ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Page 15 of 50 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Next

Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest Sun 3 Oct - 7:37

veber wrote:kolega sovac, svaka čast.
mala digresija
na vrhuncu rim je imao oko 2 000 000 stanovnika.
realno blizu 3 milje.
što je nevjeovatno za ono doba.

ali marc je postao jehovac i sere li ga sere.

To je vjerojatnije s naseljima izvan zidina antičkog Rima kaj su mu gravitirali.

Kako god.

Marc je čovjek ... istražuje i traži se. Malo kasno. Bolje ikad nego nikad.

Ali opet velim ... svima nam o glavi delaju oni koje sam navel s formulom ugljičnog dioksida.

Ak ih na vrijeme ne skurimo, badava nam sve ovo. 

Oni idu protiv same čovjekove biologije, znanosti ... svega.

Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:39

Sovak wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.

Pardon ... i ja sam iz miješanog braka.

Tata mi je muško, mama žensko.
Tebe i vebera još moram uklopiti, ti si ateist isto?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:42

veber wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.
nisam peder. iz mješanog braka sam.
otac nijemac, majka lapo nijemica,  0,25 mađarka, 0,25 talijanka
sada ti odredi krvna zrnca za mene.

i što su mi onda djeca? jedna majka je samoborka-fetiva
druga se kliče zagrepčankom a žive u NY.

koji debilizmi.
Nisi peder. Ti si hrvat. Al voliš se furati na to da si nešto drugo. Vjerojatno su te i krstili.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by veber Sun 3 Oct - 7:43

Sovak wrote:
veber wrote:kolega sovac, svaka čast.
mala digresija
na vrhuncu rim je imao oko 2 000 000 stanovnika.
realno blizu 3 milje.
što je nevjeovatno za ono doba.

ali marc je postao jehovac i sere li ga sere.

To je vjerojatnije s naseljima izvan zidina antičkog Rima kaj su mu gravitirali.

Kako god.

Marc je čovjek ... istražuje i traži se. Malo kasno. Bolje ikad nego nikad.

Ali opet velim ... svima nam o glavi delaju oni koje sam navel s formulom ugljičnog dioksida.

Ak ih na vrijeme ne skurimo, badava nam sve ovo. 

Oni idu protiv same čovjekove biologije, znanosti ... svega.
dobar dio njemačke sere protiv tih zelenih sranja
a sve je to merkelica uvela i na odlasku nam poskupila benzine.

taj merkeličin "zamah" nakon krize 2010e jebeno će se osvetiti svijetu.

zeleni u njemačkoj idu samo na valu inercije.
ne mogu nikaj napraviti kaj nije štasijeva baba napravila u svom mandatu/ima

porezi na struju/vodu/sunce
gorivo skuplje u korist zelene energije
baterijska vozila.

zeleni su dobili na izborima samo po inerciji.
baba je sve odradila.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:44

Moram sovu još dešifrirati kad mi odgovorili je li ateist. 
Mentalist
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest Sun 3 Oct - 7:44

Speare Shaker wrote:
Speare Shaker wrote:
Speare Shaker wrote:
Speare Shaker wrote:
violator wrote:
Europa je izvorno paganska koliko god de maloumnici upinjali to zataskati. Svaki je narod imao svoje bogove, a pojavom onog pustinjskog okupatora na europskom tlu, politickim odlukama za njegovo ustolicenje, prisilnim pokrstavanjima, progonom pagana i unistavanjem zavicajnih bogova, pretkrscanskih vjerovanja, odnosno djelomicnom asimilacijom - iskrivljavanjem istih, to cemo zanemariti jer odudara od onog gdje im je srce, dusa i dupe.

Europa je izvorno neandertalska.
So effing what?

Nije samo svaki narod imao svoje bogove. Narod je izmišljotina odnosno proizvod relativno novije povijesti.
Svoje bogove je imala svaka etnička skupina, zajednica plemena, doslovce svako pleme.
Riječ je o onom fenomenu koji je jedan zgranuti Europljanin uočio u Indiji prije oko 100 godina opisavši to konstatacijom kako u Indiji ima više bogova nego ljudi.
Tada je u Indiji živjelo oko 300 milijuna ljudi, izvornih Indijaca.
Kako je to moguće?
Nitko doduše nije taksativno zapisivao sve njihove bogove. Išlo se od sela do sela, brojali i bogovi i ljudi. Zaključak je nakon određenog vremena da bogova u lokalnim zajednicama ima više nego ljudi. Dedukcija.

Sama činjenica da su ljudi vjerovali u hrpe bogova koji su ionako bili samo preslika ljudi, ljudskih osobina i ljudskog ponašanja u neke druge sfere ne znači ništa posebno.
Problem je bio u tome što su ti bogovi bili međusobno neprestano posvađani i u stalnim sukobima i ratovima.
Kao uostalom i ljudi iz čije su mašte ionako rođeni.
Tadašnje vrijeme je bilo vrlo nasilno, tko o tome nema pojma neka pročita "Praznu ploču" Stevena Pinkera gdje je to odlično opisano i dokumentirano.
Ne možeš imati mir na zemlji uz toliku količinu nasilja među ogromnim brojem bogova koji neprestano međusobno ratuju zato jer ljudi koji su ih izmislili također neprestano ratuju.
To je jasno svima osim onima izrazito zadrtima ili izrazito glupima.
Ovdje se nameće pitanje zašto su onda etničke skupine, narodi, nacije, države ratovale i kada su prešle na vjeru u jednoga boga odnosno Boga?
Zbog nasilja koje je inherentno ljudskoj prirodi, barem u određenoj mjeri i obliku.
Međutim, svakome pa i onima zadrtima i glupima do razine gluposti je ipak jasno kako su današnja vremena sa pretežito prisutnom vjerom u jednoga boga (Bog je ionako nedostupan ljudskom umu, ali nije i emocijama i osjećajima kao dijelovima tog uma) i snažno prisutnim agnosticizmom odnosno ateizmom ipak manje nasilna od onih iz davne poganske prošlosti, otprilike sve do vremena neandertalaca.
Naravno, bilo bi previše ambiciozno pripisati tu manju prisutnost općeg nasilja u ljudskim zajednicama i među njima samo tom fenomenu.
Jednostavno je došlo do određene razine tehnološkog koji je uvijek praćen i kulturološkim razvojem i napretkom sa procvatom ukupnih civilizacijskih dostignuća koja ljudima s jedne strane kulturološki brane upotrebu nasilja ili ga barem odvraćaju od toga, a s druge to nasilje čini sve manje lukrativnim.
Nasilje se jednostavno više ne isplati niti približno u tolikoj mjeri kao što se isplatilo u vrijema poganskih bogova kada je vladala parola da je bolje da mi napadnemo njih prije nego oni napadnu nas, jer ćemo tada imati inicijativu i nekakvu ratnu prednost.
Tu parolu sam posudio od koga drugog nego od Stevena Pinkera iz dobro poznate knjige.
Koja je mnogima ne samo ovdje nažalost očito i dalje potpuna nepoznanica skupa sa svim informacija i mudrim zaključcima koji se u njoj mogu naći.

Dakle, Europa jeste izvorno neandertalska i izvorno poganska.
Sada više nije. Ni jedno ni drugo. Neandertalska doduše više nije uopće jer neandertalaca više nema.
I ne, nije ih uništila prokleta španjolska inkvizicija, nisu nasilno prekršteni od strane njihovih vladara koji su prihvatili kršćanstvo zato jer im se to jednostavno više isplatilo nego vjerovati u svoje stare bogove, jednostavno su stopljeni sa nadirućim homo sapiensom koji svoje podrijetlo vuče iz istočne Afrike.
Doduše, ostali su u tom novom čovjeku prisutni sa oko 1% - 4% genetskog materijala.
Riječ je o ne tako davnom otkriću Max Planck instituta. Jedina iznimka u ovom slučaju su male zajednice stanovnika najvećim dijelom centralne Afrike koje nemaju te gene jednostavno zato jer se nisu miješali sa stanovništvom koje ih ima.
Istu sudbinu, manje ili više, dijele i stari poganski bogovi.
Ostali su prisutni, ali samo novim vjerovanjima, jer su ih nove jednobožačke religije utopile u svoja vjerovanja, nauk, doktrinu.
Pokušaj vraćanja tih starih vjerovanja je jednostavno osuđen na propast, kao što je i pokušaj vraćanja neandertalaca u stvarnost također potpuno nemoguć.
Sam pokušaj je doduše izvrstan dokaz osobite zadrtosti i gluposti do razine mentalne retardacije onih koji mu uopće pribjegavaju, ma koliko mi šutjeli o tome.
Makar postoji i ona poslovica kako se povijest uvijek ponavlja, to je naravno potpuno netočno, osim na razini jeftine dosjetke.
Povijest se nikada, ali ama baš nikada ne ponavlja na onaj način na koji se nešto dogodilo u davnoj ili manje davnoj prošlosti.
Ponavljaju se samo određeni obrasci ponašanja pa tako i onaj po kojemu svoje vlastite osobine projiciramo na "bogove", boga ili Boga u koje vjerujemo.
Pri čemu naravno nije riječ niti o "bogovima", niti o bogovima, niti o Bogu nego o našim osobinama, težnjama, ciljevima, vrijednostima, kulturi.

Dakle, ako je riječ o vrijednostima, u koje bogove ili boga želite vjerovati?
U ratoborne poganske bogove i polu-božanstva koji su zahtjevali ljudske žrtve ili u one koji inzistiraju na bratstvu među ljudima i toleranciju i međuljudskim odnosima bez obzira na njihova religijska vjerovanja?
Ne, nije kršćanstvo barem doktrinarno jedina takva religija. Ima ih još (samo jedan primjer - jainizam).
Na sreću čovječanstva i nesreću onih koji kotač povijesti nastoje vratiti unatrag.
Nemoguća misija.
Ponašanje u svakodnevnom životu uvijek počinje zagovaranje određenih vrijednosti, doktrinom, filozofijom i kulturom.
Ne možeš vjerovati, bar ne istinski vjerovati u ratoborne i krvožedne bogove i zagovarati toleranciju i međusobno uvažavanje.
Postoje doduše i one odluke koje se donose nesvijesno, nevoljno, spontano, na razini obične motorike, ali kada su ključne odluke u pitanju, debelo prevladavaju tzv. jasno svjesne odluke koje se donose nakon temeljitog promišljanja o tome kojim smjerom želimo ići.


Last edited by Speare Shaker on Sun 3 Oct - 7:45; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by veber Sun 3 Oct - 7:45

kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.
nisam peder. iz mješanog braka sam.
otac nijemac, majka lapo nijemica,  0,25 mađarka, 0,25 talijanka
sada ti odredi krvna zrnca za mene.

i što su mi onda djeca? jedna majka je samoborka-fetiva
druga se kliče zagrepčankom a žive u NY.

koji debilizmi.
Nisi peder. Ti si hrvat. Al voliš se furati na to da si nešto drugo. Vjerojatno su te i krstili.
sada nisam peder ;)
krstili me. nikada ja to nisam skrivao.
i tebe su.
moji više zbog bake.

nikada ja nisam to negirao.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:47

veber wrote:
kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.
nisam peder. iz mješanog braka sam.
otac nijemac, majka lapo nijemica,  0,25 mađarka, 0,25 talijanka
sada ti odredi krvna zrnca za mene.

i što su mi onda djeca? jedna majka je samoborka-fetiva
druga se kliče zagrepčankom a žive u NY.

koji debilizmi.
Nisi peder. Ti si hrvat. Al voliš se furati na to da si nešto drugo. Vjerojatno su te i krstili.
sada nisam peder ;)
krstili me. nikada ja to nisam skrivao.
i tebe su.
moji više zbog bake.

nikada ja nisam to negirao.
Nisam ni rekla da si ti peder.
Eto vidiš da su te krstili. U kc jel tako?
Prema tome pogodio je mentalist.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest Sun 3 Oct - 7:48

Speare Shaker wrote:
violator wrote:
Europa je izvorno paganska koliko god de maloumnici upinjali to zataskati. Svaki je narod imao svoje bogove, a pojavom onog pustinjskog okupatora na europskom tlu, politickim odlukama za njegovo ustolicenje, prisilnim pokrstavanjima, progonom pagana i unistavanjem zavicajnih bogova, pretkrscanskih vjerovanja, odnosno djelomicnom asimilacijom - iskrivljavanjem istih, to cemo zanemariti jer odudara od onog gdje im je srce, dusa i dupe.

Europa je izvorno neandertalska.
So effing what?

Dudette, 'si to ti? :D

Uopce nemam problem s time. Neandertalci su bili animisti, a visebostvo i nije u raskoraku s time buduci da su bogovi arhetipski prikazi prirodnih sila i nasih osobina. Imam problem s abrahamskim religijama, zapravo s onima koji pisu povijest od pojava onog sto smatraju dijelom vlastitog vrijednosnog sustava.. taj effing koji se ovdje istice od strane katolika je obicno laganje. ;) No, ako se zeli reci da je pojava monoteizma, zapravo, napredak u ljudskoj svijesti, napredak u svakom pogledu, civilizacijskom i osobnom, onda je valjda ateizam sljedeci korak u tom napretku pa ce slijedom zakljucivanja ateisti naspram (trinitarnih) jednobozaca biti ono sto trenutno draga nasa braca katolici predmnijevaju da su naspram visebozaca.. :)


Last edited by violator on Sun 3 Oct - 7:51; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:49

Ebenica isto nije peder. On je budala. Isto su krstili, znači katolik ali je naravno protivan. Njemu da daju škampe on bi jeo stolnjak jer je kao protiv.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by veber Sun 3 Oct - 7:53

kaya wrote:Moram sovu još dešifrirati kad mi odgovorili je li ateist. 
Mentalist
što ti je bitno?
da li je sovac ateist ili mentalist da je zingaro?
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus Sun 3 Oct - 7:54

uostalom ja uopće tu ne govorim o vjeri što je nebitno nego o tome što je formiralo europsku kulturu i civilizaciju

a kako sam gore naveo i kako je speare kasnije isto spomenuo, sve to prije je asimilirano dijelom u kršćanstvo u vidu nekih običaja pa je tako kršćanski uskrs preuzeo neke aspekte slavljenja dolaska proljeća, sisveti su preuzeli ponešto od kulta mrtvih itd.

dakle kršćanstvo nije samo nečija vjera nego i kulturološka odrednica, pa dok svatko može ne vjerovati i ne ići u crkvu i ne biti kršćanin nitko u hrvatskoj ne može pobjeći od svog katoličkog naslijeđa koje je pokupio kroz materinji jezik, okolinu (i kad je ateistička) i njen način razmišljanja, javni moral itd

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus Sun 3 Oct - 7:55

dakle toga treba biti svjestan da je naša kultura i civilizacija striktno kršćanska jer je formirana pod dominacijom istog. Vjera je osobna stvar pojedinca. Ili bi trebala biti.

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:57

violator wrote:
Speare Shaker wrote:
violator wrote: Imam problem s abrahamskim religijama, 
Ma nemaš ventilator problem s abrahamskim religijama. Imaš problem jer ti je netko bio musliman ili srbin a u komunizmu bilo je lakše u tom slučaju biti neki ajmo reći nevjernik pa djeca eto nisu krštena.
Gdje ih uopće odnjeti u tom slučaju, u koju vjersku zajednicu . Nigdje najbolje..ili se tuči s nekim i ide baš u moju..
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 7:57

veber wrote:
kaya wrote:Moram sovu još dešifrirati kad mi odgovorili je li ateist. 
Mentalist
što ti je bitno?
da li je sovac ateist ili mentalist da je zingaro?
Zingaro je cigan. On je u spc.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by veber Sun 3 Oct - 7:58

kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.
nisam peder. iz mješanog braka sam.
otac nijemac, majka lapo nijemica,  0,25 mađarka, 0,25 talijanka
sada ti odredi krvna zrnca za mene.

i što su mi onda djeca? jedna majka je samoborka-fetiva
druga se kliče zagrepčankom a žive u NY.

koji debilizmi.
Nisi peder. Ti si hrvat. Al voliš se furati na to da si nešto drugo. Vjerojatno su te i krstili.
sada nisam peder ;)
krstili me. nikada ja to nisam skrivao.
i tebe su.
moji više zbog bake.

nikada ja nisam to negirao.
Nisam ni rekla da si ti peder.
Eto vidiš da su te krstili. U kc jel tako?
Prema tome pogodio je mentalist.
pa u doba mračnog komunizma svi su slavili božić, krstili djecu, radili prve pričesti, krizme.
onda su došli bosanci koji su slavili božić kao najveći praznik.
malo bi im se u potpisu omklo alahekbarpitatrpsijabureksuđukefendija
oslo
mubarak.

ne kužim tvoj upis.
nisam nikada ignorirao ili nijekao da sam kršten.

kao što sam ostavio svojoj djeci mogućnost da u zreloj dobi biraju što će biti.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus Sun 3 Oct - 7:58

Mislim, mi čak i godine brojimo od krista. Svi gradovi u europi su nastali oko neke crkve, svaki ima crkvu u svom središtu. Crkva je bila prva građevina u zagrebu, fratri prvi stanovnici grada. Itd.

Naravno da je u 21. stoljeću katoličanstvo blago rečeno out kao religija i svjetonazor među mladim ljudima, ali to i dalje ne znači da oni nisu formirani pod utjecajem istog. Inače bi se udarali toljagama po glavi i išli u ratove da otmemo žene onima iz susjednog kvarta, i bogati bi imali deset žena ili harem. Kako je to već išlo mimo kršćanstva.

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by veber Sun 3 Oct - 7:59

kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:Moram sovu još dešifrirati kad mi odgovorili je li ateist. 
Mentalist
što ti je bitno?
da li je sovac ateist ili mentalist da je zingaro?
Zingaro je cigan. On je u spc.
poslat ću ti PP
znam da nećeš dilati dalje.
ali zanimljiva situacija.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by epikur37 Sun 3 Oct - 8:00

Marc sve 5.

A i vi našli s violatorkom diskutira ti.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by kaya Sun 3 Oct - 8:00

veber wrote:
kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:
veber wrote:
kaya wrote:U hrvatskoj su ateisti samo pederi i deca iz komunizma iz miješanog braka.
Ventilator je ovo drugo pretpostavljam.
nisam peder. iz mješanog braka sam.
otac nijemac, majka lapo nijemica,  0,25 mađarka, 0,25 talijanka
sada ti odredi krvna zrnca za mene.

i što su mi onda djeca? jedna majka je samoborka-fetiva
druga se kliče zagrepčankom a žive u NY.

koji debilizmi.
Nisi peder. Ti si hrvat. Al voliš se furati na to da si nešto drugo. Vjerojatno su te i krstili.
sada nisam peder ;)
krstili me. nikada ja to nisam skrivao.
i tebe su.
moji više zbog bake.

nikada ja nisam to negirao.
Nisam ni rekla da si ti peder.
Eto vidiš da su te krstili. U kc jel tako?
Prema tome pogodio je mentalist.
Ne kužim tvoj upis.
nisam nikada ignorirao ili nijekao da sam kršten.

kao što sam ostavio svojoj djeci mogućnost da u zreloj dobi biraju što će biti.
Kako ne kužiš, nisi ateist, krstili su te, katolik. Sada ti možeš lupati što hoćeš, i da si budist. Nebitno.
Djeci si ostavio mogućnost, nisi iih krstio i nisu nikada bili u crkvi?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest Sun 3 Oct - 8:01

violator wrote:
Speare Shaker wrote:
violator wrote:
Europa je izvorno paganska koliko god de maloumnici upinjali to zataskati. Svaki je narod imao svoje bogove, a pojavom onog pustinjskog okupatora na europskom tlu, politickim odlukama za njegovo ustolicenje, prisilnim pokrstavanjima, progonom pagana i unistavanjem zavicajnih bogova, pretkrscanskih vjerovanja, odnosno djelomicnom asimilacijom - iskrivljavanjem istih, to cemo zanemariti jer odudara od onog gdje im je srce, dusa i dupe.

Europa je izvorno neandertalska.
So effing what?

Dudette, 'si to ti? :D

Uopce nemam problem s time. Neandertalci su bili animisti, a visebostvo i nije u raskoraku s time buduci da su bogovi arhetipski prikazi prirodnih sila i nasih osobina. Imam problem s abrahamskim religijama, zapravo s onima koji pisu povijest od pojava onog sto smatraju dijelom vlastitog vrijednosnog sustava.. taj effing koji se ovdje istice od strane katolika je obicno laganje. ;) No, ako se zeli reci da je pojava monoteizma, zapravo, napredak u ljudskoj svijesti, napredak u svakom pogledu, civilizacijskom i osobnom, onda je valjda ateizam sljedeci korak u tom napretku pa ce slijedom zakljucivanja ateisti naspram (trinitarnih) jednobozaca biti ono sto trenutno draga nasa braca katolici predmnijevaju da su naspram visebozaca.. :)

Ne, ja nisam ona, ali priznajem da sam podebljani izraz, ili bar njegov ključni dio preuzeo od nje.
Elementi duha kojeg je ona izgradila i nosi u sebi znaju biti jako zarazni, i u pozitivnom i u negativnom smislu.
Ateizam kao napredak u ljudskoj svijesti?
Pa moguće je, ali samo ako se uspostavi kao jedinstvena (manje ili više) doktrina sa svojim proklamiranim vrijednostima privlačnima cijelom čovječanstvu.
Ne samo manjim skupinama, manje ili više tihim ili glasnim, kada je u pitanju vjerovanje i zagovaranje vrijednosti ateizma.
I koje su to vrijednosti?
Otpor religijskim vjerovanjima?
Samo po sebi to nije vrijednost.
Vrijednost bi bila kada bi bilo ponuđeno ne nešto novo, jer ništa novo ili novije nije samo po sebi dobro, nego kada bi se ponudilo nešto bolje.
Do sada je ateizam kao nekakav pokret imao veliku šansu u Francuskoj revoluciji (makar je tu više bila riječ o antiteizmu u odnosu na kršćanstvo, da sad božicu razuma i ne spominjem) i komunizmu i valjda ne trebam naglašavati, a posebno ne i dokazivati, kako je tu šansu prokockao.
Što će se dogoditi u budućnosti, vidjet ćemo.


Last edited by Speare Shaker on Sun 3 Oct - 8:07; edited 2 times in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 15 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 15 of 50 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum