ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 6 of 50 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 2/10/2023, 17:43

Inače, Rusima toliko dobro ide da s vremenom sve više ekonomskih podataka proglašavaju tajnom. 

Zbog visokog deficita su ove godine prestali objavljivati mjesečne podatke o ispunjenju proračuna i sve analize koje možete pročitati primjerice na stranicama Reutersa i slično su dobivene posredno, preračunom podataka koji se još objavljuju (o privatnoj potrošnji, PDV-u, koliko se mjesečno smanjuje ruski stabilizacijski fond i slično). 

Prošle godine kad su cijene energije bile najviše su Rusi trubili da su u ogromnom suficitu, a čak ni to nije bila istina jer su zapravo odlagali plaćanje socijalnih transfera za sami kraj godine - na kraju su godinu završili u minusu od 2,3% BDP-a.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Canvas

Ostali bitni ekonomski pokazatelji u koje Rusi više ne daju uvida su proizvodnja nafte, bilanca plaćanja, vanjska trgovina, struktura proračuna, carine nakon nedavne promjene formule, itd...

Tako da da, i mene bi zanimalo otkud @AlphaOmegi podaci o rekordnom ruskom izvozu.

Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 2/10/2023, 18:22

RUSIJA će u 2024. izdvojiti gotovo trećinu proračuna za obranu, pokazuju dokumenti Kremlja. Također planira povećati zaduženje države kako bi u narednim godinama mogla financirati takozvanu "specijalnu vojnu operaciju", piše Sky News.
Moskva navodno računa na to da će se prihodi od nafte i plina oporaviti na razine od prije invazije. Tako će sljedeće godine potrošnja za "nacionalnu obranu" ruskog proračuna iznositi ukupno 10.78 trilijuna rubalja, prema dokumentima ministarstva financija. 2021., prije invazije na Ukrajinu, potrošnja za obranu je činila 14.4% ukupne potrošnje, dok je sljedeće godine porasla na 17.7%. 
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30953
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 2/10/2023, 18:36

Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...

Rusija ušla među top 10 svjetskih gospodarstava
Tu, međutim, dolazi do značajnih promjena na svjetskoj ekonomskoj ljestvici.

Naime, na osmo je mjesto po veličini ekonomije u prošloj godini izbila Rusija koja još u 2021. godini nije ni spadala među top 10 najvećih svjetskih ekonomija, budući da je zauzimala 11. mjesto. Ruski je BDP u 2022. godini, prema podacima Svjetske banke, iznosio nešto više od 2,2 bilijuna dolara, dok je još u 2021. godini bio manji od 1,8 bilijuna dolara.

Rusija je time, unatoč sankcijama, uspjela preskočiti i Italiju, koja je u prošloj godini, s BDP-om tek nešto većim od dva bilijuna dolara, pala na 10. mjesto svjetske ljestvice po veličini ekonomije. Godinu ranije nalazila se na osmom mjestu.

[size=42]Skok Rusije na rang listi svjetskih ekonomija iznenađuje ako se zna da su Moskvi, zbog agresije na Ukrajinu, uvedene sankcije. Ipak, [/size][size=42]Ljubo Jurčić[/size][size=42], profesor emeritus na zagrebačkom Pravnom fakultetu i nekadašnji hrvatski ministar gospodarstva, kaže da rast Rusije na globalnoj ljestvici ne treba nužno dovoditi u vezu sa sankcijama koje je Moskvi uveo Zapad.[/size]


[size=41]Rusija je jako povećala proizvodnju oružja i ta proizvodnja sada čini velik dio, možda i 10 posto, njenog BDP-a. Osim toga, visoke cijene nafte - a Rusija je veliki proizvođač i izvoznik tog energenta - koristile su ruskom BDP-u. Nemojmo zaboraviti i da je Rusija lani jako povećala trgovinu sa zemljama u razvoju, koje joj nisu uvele sankcije“, objašnjava Jurčić za Euractiv.[/size]
[size=41]Drugim riječima, koliko god to grubo zvučalo, moglo bi se reći da su rat i njegove ekonomske posljedice, poput divljanja cijena nafte, čak i koristile ruskom gospodarstvu. Cijela priča, naravno, ima i svoje naličje, a među njima su i pad Rusije u recesiju u 2022. godini, zatim, pad vrijednosti ruske valute i okretanje Moskve prema Kini, Sjevernoj Koreji, Indiji, Iranu, Kubi i ostalim zemljama u razvoju, uz istodobno svođenje ekonomskih odnosa sa Zapadom na minimum.[/size]

[size=42]I Kanada preskočila Italiju[/size]



A ima da netko propada u Evropi
https://www.poslovni.hr/svijet/alarmantno-najmocnija-privreda-europe-propada-4411204
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5251
2023-08-31


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 2/10/2023, 19:04

debotoijusto wrote:RUSIJA će u 2024. izdvojiti gotovo trećinu proračuna za obranu, pokazuju dokumenti Kremlja. Također planira povećati zaduženje države kako bi u narednim godinama mogla financirati takozvanu "specijalnu vojnu operaciju", piše Sky News.
Moskva navodno računa na to da će se prihodi od nafte i plina oporaviti na razine od prije invazije. Tako će sljedeće godine potrošnja za "nacionalnu obranu" ruskog proračuna iznositi ukupno 10.78 trilijuna rubalja, prema dokumentima ministarstva financija. 2021., prije invazije na Ukrajinu, potrošnja za obranu je činila 14.4% ukupne potrošnje, dok je sljedeće godine porasla na 17.7%. 
Malo opširnije - po prvi put u povijesti će Rusi više izdvojiti za obranu nego za socijalne potrošnju (mirovine, plaće i sl.).

Troškovi za obranu rastu za čak 70% i dostigli su 6,8% ruskog BDP-a. To je još uvijek daleko od SSSR-a koji je izdvajao 12-14% BDP-a, ali daleko više nego zapadne zemlje što pokazuje da Rusi prelaze na punu ratnu ekonomiju i tzv. vojni kejnzijanizam - podsticanje ekonomskog rasta kroz povećanu vojnu potrošnju. Ukupni rashodi proračuna rastu za više od četvrtinu odnosno 26%.

Manje će se izdvajati za ekonomske projekte i poticaje industriji dok su preostala dva velika segmenta proračuna (zdravstvo i obrazovanje) ostali na istoj razini.

Proračun je pravljen uz sljedeće pretpostavke - ruska rublja neće biti slabija od 90 za dolar, cijena ruske nafte Urals će biti 85$, a rast ruskog BDP-a će biti 2,3% i to su najveći rizici za ispunjenje proračuna (trenutno je rublja slabija, nafta jeftinija, a prognozirani rast manji). Osim toga, svi ti planovi vlade se ne podudaraju s planovima ruske centralne banke koja će sigurno stezati monetarnu politiku kako bi barem donekle obuzdala inflaciju.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 0923Russiamacrobudget2024drafBBG
Piglet
Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 2/10/2023, 19:09

Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
Piglet
Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 2/10/2023, 21:03

ovi debilni republikanci blokiraju pomoć Ukrajini, zahtjevaju od Bidena da zaštiti USA granicu kao što štiti UKR granicu 
 
debilni woke demokrati koji razjebavaju USA, i debilni Republikanci koji uvjetuju spašavanje Amerike sa spašavanjem Ukrajine

to tada ode još jeda Ruski 203 mm Pion ili je 152mm Giants skoro pa isti k


_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21528
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/10/2023, 21:11

AssadNaPodmornici wrote:ovi debilni republikanci blokiraju pomoć Ukrajini, zahtjevaju od Bidena da zaštiti USA granicu kao što štiti UKR granicu 
 
debilni woke demokrati koji razjebavaju USA, i debilni Republikanci koji uvjetuju spašavanje Amerike sa spašavanjem Ukrajine

Pa nek zaštiti. Šta je sad problem ? Neće da zaštiti granicu a oće pare od ljudi ( poreznih obveznika SAD ). Imaju i pravo. Tamo ratuje u nekoj žnj zemlji a problem mu je vlastitu granicu zaštiti a šta je obaveza države. Tko je tu lud ?
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 2/10/2023, 21:18

Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
četnik, četnikuje.

bdp rusije je bio 1700 milijardi dok je kilave italije bio preko 2000 milijardi.

srbi su luzeri rođenjem, glupi okolišim a skloni homo ktštenjem.

rusija je popušila, prvim vojnikom koji je ušao u ukrajinu.

sada je samo pitanje reparacija i odšteta koje će rusija platiti. i kako će to platiti.

srblje i rusofili na aparatah

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53378
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 2/10/2023, 21:47

veber wrote:
Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
četnik, četnikuje.

bdp rusije je bio 1700 milijardi dok je kilave italije bio preko 2000 milijardi.

srbi su luzeri rođenjem, glupi okolišim a skloni homo ktštenjem.

rusija je popušila, prvim vojnikom koji je ušao u ukrajinu.

sada je samo pitanje reparacija i odšteta koje će rusija platiti. i kako će to platiti.

srblje i rusofili na aparatah

Erst Amerika, dann die Ukraine

Der US-Kongress kann den Shutdown der Regierung verhindern. Für Kiew soll es jedoch zunächst kein frisches Geld geben. Um weitere Ukrainehilfen zu ermöglichen, werden Joe Bidens Demokraten einen hohen Preis zahlen müssen.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 2/10/2023, 23:13

Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
Da to je istina. Samo mene uznemirava ako propadaju, kako idu naprjed a evropske ekonomije nazad?
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5251
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 3/10/2023, 12:27

Na fronti se ništ posebno ne dešava. Ukrajinska ofenziva je konačno doživila zamor... Ono što sam moga upratiti je ukratko:

- Rusi su u napadima kamikaza dronovima i krstarećim projektilima pogodile dio ciljeva u Krivom Rogu (tu je konkretno napadnuta vojna zračna baza Dolgintsevo), u regiji Nikolajev, u regiji Kherson... čak je bilo udara i na Zmijski otok. Oštećena su i dva pontonska mosta preko rijeke Oskil na području Chasov Yara.
-ruske snage čini se idalje drže inicijativu i napadau, uz jaku topničko-raketnu podršku kao i podršku borbenih helikoptera iz pravca Orikhovo-Vasylivke prema Minkivki i iz pravca Zaliznyanske prema Pryvillyi.
-također su pokrenuli napad u pravcu Petropavlivke i Kucherivke.
-vode se borbe na području između mjesta Stepova Novoselivka (OS Ukrajine) i Kyslivka (OS RF).
-ruske snage pokrenule napad na ukrajinske položaje između mjesta Miasozharivka i Andriivka (LNR). Nema jasnog epiloga, borbe još traju, čini se.
-ruske snage su u napadu kod Andriivke južno od Bakhumta. Ovdi su do pri nekoliko dana Ukri imali inicijativu, čini se da je i to zamrlo.
-ruske snage ostvarile manji napredak sjeveroistočno od mjesta Urozhaine i južno od mjesta Novoandriivka.
-ukrajinske snage sa druge strane pokrenule napad iz pravca Hryhorivke i Bohdanivke prema Dubrovo-Vasylivki.


To je manje-više to. I tako će i biti do rasputitse.  :)

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10322
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 3/10/2023, 12:59

Oholo Mudovski wrote:
Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
Da to je istina. Samo mene uznemirava ako propadaju, kako idu naprjed a evropske ekonomije nazad?

Baš si glup. Istina je da Rusija propada, samo što Italija i EU propadaju brže. 
U jednom trenutku ukupna propast onih koji propadaju brže mora postat veća od propasti onih koji propadaju sporije. Čista matematika.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 3/10/2023, 13:04

Ne propada Italija. Ništa se tu bitno ne dešava. Malo proračunski problemi i tako to. Ima ovi tamo u središnjoj evropskoj banci pa neka im daju pare da ne propadnu proračunski skroz.

Jedino ne znam šta će ostat za malog prgešu iz Kijeva ako EU bude pare morala davat za spašavanje Italije.
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 3/10/2023, 13:23

Britanija više ne može pomoći Ukrajini isporukama oružja, ali za sada može pomoći novcem, izvješćuje britanski medij The Telegraph pozivajući se na predstavnika zapovjedništva Oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva.

“Donirali smo gotovo sve što smo mogli priuštiti. Naši preostali tenkovi Challenger 2 bit će nadograđeni na Challenger 3. Trebaju nam za to. Što više tenkova poklanjamo, to ih manje imamo”, kazao je sugovornik spomenutog medija, dodajući kako će „nastaviti tražiti oružje koje se može prebaciti u Ukrajinu, ali sada su im (Ukrajini) potrebni sustavi protuzračne obrane i topničke granate“, a „jednom i drugom kod nas je došao kraj.”

Istodobno, London ne odustaje od svoje obveze pružanja vojne pomoći Ukrajini u iznosu od 2,3 milijarde funti (2,8 milijardi dolara po tečaju) tijekom ove godine, ali “to ne znači prijenos britanskog oružja” za ovu godinu u tom iznosu. Izvor je dodao da će britanska vlada aktivnije tražiti od drugih država proširenje vojne i financijske potpore Kijevu.
A imate 200 vojnika za poslat na Kosovo i radit veliku Albaniju i širit neoosmanizam na Balkanu. To imate a ?
RayMabus
RayMabus

Posts : 179467
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 4/10/2023, 07:03

Oholo Mudovski wrote:
Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
Da to je istina. Samo mene uznemirava ako propadaju, kako idu naprjed a evropske ekonomije nazad?
Ne trebaš biti uznemiren jer to si ti sebi samo umislio - niti eurozona niti Europska unija još od korone nisu imali nijedan kvartal pada BDP-a na godišnjoj razini. Isto vrijedi i za Italiju koju si apostrofirao, samo Njemačka od većih privreda je imala minimalni pad. Možda najbitnije od svega je da se eurozona izborila s inflacijom koja je pala na 4% i ECB je najavila postepeni prestanak restriktivne politike što znači oporavak potražnje, jeftiniji krediti, manje kamatne stope, itd.

O stanju u Rusiji smo pisali prije pa reci - gdje ti vidiš propast europskih ekonomija općenito, a posebno u usporedbi s Rusijom? Navedi par kriterija, postavi par grafova, nemoj copy/paste nekih bezveznih vijesti koje nemaju veze s vezom.


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture2

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture
Piglet
Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 4/10/2023, 08:05

Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:
Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Propadoše
Rusija po veličini gospodarstva pretekla Italiju,

Kako to kako to, nije mi jasno...
:tu 
Drago mi je da se slažeš s nama pa stavljaš vijest da je Rusija, zemlja od 145 milijuna stanovnika uspjela prestići Italiju s manje od 60. To dobro pokazuje red veličine privreda.
Da to je istina. Samo mene uznemirava ako propadaju, kako idu naprjed a evropske ekonomije nazad?
Ne trebaš biti uznemiren jer to si ti sebi samo umislio - niti eurozona niti Europska unija još od korone nisu imali nijedan kvartal pada BDP-a na godišnjoj razini. Isto vrijedi i za Italiju koju si apostrofirao, samo Njemačka od većih privreda je imala minimalni pad. Možda najbitnije od svega je da se eurozona izborila s inflacijom koja je pala na 4% i ECB je najavila postepeni prestanak restriktivne politike što znači oporavak potražnje, jeftiniji krediti, manje kamatne stope, itd.

O stanju u Rusiji smo pisali prije pa reci - gdje ti vidiš propast europskih ekonomija općenito, a posebno u usporedbi s Rusijom? Navedi par kriterija, postavi par grafova, nemoj copy/paste nekih bezveznih vijesti koje nemaju veze s vezom.


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture2

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture
Pa jednostavno je... kada Rusko gospodarstvo u nečemu pretekne Njemačko ( BDP usklađen s paritetom kupovne moći) ili Talijansko što to znači? Da Rusko gospodarstvo propada, a Njemačko ili Talijansko ne.
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5251
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 4/10/2023, 11:18

Nije dobro.
Ima li nešto optimistično o Ukrajini da se može pročitati u medijima?
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5251
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 4/10/2023, 12:21

Oholo Mudovski wrote:Nije dobro.
Ima li nešto optimistično o Ukrajini da se može pročitati u medijima?

Evo ima:
Zahvaljujući ukrajinskom nacističkom skandalu Gunka u parlamentu, Kanađani su iznenada otkrili da već imaju spomenike SS diviziji Galicija.
Sve će ih srušiti.

Nazi monuments in Canadian cemeteries must come down


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 651b0d56bdaf4.image

While it is necessary to understand some of this history, none of it remotely excuses the memorials still standing on Canadian soil. Canadian veterans fought bravely, many were wounded and died, in order to rid the world of Nazi evil. These monuments are a filthy stain on our land and spit in the face of families who suffer the pain of grievous loss, even generations later, due to the Nazi menace.

Today, Canadians struggle with their own history. As a result, monuments and statues of once revered Canadian figures, such as Sir John A. Macdonald, are being purged because of their roles in the genocide of First Nations people.

Perhaps, then, this is also a time for Canadians of good will — Jewish, Ukrainian, German, Polish — to stand together and proclaim that these monuments of evil can no longer stand. If last week’s events are to be more than a public relations disaster, if any light can be taken from this darkness, these monuments must come down.

https://www.thestar.com/opinion/contributors/nazi-monuments-in-canadian-cemeteries-must-come-down/article_3dab17e8-86ba-5204-ae95-94d50f499621.html
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29095
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 4/10/2023, 13:32

Oholo Mudovski wrote:Pa jednostavno je... kada Rusko gospodarstvo u nečemu pretekne Njemačko ( BDP usklađen s paritetom kupovne moći) ili Talijansko što to znači? Da Rusko gospodarstvo propada, a Njemačko ili Talijansko ne.
Jednostavno je tebi kad čitaš samo naslove s portala. 


Ali ajde, kad si se uhvatio toga kao pijan plota da vidimo: ruski nominalni BDP je 2013. (prije okupacije Krima) bio veći nego talijanski. Zapravo je prilično porazno za Ruse da im je trebalo punih 10 godina da se vrate na početnu poziciju u odnosu na najsporije rastuće europsko gospodarstvo. U odnosu na čitavu EU, Rusija danas više zaostaje. 


Isto je s PPP, ruski BDP po paritetu kupovne moći je 2013. bio veći nego njemački. U odnosu na cijeli blok EU, Rusija sve više i više zaostaje.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture6
Piglet
Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 4/10/2023, 14:17

Inače, rublja je jučer i danas par puta probila simbolični prag od 100 za jedan dolar. 

Koliko je to nisko, možete vidjeti na donjem grafu - nikad u povijesti (osim par dana nakon početka invazije) nije ruska valuta bila slabija. Kad je zadnji put probijen prag od 100 u kolovozu, nastala je cijela drama - Putinov glavni ekonomski savjetnik Maksim Oreškin je za rusku novinsku agenciju Tass napisao autorski članak u kojem se obrušio na rusku Centralnu banku i posebno guvernerku Nabiulinovu zbog premekane monetarne politike.

Kako Nabiulina nije osoba koja će šutke to otrpjeti, ekspresno je odgovorila također javno - što od svih meni sereš, idi u rusku vladu jer da su oni u stanju držati budžet pod kontrolom i smanjiti deficit, ne bi bilo toliko inflatornih rizika. 

Tek kad se Putin uključio u priču i javno rekao da mu se poduzetnici žale (što je bullshit jer se skriva po cijele dane u bunkeru) da im je zbog brze promjene cijena teško predvidjeti troškove poslovanja, Nabiulina je morala prekinuti godišnji odmor i sazvati izvanrednu sjednicu odbora Centralne banke i povećati kamatne stope. Dosad su podigli kamate za 5,5 na 13%, a usporedbe radi američki FED je stao na 5,4%, a ECB na 4,5%.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture7
Piglet
Piglet

Posts : 1386
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 4/10/2023, 14:36

Piglet wrote:
Oholo Mudovski wrote:Pa jednostavno je... kada Rusko gospodarstvo u nečemu pretekne Njemačko ( BDP usklađen s paritetom kupovne moći) ili Talijansko što to znači? Da Rusko gospodarstvo propada, a Njemačko ili Talijansko ne.
Jednostavno je tebi kad čitaš samo naslove s portala. 


Ali ajde, kad si se uhvatio toga kao pijan plota da vidimo: ruski nominalni BDP je 2013. (prije okupacije Krima) bio veći nego talijanski. Zapravo je prilično porazno za Ruse da im je trebalo punih 10 godina da se vrate na početnu poziciju u odnosu na najsporije rastuće europsko gospodarstvo. U odnosu na čitavu EU, Rusija danas više zaostaje. 


Isto je s PPP, ruski BDP po paritetu kupovne moći je 2013. bio veći nego njemački. U odnosu na cijeli blok EU, Rusija sve više i više zaostaje.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Capture6
2013 se uhvatilo, zato što su 2014 počelo sa sankcijama predmnijevam...
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5251
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 6 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 6 of 50 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum