ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asylum

Page 8 of 50 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Next

Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 16/3/2021, 11:55

Speare Shaker wrote:
metilda wrote:

No ima i umova koji i usprkos objektivnim dokazima tvrde npr. da je Zemlja ravna ploča. Informacije se previše subjektivno tumače i interpretiraju tako da imamo gromoglasne šumove u spoznajnom aparatu.

Problem je u tome što je informacija zapravo temeljno subjektivne prirode. Makar je itekako poželjno da ima i objektivnu univerzalnu vrijednost.
Informacija nije podatak odnosno skup podataka, jer su podaci samo obični simboli kodirani u skladu sa od nekoga određenim ranije dogovorenim pravilima. Ukoliko takva pravila ne postoje, onda simboli ne mogu biti prepoznati kao takvi i nemaju potencijal prijenosa informacije.
Informacija po definiciji mora primatelju posredovati neku novost u smislu razumjevanja svijeta i sa potencijalom kreiranja novih znanja o svijetu.
Informacija mora ili bi barem trebala biti točna odnosno upućivati na činjeničnu datost, jer inače zapravo i nije informacija nego dezinformacija (ravna Zemlja).
E sad, druga je priča što je u konačnici i dezinformacija također oblik informacije, kao što je i ne-kultura odnosno anti-kultura također oblik kulture.
Da ne duljim, informacija zapravo nastaje u umu (samo)svjesnog promatrača odnosno primatelja određenih znakova koji za njega imaju stanovitu semantičku vrijednost i posreduju mu stanovitu za njega relevantnu novost.
Tu je subjektivnost po samoj definiciji jednostavno nemoguće izbjeći i to je područje na kojem mogu po prirodi stvari nastati veliki nesporazumi i problemi.
Da dodam kako informacija nije niti znanje i to iz razloga koji sam naveo u skladu sa definicijom informacije. Naime, znanje se odnosi na nešto već od ranije poznato, a informacija (po definiciji) mora primatelju posredovati neku za njega relevantnu novost, inače nije informacija.
Ukratko.  :D

Nemam problema s tim da je informacija temeljno subjektivne prirode. No ako ona kao subjektivna kategorija prenosi nešto novo što može utjecati na formniranje spznaje, tko nam može jamčiti da je ta subjektivna informacija i istinita? Kako će ona dobiti objektivno univerzalnu vrijednost? Putem jezika za koji smo vidjeli da ne može opisati kvantnu stvarnost nego se služi postojećim pojmovima iz klasične fizike, tj prirode. Nije stoga za čuditi se što je for-a (i ne samo on) došao do zaključka da je materija iluzija jer je na kvantnoj razini materija čestica i val. Ili bolje rečeno i čestica i val. Mačka. :D
A ako informacija nije znanje, kako onda protumačiti način na koji je kvantna teorija postala znanjem budući da je do nas došla putem informacije?

metilda

Posts : 4731
2021-02-20


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 16/3/2021, 16:39

metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 16/3/2021, 19:16

Asylum - Page 8 Fb_img91
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 16/3/2021, 20:16

metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 16/3/2021, 22:16

Dade mi Bog da se smijem, i tko god to čuje smijat će se sa mnom. (Post 21,6)
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 08:31

Kako da ne bih uzeo tvoju dušu
to čisto zlato -
i stavio je u vatru kovačnice,
da je obrađujem vatrom i čekićem,
dok iz toga sirova zlata ne nastane
sjajan ukras
koji treba darovati mojemu Bogu,
tvojemu Bogu?

Josemaria Escriva
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 09:02

Neka te ne plaši - i usprotivi se, u granicama svojih mogućnosti - urota šutnje kojom žele ušutkati Crkvu. Neki zabranjuju da se čuje njezin glas, drugi ne dopuštaju da se vidi primjer onih koji naviještaju svojim djelima, drugi opet brišu svaki trag dobra nauka... a premnogi je ne podnose.
Ne plaši se, ponavljam, ali neumorno nastoj biti glasnogovornik nauka Učiteljstva.

Josemaria Escriva

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 09:12

metilda wrote:

O Isuse... osnaži naše duše, poravnaj put i, iznad svega, opij nas Ljubavlju! Preobrazi nas u žive krijesnice kako bismo zapalili zemlju božanskom vatrom koju si ti donio.

Josemaria Escriva
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 10:03

Tražim svijet ...
Gdje čovjek ne zavidi čovjeku.
Gdje je pomoć drugome iz srca, a ne zbog nečega ili samo da drugi vide.
Tražim svijet u kojem se ljudi pozdravljaju osmijehom.
Tamo gdje se ljudi podržavaju, umjesto da jedni druge kritiziraju i osuđuju.
Tražim svijet u kojem je prijateljstvo stvarno prijateljstvo bez obzira na sve drugo.
Tražim svijet u kojem je ljubav iskrena i čista.
Tražim svijet u kojem je čovjek drugome... čovjek.

Anna Antoniak

Asylum - Page 8 Fb_img92
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 10:38

Speare Shaker wrote:Mogućnost da se cijeli svemir nalazi u jednoj ogromnoj crnoj jami sam već spomenuo, a to podrazumjeva i mogućnost da se sve informacije o svim stanjima i događajima u svemiru, barem ovom za kojeg mi uočavamo da u njemu postojimo, iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti tog svemira, nalaze kodirane na obzoru događa te crne jame, a koja je naravno, vrlo slično cd-u i sličnim medijima, temeljno (prostorno) dvodimenzionalan.

U Augustinovim Ispovijestima postavljeno je npr. pitanje u obliku:" A što je Bog radio prije nego je stvorio svijet?" Augustin se nije zadovoljio poznatim odgovorom:"Bog je bio uposlen time da pripravi pakao za ljude koji postavljaju glupa pitanja." To bi bio jeftin odgovor, misli Augustin, i pokušava dati racionalnu analizu problema: vrijeme prolazi samo za nas, samo ga mi očekujemo kao budućnost; ono za nas prolazi kao sadašnji trenutak i mi ga se sjećamo kao prošlosti. Ali Bog nije u vremenu. Tisuću godina za njega su kao jedan dan i jedan dan kao tisuću godina. Vrijeme je stvoreno zajedno sa svijetom, ono dakle pripada svijetu, i stoga nije postojalo vrijeme prije nego što je postojao svijet. Za Boga je čitav tijek svemira dan odjednom. Nije dakle postojalo vrijeme prije nego je On stvorio svijet. (Heisenberg)

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski? (Nadam se da mi zbog ovih pitanja nije pripravljen pakao. :^0 )

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 10:56

I da još nadodam moje mišljenje da je kozmički Krist najbolji multiverse "model".

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Guest 17/3/2021, 11:00



Jordan Peterson cries talking about Jesus Christ
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Guest 17/3/2021, 11:14

metilda wrote:
Speare Shaker wrote:Mogućnost da se cijeli svemir nalazi u jednoj ogromnoj crnoj jami sam već spomenuo, a to podrazumjeva i mogućnost da se sve informacije o svim stanjima i događajima u svemiru, barem ovom za kojeg mi uočavamo da u njemu postojimo, iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti tog svemira, nalaze kodirane na obzoru događa te crne jame, a koja je naravno, vrlo slično cd-u i sličnim medijima, temeljno (prostorno) dvodimenzionalan.

U Augustinovim Ispovijestima postavljeno je npr. pitanje u obliku:" A što je Bog radio prije nego je stvorio svijet?" Augustin se nije zadovoljio poznatim odgovorom:"Bog je bio uposlen time da pripravi pakao za ljude koji postavljaju glupa pitanja." To bi bio jeftin odgovor, misli Augustin, i pokušava dati racionalnu analizu problema: vrijeme prolazi samo za nas, samo ga mi očekujemo kao budućnost; ono za nas prolazi kao sadašnji trenutak i mi ga se sjećamo kao prošlosti. Ali Bog nije u vremenu. Tisuću godina za njega su kao jedan dan i jedan dan kao tisuću godina. Vrijeme je stvoreno zajedno sa svijetom, ono dakle pripada svijetu, i stoga nije postojalo vrijeme prije nego što je postojao svijet. Za Boga je čitav tijek svemira dan odjednom. Nije dakle postojalo vrijeme prije nego je On stvorio svijet. (Heisenberg)

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski? (Nadam se da mi zbog ovih pitanja nije pripravljen pakao. :^0 )

Citat:

"Prema Newtonovoj teoriji, u kojoj vrijeme postoji nezavisno od svega drugog, moglo bi se postaviti slijedeće pitanje: što je radio Bog prije negoli je stvorio svemir?
Sveti Augustin rekao je tim povodom da se ne treba šaliti s ovim stvarima – poput biskupa Ushera koji je smatrao da je "Bog pripremao pakao za sve koji si razbijaju glavu takvim pitanjem".  :D
Riječ je o ozbiljnom pitanju koje je zaokupljalo ljude tijekom stoljeća.
Prema svetom Augustinu, prije negoli je Bog stvorio nebo i Zemlju, on nije radio ništa.
U stvari, ovo je vrlo blisko suvremenim zamislima."

Kraj citata.

"Svemir u orahovoj ljusci"; Stephen Hawking; str. 35.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Guest 17/3/2021, 11:29

metilda wrote:

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski?

Ne može.  :)
Generalno gledano. Riječ je o tome da su crne jame fenomen svijeta, a Bog je izvan svijeta odnosno nije ograničen svijetom. Izvan je kategorija prostora, vremena i događaja općenito, koji neizbježno zahtjevaju i prostor i vrijeme odnosno prostorvrijeme.
Međutim, na neki način se ipak mogu povezati.  :)
Naime, crne jame ništa ne može napustiti, pa čak niti fotoni, zbog njihovog enormnog gravitacijskog djelovanja na okolinu.
Pa ako iz njih ne mogu izaći čak ni fotoni, kako uopće možemo očitovati njihovu prisutnost u nekom dijelu svemira?
Svakako ne direktnim opažanjem, jer iz njih ne mogu izaći niti fotoni, ali ipak možemo prije svega (ovaj dio ću kasnije malo dopuniti citatom iz jedne Hawkingove knjige) uočavanjem njihovog gravitacijskog djelovanja na svoju okolinu i to u skladu sa fizikalnim modelima po kojima crne jame uopće i postoje. 
Dakle, po Einsteinovoj OTR i modelima koji su izašli iz te teorije i koji objašnjavaju fenomen crnih jama je njihovo gravitacijsko djelovanje na okolinu enormno i ako u dijelu svemira uočimo takvu pojavnost, jedan od mogućih odgovora je da je riječ o crnoj jami.
Zatim još samo treba isključiti iz objašnjenja za takvu pojavnost ostale mogućnosti i odgovor je jasan. 
Vrlo slično možemo pretpostaviti uočavanje Božjeg djelovanja u svijetu na način uočavanja posljedica tog djelovanja i opet u skladu sa određenim modelom.  :)
No, ovaj puta ne fizikalnim nego samo filozofsko-teološkim, a koji nam ne nudi jasna objašnjenja određenih fenomena nego samo moguća, i to pod uvjetom da je riječ o konzistentnim modelima (onaj panteistički nije konzistentan pa tako nije niti realno moguć).
Tako da u konačnici možemo samo pretpostaviti božansko djelovanje u svijetu, možemo ga opisati u nekom konzistentnom filozofijskom modelu, možemo snažno vjerovati u isti i to je sve.   :)
I da ne zaboravim, fizika se kao realna, prirodna i egzaktna znanost zaista ne bavi filozofijskim objašnjenjima, ali nitko ne može zabraniti pojedinim fizičarima da to ne rade u svoje slobodno vrijeme, onako za svoju dušu, da se tako izrazim.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Guest 17/3/2021, 11:34

Speare Shaker wrote:


Pa ako iz njih ne mogu izaći čak ni fotoni, kako uopće možemo očitovati njihovu prisutnost u nekom dijelu svemira?
Svakako ne direktnim opažanjem, jer iz njih ne mogu izaći niti fotoni, ali ipak možemo prije svega (ovaj dio ću kasnije malo dopuniti citatom iz jedne Hawkingove knjige) uočavanjem njihovog gravitacijskog djelovanja na svoju okolinu i to u skladu sa fizikalnim modelima po kojima crne jame uopće i postoje. 

A evo i najavljene dopune:


Citat:

"Crna jama od nekoliko Sunčevih masa imala bi temperaturu od jedne milijuntinke stupnja iznad apsolutne nule, dok bi veće crne jame imale još niže temperature.
Dakle, svako zračenje takvih crnih jama bilo bi potpuno prigušeno mikrovalnim pozadinskim zračenjem zaostalim iz Velikog praska.
Bilo bi moguće otkriti zračenje iz znatno manjih i toplijih crnih jama, ali, kako se čini, njih nema mnogo.
Baš šteta.
Kad bi neka od njih bila otkrivena, ja bih dobio Nobelovu nagradu. Raspolažemo, međutim, posrednim promatračkim nalazima o ovom zračenju, a ti nalazi potječu iz ranog svemira."

Kraj citata.

"Svemir u orahovoj ljusci"; Stephen Hawking; str. 120.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 15:25

Speare Shaker wrote:

Jordan Peterson cries talking about Jesus Christ

Ovo mi je promaklo. Doista, ni Oziris, ni Perun ni Odin ni Thor ne mogu tako ganuti kao "čovjek boli, vičan patnjama".
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 15:37

Speare Shaker wrote:
metilda wrote:
Speare Shaker wrote:Mogućnost da se cijeli svemir nalazi u jednoj ogromnoj crnoj jami sam već spomenuo, a to podrazumjeva i mogućnost da se sve informacije o svim stanjima i događajima u svemiru, barem ovom za kojeg mi uočavamo da u njemu postojimo, iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti tog svemira, nalaze kodirane na obzoru događa te crne jame, a koja je naravno, vrlo slično cd-u i sličnim medijima, temeljno (prostorno) dvodimenzionalan.

U Augustinovim Ispovijestima postavljeno je npr. pitanje u obliku:" A što je Bog radio prije nego je stvorio svijet?" Augustin se nije zadovoljio poznatim odgovorom:"Bog je bio uposlen time da pripravi pakao za ljude koji postavljaju glupa pitanja." To bi bio jeftin odgovor, misli Augustin, i pokušava dati racionalnu analizu problema: vrijeme prolazi samo za nas, samo ga mi očekujemo kao budućnost; ono za nas prolazi kao sadašnji trenutak i mi ga se sjećamo kao prošlosti. Ali Bog nije u vremenu. Tisuću godina za njega su kao jedan dan i jedan dan kao tisuću godina. Vrijeme je stvoreno zajedno sa svijetom, ono dakle pripada svijetu, i stoga nije postojalo vrijeme prije nego što je postojao svijet. Za Boga je čitav tijek svemira dan odjednom. Nije dakle postojalo vrijeme prije nego je On stvorio svijet. (Heisenberg)

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski? (Nadam se da mi zbog ovih pitanja nije pripravljen pakao. :^0 )

Citat:

"Prema Newtonovoj teoriji, u kojoj vrijeme postoji nezavisno od svega drugog, moglo bi se postaviti slijedeće pitanje: što je radio Bog prije negoli je stvorio svemir?
Sveti Augustin rekao je tim povodom da se ne treba šaliti s ovim stvarima – poput biskupa Ushera koji je smatrao da je "Bog pripremao pakao za sve koji si razbijaju glavu takvim pitanjem".  :D
Riječ je o ozbiljnom pitanju koje je zaokupljalo ljude tijekom stoljeća.
Prema svetom Augustinu, prije negoli je Bog stvorio nebo i Zemlju, on nije radio ništa.
U stvari, ovo je vrlo blisko suvremenim zamislima."

Kraj citata.

"Svemir u orahovoj ljusci"; Stephen Hawking; str. 35.

Zapravo sam se referirala na pretpostavku da se cijeli svemir nalazi u jednoj ogromnoj crnoj jami u kojoj su pohranjene sve informacije o događajima i stanjima u svemiru. Takav prikaz mi se učinio jako sličan pojmu Boga u kojemu se nalaze sve informacije o cijelom stvorenju.

Priznajem da mi nije jasna izjava da Bog prije stvaranja svemira nije radio ništa. Bog je prema nekim uvriježenim mišljenjima Ljubav a ljubav nikada nije neaktivna. Zamisliti Boga koji ne radi ništa je lako ako ga poistovjećujemo sa sijedim djedicom na oblaku. Ali kako Bog nije ta djetinjasta predodba o Njemu, nemoguće je ustvrditi da nije radio ništa niti ga možemo odrediti tom rečenicom. Budući da je u Bogu sve, svaka informacija o stvorenjima poznatim i nepoznatim neovisno o vremenu i prostoru, nameće mi se zaključak da je stvorenje, pa time i svemir, oduvijek. Kao dvodimenzionalna informacija, naravno, a ne 3D ili 11D pojavnost.
Dakako, ja o Bogu razmišljam teološki, s pozicije vala prema oceanu, a ne fizikalno. Na žalost nemam kod sebe Ispovijesti pa ne mogu provjeriti kontekst u kojemu je Augustin to izjavio.
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 15:56

Speare Shaker wrote:
metilda wrote:

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski?

Ne može.  :)
Generalno gledano. Riječ je o tome da su crne jame fenomen svijeta, a Bog je izvan svijeta odnosno nije ograničen svijetom. Izvan je kategorija prostora, vremena i događaja općenito, koji neizbježno zahtjevaju i prostor i vrijeme odnosno prostorvrijeme.
Međutim, na neki način se ipak mogu povezati.  :)
Naime, crne jame ništa ne može napustiti, pa čak niti fotoni, zbog njihovog enormnog gravitacijskog djelovanja na okolinu.
Pa ako iz njih ne mogu izaći čak ni fotoni, kako uopće možemo očitovati njihovu prisutnost u nekom dijelu svemira?
Svakako ne direktnim opažanjem, jer iz njih ne mogu izaći niti fotoni, ali ipak možemo prije svega (ovaj dio ću kasnije malo dopuniti citatom iz jedne Hawkingove knjige) uočavanjem njihovog gravitacijskog djelovanja na svoju okolinu i to u skladu sa fizikalnim modelima po kojima crne jame uopće i postoje. 
Dakle, po Einsteinovoj OTR i modelima koji su izašli iz te teorije i koji objašnjavaju fenomen crnih jama je njihovo gravitacijsko djelovanje na okolinu enormno i ako u dijelu svemira uočimo takvu pojavnost, jedan od mogućih odgovora je da je riječ o crnoj jami.
Zatim još samo treba isključiti iz objašnjenja za takvu pojavnost ostale mogućnosti i odgovor je jasan. 
Vrlo slično možemo pretpostaviti uočavanje Božjeg djelovanja u svijetu na način uočavanja posljedica tog djelovanja i opet u skladu sa određenim modelom.  :)
No, ovaj puta ne fizikalnim nego samo filozofsko-teološkim, a koji nam ne nudi jasna objašnjenja određenih fenomena nego samo moguća, i to pod uvjetom da je riječ o konzistentnim modelima (onaj panteistički nije konzistentan pa tako nije niti realno moguć).
Tako da u konačnici možemo samo pretpostaviti božansko djelovanje u svijetu, možemo ga opisati u nekom konzistentnom filozofijskom modelu, možemo snažno vjerovati u isti i to je sve.   :)
I da ne zaboravim, fizika se kao realna, prirodna i egzaktna znanost zaista ne bavi filozofijskim objašnjenjima, ali nitko ne može zabraniti pojedinim fizičarima da to ne rade u svoje slobodno vrijeme, onako za svoju dušu, da se tako izrazim.

Zaustavit ću se na boldanom. Stoji ako isključimo da je Bog Trojstvo. Ako pak uzmemo njegovu Trojstvenost u obzir, onda Bog ne samo da nije izvan vremena i prostora nego je u Osobama Krista i Duha Svetoga imanentan vremenu, prostoru i svijetu. U jednom povijesnom trenutku Bog se utjelovio i ušao u prostor i vrijeme. To nipošto ne smijemo zanemariti kad govorimo o Bogu. To je taj kamen zaglavni koji odbaciše graditelji. Po Isusu je ovaj svijet puno razumljiviji i jednostavniji. Po Duhu Svetom koji se nalazi u svima nama to djelovanje u vremenu i prostoru je još aktualnije. Istina, ovo nije fizikalno pitanje nego po meni najkonzistentniji model funkcioniranja svijeta kao takvog.
Uz to, crne jame su također stvorene. Nastale su, ako je vjerovati googlu (nažalost nemam ni jedno djelo popularno znanstvene literature uza se) propadanjem zvijezda. Po mom vjerovanju i one su Božja stvorenja i imaju svoju ulogu u svemiru. Recimo da one, kako si rekao, "smanjuju ukupnu entropiju svemira jer usisavaju neurednu materiju oko sebe". Što to točno znači? :) Da zadržavaju informaciju o prošlosti nekog svemirskog entiteta? A ako je taj entitet sadržavao razumni život? Mene to ma kako god glupo zvučalo podsjeća na Knjigu života.
Oprosti što kombiniram vjerska razmišljanja sa fizikalnim. Znam da si uvijek govorio da je to nespojivo. Ali eto. :shy
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 17/3/2021, 19:16

Speare Shaker wrote:
metilda wrote:

Može li se pojam Boga zamijeniti crnim rupama? Ili su crne rupe odgovor fizike na ono što fizika po prirpodi objekta svog promatranja ne može objasniti filozofski?

Ne može.  :)

Prema tome, može se zaključiti da svemir nije Bog iako se mogu, mada nategnuto, pronaći neke poveznice sa fizikalno objašnbjenim pojavnostimna poput crnih rupa.
Ali svemir se nalazi u Bogu, sveukupna stvarnost, prošlost i budućnost svemira i svih bića u njemu nalazi se u kozmičkom Kristu.
Evo jedan lijepi tekst, stavljala sam ga već na temu o katolicizmu:




Kozmički Krist
 
Uzašašće Gospodinovo
 
(Lk 24,46 -53)
 
Što nam govori Isusovo uzašašće? U svakom slučaju i svakome je jasno da je govor simbolički i da nas upućuje da je smisao našeg života iznad ove svakodnevice. Isusovo uzašašće je izrečeno slikovito a ima mističko značenje.
 
O kozmičkom Kristu možemo čitati u poslanici Kološanima (11, 15 – 17). Isus je nad svim stvarima i prožima cijeli svemir. On je taj koji spaja cijeli svemir (Fil 2, 9 -11).
 
U Isusu se spaja nebo i zemlja, svijet i Bog, početak i svršetak. Uskrsli i uzašli Krist sada je prisutan u cijelom svemiru, a posebno u ljudskim bićima, u ljudskim srcima. Više ga ne treba tražiti po nekoj Palestini ili Jeruzalemu. On je od uzašašća u svima nama. Poziv Uzašašća je da pripravimo u sebi raspoloženje da se u nama Isus nastani.
 
On više nije ograničen ni tijelom ni mjestom. On je posvuda. 'Bolje je za vas da ja odem'. Osobito nam Isusa tumači u ovome smislu Učitelj Eckhart. S Uzašašćem Isus postaje univerzalan u ovom kozmosu. Kako bi rekao Pierre Teilhard de Chardin, postaje Alfa i Omega cijelog svemira.
 
Bog u svemiru i u nama. Ovaj 'kozmički Krist' pokriva sve one imaginarne težnje new agea. To je Krist Božja ljubav koja je prisutna u cijelom svemiru, a posebno u čovjeku. Ovo bi bilo ivanovsko shvaćanje Isusovog uzašašća.
 
Isus je otkupitelj cijelog kozmosa, svega svemira. Tako se u njemu nalazi sve stvoreno i sve u čemu mi živimo. Evo tekstova koje nalazimo u Ivanovom evanđelju:
 
-          Ja sam kruh živi (6,35)
-          Ja sam kruh života (6,51)
-          Ja sam svjetlo svijeta (8,12)
-          Ja sam vrata (ovcama) (8,12 i 9,5)
-          Ja sam dobri pastir (10,11 i 14)
-          Ja sam Put Istina i Život (14,6)
-          Ja sam loza (15,1 i 5)
 
Isus uskrsli pokriva sva zbivanja. Isus je uskrsnućem nadišao sva ograničenja vremenska i prostorna. Isus Galilejac postaje Kozmički Krist koji nadilazi granice i jezike, kulture. On je spasitelj čovječanstva jučer i sutra. Isusovo uzašašće je također nama ljudima put, put koji nadilazi vrijeme i prostor.
 
Ovime se sve to ostvaruje i našim radom i nastojanjem, našom ljubavlju i angažiranošću. Ljubav je uvijek dinamika… Isus je uznesen 'na nebo' i time dijeli život s Ocem koji je ljubav. Mi se kao ljudi svojim življenjem i djelovanjem 'dižemo' iznad zemlje.
 
Mi nadilazimo prirodu i materijalnost. To je očito iz ljudske strukture i života. Već sadašnje naše življenje je uzdizanje. Isusa je uzdigla vječna ljubav, a nas će uzdići njegova i naša ljubav. Isusovo uzašašće indicira nam konac našeg života. Isto tako nam pokazuje da u našem biću postoji klica vječnosti koja nadilazi ovaj svijet.
 
Marijan Jurčević, OP
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Ra 17/3/2021, 22:45

Lijepa tema.

Sviđa mi se Križni put Tomislava Ivančića, ali ova postaja me se neki dan posebno dotakla.


III. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Treći križ: Imati hrabrosti pasti
Teško je padati. Svi žele ostati na nogama i pobijediti.
Ja sam Bog, a ipak padam pod križem, nemoćan.
Svi su gledali čudesa koja sam činio i divili mi se,
a sada me gledaju u padu, prezrenog, poraženog.
Imaj hrabrosti pasti i ne prikrivati svoj pad, nego ga priznati.
Na zemlji ne možeš biti drukčiji! Tu si zato da umreš.
Jer «tko izgubi svoj život, naći će ga«. Zašto se plašiš svojih padova?
Zašto se bojiš gledati ljudima u oči kad si poražen,
kad su drugi pametniji od tebe? Zašto se bojiš ako te grijesi pritisnu?
Ti se boriš da bi ispao dobar. Pogledaj – kad padaš, dolaziš k meni.
Ne boj se! Pad nije kraj. Zašto tako tragično gledaš na padove?
čemu sram? Pad je zato da mi postaneš bliži; da te podignem.
Kad shvatiš da sam i ja pao, tad ćeš u svojem padu ugledati moje lice
i bit ćemo skupa pobjednici nad padovima i grijesima.
Važno je samo da u padu ne ostaneš sam, već da dođeš k meni.
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by metilda 18/3/2021, 08:13

Ra wrote:Lijepa tema.


Hvala, Ra. :x
metilda
metilda

Posts : 4731
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 8 Empty Re: Asylum

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 8 of 50 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum