ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asylum

Page 12 of 50 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Next

Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by Guest Sun 21 Mar - 9:59

Speare Shaker wrote:No, da se ovdje nadovežem na tvoju fascinaciju pričama Zecharie Sitchina o "The Anunnaki Chronicles".
To je tvoj subjektivni izbor, uvjerenje, stav, želja. Predstavlja li objektivnu istinu?
Niti slučajno.
Cijela ideja je zamišljena sa literalne točke gledišta i praćena motivima kakvima se služe književnici.
Sitchin pri tome uopće nije pokazao kreativnost poput (jednog od) autora Star Trek serijala Gene Roddenberry. On je stvorio punokrvno djelo žanra znanstvene fantastike čak i u običnim tehničkim riješenjima poput mobitela (komunikatori), teleportacije pa i začetak replikatora u vidu 3D printera, a ima toga još.
Sitchin se jednostavno igrao sa mogućnošću da je ljudska civilizacija imala svoj začetak u intervenciji pripadnika neke visokorazvijene vanzemaljske civilizacije, za što ne postoje nikakvi iole ozbiljni argumenti.
Iskreno, doslovce otkad znam za sebe imam mišljenje po kojem u svemiru postoji ogroman broj visokorazvijenih civilizacija, jednostavno zato jer je svemir prevelik da se tako nešto ne bi dogodilo, a odavno znamo da je izotropan i homogen. Što znači da svugdje u svemiru vladaju jedni te isti fizikalni zakon i da se svugdje sastoji od jednog te istog tipa materije kakvu uočavamo i oko sebe pa ako pretpostavimo da će život nastati svugdje gdje za to postoje neophodni uvjeti, moramo doći do zaključka o postojanju ogromnog broja visokorazvijenih civlizacija, koji sam ranije postulirao. 
Međutim, isto tako odavno imam mišljenje kako je doslovce blesavo pretpostaviti da su nas pripadnici takvih civilizacija posjećivali, a pogotovo da su ostavili nekakav značajniji trag bilo kakvog tipa. U takvom razvoju situacije bi jednostavno morali zbog urođene nesavršenosti ostaviti i neke tragove, makar nehotično.
Takvih tragova nema pa nema.
Dakle, iza Sitchinova pisanja ne stoji znanost i njeni zaključci. Njegove se priče ne mogu smatrati niti punokrvnom znanstvenom fantastikom, jer iza takve mora makar kao priča, narativ o znanstvenom potencijalu stajati znanost.
To nije slučaj.

Je li Biblija znanstvena knjiga? Posreduje li nam neku iole značajniju fizikalnu istinu?
Ne.
Međutim, Biblija je kombinacija povijesnog prikaza i mita u kojem je jako teško odvojiti jedno od drugog. Tu je naravno i religijski opis, a religije se uobičajeno smatraju začecima civilizacija.
Jako je teško razlučiti gdje počinju i završavaju povijest, a gdje mit.
Mit je po definiciji izraz predaje nekih zajednica za kojeg se uobičajeno vjeruje da nije (objektivno) istinit, ali to ne možemo sa sigurnošću zaključiti, barem kada su mogući povijesni korijeni mita u pitanju. Jednostavno nemamo dokaza koji bi barem tu dimenziju mita ili potvrdili ili opovrgnuli.
"The Anunnaki Chronicles" ne predstavljau mit nego samo običnu priču.
Biblija ima tu dimenziju (povijest-religija-mit) koju Sitchinove priče nemaju, da ne spominjem kako su očito potaknute i često umjetno iskomercijaliziranom potrebom tržišta popularne literature za pričama o vanzemaljcima.
Što im je zajedničko?
Izražavanja na uobičeni književnički način, s tim da po prevladavajućem pa i mojem mišljenju Biblija predstavlja barem u nekim dijelovima vrhunski izraz takvog načina izražavanja kako u prozi tako i u poeziji, dok je jedino što je koliko toliko intrigantno u Sitchinovim pričama ta fantazija o nekoj visokorazvijenoj civilizacija iz svemira kao izvoru ljudske civilizacije.
Za mene osobno debelo premalo da bi mi bilo iole zanimljivo.
Da ne spominjem kako mi je to radikalno nepovjerenje u sposobnost ljudi da sami kreiraju svoju vlastitu civilizacije u dobrom dijelu jednostavno uvredljivo, ako ne i prilično glupo.

Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by mativka Sun 21 Mar - 11:03

Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by Guest Sun 21 Mar - 11:17

wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Ne znam. Valjda u skladu sa svojom književničkom maštom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 11:37

Speare Shaker wrote:
wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Ne znam. Valjda u skladu sa svojom književničkom maštom.

Padobranci :D
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

mativka likes this post

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by Guest Sun 21 Mar - 12:16

metilda wrote:
Speare Shaker wrote:
wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Ne znam. Valjda u skladu sa svojom književničkom maštom.

Padobranci :D

:D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 12:30

wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Malo se zezam sa Spearom. :)
I ja sam voljela gledati Na rubu znanosti gdje su mnogi gosti iznosili svoja razmišljanja o vanzemaljcima. Gradnja piramida, posebno Sfinge, kao i gigantskih glava na Uskršnjim otocima objašnjena je tehnologijama drugih civilizacija. Ja ne dvojim da postoje druge civilizacije, možda toliko napredne da su posjetile zemlju u davnoj prošlosti pa su ih tadašnji tehnološko primitivni narodi smatrali bogovima. Zanimljivo je da se i u Bibliji spominju Nefili kao djeca sinova božjih i zemaljskih žena. Biblijski je pisac očito načuo priče o bićima s neba.
No sve su to priče i mitovi. Ali ne znači da nemaju velik broj sljedbenika.
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 12:36

Još malo bića s neba ( Mate, zezam se 😘 malo:

Asylum - Page 12 Unname10

Misteriozni pomor ptica - priroda ili teorija zavjere?
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by mativka Sun 21 Mar - 13:04

Speare Shaker wrote:
metilda wrote:
Speare Shaker wrote:
wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Ne znam. Valjda u skladu sa svojom književničkom maštom.

Padobranci :D

:D
:20 :rofl

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by mativka Sun 21 Mar - 13:07

metilda wrote:Još malo bića s neba ( Mate, zezam se 😘 malo:

Asylum - Page 12 Unname10

Misteriozni pomor ptica - priroda ili teorija zavjere?
Čim je misteriozno, nije dobro :D

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by mativka Sun 21 Mar - 13:11

metilda wrote:
wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Malo se zezam sa Spearom. :)
I ja sam voljela gledati Na rubu znanosti gdje su mnogi gosti iznosili svoja razmišljanja o vanzemaljcima. Gradnja piramida, posebno Sfinge, kao i gigantskih glava na Uskršnjim otocima objašnjena je tehnologijama drugih civilizacija. Ja ne dvojim da postoje druge civilizacije, možda toliko napredne da su posjetile zemlju u davnoj prošlosti pa su ih tadašnji tehnološko primitivni narodi smatrali bogovima. Zanimljivo je da se i u Bibliji spominju Nefili kao djeca sinova božjih i zemaljskih žena. Biblijski je pisac očito načuo priče o bićima s neba.
No sve su to priče i mitovi. Ali ne znači da nemaju velik broj sljedbenika.
Meni je sve to strašno zanimljivo. Pogotovo vrijeme Sumera.
Već duže vrijeme želim pročitati knjigu "Božja robovska vrsta" Michaela Tellingera, jeste li ju čitali?

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 19:36

wtf wrote:
metilda wrote:
wtf wrote:Kako bi danas imenovali bića koja se spuštaju s neba?

Malo se zezam sa Spearom. :)
I ja sam voljela gledati Na rubu znanosti gdje su mnogi gosti iznosili svoja razmišljanja o vanzemaljcima. Gradnja piramida, posebno Sfinge, kao i gigantskih glava na Uskršnjim otocima objašnjena je tehnologijama drugih civilizacija. Ja ne dvojim da postoje druge civilizacije, možda toliko napredne da su posjetile zemlju u davnoj prošlosti pa su ih tadašnji tehnološko primitivni narodi smatrali bogovima. Zanimljivo je da se i u Bibliji spominju Nefili kao djeca sinova božjih i zemaljskih žena. Biblijski je pisac očito načuo priče o bićima s neba.
No sve su to priče i mitovi. Ali ne znači da nemaju velik broj sljedbenika.
Meni je sve to strašno zanimljivo. Pogotovo vrijeme Sumera.
Već duže vrijeme želim pročitati knjigu "Božja robovska vrsta" Michaela Tellingera, jeste li ju čitali?

Na rubu znanosti je bio moj jedini izlet u pseudoznanstvene teorije a SF me nikada nije privlačila. Svi ti sadržaji dobri su za golicanje mašte ali pogubni za formiranje zdravog pogleda na svijet. Da budem iskrena, nisam uvijek načisto i sa mainstream znanstvenim teorijama. Recimo pitanje evolucije. Dok su djeca bila u školi gledala sam njihove udžbenike koji su se bavili tim sadržajem. U tekstovima su dominirale riječi pretpostavlja se i vjeruje se. Ako je već tako onda mi je dovoljno moje vjerovanje u Boga. Zapravo mogu reći da me promišljanje o Bogu toliko zaokuplja da nemam interesa za neke druge sadržaje ili sam ga potpuno izgubila kao naprimjer za politiku.
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 19:38

Jednom su pitali monaha - pustinjaka:
- Kako ti nije dosadno stalno biti sam?
A on im odgovori:
- Imam puno posla: treba istrenirati dva sokola i dva orla, umiriti dva zeca, obučiti zmiju, motivirati magarca i ukrotiti lava.
- Ali mi ne vidimo životinje pored tebe. Gdje su one?
Monah odgovori:
- Mi nosimo ove životinje u sebi.
Dva sokola se bacaju na sve što vide, i na dobro i na loše, i na korisno i na štetno. Moram ih naučiti da razlikuju dobro i loše. To su moje oči.
Dva orla kandžama kidaju i uništavaju sve čega se dotaknu. Moram ih naučiti da služe i pomažu, a ne da rade štetu. To su moje ruke.
Zečevi stalno skaču naprijed - natrag, krijući se od straha. Moram ih umiriti i naučiti da se nose sa teškim situacijama, a ne da bježe od problema. To su moje noge.
Najteže je trenirati zmiju.
Iako je zatvorena u tijesan kavez, uvijek je spremna napasti svakoga u blizini. Moram je disciplinirati. To je moj jezik.
Magarac, kao što znate, veoma je tvrdoglav, uvijek je umoran i ne želi raditi svoj posao, moram ga motivirati. To je moje tijelo.
Konačno, moram ukrotiti lava, koji želi biti kralj i vladati nad svima. Gord je, sujetan i misli da se cijeli svijet treba okretati oko njega. To je moj ego.

Kao što vidite, imam puno posla!


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 19:53

ISTO É ARTE

Feito de areia da praia.

* Desconhecemos o autor.

Asylum - Page 12 Fb_im117

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 20:01

Mate, tebe treba ovdje staviti i ostaviti :D :D :x

A biblioteca A Bela e a Fera é uma realidade .. na Abadia de São Floriano, Áustria
Asylum - Page 12 Fb_im118

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Sun 21 Mar - 21:59

wtf wrote:
Meni je sve to strašno zanimljivo.

Asylum - Page 12 Safe_image.php?d=AQGAbDvBk-kaTeYq&w=540&h=282&url=https%3A%2F%2Fi2.wp.com%2Fculturaemdoses.com.br%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F11%2F64
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 8:03

Putokaz za današnji dan

Danas ću uraditi nešto lijepo.
Zagrlit ću život,
kakav god da jest- moj je!
Zaboraviti ću na jučer,
a sutra ću prepustiti Božjoj providnosti.

Ovaj dan, ovaj tren će proći,
i nikad se više neće vratiti.

Zahvaljivat ću Bogu na svemu,
i gledati pozitivno na život!
U svakom čovjeku,
nastojat ću pronaći nešto dobro.
Pomolit ću se za nekog
za koga nitko ne moli...

Asylum - Page 12 Fb_im119
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 10:07

IĆI ZA JAGANJCEM – 34. dan

U Ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

Što je najveći dokaz ljubavi?
Zastani malo, pogledaj oko sebe. Promatraj događaje iz svoga života.
Što ljubav uistinu jest? Molim te pokušaj sam dati odgovor na to pitanje.
Mnogi traže istinitu ljubav. Ali, nitko ne može dati garanciju kako će se se takva ljubav ostvariti. Svi smo napuknuti i ranjeni prije svega na području ljubavi. Mladi dok stupaju u brak, pitaju se ima li to uopće smisla jer tko će moći zajamčiti da će njihov brak opstati? Hoće li se ljubiti do kraja? Hoće li postojati isti intenzitet nježnosti u braku kao i prije braka? Mladi se boje braka.
Što ljubav jest? Jeste li se ikada pitali? Je li to samo osjećaj? Ljubi li majka uistinu svoje dijete kada ono godinama ne spava noću, a dok se ona stalno mora dizati? Što takva majka misli u sebi? Sigurno je ljuta i na sebe i na dijete, ali to ne znači da ga ona ne voli i ne ljubi.
Takva ljubav prekoračuje ljudski osjećaj.
Sjećam se jednog predavanja na predbračnom tečaju. Pitao sam buduće supružnike što ih je povezalo pa su se odlučili za vjenčanje. Iznenadio me je odgovor kratko ošišanog mladića iz prve klupe: “Kemija”! Je li ljubav kemija? A što će se dogoditi kada ona nestane? Hoće li otići na benzinsku malo natočiti ljubavi, odnosno kemije?

Što je dakle ljubav?
Danas neću pisati razmatranja jer ga smatram suvišnim. Razmatranje napiši sam. Gledaj Isusov križ. Tu je Jaganjac koji odnosi tvoj grijeh.
Nitko nema veće ljubavi od te kada netko daruje svoj život za druge!
Gledaj Isusa na križu i piši razmatranje sam.

Pater Arek Krasicki
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 10:47

Međugorje: reakcija opsjednute osobe na Presveti Oltarski Sakramenat za vrijeme Euharistijskog klanjanja

metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 11:05

The Miracle of the Sun in Fatima

metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 15:57



Igra Sunca na Filipinima
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by metilda Mon 22 Mar - 16:36

Puše bura. Čovjek nema što raditi nego visit na internetu.

Asylum - Page 12 Fb_im123

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4812
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 12 Empty Re: Asylum

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 12 of 50 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum