ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Društveno-ekonomski sustavi

Page 10 of 32 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 21 ... 32  Next

Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 23/10/2014, 13:30

Sora wrote:znači od oko 200 država u svijetu njih 5 ima besprijekorni kapitalizam ?
meni je  TO smješno

Naprotiv, to je DOKAZ da kapitalizam realno funkcionira i može funkcionirati u praksi ukoliko se postavi na ispravan način, dok su apsolutno svi eksperimenti sa socijalizmom neslavno propali prije ili kasnije, bilo da su imali pokoje desetljeće lažnoga i neodrživog prosperiteta ili ne.

Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 23/10/2014, 13:31

Sora wrote:to je poštivanje građanskih prava i sloboda

Ovo je oksimoron, govoriti o individualnim "pravima" i "slobodama" u kolektivističkom društvu...
Jake građanske slobode i prava, gdje ode glava ako javno kritiziraš vlast i sistem ili ako te čuje jedna od "uhoda".
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 23/10/2014, 14:27

Koje bi to objektivno dobre strane bile u socijalizmu, brando, a da nisu bolje, veće, jače, smješnije, ukusnije, sigurnije i slobodnije u kapitalizmu?( osim umjetnosti, jer se ona najbolje napaja patnjom)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 23/10/2014, 15:51

aben wrote:Koje bi to objektivno dobre strane bile u socijalizmu, brando, a da nisu bolje, veće, jače, smješnije, ukusnije, sigurnije i slobodnije u kapitalizmu?( osim umjetnosti, jer se ona najbolje napaja patnjom)

Prva koja meni pada na pamet je - manjak stresa.  :queen:
Kad ti država oduzme neovisno odlučivanje i skine svu odgovornost s tvoje grbače, ne sekiraš su puno ni oko čega. Nemaš bogznašto u materijalnom smislu, ali si skuliran jer znaš da je dovoljno biti poslušnik i ići "niz struju". Ne trebaju ti ni dvojbe, ni osobno mišljenje ni ništa slično što obično donosi stres i konflikt - država odlučuje i misli za tebe, a ti si tek kotačić u sustavu.
Kratkoročno ti je super, barem dok sustav ne ode kvragu zbog neodrživosti.
Zato na Kubi imaš hrpu siromašnih ležernih stogodišnjaka.  :starac
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 23/10/2014, 15:55

Šalu na stranu,
ostavljanje nekih segmenata društva državi pokazalo se u određenim primjerima pozitivnim, barem zakratko.
Recimo, ja osobno ne bih u potpunosti privatizirao zdravstvo, socijalu, a ni školstvo.
Jačao bih privatni sektor i u jednom i u drugom segmentu, ali bih pazio da osnovno zdravstvo i obrazovanje budu ipak dostupni svima i da ne budu "smeće", kao što je slučaj primjerice u SAD-u, već da zadovoljavaju neki minimum.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 23/10/2014, 18:21

ah, izbrisalami se poruka na mobu, mrzin se parafrazirati al ukratko, 

sićan se redova isprid dućana za crni kruh, ljudi komentiraju kako ih samo socijalizam štiti od imperijalizma :(

moran reći da ni ja nisan anarhist, zbog nepromjenjive ljudske prirode i neapsolutnosti slobode, al
zaista ne vidin manu u negative income taxa koi bi u jednom potezu riešia mirovine, socijalu (mirovine jesu socijala) invalide, trudnice i sl.

nadam se da si mislia osnovno zdravstvo i osnovno školstvo- nikako srednjoškolsko i visoko, s tim da to osnovnoškolsko bude s vaučerima, da se osigura kakva takva tržišna utakmica jer su nan škole ajme majko moja mila i dobra. i čak uz vaučere, one would dobro se oznoia dok me ne uvjeri da sve škole ne triba sravnit sa zemljon. (ted talk, sir ken robinson)

inače, zdravstvo privatizirati. nema razloga zašto ne.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 24/10/2014, 09:55

aben wrote:ah, izbrisalami se poruka na mobu, mrzin se parafrazirati al ukratko, 

sićan se redova isprid dućana za crni kruh, ljudi komentiraju kako ih samo socijalizam štiti od imperijalizma :(

moran reći da ni ja nisan anarhist, zbog nepromjenjive ljudske prirode i neapsolutnosti slobode, al
zaista ne vidin manu u negative income taxa koi bi u jednom potezu riešia mirovine, socijalu (mirovine jesu socijala) invalide, trudnice i sl.

nadam se da si mislia osnovno zdravstvo i osnovno školstvo- nikako srednjoškolsko i visoko, s tim da to osnovnoškolsko bude s vaučerima, da se osigura kakva takva tržišna utakmica jer su nan škole ajme majko moja mila i dobra. i čak uz vaučere, one would dobro se oznoia dok me ne uvjeri da sve škole ne triba sravnit sa zemljon. (ted talk, sir ken robinson)

inače, zdravstvo privatizirati. nema razloga zašto ne.

Naravno.
A što se tiče visokog obrazovanja, tu bi po meni najbolje bilo ustrojiti ga kroz model javno-privatnog partnerstva (kao u SAD-u), uz inovacijsku kulturu i patentiranje kao ključne poveznice s realnim gospodarskim sektorom.
Ali od toga smo svjetlosne godine daleko i to možemo samo sanjati sve dok se ne riješimo pogubnog utjecaja političkih stranaka na društvo, te njihove "diktature ispodprosječnosti".
Tek ako bismo ustrojili održivu tržišnu utakmicu u gospodarskom sektoru s istim pravilima igre za sve, koja bi generirala i potrebu za stručnim kadrovima (ne samo poduzetnicima, već i znanstvenicima) onda bismo mogli govoriti o povoljnom okruženju za kvalitetnu privatizaciju obrazovanja.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 10:47

ne znam kako je sad u americi, al se sićan jednog videa na jutubu di je friedman govoria da su onda, 70ih, siromašni izdvajali da bi se bogati školovali :)

malo o patentima

"patent je državno garantirani monopol na proizvodnju nekog proizvoda ili usluge. Osim što su nam uglavnom poznati neki ekonomski nepoželjni efekti monopola u nekoj industriji, ono što još važnije jest da patenti izravno krše pravo na privatno vlasništvo ogromnom broju ljudi. Kada država nekom pojedincu prizna patent na neki proizvod, ona time efektivno zabranjuje cijelom stanovništvu da svoje vlasništvo koristi kako bi proizvelo takav proizvod. Prema tome, koncept patenta je izravnom konfliktu s pravom na privatno vlasništvo."



http://tkojejohngalt.wordpress.com/2014/10/17/zasto-ne-postoji-intelektualno-vlasnistvo/

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:02

Bran_Do wrote:
aben wrote:Koje bi to objektivno dobre strane bile u socijalizmu, brando, a da nisu bolje, veće, jače, smješnije, ukusnije, sigurnije i slobodnije u kapitalizmu?( osim umjetnosti, jer se ona najbolje napaja patnjom)

Prva koja meni pada na pamet je - manjak stresa.  :queen:
Kad ti država oduzme neovisno odlučivanje i skine svu odgovornost s tvoje grbače, ne sekiraš su puno ni oko čega. Nemaš bogznašto u materijalnom smislu, ali si skuliran jer znaš da je dovoljno biti poslušnik i ići "niz struju". Ne trebaju ti ni dvojbe, ni osobno mišljenje ni ništa slično što obično donosi stres i konflikt - država odlučuje i misli za tebe, a ti si tek kotačić u sustavu.
Kratkoročno ti je super, barem dok sustav ne ode kvragu zbog neodrživosti.
Zato na Kubi imaš hrpu siromašnih ležernih stogodišnjaka.  :starac
Dakle 
 1" tvrdi da socijalizam uzrokuje stres a drugi veli ma neeeeee ..nego dosadu i manjak konflikta 
   A DA SE DOGOVORITE OKO NEČEGA 
    Jer gledano ljudski , ogromna je razlika . Jel tako ? 
     Inače, posto je uporaba antidepresiva u stalnom porastu . Jab radje bila za dosadu,
  2. Ok 
   U socijalizmu drzava ti sve riješila. Nemaš kaj misliti, jebe ti se jel Madžarska ima more.itd 
    Reci mi Abene , koji si pametan i to ti priznam,ZA ČEGA SE TREBALO ONNDA  U SOCIJALIZMU BUNITI . 
  Da mogu reci da je predsjednik kućnog savjeta krokodilske car? .? 
   

U tome je poanta Abene.  
Na dobrom si tragu... 
Promisli ... Sto se onda  moze osloboditi u čovjekovu duhovnom svijet ako nema svakodnevnih pizdarija za egzistenciju ?
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:03

Inače da , radje na Kubi stogodišnji siromah 
Nego milijunaš kojeg odnese  hercklop nakon 56.te

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:06

M
aben wrote:ne znam kako je sad u americi, al se sićan jednog videa na jutubu di je friedman govoria da su onda, 70ih, siromašni izdvajali da bi se bogati školovali :)

malo o patentima

"patent je državno garantirani monopol na proizvodnju nekog proizvoda ili usluge. Osim što su nam uglavnom poznati neki ekonomski nepoželjni efekti monopola u nekoj industriji, ono što još važnije jest da patenti izravno krše pravo na privatno vlasništvo ogromnom broju ljudi. Kada država nekom pojedincu prizna patent na neki proizvod, ona time efektivno zabranjuje cijelom stanovništvu da svoje vlasništvo koristi kako bi proizvelo takav proizvod. Prema tome, koncept patenta je izravnom konfliktu s pravom na privatno vlasništvo."



http://tkojejohngalt.wordpress.com/2014/10/17/zasto-ne-postoji-intelektualno-vlasnistvo/
Nije 
To je privatno intelektualno vlasnistvo 
 Ne kužim zakaj se tu sjeti friedmana jer su te teze meni bliže, to je blizu socijalistima 
 Bi mi objasnio jel ti to podržavaš i kako to da odjednom podržavaš antillberalan stav
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:08

Bran_Do wrote:
Sora wrote:to je poštivanje građanskih prava i sloboda

Ovo je oksimoron, govoriti o individualnim "pravima" i "slobodama" u kolektivističkom društvu...
Jake građanske slobode i prava, gdje ode glava ako javno kritiziraš vlast i sistem ili ako te čuje jedna od "uhoda".
Gle, imala sam uvijek slobodumlje kao princip
 U sociajalizmu sam bila ista takva kao danas 
Jedino sto mi se dogodilo je da nisam napredovala u SKJ ..:P
 I bolje 
Sad bi se tukla po glavi kud sam potekla vrijeme uzaludu
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 11:09

pa,
na makro razini zbog neodrživosti- ka da ja prodan stan i počnen kupovati aute, kockati, bezbrižno odsjedati u hotelima...trajalo bi mi deset dana. onda se počnen zaduživati i potraje još pet dana.

na osobnoj razini zbog neslobode da učinin šta želin, da buden gospodar svoje sudbine, da stanen na kantun i da zagovaran bilo što...ono ima toga..

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 11:12

Sora wrote:M


Nije 
To je privatno intelektualno vlasnistvo 
 Ne kužim zakaj se tu sjeti friedmana jer su te teze meni bliže, to je blizu socijalistima 
 Bi mi objasnio jel ti to podržavaš i kako to da odjednom podržavaš antillberalan stav
ne, friedman e objašnjava kako "besplatno" školovanje odgovara bogatima, jer im tako siromašna baza financira školovanje, intelektualno vlasništvo je druga priča.

patenti koče razvoj, pročitaj članak pa mi reci jel stvar antiliberalizma. sloboda moje šake staje tamo di počinje tuđa brada.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:15

Ne sad ti je nesloboda 
Prvo zbog ekonomije , tko nema para nema slobode 
Ako ja moram razmišljati na dnevnoj bazi kako ću potrošiti tih 50 kuna koje mi osta u za potrošiti jel to slobodaI zatim u Hrvatskoj nema slobode jer se na na nacionalsocijalizmom kod nas razvijao kao prijelaz iz socijalizma u kapitalizam i jako je vazno politička podobnost 
I dan dana
A da ne velim da jednog vjernika nemos poslati u kurac , jer su sad jači od ateista 
I da jednog branitelja nemos uvjeriti i mnoge gluposti kojima je je opsjednuti
 To su te ograničavajućeg socijalne zabrane koje traže konformizAm jer se nemos boriti s vjetrenjačama
Ali mi zato ne pričaj o slobodama
U socijalizmu nisam imala te potrebe napadati određene skupine, sad mi je uzaludan
Osim tu
A jebes to .. anonimno

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sora 24/10/2014, 11:18

Nisi mi odgovorio za čega se u socijalizmu trebalo buniti 
Ha?

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 11:22

evo, naša san; https://www.youtube.com/watch?v=w3-_r_t7AZU

nisan gleda, al mislin da je tu, ovo za friedmana.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 11:29

Sora wrote:Ne sad ti je nesloboda 
Prvo zbog ekonomije , tko nema para nema slobode 
Ako ja moram razmišljati na dnevnoj bazi kako ću potrošiti tih 50 kuna koje mi osta u za potrošiti jel to slobodaI zatim u Hrvatskoj nema slobode jer se na na nacionalsocijalizmom kod nas razvijao kao prijelaz iz socijalizma u kapitalizam i jako je vazno politička podobnost 
I dan dana
A da ne velim da jednog vjernika nemos poslati u kurac , jer su sad jači od ateista 
I da jednog branitelja nemos uvjeriti i mnoge gluposti kojima je je opsjednuti
 To su te ograničavajućeg socijalne zabrane koje traže konformizAm jer se nemos boriti s vjetrenjačama
Ali mi zato ne pričaj o slobodama
U socijalizmu nisam imala te potrebe napadati određene skupine, sad mi je uzaludan
Osim tu
A jebes to .. anonimno
vidi, sloboda se širi s realnim mogućnostima; danas možeš zasukati rukave koliko želiš i pokušati zaraditi. ne jamčim ti uspjeh, kao što ti ne jamčim da te auto ne će zdimiti na putu do posla.

nemaš slobodu vrijeđati ljude, bar ne tako direktno :)

činjenica da ti nisi imala potrebu ići uzvodno, ne znači da nije neko drugi. 

evo ti razlika između kapitalizma i socijalizma u širem smislu:

u kapitalizmu smiš i možeš (ako možeš) advocitari kapitalizam ili socijalizam,
u socijalizmu ne smiš i ne možeš advocirati ništa osim socijalizma.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by aben 24/10/2014, 11:33

Sora wrote:Nisi mi odgovorio za čega se u socijalizmu trebalo buniti 
Ha?
ma jesam, ono o održivosti i ono o slobodi.

dakle, ako si na srednjoj funkciji u socijalizmu i dobro ti je- moraš se buniti jer moraš znati da nije održivo i da će ti djeca gladovati

ako nisi na funkciji i nije ti dobro u socijalizmu, moraš se buniti jer ti nije dobro, a to ne smiš reći  i posljedično, ne možeš popraviti.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 24/10/2014, 11:55

Sora wrote:Inače da , radje na Kubi stogodišnji siromah 
Nego milijunaš kojeg odnese  hercklop nakon 56.te

Upravo suprotno.
bolje jednu minutu slobodno i časno, sa životom te minute u svojim rukama koliko je to moguće,
nego sto godina kao fukara i dojenče, koje je ovisno o odlukama partijskog vrha i kolektivizmu.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Bran_Do 24/10/2014, 11:57

Sora wrote:  2. Ok 
   U socijalizmu drzava ti sve riješila. Nemaš kaj misliti, jebe ti se jel Madžarska ima more.itd 
    Reci mi Abene , koji si pametan i to ti priznam,ZA ČEGA SE TREBALO ONNDA  U SOCIJALIZMU BUNITI . 

Pa zato što će ta ista država od višak vrijednosti koji ja pošteno zaradim uzeti putem visokog poreza, te preraspodijeliti i dati nekoj fukari koja ne želi raditi, koja "ladi jaja" i ima partijsku knjižicu, sve u ime nekakve "socijalne pravde".
A svatko treba i mora dobiti onoliko koliko zasluži svojim radom, inteligencijom, sposobnostima.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Društveno-ekonomski sustavi - Page 10 Empty Re: Društveno-ekonomski sustavi

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 10 of 32 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 21 ... 32  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum