ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 50 of 50 Previous  1 ... 26 ... 48, 49, 50

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 2/1/2023, 20:09

RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.
Pa eto nikakvi domet. Pa to triba na licu mista odma s nekim sistemom zemlja zemlja ili dron kamikaza okinit.

Oni ga pune po noći negdje u pozadini i skrivaju i kad to ispali biži ća i dok ti to skužiš prođe voz a taj Himars gađa fiksne mete a ovi putuje.
Zato i pišem o nadzoru iz zraka te neutraliziranje prijetnje brzom intervencijom. Zaprečna vatra možda dohvati slučajno TOS no ako ga se locira iz zraka dron ili excalibur će odraditi svoje.
Dron i raketa zemlja zemlja ga još i lovaju tako da mu je za k šta putuje ( kad ispali sadržaj nema šta radit tu, samo je otkrio položaj i zato ga odma napušta ).

Dok ti njega nađeš, dovućeš taj Himars a to gađa fiksne mete a ovi putuje prođe voz.

To druga stvar da je on parkiran pa onda ga zbubneš al ono to bude jedno vozilo, drže ga negdi u šupi dalje od crte bojišta, po noći kad je mrak i kad se ne vidi, dovedu ga tu i ispale to i biž natrag. Tako oni pune te TOS-ove i VBR-ove s granatama punjenim bijelim fosforom. U pozadini i po mraku ga odvedu na prvu crtu da to iskenja po njima i odma crta nazad.
Pogrešno, kad ga lociraju više im ne može uteći, dovoljno je da ga dron prati i šalje kordinate. 155 mm haubica sa excaliburom će odraditi svoje, nema potrebe trošiti HIMARS projektile na to a da ne govorim da ga barjaktar sam sredi u jednom naletu no njih je sve manje, u zadnje vrijeme nisam ni vidio da djeluju  ali zato ukri imaju dronove samoubojice u vlastitoj proizvodnji koji ga mogu spržiti dok si rekao rus no pitanje je koliko takvih sustava imaju i koliko su ih u stanju proizvesti.

Šandor Winnetou

Posts : 19654
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/1/2023, 20:17

Gledam šta je uopće taj Eskalibur o kom pričaš.


[th]Guidancesystem[/th][th]Accuracy[/th]
GPS, inertial navigation
4 m CEP
https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur

Može i ovo.

To su one GPS rakete kojima gađaju samohodne haubice itd. Također. Kad ga snimi šalji.

Suštinski ovo je nekakva raketa zemlja zemlja samo šta je granata i ispaljuje se iz topovske cijevi ko i svaka granata. A to je to.

Najveći problem je taj šta oni to po noći dovuću na crtu bojišta i iskenjaju i odma bjež nazad, tako da ih je teško lovat s dronovima. Idealno je da čim počme pucat da mu odma nešto doleti kao uzvratna vatra.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/1/2023, 20:43

Ovi general Amargedon je malo pametniji od onih svojih prethodnika. Zna šta radi. Pitanje je di se to uopće puni. Ne bi me čudilo ni da se punjenje vrši u Rusiji ili na Krimu. Onda on napravi x na karti i taj dan odnosno noć oču da dođe tu i iskenja prema njima tamo. Onda izračuna vrijeme i rutu i to vozi po noći i dođe točno na taj položaj po mraku i prema njima to usmjeri i iskenja. I odma idu ća nazad.

Zato to moraš gledat da čim počme pucat da ga označiš i odma na njega nešto da ga lovi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 2/1/2023, 21:27

RayMabus wrote:Gledam šta je uopće taj Eskalibur o kom pričaš.






[th]Guidancesystem[/th][th]Accuracy[/th]
GPS, inertial navigation
4 m CEP
https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur

Može i ovo.

To su one GPS rakete kojima gađaju samohodne haubice itd. Također. Kad ga snimi šalji.

Suštinski ovo je nekakva raketa zemlja zemlja samo šta je granata i ispaljuje se iz topovske cijevi ko i svaka granata. A to je to.

Najveći problem je taj šta oni to po noći dovuću na crtu bojišta i iskenjaju i odma bjež nazad, tako da ih je teško lovat s dronovima. Idealno je da čim počme pucat da mu odma nešto doleti kao uzvratna vatra.
Nije neka tehnologija staviti na dronove termovizijske kamere  koje mogu pratiti kretanja pomoću toplinskog odraza no sve to zahtjeva i masu operatera koji bi danonoćno nadgledali svaki dio bojišnice a još više logistike koja bi to pratila. Ovaj rat je extremno skup i daleko je od svih konvecionalnih ratova koji su vođeni prije ovog rata no ako želiš pobjediti to se platiti mora.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19654
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/1/2023, 21:34

Komplicirano. To se ne koristi puno a ovaj naznači x na karti, tamo u pozadini to napune, izračunaju vrijeme puta i rutu, po noći krenu, po noći i stignu i onda iskenjaju ispred sebe to po njima na široko i bjež natrag.

Teško je njih vatat. Moraš odma. Čim počme pucat.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/1/2023, 23:19

Načelnik ukrajinske Glavne vojne obavještajne uprave (GUR) Kirilo Budanov izvijestio je 31. prosinca da ruske snage na ukrajinskim bojištima imaju značajne probleme s topničkim streljivom, koji će do ožujka postati sve izraženiji. Budanov je izjavio da su ruske snage ranije ispaljivale 60.000 topničkih granata dnevno, od datuma koji nije točno utvrđen, a sada ispaljuju tek 19.000 do 20.000 granata.

Ruske zalihe streljiva sve očajnije, sada pustoše i skladišta poslušnog susjeda: ‘Nemaju snage...‘

Tko zna koliko oni uopće tih termobaričkih raketa imaju jer kad su ovo istrošili a vjerovatno nemaju ni toga puno i onda ovako naruče pa dođe iz Rusije po noći na tu kotu i iskenja tamo i trč nazad.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 3/1/2023, 00:31

RayMabus wrote:Načelnik ukrajinske Glavne vojne obavještajne uprave (GUR) Kirilo Budanov izvijestio je 31. prosinca da ruske snage na ukrajinskim bojištima imaju značajne probleme s topničkim streljivom, koji će do ožujka postati sve izraženiji. Budanov je izjavio da su ruske snage ranije ispaljivale 60.000 topničkih granata dnevno, od datuma koji nije točno utvrđen, a sada ispaljuju tek 19.000 do 20.000 granata.

Ruske zalihe streljiva sve očajnije, sada pustoše i skladišta poslušnog susjeda: ‘Nemaju snage...‘

Tko zna koliko oni uopće tih termobaričkih raketa imaju jer kad su ovo istrošili a vjerovatno nemaju ni toga puno i onda ovako naruče pa dođe iz Rusije po noći na tu kotu i iskenja tamo i trč nazad.
nemaju puno, dosta su ih pržili u prvih par mjeseci rata.

naravno ne treba zaboraviti da Rusija ipak ima treću najmoćniju vojnu industriju svijeta, čak i ovakva razrušena Ruska vojska nije više druga vojska svijeta ali je i dalje treća vojna sila na svijetu,

Rusi su "ispucali" većinu i krstarećih i balističkih raketa i većinu granata, i većinu pametnih granata(Krasnopol) i većinu termobaričkih projektila, i većinu svojih GPS projektila za sustave Tornado(slična šema kao HIMARS) međutim Rusi imaju i dalje treću vojnu industriju na svijetu, tako da mogu održavati ovakav nivo rata i razaranja rekao bih ...nažalost još godinama ako ne i više. Tako da Ukraina će trebati 2023 izaći iz rata. Idealno bi bilo nekim pobjedama na terenu, gdje bi kako je Dijagram rekao, došlo do mirovnog sporazuma gdje bi se Rusi povukli sa većine osvojenog teritorija vratili na granice od 24.veljače.2022(prije rata)


malo sa terena

neko rokanje Ruskih tenkova negdje na istoku


ruski vojnici komentiraju nešto u stilu da je HIMARS pogodio valjda neko njihovo manje skladište


Rusi još kukaju i nabrajaju zbog zadnjeg udara HIMARS projektilima



Na ovom videu Ruski dronovi šalju kordinate svojoj artiljeriji koja uništava najmanje jedno UKR vozilo

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20872
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 3/1/2023, 00:38

Baš gledam di je ta Makiivka jer ja uopće nemam pojma di je šta jer te livadne bitke nikako ne zanimaju toliko. Da me pitaš u čijim je rukama Donbas ni to ne znam. Ruskim valjda.

https://www.google.com/maps/@48.0207373,38.07161,10z

60-ak kilometara zračna linija do ruske granice a sve je nizina dakle to nema prepreka pa to onda možeš računat ka pravac.

Te termobaričke nisu inače masovna proizvodnja tako pošto to nemaju ovi iz Donbasa nego samo Rusija onda to njima dolazi iz Rusije po noći da ih ne snime. Dođu po noći i iskenjaju se di taj general kaže i odma nazad. Tako to funkcionira. Uglavnom tako, više manje.

Napomena : Eto ne znam niti kako se grad zove pa san gore napisa Donbas a to je ime regije. Donjeck. Sad san vidija kad san ponovo pogleda na kartu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 3/1/2023, 00:51

Nezgodno bi bilo ako imaju kakvog inžinjera pa mu padne na pamet isto šta i meni pa umjesto TOS sistema samo napravi lanser s dvi cijevi koja može na manji kamion i onda tako po dvi te rakete i samo odvozii do ulice il tih rovovskih položaja i rokne prema njima tamo i nema ih više.

To ne bi nikad slomija jer je jeftino i razbacano na sve strane i po dvije takve koje uništavaju živu silu pri prodoru tvoje vojske naprijed.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175450
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 3/1/2023, 15:06

https://twitter.com/NOELreports/status/1610209327851229186?s=20&t=TSgiYAXGWpyG1ujbLG-YaQ


Takticki problemi za ruskog vodju placenika.

Mi ih tjeramo, a oni ne zele pobjeci.

A sto je najgore, pucaju po nama svim i svacim.

Bagra ukrajinska nacisticka.

Iz ovog se vidi o kakvom se glupsonu radi, i taj im je jedan od najboljih.

Strava!
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18695
2015-08-09


darth_vader and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 3/1/2023, 16:35

Mali osvrt na rusku taktiku dok tema miruje zbog smanjene aktivnosti na bojistu.

Svi mjesecima gledamo klipove wagnerovih "napada" na Bakhmut.
Redovito se radi o manjoj borbenoj skupini maksimalno razine voda, najcesce i dijela voda.
Borbenotakticke radnje koje mozemo u kratkom vremenu vidjeti, ponasanje vojnika ili skupine na terenu 
kazuju nam puno toga.
Jos nisam uocio povezanu, uigranu, obucenu skupinu koja se vojnickim nacinom ponasa na bojistu.
Sve sto sam do sada vidio priuceni su ljudi ili cak ni priuceni nego potpuni amateri koji jedva da su
osposobljeni djelovati iz svojih kalasnjikova.
Skupina ili vod koji se krece negdje, valjda prema crti ukrajinske obrane, kao krdo africkih bivola
jer tako otprilike izgledaju sa snimaka dronova.
Ne vidim vodju,. ne vidim komunikaciju medju njima, ne vidim raspored, vojnicki raspored, 
nema razvoja strijelaca, nema kolone, nema odvojenih skupina koje se krecu bojistem.
Samo kretanje , izgled , ponasanje na tlu ukazuje na amatere ili priucene vojnike.
Moguce su naprijed dva tri placenika s nekim iskustvom, ali ni oni nisu obuceni kao vojnici
ne krecu se pravilno, ne vode skupinu(vod), ne zapovijedaju, gotovo da ne komuniciraju s ostalima.
Takvim stihijskim nacinom, krene krdo pa sto bude najcesce se ne postize nista, pogotovo na ocekujuce postavljenu obranu ukrajinaca.
Slicno se moze vidjeti kada skupina dozivi napad topnistvom ili dronom.
Nema zapovijedanja, nema vojnickog ponasanja, svatko je za sebe, nastane opci kaos.
Ne znam tko je taj Prigozin, je li ikada bio casnik, ima li kakve veze sa vojnom taktikom.
To sto je sef tzv.placenika ne znaci da posjeduje navedene sposobnosti.
No  ne mora ih ni imati ako ima zapovjednike s takvom reputacijom.
Rekao bih da ih nema.
Vjerujem da ima veterana, zapovjednike koji su bili na nekim drugim ratistima ili bolje reci
stratistima gdje su pravili tek zlocine i izivljavali se nad slabijima i nestrucnijima od sebe.
No to nisu zapovjednici koji znaju voditi takticku skupinu, a pogotovo ne zdruzenu takticku skupinu
u recimo nekakav napad.
Nikakvo cudo sto Bakhmut nije pao. Bez sudjelovanja ruske klasicne vojske nece nikada ni pasti.
To naravno ne znaci da ce sudjelovanjem postrojbi profesionalne ruske vojske pasti, ali zauzeti ga mogu tek  s njom, sam wagner sa kadirovcima i slicnima nece to moci ostvariti.
Sve ove skupine koje pogibaju kao topovsko meso od ukrajinskog drona ili topnistva , kao takve
ne mogu zauzeti vojnicki branjeno mjesto.
Mogu ako su nasuprot njih amateri koji ce se razbjezati nakon zrtava bjesomucnog ruskog granatiranja.
Ove skupine upravo ocekuju to, tako i izgledaju. One krecu naprijed nakon paljbene pripreme 
za koju se mole Bogu da je bila tako uspjesna da su ukrajinci uzmaknuli.
Gdje god su ukrajinci ostali na polozajima s par rafala zaustave ovakav nekoordinirani "napad".
Jos cesce kako vidimo poklope ih s par topnickih hitaca ili kakvim dronom i vrlo jednostavno vrate
natrag uz nanosenje teskih gubitaka.
Wagnerovci se mogu nadati tek slabostima ukrajinaca koji ce napokon uzmaknuti nakon jakih ruskih 
udara topnistvo i napustiti kompletan grad.
To se u teoriji moze dogoditi, ako grad brani malo ljudi, ako nisu iskusni, ako nemaju valjane zapovjednike koji znaju odreagirati, ako slucajno ponestane municije za sve, puske, haubice, rucne bacace itd.
Po svemu vidjenom, tesko se to moze dogoditi, tek teorija ostaje rusima.

Bakhmut je osrednji grad, dobro branjen i ne moze ga zauzeti masa amatera koju vode isti takvi amateri ili 
zapovjednici nestrucni za vodjenje unatoc nekom ratnom isklustvu.
Bakhmut nece zauzeti ni profesionalna ruska vojska ako budu nastupali slicno kao wagnerovci.
Ovakav grad se ne moze zauzeti frontalno kako pokusavaju.
Rusi moraju prodrijeti sjeverno i juzno po 5-10 kilometara u dubinu da bi grad doveli u situaciju
da se opkoljava te kao takav branitelji napuste i izvuku se na zapad.
Rusi to znaju i dakako pokusavaju, ali s malim skupinama ,a ne s udarom kompletnih brigada sto bi tek 
imalo neke sanse poluciti rezultat.
Ne moze se prodirati napadom jednog voda. Ne moze niti satnije, moze ako je neprijatelj slab
malobrojan, lose vodjen sto ovdje nije slucaj.
Napad na ukrajinske crte izvan grada mora biti masovniji, zahvatiti siri front, 4-6 km juzno i isto tako sjeverno. To je minimum za ocekujuci uspjeh.
U napad moraju krenuti minimalno dva BTG-a ruske vojske koja se zna vladati na bojisti, koja moze
koordinirano s topnistvom napasti siri front koji ce mozda, tek mozda negdje popustiti i tada se ta tocka
treba znati eksploatirati.
Takav napad trebaju izvesti sjeverno , a slicna formacija i juzno od grada.
Sve sto mi vidimo nema blage veze s recenim.
Vidimo omanje skupine koje krecu vise u izvidjanje nego u napad, i kako trpe gubitke i bjeze
natrag bezglavo, nekoordinirano, nevojnicki.

Takvim pristupom Bakhmut rusi mogu zauzeti samo srecom, da se dogodi neka od stvari koje sam naveo gore i da se zbog toga ukrajinci se povuku iz cijelog grada.
Sramotno je za ogreomnu rusku armiju da joj udarnu snagu danas cine placenici koji uglavnom i nisu vojnici, a ponajmanje zapovjednici, profesionalci koji nesto znaju o uporabi taktickih trupa.
Drugim rijecima, na dugoj crti bojista puno je mjesta gdje se nalaze ruski vojnici, a ne wagnerovci.
Sto oni cine, na njihovu zalost, uglavnom ne cine nista.
Surovikin je smanjio crtu, popunio ljudstvo mobiliziranim vojnicima, ucvrstio neke crte i to je sve.
Dobro, pokrenuti su raketni udari na civilnu infrastrukturu, moguce politicka volja, irelevantna
za ovo sto pokusavam pojasniti.
Padne li koje mjesto u ukrajinske ruke  i on ce brzo biti smijenjen.

Na kraju spomenut cu i ukrajinske napadne akcije, danas ih gotovo i nema.
Pokazali su da znaju, hoce li biti uspjesni i hoce li uopce pokusati, to cemo tek vidjeti.
Obrana im je dobra, koordinirana, vodjena i na njihovu srecu od USA logisticki poduprta.
Unatoc blatnjavom tlu napadi su moguci uz topnicku pripremu i pjesastvo.
Takve za sada nisu izvodili ni rusi ni ukrajinci.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18695
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 3/1/2023, 16:48

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/putin-je-u-prvim-tjednima-invazije-zapravo-bio-blizu-pobjedi-znam-sto-je-bila-kljucna-pogreska-15292156

Danski obavjestajac. :redface1

Ajde sto su u startu svi pogrijesili i navodili potpuno suprotno od onoga sto se dogadjalo, ali danas...

Tip i danas trola o zamalom uspjehu:)

Nevjerojatno. Obicna tastina i pokusaj pranja osobne nekompetentnosti.

Nije jedini, i po HR ih ima vecina koji se ne mogu pomiriti sa potpuno promasenim prognozama.

Govorim naravno o "strucnjacima".

I USA se proslavila sa svojim obavjestajcima, bolje reci analiticarima jer obavjestajci su najavili rat i to su

pogodili, ali ne znam kakvi sve dripci rade u tim dobro placenim sluzbama kad su promasili sve glede

eventualnog ruskog uspjeha na bojistu.

Kao da ih drilaju porckovi wokisti ili netko slican.

Strava!

-------

https://www.ex-iskon-pleme.com/viewtopic.php?t=53630
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18695
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 50 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 50 of 50 Previous  1 ... 26 ... 48, 49, 50

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum