ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Page 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 13:41

Za ćirilicu mi je trebalo da vratim sjećanje, otkad su počeli inzistirati, i još uvijek nemam fluidnost.

Naime, ćirilicu smo taman u školi završili kad je šutnuta iz upotrebe. Ima sad već starih knjiga po knjižnicama, doduše.

Ali kad se vani u izvjesnim krugovima kurče kako znaju jezike, ja lijepo kažem da baratam sa tri pisma: latinica, glagoljica i ćirilica. I onda bude tišina...

£otk@

Posts : 1907
2019-02-12


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 13:42

aben wrote:i riječani govoru ko gejevi

Da, istina.
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 13:42

£otk@ wrote:Navikao sam, nakon DR jedno 5-7 godina nisam čuo rečenicu na srpskom.

Ne mogu imati neku emociju prema jeziku koji mi nije maternji, ma kako bio srodan.

Primjetio sam da je ritam brži od hrvatskog, amplitude u visini glasa su češće, ima dosta turcizama i tudjica, a psovke su dignute na razinu umjetnosti.

Hrvatski književni jezik ima ravnomjerniju amplitudu, sporiji ritam, za slušatelja je vjerojatnije zahtjevniji. Hrvati zato dosta koriste facijalne 
ekspresije.

Hrvati nisu “operirani od humora”. Istina, ne pričaju viceve kao Bosanci, nemaju provale kao Srbi, ali imaju doskočice. Taj suhi humor
je donekle sličan britanskom,
ali nailazimo ga kod pisaca već početkom XX. stoljeća, tako da su britanske serije samo umjereno utjecale.

Ali, generalno, Hrvati su alergični na srpski, a naročito ako viču (a Srbi  kao i Talijani gotovo uvijek viču). Alergični su i na bosanski naglasak, te na slovenski kao takav.


To je kolega ipak prenategnuta usporedba. Britanski humor je autoironičan a mi taj refleks nemamo i plašimo ga se. 

Hrvati su dobro operirani od humora, iznimka je dalmatinski humor koji pokazuje jedan specifičan mediteranski melos.

Srpski humor ima tu autoironiju ali je balkanski vrlo prost neki put do neukusa, bosanski je s druge strane počesto jdnostavno banalan i glup.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus 11/8/2019, 13:43

Mi smo to taman počeli učit kad je počeo rat tako da fala kurcu klinasto pismo nismo morali učit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176165
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 13:45

Henry Bergson je jedan od prvih koji je pisao o smijehu a i dan danas je smijeh i komika pomalo enigma.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Guest 11/8/2019, 13:46

koliko hrvati "razumu " srpski
nista lazljivije i umisljenije nisam cuo
sjebani ste od umisljenosti
obicna u gamad
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 13:49

pizzon wrote:koliko hrvati razumu srpski
nista lazljivije i umisljenije nisam cuo
sjebani ste od umisljenosti
obicna u gamad


dok Srbima hrvatski zvuči otmjenije, pristojnije, čak i romantično. 



Ti si pizdune čisti dokaz.

Tvom prostom, seljačkom i srčanom balkanluku.................naš hrvatski je izazov i nešto gospodski. Uostalom zato stalno tu kmečiš i obilaziš oko ograde :p
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 13:51

“Donekle” epi “donekle”.

Naravno, Hrvati se groze autoironije, ali smo u tom posvemašnjem odustajanju od toga da se zagledamo u zrcalo puno manje licemjerni od Srba i Bošnjaka.

Koji si prigovaraju, ali to sve ipak ispadne na kraju nekako dobro, zdravo, narodski i normalno....

A kao dva, vole se zajebavati na svoj račun, ali ne vole čuti ni suhoparnu činjenicu koja dovodi u pitanje nacionalnu mitomaniju (kao ni Hrvati, ali velim, mi smo u startu se prestali pretvarati). A ako im na zajebanciju vratiš, prorade čakije i utoke.
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 13:52

pizzon wrote:koliko hrvati  "razumu " srpski
nista lazljivije i umisljenije nisam cuo
sjebani ste od umisljenosti
obicna u gamad

Eto vidiš.

Smatram raspravu završenom, ipak ovo dolazi od Vucicevog crijevnog polipa :)
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by dijagram 11/8/2019, 13:52

crvenkasti wrote:
mutava baštarda wrote:Ja popizdim kad čujem srpske youtubere koje dica puštaju...

To moja mala pošta po cijele dane na mobitelu. Užas. Najbolji joj je Dex Rock.
Moji to samo preskoce, ko turske serije na teveju
na tatu B-)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 13:53

£otk@ wrote:“Donekle” epi “donekle”.

Naravno, Hrvati se groze autoironije, ali smo u tom posvemašnjem odustajanju od toga da se zagledamo u zrcalo puno manje licemjerni od Srba i Bošnjaka.

Koji si prigovaraju, ali to sve ipak ispadne na kraju nekako dobro, zdravo, narodski i normalno....

A kao dva, vole se zajebavati na svoj račun, ali ne vole čuti ni suhoparnu činjenicu koja dovodi u pitanje nacionalnu mitomaniju (kao ni Hrvati, ali velim, mi smo u startu se prestali pretvarati). A ako im na zajebanciju vratiš, prorade čakije i utoke.

:D

Zato samo poslovno u komunikaciji, hladno :)

Najbolje riješenje... što reće jedan stari čovjek, kad postanješ "jaran" onda dobiju dozvolu da ti j*** m*** ...
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 13:54

Hektorović wrote:
£otk@ wrote:“Donekle” epi “donekle”.

Naravno, Hrvati se groze autoironije, ali smo u tom posvemašnjem odustajanju od toga da se zagledamo u zrcalo puno manje licemjerni od Srba i Bošnjaka.

Koji si prigovaraju, ali to sve ipak ispadne na kraju nekako dobro, zdravo, narodski i normalno....

A kao dva, vole se zajebavati na svoj račun, ali ne vole čuti ni suhoparnu činjenicu koja dovodi u pitanje nacionalnu mitomaniju (kao ni Hrvati, ali velim, mi smo u startu se prestali pretvarati). A ako im na zajebanciju vratiš, prorade čakije i utoke.

:D

Zato samo poslovno u komunikaciji, hladno :)

Najbolje riješenje... što reće jedan stari čovjek, kad postanješ "jaran" onda dobiju dozvolu da ti j*** m*** ...
:tu

turski i poturički mentalitet

zato "komšiće" jebu gdje stignu i kako hoće
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović 11/8/2019, 13:56

epikur37 wrote:
Hektorović wrote:

:D

Zato samo poslovno u komunikaciji, hladno :)

Najbolje riješenje... što reće jedan stari čovjek, kad postanješ "jaran" onda dobiju dozvolu da ti j*** m*** ...
:tu

turski i poturički mentalitet

zato "komšiće" jebu gdje stignu i kako hoće

Malo ih zbuni kad ih na njihove fore dočekaš hladno, probaju to probiti, onda kad ne uspiju, eventualno odustanu od fora... i uspostaviš poslovan odnos komunikacije. quid pro quo, bez lažne sladunjavosti i lažne bliskosti.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 13:59

Dobro, ljudi, jel ja vama izgledam kao netko hladan? :)

Ako me netko podjebava lagano, šutim, nema potrebe si uništiti dan. Ako me zajebava, onda vratim.

A i to je došlo sa godinama...
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:02

£otk@ wrote:
aben wrote:i riječani govoru ko gejevi

Da, istina.

meni purgeri zvuče kao pederi, zanimljivo ne ostali dio sjeverozapadne hrvatske

ali zagreb i okolica s tim deminutivima i anglizmima je stvarno komedija.

Još jednu stvar sam primijetio, na moru su najglasniji: zegepčanci i bosanci.

Zagrepčanci žele svima dati do znanja da su sada tu, evo došli su iz Zagreba i tako to :D

Bosanci čisto intuitivno glasom pokazuju da im je lijepo pa nek to svi znaju :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by immortal 11/8/2019, 14:02

crvenkasti wrote:
vuksadinare wrote:
Ja, vuksadinare, ja sam glup ko kurac.

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 1f44d
heh heh minirao ti vuk mozak

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23170
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by jastreb 11/8/2019, 14:06

Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 11/8/2019, 14:09

jastreb wrote:Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.

pa ne baš, živio sam u brčkom 4 godine.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 14:11

epikur37 wrote:
£otk@ wrote:
aben wrote:i riječani govoru ko gejevi

Da, istina.

meni purgeri zvuče kao pederi, zanimljivo ne ostali dio sjeverozapadne hrvatske

ali zagreb i okolica s tim deminutivima i anglizmima je stvarno komedija.

Još jednu stvar sam primijetio, na moru su najglasniji: zegepčanci i bosanci.

Zagrepčanci žele svima dati do znanja da su sada tu, evo došli su iz Zagreba i tako to :D

Bosanci čisto intuitivno glasom pokazuju da im je lijepo pa nek to svi znaju :D

Repkica, pa nakon pivica a navečer i buncek... :) meni zvuči infantilno.

Da, purgeri se na plaži deru kao da ih netko otvara nožem, još ako imaju dete da se imaju sa kim pogovarati :)

Rusi su isto glasni, ali to nije ono “vidite me na moru sam”. Prirodno su srdačni i glasni. I pijani ko letva.
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus 11/8/2019, 14:11

Bitno da se mi khmmmmm razumemo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176165
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by £otk@ 11/8/2019, 14:15

jastreb wrote:Niti je hrvatski samo onaj jezik kojeg slušamo u prijenosima misa iz Vatikana,a niti je srpski samo ono što čujemo u seriji Bolji život.

U okolici Brčkog i Srbi i Hrvati pričaju identično. Čak Hrvati koriste one tipične vlaške epsko-guslarske pridjeve drugijeh,našijeh,svakijeh.

Jastrebe, da si ikada odslušao išta iz Vatikana, znao bi da se najčešće prenosio angelus u podne.

A misa se tamo služi na latinskom, uz propovijed na talijanskom.

Pape jedino čestitaju 4 velika kršćanska blagdana + Božić na hrvatskom, uz ostale jezike.
£otk@
£otk@

Male
Posts : 1907
2019-02-12

Age : 44

Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno - Page 3 Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum