ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Page 32 of 50 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 41 ... 50  Next

Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:18

niels wrote:
marcellus wrote:




zadnji put se pojavio među ljudima u vidu gorućeg grma i od onda ga nismo vidli

Nakon toga se pojavio Mojsiju na 40 dana na gori Sinaj. Kad čitaš Knjigu Postanka, to je iz tog izvora. :)

Nadalje, vidim da nisi pobornik dogme o Svetom Trojstvu. To smo valjda definitivno razriješili do 7. st.

Bog nam se ukazao u liku Isusa, pravog čovjeka i pravog Boga, i to po zadnji puta, do Sudnjeg dana, kada će suditi živima, mrtvima i Joži Manoliću.

Tako barem veli Biblija. Inače nisam vjernik.

je mislio sam napisat za to s isusom ali njima ti je to prekomplicirano.


marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by prckov 4/10/2021, 14:20

niels wrote:
marcellus wrote:




zadnji put se pojavio među ljudima u vidu gorućeg grma i od onda ga nismo vidli

Nakon toga se pojavio Mojsiju na 40 dana na gori Sinaj. Kad čitaš Knjigu Postanka, to je iz tog izvora. :)

Nadalje, vidim da nisi pobornik dogme o Svetom Trojstvu. To smo valjda definitivno razriješili do 7. st.

Bog nam se ukazao u liku Isusa, pravog čovjeka i pravog Boga, i to po zadnji puta, do Sudnjeg dana, kada će suditi živima, mrtvima i Joži Manoliću.

Tako barem veli Biblija. Inače nisam vjernik.
kako sebi objasnjavas postojanje 
ako uopce
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:20

ili se meni nije dalo objašnjavat jer će onda ebenica zabrijat kak isus nije bog neg njegov sin i tak... trojstvo je za raspravu s ozbiljnijim ljudima

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:21

marcellus wrote:naravno da to je ista osoba. St. niclaus, njemački, je u americi postao santa claus. Popularizirala ga je coca cola početkom 20. stoljeća u reklamama, i onda se preko atlantika vratio nama u europu s novim imenom i malo izmijenjenim imageom. Bez krampusa i šibe.
slušaj kretenu, krščanski sv. nikola ima svoj dan i izgleda drugačije a jedna od božjih zapovjedi glasi: ne imaj drugih bogova uz mene.
samim time ako nikola ima svoj dan ne postoji neki drugi nikola na neki drugi dan u kršćanstvu. jel jasnije krele?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by prckov 4/10/2021, 14:22

marcellus wrote:ili se meni nije dalo objašnjavat jer će onda ebenica zabrijat kak isus nije bog neg njegov sin i tak... trojstvo je za raspravu s ozbiljnijim ljudima
al zato zna dobro spelovat neke stvari  pirat

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:23

ebenica wrote:
marcellus wrote:naravno da to je ista osoba. St. niclaus, njemački, je u americi postao santa claus. Popularizirala ga je coca cola početkom 20. stoljeća u reklamama, i onda se preko atlantika vratio nama u europu s novim imenom i malo izmijenjenim imageom. Bez krampusa i šibe.
slušaj kretenu, krščanski sv. nikola ima svoj dan i izgleda drugačije a jedna od božjih zapovjedi glasi: ne imaj drugih bogova uz mene.
samim time ako nikola ima svoj dan ne postoji neki drugi nikola na neki drugi dan u kršćanstvu. jel jasnije krele?

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Nicholas

The modern character of Santa Claus was based on traditions surrounding the historical Saint Nicholas (a fourth-century Greek bishop and gift-giver of Myra), the English figure of Father Christmas, and the Dutch figure of Sinterklaas (also based on Saint Nicholas).


_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:24

Prior to Christianization, the Germanic peoples (including the English) celebrated a midwinter event called Yule (Old English geola or giuli).[21] With the Christianization of Germanic Europe, numerous traditions were absorbed from Yuletide celebrations into modern Christmas.[22] During this period, supernatural and ghostly occurrences were said to increase in frequency, such as the Wild Hunt, a ghostly procession through the sky.[citation needed] The leader of the Wild Hunt is frequently attested as the god Odin (Wodan), bearing (among many names) the names Jólnir, meaning "Yule figure", and Langbarðr, meaning "long-beard", in Old Norse.[23]

Wodan's role during the Yuletide period has been theorized as having influenced concepts of St. Nicholas in a variety of facets, including his long white beard and his gray horse for nightly rides (compare Odin's horse Sleipnir) or his reindeer in North American tradition.[24] Folklorist Margaret Baker maintains that "the appearance of Santa Claus or Father Christmas, whose day is the 25th of December, owes much to Odin, the old blue-hooded, cloaked, white-bearded Giftbringer of the north, who rode the midwinter sky on his eight-footed steed Sleipnir, visiting his people with gifts. Odin, transformed into Father Christmas, then Santa Claus, prospered with St Nicholas and the Christchild, became a leading player on the Christmas stage."[25]

In Finland, Santa Claus is called Joulupukki (direct translation 'Christmas Goat').[26] The flying reindeer could symbolize the use of fly agaric by Sámi shamans.[27]


Last edited by marcellus on 4/10/2021, 14:26; edited 1 time in total

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:24

niels wrote:
marcellus wrote:




zadnji put se pojavio među ljudima u vidu gorućeg grma i od onda ga nismo vidli

Nakon toga se pojavio Mojsiju na 40 dana na gori Sinaj. Kad čitaš Knjigu Postanka, to je iz tog izvora. :)

Nadalje, vidim da nisi pobornik dogme o Svetom Trojstvu. To smo valjda definitivno razriješili do 7. st.

Bog nam se ukazao u liku Isusa, pravog čovjeka i pravog Boga, i to po zadnji puta, do Sudnjeg dana, kada će suditi živima, mrtvima i Joži Manoliću.

Tako barem veli Biblija. Inače nisam vjernik.

Meni se bog ukazuje svaki dan ako nije oblačno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by metilda 4/10/2021, 14:25

violator wrote:
metilda wrote:
marcellus wrote:
violator wrote:
Mozda. :) A mozda ljudi i dalje nisu dovoljno kognitivno napredovali pa bez boga ili Boga kao zamisljenog stupa moralnosti misle da je svijet osudjen na kaos .. u neka drevnija vremena, to je i imalo smisla, neces se vladati bescutno, potpuno sebicno i destruktivno, ako postoji mocno bice ili bica koja te motre i koja ti mogu nauditi zbog takvog ponasanja.  Mozda i u tome lezi ta nevjerica o djeci bez pojma "boga"? Kako je moguce odgajati dijete bez da ga se korijeni uz moralnost "viseg reda"? :)

a možda ti nisi kognintivno napredovala pa ne mreš objasnit zakaj je dete koje spada u 3% najnaprednije po čak tri kategorije (matemetičko logička inteligencija, vizualno prostorna, verbalno lingvistička) ima potrebu bit vjernik, makar to nije dobila od mene i mame (mi doma ne vodimo teološke rasprave, ali ima knjige i priče koje je zanimaju, čula je jasno za biblijske motive) a debil poput ebenice i tebe ima potrebu uvjeravat sve oko sebe kako su vjernici glupi ljudi?

Ma violator samo misli da su oni koji vjeruju u Peruna, Thora, Odina i čudotvornu moć kristala i runa inteligentniji od onih koji vjeruju u Isusa.

Da. Tocno. Bas mi je drago da sam te izvukla iz onog Sanatoriuma pa sad mozes direktno pjevati, a ne kukavicki stancati stranice uvreda pod krinkom Bozje ljubavi.

Meni je drago kad ti priznaš da mrziš vjernike u Krista zbog njihovog altruizma.

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by prckov 4/10/2021, 14:27

Gnječ wrote:
niels wrote:
marcellus wrote:




zadnji put se pojavio među ljudima u vidu gorućeg grma i od onda ga nismo vidli

Nakon toga se pojavio Mojsiju na 40 dana na gori Sinaj. Kad čitaš Knjigu Postanka, to je iz tog izvora. :)

Nadalje, vidim da nisi pobornik dogme o Svetom Trojstvu. To smo valjda definitivno razriješili do 7. st.

Bog nam se ukazao u liku Isusa, pravog čovjeka i pravog Boga, i to po zadnji puta, do Sudnjeg dana, kada će suditi živima, mrtvima i Joži Manoliću.

Tako barem veli Biblija. Inače nisam vjernik.

Meni se bog ukazuje svaki dan ako nije oblačno.
imas takvih milijarde samo u nasoj galaksiji
previse za jednog vjernika
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:27

marcellus wrote:
ebenica wrote:
marcellus wrote:naravno da to je ista osoba. St. niclaus, njemački, je u americi postao santa claus. Popularizirala ga je coca cola početkom 20. stoljeća u reklamama, i onda se preko atlantika vratio nama u europu s novim imenom i malo izmijenjenim imageom. Bez krampusa i šibe.
slušaj kretenu, krščanski sv. nikola ima svoj dan i izgleda drugačije a jedna od božjih zapovjedi glasi: ne imaj drugih bogova uz mene.
samim time ako nikola ima svoj dan ne postoji neki drugi nikola na neki drugi dan u kršćanstvu. jel jasnije krele?

https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Nicholas

The modern character of Santa Claus was based on traditions surrounding the historical Saint Nicholas (a fourth-century Greek bishop and gift-giver of Myra), the English figure of Father Christmas, and the Dutch figure of Sinterklaas (also based on Saint Nicholas).

slušaj kretenu, jel tebi jasno da u kršćanstvu nema lažnjaka? to se zove idolopoklonstvo, isto bi bilo da imaš isusa na proljeće iz neke reklame i onda veliš da je baziran na pravom isusu...jel ti to jasno.
kao vjernik ti bi to trebao odbaciti kao strano i lažno bez obzira na objašnjenje tebi bi pravi sveti nikola trebao bit svetac a sve drugo lažno. za nevjernike je jasno da im nije bitno ali za vjernike to ne bi smjelo biti.
pogotovo ne neko komerciionalno objašnjenje. jel jasno krele?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by prckov 4/10/2021, 14:28

metilda wrote:
violator wrote:
metilda wrote:
marcellus wrote:
violator wrote:
Mozda. :) A mozda ljudi i dalje nisu dovoljno kognitivno napredovali pa bez boga ili Boga kao zamisljenog stupa moralnosti misle da je svijet osudjen na kaos .. u neka drevnija vremena, to je i imalo smisla, neces se vladati bescutno, potpuno sebicno i destruktivno, ako postoji mocno bice ili bica koja te motre i koja ti mogu nauditi zbog takvog ponasanja.  Mozda i u tome lezi ta nevjerica o djeci bez pojma "boga"? Kako je moguce odgajati dijete bez da ga se korijeni uz moralnost "viseg reda"? :)

a možda ti nisi kognintivno napredovala pa ne mreš objasnit zakaj je dete koje spada u 3% najnaprednije po čak tri kategorije (matemetičko logička inteligencija, vizualno prostorna, verbalno lingvistička) ima potrebu bit vjernik, makar to nije dobila od mene i mame (mi doma ne vodimo teološke rasprave, ali ima knjige i priče koje je zanimaju, čula je jasno za biblijske motive) a debil poput ebenice i tebe ima potrebu uvjeravat sve oko sebe kako su vjernici glupi ljudi?

Ma violator samo misli da su oni koji vjeruju u Peruna, Thora, Odina i čudotvornu moć kristala i runa inteligentniji od onih koji vjeruju u Isusa.

Da. Tocno. Bas mi je drago da sam te izvukla iz onog Sanatoriuma pa sad mozes direktno pjevati, a ne kukavicki stancati stranice uvreda pod krinkom Bozje ljubavi.

Meni je drago kad ti priznaš da mrziš vjernike u Krista zbog njihovog altruizma.
mozda ona mrzi ali nije militantni ateist
jer to je oksimoron  :D
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:29

kaya wrote:mala ventilator: mama zašto smo donjeli drvo i stavili ukrase? 

mama: dijete drago, zato što je sunce u gibanju oko zemlje i postiglo je najveću negativnu deklinaciju od - 25 i tada na južnoj polutki počinje zima, [size=35]latinski solititum, jesi shvatila?[/size]


[size=35]mala ventilator : meni se kaka![/size]


Zapravo, ne. Obicno pojasnjenje da ispracamo staru, a docekujemo novu godinu bilo je sasvim dostatno. Pojasnjenje sa zimskim solisticijem stiglo je nesto kasnije.

Meni je, primjerice, smijesno da ti nisi uopce odmakla od vjerovanja koja su ti bila prihvatljiva u djecjoj dobi. Ali, hajde, ima vas jos pa nije toliko zlo, sta ne da da? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:31

prckov wrote:
Gnječ wrote:
niels wrote:
marcellus wrote:




zadnji put se pojavio među ljudima u vidu gorućeg grma i od onda ga nismo vidli

Nakon toga se pojavio Mojsiju na 40 dana na gori Sinaj. Kad čitaš Knjigu Postanka, to je iz tog izvora. :)

Nadalje, vidim da nisi pobornik dogme o Svetom Trojstvu. To smo valjda definitivno razriješili do 7. st.

Bog nam se ukazao u liku Isusa, pravog čovjeka i pravog Boga, i to po zadnji puta, do Sudnjeg dana, kada će suditi živima, mrtvima i Joži Manoliću.

Tako barem veli Biblija. Inače nisam vjernik.

Meni se bog ukazuje svaki dan ako nije oblačno.
imas takvih milijarde samo u nasoj galaksiji
previse za jednog vjernika

Pa ne moram vjerovati kad se vidi. To kaj sunce krsčani zovu isus zaboli me. Mogu ga zvati i BMW ili Fiat Topolino.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:32

violator wrote:
kaya wrote:mala ventilator: mama zašto smo donjeli drvo i stavili ukrase? 

mama: dijete drago, zato što je sunce u gibanju oko zemlje i postiglo je najveću negativnu deklinaciju od - 25 i tada na južnoj polutki počinje zima, [size=35]latinski solititum, jesi shvatila?[/size]


[size=35]mala ventilator : meni se kaka![/size]


Zapravo, ne. Obicno pojasnjenje da ispracamo staru, a docekujemo novu godinu bilo je sasvim dostatno. Pojasnjenje sa zimskim solisticijem stiglo je nesto kasnije.

Meni je, primjerice, smijesno da ti nisi uopce odmakla od vjerovanja koja su ti bila prihvatljiva u djecjoj dobi. Ali, hajde, ima vas jos pa nije toliko zlo, sta ne da da? :)

aha a onaj u kolijevci u jaslicama po kom brojimo godine, stare i nove, taj nije bitan? Nije te zanimalo?


_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:32

dakle, uvijek postoji kontinuitet - mitski lik sv. nikole nije naravno rađen po povijesnom biskupu nego su kad su barbari postali kršćani preuzeli dobar dio germanskih mitova i ugradili ih u kršćanstvo pa je tako Sv. Nikola dobrim dijelom oblikovan po Odinu. A s amerikanizacijom i dekristijanizacijom dobivamo djeda mraza u 20 stoljeću koji je opet temeljen na kršćanskom sv. nikoli.

evo čisto da razjasnimo glupom ebenici

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:35

metilda wrote:
violator wrote:
metilda wrote:
marcellus wrote:
violator wrote:
Mozda. :) A mozda ljudi i dalje nisu dovoljno kognitivno napredovali pa bez boga ili Boga kao zamisljenog stupa moralnosti misle da je svijet osudjen na kaos .. u neka drevnija vremena, to je i imalo smisla, neces se vladati bescutno, potpuno sebicno i destruktivno, ako postoji mocno bice ili bica koja te motre i koja ti mogu nauditi zbog takvog ponasanja.  Mozda i u tome lezi ta nevjerica o djeci bez pojma "boga"? Kako je moguce odgajati dijete bez da ga se korijeni uz moralnost "viseg reda"? :)

a možda ti nisi kognintivno napredovala pa ne mreš objasnit zakaj je dete koje spada u 3% najnaprednije po čak tri kategorije (matemetičko logička inteligencija, vizualno prostorna, verbalno lingvistička) ima potrebu bit vjernik, makar to nije dobila od mene i mame (mi doma ne vodimo teološke rasprave, ali ima knjige i priče koje je zanimaju, čula je jasno za biblijske motive) a debil poput ebenice i tebe ima potrebu uvjeravat sve oko sebe kako su vjernici glupi ljudi?

Ma violator samo misli da su oni koji vjeruju u Peruna, Thora, Odina i čudotvornu moć kristala i runa inteligentniji od onih koji vjeruju u Isusa.

Da. Tocno. Bas mi je drago da sam te izvukla iz onog Sanatoriuma pa sad mozes direktno pjevati, a ne kukavicki stancati stranice uvreda pod krinkom Bozje ljubavi.

Meni je drago kad ti priznaš da mrziš vjernike u Krista zbog njihovog altruizma.

Alteuizam se ne pojavljuje samo kod krscana, samo kod vjernika .. dakle, to svojatanje ti ne prolazi...


Ali gade mi se vjerski fanatici. Ovakvi poput tebe.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:36

marcellus wrote:dakle, uvijek postoji kontinuitet - mitski lik sv. nikole nije naravno rađen po povijesnom biskupu nego su kad su barbari postali kršćani preuzeli dobar dio germanskih mitova i ugradili ih u kršćanstvo pa je tako Sv. Nikola dobrim dijelom oblikovan po Odinu. A s amerikanizacijom i dekristijanizacijom dobivamo djeda mraza u 20 stoljeću koji je opet temeljen na kršćanskom sv. nikoli.

evo čisto da razjasnimo glupom ebenici
jel tebi jasno kretenu da u kršćanstvu je grijeh imati lažne svece, one koji to nisu za stvarno, koje crkva nije proglasila?
crkva nema veze sa tvojim svetim nikolom na božić nego sa onim koji se slavi 6.12 i taj i jedino taj je službeni crkveni svetac, ima svoj dan i svoje običaje.
i ne postoji nitko više, nikakva izvedenica i nikakva reklama i nikakva baziranost na pravom svecu i ostala sranja...u kršćanstvu ne prolaze prečaci i malo ćemo kakat malo ćemo pišat.
vidim da si glup k'o kurac pa daj maloj da dođe pisat umjesto tebe, ona će razumijeti ipak je genije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Guest 4/10/2021, 14:38

marcellus wrote:
violator wrote:
kaya wrote:mala ventilator: mama zašto smo donjeli drvo i stavili ukrase? 

mama: dijete drago, zato što je sunce u gibanju oko zemlje i postiglo je najveću negativnu deklinaciju od - 25 i tada na južnoj polutki počinje zima, [size=53]latinski solititum, jesi shvatila?[/size]


[size=53]mala ventilator : meni se kaka![/size]


Zapravo, ne. Obicno pojasnjenje da ispracamo staru, a docekujemo novu godinu bilo je sasvim dostatno. Pojasnjenje sa zimskim solisticijem stiglo je nesto kasnije.

Meni je, primjerice, smijesno da ti nisi uopce odmakla od vjerovanja koja su ti bila prihvatljiva u djecjoj dobi. Ali, hajde, ima vas jos pa nije toliko zlo, sta ne da da? :)

aha a onaj u kolijevci u jaslicama po kom brojimo godine, stare i nove, taj nije bitan? Nije te zanimalo?



Ne u predskolskoj dobi. Tebi su tvoji govorili, mali Marc, nalazimo se u 1970. nakon Krista?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:41

ebenica wrote:
marcellus wrote:dakle, uvijek postoji kontinuitet - mitski lik sv. nikole nije naravno rađen po povijesnom biskupu nego su kad su barbari postali kršćani preuzeli dobar dio germanskih mitova i ugradili ih u kršćanstvo pa je tako Sv. Nikola dobrim dijelom oblikovan po Odinu. A s amerikanizacijom i dekristijanizacijom dobivamo djeda mraza u 20 stoljeću koji je opet temeljen na kršćanskom sv. nikoli.

evo čisto da razjasnimo glupom ebenici
jel tebi jasno kretenu da u kršćanstvu je grijeh imati lažne svece, one koji to nisu za stvarno, koje crkva nije proglasila?
crkva nema veze sa tvojim svetim nikolom na božić nego sa onim koji se slavi 6.12 i taj i jedino taj je službeni crkveni svetac, ima svoj dan i svoje običaje.
i ne postoji nitko više, nikakva izvedenica i nikakva reklama i nikakva baziranost na pravom svecu i ostala sranja...u kršćanstvu ne prolaze prečaci i malo ćemo kakat malo ćemo pišat.
vidim da si glup k'o kurac pa daj maloj da dođe pisat umjesto tebe, ona će razumijeti ipak je genije.

kakvi lažni sveci? Sv. Nikola je pravi svetac, a djed mraz je čisto komercijalna američka varijacija istog. Naravno da postoje izvedenice, djed mraz je sviđalo se tebi ili ne izvedenica sv. nikole, kao što je u kršćanstvu sv. nikola kao lik koji se pojavljuje u pučkim proslavama nastao temeljem lika odina. To su čisto povijesne činjenice, kaj tebe muči?

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by marcellus 4/10/2021, 14:42

kaj znači da zabranimo djeci da primaju darove od djeda mraza jer je "lažni svetac?"

kao prvo nije opće svetac nego fiktivni lik rađen temeljem lika kršćanskog sveca koji je opet nastao na temelju imagea poganskog boga.

_________________
Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska, fenomenalno mjesto za život  - Page 32 Empty Re: Hrvatska, fenomenalno mjesto za život

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 32 of 50 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 41 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum