ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Serbinho-3 31/7/2021, 11:41

[size=40]1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno
[size=30]Nezaposlenost u Hrvatskoj definitivno više nije problem.
IZVOR: SLOBODNA DALMACIJA SUBOTA, 31.07.2021. | 16:14 -> 11:40

 
[/size][/size]
Podeli

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno 13918566606104150228485383346859_w640

Ilustracija: Depositphotos/norenko.a.v
[size][size]

[size=31]Radnika hronično nedostaje na depopularizovanim područjima poput Korduna i Banije, Like i Gorskog kotara, a čim se turizam probudio, i na Jadranu se opet pokazao manjak zaposlenih svih profila - kuvara, recepcionera, konobara, sobarica i čistačica, vozača i trgovaca.[/size]
[size=31]Majstora nema ni za lek, a ako vame se dogodi bilo kakav kvar na ostrvu možete se pozdraviti s popravkom do septembra ili oktobra.[/size]
[size=31]Ljudi jednostavno ne stižu na sve strane, a posla je preko glave, piše Slobodna Dalmacija.[/size]
[size=31]Na vrhuncu sezone turizam puca po šavovima. Rezervacije stižu u poslednji tren. Niko se nije pripremio za ovakvu navalu gostiju pa su poslednjih dana neretke situacije u kojima strancima nema ko da pruži usluge smeštaja, čartera ili rentakara, a u mnogim restoranima, zbog manjka radne snage, narudžbine jedva stižu na vreme.[/size]
[size=31]Nije više problem ni u niskoj ceni radne snage. Rekordne 2019. godine kuvarima, kao deficitarnom i zbog prirode posla cenjenom kadru, plate su osetno porasle, ali svejedno ih fali jer ih traže i ovde i u inostranstvu, a za dobrog glavnog kuvara ne žali se novca.[/size]
[size=31]Pranje posuđa u kuhinji i osoblje koje pomaže kuvaru, poslovi za koje nisu potrebna posebna znanja već samo dobra volja, plaćaju se i po hiljadu evra (osam hiljada kuna) neto, ali svejedno nedostaje onih koji bi radili na tim pozicijama.[/size]
Plata 100.000 dinara, ali slabo ko u Srbiji hoće da radi ovaj posao FOTO
[size=31]Gde se kriju razlozi manjka radne snage? Šta se to događa u Hrvatskoj poslednjih godina?[/size]
[size=31]Decenijama se kukalo "nema posla, mladi ne rade", a sad se sve okrenulo naopako.[/size]
[size=31]"Problem je kompleksan. Postali smo žrtve vlastitog uspeha i kvaliteta koje smo postigli u određenim područjima. Evo, gledajte fudbal. Mi smo svetski drugoplasirani. Naši talentovani igrači igraju mahom po stranim klubovima jer su tamo dobili kudikamo bolje ponude, pa su logično iskoristili te šanse. Što se naše ugostiteljske ponude tiče, ali i generalno gledajući celog uslužnog sektora, mi taj posao znamo da radimo i radimo ga iz godine u godinu sve bolje. Slikovito rečeno, u gastronomiji mi nismo najbolji, ali igramo Ligu prvaka. I to je poznata stvar i izvan naših granica. Zato naši kuvari, konobari, ali i frizerke, maseri, trgovci..., dobijaju bolje ponude iz Evrope, pa provereno dobar kadar završava u Nemačkoj ili Irskoj", kaže Ivo Vrdoljak, vlasnik poznatog splitskog restorana "Zrno Soli".[/size]
[size=31]Vrdoljak je mišljenja da se odlazak radne snage preko granice može zaustaviti samo pametnom i sistematskom državnom politikom.[/size]
[size=31]"Nemam, srećom, taj problem, jer sam na vreme okupio dobar tim, ali deo poslodavaca u Hrvatskoj prinuđen je da zaposli bilo koju radnu snagu jer jednostavno ne može da bira. Neshvatljivo je da iz naših srednjih škola pa i s fakulteta, dolaze mlade devojke i mladići koji jedva šta znaju o poslu za koji su se školovali. Umesto da uče o ugostiteljstvu, rešavali su zadatke iz matematike koji bi i meni, koji sam bio vrsni matematičar i odlazio na takmičenja zadavali muke", kaže Vrdoljak.[/size]
[size=31]Dodaje da Evropa s jedne strane boljim platama mami najbolji kadar svesni da te poslove radimo bolje nego oni, jer u ugostiteljstvu zbog turizma Hrvatska ima više iskustva, recimo, nego Nemci, a s druge strane, školstvo se nije prilagodilo tržištu rada.[/size]
[size=31]Poslodavci troše izuzetno mnogo vremena da bi mladost nakon školovanja osposobili za određene poslove koji su im potrebni, ukazuje on.[/size]
[size=31]Vrdoljak ne misli da je problem u sezonalnosti turizma, jer zimi nema potrebe za tolikom radnom snagom kao u letnjim mesecima, već u pristupu poslu.[/size]
Jedva dočekali da pohrle u restorane, dobili hladan tuš
[size=31]"Stvari su prilično jednostavne. Ako nekome stvarno treba radno mesto, plata, a ako od toga egzistencijalno zavisi jer nema drugih prihoda, onda mu sigurno neće biti važno koliko će dugo raditi, nego će odmah prionuti poslu. Država ne sme da dozvoli da nezaposleni primaju naknadu na Zavodu za zapošljavanje i rade na crno. No, to se ne rešava drakonskim kaznama, nego stvaranjem stimulativne poslovne atmosfere u kojoj će takvo ponašanje postati izuzetak, jer se ono, jednostavno, neće isplatiti", zaključuje Vrdoljak.[/size]

[/size][/size]
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26436
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Serbinho-3 31/7/2021, 11:41

https://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2021&mm=07&dd=31&nav_id=1899307
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26436
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by kaya 31/7/2021, 12:07

Pokupili su sve auto goste grčkoj i španjolskoj i imaju kapacitet popunjenosti kao 2019. 
Naravno da nemaju osoblja jer nitko nije očekivao toliko gostiju. I sad je drž nedaj. A dobro, proći će za mjesec..
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by darth_vader 31/7/2021, 12:26

Sljedeća dva tjedna su ključna...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by kaya 31/7/2021, 12:41

jasambrend wrote:Sljedeća dva tjedna su ključna...
Da jasno.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by AssadNaPodmornici 31/7/2021, 13:04

jedan hotel gdje sam radio prije par godina(uh vrijeme leti) prošetao sam se kraj njega prije mjesec dana.. hotel je top, četri zvijezdice, eko šema, direkt na plaži.. (o gazdi bolje da ne pričam, taj je levatio radnike, svakoga zakida za radne sate, plaćao minimalac - a i tu krao radne sate - a kasnije bi kukao u slobodnoj dalmaciji da ne može naći radnike - svi ga izbjegavali) -ugl hotel bio zatvoren... kao šema "korona neće biti ništa od sezone".. a lipo sam vam rekao, odjebite eru i index i slične "stručnjake" sezona će biti dobra, tko se oslanja na turizam neka slobodno uloži resurse, a tko može neka kupuje dionice turističkih firmi

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20924
2018-06-14


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by kaya 31/7/2021, 13:10

Da, a ne može turizam propasti realno. Može imati lošu sezonu i drugu onda još bolju.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by immortal 31/7/2021, 13:49

Tisuću eura za 12 sati dnevno u mjesecu bez ijednog slobodnog dana je zaista premala plaća, a čuditi se mogu samo neupućeni i zlobnici.


Takva osoba nije plaćeno nego neplaćena, debelo ispod minimalca ako se iznos plaće podijeli s ukupnim brojem radnih sati.
Satnica ispada nešto više od 15 kn. Ako si je od toga još sam dužan plaćati jelo onda je zaista najbolje da se odmah pokupe i idu ležati u hladovinu svoga doma. Oni koji dobiju jelo, dobiju na mjeru. Toliko! 


Perač posuđa nema mogućnost zaraditi na bakšišu kao recimo konobar a la carte. Dok konobar može naći utjehu u bakšišu, perač ili će trpjeti ili kad mu pukne napustiti posao što nije čudno niti za kuhare, konobare, ....
Raznorazna piskarala to sigurno ne mogu shvatiti. Najlakše se uhvatiti olovke i piskarati sve što nekom padne na pamet bez imalo realnog uvida u situaciju.


Last edited by mortal on 31/7/2021, 13:59; edited 1 time in total

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 31/7/2021, 13:51

Počeo sam puniti i 10. mjesec brodom...:)
nikad ovako

rujan pun
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 31/7/2021, 13:52

treba dizati cijene...dogodine sve dižem 20%
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by immortal 31/7/2021, 13:55

ja se ovih dana naradila kao pas... od jutra do iza ponoći... kad na kraju mjerim koliko uložim, koliko mi ostane, ispada gore nego da me plaća škrti poduzetnik na obali
i ja dižem cijene.. možda već sljedeći tjedan  :alexis:

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by AssadNaPodmornici 31/7/2021, 13:58

a i to što kažeš.. nije 1000 € za 8h posla, 40h tjedno, nego prije 60-70h tjedno.. dakle nije to mjesečno 160h , nego 250 ako ne i više. .

kada to podjeliš sa brojem sati.. 30kn/h opet i nije nešto, a nije niti loše - pogotovo ako nemaš nikakvog posla i kvalifikacije onda je i to OK.  ali da je neka lova i nije..

inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..


jbt sjećam se prije par godina, radio u jednom hotelu, jadna plaća, ali se barem nisam fizički ubija(kancelarijski posao, recepcija i prodaja).. čistačice imale 3000kn , a radile su 48h tjedno(6 dana po 8h- to je satnica 17-18kn).
a gazda svake sezone sebi i ženi i ljubavnici bi kupio bjesna kola, hotel ionako izgradio na crno podmitio lokalne HDZovce za dozvolu :D (iako nije bio loš kao osoba jer čisto nije varao kao neki drugi što dogovoriš to i plati)...

evo sada nema mu tko raditi, mora uvoziti radnike.. za njih je osigurao dio hotelskog smještaja(umjesto da to renta), i plaća im put iz bosne/srbije, plaću puno veću nego domaćim, hranu itd.. vjerojatno ga takav radnik košta (kada uračunaš smještaj koji bi mogao rentati) 15 000kn mjesečno  -a domaći od 3000kn mu nisu valjali.. RH poduzetnici bez HDZa većina su zakurac.. to su "doktor" Mihanović type poduzetnici.. uh koliko priča sam vidio, čuo itd..

naravno većina tih čistačica nestala
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20924
2018-06-14


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by immortal 31/7/2021, 14:02

moj sin opet otišao na sezonu
svaki dan odguli 12 sati
kaže smršavio.. danas ga pitala
nedavno kuhar i konobar kidnuli preko noći
mali otrpi, ali sam mu sto puta rekla, ako ti se čini da je pritisak jači nego što bi mogao podnijeti... kući bez razmišljanja

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by epikur37 31/7/2021, 14:04

[size=45]1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno 87b2d136-45c5-4b6c-ad66-93827fb81127[/size]
[size=45]MUP objavio snimku kilometarskih kolona iz zraka. Na granici se čeka po šest sati[/size]
--------------------

willkomen :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by AssadNaPodmornici 31/7/2021, 14:07

nenad jarić, index.hr, večernji, i ero - na apratima

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20924
2018-06-14


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Slovoslagar 31/7/2021, 14:31

AssadNaPodmornici wrote:inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..
Fascinantno je do koje mjere su dosljedni u ponavljanju svojih obrazaca ponašanja.
Zajebeš prvih 10 pa ti se kasnije obije o glavu, onda opet zajebeš drugih 10 i ... čudnog li čuda ... opet se prije ili kasnije obije o glavu. Pa kako, pa zašto, pa odakle, pa ništa nije jasno.

Znam jednog takvog.
Dugoročno razmišljanje i strateško planiranje nula bodova. Ali i kao narod smo u velikoj mjeri takvi, nažalost.
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-25


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by niels 31/7/2021, 14:34

Slovoslagar wrote:
AssadNaPodmornici wrote:inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..
Fascinantno je do koje mjere su dosljedni u ponavljanju svojih obrazaca ponašanja.
Zajebeš prvih 10 pa ti se kasnije obije o glavu, onda opet zajebeš drugih 10 i ... čudnog li čuda ... opet se prije ili kasnije obije o glavu. Pa kako, pa zašto, pa odakle, pa ništa nije jasno.

Znam jednog takvog.
Dugoročno razmišljanje i strateško planiranje nula bodova. Ali i kao narod smo u velikoj mjeri takvi, nažalost.

Eto, ja se slažem s kolegom u njegovim promišljanjima na ovoj temi :)
niels
niels

Male
Posts : 4791
2021-04-26

Age : 84

Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by AssadNaPodmornici 31/7/2021, 14:44

Slovoslagar wrote:
AssadNaPodmornici wrote:inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..
Fascinantno je do koje mjere su dosljedni u ponavljanju svojih obrazaca ponašanja.
Zajebeš prvih 10 pa ti se kasnije obije o glavu, onda opet zajebeš drugih 10 i ... čudnog li čuda ... opet se prije ili kasnije obije o glavu. Pa kako, pa zašto, pa odakle, pa ništa nije jasno.

Znam jednog takvog.
Dugoročno razmišljanje i strateško planiranje nula bodova. Ali i kao narod smo u velikoj mjeri takvi, nažalost.
na sreću hrpa njih propada... pogotovo je super što dosta čitačica se dozvalo "pameti".. umjesto da ih netko guzi za 15-20kn sat, lipo naprave obrt i naplaćuju sat čišćenja preko 50kn .. dođe obavi ti posao i pošalje ti račun.. 8h čišćenja 500kn nije više 150kn dnevnica

iako ima i radnika od kurca ,  oni najsposobniji se iselili iz ove države, ostaolo je malo radnika, dio dobrih dio očajnih, i sada poslodavci kukaju... ali ono baš znam te likove.. nakon sezone ako nisu uzeli bjesno auto od 30 000€ smatrali su da su "neuspješni".. a radnicima 3000kn i zakini.. a onda zimi se bude u 11h popodne pa odu na kavu i tako.. dobro su došle ove dvije godine korone da ih spuste malo na zemlju i naprave selekciju

ili kada sam bio prije hrpu godina .. frend mi radio kao kućni majstor , počeo kod nekoga asa na braču.. hotel koji je zapravo blizu forumaša Mihe.. vlasnik Hrvat povratnik iz USA.

uglavnom frend tamo putova iz splita na trajekt u 6ujutro(dakle buđenje u 5h) i vraćao se trajektom u 18h popodne(u stanu je tek u 19h). - svaki dan tako. ja došao kao za razgovor za posao, i odraditi probni dan na recepciji , kao "smejštaj će mi naći u nekoj rupi".. onako naivan mulac.. odradio jedan dan, i kao "čujemo se za dva tjedna kada krene posao".

u međuvremenu moj frend odradio 15 dana tako probnog rada.. a ja gledao frenda taj dan.. cijeli dan taj momak radi, popravlja kvarove, mješa smjesu za krpat zidove, pomaže majstoru stavljati krov, zaljeva vrtal, nije stao cijeli dan..

nakon 15dana govori mu poslodavac - "kao nisi zadovoljio , ali mogu te zadržati za 3000kn mjesečno".. ovaj ga moj frend skoro udavio.. i na kraju mu dao 1500kn , računali smo 10kn sat je imao(i to na crno), a ako računaš koliko je gubio na prijevoz - (13-14 h putovanje) - 7-8kn sat :D

naravno odmah nazvao gazdu i odjeba posao.. isto tako kada sam tamo bio prvi dan, radnici čin bi gazda se makao, ogovarali ga otvoreno i jebali mu mater.. ono znaš ti si novi a ovi se ne boje lajati protiv gazde onda možeš misliti koliko im je dobro bilo..

ali najgore od svega povratnik iz USA, tamo bi mi frenda kućnog majstora plaćao 100kn sat, a ne 10kn sat

inače takvih priča nažalost iman iz vlastitog iskustva, iako se nebi ja dao zajebavati.. kada vidim kakav je posao, odmah tražim novi i nebih dopustio da me netko levati.. i onda samo aj ćao..

dok drugi znam ih trpe cijelu sezonu, pa čak i godinama.. taj sado-mazohizam nikada mi nije bio jasan.. ja sam hrpu ljudi doslovno nagovorio da daju otkaz da promjene ili poslodavca ili čak karijeru i svima na kraju bilo bolje

ovaj frend skiper prije par godina kada sam tek počeo.. on kapetan na jahti(ja mornar), i glavni mehaničar u firmi, i 10 000kn plaća.. ubijačina od posla i odgovornost.. non stop kuka kako mu je loše  i radi 3 godine.. ja mu govorim "ja sam ti ovdje samo ovu sezonu kao mornar, skupljam experience i iduću godinu polažem i idem na veće brodove".. ovaj u čudu.. ja njemu kažem ako ti je tako loše daj otkaz.. i na kraju i dao.. sposoban skiper i još mehaničar koji zna otkloniti većinu kvarova čak i one na motoru i struji(aj znam i ja sitnije popravke napraviti sada nakon par godina)...

našao neku veću jahtu, ima 3000€ mjesečno plaću ljeti , zimi par tisuća samo da bude na raspolaganju i vodi brigu oko broda(a to je dva puta mjesečno poviriti i organizirati eventualno neki servis) i sretan
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20924
2018-06-14


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Hektorović 31/7/2021, 14:51

AssadNaPodmornici wrote:a i to što kažeš.. nije 1000 € za 8h posla, 40h tjedno, nego prije 60-70h tjedno.. dakle nije to mjesečno 160h , nego 250 ako ne i više. .

kada to podjeliš sa brojem sati.. 30kn/h opet i nije nešto, a nije niti loše - pogotovo ako nemaš nikakvog posla i kvalifikacije onda je i to OK.  ali da je neka lova i nije..

inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..


jbt sjećam se prije par godina, radio u jednom hotelu, jadna plaća, ali se barem nisam fizički ubija(kancelarijski posao, recepcija i prodaja).. čistačice imale 3000kn , a radile su 48h tjedno(6 dana po 8h- to je satnica 17-18kn).
a gazda svake sezone sebi i ženi i ljubavnici bi kupio bjesna kola, hotel ionako izgradio na crno podmitio lokalne HDZovce za dozvolu :D (iako nije bio loš kao osoba jer čisto nije varao kao neki drugi što dogovoriš to i plati)...

evo sada nema mu tko raditi, mora uvoziti radnike.. za njih je osigurao dio hotelskog smještaja(umjesto da to renta), i plaća im put iz bosne/srbije, plaću puno veću nego domaćim, hranu itd.. vjerojatno ga takav radnik košta (kada uračunaš smještaj koji bi mogao rentati) 15 000kn mjesečno  -a domaći od 3000kn mu nisu valjali.. RH poduzetnici bez HDZa većina su zakurac.. to su "doktor" Mihanović type poduzetnici.. uh koliko priča sam vidio, čuo itd..

naravno većina tih čistačica nestala

Pa to je super, nema više robova. Lako je bilo bogatiti se na robovima, sad se traže prave sposobnosti.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26372
2018-04-10


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Hektorović 31/7/2021, 14:55

AssadNaPodmornici wrote:
Slovoslagar wrote:
AssadNaPodmornici wrote:inače i poslodavci su malo čudni, gledaju biti "cicije" do zadnjeg trena, kada skuže da nema radnika..
da su odmah ponudili sat 40kn, a ne 20, popunili bi se brzo.. a onda dođe špica sezone i skuže da puše profit i dobijaju loše ocjene i iscrpljuju radnike jer su bili cicije..
Fascinantno je do koje mjere su dosljedni u ponavljanju svojih obrazaca ponašanja.
Zajebeš prvih 10 pa ti se kasnije obije o glavu, onda opet zajebeš drugih 10 i ... čudnog li čuda ... opet se prije ili kasnije obije o glavu. Pa kako, pa zašto, pa odakle, pa ništa nije jasno.

Znam jednog takvog.
Dugoročno razmišljanje i strateško planiranje nula bodova. Ali i kao narod smo u velikoj mjeri takvi, nažalost.
na sreću hrpa njih propada... pogotovo je super što dosta čitačica se dozvalo "pameti".. umjesto da ih netko guzi za 15-20kn sat, lipo naprave obrt i naplaćuju sat čišćenja preko 50kn .. dođe obavi ti posao i pošalje ti račun.. 8h čišćenja 500kn nije više 150kn dnevnica

iako ima i radnika od kurca ,  oni najsposobniji se iselili iz ove države, ostaolo je malo radnika, dio dobrih dio očajnih, i sada poslodavci kukaju... ali ono baš znam te likove.. nakon sezone ako nisu uzeli bjesno auto od 30 000€ smatrali su da su "neuspješni".. a radnicima 3000kn i zakini.. a onda zimi se bude u 11h popodne pa odu na kavu i tako.. dobro su došle ove dvije godine korone da ih spuste malo na zemlju i naprave selekciju

ili kada sam bio prije hrpu godina .. frend mi radio kao kućni majstor , počeo kod nekoga asa na braču.. hotel koji je zapravo blizu forumaša Mihe.. vlasnik Hrvat povratnik iz USA.

uglavnom frend tamo putova iz splita na trajekt u 6ujutro(dakle buđenje u 5h) i vraćao se trajektom u 18h popodne(u stanu je tek u 19h). - svaki dan tako. ja došao kao za razgovor za posao, i odraditi probni dan na recepciji , kao "smejštaj će mi naći u nekoj rupi".. onako naivan mulac.. odradio jedan dan, i kao "čujemo se za dva tjedna kada krene posao".

u međuvremenu moj frend odradio 15 dana tako probnog rada.. a ja gledao frenda taj dan.. cijeli dan taj momak radi, popravlja kvarove, mješa smjesu za krpat zidove, pomaže majstoru stavljati krov, zaljeva vrtal, nije stao cijeli dan..

nakon 15dana govori mu poslodavac - "kao nisi zadovoljio , ali mogu te zadržati za 3000kn mjesečno".. ovaj ga moj frend skoro udavio.. i na kraju mu dao 1500kn , računali smo 10kn sat je imao(i to na crno), a ako računaš koliko je gubio na prijevoz - (13-14 h putovanje) - 7-8kn sat :D

naravno odmah nazvao gazdu i odjeba posao.. isto tako kada sam tamo bio prvi dan, radnici čin bi gazda se makao, ogovarali ga otvoreno i jebali mu mater.. ono znaš ti si novi a ovi se ne boje lajati protiv gazde onda možeš misliti koliko im je dobro bilo..

ali najgore od svega povratnik iz USA, tamo bi mi frenda kućnog majstora plaćao 100kn sat, a ne 10kn sat

inače takvih priča nažalost iman iz vlastitog iskustva, iako se nebi ja dao zajebavati.. kada vidim kakav je posao, odmah tražim novi i nebih dopustio da me netko levati.. i onda samo aj ćao..

dok drugi znam ih trpe cijelu sezonu, pa čak i godinama.. taj sado-mazohizam nikada mi nije bio jasan.. ja sam hrpu ljudi doslovno nagovorio da daju otkaz da promjene ili poslodavca ili čak karijeru i svima na kraju bilo bolje

ovaj frend skiper prije par godina kada sam tek počeo.. on kapetan na jahti(ja mornar), i glavni mehaničar u firmi, i 10 000kn plaća.. ubijačina od posla i odgovornost.. non stop kuka kako mu je loše  i radi 3 godine.. ja mu govorim "ja sam ti ovdje samo ovu sezonu kao mornar, skupljam experience i iduću godinu polažem i idem na veće brodove".. ovaj u čudu.. ja njemu kažem ako ti je tako loše daj otkaz.. i na kraju i dao.. sposoban skiper i još mehaničar koji zna otkloniti većinu kvarova čak i one na motoru i struji(aj znam i ja sitnije popravke napraviti sada nakon par godina)...

našao neku veću jahtu, ima 3000€ mjesečno plaću ljeti , zimi par tisuća samo da bude na raspolaganju i vodi brigu oko broda(a to je dva puta mjesečno poviriti i organizirati eventualno neki servis) i sretan

Našem narodu tek sad u glavu dolazi mobilnost u zaposlenju.

25 godina nakon komunizma još uvijek je bila paradigma "stabilnog radnog mjesta" a toga danas nema, osim za državu.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26372
2018-04-10


Back to top Go down

1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno Empty Re: 1.000 evra za pranje sudova - i opet nije dovoljno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum