ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

teorija svega!

Page 21 of 40 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Next

Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Ra 15/8/2021, 15:59

violator wrote:E, stvarno mi nisu trebale jednadzbe! :^0

Dakle, pola kilometra prijedju brzinom od 10km/h, a pas je trostruko brzi, dakle, pola km × 3 jest 1,5km.. : )))


Zasto uvijek kompliciram!!? :mog


Ili sam skroz nesto previdjela.
Znam. :)
Ma ne kompliciraš samo ti. 
Koga god sam pitala uhvatio se olovke i tražio formule kako riješiti jednadžbu s nekoliko nepoznanica. :D  

Pokvarila su nas računala i digitroni (mene osobno excel), a glavu i zdrav razum koristimo sve rjeđe. 
Čak i ono što znamo provjeravamo na netu. :)



E sad moram pitati TT-a nešto drugo kad si ti ovo riješila. 

Što je ovo: Malo je i crno, po zraku leti i ispušta zvuk uz_uz_uz?
Aha... Da čujem.  :rasta

Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Ra 15/8/2021, 16:17

Ra wrote:
violator wrote:Protestiram! Matematika jest utemeljena na logici, dakle...! Pouzdajem se u jednadzbu koja povezuje udaljenost (d), brzinu (s) i vrijeme (t)... Kad sam ih postavila, jos nisam ni procitala dobro zadatak. U medjuvremenu si mi i ti pomogla (hvala!), e sad...

Je li odgovor 1,5 km? stoneage

Ako jest, opisat cu postupak,. a onda ti opisi svoj jednostavniji... :) Ako nije, jbg.

Racunala sam vrijeme koje im je potrebno da dodju do tocke susreta na pola kilometra.  Kad sam dobila to vrijeme, pomnozila sam ga s psecom brzinom i dobila prijedjenu udaljenost. A bo, valjda je dobro.
:20


Vrijeme (svi su ga potrošili jednako) pa mi nije bilo zanimljivo. Ako te baš zanima možeš ga lako izračunati. Ako za 60 min pređu 10 km, nije problem izračunati 1/2 km.
Toliko je trebalo i psu, samo za triput veći put jer je triput brži od njih. 

Uglavnom se većina tih pitalica oslanja na čistu logiku. :)

Ovu zadnju rečenicu sam preskočila. Pa ti si upravo vrijeme računala.  :^0


Stvarno imamo različite obrasce razmišljanja i ishodišne točke. :


Izostavila sam vrijeme jer se ono ne traži, jer su ga svi jednako potrošili.


Moj slijed misli je bio ovakav: 

Vrijeme (x)
Pas=Žena=Muškarac

Brzina-poznata
Žena = Muškarac= 10 km/h
Pas =30 km/h (3x brži)

Udaljenost 1 km/2
Prijeđeno-djelomično poznato- 0,5 km dvoje od troje:
Žena=Muškarac
Pas=? (3x0,5km= 1,5 km)
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 19:27

Ra wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
Nije to odgovor, probaj još!

:D

Oki.

Kuda/kamo/gdje ide zec kada dodje do polovine sume? Ide sljedecom "3 i pol" sumom? :_|
Odgovor o zecu u šumi je jednostavan, kuda god išao, zec ide VAN IZ ŠUME!

????

Odgovor je potpuni dizaster. :D Bas mi je nekako bedast. Oprosti, ako si ti autor ove mozgalice, ali bas sam razocarana. Nema mi nekog smisla, osim kao trolanje.
To se tebi tako čini, ali dapače, to je JEDINI mogući odgovor koji SVE situacije zeca u šumi opisuje, jer kad do polovine šume dođe, to je i središte šume, a onda kud god ide zec, ide VAN iz šume, logično.

I nisam ja autor te pitalice nego kviskoteka, i velik novac je bio tu u pitanju, ali natjecatelj nije znao odgovor pa mu je voditelj to rekao, dakle VAN iz šume, je TOČAN odgovor.

E sada, ak se netko ne slaže s tim odgovorom nema problema, neka onda proba dati neki drugi odgovor a koji će sve situacije zeca u šumi opisati kao i ovo VAN iz šume, ajde da vidimo, možda i postoji neki drugi odgovor, ali ja sam osobno zadovoljan i s tim, e da.  :tu
Iskreno i meni je ovo bedasto, bez obzira što je u pitanju kviskoteka, jer to ipak nije jedini mogući odgovor.  :|

Kuda ide zec nemamo pojma, jer ga nitko nije pitao. Možda mu je brlog na polovici šume i neće ići nikud.  Ali ako zec ipak nekud ide, on ide prema izlazu šume što ne znači da će izići van iz šume.  Možda se usput predomisli i vrati prema polovici šume. E, da!

Ovo si ti krivo prepričao ili je uvršteno u kviskoteku jer je to smislio neki rodijak ili kum autora pitalica pa mu je prošlo ispod žita. Prav zares. :)


Ajde kad voliš pitalice da i ja tebi postavim jednu koja vjerojatno nije tamo napisana. :)

Muškarac i žena su udaljeni jedno od drugog 1 km
Startaju istovremeno jedno prema drugom.
Kreću se brzinom 10 km/h
Pas cijelo to vrijeme trči od jednog prema drugom, dok se njih dvoje ne sretnu.
Njegova brzina je 30 km/h

Pitanje je: Koliki put će pas pretrčati?


Ma, ako sam dobro shvatila TT-a, to izgleda otprilike ovako: zamisli da je neciji stan suma, a centar tog stana je dnevni boravak. E sad, kamo ide Ra kad stigne do dnevnog boravka? Kamo god otisla (kupaona, soba, balkon, kuhinja), ides van dnevnog boravka. Pritom ovo van dnevnog boravka oznacava smjer kretanja jer se udaljujes od dnevnog boravka, ali ne oznacava i mjesto kretanja.

Problem je sto je suma - suma i u centru i na mjestima izvan centra pa, dok smo nas dvije (s pravom!) pomisljale na mjesto kretanja, pitalica je zahtijevala odgovor za smjer kretanja. Mislim da je njen autor previdio ovu nasu mogucnost.. :)

U svakom slucaju, cini mi se da bi tada ispravan odgovor trebao dozvoljavati dodatak poput: ide van centra sume.

:)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 19:39

Ra wrote:
Ra wrote:
violator wrote:Protestiram! Matematika jest utemeljena na logici, dakle...! Pouzdajem se u jednadzbu koja povezuje udaljenost (d), brzinu (s) i vrijeme (t)... Kad sam ih postavila, jos nisam ni procitala dobro zadatak. U medjuvremenu si mi i ti pomogla (hvala!), e sad...

Je li odgovor 1,5 km? stoneage

Ako jest, opisat cu postupak,. a onda ti opisi svoj jednostavniji... :) Ako nije, jbg.

Racunala sam vrijeme koje im je potrebno da dodju do tocke susreta na pola kilometra.  Kad sam dobila to vrijeme, pomnozila sam ga s psecom brzinom i dobila prijedjenu udaljenost. A bo, valjda je dobro.
:20


Vrijeme (svi su ga potrošili jednako) pa mi nije bilo zanimljivo. Ako te baš zanima možeš ga lako izračunati. Ako za 60 min pređu 10 km, nije problem izračunati 1/2 km.
Toliko je trebalo i psu, samo za triput veći put jer je triput brži od njih. 

Uglavnom se većina tih pitalica oslanja na čistu logiku. :)

Ovu zadnju rečenicu sam preskočila. Pa ti si upravo vrijeme računala.  :^0


Stvarno imamo različite obrasce razmišljanja i ishodišne točke. :


Izostavila sam vrijeme jer se ono ne traži, jer su ga svi jednako potrošili.


Moj slijed misli je bio ovakav: 

Vrijeme (x)
Pas=Žena=Muškarac

Brzina-poznata
Žena = Muškarac= 10 km/h
Pas =30 km/h (3x brži)

Udaljenost 1 km/2
Prijeđeno-djelomično poznato- 0,5 km dvoje od troje:
Žena=Muškarac
Pas=? (3x0,5km= 1,5 km)


Da, tvoj je slijed razmisljanja jednostavniji i brzi pa, ako bi se ova pitalica u nekom kvizu slucajno pojavila, ti bi nas potaracala jer bi na nju brzinski li odgovorila! :D

A ja, ja sam morala prvo slozenijim nacinom i tek kad mi se ukazao rezultat, shvatila sam (prepoznala sam) i taj jednostavniji nacin rjesavanja zadatka koji sam odmah potom i spomenula. :|

Ne znam zasto je to tako. Mozda se moj um priprema na slozene, teske zadatke pa onda i trazi tome primjerene nacine rjesavanja? Bo. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 20:12

violator wrote:
teodor.francic wrote:Imaš betonski stup, trećina stupa je pod zemljom, polovina je pod vodom, a iznad vode je 1,5 metara.

Koliko je stup veliki?


TeoFrane,  ne spavam jer razmisljam o fantomskom betonskom stupu! :L  

Prvi rezultat do kojeg sam vrlo lako dosla na samom početku odmah sam odbacila jer je ovo mozgalica, a ne opisni matematicki zadaci u nizim razredima osnovne skole... i onda sam zapela..  :(  Ali... polovina i trećina koje se spominju u zadatku podsjetile su me na prethodnu mozgalicu s "trecinom i pol" od sto (!) pa je moje razmisljanje krenulo na sljedeci nacin:

Polovica je pod vodom, a drugu polovicu stupa cine 1/3 pod zemljom + 1,5 m iznad vode. Buduci da znamo iz prijasnje pitalice da je 1,5 metara zapravo pola od 1/3, dolazimo do zakljucka da 1/3 iznosi 3 metra.

3 m + 1,5 m jest 4,5 m -- > to bi bila polovina stupa!

Dakle, stup je visok 9 metara!

Ha?!

:aw
Točno!  :20
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 20:15

Ra wrote:E sad moram pitati TT-a nešto drugo kad si ti ovo riješila. 

Što je ovo: Malo je i crno, po zraku leti i ispušta zvuk uz_uz_uz?
Aha... Da čujem.  :rasta

:raishand

Kad ne znas odgovor, uvijek je ispravno spomenuti aliene!

Ili, u ovom slucaju, neispravni NLO!


Hvala, hvala! :no1

Dalje?





avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 20:19

Ra wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
Nije to odgovor, probaj još!

:D

Oki.

Kuda/kamo/gdje ide zec kada dodje do polovine sume? Ide sljedecom "3 i pol" sumom? :_|
Odgovor o zecu u šumi je jednostavan, kuda god išao, zec ide VAN IZ ŠUME!

????

Odgovor je potpuni dizaster. :D Bas mi je nekako bedast. Oprosti, ako si ti autor ove mozgalice, ali bas sam razocarana. Nema mi nekog smisla, osim kao trolanje.
To se tebi tako čini, ali dapače, to je JEDINI mogući odgovor koji SVE situacije zeca u šumi opisuje, jer kad do polovine šume dođe, to je i središte šume, a onda kud god ide zec, ide VAN iz šume, logično.

I nisam ja autor te pitalice nego kviskoteka, i velik novac je bio tu u pitanju, ali natjecatelj nije znao odgovor pa mu je voditelj to rekao, dakle VAN iz šume, je TOČAN odgovor.

E sada, ak se netko ne slaže s tim odgovorom nema problema, neka onda proba dati neki drugi odgovor a koji će sve situacije zeca u šumi opisati kao i ovo VAN iz šume, ajde da vidimo, možda i postoji neki drugi odgovor, ali ja sam osobno zadovoljan i s tim, e da.  :tu
Iskreno i meni je ovo bedasto, bez obzira što je u pitanju kviskoteka, jer to ipak nije jedini mogući odgovor.  :|

Kuda ide zec nemamo pojma, jer ga nitko nije pitao. Možda mu je brlog na polovici šume i neće ići nikud.  Ali ako zec ipak nekud ide, on ide prema izlazu šume što ne znači da će izići van iz šume.  Možda se usput predomisli i vrati prema polovici šume. E, da!

Ovo si ti krivo prepričao ili je uvršteno u kviskoteku jer je to smislio neki rodijak ili kum autora pitalica pa mu je prošlo ispod žita. Prav zares. :)


Ajde kad voliš pitalice da i ja tebi postavim jednu koja vjerojatno nije tamo napisana. :)

Muškarac i žena su udaljeni jedno od drugog 1 km
Startaju istovremeno jedno prema drugom.
Kreću se brzinom 10 km/h
Pas cijelo to vrijeme trči od jednog prema drugom, dok se njih dvoje ne sretnu.
Njegova brzina je 30 km/h

Pitanje je: Koliki put će pas pretrčati?
Najbrže za mene je kada se izračuna tko koliko za 3 minute prevali, a isti rezultat dođe koji ste i vi dobile, eto!  :tu
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 20:22

Ra wrote:
violator wrote:E, stvarno mi nisu trebale jednadzbe! :^0

Dakle, pola kilometra prijedju brzinom od 10km/h, a pas je trostruko brzi, dakle, pola km × 3 jest 1,5km.. : )))


Zasto uvijek kompliciram!!? :mog


Ili sam skroz nesto previdjela.
Znam. :)
Ma ne kompliciraš samo ti. 
Koga god sam pitala uhvatio se olovke i tražio formule kako riješiti jednadžbu s nekoliko nepoznanica. :D  

Pokvarila su nas računala i digitroni (mene osobno excel), a glavu i zdrav razum koristimo sve rjeđe. 
Čak i ono što znamo provjeravamo na netu. :)



E sad moram pitati TT-a nešto drugo kad si ti ovo riješila. 

Što je ovo: Malo je i crno, po zraku leti i ispušta zvuk uz_uz_uz?
Aha... Da čujem.  :rasta
Ne znam na što misliš, ali valjda je neki leteći kukac, e da!  :fly
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 20:27

Ra wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
violator wrote:
teodor.francic wrote:
Nije to odgovor, probaj još!

:D

Oki.

Kuda/kamo/gdje ide zec kada dodje do polovine sume? Ide sljedecom "3 i pol" sumom? :_|
Odgovor o zecu u šumi je jednostavan, kuda god išao, zec ide VAN IZ ŠUME!

????

Odgovor je potpuni dizaster. :D Bas mi je nekako bedast. Oprosti, ako si ti autor ove mozgalice, ali bas sam razocarana. Nema mi nekog smisla, osim kao trolanje.
To se tebi tako čini, ali dapače, to je JEDINI mogući odgovor koji SVE situacije zeca u šumi opisuje, jer kad do polovine šume dođe, to je i središte šume, a onda kud god ide zec, ide VAN iz šume, logično.

I nisam ja autor te pitalice nego kviskoteka, i velik novac je bio tu u pitanju, ali natjecatelj nije znao odgovor pa mu je voditelj to rekao, dakle VAN iz šume, je TOČAN odgovor.

E sada, ak se netko ne slaže s tim odgovorom nema problema, neka onda proba dati neki drugi odgovor a koji će sve situacije zeca u šumi opisati kao i ovo VAN iz šume, ajde da vidimo, možda i postoji neki drugi odgovor, ali ja sam osobno zadovoljan i s tim, e da.  :tu
Iskreno i meni je ovo bedasto, bez obzira što je u pitanju kviskoteka, jer to ipak nije jedini mogući odgovor.  :|

Kuda ide zec nemamo pojma, jer ga nitko nije pitao. Možda mu je brlog na polovici šume i neće ići nikud.  Ali ako zec ipak nekud ide, on ide prema izlazu šume što ne znači da će izići van iz šume.  Možda se usput predomisli i vrati prema polovici šume. E, da!

VAN iz šume je JEDINI mogući odgovor, nema drugoga, mnogi su ga pokušali naći, ali JOK, nema drugoga, to je to.

I sama veliš da ide PREMA IZLAZU, a kraće se to veli VAN iz šume, i to čim napravi prvi pokret, jasno da neće onda još fizički biti van iz šume, ali ide prema tome, jednostavno.

Velim, probaj dati još neki odgovor, pa onda možemo govoriti da je kviskoteka pogriješila, ali ja sam uvjeren da nije, garant!


Dakle VAN iz šume ne u smislu fizičkoga odlaska iz šume, nego je to SMJER kuda zec ide, pa ne može to prvim korakom napraviti da ode van iz šume, valjda je kviskoteka to mislila da svi razumiju, ali ne razumiju svi, osobito recimo na drugim forumima, tamo još manje to do kraja razumiju, e da.
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 20:37

"Imamo na tanjuru 7 jabuka, i 7-ero djece, moramo svakom djetetu dati po 1 jabuku, ali tako da jedna ostane na tanjuru, e da!"


:coffee
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 20:55

Teic, je li moguce da je tako jednostavno? :^0 Podijelis sest jabuka, a sedmu jabuku na tanjuru (s tanjurom) das sedmom djetetu!? elephant
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:00

violator wrote:Teic, je li moguce da je tako jednostavno? :^0 Podijelis sest jabuka, a sedmu jabuku na tanjuru (s tanjurom) das sedmom djetetu!? elephant
A nema drugog rješenja, isto ko i kod zeca u šumi, e da!  :tu
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:01

"Bez čega svatovi ne mogu van iz crkve?"

E da! 

:coffee
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 21:06

teodor.francic wrote:"Bez čega svatovi ne mogu van iz crkve?"

E da! 

:coffee

Bez zeca na polovini crkve! :^0

_____

Bez kvake na vratima???
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:17

violator wrote:
teodor.francic wrote:"Bez čega svatovi ne mogu van iz crkve?"

E da! 

:coffee

Bez zeca na polovini crkve! :^0

_____

Bez kvake na vratima???
Haha, malo teže pitanje, ali da se odgovoriti, mada se opet neće svi složiti, ali jeste jedno od rješenja, treba mučnuti malo više, e da!
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:19

"Kokoš i po snese jaje i po za dan i po, koliko ih 9 snese u 9 dana?"


E da! 
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:22

Eto, takvim pitalicama se razvija naš ljudski Um, tko vježba ima i KONDICIJE za najteže stvari, a u mojoj teoriji zbilja postoje pitalice tisuću puta teže od bilo koje pitalice mozgalice samo kažem.
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by teodor.francic 15/8/2021, 21:26

"Imamo jedno jezero. Prvi dan padne kiša i izraste jedan lopoč.
Drugi dan padne kiša i izrastu dva lopoča.
I tako, svaki dan je izraslo duplo više lopoča nego dan ranije.
Za mjesec, dakle za točno 30 dana, je cijelo jezero bilo puno lopoča. Pitanje glasi:
"Za koliko dana je pola jezera bilo puno lopoča?"

Uživajte, e da!  :tu
teodor.francic
teodor.francic

Posts : 721
2021-04-18


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 21:38

Okej, hvala na novim pitalicama. :) Ja cu ipak malo predahnuti i dati prostora drugima za vjezbanje uma. :) Pozdrav!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Guest 15/8/2021, 23:04

teodor.francic wrote:
"Imamo jedno jezero.
Prvi dan padne kiša i izraste jedan lopoč.
Drugi dan padne kiša i izrastu dva lopoča.
I tako, svaki dan je izraslo duplo više lopoča nego dan ranije.

Za mjesec, dakle za točno 30 dana, je cijelo jezero bilo puno lopoča.

Pitanje glasi:

"Za koliko dana je pola jezera bilo puno lopoča?"

Uživajte, e da!  :tu

A di ste sad?

@Ra? @Venus?

Totalno simpa i jednostavno rjesenje, ako me moja logika ne vara! :) Treba imati na umu da, ako svaki sljedeci dan donosi dvostruko vise lopoca, to takodjer znaci i da je u svakom prethodnom danu bilo 2x manje lopoca... :)


I odgovor je ..? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Ra 16/8/2021, 06:55

Odgovor je 29. dan. 
30.ce biti duplo tj. cijelo

Gibam
Ponedjeljak je. Znas ono od Venus, ralje, kapitalizam i to... :)
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

teorija svega! - Page 21 Empty Re: teorija svega!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 21 of 40 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum