ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Korona novosti i spoznaje

Page 13 of 50 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Next

Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by michaellcmacha 4/9/2021, 18:36

michaellcmacha wrote:
ebenica wrote:
pokerjocker wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:
Eroo wrote:
mutava baštarda wrote:i Island ( nedavno procjepljen)
Na procijepljenom Islandu je umrlo(96/1M st.) 21.4x manje ljudi nego u Hrvatskoj.
na koji se ono način virus prenosi? socijalnim kontaktima jel?
https://data.worldbank.org/indicator/EN.POP.DNST?locations=IS
Nego.
Ne žive Islandci po pećinama, pobogu. :D
gustoća naseljenosti=virus koji se širi kontaktima. islan vs. hrvatska.
jel jasnije krele? ili ćemo baš sve, sve pripisivati cjepivu? :D
Nešto pećinama, a nešto i cjepivu.
Ti lijepo nazad u pećinu i ne boj se.

pametan čovjek bi ipak uzeo u obzir broj stanovništava islanda i hr te gustoću naseljenosti koja je  3,09/75,8 . Budala bi i dalje lupetala svoje bez obzira što mu kažeš.
to je pojednostavljeno, ima previše varijabli o kojima se može pričati:
koje bolesti muče hrvate (srčane, plućne...)
koja je još država osim naše pustila toliki broj stranih gostiju u tako kratkom roku na svoj teritorij, 8 miliona turista ili koliko?? (svi koji su imali kontakte sa istima: sezonci, domaći turisti, domicilno stanovništvo određenog područja)...
sezone gripe u određenim djelovima svijeta...
prehrana, pretilost, dob....


najlakše je uzet dvije brojke i reć': procjepljenost. to je ta znanstvena metoda.
pa evo iz prve ruke, radim u resortu koji ima 600 zaposlenika, od kojih je 100 u zgradi o kojoj ja vodim brigu i usput sam zadužen i za brzu intervenciju dezinfekcije posebnim dezinficijensima u slučaju da u zgradi dođe do zaraze.... u službenom mobitelu pak imam tablicu sa svim podacima za sve objekte i za sve radnike u istima, a i svakodnevno sam u kontaktu sa ljudima koji vode brigu o drugim stambenim jednicama, tako da mogu reći da sam u toku kad je i ta priča u pitanju... 
tih 600 radnika je ostvarilo nebrojene kontakte sa tisućama gostiju koji su u ova 3 i pol mjeseca prodefilirala kroz svpetar, malo je tu ko poštivao bilo kakve epidemiološke mjere, a procijepljenost radne snage je negdje oo 30%, a za goste samo nebo zna....
rezime cijele priče su u mojoj zgradi 2 pozitivne bez značajnih simptoma, i jedna u glavnom hotelu koja je imala par dana proljev i tu priča završava... ja aparaturu nisam ni koristio mrzilo me to sve vaditi navlačiti na sebe, pa sam kupio par litara octa i sa raspršivačem pooctio hodnik, gelendere i sobu od tih dviju cura dok su bile u izolaciji na drugom kraju resorta i tu je priči kraj... gdje je ta velika moć širenja tog delta soja, i kako je moguće da je nakon toliko dana (ukupno preko 100 dana) izostalo to širenje zaraze... makar zaraze ako već ne i bolesti...
Korona novosti i spoznaje - Page 13 Img_2069
Korona novosti i spoznaje - Page 13 Img_2068
Evo da ne ispadne da izmišljam...

michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Eroo 4/9/2021, 18:39

Maggie19 wrote:Nista neviđeno na forumu u manje ili vise slicnim formama.
Kako bilo, suzdrzavanje od osobnih dozivljaja bi svima dobro doslo. Ako se ne moze sudjelovat konstruktivno, bolje nikako. Preslano nije ni macki drago.
Kome ero nije drag, ne sviđaju mu se njegovi stavovi i ideje, stavi ga na ignore. Kao sto je i prije uvijek bilo. Također bi se i on trebao suzdrzavati od provokativnih izjava.
No, nije ono ovdje tema, kao ni itko od nas. 
Tema je corona.
Mozemo li pisat, a da se ne diramo jedni u druge?!
Tesko, izgleda, ali za sve postoji granica.
Ero nikoga ne provocira.
Po domaće; skinite mi onoga budalu s jedne  stvari Kako ovo ljepše reći?
Bem mu sveca, stalno  mi  se  mota oko nogu kao pekinezer, a to gledate onda meni  predbacuješ
zašto odreagiram kako odreagiram. Nisam ja tu da bilo koga liječim.
Kod mene  je  na ignoer, zar to s  moje strane nije dovoljno?
Eroo
Eroo

Posts : 74951
2016-07-22


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:42

Pretjerujes s etiketiranjima ljudi koji se ne preferiraju cijepiti te idejama kako ih opametiti.
Oni pretjeruju s nekim drugim stvarima prema tebi.
Kako bilo, smatram da se moze bolje.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


michaellcmacha likes this post

Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by crvenkasti 4/9/2021, 18:44

Maggie19 wrote:Nista neviđeno na forumu u manje ili vise slicnim formama.
Kako bilo, suzdrzavanje od osobnih dozivljaja bi svima dobro doslo. Ako se ne moze sudjelovat konstruktivno, bolje nikako. Preslano nije ni macki drago.
Kome ero nije drag, ne sviđaju mu se njegovi stavovi i ideje, stavi ga na ignore. Kao sto je i prije uvijek bilo. Također bi se i on trebao suzdrzavati od provokativnih izjava.
No, nije ono ovdje tema, kao ni itko od nas. 
Tema je corona.
Mozemo li pisat, a da se ne diramo jedni u druge?!
Tesko, izgleda, ali za sve postoji granica.

R U talkin' 2 me?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28800
2014-04-17


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Eroo 4/9/2021, 18:46

Maggie19 wrote:Pretjerujes s etiketiranjima ljudi koji se ne preferiraju cijepiti te idejama kako ih opametiti.
Oni pretjeruju s nekim drugim stvarima prema tebi.
Kako bilo, smatram da se moze bolje.
Ne etiketiram nikoga, jer mi to ne treba.
Niti se uopće radi o tome. Ono nije etiketiranje.
Tip je jednostavno psihično poremećen.
Ne mogu vjerovati  da to ne primjećujete.

PS: Koji oni? Ne razumijem?


Last edited by Eroo on 4/9/2021, 18:48; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74951
2016-07-22


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by dijagram 4/9/2021, 18:46

Iz svega vidljivog moze se razaznati da kic i seka manipuliraju, placaju eru i bastardu da tjeraju mak na konac i forum odrzavaju zivahnim.

Seke razocarala si me.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:47

crvenkasti wrote:
Maggie19 wrote:Nista neviđeno na forumu u manje ili vise slicnim formama.
Kako bilo, suzdrzavanje od osobnih dozivljaja bi svima dobro doslo. Ako se ne moze sudjelovat konstruktivno, bolje nikako. Preslano nije ni macki drago.
Kome ero nije drag, ne sviđaju mu se njegovi stavovi i ideje, stavi ga na ignore. Kao sto je i prije uvijek bilo. Također bi se i on trebao suzdrzavati od provokativnih izjava.
No, nije ono ovdje tema, kao ni itko od nas. 
Tema je corona.
Mozemo li pisat, a da se ne diramo jedni u druge?!
Tesko, izgleda, ali za sve postoji granica.

R U talkin' 2 me?
Nisi ti tu bas aktualan, tako da ne.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by michaellcmacha 4/9/2021, 18:48

Maggie19 wrote:Nista neviđeno na forumu u manje ili vise slicnim formama.
Kako bilo, suzdrzavanje od osobnih dozivljaja bi svima dobro doslo. Ako se ne moze sudjelovat konstruktivno, bolje nikako. Preslano nije ni macki drago.
Kome ero nije drag, ne sviđaju mu se njegovi stavovi i ideje, stavi ga na ignore. Kao sto je i prije uvijek bilo. Također bi se i on trebao suzdrzavati od provokativnih izjava.
No, nije ono ovdje tema, kao ni itko od nas. 
Tema je corona.
Mozemo li pisat, a da se ne diramo jedni u druge?!
Tesko, izgleda, ali za sve postoji granica.
pa o tom sam i napisao slovo ili dva, samo mi djeluješ dekoncentrirano Megi... on je meni ok lik, i ja kad sam ispalio na živce zbog njegovih eskapada i opro ga, kasnije sam mu se ispričao, ovo je jedna od rijetkih tema gdje se zdravorazumski ljudi neovisno o ideološkim podlogama na kojima im počiva životna filozofija mogu naći na istoj strani... figurativno strani, stvarno na istom, jedino zdravorazumskom pravcu razmišljanja... jebote pa svak tko je čitao moje upise s početka je mogao pretpostaviti da ću biti ortodoksni vakser (iako ja uistinu nemam ništa protiv cjepiva i cijepljenja), ali okrenuo sam se oko sebe, dao si malo truda da razlučim neke stvari i promijenio određena stajališta jer sve ukazuje da su ona prijašnja bila na krivim postavkama sazdana....
evo 3 i pol mjeseca sam u srcu sd županije, svjedokom sam da se nitko ali ama baš nitko ne pridržava nikakvih epidemioloških mjera i isto sam tako svjedokom da se ništa dramatično ne događa, i da nitko ništa ne skriva jer bih vjerojatno i sam u tom skrivanju sudjelovao, ali ne mrem sudjelovati u nečem čega nije i nema...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:48

dijagram wrote:Iz svega vidljivog moze se razaznati da kic i seka manipuliraju, placaju eru i bastardu da tjeraju mak na konac i forum odrzavaju zivahnim.

Seke razocarala si me.
Sad si me posramio.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by dijagram 4/9/2021, 18:49

Maggie19 wrote:
dijagram wrote:Iz svega vidljivog moze se razaznati da kic i seka manipuliraju, placaju eru i bastardu da tjeraju mak na konac i forum odrzavaju zivahnim.

Seke razocarala si me.
Sad si me posramio.
I trbas se sramiti.
A naivci epi, yoda, bakic i slicni navijaju iz petnih zila.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:50


Miha, svaka cast. Svoje misljenje o temi nisam mijenjala.
Zelim reci da je potreban zajednicki trud za bolji suzivot, pa i na forumu.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:51

dijagram wrote:
Maggie19 wrote:
dijagram wrote:Iz svega vidljivog moze se razaznati da kic i seka manipuliraju, placaju eru i bastardu da tjeraju mak na konac i forum odrzavaju zivahnim.

Seke razocarala si me.
Sad si me posramio.
I trbas se sramiti.
A naivci epi, yoda, bakic i slicni navijaju iz petnih zila.
Cast je cast, ali pare su pare. 8-^^

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by michaellcmacha 4/9/2021, 18:51

nije te posramio nego razotkrio.... ,)

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 18:52

michaellcmacha wrote:nije te posramio nego razotkrio.... ,)
Pa sam se navodno posramila da to prikrijem, a ti me izda..;-^^

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by dijagram 4/9/2021, 18:56

Ovo danas je super.

Lani kad je krenulo nije bilo normalno.

Barem deset forumasa je bjesomucno tipkalo, sumanuto se vrijedjajuci.

Nevjerojatna je potreba da se nekoga uvjeri u nesto u sto se vjeruje:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Guest 4/9/2021, 19:00

marcellus wrote:
violator wrote:
marcellus wrote:
violator wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:https://www.theguardian.com/media/2021/aug/26/bbc-presenter-lisa-shaw-died-of-astrazeneca-covid-vaccine-complications-coroner-finds

Nisam otvorio link, ali sam uvjeren da ispod imaju u žuto ofarbanu zamolbu
za donaciju  Guardianu pa makar i 1€. :D
kaj je smiješno točno jazavac? nečija smrt ti je smiješna?
https://en.wikipedia.org/wiki/Lisa_Shaw_(broadcaster)
Znanstveniče, rađe me uputi na neki svoj link, gdje možemo vidjeti razloge koji su te uvjerili
da se znanstveni dokazi, nakon što su dokazani,  i dalje moraju propitkivati?
Kome si to prodao  znanstveni rad, koji se još mora propitkivati i dokazivati?
Ispratio sam tvoju prijepisku s Marcom, u koju se uključila znanstvenica Ventilator
sa tvrdnjama sličnim tvojim.
Dakle, jel može link s tvojim znanstveniom referencama, znanstveniče?

Ooo, done, jesi li se odmorio? :) Neka si ti njima osvjezen i oran za nova nasladjivanja!

A Marc je tip koji mijesa analiticke i sinteticke sudove? Znanstvene spoznaje, teorije i dokaze? Dobro!

Ja cu zasada samo jedno upitati: mozemo li reci da je znanost napredovala u posljednjih, recimo, 200 godina? Mozemo li? Naravno. E sad, napredovala je u odnosu na sto? :) U odnosu na prijasnje znanstvene teorije. Je li tako? Tako je. E, ako je napredovala u odnosu na prijasnje znanstvene teorije, ne zelimo li time reci da su danasnje znanstvene teorije - bolje!?  A kako je to moguce ako se jednom prihvacene spoznaje, teorije - ne mijenjaju!? :)

1. Ne brkam ja ništa, već to radiš ti: Znanstvene spoznaje su nepromjenjive, kao i dokazi, ako su validni. Dokaz je dokaz, ako se promijeni onda nije dokaz. Teorije su teorije, one se mogu mijenjati kako se kome digne milokliz.

2. Znanost jest napredovala, iako ne bitno, 17. stoljeće je bilo stoljeće velikih znanstvenih otkrića, 19. je bilo stoljeće kad je znanost doživjela fetišizaciju, ali XX stoljeće definitivno neće biti upamćeno po proboju znanosti (donijelo je doduše teorije relativnosti i big banga i obje su i dokazane u međuvremenu) već po razvoju tehnologije. Razvoj tehnologije nije razvoj znanosti. Ima veze s praktičnom primjenom.

3. Spoznaje se proširuju i nadograđuju, ali se NE MIJENJAJU. Ako se spoznaja može promijeniti, onda to nije bila spoznaja. Moje klinke znaju jako puno toga o koječemu, ali njihovo znanje se svaki dan proširuje. Ne poništava naučeno i ne zamjenjuje nečim drugim, jer im gledamo uvijek davati činjenice na sva pitanja, ali prilagođene njihovoj dobi i kognitivnom razvoju, tj. simplificirane.  

Ne, Marcellus... U povijesti znanstvenih otkrica, neke su znanstvene teorije bile cak i odbacene, neke su se modificirale, izmijenile, nadogradile, a neke su izazvale pravu revoluciju jer su dovele do kompletno novog paradigmatskog pogleda, drugacije receno, odbacene znanstvene teorije zamijenile su se novim teorijama.


Npr., mogli bismo reci da je relativisticka fizika i dalje klasicna fizika s kompletno novim elementima, drugacijim, novim predvidjanjima, ali QM donosi jedan drugaciji svijet na uvid kojeg je tesko pomiriti s tom klasicnom fizikom.


Ono sto vrijedi jest da znanost, kao cjelina, zahvaca sve vise istine o svijetu, ali njeni se elementi ( teorije ) - mijenjaju. Zapravo, i same se znanstvene teorije mogu shvatiti kao konjunkcija tvrdnji cije se istinosne vrijednosti utvrdjuju/ispituju iznova svakim novim otkricem.

Teorije su, kako sam i sam naveo, teorije. Mogu se odbaciti, promijeniti, okrenuti naglavce - ali kad je neka teorija dokazana, ispravnom metodologijom, ona prestaje biti teorija i postaje utvrđena znanstvena činjenica i više se nikad i nikako ne mijenja, samo produbljuje i nadograđuje. Dakle teorija je kurac na biciklu, svatko ima svoju teoriju o skoro svemu.


QM nije ni u kom pogledu u sukobu s newtonovom fizikom. Jednostavno vrijede druga pravila na subatomskoj razini. Niti jedan zakon kvantne mehanike ni na koji način ne poništava niti dovodi u pitanje niti jedan zakon newtonove fizike.

teorije se kako sam i sam naveo mijenjaju, jednostavno zato jer su teorije pizdarija. Dokazi i znanstvene činjenice su nešto posve drugo od teorija. Recimo ovo pseudoznanstveno predviđanje što će biti s virusom ili što će biti posljedice globalnog zatopljenja. To sa znanošću nema veze. To je jebeno gatanje. Znanstvena predviđanja su se kroz povijest pokazala manje točnima nego gatanje iz staklene kugle, proročanstva babe vange i kazivanaj tarabića. Da ne govorimo da se znanstvenici, općenito gledano, ne mogu dogovoriti međusobno oko toga koje je boje govno.

Činjenice su pak nešto posve drugo, jednom utvrđene i dokazane one ostaju zauvijek i ne mijenjaju se nikad. Nisu se mijenjale ni prije, samo nam nisu bile poznate. One činjenice koje ne poznajemo se isto ne mijenjaju. Neke nikad nećemo saznati, zbog ograničenosti ljudske perspektive.

Meni se cini da ti uopce ne razumijes materiju o kojoj pises jer ovaj tvoj kupus ovdje tesko je usustaviti i na njega odgovoriti, zato cu krenuti sa pricom o predvidjanju znanstvenih teorija.

____


Hajdemo ovako:

Koji uvjeti moraju biti ispunjeni da bi se neka teorija prihvatila?

Pa, prvo bismo mogli reci da mora biti u skladu s poznatim cinjenicama. I to je ujedno nuzan uvjet za istinitost teorije.

Medjutim to nije i dovoljan uvjet za njeno prihvacanje jer uvijek postoji mogucnost da se ta teorija nastimava da bi bila u skladu s poznatim cinjenicama.

Ako neki znanstvenik izgradi sliku/teoriju prema kojoj slijedi predvidjanje da ce se u odredjenim okolnostima pojaviti odredjeni fenomeni, a da nije znao da ce se u takvim okolnostima doista i pojaviti takvi fenomeni, i dogodi se da je ta teorija uskladjena s cinjenicama koje su otkrivene NAKON sto je teorija stvorena, tada imamo pouzdan indikator njene istinitosti. Recimo, E. teorija gravitacije predvidjala je da gravitacija ne djeluje samo na materijalne objekte, vec i na svjetlost. Ta nama poznata cinjenica, u to je vrijeme bila nepoznata. Sunceva masa trebala je deformirati sliku neba prema toj teoriji gravitacije. Eddington je uslikao nebo tijekom pomrcine Sunca i ustanovio da je slika neba deformirana na predvidjen nacin. :)



Predvidjanje dotad nepoznate pojave za tu teoriju predstavlja dovoljan uvjet istinitosti. Time ona ne ulazi u tvoju kategoriju "q-rca na bicikli".

Dvije najpotvrdjenije fizikalne teorije 20st. su teorija relativnosti i QM. Teorije. Ne q-rac na bicikli.

E sad ti razmisljaj dalje o odnosu cinjenica i znanstvenih teorija
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Guest 4/9/2021, 19:10

prckov wrote:
violator wrote:
marcellus wrote:
violator wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:
Eroo wrote:
ebenica wrote:https://www.theguardian.com/media/2021/aug/26/bbc-presenter-lisa-shaw-died-of-astrazeneca-covid-vaccine-complications-coroner-finds

Nisam otvorio link, ali sam uvjeren da ispod imaju u žuto ofarbanu zamolbu
za donaciju  Guardianu pa makar i 1€. :D
kaj je smiješno točno jazavac? nečija smrt ti je smiješna?
https://en.wikipedia.org/wiki/Lisa_Shaw_(broadcaster)
Znanstveniče, rađe me uputi na neki svoj link, gdje možemo vidjeti razloge koji su te uvjerili
da se znanstveni dokazi, nakon što su dokazani,  i dalje moraju propitkivati?
Kome si to prodao  znanstveni rad, koji se još mora propitkivati i dokazivati?
Ispratio sam tvoju prijepisku s Marcom, u koju se uključila znanstvenica Ventilator
sa tvrdnjama sličnim tvojim.
Dakle, jel može link s tvojim znanstveniom referencama, znanstveniče?

Ooo, done, jesi li se odmorio? :) Neka si ti njima osvjezen i oran za nova nasladjivanja!

A Marc je tip koji mijesa analiticke i sinteticke sudove? Znanstvene spoznaje, teorije i dokaze? Dobro!

Ja cu zasada samo jedno upitati: mozemo li reci da je znanost napredovala u posljednjih, recimo, 200 godina? Mozemo li? Naravno. E sad, napredovala je u odnosu na sto? :) U odnosu na prijasnje znanstvene teorije. Je li tako? Tako je. E, ako je napredovala u odnosu na prijasnje znanstvene teorije, ne zelimo li time reci da su danasnje znanstvene teorije - bolje!?  A kako je to moguce ako se jednom prihvacene spoznaje, teorije - ne mijenjaju!? :)

1. Ne brkam ja ništa, već to radiš ti: Znanstvene spoznaje su nepromjenjive, kao i dokazi, ako su validni. Dokaz je dokaz, ako se promijeni onda nije dokaz. Teorije su teorije, one se mogu mijenjati kako se kome digne milokliz.

2. Znanost jest napredovala, iako ne bitno, 17. stoljeće je bilo stoljeće velikih znanstvenih otkrića, 19. je bilo stoljeće kad je znanost doživjela fetišizaciju, ali XX stoljeće definitivno neće biti upamćeno po proboju znanosti (donijelo je doduše teorije relativnosti i big banga i obje su i dokazane u međuvremenu) već po razvoju tehnologije. Razvoj tehnologije nije razvoj znanosti. Ima veze s praktičnom primjenom.

3. Spoznaje se proširuju i nadograđuju, ali se NE MIJENJAJU. Ako se spoznaja može promijeniti, onda to nije bila spoznaja. Moje klinke znaju jako puno toga o koječemu, ali njihovo znanje se svaki dan proširuje. Ne poništava naučeno i ne zamjenjuje nečim drugim, jer im gledamo uvijek davati činjenice na sva pitanja, ali prilagođene njihovoj dobi i kognitivnom razvoju, tj. simplificirane.  

Ne, Marcellus... U povijesti znanstvenih otkrica, neke su znanstvene teorije bile cak i odbacene, neke su se modificirale, izmijenile, nadogradile, a neke su izazvale pravu revoluciju jer su dovele do kompletno novog paradigmatskog pogleda, drugacije receno, odbacene znanstvene teorije zamijenile su se novim teorijama.



Npr., mogli bismo reci da je relativisticka fizika i dalje klasicna fizika s kompletno novim elementima, drugacijim, novim predvidjanjima, ali QM donosi jedan drugaciji svijet na uvid kojeg je tesko pomiriti s tom klasicnom fizikom.


Ono sto vrijedi jest da znanost, kao cjelina, zahvaca sve vise istine o svijetu, ali njeni se elementi ( teorije ) - mijenjaju. Zapravo, i same se znanstvene teorije mogu shvatiti kao konjunkcija tvrdnji cije se istinosne vrijednosti utvrdjuju/ispituju iznova svakim novim otkricem.

ova otkrila da se teorije mjenjaju i nadopunjuju
imal ko da joj uruci kakvu nagradu  :D

A ti si neki tupko ili sta? :-/ Kome ja odgovaram citavo vrijeme, oko cega raspravljamo?



avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Maggie19 4/9/2021, 19:33

dijagram wrote:Ovo danas je super.

Lani kad je krenulo nije bilo normalno.

Barem deset forumasa je bjesomucno tipkalo, sumanuto se vrijedjajuci.

Nevjerojatna je potreba da se nekoga uvjeri u nesto u sto se vjeruje:)
a u osnovi svega strah. :puj

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Eroo 4/9/2021, 19:37

U  DU i dalje gužva. 
Ipak su se dobro snašli u ovom ludilu.
Hvala Stožeru i Plenkiju, dobro su ovo odradili ...i simpatičnoj ministrici turizma, naravno. :D


https://www.livecamcroatia.com/hr/kamera/dubrovnik-stradun-hd-okretna-kamera
Korona novosti i spoznaje - Page 13 4
Eroo
Eroo

Posts : 74951
2016-07-22


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by michaellcmacha 4/9/2021, 19:46

dijagram wrote:Ovo danas je super.

Lani kad je krenulo nije bilo normalno.

Barem deset forumasa je bjesomucno tipkalo, sumanuto se vrijedjajuci.

Nevjerojatna je potreba da se nekoga uvjeri u nesto u sto se vjeruje:)
e moj prijatelju da ti samo znaš koliko je tvoj stav pomogao jednom s zelenog brijega u dolini.... u vezi te korone... ;)
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by crvenkasti 4/9/2021, 19:49

Ja sam prošle godine u ovo vrijeme bio živ.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28800
2014-04-17


Back to top Go down

Korona novosti i spoznaje - Page 13 Empty Re: Korona novosti i spoznaje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 13 of 50 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum