ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako IDS gradi škole

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 17:19

Noor wrote:znam da ti nije struka..a ovaj staklenik je eto onda dokaz da je projekt (ne samo izvedba) smeće, jer ne zadovoljava osnovnu stvar koju arhitektura mora - funkcionalnost.

po fotkama sudeći staklo je u prizemlju, svuda okolo - ništa što se ne bi dalo riješiti s čempresićima posađenim na dva tri metra od stakla, oni brzo narastu.

marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Noor 15/4/2019, 17:23

marcellus wrote:
Noor wrote:znam da ti nije struka..a ovaj staklenik je eto onda dokaz da je projekt (ne samo izvedba) smeće, jer ne zadovoljava osnovnu stvar koju arhitektura mora - funkcionalnost.

po fotkama sudeći staklo je u prizemlju, svuda okolo - ništa što se ne bi dalo riješiti s čempresićima posađenim na dva tri metra od stakla, oni brzo narastu.
ok, oni bi radili sjenu, ali bi s vremenom i zaklanjali prirodno osvjetljenje, što je isto nedostatak, pogotovo za prostor u kojem pola dana borave djeca, pišu, čitaju itd
no zbog hermetičkih, fiksnih staklenih stijena i dalje nema prirodne izmjene zraka...prisilna ventilacija niti je zdrava niti dovoljna

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 17:24

mogli bi dio staklenih stijena zamijeniti pomičnima,što se tiče prirodnog osvjetljenja ono je tijekom dana dostatno i kroz čempresiće obzirom na predimenzionirane staklene površine, a uostalom mislim da su s te strane staklenika u stvari hodnici, nisam siguran

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Noor 15/4/2019, 17:30

marcellus wrote:mogli bi dio staklenih stijena zamijeniti pomičnima,što se tiče prirodnog osvjetljenja ono je tijekom dana dostatno i kroz čempresiće obzirom na predimenzionirane staklene površine, a uostalom mislim da su s te strane staklenika u stvari hodnici, nisam siguran

ma moglo bi se svašta, ali sve to opet košta..
poanta je da je vrlo neprofesionalno da projektant napravi ovakve propuste, da padne na elementarnim stvarima

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by kaya 15/4/2019, 17:43

marcellus wrote:https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-odrzavanje-najljepse-hrvatske-skole-dosad-baceno-gotovo-14-milijuna-kuna/8737388/

nećemo rodijake i hercegovce u istri, 
Dobro, pa da imaju njih skola bi kostala 128 miljuna.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Guest 15/4/2019, 17:51

kaya wrote:
marcellus wrote:https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-odrzavanje-najljepse-hrvatske-skole-dosad-baceno-gotovo-14-milijuna-kuna/8737388/

nećemo rodijake i hercegovce u istri, 
Dobro, pa da imaju njih skola bi kostala 128 miljuna.

malo je to. barem još toliko x2.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by veber 15/4/2019, 17:53

marcellus wrote:https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-odrzavanje-najljepse-hrvatske-skole-dosad-baceno-gotovo-14-milijuna-kuna/8737388/

nećemo rodijake i hercegovce u istri, imamo mi svoje kooperante, strabag i to

i svoj nadzor jasno na ids-ovoj plaći
čekaj malo, kako je onda strabag dobio posao u njemačkoj?

jebem im mater svako jutro jer se vozim u jednoj špuri. 6kmm 350 milja ojra. 4+4 mosta
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Guest 15/4/2019, 18:01

Noor wrote:
marcellus wrote:mogli bi dio staklenih stijena zamijeniti pomičnima,što se tiče prirodnog osvjetljenja ono je tijekom dana dostatno i kroz čempresiće obzirom na predimenzionirane staklene površine, a uostalom mislim da su s te strane staklenika u stvari hodnici, nisam siguran

ma moglo bi se svašta, ali sve to opet košta..
poanta je da je vrlo neprofesionalno da projektant napravi ovakve propuste, da padne na elementarnim stvarima

pa sad ima staklenih površina u cijelom perimetru prizemlja i na katu sa skoro svih strana sunce tamo piči 100 na sat od jutra do večeri.

evo tu link kako to izgleda možeš skinuti u pdf formatu tlocrt,  presjeka i fasada pročelja sjevernog i južnog, i brdo fotografija interijera i izvana.

Randić Turato arhitekti: Osnovna škola “Veli vrh”

Kako IDS gradi škole - Page 2 Randic_turato_velivrh_pula-2

Kako IDS gradi škole - Page 2 Randic_turato_velivrh_pula-4

Kako IDS gradi škole - Page 2 Randic_turato_velivrh_pula-5

link:

http://pogledaj.to/arhitektura/randic-turato-arhitekti-osnovna-skola-veli-vrh-u-puli/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 18:23

jebeš poznatog arhitekta koji zanemari takvu sitnicu kao što je to da napraviš staklenik pa se prostor previše zagrijava...

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 18:24

kaya wrote:
marcellus wrote:https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-odrzavanje-najljepse-hrvatske-skole-dosad-baceno-gotovo-14-milijuna-kuna/8737388/

nećemo rodijake i hercegovce u istri, 
Dobro, pa da imaju njih skola bi kostala 128 miljuna.

teško, ovo je daleko najskuplja škola ikad sagrađena u Hrvatskoj

rodijaci su realniji i uzmu razumnih 10-15% provizije kad ugovaraju posao i paze da sve skupa ne bude baš preskupo i da po mogućnosti funkcionira

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by veber 15/4/2019, 18:40

ti si u zadnjih par godina postao sretni otac, katolik, život doma. nedjelja misa. rođe ti mile i drage. prije nisi bio takav.
samo čekam još moralnu osudu vađenja štefeka i korištenje istog.

fakat bum ti koljeno strgao. i ne bum ti auto vozio na tehnički :P

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 19:28

jebate krembila pa to ima staklo i na zapadnoj strani....

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 19:28

čudi me to početnik arhitekt ne bi napravio

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by veber 15/4/2019, 19:41

marcellus wrote:jebate krembila pa to ima staklo i na zapadnoj strani....
drži se ti piskaranja, man se tehnike.

meni prozori od spavaće i dnevne gledaju na istok. druge dvije sobe gledaju na sjever, stan je u L. blagavaonica, pomoćna soba, wci, kupaonica i kuhinja gledaju na jug i zapad.

ljeti je sunce tako visoko da mi ni te tuče na balkone, zimi se spusti i blagavaonica, kuhinja i jedan wx su cijelo vrijeme osunčani. ljeti je sunce visoko i kut upada je mali, kada škola završi ionako nema nikog unutra da bi mu smetalo svjetlo sa zapada.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Guest 15/4/2019, 21:22

Noor wrote:forsiranje s rokovima, odnosno silovanje zdravog razuma i građevinskih tehnoloških zakonitosti, a sve u cilju dobijanja političkih poena, je modus operandi svih stranačkih boja, ne samo IDS-a, to pod prvo.
a pod drugo, praksa je pokazala da arhitekt ipak može biti samo projektant, a ne i nadzorni inženjer, jer oni nisu školovani za metodologiju gradnje i njen nadzor, već za njeno oblikovanje, pri čemu su prioriteti funkcionalnost i estetika.
da li je to slučaj i na ovom projektu, ne znam...
Tako je.  Dva osnovna problema si navela. 

Ali prije svega najveći problem je bio u startu krivi odabir projekta koji nikako ne odgovara ni okolini ni podneblju, a zahtijeva skupe materijale koji su u Hr uglavnom nedostupni i čekaju se 2-3 mjeseca kad ih naručiš. 

Svaki arhitekt si za života diže spomenik, jer su duboko u sebi uvjereni da su umjetnici, a ne građevinci. Kako u svojim timovima skoro nikad nemaju inženjere, a sami dovoljno ne poznaju materijale, a bome ni tehnologiju struke (osim ako nisu bili godinama u operativi na gradilištu), dobijemo zgrade koje su nefunkcionalne, staklenike s viškom svjetla i topline, betonare hladne i skoro bez dnevnog svjetla (još uvijek je in industrijski dizajn), tzv modernu arhtekturu u kojoj spajaju materijale koji reagiraju različito na vremenske uvjete (jedni se šire drugi ne) i nastaju pukotine, curenja koja ne možeš zabrtviti nikad i ničim. 

Skoro redovno nema niti jednog izvedbenog detalja zato što projektanti niti ne znaju kako bi se trebalo napraviti ono što su zamislili. Najčešće glavni projekt samo preimenuju u izvedbeni i to je to. 

Što je najsmješnije, sad kad se pokazalo da je projekt promašaj, na toj zgradi ne smiju mijenjati ništa bez privole projektanta jer ih može tužiti za "oskrvnivanje" njegovog autorskog djela.... i dobiti popriličnu odštetu.  :D  

Četvrto: Kad je u pitanju javni natječaj bira se najniža ponuda (to je pravilo za izvođenje radova, ali ne i za projektanta). Ponude se daju u zatvorenim kuvertama, višečlana komisija vrši odabir otvarajući zapečaćene kuverte u istom danu u istom prostoru. To je pravilno i jedino prihvatljivo za ovakve projekte. 
Recimo da je netko mogao otvoriti prispjele ponude prije dana odabira i prišapnuti Strabagu (koji još nije poslao ponudu) koji je najveći iznos koji smiju tražiti da bi bili najbolji ponuđači. Sumnjam da se netko igrao takvim stvarima u ovako škaljivom projektu, ali nikad se ne zna. 
 
Ponude se skoro po pravilu naprave na osnovu (loših i nepotpunih) troškovnika i uglavnom se niti nema uvida u projektnu dokumentaciju da bi uopće znali što će se raditi. Potencijalni izvođači se zalete s preniskim ponudama kako bi dobili posao i kasnije štede tako što ugrade jeftinije materijale od ponuđenih (ako je tamo nadzor bio arhitekt nije sigurno skužio tu izmjenu) ili na kvalitetnoj radnoj snazi. Negdje moraju izvući svoj profit. 
Koliko ja znam Strabag je specijaliziran za niskogradnju, a za visokogradnju uzima najjeftinije podizvođače radova. 
Uvjerih se u Austriji. Nažalost nisu bili Bosanci, oni su barem vrijedni, nego Poljaci, lijeni, površni i do kraja nestručni. 
 
Peto: VTR-ovi olitiga nepredviđeni vantroškovnički radovi (a ima ih barem 30 % na svakom projektu) moraju biti odobreni od projektanta (Bože moj ne smiješ mu kvariti remek djelo), potom se radi ponuda, za svaku stavku analiza cijena, slijedi odobrenje nadzornog i tek onda izvođenje radova koji su trebali biti izvedeni prekjučer. 


U cijeloj priči samo je projektant mogao biti "poguran" od lokalne elite. Ili je u pitanju uobičajeno hrvatsko pravilo: U odboru za odabir projekta nisu bili ljudi iz struke nego laici koji nemaju pojma što znači kasnije održavanje jednog takvog objekta.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Noor 15/4/2019, 21:42

sve tocno do zadnje rijeci, meni se nije islo u sirinu, pogotovo ne s moba :)
ali, to su sve razlozi zasto sam ja kao nadzor gotovo uvijek na strani izvođača, na cijim se leđima nazalost slamaju projekti!
papir trpi svasta, a danasnja gospoda arhitekti nisu svjesni svoje nesvjesti
da umjetnici...umjetnici za sloziti sranje, to da :)

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Guest 15/4/2019, 21:51

Noor wrote:sve tocno do zadnje rijeci, meni se nije islo u sirinu, pogotovo ne s moba :)
ali, to su sve razlozi zasto sam ja kao nadzor gotovo uvijek na strani izvođača, na cijim se leđima nazalost slamaju projekti!
papir trpi svasta, a danasnja  gospoda arhitekti nisu svjesni svoje nesvjesti
da umjetnici...umjetnici za sloziti sranje, to da :)
A ovo s tužbom se fakat dogodilo jednom našem klijentu. Zgrada prepuna stakla, ne možeš ohladiti ljeti, zimi smrzotina. Oni zamijenili par panela s metalnim i stavili svoj logo na panele s vanjske strane ...  popušili skoro milion kuna kad ih je ovaj tužio. Plus su morali vratiti staklo. 
Sad imaju s unutrašnje strane neka jedra da se zaštite od sunca jer ne mogu staviti ni žaluzine.  :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Noor 15/4/2019, 22:04

Kako IDS gradi škole - Page 2 1f602

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by catabbath 15/4/2019, 22:17

Koliko ja znam gradio ju je Strabag a projektirali arhitekti koji isto nisu iz Istre i još pobrali neke nagrade od ostalih arhitekta. 99% novogradnje je smeće.

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12404
2015-08-22


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 22:19

veber wrote:
marcellus wrote:jebate krembila pa to ima staklo i na zapadnoj strani....
drži se ti piskaranja, man se tehnike.

meni prozori od spavaće i dnevne gledaju na istok. druge dvije sobe gledaju na sjever, stan je u L. blagavaonica, pomoćna soba, wci, kupaonica i kuhinja gledaju na jug i zapad.

ljeti je sunce tako visoko da mi ni te tuče na balkone, zimi se spusti i blagavaonica, kuhinja i jedan wx su cijelo vrijeme osunčani. ljeti je sunce visoko i kut upada je mali, kada škola završi ionako nema nikog unutra da bi mu smetalo svjetlo sa zapada.

man se ti arhitekture

ovo je iz neuferta inače, biblija

Kako IDS gradi škole - Page 2 Room-orientation-related-to-the-movement-of-the-sun-throughout-the-day-Northern


https://archive.org/stream/NeufertArchitectsDataEd3/Neufert-Architects%20Data-ed3#page/n264/mode/1up

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by marcellus 15/4/2019, 22:21

kvaka je da se nikakve prostorije osim pomoćnih nikad ne smještaju na zapad, ako nije neophodno (gradski stanovi na prometnicama sjever - jug), a ako se i stavljaju treba ih zasjeniti (nadstrešnica itd) i obavezno sa što manje ostakljenja.

To je jednostavno pravilo, nisam ga ja izmislio, stoji u svim knjigama o arhitektnoskom projektiranju.

a on je tu imao 4 strane i nije bilo nikakvog smisla da se išta stavlja na zapad

_________________
Kako IDS gradi škole - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kako IDS gradi škole - Page 2 Empty Re: Kako IDS gradi škole

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum