ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asylum

Page 41 of 50 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 45 ... 50  Next

Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 08:07

mativka wrote:Danas oprosti svima!
Ne zato što oni zaslužuju oprost,
već zato što ti zaslužuješ mir.🌼


Ti koja postavljaš hrpe pitanja i ne pokazuješ da te zanima odgovor niti na jedno kada ih dobiješ od jako rijetkih osoba među kojima je i metilda, odjednom počinješ dijeliti savjete?
Zar je moguće da ne uočavaš grotesknost te situacije?

Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 08:09

Gnječ wrote:

zašto misliš da ja imam predrasude? 
...
ah da, kršćani nemaju kritičko razmišljanje.

Ne, ti nemaš predrasude.
Ti samo na temelju objektivnih činjenica misliš odnosno VJERUJEŠ kako su svi kršćani obični idioti.
A istovremeno uvažavaš astrologijsko-horoskopijske "argumente" za takav svoj stav.
Zemljo, otvori se...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 09:20

mativka wrote:Danas oprosti svima!
Ne zato što oni zaslužuju oprost,
već zato što ti zaslužuješ mir.🌼


Život počinje kad sa sebe obrišeš prašinu svih poraza koji su ostali na tebi. Nemoj više čekati! Koliko je već prošlo godina od kada si rekao: "Od sutra ću drugačije. Promijenit ću se." A ništa se nije dogodilo. I neće ako nešto ne poduzmeš. Nema potrebe da jučerašnje nemire nosiš i danas sa sobom. Ostavi ih negdje, kao što ostavljaš otpatke na predviđena mjesta i pođi dalje. Pođi daleko od njih. I uzmi jedan dan samo za sebe. Da duša prodiše ispočetka.

Svako jutro počni dostojanstveno, s rukom na srcu potraži gdje su oni koje voliš i što je ono što pali plamen u tebi. Najbolje godine počinju kad sebe počneš tretirati s poštovanjem. Nije to nikakva filozofija. To je jednostavan život kojeg već odavno želiš. Izmami danas nekom osmijeh na licu i vidjet ćeš kako se pojačava svjetlost sunca. Živi kao da ti je ovo prvi dan života. Neće ovo biti još jedan običan dan. Svaki je dan poseban kad se pokaže malo više volje i srca.

- Mario Žuvela

Asylum - Page 41 Fb_im434
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 09:48

gnječ wrote:zašto misliš da ja imam predrasude? možda si ustvari pod predrasude mislila reći da sam skeptičan, sumnjičav? jer naravno, kako bi uopće vidio ako sam skeptičan jel tako? znači moram totalno odbaciti kritičko razmišljanje i bezrezervno prihvatiti ono što piše u bibliji ili popi predikaju jer da crkva, religija i kritičko razmišljanje ne idu zajedno nikako. brutalni antagonizam. crkva traži totalnu poslušnost i tu netko tko razmišlja svojom glavom nema mjesto.

Da ti imaš predrasude vidljivo je i bez ikakvog posebnog mentalnog napora. Kao što sam stavila u jednom od prethodnih postova, vi ateisti ili vjernici drugih religija i religijskih pravaca new agea mislite da smo mi kršćani nepismeni i nesposobni za razmišljanje. No to samo pokazuje da ne poznajete Logos i njegovo značenje.
Rekla sam već da sam pročitala sve što se pročitati dalo od svetih knjiga drugih religija a bavila sam se intenzivno i proučavanjem filozofske misli. Posebno me je na to potaknulo pisanje na Iskon forumu gdje je boravila kvalitetna ekipa, potkovana znanjem, tj meni se tada tako činilo, ali također antikatolički raspoložena. Za rasprave s njima bilo je potrebno itekakvo poznavanje svoje vjere. I ta je ekipa imala istu predrasudu kao i ti. Sjećam se jedne zgode kad mi je jedna osoba htjela poslati tekstove o gnostičkim učiteljima. Pristala sam, što ne, možda ću saznati nešto novo. No ona mi pošalje tekst na tri stranice o onime što sam ja imala u knjizi Patrologija napisano, opisano i objašnjeno na desecima stranica. Priznajem da je u mojim očima ta osoba izgubila kredibilitet znalca.
Kasnije ću ti odgovoriti opširnije na tvoje ostale primjedbe, sad imam kućanskih poslova.
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 10:32

gnječ wrote:
i zašto kažeš opet pogrešno Gnječ? zar se nisi nikada zapitala da si možda ti u krivu? ah da, kršćani nemaju kritičko razmišljanje.


Ponavljam opet jedan od citata koji sam stavila jučer a koji ti očito nisi ni pogledao:


Svijet koji ne priznaje Boga ne prihvaća Kristovu ljubav. Rezultat je mržnja koja se realizira u proganjanju Isusa i njegovih učenika. Što su učenici bliže Isusu, to su i progoni veći. Isus kaže učenicima da bi ih svijet ljubio kad bi oni bili od svijeta. Njih je Isus izabrao iz svijeta. Oni svijetu više ne pripadaju. Razmišljaju i djeluju drukčije od svijeta, a svijet je samodopadan i mrzi sve što nije njegovo. To objašnjava zašto svijet s jedne strane želi ostaviti dojam otvorenosti i visoke tolerancije prema drugomu i drukčijemu, a zapravo je isključiv i nesnošljiv prema svemu što mu se ne sviđa. Onaj izraz „govor mržnje“ autoportret je upravo takvoga svijeta.


 
Ono što ja vidim kod tebe i ekipe koja me napada jest upravo manjak kritičkog razmišljanja. Vi ne samo da polazite od negativne postavke prema kršćanstvu katoličke denominacije nego polazite sa stavom mržnje. Da ponovim – s jedne strane želite ostaviti dojam otvorenosti i visoke tolerancije prema drugomu i drukčijemu, ali kad je katolicizam u pitanju reagirate s meni nepojmljivom mržnjom.


Pitanje je što se događa s vašim sposobnostima razmišljanja i zaključivanja. Vaš osnovni problem je što polazite od postavke da je katolicizam religija mržnje, netolerancije i neznanja. I taj svoj stav nastojite potkrijepiti i opravdati tekstovima sa stranica koje imaju isti stav kao i vi. Tvoje plahte me podsjećaju na svojedobne lancune-tekstove nickova iluzija i sefirot. Njima ne dokazujete ništa meni nego sebe utvrđujete u vašoj pretpostavci da ste samo vi u pravu.
 
No, postavi sebi isto pitanje koje si postavio meni – a što ako ste vi u krivu?
Pokušaj dakle promijeniti točku gledišta i počni razmišljati s pretpostavkom – a što ako je metilda u pravu? A što ako je katolicizam u pravu? I uzmi Evanđelje i potraži u tekstovima ono pozitivno za čovjeka i svemir. Ne upućujem te na Stari zavjet koji je pun mitoloških priča. Upućujem te na Novi Zavjet koji govori o Logosu. Ako imaš imalo sposobnosti kritičkog razmišljanja mogao bi se ugodno iznenaditi.



Da te učvrstim u uvjerenju da je to neophodno dajem ti svoj primjer čitanja svetih knjiga od Egipatske knjige mrtvih do Ščerbatskoga i kabale.


U svemu sam našla zrna istine i mudrosti, ali nisu pružali odgovre na moja pitanja. Ali sam se svojski potrudila i ni o jednoj religiji ne govorim sa omalovažavanjem, osim, da budem iskrena, o neopaganizmu. Taj mentalni sklop življenja u pagano-nostalgiji ne mogu razumjeti. A nije da nisam pročitala hrpu knjiga i o mitovima starih germanskih, slavenskih i južnoameričkih plemena.
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 10:45

Gnječ wrote:
It's very frightening to imagine that it's all wrong.
—Dave

"Tear down the wall!"
—Pink Floyd


Logos je, dakle, bivstvena moć bivanja bitka, bivstvena moć njegova života kao istote bitka i znanja – istine same. Jer Logos nije samo moć bivanja bitka, nego, kako je bitak prvobitno isto što i znanje - istina sama – to je Logos ujedno i bivstvena moć bivanja znanja. Logos je bivstvena moć bivajućeg znanja (ili znajućeg bivanja) kao što je ujedno i bivstvena moć bivajućeg bitka (ili bitkujućeg bivanja).


Marijan Cipra
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 12:07

Danas se spominjemo blaženog Ivana Merza, istaknutog laika u svjedočenju Evanđelja, kako ga je nazvao Ivan Pavao 2. Tijekom života Ivan Merz se služio s deset jezika, bio je profesor, književnik i časnik, no najvažnije od svega je da je živio svetim životom. Zaštitnik je mladeži.

"Stoga posvuda širimo ljubav prema Svetoj Stolici i Papi! Pokažimo i protumačimo našem narodu da narodi koji se ne drže Papine nauke, moraju srljati u propast."
bl. Ivan Merz

Veliki čovječe, moli za nas!

Asylum - Page 41 Fb_im436

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 12:09

Konj je bio privezan, ali je došao đavao i odvezao ga. Uplašeni konj počeo je bježati poljima, uništavajući žetvu nekoga seljaka. Vlasnik zemljišta je pobjesnio, uzeo pušku i ubio životinju koja je bježala. Tada se i vlasnik konja uznemirio, uzeo pušku i osvetio se pucajući u seljaka. To je vidjela seljakova supruga i ubila vlasnika konja. Tada je sin vlasnika konja dokrajčio seljaka i njegovu ženu. Ljudi iz sela, seljakova rodbina, čuvši za tragediju, ubili su ubojicu i spalili njihovu obiteljsku kuću...
Ljudi su pitali đavla: „Zašto si sve to učinio?“. Vrag je odgovorio: „Nisam ja to učinio, ja sam samo pustio konja na slobodu.“

Đavao čini jednostavne i naizgled nevine stvari, a ostalo radimo sami. Zna da zlo tinja u našim srcima. Stoga uvijek promisli prije nego što nešto učiniš ili kažeš jer i riječi koje su izrečene, ne mogu se vratiti unatrag.

Asylum - Page 41 Fb_im437

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 12:40

The Gallery Maps is an extraordinary cartographic representation of the regions of Italy, commissioned by Pope Gregory Xlll and realized between 1581 and 1583 by various artists under the supervision of Ignazio Danti.
It is 120m long and 6m wide corridor on which 40 maps of various regions of Italy are are represented, in a hypothetical trip from north to south that includes as well regions that are not Italian anymore such as Corsica & Malta.

Asylum - Page 41 Fb_im439

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 12:59

Nekad tako sebe uhvatim kako gledajući druge pomislim: Bilo bi dobro to imati, bilo bi super to biti, bilo bi sjajno to doživjeti. I prevrćem po glavi tu priču, a onda se sjetim. Nisam kao drugi. Ne idemo istim putem. Ne živimo isti život. Shvatim da nisam umoran zato što radim nešto što iscrpljuje. Ne iscrpljuje nas život. Iscrpljuje uspoređivanje. Pokušaj da se s nekim natječemo, a potpuno smo suprotni. Takav život ne donosi mira.

Duši treba nešto drugo. Trag nečije blizine. Komadić nade kad nebo nadviju tamni oblaci. Malo snova da nisu svi dani isti. Duši trebaju krila da nadleti ovu sivu svakodnevicu i vidi obrise jednog boljeg svijeta. Malo više sjaja iznutra. I jednostavne stvari koje usrećuju. A onda kad dobiješ sve to, više nećeš imat potrebu gledat gdje je tko. Tko je ispred, a tko iza. Pisat ćeš priču svoga života obojanu najljepšim bojama. Bojama ljubavi, jednostavnosti, bojama života koji te ispunjava.

- Mario Žuvela

Asylum - Page 41 Fb_im440

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 13:40

Asylum - Page 41 7fb0d010

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by mativka 10/5/2021, 16:36

Speare Shaker wrote:
mativka wrote:Danas oprosti svima!
Ne zato što oni zaslužuju oprost,
već zato što ti zaslužuješ mir.🌼


Ti koja postavljaš hrpe pitanja i ne pokazuješ da te zanima odgovor niti na jedno kada ih dobiješ od jako rijetkih osoba među kojima je i metilda, odjednom počinješ dijeliti savjete?
Zar je moguće da ne uočavaš grotesknost te situacije?
A doobrooo..., uplašio si me!
Samo sam stavila citat za koji sam smatrala da je primjeren (pod pojmom mudrosti je, a ne piše autor).
Groteskno je, naravno! :)


_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 20:27

Descartes je bio kršćanin koji se nedvosmisleno držao kršćanske vjere u Objavu i nije vidio nikakvu opreku između svoje vizije metodične i racionalne univerzalne znanosti i teološko-crkvenih doktrina i praksa. (Hans Kung - ne znam ukucati umlaut na mobitelu) :W
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 20:32

Večer. Onaj trenutak kada ti je unutarnji mir najvažnija stvar na svijetu. I kada prolaznost života osjećaš jače nego inače. Ne zamaraš se više beznačajnostima kojima su te bombardirali ljudi tijekom dana, već shvaćaš koliko je zapravo malo onih stvari koje su doista važne u životu. Zdravlje. Krov nad glavom. Prijateljsko rame. I još pokoja sitnica. I shvatiš da si zbog tih par tih stvari zapravo jako bogat čovjek.

Navečer kad napustiš buku svijeta i ostaneš sam jače osjećaš onu jeku života oko sebe. Tišinu punu nekih skrivenih značenja. Osjećaš kako boli duša zato što si još jedan dan izgubio udaljavajući se, a ne približavajući svojim snovima, što si škrtario na ljubavi koju si mogao dati drugima i što se nisi više borio za ljude koji su ti bili važni. Večer. Onaj trenutak kada bez obzira na to što se taj dan dogodilo trebaš zahvaliti za jednu stvar. Preživio si još jedan dan.

- Mario Žuvela

Asylum - Page 41 Fb_im446

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 21:00

metilda wrote:
Gnječ wrote:
It's very frightening to imagine that it's all wrong.
—Dave

"Tear down the wall!"
—Pink Floyd


Logos je, dakle, bivstvena moć bivanja bitka, bivstvena moć njegova života kao istote bitka i znanja – istine same. Jer Logos nije samo moć bivanja bitka, nego, kako je bitak prvobitno isto što i znanje - istina sama – to je Logos ujedno i bivstvena moć bivanja znanja. Logos je bivstvena moć bivajućeg znanja (ili znajućeg bivanja) kao što je ujedno i bivstvena moć bivajućeg bitka (ili bitkujućeg bivanja).


Marijan Cipra

znam što je pleonazam ne trebaš mi objašnjavati ali objasni sve to što je napisano na način koji je razumljiv.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 21:39

@Gnječ pišem na razumljiv način kroz cijelu temu.

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 21:41

metilda wrote: @Gnječ  pišem na razumljiv način kroz cijelu temu.

onda neznaš što je Cipra napisao? stavila si citat zbog čega?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 21:42

Logos je izrečena Istina, transcendentan i imanentan svijetu. I nije ni konstelacija zvijezda ni sanjarica nego teološko filozofski koncept.

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by metilda 10/5/2021, 21:45

Gnječ wrote:
metilda wrote: @Gnječ  pišem na razumljiv način kroz cijelu temu.

onda neznaš što je Cipra napisao? stavila si citat zbog čega?

Svatko stavlja citate za koje misli da mogu poduprijeti njegov stav. Ti si stavio Pink Floyd ja Cipru.
metilda
metilda

Posts : 4692
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 21:45

metilda wrote:Logos je izrečena Istina, transcendentan i imanentan svijetu. I nije ni konstelacija zvijezda ni sanjarica nego teološko filozofski koncept.

jel se to da dešifrirati ?

Logos je bivstvena moć bivajućeg znanja (ili znajućeg bivanja) kao što je ujedno i bivstvena moć bivajućeg bitka (ili bitkujućeg bivanja)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Guest 10/5/2021, 21:46

metilda wrote:
Gnječ wrote:
metilda wrote: @Gnječ  pišem na razumljiv način kroz cijelu temu.

onda neznaš što je Cipra napisao? stavila si citat zbog čega?

Svatko stavlja citate za koje misli da mogu poduprijeti njegov stav. Ti si stavio Pink Floyd ja Cipru.

nešto si pobrkala.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 41 Empty Re: Asylum

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 41 of 50 Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 45 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum