ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 49 of 50 Previous  1 ... 26 ... 48, 49, 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus Sat 31 Dec - 10:15

Brige mene šta njemu fali. Napisa san van ja prije pola godine da Amerika kontrolira naftu preko petrodolara a da ja kad uđem u europodručje želim dio kolača i da plin kupujem u eurima.

Evo ti to taman dan prije nego šta mi uđemo u europodručje i to postane naša valuta.

PS : Nije samo stvar u lovi nego je prokužio da mu EU lupa sankcije i dalje a mora nekako kupit bankarski sektor u EU a njega je najlakše kupit ovako jer sad plačanje u eurima = potražnja za istim = ne pada mu vrijednost.

Uostalom pošto mu je Europa tržište i ne sviđa mu se ideja da mu isto ekonomski propadne jer mu onda neće iz čega imat platit plin.

Ujedno udar i roge Americi tj dolaru kao valuti u kojoj se kupuje plin u svjetskim razmjerima.

RayMabus

Posts : 176153
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto Sat 31 Dec - 11:09

AMERIČKI ESPN piše kako će vodeći ljudi Ruskog nogometnog saveza (RFS) na sastanku u petak 30. prosinca donijeti odluku o istupanju Rusije iz krovne europske nogometne organizacije UEFA-e i pridruživanju AFC-u, Azijskoj nogometnoj konfederaciji, krovnoj nogometnoj organizaciji kontinenta na kojem se nalazi i većina ruskog teritorija.


uvijek neugodni laos dobiva konkurenciju





RUSKI nogometni savez (RFS) ipak nije ispunio svoje prijetnje o izlasku iz UEFA-e te je u petak objavio da želi oformiti radnu skupinu s UEFA-om za organizaciju povratka u međunarodna natjecanja, deset mjeseci nakon početka invazije u Ukrajini. "Izvršni odbor Ruskog nogometnog saveza donio je odluku da predloži UEFA-i formiranje radne skupine", rekao je predsjednik RFS-a Aleksandar Dijukov na tiskovnoj konferenciji u petak u Moskvi, prenosi AFP.

Prema njegovim riječima, ova skupina mora pronaći rješenja "kako bi se što prije riješilo pitanje povratka ruskih klubova i reprezentacija na službena međunarodna natjecanja". "Proučavamo mogućnost povratka u UEFA-ina natjecanja. Za nas je važno sudjelovati u kvalifikacijskim utakmicama za Svjetsko prvenstvo 2026.", nastavio je, dodavši da će tri predstavnika iz UEFA-e, FIFA-e i MOO-a biti pozvana da sudjeluju u ovoj radnoj skupini.



uvijek neugodni laos ostao bez konkurencije
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30630
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram Sat 31 Dec - 11:32

https://www.vecernji.hr/vijesti/kotromanovic-rusi-ce-pocetkom-proljeca-vjerojatno-pokenuti-vecu-vojnu-ofenzivu-nikad-nece-pustiti-osvojeni-teritorij-1645698


Nas poznati strucnjak analizira rat u ukrajini.

Ne znam je li bolji ovaj ili slavko baric:)

Tip ocito cita proruske izvore kad navodi kako gine puno ukrajinaca oko Bakhmuta.

Tamo ne pise da gine puno rusa oko Bkahmuta:)

Ruska ofanziva na proljece, je samo sto nije zapocela, do Odese i Lavova.

Ovakve je adeze instalirao na mjesto visokih casnika u DR, a kad je postao nezadovoljan

dosezima presaltao se esdepenjarama i oni ga lansirase do ministarske pozicije.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Charles III likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Gast Sat 31 Dec - 11:36

dijagram wrote:https://www.vecernji.hr/vijesti/kotromanovic-rusi-ce-pocetkom-proljeca-vjerojatno-pokenuti-vecu-vojnu-ofenzivu-nikad-nece-pustiti-osvojeni-teritorij-1645698


Nas poznati strucnjak analizira rat u ukrajini.

Ne znam je li bolji ovaj ili slavko baric:)

Tip ocito cita proruske izvore kad navodi kako gine puno ukrajinaca oko Bakhmuta.

Tamo ne pise da gine puno rusa oko Bkahmuta:)

Ruska ofanziva na proljece, je samo sto nije zapocela, do Odese i Lavova.

Ovakve je adeze instalirao na mjesto visokih casnika u DR, a kad je postao nezadovoljan

dosezima presaltao se esdepenjarama i oni ga lansirase do ministarske pozicije.
hrvatoslavski oficiri nikada neće biti hrvatski časnici 

kotromanović je oličenje uništene osobnosti ,,, a o časti tu nikad nije postojala ni pretpostavka ,,, u toj bljuvotini od osobe 



on je pas rata
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Sat 31 Dec - 17:29

Kotromanović debil hah



Evo odličan video od Peruna (koliko sam skužio lik je Australac porijeklom iz RH)
Govori o potrošnji granata Rusije i Ukraine, te mogućnosti snabdjevanja.
Ukratko zaključak je sličan što sam stavljao ja u svojim upisima, ipak uz nekakve razlike. Moja "procjena"(temeljila se na Binkonovoj analizi) jest da će Ukrainci moći tući ovim intezitetom do kraja 2023 a onda će morati smanjiti. Ovdje je zaključak da ima dovoljno granata da Ukrainci nastave pucati ovim tempom pa čak i pojača se , ako zapad bude bolje pojačao proizvodnju i te ako uskoči hrpa zemalja u Aziji koji proizvode granate za zapadne haubice.

Rusi već sada udaraju  4-5x manje nego na vrhuncu te ovisno o tome koliko mogu nabaviti iz vanka, možda će morati još smanjiti, ali neće ostati bez granata jer čak i da ne uvezu niti jednu granatu iz vanka, imaju vlastite kapacitete proizvodnje da održavaju rat.

Moj dodatak, u nekom optimističnom scenariju, količina granata će se izjednačiti ili čak preći u korist Ukrainaca, a Ukrainci su ti koji pucaju dosta preciznije od prvog dana rata.

u recimo nekom realnijem scenariju, količina ispaljene municije će se zadržati na trenutnim nivoima.. Rusi nikada neće dosegnuti onaj nivo iz ljeta, ali neće padati.. svakako se niti jedna niti druga strana ne mogu kladiti da će jedni ili drugi ostati bez streljiva. ništa od toga


Putin se za novu godinu slikao navodno sa vojnicima. naravno opet ti vojnici kao i u pustim drugim situacijama ispalo putinovo unutarnje osoblje.. jesus.. taj as ne izlazi iz podruma(korona ga je najviše sjebala) , čak i Zoka Srbin se smije



bili su opet zračni Ruski udari.. naravno Ukrainci smješno tvrde da su oborili tipa 9/10 raketa u Kijevu .. a ima više zabilježenih pogodaka.. inače na nekim lokacijama su nađeni fragmenti Ukrainskih PZO projektila koji su gađali krstareće pa pali na civilne objekte.

naravno Rusi pokušavaju prodati priču da je jedan hotel koji je srušen , pogođen ukrainskom S-300 raketom..

Rusko lansiranje tih kalibar projektila iz crnog mora



što se tiče fronte nema pomaka, čak niti puno videa gubitaka, blato je na terenu, nije pogodno za ofenzivne operacije

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20980
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Sun 1 Jan - 22:09

Za novu godinu..
pomaka na fronti nema, osim što su Wagnerovci kroz zadnjih par dana vratili 90% predgrađa Bahmuta Opytne ... to sam već spominja ovo je više neki "zaključak".
Inače diljem Europe je dosta toplo, pun kurac je blata, tako da ništa od smrzavanja tla za potencijalne UKR napade.. tek za 20ak dana možda.
Drugo, Ukrainci iako oni vam često izbace vijesti "danas smo tukli 10 koncetracija Ruskih vojnika", to vam je istina kao kada ona Ruski general govori da su taj dan ubili 2000 plaćenika i 50 himars sustava..
ali bogami kada Ukrainci zaista nešto pogode , gdje ima dosta žrtava, priča se i po Ruskim društvenim mrežama



U Makiivki u Donbasu iza linije fronte izgleda da su pogodili neku školu koja je bila Ruska baza. Navodno je tu i streljivo. Žrtava ima dosta, područje je ograđeno a Ruski telegram kanali citiraju brojke, idu od 50 mrtvih(+ ranjeni) do čak 600 mrtvih i ranjenih..




_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20980
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega Mon 2 Jan - 9:01

Odličan tekst o Patriot sustavu, koga interesira...

Koliko Patriot može pomoći Ukrajini, i kakav je u poređenju sa S-300

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10266
2015-09-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Mon 2 Jan - 9:20

OK je članak, ono što sam ja rekao, ovisno koja verzija Patriota, sigurno neće dobiti 3 verziju nego 2, što je usporedivo sa S-300 sustavima , eh sada i sami S-300 su pojam za sebe, ima milijun verzija.

U pravu je kada kaže da se sovjetski resursi koji su do sada uspješno štitili UKR nebo troše , i zato ih mjenjaju zapadni resursi, jedna baterija Patriota nije nešto posebno u tom kontekstu, ali vjerojatno će doći više sustava.

Ja bih jedino dodao da efikasnost svih tih sustava će ovisiti o obuci i motivaciji posade naravno. Vjerojatno će kao i u svakom poslu Ukrainci učiti tjekom napada, bitno je da Patriot sustavi prežive i stavit će ih vjerojatno van dometa proturadarskih projektila.
Doći će i Francusko Talijanski sustav Samp-T, Francuzi/Talijani se kunu da njihov sustav bolji od Patriota.
Valjalo bi pokupiti i Grčke S-300 sustave. Sve će to Ukrainci dobiti ako se rat oduži.

Inače dobra vijest količina napada projektilima značajno pada kod Rusa , razlika između valova je sve veća, i lansiraju sve manje projektila. Šteta na energetskom sustavu se relativno OK obnavlja.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20980
2018-06-14


Šandor Winnetou and Charles III like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Mon 2 Jan - 12:47

https://t.me/strelkovii/3652

Strelkov govori na telegramu o stotinama mrtvih u onom napadu, kao i uništenoj tehnici. Mrtvi su tu najviše jer je eksplodiralo streljivo koje je bilo također tu locirano a tehnika oko škole je također uništena

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20980
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou Mon 2 Jan - 13:10

AssadNaPodmornici wrote:https://t.me/strelkovii/3652

Strelkov govori na telegramu o stotinama mrtvih u onom napadu, kao i uništenoj tehnici. Mrtvi su tu najviše jer je eksplodiralo streljivo koje je bilo također tu locirano a tehnika oko škole je također uništena
cheers cheers cheers cheers
Lijepa vijest a tek je ponedeljak i početak godine a znaš onu da se po jutru dan poznaje cheers cheers cheers

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


RayMabus likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram Mon 2 Jan - 13:33

AssadNaPodmornici wrote:https://t.me/strelkovii/3652

Strelkov govori na telegramu o stotinama mrtvih u onom napadu, kao i uništenoj tehnici. Mrtvi su tu najviše jer je eksplodiralo streljivo koje je bilo također tu locirano a tehnika oko škole je također uništena
Tako se koristi topnistvo, a ne rasipati ga po gradovima, pa i rusiti infrastrukturu.
Pozicije na bojistu nece se pomaknuti ni milimetra ruskim mahnitanjem raketnim napadima i razaranjem Kijeva i Odese.
Takodjer dostava Patriota ce pomoci ali i to je gotovo irelevantno za sam rat, za stanje snaga na crti bojista.
Djelotvoran ce biti samo ako bude postavljen dio istih blize crti i dodatno cinio zastitu neba od ruskih zrakoplova.
Bitnije je eliminirati 100 neprijateljskih vojnika nego 10 000 civila duboko u pozadini.
Rusi katastrofalno vode ovaj rat, katastrofalno koriste postrojbe, a isto tako koriste oruzje koje imaju.
Jedino dobro sto su napravili je korekcija crte bojisnice, znatno je skracena i danas solidno popunjena ljudstvom.
Time su dosli do priblizno ravnopravnog odnosa snaga.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus Mon 2 Jan - 14:23

Ukrajinci okićenim HIMARS-om "čestitali" novu godinu ruskim agresorima

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 B_230102022

Na snimku koji je objavljen na društvenim mrežama prikazan je raketni sistem HIMARS okićen u novogodišnjem duhu. Vojnik koji se pojavljuje sa kapom djeda mraza govori kako su tu da pošalju poklone Rusima.

Prema opisu snimka na telegramu, rakete ispaljene iz HIMARS-a gađale su područje grada Makiivke. Iz drugih izvora potvđeno je kako je u Makiivki pogođen regrutni centar, a prema informacijama koje su dijelili ruski vojnici na Telegramu stradalo je oko 400 Rusa.

Ukrajinci okićenim HIMARS-om "čestitali" novu godinu ruskim agresorima

RayMabus
RayMabus

Posts : 176153
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Mon 2 Jan - 16:54

inače nije idealna situacija na fronti. rusi ubacuju topovsko meso u juriš, artiljerija ruši sve redom, koriste brutalno TOS oružje, sprže pola kvarta i hrpu ukrainca i onda ide pješadija u juriš i sa velikim gubicima osvoje par zgrada. ukrainci dovuku pojačanje , potamane te jadne regrute osvoje položaj. onda wagner šalje malo bolje borce da vrate nešto.






primjer korištenja TOSa


Za početak ako Rusi koriste zapaljive bombe, bacač plamena(TOS) , nevidim razloga zašto Ukraincima Ameri ne dostave doslovno imaju na zalihama desetke tisuća kasetnih bombi koje može lansirati iz HIMARSa

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20980
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III Mon 2 Jan - 17:19

Rusi kod Bakhmuta ne odustaju od staljinovskih strategija.
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Screen24

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou Mon 2 Jan - 17:48

RayMabus wrote:Potpuno ista stvar ti je i s onim VBR-ovima kad ispaljuju granate punjene bijelim fosforom, isto dometa do 20 km najviše.

Napune ga u pozadini, u nekoj šupi al ekipa koja to puni mora znat rukovat s time i onda padne noć i to dođe tu, ispali i odma bježi nazad.

Eventualno ga mogu pokrit da ga ne vidiš pa to napravit po danu al onda isto kad ispali napušta položaj i bježi natrag u tu šupu šta dalje na novo punjenje.

HIMARS gađa fiksne ciljeve a ne ovo.
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus Mon 2 Jan - 17:51

Šandor Winnetou wrote:
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.
Pa eto nikakvi domet. Pa to triba na licu mista odma s nekim sistemom zemlja zemlja ili dron kamikaza okinit.

Oni ga pune po noći negdje u pozadini i skrivaju i kad to ispali biži ća i dok ti to skužiš prođe voz a taj Himars gađa fiksne mete a ovi putuje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176153
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou Mon 2 Jan - 17:59

RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.
Pa eto nikakvi domet. Pa to triba na licu mista odma s nekim sistemom zemlja zemlja ili dron kamikaza okinit.

Oni ga pune po noći negdje u pozadini i skrivaju i kad to ispali biži ća i dok ti to skužiš prođe voz a taj Himars gađa fiksne mete a ovi putuje.
Zato i pišem o nadzoru iz zraka te neutraliziranje prijetnje brzom intervencijom. Zaprečna vatra možda dohvati slučajno TOS no ako ga se locira iz zraka dron ili excalibur će odraditi svoje.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


RayMabus likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III Mon 2 Jan - 18:04

Putin traži način da zamrzne konflikt u Ukrajini


piše: Nedžad Ahatović


Rusi su u Ukrajini dosegli svoj strategijski maksimum u konvencionalnom smislu. Njihove planove u Ukrajini za naredni period iznio je Putin lično u svom govoru nakon posjete Zelenskog SAD-u. On je kazao da Rusija želi kraj rata u Ukrajini i da svi oružani sukobi završavaju diplomatskim pregovorima.
“Naš cilj nije zavrtjeti kolo vojnog sukoba, već, naprotiv, okončati ovaj rat. Težit ćemo kraju toga, i što prije to bolje, naravno”.
Cilj je naravno zaokružiti teritorijalno ono što je Rusija uzela u Ukrajini do sada, spasiti obraz vojske i vratiti povjerenje svijeta u Rusiju i njene “časne” namjere. Zato SAD i Ukrajina ne žele da stupe u pregovore dok se ruske snage ne povuku sa teritorije Ukrajine.
Putin vrši pritisak na Evropske zemlje i NATO koje optužuje da su u službi američkih interesa i da ne žele mir. To ostavlja prostor za stvaranje razdora među saveznicima i stvaranje tabora onih koji su za nastavak rata i onih koji su za otpočinjanje pregovora. Imajući to u vidu Predsjednik Zelenski je tokom svoje posjete Washingtonu predao svoj mirovni plan zasnovan na deset tačaka od kojih su većina prihvatljiva za Moskvu osim one koja kaže da se ruske trupe moraju povući sa kompletne ukrajinske teritorije i da se mora uspostaviti ukrajinski suverenitet i granica sa Rusijom prije izbijanja neprijateljstava 2014.
Još jedna vrlo interesantna stavka se nalazi u mirovnom planu Zelenskog, a odnosi se na sprječavanje proširenja konflikta i kreiranje nove sigurnosne arhitekture u okviru NATO-a koja će garantirati zemljama partnerima NATO-a da neće biti predmetom ruske agresije iznutra i s’vana. No, o toj temi drugom prilikom, nakon raspetljavanja situacije na Kosovu koja ponovo pokazuje da izmicanje direktne američke podrške Bošnjacima, Kosovskim Albancima i Crnogorcima neće smiriti Srbiju u njenim nastojanjima da milom ili silom povrati Kosovo u svoj ustavno pravni poredak.
Ako se fokusiramo na ratna dejstva onda je jasno da je Putin ozbiljan u svojim namjerama da privremeno prekine rat u Ukrajini. Naime, u taktičko-operativnom smislu Rusi ne mogu brzo da promjene situaciju na frontu niti više mogu da poduzmu operaciju većih razmjera, bez totalnog vojnog slabljenja Ukrajine.
Naime, Ukrajinci se brane tako što kreiraju dubinsku odbranu. Kreiraju tvrde stalne fortifikacije po dubini svoje teritorije i uvezuju sve u jedinstven sistem odbrane. Sve te otporne tačke uvezuju se u sistem podrške vatrenim zaprečavanjem u kojem sudjeluje sve, tenkovi, artiljerija, reaktivna artiljerija i jurišna avijacija. Kada ruske trupe krenu u juriš na ovako branjenu poziciju, prvo nalete pod udar tenkovske vatre koja dolazi sa dobro utvrđenih pozicija na kojima se tenkovi nalaze ukopani ili se kreću jednog do drugog tako ukopanog položaja. Tenkovi pokrivaju od 2,5 do 4,5 km sa svojim topom od 125 mm i prvi otvaraju vatru na ruske trupe u dodiru sa ukrajinskim snagama. Zatim Ukrajinci puste svoje izviđačke grupe koji sa dronovima osmotre ruski borbeni raspored po dubini na liniji dodira, lociraju koncentraciju trupa ili ratnog materijala, zatim uključuju artiljeriju, reaktivnu artiljeriju ili jurišnu avijaciju. Na ovaj način, Ukrajinci pokrivaju vatrom privremeno okupiranu teritoriju po dubini od 25 do 55 km, a ratnom avijacijom ciljaju logističke centre i druge ciljeve visoke važnosti koji rusi moraju primaći bliže liniji razvoja svojih snaga u napadu. Rusi su u početku ratnih dejstava u Ukrajini svojom artiljerijom u kombinaciji sa artiljerijskim radarima većom koncentracijom vatre kontrabaterirali Ukrajincima i osiguravali svojim jedinicama napredovanje koje je pratio visok stepen gubitaka posebno u oklopu i živoj sili.
Uslijed manjka municije i racionalnijeg ekonomisanja sa oklopom, Rusi sada koriste kamikaze dronove KUB UAV I LANCET da pariraju ukrajinskom sistemu vatrene podrške. Manji ruski timovi sa kamikaza dronovima se prikriveno rasporede prema ukrajinskim položajima, zatim se krene u napad na ukrajinski prednji kraj. Kada se jave oruđa vatrene podrške iz dubine ukrajinske teritorije ruski artiljerijski radari daju tim insertiranim timovima sa kamikaza dronovima okvirne elemente za gađanje, a oni puste dronove u opticaj koji u tom djelu fronta traže ukrajinska oruđa za vatrenu podršku.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 A28428129-1

Ruska lutajuća municija korporacije ZALA tipa LANCET-3M koji teži do 15 kg sa 3 – 5 kg eksploziva, pogonjen elektromotorom koji mu omogućava da ostane u zraku 90 minuta i da ima radijus dejstva od 40 km


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Moving-afu-buk-system-hit-by-a-russian-lancet-drone-v0-wjhpmkfr5sxw60zyfbdbydthqfaqooda9jknl8youza



 slika ukrajinskog PZO raketnog sistema BUK M-1 upravo sa LANCET -3M kamikaza drona neposredno prije uništenja





Ova nova ruska taktika se primjenjuje od novembra mjeseca i pokazala je svoj efekat tako što je osigurala rusima zaustavljanje ukrajinskog napredovanja prema Svatovi i dalje prema Luganjsku nakon septembarske katastrofe kod Harkiva. No, na Bahmutskom ratištu ova taktika ima manji efekat iz razloga što se radi o urbanom području, a čim su rusi proširili svoje polje napada na prostore lijevo i desno od Bahmuta počeli su da potiskuju ukrajinske snage.

Međutim, Ukrajinci su našli način da otklone prijetnju od tzv. Lutajuće municije koju rusi upotrebljavaju u probijanju ukrajinskih linija odbrane i to sa povećanjem koncentracije PZO sredstava posebno lakih artiljerijskih PZO sredstava poput GEPARD-a. Rusi sada svoju lutajuću municiju usmjeravaju na ukrajinsku PZO koju moraju eliminirati kako bi mogli da slobodno koriste svoje kamikaza dronove. Drugi element koji su Ukrajinci uveli u svoju taktiku su masovni bočni udari po glavnom pravcu ruskog napada na određenu tačku na frontu. Boljom organizacijom komunikacije i komandovanja Ukrajinci koristeći vozila 4×4 brzo koncentrišu svoje rezervne snage bataljonskog nivoa na bok ruskog napada i nanose rusima strahovite gubitke poglavito u povlačenju i nakon prvobitnog kontakta brzo se izvlače iz borbe nakon čega uslijede devastirajući i ubitačno precizni napadi sa HIMARS VBR-ovima. To konkretno kod Bahmuta stvara pat poziciju koja konzumira vrijeme koje od početka “Specijalne vojne operacije” ne odgovara rusima. Rusi iako mogu da uđu u Bahmut ne žele to da urade, jer su pozicije ukrajinske odbrane u urbanom dijelu Bahmuta dobro utvrđene i pokrivene visoko preciznim zapadnim PO raketama JAVELIN i NLAW. Umjesto toga sa distance kamikaze dronovima,artiljerijom i avijacijom tuku otkrivene ukrajinske pozicije po ruševinama Bahmuta za sada sa vrlo malo uspjeha.
Imajući ovakav razvoj situacije na bojištu, vrlo je teško očekivati da će rusi podleći atmosferi i pokušati da većom ofanzivom ugroze Slavonjsk i Kramatorsk u Donbasu što im je osnovni cilj od početka rata. Rađe će pustiti Ukrajincima inicijativu da krenu u još jednu kontraofanzivu i tu koncetrirati veće potencijale kako bi onemogućili Ukrajincima da ostvare veće teritorijalne dobitke. Koncentracijom snaga u Bjelorusiji Rusi nastoje da razvuku Ukrajince i onemoguće im da koncertiraju veće snage za ofanzivu što i na operativnom nivou stvara pat poziciju. Dakle, Putinova Stavka stvara strateški okvir rata iscrpljivanja i pretpostavke za mirovne pregovore. Istovremeno Ukrajinu gađaju sa “pametnom” municijom i kamikaze dronovima, a ciljaju energetsku mrežu distribucije električne energije što stvara logističke probleme i ugrožava civilno stanovništvo u zimskim uslovima. Zima će dodatno usporiti borbena dejstva, ali ne mora značiti da će se pripreme za nastavak rata zaustaviti. Na proljeće Ukrajincima i rusima dolaze pojačanja sa obuke uz nova oružja koja će biti dopremljena na ratište kako sa istoka tako sa zapada. Tada se može očekivati povećanje dinamike fronta, ali vrijeme ne radi u interesu Moskve s obzirom da se ruska ekonomska situacija pogoršava rapidno.
Ne možemo sa sigurnošću reći da Ukrajinci neće opet izvesti vojni potez koji se protivi kompletnoj vojnoj logici i nauci i ponovo staviti ruse na muke. Isto tako je rano i Ruse otpisivati u vojnom smislu, uglavnom rat se nastavlja, a to Moskvi nikako ne odgovara, zato može doći do prelijevanja tog konflikta na druge regione.

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto Mon 2 Jan - 18:08

Oko dva tuceta poznatih Rusa umrlo je u 2022. godini na misteriozne načine, a neke od tih smrti bile su jezive. Tijela čelnika u sektoru plinske industrije Leonida Šulmana i Aleksandra Tjulakova pronađena su uz oproštajne poruke početkom prošle godine. U razdoblju od mjesec dana, još su tri ruska rukovoditelja - Vasilij MelnikovVladislav Avajev i Sergej Protosenja - pronađena mrtva, u slučajevima u kojima se čini očitim da se radi o ubojstvu ili samoubojstvu, a koja uključuju supruge i djecu. U svibnju su, pak, ruske vlasti pronašle tijelo vlasnika odmarališta u Sočiju, Andreja Krukovskog, na dnu litice, a tjedan dana kasnije Aleksandar Subotin, direktor ruske plinske kompanije, preminuo je u kući koja je pripadala stanovitom moskovskom šamanu, nakon što je navodno otrovan otrovom žabe krastače.
Popis nije stao na tome. U srpnju je tijelo direktora u sektoru energetike, Jurija Voronova, pronađeno kako pluta u biznismenovom bazenu u predgrađu Sankt Peterburga s ranom od metka u glavi. U kolovozu je Dan Rapoport, kritičar ruskog predsjednika Vladimira Putina, rođen u Latviji, pao s prozora svog stana u Washingtonu, kilometar i pol od Bijele kuće, neposredno prije nego što je Ravil Maganov, predsjednik ruske naftne kompanije, pao s prozora na šestom katu u Moskvi. Ranije ovog mjeseca, direktor IT tvrtke Grigorij Kočenov, strmoglavio se s balkona. Prije desetak dana, na francuskoj rivijeri, ruski nekretninski tajkun pao je niz stepenice sa smrtonosnim posljedicama.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30630
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus Mon 2 Jan - 18:13

Šandor Winnetou wrote:
RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.
Pa eto nikakvi domet. Pa to triba na licu mista odma s nekim sistemom zemlja zemlja ili dron kamikaza okinit.

Oni ga pune po noći negdje u pozadini i skrivaju i kad to ispali biži ća i dok ti to skužiš prođe voz a taj Himars gađa fiksne mete a ovi putuje.
Zato i pišem o nadzoru iz zraka te neutraliziranje prijetnje brzom intervencijom. Zaprečna vatra možda dohvati slučajno TOS no ako ga se locira iz zraka dron ili excalibur će odraditi svoje.
Dron i raketa zemlja zemlja ga još i lovaju tako da mu je za k šta putuje ( kad ispali sadržaj nema šta radit tu, samo je otkrio položaj i zato ga odma napušta ).

Dok ti njega nađeš, dovućeš taj Himars a to gađa fiksne mete a ovi putuje prođe voz.

To druga stvar da je on parkiran pa onda ga zbubneš al ono to bude jedno vozilo, drže ga negdi u šupi dalje od crte bojišta, po noći kad je mrak i kad se ne vidi, dovedu ga tu i ispale to i biž natrag. Tako oni pune te TOS-ove i VBR-ove s granatama punjenim bijelim fosforom. U pozadini i po mraku ga odvedu na prvu crtu da to iskenja po njima i odma crta nazad.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176153
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou Mon 2 Jan - 20:09

RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
RayMabus wrote:
Šandor Winnetou wrote:
TOS ima kratak domet, do 3,5 km ako se ne varam i praktički mora ispaljivati projektile odma iza prvih linija, kasetne bombe bi tu bile od velike pomoći jer bi svaki takav napad bio popraćen sa pokojim udarom Himarsa a tu bi se svakako našlo u dometu i TOS sustavi. Ono što bi ukrima najviše trebalo je daleko bolja oprema za praćenje ruskih postrojbi iz zraka te neutraliziranje takvih prijetećih sustava raznim dronovima samoubojicama ili stvaranjem zaprečne vatre drugim sustavima no to je skuplja opcija a streljiva nema neograničeno.
Pa eto nikakvi domet. Pa to triba na licu mista odma s nekim sistemom zemlja zemlja ili dron kamikaza okinit.

Oni ga pune po noći negdje u pozadini i skrivaju i kad to ispali biži ća i dok ti to skužiš prođe voz a taj Himars gađa fiksne mete a ovi putuje.
Zato i pišem o nadzoru iz zraka te neutraliziranje prijetnje brzom intervencijom. Zaprečna vatra možda dohvati slučajno TOS no ako ga se locira iz zraka dron ili excalibur će odraditi svoje.
Dron i raketa zemlja zemlja ga još i lovaju tako da mu je za k šta putuje ( kad ispali sadržaj nema šta radit tu, samo je otkrio položaj i zato ga odma napušta ).

Dok ti njega nađeš, dovućeš taj Himars a to gađa fiksne mete a ovi putuje prođe voz.

To druga stvar da je on parkiran pa onda ga zbubneš al ono to bude jedno vozilo, drže ga negdi u šupi dalje od crte bojišta, po noći kad je mrak i kad se ne vidi, dovedu ga tu i ispale to i biž natrag. Tako oni pune te TOS-ove i VBR-ove s granatama punjenim bijelim fosforom. U pozadini i po mraku ga odvedu na prvu crtu da to iskenja po njima i odma crta nazad.
Pogrešno, kad ga lociraju više im ne može uteći, dovoljno je da ga dron prati i šalje kordinate. 155 mm haubica sa excaliburom će odraditi svoje, nema potrebe trošiti HIMARS projektile na to a da ne govorim da ga barjaktar sam sredi u jednom naletu no njih je sve manje, u zadnje vrijeme nisam ni vidio da djeluju  ali zato ukri imaju dronove samoubojice u vlastitoj proizvodnji koji ga mogu spržiti dok si rekao rus no pitanje je koliko takvih sustava imaju i koliko su ih u stanju proizvesti.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 49 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 49 of 50 Previous  1 ... 26 ... 48, 49, 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum