ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 03:33

Zonski priključci

postojeći vod 220 kV Konjsko - Brinje nakon izgradnje VE Krš Pađene od 142 MW, kao i ostalih planiranih VE i SE, ugrožen pri ispadima voda 400 kV Melina -Velebit, ako je istodobno visoka proizvodnja HE i VE u Dalmaciji. Da bi se omogućio priključak većeg broja novih proizvodnih objekata u Dalmaciji, nužno je, do izgradnje novog 400 kV voda od Konjskog do Like i Meline, povećati prijenosnu moć postojećeg 220 kV voda.

"Analiza isplativosti ukazuje na ekonomsku neopravdanost ove investicije ako je u potpunosti realizira HOPS vlastitim sredstvima, no uz dovoljnu društveno-ekonomsku korist za društvo i korisnike mreže ako se barem 20% procijenjene investicije osigura iz drugih izvora. HOPS može s velikom izvjesnošću računati da će značajan dio potrebnih sredstava osigurati na ime stvaranja tehničkih uvjeta u mreži kod priključka novih VE i SE ukupne predvidive snage oko 500 MW, što neće značajno opteretiti investicije u nove proizvodne objekte. Zamjena vodiča na tom vodu se planira izvesti do 2025. godine“, stoji u planu HOPS-a.

--

Dole se rade obnovljive energije jer gore na kontinentu nema vitra, sunca, rijeka s velikim padom jer nema planina itd.

Ako staviš tu plinsku elektranu u Dalmaciju i želiš onda svu tu struju dakle i iz ovih obnovljivih energija plus ta iz te plinske termoelektrane prodat tj poslat na sjever prema Zagrebu itd trebat će ti bakreni vod od pola metra promjera da to izdrži a diš to kroz Liku postavljat.

Ispad da gore neće bit ništa.

Možda to tj tu plinsku TE ako se bude radila radit negdi gore , na potezu Rijeka Zagreb il tu u Lici al uglavnom na tom čvorištu u u blizini lng terminala.

To je puno pametnije. Nema je smisla radit ni u Slavoniji jer ako Zagreb i ta zona ima struje onda je lako višak poslat prema Osijeku tako da nema smisla u Slavoniji to radit nego negdje tu na toj relaciji Rijeka Zagreb il Lika. A u svakom slučaju mora bit na trasi već postoječih plinovoda kojih tu ionako ima.

RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 03:37

Plinifikacija Dalmacije i te kako ima smisla jer se radi plinovod koji je sad u Albaniji a ide preko CG, Dubrovnika i onda na Ploče i gore ulazi u BiH a jedan krak ide prema Splitu i spaja se s postoječim plinovodom i tako Hrvatska al i cijela ta zona dobiva plin iz smjera Azerbejđana.

Ne triba nam plinska elektrana. To triba poviše Rijeke smjestit negdje tako da je na tom čvoru i to je to.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 03:53

Mi u Dalmaciji imamo druge planove tako da uskoro spajanje s plinovodom Azerbejđan- Turska - Grčka- Albanija - CG - Jug Hrvatske - jedan krak u BiH a drugi prema Splitu i onda priko Like Rijeka i Zagreb al i ostatak tog dijela EU ima plin iz smjera Azerbjeđana i sada nama nam tom plinskom čvoru u Gorskom kotru di s juga ima lng terminal a sa sjevera dolazi ruski plin a s istoka tj jugoistoka plin iz Azerbejđana...e tu nam triba veliki plinski potrošać da s jedne strane proizvodi struju i osigurava stabilnost mreže a a s druge da drži plinovode napunjenim jer on sam treba dosta plina.

Ujedno bi se u sklopu te termoelektrane napravila i skladišta pa se povećavaju i skladišni potencijali za plin na tom čvoru plinovoda.

To je čvor i tu nam treba plinska te a ne u Dalmaciji.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 03:57

Ne znam kakvi su planovi vlade po tom pitanju.

Osim podatka da će u Zagrebu toplana dobit novi blok koji će koristit plin ništa drugo ne najavlju. Normalno i ovaj plinovo preko CG je u planu vlade i EU i to se sad radi.

U svakom slučaju prva lokacija je negdje Gorski kotar il jug Zagreba il Karlovac al uglavnom na tom čvoru plinovoda a funkcija je :

1. Proizvodnja struje

2. Održavanje plinovda punima

3. Izgradnja smještajnih kapaciteta za plin
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 04:11

Na ovom čvoru u Gorskom kotaru, tu u toj zoni di prolazi plinovod triba plinska te jer ona onda ima višestruku funkciju, ne samo za Hrvatsku nego i EU te te plinovode jer usisava plin iz raznih pravaca prema sebi i drži te plinovode punima.

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 KARTA_RE

To je dugoročna geostrategija koja svima paše, i Hrvatskoj i lng terminalu i Azerbejđanu i ruskom plinu jer je to ipak novi potrošać, i Zagrebu i susjednim državam ai EU itd.

Tu ga smjesti. Usput se rade i smještajni kapaciteti itd itd. To je prava lokacija za prvu te na plin.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 04:27

Na ton čvoru triba TE na plin. Svi dobivaju. Ja ne palniram u Dalmaciji uvozit plin iz lng terminala na Krku nego san tranzit aerbejđanskom i drugom plinu iz smjera Grčke prema središnjoj Europi i meni na kraju tog plinovoda a to je taj čvor u Gorskom kotaru treba usisavač plina a to je te na plin upravo tu.

Istovremeno to treba i lng terminalu na Krku te je ujedno i novi stabilni proizvođać struje za Zagreb, Rijeku, Hrvatsku i susjedne zemlje te usisava i plin iz smjera Grčke prema gore i jača taj čvor i plinovode, razvoj plinske mreže, kapaciteta, Lika dobiva plinsku mrežu i stabilan izvor energije itd itd itd.

Jako puno pluseva tu ima. Za sve.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 04:36

Ovdje negdje, u zaleđu Rijeke tj lng terminala na Krku, di je čvor Bosiljevo, u toj zoni Rijeka, Ogulin, Karlovac, može čak i jug Zagreba. TE na plin je potrošać. On meni služi kao usisavač i održava sistem plinovoda u funkciji jer tu će spojit plinovod iz smjera Azerbejđana i onda ta TE jača plinski sistem tu jer ona može iz tri smjera uzet plin : lng terminal, ruski sa sjevera i ovaj iz smjera Azerbejđana.

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 PTSRH_2014._zoom
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 04:49

Te stvari se palniraju dugoročno i s logikom. Ove godine su radovi na proširenju plinovoda na jugu balkanskog poluotoka a od plinskih potrošaća za sada je jedino ovo uvršteno :


U idućem trogodišnjem razdoblju planira se izgradnja i priključenje jedne nove elektrane - EL-TO Zagreb, blok L, snage 150 MW, za čije priključenje je sklopljen odgovarajući ugovor o priključenju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 05:23

Smjer plina u budućnosti neće ić od sjevera prema Dalmaciji nego obrnuto i zato morate napravit jedan usisavać plina na kraju Like tamo na zapadu Like u toj zoni s kojim jačate i lng terminal i činite usis plina iz smjera juga ka sjeveru Europe.

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Plinacro_karta_kona
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 05:29

To vam je ova dionica plinovoda kroz Liku : Ogulin Zadar.

Sad tu iza Ogulina jedna TE na plin i ona jača geostratešku poziciju LNG terminala na Krku, čini sistem opskrbe strujom u cijeloj toj zoni stabilnijim dakle i grad Zagreb i Rijeka te cijela Lika i sve okolo a ujedno služi kao usisavač koji će povlačit plin iz smjera Zadra jer će u Zadar dolazit plin iz smjera Imotskog tj iz smjera Albanije a to je u osnovi iz Azerbejđana i tih izvora plina tj proizvođaća.

I onda se to još gura ka tržištima srednje Europe.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 05:38

Bakir se već dogovorio s Alijevim i on želi u Sarajevo dovest njegov plin a to može jedino iz ovog smjera i ide mu ulaz tamo negdje oko Imotskoga il Ploča il di već oće i onda on vuće još taj plin prema Europi.

Znači povlaćenje plina iz smjera jugoistok do Imotskoga je već osigurano tržištem Bosne.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 05:45

Meni u Dalmaciji ne triba TE na plin.

Meni triba TE na plin tamo iza Ogulina. Meni triba da vi usisate moj plin iz smjera juga. To meni triba. A ujedno i jačanje lng terminala Krk te stabilnija mreža za cijelo to gore područje a samim tim i Hrvatsku općenito dakle i Dalmaciju.

To vi meni radite. Pusti ti TE na plin u Dalmaciji.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 06:13

Ovdje sam nešto pisao o plinu prekjučer :

https://www.ex-iskon-pleme.com/t50347-od-1-travnja-plin-skuplji-najmanje-42-posto

Ja ne planiram Rusu dopustit ovo :

Ako PDV bude smanjen na 13 posto, poskupljenje će iznositi 60 posto.

To u prevodu znači da će trošak korištenja plina za kućanstva porasti za oko 50%.

Prosječna obitelj u Hrvatskoj sada godišnje za plin plaća 4950 kuna, a nakon 1. travnja taj trošak bi na godišnjoj razini iznosio 7950 kuna ako bi PDV bio smanjen na 13 posto.

Međutim to je prosjek jer u gradovima troše više dok na selu to malo kombiniraju s drvima i ugljenom il čime već pa onda je prosjek 5000 kn a u gradovima su ovo trenutne cijene :

Analiza po gradovima pokazuje kako prosječna obitelj na godišnjoj razini plin sada najviše plaća u Rijeci (6150 kuna) te u Splitu, Šibeniku i Zadru (6000 kuna).

50% od 6000 kuna = 3000 kuna pa će onda godišnji trošak plina u jednom kućanstvu u gradovima biti oko 9000 kuna.

Lijepo. Sumnjam da će biti novih priključaka na plin u dogledno vrijeme.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 06:19

Moj plan je dovuć azerbejđanski plin do Splita i onda isti gurat prema Karlovcu tj tržištima sjevera Europe i napravit dogovor s Alijevim da mi da popust a da mu ja guram njegov plin u srce Europe.

Zato ja neću TE na plin kod Šibenika nego iza Ogulina jer ako mi napraviš to kod Šibenika onda si me usra jer ništa ne sisa plin dalje od te točke na zapad a uvaliji si mi plinaru koja mi ne treba pored obnovljivih izvora energije.

Meni triba TE na plin iza Ogulina da usisava taj plin iz Azerbejđana a ja ću dobit popust od Alieva u Splitu za taj biznis.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by RayMabus 4/2/2022, 06:33

Napravite mi TE na plin u Gorskom kotaru a sve ostalo prepusti meni.

Daj dite materi. Plinska mreža u Dalmaciji je nerazvijena i svake godine sve više priključaka, dakle to jača tržište. Nema potrebe za TE na plin tamo uopće. Bosna će povuć dodatno plin iz tog smjera i imam usis do Imotskoga a iza toga jačanje priključaka i samo mi triba TE Ogulin il ta zona da usisa i pokrene usis tog plina na dionici Zadar Ogulin.

To je sve.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti - Page 4 Empty Re: EK: Nuklearna energija i plin dobili etiketu ekološke prihvatljivosti

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum