ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molitva

Page 14 of 54 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 34 ... 54  Next

Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by aben 11/11/2015, 21:02


aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 12/11/2015, 09:59

Trinity wrote:

Dobro da si mi rekla, ja mislila da samo katolici mole. 👅
I kao što kažeš, razočarana sam u molitvu jer sam molila za Barbiku , a nisam ju dobila.
Imaš naviku pretpostavljati i imputirati stvari koje drugi nisu rekli.
Nije ti palo na pamet da je nekome jednostavno glupo to ponavljanje molitvi? 
I ako hoćeš  meni je to i podcjenjivanje samog Boga.

Re: Molitva

Molitva - Page 14 Lastpo10 by Trinity on 11/9/2015, 21:08

dzepna_venera wrote:Pa probaj i vidi sviđa li ti se to stanje opustenosti.

Izmolila ja u životu dosta krunica i litanija i ništa, osim što sam se osjećala glupom.

Ovo je tvoj post s prethodne stranice. Ako sam zaključila da ti nakon svih tih molitvi, krunica i litanija nešto za što si molila, pa makar to bilo i samo stanje opuštenosti nije bilo uslišano, ne mora značiti da imputiram nešto što ti nisi rekla. Bila je to logična i mislim ispravna pretpostavka, ako uključimo u pretpostavku i stanje opuštenosti i/ili tišine koje nisi ostvarila.
Sva iskustva drevnih religija ne mogu očito promijeniti tvoj stav o molitvi. A molitva je i tišina u kojoj osluškujemo Božju riječ.
Ja sam opisala svoja iskustva, bitno se razlikuju od tvojih ili Samsonovih, sve pet, različiti smo ljudi, svatko ima svoj put do Boga. 

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Samson minival 12/11/2015, 19:03

metilda wrote:
Samson minival wrote:

Hrvatskoj ne treba neka nova politička stranka ili opcija.....treba joj duhovno probudjenje.

Matilda, nemam ja ništa protiv katolika, ima medju njima krasnih osoba koje iskreno  ljube Boga ali imam protiv religijskig duha koji "proizvodi" mrtve crkve( ima mrtvih crkava i u protestantizmu koliko hočeš) i duhovno mrtve vjernike koji se po plodovima i načinu života ne razlikuju od od onih koji ne vjeeuju.Dapače, znam  ateiste koji mogu biti primjer takvim vjernicima u dosta stvari.
Lijep pozdrav.


Mislim da je uvijek bolje promatrati svakog čovjeka (bez obzira koje on vjere, nacije ili rase bio) kao stvorenje Božje i po Kristu kao svog brata nego tražiti podjele iako ih naravno svugdje možemo naći. Utopija je misliti da će ljudskim propovijedanjem suhe kosti oživjeti, to se ne može dogoditi bez izravne Božje intervencije u čovječanstvo. Budući da sigurno poznaješ Otkrivenje ne trebam tebi citirati što to znači, osim ako tvoja crkva ne tumači Otkrivenje na neki novi način.
A za to da nam nije potreban treći put – pa i sam si rekao da je potreban – put prosvjetljenja, duhovnog probuđenja.
Ja nekako ne mogu zamisliti Milanovića i Karamarka poniznima. :W 
Ali možda se i varam, daj Bože da se varam.
Slažem se s tobom po pitanju ljudi kao stvorenja Božjih bez obzira na boju kože,naciju ili religijsku pripadnost.
Najpoznatija izjava Novog Zavjeta jest ona iz Ivana 3,16 a započinje "Bog je tako ljubio svijet....." dakle Bog ljubi sva svoja stvorenja bez obzira jesu li vjernici ili nisu.....
Kako je Bog dao ljudima slobodnu volju, dakle, mogućnost izbora, ljudi se odlučuju vjerovati ili nevjerovati, biti u  ovoj ili onoj religiji,ali na kraju priče, sukladno Pismu, svako će ljudsko stvorenje stajati pred Bogom i odgovarati za svoje postupke i odluke stvorene dok su hodali pod suncem,jer svi smo samo putnici i prolaznici na ovome svijetu a naš konačni dom, naše krajnje odredište u vječnosti sami biramo svojim odlukama koje svakodnevni donosimo.Bog je milostiv i strpljjv s nama i čeka i nutka nas da se pomirimo s Njim i imamo zajedništvo svakoga dana kroz molitvu.
Što se tiče litanija i ponavljanja molitvi, ako si ti u njima pronašla svoj put ka Bogu neka ti bude po tvojoj vjeri.Ja te ne sudim, jer sudiće nas naši postupci i naše riječi.Sukladno tome, Bog nikoga ne šalje u pakao, već ljudi sami sebe šalju na to mjesti vječnih muka, odbijajući Boga, odbijajući njegivu ljubav i milost, ne prihvačajući Njegovog Sina, Isusa Krista.Vjerujem da je jedini pitanje koje će Bog postaviti svakome...." Jesi li prihvatio mog Sina ili ga odbacio".... o odgovoru na to pitanje ovisiti će naša budućnost u vječnosti.
Kako sve ostale religije osim kršćanstva ne priznaju Isusa Krista kao Sina Božjega, samim time svi oni koji su u tim religijama, ako se ne obrate na širokom su putu u propast.
Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".
Tih  drugih bogova zaista nema, jer samo je jedan Bog.Čovjek je sebi stvorio druge, lažne bogove kojima se klanja i kojima služi i zato Bog dolazi protiv  isolopoklonstva ii klanjanja lažnim bogovima koje je čovjek napravio od kamena ili istesao od drveta.
Stoga i postoji Radosna vijest za sve ljude a ta je da je Bog dao drugu šansu palom čovječanstvu šaljući svog Sina, Isusa Krista kao žrtvu pomirnicu izmedju ljudi i Boga.
I tu dolazimo do drugog  dijela Ivana 3,16 "Da, Bog je tako ljubio svijet, da je dao svog Sina da ne pogine ni jedan koji u nj vjeruje,već da ima život vječni"

Stoga je moguće da mrtve kosti ožive,jer Bogu ništa nije nemoguće.Potrebni su nam ljudi koji su gladni Boga, koji su spremni napraviti korak u vjeri, usprkos okolnostima koje govire da je to ludo i nema logike.A uloga Crkve je u tome krucijalna.
Malo sam odužio pa ću ovdje stati jer je post predugačak.
Lijep pozdrav i Božji blagoslov svima.
Samson minival
Samson minival

Male
Posts : 203
2014-09-18


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Trinity 12/11/2015, 21:27

metilda wrote:
Trinity wrote:

Dobro da si mi rekla, ja mislila da samo katolici mole. 👅
I kao što kažeš, razočarana sam u molitvu jer sam molila za Barbiku , a nisam ju dobila.
Imaš naviku pretpostavljati i imputirati stvari koje drugi nisu rekli.
Nije ti palo na pamet da je nekome jednostavno glupo to ponavljanje molitvi? 
I ako hoćeš  meni je to i podcjenjivanje samog Boga.

Re: Molitva



Molitva - Page 14 Lastpo10 by Trinity on 11/9/2015, 21:08

dzepna_venera wrote:Pa probaj i vidi sviđa li ti se to stanje opustenosti.

Izmolila ja u životu dosta krunica i litanija i ništa, osim što sam se osjećala glupom.

Ovo je tvoj post s prethodne stranice. Ako sam zaključila da ti nakon svih tih molitvi, krunica i litanija nešto za što si molila, pa makar to bilo i samo stanje opuštenosti nije bilo uslišano, ne mora značiti da imputiram nešto što ti nisi rekla. Bila je to logična i mislim ispravna pretpostavka, ako uključimo u pretpostavku i stanje opuštenosti i/ili tišine koje nisi ostvarila.
Sva iskustva drevnih religija ne mogu očito promijeniti tvoj stav o molitvi. A molitva je i tišina u kojoj osluškujemo Božju riječ.
Ja sam opisala svoja iskustva, bitno se razlikuju od tvojih ili Samsonovih, sve pet, različiti smo ljudi, svatko ima svoj put do Boga. 

Naravno da sam molila, u osnovnoj i srednjoj školi nisu me mimošle svibanjske i listopadske pobožnosti. Ne možeš reći ne, jel tako ? To bi bilo svetogrđe.
Ideš jer moraš, jer je tradicija i ne moliš ni za šta. Samo ponavljaš i ponavljaš .
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 13/11/2015, 09:32

Samson minival wrote:

Slažem se s tobom po pitanju ljudi kao stvorenja Božjih bez obzira na boju kože,naciju ili religijsku pripadnost.
Najpoznatija izjava Novog Zavjeta jest ona iz Ivana 3,16 a započinje "Bog je tako ljubio svijet....." dakle Bog ljubi sva svoja stvorenja bez obzira jesu li vjernici ili nisu.....
Kako je Bog dao ljudima slobodnu volju, dakle, mogućnost izbora, ljudi se odlučuju vjerovati ili nevjerovati, biti u  ovoj ili onoj religiji,ali na kraju priče, sukladno Pismu, svako će ljudsko stvorenje stajati pred Bogom i odgovarati za svoje postupke i odluke stvorene dok su hodali pod suncem,jer svi smo samo putnici i prolaznici na ovome svijetu a naš konačni dom, naše krajnje odredište u vječnosti sami biramo svojim odlukama koje svakodnevni donosimo.Bog je milostiv i strpljjv s nama i čeka i nutka nas da se pomirimo s Njim i imamo zajedništvo svakoga dana kroz molitvu.
Što se tiče litanija i ponavljanja molitvi, ako si ti u njima pronašla svoj put ka Bogu neka ti bude po tvojoj vjeri.Ja te ne sudim, jer sudiće nas naši postupci i naše riječi.Sukladno tome, Bog nikoga ne šalje u pakao, već ljudi sami sebe šalju na to mjesti vječnih muka, odbijajući Boga, odbijajući njegivu ljubav i milost, ne prihvačajući Njegovog Sina, Isusa Krista.Vjerujem da je jedini pitanje koje će Bog postaviti svakome...." Jesi li prihvatio mog Sina ili ga odbacio".... o odgovoru na to pitanje ovisiti će naša budućnost u vječnosti.
Kako sve ostale religije osim kršćanstva ne priznaju Isusa Krista kao Sina Božjega, samim time svi oni koji su u tim religijama, ako se ne obrate na širokom su putu u propast.
Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".
Tih  drugih bogova zaista nema, jer samo je jedan Bog.Čovjek je sebi stvorio druge, lažne bogove kojima se klanja i kojima služi i zato Bog dolazi protiv  isolopoklonstva ii klanjanja lažnim bogovima koje je čovjek napravio od kamena ili istesao od drveta.
Stoga i postoji Radosna vijest za sve ljude a ta je da je Bog dao drugu šansu palom čovječanstvu šaljući svog Sina, Isusa Krista kao žrtvu pomirnicu izmedju ljudi i Boga.
I tu dolazimo do drugog  dijela Ivana 3,16 "Da, Bog je tako ljubio svijet, da je dao svog Sina da ne pogine ni jedan koji u nj vjeruje,već da ima život vječni"

Stoga je moguće da mrtve kosti ožive,jer Bogu ništa nije nemoguće.Potrebni su nam ljudi koji su gladni Boga, koji su spremni napraviti korak u vjeri, usprkos okolnostima koje govire da je to ludo i nema logike.A uloga Crkve je u tome krucijalna.
Malo sam odužio pa ću ovdje stati jer je post predugačak.
Lijep pozdrav i Božji blagoslov svima.

Pročitala sam pažljivo tvoj post i nema rečenice s kojom se ne slažem. Naravno, osjetim tvoja sitna bockanja oko kipova kojima se "klanjamo", ali to je tvoj karakteristični stil pisanja.
Ni jedna crkva nema vlasništvo nad Duhom Svetim, a suhe kosti mogu oživjeti samo Njegovom izravnom intervencijom u čovjekov život ili kako piše prorok:
Ezekiel 37,5Ovako govori Jahve Gospod ovim kostima: `Evo, duh ću svoj udahnuti u vas i oživjet ćete
Ili kako je to rečeno u noćnom razgovoru Isusa s Nikodemom: "Vjetar puše gdje hoće;  čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi i kamo ide. Tako je sa svakim koji je rođen od Duha."
Gdje se tu isprepliću čovjekova sloboda i Božja volja često je teško razlučiti, no znamo snagom vjere da je Bog s nama i da nas nikada ne napušta čak i kada uopće ne vjerujemo u Njega, on nas održava živima i rekla bih: od nakupine blata čini nas živim čovjekom. Ti to svakako razumiješ.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 13/11/2015, 09:47

Trinity wrote:

Naravno da sam molila, u osnovnoj i srednjoj školi nisu me mimošle svibanjske i listopadske pobožnosti. Ne možeš reći ne, jel tako ? To bi bilo svetogrđe.
Ideš jer moraš, jer je tradicija i ne moliš ni za šta. Samo ponavljaš i ponavljaš .

Dobro, molila si kao dijete i osjećala da je to glupost i da time vrijeđaš Boga. Sad si odrasla, ne moliš, pitala si nas kako mi molimo, iznijeli smo svoja mišljenja, sa mojim se ne slažeš i sve je u redu.
No, možda možeš pokušati s molitovm za druge, a ne za sebe. Evo što o molitvi za druge kažu naša pravoslavna braća.
 
- Upravo tako, oče. Do sada nismo ništa govorili o proiznošenju Isusove molitve za druge. Kako se možemo poslužiti Isusovom molitvom u tu bogougodnu svrhu?
- U ovom svetu ima premnogo svakakvog izopačenja, toliko nesreće i toliko strahovitog neznanja u vezi sa Bogom, što je, prema ocima, najveći od svih grehova. Stoga valja pribeći molitvi i plaču. Sveti Jovan Lestvičnik je satkao jednu besedu kojom oslovljava duhovnika koji putovodi i bdije nad dušama. Evo šta tamo piše: Duhovni pastir je sličan seoskom pastiru koji tokom noći pušta hitre i oštre pse da čuvaju skotureno stado od svakojakih opasnosti. Tako, kada hrišćani odlaze na počinak, sveštenik treba da bdije i nesputanim umom da odgoni duhovne vukove, vapijući Bogu da sačuva ljude Svoje. Zamislite samo, koliko ljudi tada ponire u vrtlog bludničenja! Koliko ih je na ivici samoubistva! Koliko ih upravo tada sprovodi nekakav težak prestup i zločin! Koliko ih je omamljeno razočarenjem i shrvano potrebitošću. Ah, valja se moliti Isusovom molitvom za sve njih: "Gospode Isuse Hriste, pomiluj sluge Svoje...", ili pak: "slugu Svoga...", ukoliko ti je na umu neki poseban slučaj.
- Oče, evo opet bih se vratio na ono što smo ranije razmatrali. Naime, rekli ste da molitvu Isusovu treba da oslobodimo od svake vrste maštanja. A sada nam kažete da treba da se molimo za druge koji su zagušeni neizbrojivim mnoštvom tegoba. Pitam se, zar to neće povisiti udeo uobrazilje, dovodeći um u stanje rasejanosti. Jer, dobro se sećam, um valja pribrati u samog sebe i u srce?
- Radujem se što si me baš to upitao. To uistinu traži jedno pojašnjenje. Molitvu za druge treba vršiti na "spoljašnji" način. Evo o čemu je reč: ukoliko se molimo za druge koji su u nekakvoj nevolji, prvo izgovaramo reči molitve: "Gospode Isuse Hriste, pomiluj sluge Svoje" ili: "...slugu Svoga...", i to pamteći njegovo (ili njeno) ime, ali nakon toga treba da nastavimo ne spominjući njihova imena, niti treba da zadržavamo svoj um na njima. Dakle, ne treba da posmatramo ili opisujemo njihovo stanje. Bog zna za koga se u tom trenutku molimo. Važno je da se ne upuštamo u uobraziljno doživljavanje njihovih teškoća. Dovoljno je da zatražimo da Gospod pomiluje grešnog raba Svoga, i On će nisposlati Svoju blagodat. Blagodat će delovati saglasno potrebi dotične osobe, ukoliko je ona zaslužila da je primi. Blagodat je, oče mili, poput dažda koji natapa livadu: svaki koren i žilica upijaju tu vodu, ali svako drvo iz vode povlači ono što je njemu svojstveno i potrebno. Zar se ne držimo istog načela i tokom božanstvene liturgije? Tada uznosimo molitve saobrazno svim okolnostima, a narod odgovara: "Gospode pomiluj". Jer, kada naiđe blagodat Božija, svaki čovek biva darivan onim što mu je potrebno. Štaviše, molitva za druge bitna je još iz jednog razloga.
- Bilo bi mi drago da i to čujem.
- Kada se molimo za drugog ili druge, gotovo u isti mah dobijamo od Boga obaveštenje o posebnim potrebama te osobe ili osoba, pa smo stoga kadri da poduzmemo delotvorni trud u svrhu njegovog ili njihovog spasenja. Jednom prilikom je u moju keliju kročio čovek koji je stao da hvali jednog naizgled vrlog i pravednog hrišćanina. Ideje tog čoveka nisu bile pravoslavne, te sam pohitao u paraklis ne bih li doznao od Boga šta je po sredi. I, nećete verovati šta se zatim zbilo...

ARHIMANDRIT JEROTEJ VLAHOS VEČE U PUSTINjI SVETE GORE
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by darla 13/11/2015, 13:52

A vidi Samsona, pozdrav Samsone!  :)
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Trinity 13/11/2015, 14:17

metilda wrote:Dobro, molila si kao dijete i osjećala da je to glupost i da time vrijeđaš Boga. Sad si odrasla, ne moliš, pitala si nas kako mi molimo, iznijeli smo svoja mišljenja, sa mojim se ne slažeš i sve je u redu. 

Uf, opet te moram ispraviti. Ne svakom molitvom, ali onim ponavljanjem (da sad ne ponavljam koje su to molitve), pa nije Bog retardiran da mu pedeset puta ponoviš istu molitvu ?!

Ma sve je u redu, nemam ja protiv tebe ništa, dapače draga si  👅, ni protiv onih koji mole, samo malo na glas razmišljam. :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 13/11/2015, 23:10

Neki postovi me podsjecaju na religiju sa net.hr 
Beskrajno premetanje iz šupljeg u prazno "moj bog je bolji od tvog" retorike.

Svako ko osjeti potrebu da moli nek to čini kako mu najviše paše. Amen :earthhug:
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Mad_Vlad 14/11/2015, 02:13

Samson minival wrote:
metilda wrote:
Samson minival wrote:

Hrvatskoj ne treba neka nova politička stranka ili opcija.....treba joj duhovno probudjenje.

Matilda, nemam ja ništa protiv katolika, ima medju njima krasnih osoba koje iskreno  ljube Boga ali imam protiv religijskig duha koji "proizvodi" mrtve crkve( ima mrtvih crkava i u protestantizmu koliko hočeš) i duhovno mrtve vjernike koji se po plodovima i načinu života ne razlikuju od od onih koji ne vjeeuju.Dapače, znam  ateiste koji mogu biti primjer takvim vjernicima u dosta stvari.
Lijep pozdrav.


Mislim da je uvijek bolje promatrati svakog čovjeka (bez obzira koje on vjere, nacije ili rase bio) kao stvorenje Božje i po Kristu kao svog brata nego tražiti podjele iako ih naravno svugdje možemo naći. Utopija je misliti da će ljudskim propovijedanjem suhe kosti oživjeti, to se ne može dogoditi bez izravne Božje intervencije u čovječanstvo. Budući da sigurno poznaješ Otkrivenje ne trebam tebi citirati što to znači, osim ako tvoja crkva ne tumači Otkrivenje na neki novi način.
A za to da nam nije potreban treći put – pa i sam si rekao da je potreban – put prosvjetljenja, duhovnog probuđenja.
Ja nekako ne mogu zamisliti Milanovića i Karamarka poniznima. :W 
Ali možda se i varam, daj Bože da se varam.


Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".

Ovo je ključna rećenica cijelog teksta pa ću preko nje odgovoriti na sve.
Kako toćno veli Izlazak 20:2...............Ja (sam) Bog tvoj koji te je izvukao iz zemlje Egipta, iz kuče ropstva. K tebi neće biti drugih bogova pred licem mojim.

To je doslovno prevedeno kak piše na hebrejskom. 
Bog se ovom rečenicom obratio cijelom narodu podno Sinaj-a kao jednom čovjeku po izlasku iz Egipta, tj. Mizrajim-a.
Znači, Židovima neće biti drugog Boga osim jednog, JHVH. 
Da je imao sina, spomenuo bi ga tada, u tom povijesnom trenutku za Židove, za cijelu vječnost.
Bog je i prije nego što se rodio Isus ljubio svijet. Stvorio ga je iz čistog altruizma ne tražeči ništa zauzvrat. Isus nije ključan da bi Bog volio svijet ili ne.
Rečenica iz ev. po Ivanu veli da je "Bog poslao svog sina". Znači, Bog je taj koji je odlučio.
Njegovog sina kršćani smatraju istovjetnim s Bogom što je pogrešno jer Bog je već rekao da "nema drugih" kao što je On.
Zato če Bog pitati zašto je netko vjerovao da Bog nije Jedan kad je točno rečeno da jest. 
Bog koji se može identificirati nije Bog. Isus je dokućiv po pričama iz evanđelja, živio je kao čovjek, imao je roditelje, braću i sestre, rodbinu.
JHVH nije čovjek.
Po dolasku obećanog Mesije, religije će propasti polako, ostat će samo znanje o Jednom Bogu kao veli Zaharija 14:9: " I postoji JHVH, kralj svijeta i u taj dan JHVH će biti jedan i njegovo ime jedno".
Jedino je Njemu vrijedno se moliti. Ne treba posrednik.
 


Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Samson minival 14/11/2015, 06:58

Mad_Vlad wrote:
Samson minival wrote:
metilda wrote:
Samson minival wrote:

Hrvatskoj ne treba neka nova politička stranka ili opcija.....treba joj duhovno probudjenje.

Matilda, nemam ja ništa protiv katolika, ima medju njima krasnih osoba koje iskreno  ljube Boga ali imam protiv religijskig duha koji "proizvodi" mrtve crkve( ima mrtvih crkava i u protestantizmu koliko hočeš) i duhovno mrtve vjernike koji se po plodovima i načinu života ne razlikuju od od onih koji ne vjeeuju.Dapače, znam  ateiste koji mogu biti primjer takvim vjernicima u dosta stvari.
Lijep pozdrav.


Mislim da je uvijek bolje promatrati svakog čovjeka (bez obzira koje on vjere, nacije ili rase bio) kao stvorenje Božje i po Kristu kao svog brata nego tražiti podjele iako ih naravno svugdje možemo naći. Utopija je misliti da će ljudskim propovijedanjem suhe kosti oživjeti, to se ne može dogoditi bez izravne Božje intervencije u čovječanstvo. Budući da sigurno poznaješ Otkrivenje ne trebam tebi citirati što to znači, osim ako tvoja crkva ne tumači Otkrivenje na neki novi način.
A za to da nam nije potreban treći put – pa i sam si rekao da je potreban – put prosvjetljenja, duhovnog probuđenja.
Ja nekako ne mogu zamisliti Milanovića i Karamarka poniznima. :W 
Ali možda se i varam, daj Bože da se varam.


Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".

Ovo je ključna rećenica cijelog teksta pa ću preko nje odgovoriti na sve.
Kako toćno veli Izlazak 20:2...............Ja (sam) Bog tvoj koji te je izvukao iz zemlje Egipta, iz kuče ropstva. K tebi neće biti drugih bogova pred licem mojim.

To je doslovno prevedeno kak piše na hebrejskom. 
Bog se ovom rečenicom obratio cijelom narodu podno Sinaj-a kao jednom čovjeku po izlasku iz Egipta, tj. Mizrajim-a.
Znači, Židovima neće biti drugog Boga osim jednog, JHVH. 
Da je imao sina, spomenuo bi ga tada, u tom povijesnom trenutku za Židove, za cijelu vječnost.
Bog je i prije nego što se rodio Isus ljubio svijet. Stvorio ga je iz čistog altruizma ne tražeči ništa zauzvrat. Isus nije ključan da bi Bog volio svijet ili ne.
Rečenica iz ev. po Ivanu veli da je "Bog poslao svog sina". Znači, Bog je taj koji je odlučio.
Njegovog sina kršćani smatraju istovjetnim s Bogom što je pogrešno jer Bog je već rekao da "nema drugih" kao što je On.
Zato če Bog pitati zašto je netko vjerovao da Bog nije Jedan kad je točno rečeno da jest. 
Bog koji se može identificirati nije Bog. Isus je dokućiv po pričama iz evanđelja, živio je kao čovjek, imao je roditelje, braću i sestre, rodbinu.
JHVH nije čovjek.
Po dolasku obećanog Mesije, religije će propasti polako, ostat će samo znanje o Jednom Bogu kao veli Zaharija 14:9: " I postoji JHVH, kralj svijeta i u taj dan JHVH će biti jedan i njegovo ime jedno".
Jedino je Njemu vrijedno se moliti. Ne treba posrednik.
 


Pozdrav Mad Vlad..... vidim da si još uvijek aktivan na forumima.Mene dugo nije bilo i svratio sam da pozdravim staru ekipu.... ti i Darla ste zadržali stare nickove, a za ove ostale nagadjam tko su ali nisam siguran.
Trojstveni Bog jest sigurno teološki gledano jedna od najzahtjevnihih tema i nema smisla o tome raspravljati na forumu.Obzirom da znam tvoj religijski background neću navoditi pimjere iz Novog zavjeta jer za tebe nisu relevantni.Navesti ću samo jedan primjer iz Postanka 1 koji meni osobno govori u prilog trojstvenom Bogu.Prilikom stvaranja spomenuti su svi troje Bog, Isus i Duh Sveti a kada je Bog stvorio prvog čovjeka rekao je to u pluralu....."Stvorimo čovjeka sebi slična".... dakle čovjek je stvoren na sliku Božju i kao takav je takodjer trojedin.....duh,duša i tijelo.Imam jako dobru knjigu autora Alistaira Mcgratha" Uvod u kršćansku teologiju" gdje je temi trojstva posvećeno preko 70 stranica.......povijest nauke o trojstvu od  patrističkog vremena do suvremenih teoloških razmatranja Karla Bartha i Reinera.....ali, kao što rekoh, tebi to nije relevantno i zato se nema smisla upuštati u tako tešku temu.
Ako iskreno vjeruješ( a mislim da je tako) u Jahvu koji je Bog i koji nema Sina, onda vjeruj u to i dalje i ja to poštujem i ne želim te uvjeravati u suprotno.
Lijep pozdrav.
Samson minival
Samson minival

Male
Posts : 203
2014-09-18


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Samson minival 14/11/2015, 07:02

darla wrote:A vidi Samsona, pozdrav Samsone!  :)
Pozdrav Darla.
Prošle su bome godine od kako se nismo čuli.Nadam se da si dobro, da te zdravlje služi i da nisi u minusu na tekućem računu.;);););)
Samson minival
Samson minival

Male
Posts : 203
2014-09-18


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Samson minival 14/11/2015, 07:16

metilda wrote:
Samson minival wrote:

Slažem se s tobom po pitanju ljudi kao stvorenja Božjih bez obzira na boju kože,naciju ili religijsku pripadnost.
Najpoznatija izjava Novog Zavjeta jest ona iz Ivana 3,16 a započinje "Bog je tako ljubio svijet....." dakle Bog ljubi sva svoja stvorenja bez obzira jesu li vjernici ili nisu.....
Kako je Bog dao ljudima slobodnu volju, dakle, mogućnost izbora, ljudi se odlučuju vjerovati ili nevjerovati, biti u  ovoj ili onoj religiji,ali na kraju priče, sukladno Pismu, svako će ljudsko stvorenje stajati pred Bogom i odgovarati za svoje postupke i odluke stvorene dok su hodali pod suncem,jer svi smo samo putnici i prolaznici na ovome svijetu a naš konačni dom, naše krajnje odredište u vječnosti sami biramo svojim odlukama koje svakodnevni donosimo.Bog je milostiv i strpljjv s nama i čeka i nutka nas da se pomirimo s Njim i imamo zajedništvo svakoga dana kroz molitvu.
Što se tiče litanija i ponavljanja molitvi, ako si ti u njima pronašla svoj put ka Bogu neka ti bude po tvojoj vjeri.Ja te ne sudim, jer sudiće nas naši postupci i naše riječi.Sukladno tome, Bog nikoga ne šalje u pakao, već ljudi sami sebe šalju na to mjesti vječnih muka, odbijajući Boga, odbijajući njegivu ljubav i milost, ne prihvačajući Njegovog Sina, Isusa Krista.Vjerujem da je jedini pitanje koje će Bog postaviti svakome...." Jesi li prihvatio mog Sina ili ga odbacio".... o odgovoru na to pitanje ovisiti će naša budućnost u vječnosti.
Kako sve ostale religije osim kršćanstva ne priznaju Isusa Krista kao Sina Božjega, samim time svi oni koji su u tim religijama, ako se ne obrate na širokom su putu u propast.
Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".
Tih  drugih bogova zaista nema, jer samo je jedan Bog.Čovjek je sebi stvorio druge, lažne bogove kojima se klanja i kojima služi i zato Bog dolazi protiv  isolopoklonstva ii klanjanja lažnim bogovima koje je čovjek napravio od kamena ili istesao od drveta.
Stoga i postoji Radosna vijest za sve ljude a ta je da je Bog dao drugu šansu palom čovječanstvu šaljući svog Sina, Isusa Krista kao žrtvu pomirnicu izmedju ljudi i Boga.
I tu dolazimo do drugog  dijela Ivana 3,16 "Da, Bog je tako ljubio svijet, da je dao svog Sina da ne pogine ni jedan koji u nj vjeruje,već da ima život vječni"

Stoga je moguće da mrtve kosti ožive,jer Bogu ništa nije nemoguće.Potrebni su nam ljudi koji su gladni Boga, koji su spremni napraviti korak u vjeri, usprkos okolnostima koje govire da je to ludo i nema logike.A uloga Crkve je u tome krucijalna.
Malo sam odužio pa ću ovdje stati jer je post predugačak.
Lijep pozdrav i Božji blagoslov svima.

Pročitala sam pažljivo tvoj post i nema rečenice s kojom se ne slažem. Naravno, osjetim tvoja sitna bockanja oko kipova kojima se "klanjamo", ali to je tvoj karakteristični stil pisanja.
Ni jedna crkva nema vlasništvo nad Duhom Svetim, a suhe kosti mogu oživjeti samo Njegovom izravnom intervencijom u čovjekov život ili kako piše prorok:
Ezekiel 37,5Ovako govori Jahve Gospod ovim kostima: `Evo, duh ću svoj udahnuti u vas i oživjet ćete
Ili kako je to rečeno u noćnom razgovoru Isusa s Nikodemom: "Vjetar puše gdje hoće;  čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi i kamo ide. Tako je sa svakim koji je rođen od Duha."
Gdje se tu isprepliću čovjekova sloboda i Božja volja često je teško razlučiti, no znamo snagom vjere da je Bog s nama i da nas nikada ne napušta čak i kada uopće ne vjerujemo u Njega, on nas održava živima i rekla bih: od nakupine blata čini nas živim čovjekom. Ti to svakako razumiješ.
Ako si katolkinja onda si za mene pravo osvježenje u načinu komunikacije i poznavanju Pisma.Nadam se da moja pitanja nečeš shvatiti kao provokaciju ili napad na tvoj sustav vjerovanja.
Znam da su katolici pupčanom vrpcom vezani za svoju crkvu i reagiraju defanzivno na pitanja koja zadiru u njihov integritet i vjerski identitet.Ja nisam vezan u tom smislu za svoju lokalnu crkvu i rado odgovaram na "škakljiva pitanja".
Moje pitanje je dali vjeruješ da su svi ljudi Božja djeca?
Hvala i BTB.
Samson minival
Samson minival

Male
Posts : 203
2014-09-18


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Mad_Vlad 14/11/2015, 08:35

Samson minival wrote:
Mad_Vlad wrote:
Samson minival wrote:
metilda wrote:
Samson minival wrote:

Hrvatskoj ne treba neka nova politička stranka ili opcija.....treba joj duhovno probudjenje.

Matilda, nemam ja ništa protiv katolika, ima medju njima krasnih osoba koje iskreno  ljube Boga ali imam protiv religijskig duha koji "proizvodi" mrtve crkve( ima mrtvih crkava i u protestantizmu koliko hočeš) i duhovno mrtve vjernike koji se po plodovima i načinu života ne razlikuju od od onih koji ne vjeeuju.Dapače, znam  ateiste koji mogu biti primjer takvim vjernicima u dosta stvari.
Lijep pozdrav.


Mislim da je uvijek bolje promatrati svakog čovjeka (bez obzira koje on vjere, nacije ili rase bio) kao stvorenje Božje i po Kristu kao svog brata nego tražiti podjele iako ih naravno svugdje možemo naći. Utopija je misliti da će ljudskim propovijedanjem suhe kosti oživjeti, to se ne može dogoditi bez izravne Božje intervencije u čovječanstvo. Budući da sigurno poznaješ Otkrivenje ne trebam tebi citirati što to znači, osim ako tvoja crkva ne tumači Otkrivenje na neki novi način.
A za to da nam nije potreban treći put – pa i sam si rekao da je potreban – put prosvjetljenja, duhovnog probuđenja.
Ja nekako ne mogu zamisliti Milanovića i Karamarka poniznima. :W 
Ali možda se i varam, daj Bože da se varam.


Prva zapovjed koju je Bog dao jest " Ja sam tvoj Bog, i nemoj imati drugih bogova uz mene".

Ovo je ključna rećenica cijelog teksta pa ću preko nje odgovoriti na sve.
Kako toćno veli Izlazak 20:2...............Ja (sam) Bog tvoj koji te je izvukao iz zemlje Egipta, iz kuče ropstva. K tebi neće biti drugih bogova pred licem mojim.

To je doslovno prevedeno kak piše na hebrejskom. 
Bog se ovom rečenicom obratio cijelom narodu podno Sinaj-a kao jednom čovjeku po izlasku iz Egipta, tj. Mizrajim-a.
Znači, Židovima neće biti drugog Boga osim jednog, JHVH. 
Da je imao sina, spomenuo bi ga tada, u tom povijesnom trenutku za Židove, za cijelu vječnost.
Bog je i prije nego što se rodio Isus ljubio svijet. Stvorio ga je iz čistog altruizma ne tražeči ništa zauzvrat. Isus nije ključan da bi Bog volio svijet ili ne.
Rečenica iz ev. po Ivanu veli da je "Bog poslao svog sina". Znači, Bog je taj koji je odlučio.
Njegovog sina kršćani smatraju istovjetnim s Bogom što je pogrešno jer Bog je već rekao da "nema drugih" kao što je On.
Zato če Bog pitati zašto je netko vjerovao da Bog nije Jedan kad je točno rečeno da jest. 
Bog koji se može identificirati nije Bog. Isus je dokućiv po pričama iz evanđelja, živio je kao čovjek, imao je roditelje, braću i sestre, rodbinu.
JHVH nije čovjek.
Po dolasku obećanog Mesije, religije će propasti polako, ostat će samo znanje o Jednom Bogu kao veli Zaharija 14:9: " I postoji JHVH, kralj svijeta i u taj dan JHVH će biti jedan i njegovo ime jedno".
Jedino je Njemu vrijedno se moliti. Ne treba posrednik.
 


Pozdrav Mad Vlad..... vidim da si još uvijek aktivan na forumima.Mene dugo nije bilo i svratio sam da pozdravim staru ekipu.... ti i Darla ste zadržali stare nickove, a za ove ostale nagadjam tko su ali nisam siguran.
Trojstveni Bog jest sigurno teološki gledano jedna od najzahtjevnihih tema i nema smisla o tome raspravljati na forumu.Obzirom da znam tvoj religijski background neću navoditi pimjere iz Novog zavjeta jer za tebe nisu relevantni.Navesti ću samo jedan primjer iz Postanka 1 koji meni osobno govori u prilog trojstvenom Bogu.Prilikom stvaranja spomenuti su svi troje Bog, Isus i Duh Sveti a kada je Bog stvorio prvog čovjeka rekao je to u pluralu....."Stvorimo čovjeka sebi slična".... dakle čovjek je stvoren na sliku Božju i kao takav je takodjer trojedin.....duh,duša i tijelo.Imam jako dobru knjigu autora Alistaira Mcgratha" Uvod u kršćansku teologiju" gdje je temi trojstva posvećeno preko 70 stranica.......povijest nauke o trojstvu od  patrističkog vremena do suvremenih teoloških razmatranja Karla Bartha i Reinera.....ali, kao što rekoh, tebi to nije relevantno i zato se nema smisla upuštati u tako tešku temu.
Ako iskreno vjeruješ( a mislim da je tako) u Jahvu koji je Bog i koji nema Sina, onda vjeruj u to i dalje i ja to poštujem i ne želim te uvjeravati u suprotno.
Lijep pozdrav.
Pozdrav Šimšon. Aktivan sam ali ne toliko, nema pravih sugovornika. Znam da je tvoja vjera jaka i služi te u životu i drago mije zbog toga. Ti si valjda jedini od onih koji stvarno žive svoju vjeru koiko sam ih do sad upoznao na forumima.
Osobno mi ne smeta i jača tema, dapače. 
Znam za primjer koji navodiš. Da, bog veli "načinoo čovjeka po našem imidžu, nama slićnog"...Ali odmah iza veli "I napravi Bog ćovjeka". Bog se obratio u množini ali je on glavni akter. ne spominje se poimence publika kojoj se obraća. Židovski je pristup tomu da se obratio anđelima jer jedino su oni oko njega, njegova svita ili kak se prevodi , vojska. 
Znam kako kršćani vole taj primjer ali to je samo "wishful thinking" da se obraća Isus i Duhu svetom. Publika je mnogobrojnija, nije nužno samo od dvojice niti se po tekstu vidi. 
Nema u cijelom Tanah-u spomena o osobnom Božjem sinu ( to bi bilo idolopoklonstvo) ali ima o drugim sinovima. Bog spominje Solomona kao svog sina, spominje i cijeli narod Izrael kao svog sina, plus u množini o čemu bi se dalo tko su ti ostali navedeni.
Ne moramo se razuvjeravati, čist argumentirano raspravljati.
Živio.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by darla 14/11/2015, 13:31

Samson minival wrote:
darla wrote:A vidi Samsona, pozdrav Samsone!  :)
Pozdrav Darla.
Prošle su bome godine od kako se nismo čuli.Nadam se da si dobro, da te zdravlje služi i da nisi u minusu na tekućem računu.;);););)

Bome, dugo vremena  :). Odlicno hvala na pitanju, a Hrvat bez kredita i koji nije u minusu, nije Hrvat  :D :D :D
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Trinity 14/11/2015, 19:23

dzepna_venera wrote:Neki postovi me podsjecaju na religiju sa net.hr 
Beskrajno premetanje iz šupljeg u prazno "moj bog je bolji od tvog" retorike.

Svako ko osjeti potrebu da moli nek to čini kako mu najviše paše. Amen :earthhug:
Ti bi sve na svoje grudi jel ? :)
Ovo je još i dobro kako je znalo biti. :]
I stalno te mislim pitati šta su to bobe (ili tako nešto, ne da mi se listati naprijed ), nešto slično krunici ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 14/11/2015, 19:33

:^0 ..privinuti na grudi??
 Pa da. Svima treba zagrljaj i puno ljubavi :)

Japa mala sa 108 bobica.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Trinity 14/11/2015, 19:57

Samo to ? Šta sad, da googlam ?  👅
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Trinity 14/11/2015, 20:00

Joj, opet moram brisati svečev spam.  👅
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 14/11/2015, 20:08

Trinity wrote:Samo to ? Šta sad, da googlam ?  👅

Pikam na mob pa nema texta, za plahtu pitaj Samsona :D

Molitva i meditacija pomazu u kontroli brbljavog uma i ciscenja mentalnog smeca kojim se zatrpavamo.
Najbolje vrijeme za mentalno ciscenje je pred spavanje, a za dobiti informacije vazne za dan je rana zora.

Toliko od mene. Kolege su zaduzeni za citate proroka i objasnjavanje znacenja kroz njihove naocale, koje ne moraju nuzno biti i oprane.. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Guest 14/11/2015, 20:10

Trinity wrote:Joj, opet moram brisati svečev spam.  👅
Svetac ne spama, on samo naglašava važnost svakodnevnog vježbanja reprodukcije!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 14 Empty Re: Molitva

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 14 of 54 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 34 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum