ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Egoisti su logično ateisti ;)

Page 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet Tue 22 Aug - 11:54

metilda wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
metilda wrote:

da, ali bez obzira na njegovu deklariranost Fromm je bio židov i pisao je u skladu sa židovstvom mada moguće i nije bio svjestan toga

Svakako je uvažavao judaizam kao svoj kulturološki background, makar nije bio deklarirani religiozni Židov.

dakle, možemo zaključiti da je kulturološko i duhovno nasljeđe značajan dio našeg ega bez obzira koliko se mi odricali od istoga
mislila sam da je životno iskustvo najznačajniji dio našeg ega

Bastet

Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 14:01

slidingdoorsoperator wrote:
Bastet wrote:
Triny wrote:Isus je propovijedao egoizam.

Na koji način?

Ona hoće reći tako što je kao čovjek sebe smatrao nekom vrstom Boga (citat iz teksta), međutim, poanta je u tome da to uopće nije propovijedao pa dakle nije propovijedao ni egoizam po toj logici pa je takva ocjena jednostavno promašena.
Ono što ja hoću reći ću i ja reći.
I naravno da ne bih napisala ove bedastoće koje  mi  podmećeš.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by orion Tue 22 Aug - 15:13

Bastet wrote:
orion wrote:
Bastet wrote:http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hrvatska/2710977/polemika-na-drustvenim-mrezama-zbog-prirucnika-iz-vjeronauka-egoisti-su-logicno-ateisti/

To će biti priručnik za krizmanike.
Ono što mene osobno zanima je...pa zar ne znaju pametnije utjecati na svoje sljedbenike?! 

Nisam priručnik pročitala, moguće da je to samo bombastičan naslov medija.


"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom 'boga' kako bi samo mogli određivati što je dobro, a što je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist.


klinci to tak i onak ne budu ni pogledali .... ako će pak morati učiti iz njega, to će biti  u tipu kratkotrajnog pamćenja.... nabiflati-odgovoriti-zaboraviti.
Vjerujem da je tako što se klinaca tiče..... no općenito se čudim da crkvenjaci nisu promjenili komunikaciju već 100 godina



..... a jooooj .... zato masovno gube pastvu širom suvremenog svijeta - zapravo, kod nas je nažalost dobar dio ljudi pobožan jer se to danas tako nosi. Bude mučno od licemjerja i  škropljena svetom vodicom za dnevnopolitičke potrebe.
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 16:55

Triny wrote:
I naravno da ne bih napisala ove bedastoće koje  mi  podmećeš.

Pa svejedno si ih napisala. Barem ti to dobro ide od ruke.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 17:06

Bastet wrote:

prema tome je um zapravo tak, splet okolnosti (valjda ga neka temeljna inteligencija usmjerava)

Ne mislim da je kultura stvar samo spleta okolnosti, makar i slučaj u svakodnevnom životu pa tako i u stvaranju i održavanju kulture odnosno duha iste igra i ne tako malenu i beznačajnu ulogu.
Inače se to danas smatra notornim zaključkom u mainstream neuroznanosti, da je um prije svega kulturološki fenomen. :)
Mozak je ionako samo biološki organ koji doduše predstavlja osnovni preduvjet za nastanak uma, jer bez mozga nema uma makar mozak i um nisu jedno te isto, a postoji i tako nešto kao što je drugi mozak (second brain).
Inače takav zaključak možeš naći i u onoj dokumentarnoj trodjelnoj seriji Univerzum uma koja je bila prikazana i na HTV-u. a ima je i na youtubeu.


Bastet wrote:ja nemam ništa protiv vjere, u dubini duše i jesam nekakav krnji vjernik, crkva kao organizacija je puna svakakvih profila ljudi(kao i svaka skupina) i mislim da bi im popularnost porasla kad ne bi izjavljivali gluposti kao iz naslova  (egoisti-su-logično-ateisti)

Teško je reći bi li im porasla popularnost u tom slučaju, ali da izjava zvuči kao da su je napisali čuveni bukvalni vjernici sa ovoga foruma poput patriota ili aganora, to stoji.
No, kako sam već rekao, to je samo detalj u nekoj vrsti verbalnog građanskog rata koji već neko vrijeme postoji između te dvije oštro suprostavljene skupine u društvu i koje se zapravo kriju iza ograda pojmova kao što su vjera i sekularizam, a prave namjere im leže na nekim drugim područjima i ciljevi im očito nisu niti širenje vjere niti sekularizma nego je prije svega riječ o borbi za naklonost određenih segmenata javnosti i moć općenito, prije svega političku.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 19:23

slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:
I naravno da ne bih napisala ove bedastoće koje  mi  podmećeš.

Pa svejedno si ih napisala. Barem ti to dobro ide od ruke.
Ne nisam. Ove si gluposti ti napisao. To su tvoje gluposti.
Ne piši u moje ime.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 19:27

Bastet wrote:
Triny wrote:Isus je propovijedao egoizam.

Na koji način?
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 19:43

Triny wrote:
Ne nisam. Ove si gluposti ti napisao. To su tvoje gluposti.
Ne piši u moje ime.

U pravu si.
Pomislio sam da si u stanju napisati nešto normalno, ali sam se očito prevario.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 19:45

Triny wrote:
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.

Čak i ako je vječni život isključivo posljedica Božje volje i ne može se ni na koji način "iskamčiti" od Boga?
Ovo što si sad napisala zapravo evidentno predstavlja samo klasičnu projekciju tvojeg vlastitog na ovom forumu već legendarnog sebičnjaštva do razine bolesti na druge osobe odnosno entitete.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 19:48

slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.

Čak i ako je vječni život isključivo posljedica Božje volje i ne može se ni na koji način "iskamčiti" od Boga?
Ovo što si sad napisala zapravo evidentno predstavlja samo klasičnu projekciju tvojeg vlastitog na ovom forumu već legendarnog sebičnjaštva do razine bolesti na druge osobe odnosno entitete.
Tako je, ja svoje sebičnjaštvo ne krijem i ne zavaravm se nazivajući ga kojekakvim romantičnim imenima.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by red wolf Tue 22 Aug - 20:02

Bastet wrote:

"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom 'boga' kako bi samo mogli određivati što je dobro, a što je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist.

Pritom je nebitno je li vjernik, agnostik ili ateist...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15944
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 20:08

Triny wrote:
Tako je, ja svoje sebičnjaštvo ne krijem i ne zavaravm se nazivajući ga kojekakvim romantičnim imenima.

Pa to je u redu! Dapače, vrlo pošteno.
Ali bilo bi također pošteno da ga ne projiciraš na druge osobe odnosno entitete i ne pripisuješ im svoje osobine koje već po definiciji nipošto nisu univerzalne.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by orion Tue 22 Aug - 20:16

Triny wrote:
Bastet wrote:
Triny wrote:Isus je propovijedao egoizam.

Na koji način?
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.



ni da ni ne ..... učiniš nešto dobro pa si sretan kad je netko drugi sretan .....e sada, bude motiv da drugi bude sretan pa i sebe usrećiš zbog toga, a bude motiv da ti budeš sretan pa i drugog usrećiš zbog toga. 
....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 20:20

A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 20:24

Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.

Pa zadovoljavanje i tuđih interesa da baš ne kažem dijeljenje dobra drugima i s drugima nas također čini sretnim! Dobro, bar većinu ljudi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by orion Tue 22 Aug - 20:44

Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.


Što sam htjela reći je motiv koji može biti:
1. ja i refleksija na drugoga
2. drugi i rekfleksija na mene

U prvom slučaju radimo to zbog sebe,  drugom slučaju radimo zbog drugoga


/izuzev roditelja prema djetetu-bili mi sretni  ili nesretni bitno je da nam je dijete sretno./
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 21:06

slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.

Pa zadovoljavanje i tuđih interesa da baš ne kažem dijeljenje dobra drugima i s drugima nas također čini sretnim! Dobro, bar većinu ljudi.
Eto, došao si do moga. Sve radimo da bi bili sretni, dakle iz osobnih interesa "usrećujemo" druge. Samo što ćeš ti za to naći neko lijepo ime.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Tue 22 Aug - 21:09

orion wrote:
Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.


Što sam htjela reći je motiv koji može biti:
1. ja i refleksija na drugoga
2. drugi i rekfleksija na mene

U prvom slučaju radimo to zbog sebe,  drugom slučaju radimo zbog drugoga


/izuzev roditelja prema djetetu-bili mi sretni  ili nesretni bitno je da nam je dijete sretno./
Ništa mi ne radimo zbog drugoga, osim kad smo baš prisiljeni, a onda nismo sretni.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by orion Tue 22 Aug - 21:22

Triny wrote:
orion wrote:
Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.


Što sam htjela reći je motiv koji može biti:
1. ja i refleksija na drugoga
2. drugi i rekfleksija na mene

U prvom slučaju radimo to zbog sebe,  drugom slučaju radimo zbog drugoga


/izuzev roditelja prema djetetu-bili mi sretni  ili nesretni bitno je da nam je dijete sretno./
Ništa mi ne radimo zbog drugoga, osim kad smo baš prisiljeni, a onda nismo sretni.


ok - to je tvoje mišljenje

ja mislim da je  puno kompleksnije .... napr. ima i treća situaicja kad ljudi kažu "lako za reći, lijepo za čuti" .... to je nešto što drugog usrećuje, a na nas se projecira neutralno. 

dosta mi je :D  sad sam ga već blago rečeno zapilila   :D  .....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Tue 22 Aug - 22:03

Triny wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.

Pa zadovoljavanje i tuđih interesa da baš ne kažem dijeljenje dobra drugima i s drugima nas također čini sretnim! Dobro, bar većinu ljudi.
Eto, došao si do moga. Sve radimo da bi bili sretni, dakle iz osobnih interesa "usrećujemo" druge. Samo što ćeš ti za to naći neko lijepo ime.

Nisam rekao da to radimo isključivo iz tih razloga, druga je priča što si ti to tako protumačila, jer drugačije očito i nisi u stanju. 
Nisu stvari tako jednostavne, a pojednostavljivanjima se najčešće služimo kako bi naš um sa njima lakše izašao na kraj.
To se odnosi i na pojam sreće koji je puno složeniji pa i kompliciraniji od onoga kako ga ti prikazuješ, a praviš temeljnu grešku u tome što kemijski inducirana i održavana privremena i kratkotrajna zadovoljstva izjednačuješ sa srećom.
Sreća je nešto puno više od toga i podrazumjeva ne samo zadovoljstvo nego i osjećaj smisla za čije je dohvaćanje već neophoidan snažniji i dugotrajniji angažman uma.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet Wed 23 Aug - 7:12

orion wrote:
Bastet wrote:
orion wrote:
Bastet wrote:http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hrvatska/2710977/polemika-na-drustvenim-mrezama-zbog-prirucnika-iz-vjeronauka-egoisti-su-logicno-ateisti/

To će biti priručnik za krizmanike.
Ono što mene osobno zanima je...pa zar ne znaju pametnije utjecati na svoje sljedbenike?! 

Nisam priručnik pročitala, moguće da je to samo bombastičan naslov medija.


"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom 'boga' kako bi samo mogli određivati što je dobro, a što je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist.


klinci to tak i onak ne budu ni pogledali .... ako će pak morati učiti iz njega, to će biti  u tipu kratkotrajnog pamćenja.... nabiflati-odgovoriti-zaboraviti.
Vjerujem da je tako što se klinaca tiče..... no općenito se čudim da crkvenjaci nisu promjenili komunikaciju već 100 godina



..... a jooooj .... zato masovno gube pastvu širom suvremenog svijeta - zapravo, kod nas je nažalost dobar dio ljudi pobožan jer se to danas tako nosi. Bude mučno od licemjerja i  škropljena svetom vodicom za dnevnopolitičke potrebe.
da :) vjerujem da bi se mogle složiti da je to poruka za one koji žele čuti, tko ne želi ko ga šiša, da nije žalosno mogla bi reći da je fair play
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 2 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum