are in fewer numbers in Bakhmut than they are outside it and attrition rates are higher there. Russians have many directional electronic weapons that can force close-flying drones to land.
[url=safari-reader://kyivindependent.com/national/why-promised-western-air-defense-wont-close-all-holes-in-ukraines-sky]Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Gettyimages-1247623113-16778786983v9bU-350x350[/url]

Poor preparation

Multiple soldiers say Bakhmut troops are barely given enough time to learn to shoot a rifle – sometimes their training is just 2 weeks, before they’re dropped into the hottest parts of the most intense current battle of the war. They would have preferred for troops to get a minimum of two or three months of training before being deployed to such a hot spot. 
“Two weeks’ live training and they’re sent here. You can’t do that,” says the older Serhiy. “Or it’s a person who once served in the army, how long ago was that? Obviously they forgot everything.”
“We were promised that we wouldn’t be sent to the zero line right away, that at first we’d be sent to the second or third line,” he continues. “And then we came here in the middle of the night and they immediately sent us to Bakhmut.”
“Obviously a person starts freaking out. To tell you the truth, if they didn’t fire at me first, I wouldn’t have fired a shot. But I have bullets coming within 50 centimeters of me, that’s when I started shooting.”
According to both soldiers named Serhiy, most brigades are insufficiently trained and lack the experience for an environment as brutal as Bakhmut. People are taken at night to a place they’d never seen before and the battle starts in the morning. 
“This is why positions are abandoned, people are there for the first time,” says the younger Serhiy. “I went to a position three times and was given six people who hadn’t fought at all before. We had a few dead and wounded that had to be evacuated… Our people are not being protected.”
Oleksandr confirms that while some battalions fighting in Bakhmut are well-trained and ready, most of them aren’t and many were thrown in at night without much preparation. “Yes, that’s true, my battalion was not prepared,” he says. After five months without a single break from the fighting, only half of Oleksandr’s battalion is left, he says. 
“They shouldn’t have rushed to throw everyone in there,” says the younger Serhiy. “Better to abandon those positions, who cares? It’s better to properly train people.”
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 7/3/2023, 01:03

Postoji neki određeni strah ili barem zadrška kod tih generala u Pentangonu a njih moramo gledat jer ipak je Amerika najveći poklanjatelj vojne i novčane pomoči Ukrajini pošto ima ta priča s Kinom te da Zelenski oće na Krim a ovima se to baš i ne sviđa jer to je širenje rata i onda proučavaju pa tu dolazi do neke priče da će iscrpljivat Ruse a najviše se tu misli na oklop i to i onda pripremaju Ukrajince na taj protunapad al tu je izgleda neka zadrška da to ne bude baš tako da ovi produže na Krim pa ispadne sranje nego da prije toga iscrpe tu vojsku šta je Putin i Šojgu posla u napad i onda valjda mic po mic ih prisile da se sami vrate na Krim i općenito pozicije koje su držali prije napada.

Tako nekako mi se čini da su tu priču u onoj svojoj osnovi postavili ti generali u Pentagonu i općenito taj njihov vojni i politički vrh koji nešto stvarno odlučuje po tim i ovakvim važnim stvarima i inače.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 7/3/2023, 01:32

Nešto se spominje taj BMP-1 al izgleda da on baš i nije dobar za korištenje u borbi nego za prijevoz ljudstva i opreme al van dometa protuoklopnog oružja jer ima gusjenice pa može po blatu itd lako prelazit.

---

Izvorni BMP-1 imao je ranjivost u svojoj shemi zaštite od mina, koja je postala očigledna tek tijekom rata u Afganistanu. Borbeno vozilo za jednog čovjeka i kupolu smjestilo je vozača i zapovjednika u tandem rasporedu, na prednjoj lijevoj strani trupa uz dizelski motor. Kada je BMP-1 pogodio protutenkovsku nagaznu minu s nagibnom šipkom, njegova strmo nagnuta donja prednja glacis oklopna ploča omogućila je da se šipka za naoružanje mine nagne uz mali otpor dok nije postignut maksimalni otklon, a u to vrijeme mina je već bila prilično ispod šasija.

Kada bi naknadno detonirala, eksplozija bi obično ubila i vozača i zapovjednika vozila. Ovaj nedostatak je riješen u dizajnu BMP-2, gdje zapovjednik tenka dijeli dobro oklopljenu kupolu za dva čovjeka s topnikom. Vozačko mjesto je povećano i on ima oklopljeno vozačko sjedalo, uz dodatni oklop za trbuh u donjem prednjem dijelu.

Oklop BMP-2 je uglavnom sličan izvornom BMP-1. Njegov bočni oklop učinkovit je protiv najnovijeg SLAP-a (Saboted Light Armor Penetrator) kalibra .50, a prednji oklop protiv 25 mm topa američkog M2 Bradley MICV ili britanskog GKN Warrior IFV-a 30 mm. BMP-1, stražnja vrata BMP-2 napunjena su dizel gorivom koje može predstavljati rizik od zapaljivih granata. Ovi dodatni spremnici goriva koriste se samo tijekom transporta od područja do područja i obično se prazne prije ulaska u borbu.

Osnovni oklop trupa na BMP-2 može lako probiti bilo koji projektil s oblikovanim punjenjem, od 66 mm LAW naviše. Jedna važna modifikacija koja je provedena kao rezultat operativnog iskustva u Afganistanu bila je ugradnja drugog sloja samostojećeg oklopa, obično visokootpornog balističkog materijala nalik gumi, koji će djelovati kao razmaknuti oklop oko vrha bokova trupa i oko napad.

Trup BMP-2 pruža sveobuhvatnu zaštitu od oklopnih granata kalibra 7,62 mm na udaljenosti od 30 metara, dok prednji dio može izdržati nekoliko pogodaka iz granata za proboj oklopa 23 mm. IFV nema mogućnost instaliranja dodatnih zaštitnih paketa kao što su letvičasti oklopni kavezi ili eksplozivni reaktivni oklop (ERA).

https://en.wikipedia.org/wiki/BMP-2

Svašta su oni i dobili sad pa ne možeš više ni popratit šta sve imaju i šta im je došlo il šta nije tj tek triba doč.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Armed_Forces_of_Ukraine

Al uglavnom ovaj BMP-1 nije za ovu zonu di se puca nego prijevoz u pozadini i pomočno vozilo. Slaba oklopna zaštita.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 7/3/2023, 01:46

Ukrajinci ih po ovom zadnjem popisu imaju oko 400 s tim da su Rusima čapili stotinjak komada a Rusi koliko vidim izgubili nekakvih više od 300-ak komada do sada no ono šta je njima puno veći problem je šta baš ovoga imaju najviše a ako je to ovako kako je a je onda je ovo za njih veliki problem jer nemaju zamjenu a ovo nema baš neku oklopnu zaštitu i ni u Afganistanu se nije pokazalo a kamo li danas nakon toliko godina kad se protuoklopna municija i oružje i općenito ta taktika još više razvila.

Aktivnih 470 a rezerva sedam tisuća

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Russian_Ground_Forces

I ovo im je kudi kamo najbrojnije a očito nevalja ništa tj u ovom smislu za izravne borbene operacije. Ovo će njima ( Rusima ) bit veliki problem. Puno ih imaju, najviše od svega višestruko a nije za poslat u izravnu borbu. Ovo se zove ono šta zovemo : Houston we have a problem.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 7/3/2023, 02:18

U problemima je. BMP je skračenica za bojevna mašina pješaštva a toga iako on ima i drugih vozila za napad ipak se ovo gleda ako oćeš ovakve frontalne masovne napade a to i izvodi ima ovako : BMP-1: oko 7000 komada, BMP-2 oko 4500 komada, BMP-3 oko 600 komada.

Problem je šta je ovaj BMP-1 u osnovi limeni lijes na gusjenicama. To se ni u Afganistanu nije pokazalo ( zato su napravili ovu dvojku kasnije ) a kamo li će sad ovdje na ovakvom ratištu toliko godina kasnije kad se ta protuoklopna taktika još dodatno razvila plus nisu ovdje ni nekakvi talibani s druge strane nego Ukrajinci + Zapad dakle Amerika i ostali.

Ne izgleda baš obečavajuće.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 7/3/2023, 12:01

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Russian_Ground_Forces
dobar je ovaj link što je ray mabus stavio, vidiš dobro je ovdje updateana wikipedija.
Pazi ovo čak su gubitke citirali iz Oryxa na wikipediji, divno čudo ne koriste Ukrainsko MOD kao izvor.

BMP3 Rusi nemaju puno tih komada.. mislim da je hektorovic negdje komentirao da Rusi su se fokusirali na proizvodnju BMP2 jer su im BMP3 komplicirani za proizvesti pa rade dvice. 

ali niti ukrainci ne stoje puno bolje sa IFV i AFV APCima.. uglavnom su i oni imali BMp1/2, i takve su najviše zarobili od Rusa, od zapada su dobijali isto takvo staro smeće iz hladnog rata.. mislim i to je dobra stvar, kada ideš poslati pojačanje u bahmut, ako nije direktni pogodak granatom, zaštit će te od gelera.. 

aj tek sada zapad šalje 115 Bradley, 40 Marder, 50 CV50, 50ak Warrior IFV, 100injak Stryker, 30ak AMX-30 onaj Francuski light tank. 
Ameri moraju slati što Bradleya i Strykera. Pogotovo Bradley od svih ovdje nabrojanih ima najbolji oklop i najbolju moć uništavanja. Ok švedski CV50 je možda i bolji ali Šveđani ih nemaju puno.. Ameri imaju na tisuće Bradleya po skladištima.. Ukraincima su čak i slali malo novije modele. 
Sve jedno i oni stariji Bradley koji su im u dubokom skladištu su puno bolji od BMP1 pa i BMp2 bolje od bilo čega što Ukriana ima..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21528
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 7/3/2023, 13:13



Rusi su došli na vizualno potvrđeno 1800 izgubljenih tenkova na Oryxu. 

Ima danas dosta video zapisa sa obje strane o žrtvama i uništenoj tehnici, dakle rat je ponovo u brutalnoj fazi, i to preko mjesec ipo dana.. 

da nestavljam pusta videa evo na ovim linkovima možete vidjeti ukrainske i ruske gubitke, neki prikazuju jednu stranu neki drugu, a neki jednu i drugu(orxy useri skupljaju sve).
naravno neka videa su +18,
mješani gubici(ova dvojica rade za Oryx)
https://twitter.com/Rebel44CZ
https://twitter.com/GloOouD

ukr gubici
https://twitter.com/200_zoka
https://twitter.com/GammonBadge

kod Zoke imaju dva videa gdje su opet uništene dvije Američke haubice .. jedna lancet dronovima jedna artiljerom.. ova što je uništena artiljerom mislim da je starija snimka, ima i drugih videa


ru gubici
https://twitter.com/PaulJawin

ovdje Ukrainci tvrde da su zaustavili RU napad i spržili 5tenkova/oklopnih vozila, vidi se uništen 1-2 vozila ali ostalo se ne vidi jer očito gori tehnika :D vjerojatno kada izgori će netko snimiti

brutalni rat

inače vidim da je jednoj i drugoj strani još od prije hersona gotovo ne moguće napredovati i osvajati.. Rusi se i dalje zabijaju oklopm na ukraince, Ukrainci nemaju toliko oklopa i toliko ljudi , pa se manje zabijaju pa ginu u obrani. Osim kod onoga protunapad u Bahmutu što je stavio hektorovic poviše, išli 8 oklopnih vozila u kolonu, 4 oklopna vozila spaljena, ono Ruski stil napada u koloni i čekaš da te protivnik spali. 

Ukrainci ako žele osloboditi zemlju, jednostavno ovo ljeto neće moći tako. kako sam jučer ustanovio, gomilaju rezerve od dronova do municije i oklopa, plus zapadni oklop koji će doći. međutim ako žele napredovati , nije čak niti bitna količina oklopa , kolilko taktika. .eto vidili ste šta su Rusi popušili kod Ugljedara u tom gradiću Ukrainci nisu imali 1/10 oklopa koliko Rusi, pa su ih satrali uz minimalne gubitke. 
Dakle sama količina tenkova nije kritična hoće li neka strana dobiti rat, nego obuka, taktika , motivacija pa moral. 
Ako Ukrainci u napadu na Melitopol budu napadali kao Rusi na Ugljedar, i išli u kolonama sa Bradley2 i Leo2 tenkovima na minska polja, dronove koji navode artiljeriju, neće daleko dogurati.. 

treba izabrati pravac proboja, na tom pravcu počistiti minska polja , a u pozadini dronovi, sateliti, himarsi djeluju , dronovi samoubojice (koje će ukrainci ovih tjedana početi dobijati masovno) , i onda kada Rusi pošalju rezerve da zaustave napad i njih skršiti  najbolje kombinacijom dronova, artiljerije, satelita, pa zašto ne i avijacija... 

ali kako rekoh budu ili išli, jedan iza drugoga u koloni neće dugo.. do prve okuke

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21528
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 7/3/2023, 14:37

Evo, ovdje jadni Ukrajinac plače jer su mu Ameri dali pokvareni pištolj:

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 7/3/2023, 15:08

AssadNaPodmornici wrote:

Rusi su došli na vizualno potvrđeno 1800 izgubljenih tenkova na Oryxu. 

Ima danas dosta video zapisa sa obje strane o žrtvama i uništenoj tehnici, dakle rat je ponovo u brutalnoj fazi, i to preko mjesec ipo dana.. 

da nestavljam pusta videa evo na ovim linkovima možete vidjeti ukrainske i ruske gubitke, neki prikazuju jednu stranu neki drugu, a neki jednu i drugu(orxy useri skupljaju sve).
naravno neka videa su +18,
mješani gubici(ova dvojica rade za Oryx)
https://twitter.com/Rebel44CZ
https://twitter.com/GloOouD

ukr gubici
https://twitter.com/200_zoka
https://twitter.com/GammonBadge

kod Zoke imaju dva videa gdje su opet uništene dvije Američke haubice .. jedna lancet dronovima jedna artiljerom.. ova što je uništena artiljerom mislim da je starija snimka, ima i drugih videa


ru gubici
https://twitter.com/PaulJawin

ovdje Ukrainci tvrde da su zaustavili RU napad i spržili 5tenkova/oklopnih vozila, vidi se uništen 1-2 vozila ali ostalo se ne vidi jer očito gori tehnika :D vjerojatno kada izgori će netko snimiti

brutalni rat

inače vidim da je jednoj i drugoj strani još od prije hersona gotovo ne moguće napredovati i osvajati.. Rusi se i dalje zabijaju oklopm na ukraince, Ukrainci nemaju toliko oklopa i toliko ljudi , pa se manje zabijaju pa ginu u obrani. Osim kod onoga protunapad u Bahmutu što je stavio hektorovic poviše, išli 8 oklopnih vozila u kolonu, 4 oklopna vozila spaljena, ono Ruski stil napada u koloni i čekaš da te protivnik spali. 

Ukrainci ako žele osloboditi zemlju, jednostavno ovo ljeto neće moći tako. kako sam jučer ustanovio, gomilaju rezerve od dronova do municije i oklopa, plus zapadni oklop koji će doći. međutim ako žele napredovati , nije čak niti bitna količina oklopa , kolilko taktika. .eto vidili ste šta su Rusi popušili kod Ugljedara u tom gradiću Ukrainci nisu imali 1/10 oklopa koliko Rusi, pa su ih satrali uz minimalne gubitke. 
Dakle sama količina tenkova nije kritična hoće li neka strana dobiti rat, nego obuka, taktika , motivacija pa moral. 
Ako Ukrainci u napadu na Melitopol budu napadali kao Rusi na Ugljedar, i išli u kolonama sa Bradley2 i Leo2 tenkovima na minska polja, dronove koji navode artiljeriju, neće daleko dogurati.. 

treba izabrati pravac proboja, na tom pravcu počistiti minska polja , a u pozadini dronovi, sateliti, himarsi djeluju , dronovi samoubojice (koje će ukrainci ovih tjedana početi dobijati masovno) , i onda kada Rusi pošalju rezerve da zaustave napad i njih skršiti  najbolje kombinacijom dronova, artiljerije, satelita, pa zašto ne i avijacija... 

ali kako rekoh budu ili išli, jedan iza drugoga u koloni neće dugo.. do prve okuke

Ti tvoji novi dronovi o kojima pišeš u svakom postu, su prevaziđeni i više ne predstavljaju nikakvu prijetnju za Ruse.

Prije nekoliko dana su Ukrajinci pokušali masovni napad dronovima na Krim, i Rusi su im čitavo jato dronova skinuli jedni potezom.
Rusi su razvili elektroničku obranu i sve ih sruše sa EMP (elektromaknetski puls)

Piše ti o o tome na mnogo mjesta. Između ostalih, i ovdje:

https://eurasiantimes.com/russia-develops-a-revolutionary-electro-magnetic-pulse-uav/

Što je dron, sranje, aviončić na daljinsko upravljanje.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 6 of 50 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum