ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Hektorović 31/7/2021, 14:55

AssadNaPodmornici wrote:
Slovoslagar wrote:
AssadNaPodmornici wrote:inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..
Fascinantno je do koje mjere su dosljedni u ponavljanju svojih obrazaca ponašanja.
Zajebeš prvih 10 pa ti se kasnije obije o glavu, onda opet zajebeš drugih 10 i ... čudnog li čuda ... opet se prije ili kasnije obije o glavu. Pa kako, pa zašto, pa odakle, pa ništa nije jasno.

Znam jednog takvog.
Dugoročno razmišljanje i strateško planiranje nula bodova. Ali i kao narod smo u velikoj mjeri takvi, nažalost.
na sreću hrpa njih propada... pogotovo je super što dosta čitačica se dozvalo "pameti".. umjesto da ih netko guzi za 15-20kn sat, lipo naprave obrt i naplaćuju sat čišćenja preko 50kn .. dođe obavi ti posao i pošalje ti račun.. 8h čišćenja 500kn nije više 150kn dnevnica

iako ima i radnika od kurca ,  oni najsposobniji se iselili iz ove države, ostaolo je malo radnika, dio dobrih dio očajnih, i sada poslodavci kukaju... ali ono baš znam te likove.. nakon sezone ako nisu uzeli bjesno auto od 30 000€ smatrali su da su "neuspješni".. a radnicima 3000kn i zakini.. a onda zimi se bude u 11h popodne pa odu na kavu i tako.. dobro su došle ove dvije godine korone da ih spuste malo na zemlju i naprave selekciju

ili kada sam bio prije hrpu godina .. frend mi radio kao kućni majstor , počeo kod nekoga asa na braču.. hotel koji je zapravo blizu forumaša Mihe.. vlasnik Hrvat povratnik iz USA.

uglavnom frend tamo putova iz splita na trajekt u 6ujutro(dakle buđenje u 5h) i vraćao se trajektom u 18h popodne(u stanu je tek u 19h). - svaki dan tako. ja došao kao za razgovor za posao, i odraditi probni dan na recepciji , kao "smejštaj će mi naći u nekoj rupi".. onako naivan mulac.. odradio jedan dan, i kao "čujemo se za dva tjedna kada krene posao".

u međuvremenu moj frend odradio 15 dana tako probnog rada.. a ja gledao frenda taj dan.. cijeli dan taj momak radi, popravlja kvarove, mješa smjesu za krpat zidove, pomaže majstoru stavljati krov, zaljeva vrtal, nije stao cijeli dan..

nakon 15dana govori mu poslodavac - "kao nisi zadovoljio , ali mogu te zadržati za 3000kn mjesečno".. ovaj ga moj frend skoro udavio.. i na kraju mu dao 1500kn , računali smo 10kn sat je imao(i to na crno), a ako računaš koliko je gubio na prijevoz - (13-14 h putovanje) - 7-8kn sat :D

naravno odmah nazvao gazdu i odjeba posao.. isto tako kada sam tamo bio prvi dan, radnici čin bi gazda se makao, ogovarali ga otvoreno i jebali mu mater.. ono znaš ti si novi a ovi se ne boje lajati protiv gazde onda možeš misliti koliko im je dobro bilo..

ali najgore od svega povratnik iz USA, tamo bi mi frenda kućnog majstora plaćao 100kn sat, a ne 10kn sat

inače takvih priča nažalost iman iz vlastitog iskustva, iako se nebi ja dao zajebavati.. kada vidim kakav je posao, odmah tražim novi i nebih dopustio da me netko levati.. i onda samo aj ćao..

dok drugi znam ih trpe cijelu sezonu, pa čak i godinama.. taj sado-mazohizam nikada mi nije bio jasan.. ja sam hrpu ljudi doslovno nagovorio da daju otkaz da promjene ili poslodavca ili čak karijeru i svima na kraju bilo bolje

ovaj frend skiper prije par godina kada sam tek počeo.. on kapetan na jahti(ja mornar), i glavni mehaničar u firmi, i 10 000kn plaća.. ubijačina od posla i odgovornost.. non stop kuka kako mu je loše  i radi 3 godine.. ja mu govorim "ja sam ti ovdje samo ovu sezonu kao mornar, skupljam experience i iduću godinu polažem i idem na veće brodove".. ovaj u čudu.. ja njemu kažem ako ti je tako loše daj otkaz.. i na kraju i dao.. sposoban skiper i još mehaničar koji zna otkloniti većinu kvarova čak i one na motoru i struji(aj znam i ja sitnije popravke napraviti sada nakon par godina)...

našao neku veću jahtu, ima 3000€ mjesečno plaću ljeti , zimi par tisuća samo da bude na raspolaganju i vodi brigu oko broda(a to je dva puta mjesečno poviriti i organizirati eventualno neki servis) i sretan

Našem narodu tek sad u glavu dolazi mobilnost u zaposlenju.

25 godina nakon komunizma još uvijek je bila paradigma "stabilnog radnog mjesta" a toga danas nema, osim za državu.

Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Hektorović 31/7/2021, 14:57

Što je dobro ovo je i u bosni napravilo kaos, pa nema više gazda bezveznog restorana/kafića voza A7/Cayenne a plaća uposlenih 500 maraka.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by RayMabus 1/8/2021, 06:16

Hektorović wrote:Što je dobro ovo je i u bosni napravilo kaos, pa nema više gazda bezveznog restorana/kafića voza A7/Cayenne a plaća uposlenih 500 maraka.
Ako im ne misle dat veću plaću , ode to svojim poslom.

Ja ne radim već godinama. Jednostavno ne želim. Imam za sebe a nemam nekih troškova. Popit koju pivu tu i tamo i to je sve. Nek im radi tko je blesav. Ja sam u penziji.

Svake godine će sve teže nać radnika. Europa je u teškom demografskom minusu i tako će biti sada idući 20 godina sasvim sigurno jer su te generacije rođene od 2000 pa na ovamo manje za četvrtinu najmanje plus s istoka Europe imaš iseljavanje pa je to onda duplo manje naspram generacije koja ide u penziju svake godine.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176394
2014-04-11


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by RayMabus 1/8/2021, 06:55

S obzirom na iseljavanje i nadolazeće generacije kojih je manje i neće radit svašta a posebno ne za kikiriki plaćice ti kikiriki poslodavci ne moraju nit davati više oglase za posao.

Neće im se nitko javit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176394
2014-04-11


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 09:39

epikur37 wrote:treba dizati cijene...dogodine sve dižem 20%
onda ćeš se čuditi kaj nemaš goste.

ja idem isključivo u hotel ili na brod.
cijene su konstantno iste.

stvar je u tome da u hrvatsku većinom dolaze ljudi niže platežne moći.
plate tebi apartman, hrane se u konzumu i to je to.

malo ljudi plati sobu 150€/noć.

tako da je sve to kokošarenje. dok ti gost ne spava u sobi, a hrani se u restoranu to je low cost turizam.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by marcellus 1/8/2021, 09:43

kaya wrote:Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.

ja godinama ovdje pilim da je turizam biznis budućnosti, a industrija stvar prošlosti


_________________
1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 09:48

marcellus wrote:
kaya wrote:Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.

ja godinama ovdje pilim da je turizam biznis budućnosti, a industrija stvar prošlosti

ti godinama pišeš gluposti pa ostaneš živ.

ne da mi se više s tobom oko toga.
ali da malo ponovimo. ukupni udio turizma u bdp-u njemačke je 3%
40 i kusur je direktna industrija.

to kaj ti nikad nisi radio i malo si mentalno ograničen je tvoj problem.
mlijeko koje daš djetetu svako jutro je isto udio u industrijskoj proizvodnji, a dolazi iz stočarskog sektora.

ali ti to nikad nećeš razmijeti i zato šteta tipkovnice.

austrija se bori s time da spusti turizam unutar 12%.

zato ne bulazni.

u hrvatsku dolaze ljudi koji rade u tvornicama, samo manji dio ima jahtu ili istu iznajmi.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 1/8/2021, 09:49

veber wrote:
epikur37 wrote:treba dizati cijene...dogodine sve dižem 20%
onda ćeš se čuditi kaj nemaš goste.

ja idem isključivo u hotel ili na brod.
cijene su konstantno iste.

stvar je u tome da u hrvatsku većinom dolaze ljudi niže platežne moći.
plate tebi apartman, hrane se u konzumu i to je to.

malo ljudi plati sobu 150€/noć.

tako da je sve to kokošarenje. dok ti gost ne spava u sobi, a hrani se u restoranu to je low cost turizam.

nemaš pojma...kakvih 150 EUR noća za sobu :)

di to u privatnom smještaju.

Imao sam jednog šipca kao podstanara sad zaglavio dolje s papirima, sinoć otvorim njegovu sobu za booking, 700 EUR rezervacija za 12 sati,

neka švabica bookira brod 2 dana u 10. mjesecu prodao za 500 ..

posla ima i para kao blata samo ne moš više sve stići

dogodine opet uzimam radnike
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 1/8/2021, 09:51

marcellus wrote:
kaya wrote:Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.

ja godinama ovdje pilim da je turizam biznis budućnosti, a industrija stvar prošlosti


jedna od stvari gdje si pogodio
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 09:58

epikur37 wrote:
veber wrote:
epikur37 wrote:treba dizati cijene...dogodine sve dižem 20%
onda ćeš se čuditi kaj nemaš goste.

ja idem isključivo u hotel ili na brod.
cijene su konstantno iste.

stvar je u tome da u hrvatsku većinom dolaze ljudi niže platežne moći.
plate tebi apartman, hrane se u konzumu i to je to.

malo ljudi plati sobu 150€/noć.

tako da je sve to kokošarenje. dok ti gost ne spava u sobi, a hrani se u restoranu to je low cost turizam.

nemaš pojma...kakvih 150 EUR noća za sobu :)

di to u privatnom smještaju.

Imao sam jednog šipca kao podstanara sad zaglavio dolje s papirima, sinoć otvorim njegovu sobu za booking, 700 EUR rezervacija za 12 sati,

neka švabica bookira brod 2 dana u 10. mjesecu prodao za 500 ..

posla ima i para kao blata samo ne moš više sve stići

dogodine opet uzimam radnike
zašto ne idem u apartmane?
zašto ne idem u jeftine hotele?
tursku?
grčku?
bugarsku?

želim imati prostoriju u kojoj je kupaonica s kadom. ulazni prostor s ormarom. spavaći dio s duplim krevetom.
stol i dvije fotelje ili stolca da mogu popiti kavu i kada mi netko dođe da ima gdje sjesti.
frižider.

i to ne košta 30€/noć
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 1/8/2021, 09:58

Jedna zanimljivost, sobe dajem po 50 EUR i pune kao šipak....apartmane u gradu po 60 i slabo.

Znači, grad je tranzit, backpakeri, spavanje i điranje i dalje. Jednostavno apartmani u gradu su za kurac.
soba, minimalizam, čisto i osnovno...i novo.

geslo mi je better than a hostel and cheaper than a hotel...i rastura
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 10:03

epikur37 wrote:Jedna zanimljivost, sobe dajem po 50 EUR i pune kao šipak....apartmane u gradu po 60 i slabo.

Znači, grad je tranzit, backpakeri, spavanje i điranje i dalje. Jednostavno apartmani u gradu su za kurac.
soba, minimalizam, čisto i osnovno...i novo.

geslo mi je better than a hostel and cheaper than a hotel...i rastura
sve je to ok kada imaš 20-25g

mene ne jebe pogled niti prilaz plaži.
ionako odjedrim
mene zanima doručak, prostor, kada u kupaonici, krevet, friđ i sl.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 1/8/2021, 10:04

veber wrote:
epikur37 wrote:Jedna zanimljivost, sobe dajem po 50 EUR i pune kao šipak....apartmane u gradu po 60 i slabo.

Znači, grad je tranzit, backpakeri, spavanje i điranje i dalje. Jednostavno apartmani u gradu su za kurac.
soba, minimalizam, čisto i osnovno...i novo.

geslo mi je better than a hostel and cheaper than a hotel...i rastura
sve je to ok kada imaš 20-25g

mene ne jebe pogled niti prilaz plaži.
ionako odjedrim
mene zanima doručak, prostor, kada u kupaonici, krevet, friđ i sl.

mene zanima samo da ovo sve prođe, uzmem pare i legnem nakon svega
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 10:07

kako je krenulo, leći ćeš i prije. kaj se tiče nijemaca.
od danas nove mjere za povratak u njemačku.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 1/8/2021, 10:10

Boli me kurac krcato je...

glede namještaja, Prima zakon, iverca zakon...

ljudi vole novo i čistu liniju.

Kupiš jeftino i nakon 5 godina sve pobacaš, za 5-6 tisuća eura samo uneseš opet novo.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by michaellcmacha 1/8/2021, 10:15

AssadNaPodmornici wrote:jedan hotel gdje sam radio prije par godina(uh vrijeme leti) prošetao sam se kraj njega prije mjesec dana.. hotel je top, četri zvijezdice, eko šema, direkt na plaži.. (o gazdi bolje da ne pričam, taj je levatio radnike, svakoga zakida za radne sate, plaćao minimalac - a i tu krao radne sate - a kasnije bi kukao u slobodnoj dalmaciji da ne može naći radnike - svi ga izbjegavali) -ugl hotel bio zatvoren... kao šema "korona neće biti ništa od sezone".. a lipo sam vam rekao, odjebite eru i index i slične "stručnjake" sezona će biti dobra, tko se oslanja na turizam neka slobodno uloži resurse, a tko može neka kupuje dionice turističkih firmi
Kod mene perači posuđa imaju 3500 kuna, čistačice 3800, sobarice 4200, zeleni oko 4000, konobari oko 4500, kuhari plafon 5000. Ja kao voditelj smještaja personala imam malo manje od 6000, s tim da nemam radnog vremena i radim doslovno sve, a to sve bolje da ne pbrazlažem u detalje

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Hartmann 1/8/2021, 11:12

marcellus wrote:
kaya wrote:Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.

ja godinama ovdje pilim da je turizam biznis budućnosti, a industrija stvar prošlosti

Ajmo ovako,jedan zoran primjer drzave sa minornim turizmom,a ekonomijom(domaca produkcija,kao i ona drugih zemalja,koja se odvija kod njih)..Kina...Danas najmocnija ekonomija na svijetu,a mrvica ljudi radi u turizmu.Kako je to turizam biznis buducnosti,mozes malo pojasniti?

_________________
1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 2cc4e01132374b4662c3b46684b86272
avatar
Hartmann

Posts : 1999
2021-01-04


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by niels 1/8/2021, 11:33

Drugarice i drugovi,

Kaj se nismo ‘90 dogovorili da budemo bili kak u Dinastiji, kapitalizam i tržišno gospodarstvo? :)

(dobro, ne možeš imati kapitalizam bez kapitala, a tržišno gospodarstvo bez radnih navika, poslovne etike i…pa tržišta)

No dobro - detalji.

Dakle, hoće li turizam biti na 100, 10 ili 1% BDP-a odlučuje tržište. Države koje “namještaju” postotke BDP-a po gospodarskim granama već su duboko u teritoriju planske ekonomije.

Prema tome, dajte se odlučite, ali ako se odlučite, držite se toga. :)

Ne možeš biti poduzetnik, a ne isplaćivati plaće.

Ne možeš biti “poljoprivrednik” i živjeti od poticaja, a jedina kultura koju uzgajaš jest drač.

Ne možeš biti profesionalni nogometni klub koji većinu proračuna gradi na dotacijama iz općine ili grada.

I ne možeš se na silu baviti s nečim ako nemaš za to pretpostavke…

Ili tako ili natrag na plansku ekonomiju.
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by niels 1/8/2021, 11:38

Naravno, možemo mi “ali tako nije u Europi, tamo itekako planiraju, i na nivou EK, i zemalja-članica”.

Da, istina.

I kolike su im stope rasta na godišnjoj razini? Posebno u usporedbi s državama Pacifičkog prstena? SAD-a?

Kakva im je demografska struktura? Struktura državnog (saveznog) proračuna?

Stagniraju. Stagniraju kao SSSR pod Brežnjevom i Kosiginom i čekaju neumitno.
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by veber 1/8/2021, 11:41

niels wrote:Drugarice i drugovi,

Kaj se nismo ‘90 dogovorili da budemo bili kak u Dinastiji, kapitalizam i tržišno gospodarstvo? :)

(dobro, ne možeš imati kapitalizam bez kapitala, a tržišno gospodarstvo bez radnih navika, poslovne etike i…pa tržišta)

No dobro - detalji.

Dakle, hoće li turizam biti na 100, 10 ili 1% BDP-a odlučuje tržište. Države koje “namještaju” postotke BDP-a po gospodarskim granama već su duboko u teritoriju planske ekonomije.

Prema tome, dajte se odlučite, ali ako se odlučite, držite se toga. :)

Ne možeš biti poduzetnik, a ne isplaćivati plaće.

Ne možeš biti “poljoprivrednik” i živjeti od poticaja, a jedina kultura koju uzgajaš jest drač.

Ne možeš biti profesionalni nogometni klub koji većinu proračuna gradi na dotacijama iz općine ili grada.

I ne možeš se na silu baviti s nečim ako nemaš za to pretpostavke…

Ili tako ili natrag na plansku ekonomiju.
otprilike, da. točno si definirao naše okruženje.
miha je pride napisao plaće.

i onda se čude kako nema radnika.

NORMA diskontna trgovina u njemačkoj, ispod Lidla traži radnike.
početna, garantina plaća je 12,85€/h brutto što za neoženjene i sa zavšenom školom znači 9,9€/h netto.
pa je lako izračunati koliko dobiju mjesečno. s tim da ima plaćeno pola sata gableca i 30% rabata na asortiman.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by niels 1/8/2021, 11:42

Hartmann wrote:
marcellus wrote:
kaya wrote:Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.

ja godinama ovdje pilim da je turizam biznis budućnosti, a industrija stvar prošlosti

Ajmo ovako,jedan zoran primjer drzave sa minornim turizmom,a ekonomijom(domaca produkcija,kao i ona drugih zemalja,koja se odvija kod njih)..Kina...Danas najmocnija ekonomija na svijetu,a mrvica ljudi radi u turizmu.Kako je to turizam biznis buducnosti,mozes malo pojasniti?

Obrazuj se

https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_China?wprov=sfti1
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno - Page 2 Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum