ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 9:59

[size=57]Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno, a Srbi hrvatski čuju ovako[/size]
Korisnik društvene mreže Quora, Louis Stevanovic, postavio je zanimljivo pitanje vezano uz hrvatski i srpski jezik, odnosno, koliko Hrvati razumiju srpski jezik i obrnuto.


Luka Trkanjec, korisnik popularne mreže, dao je ovaj odgovor: Razlike između hrvatskog i srpskog jezika su otprilike na razini razlika između britanskog i australskog engleskog jezika.  Smatra se da Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno, dok Srbima hrvatski zvuči otmjenije, pristojnije, čak i romantično. To često može dovesti do smiješnih situacija. U leksiku ima dosta razlika (primjerice, susjed/komšija, tisuća/hiljada, domovina/otadžbina), no narodi međusobno dobro razumiju i ove riječi. 
Stranac koji uči jedan ili drugi od ova dva jezika će svakako razumjeti oba, ali odmah će se "čuti" koji je naučio. Ove su suptilne razlike takve da čak niti mi, izvorni govornici, ne možemo "fejkati" govor svojih susjeda bez da neko vrijeme živimo ondje i uhvatimo žargon i naglasak, odmah ćemo zapravo biti uhvaćeni. 



Kada je riječ o pismu, tu ipak ima više razlika jer Srbi koriste ćirilicu, a Hrvati latinicu. Mlađi Hrvati ćirilicu gotovo uopće ne poznaju, dok su generacije koje su se školovale za vrijeme Jugoslavije ćirilicu naučile u osnovnoj školi. 

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/lifestyle/hrvatima-srpski-zvuci-veselo-srcano-i-rustikalno-a-srbi-hrvatski-cuju-ovako-1337587?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=1337587&utm_campaign=FB+page+statusi&fbclid=IwAR12hHqLJp8dwym4s9jAO6ubIbsRxwl1ysx1l9irJmccrk13kv5B19TGN4k - www.vecernji.hr

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/lifestyle/hrvatima-srpski-zvuci-veselo-srcano-i-rustikalno-a-srbi-hrvatski-cuju-ovako-1337587?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=1337587&utm_campaign=FB+page+statusi&fbclid=IwAR12hHqLJp8dwym4s9jAO6ubIbsRxwl1ysx1l9irJmccrk13kv5B19TGN4k - www.vecernji.hr
Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/lifestyle/hrvatima-srpski-zvuci-veselo-srcano-i-rustikalno-a-srbi-hrvatski-cuju-ovako-1337587?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=1337587&utm_campaign=FB+page+statusi&fbclid=IwAR12hHqLJp8dwym4s9jAO6ubIbsRxwl1ysx1l9irJmccrk13kv5B19TGN4k - www.vecernji.hr
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 10:00

Kako je u jeziku tako je i inače.

Ja srpski razumijem i znam pisati ćirilicu.

Koliko vas na forumu zna isto?
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by marcellus Sun 11 Aug - 10:02

meni zvuči seljački i prijetvorno

_________________
Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by aben Sun 11 Aug - 10:07

zvuči pederski, bar ov krajinski srbski, srbski srbski nika nis ni ču

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by aben Sun 11 Aug - 10:08

i, veli ov genijalac, to je isti jezik, samo je pismo i leksik različit

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by crvenkasti Sun 11 Aug - 10:09

Je ne znam ni srpski ni ćirilicu i ponosim se time.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28714
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 10:09

Ja odoh raditi, a evo jedna bomba za nedjelju :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Hektorović Sun 11 Aug - 10:09

aben wrote:zvuči pederski, bar ov krajinski srbski, srbski srbski nika nis ni ču

Ma srpski se razlikuje regionalno, ima ona južnjaćka verzija, ima beogradska, šumadijska, vojvođanska...


To ko što zagay hrvatski ima svoje velike razlike od recimo dalmatinske zagore
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 10:09

crvenkasti wrote:Je ne znam ni srpski ni ćirilicu i ponosim se time.

Ja znam i jedno i drugo.

ZDS
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by mutava baštarda Sun 11 Aug - 10:11

Ja popizdim kad čujem srpske youtubere koje dica puštaju...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by crvenkasti Sun 11 Aug - 10:11

epikur37 wrote:Ja odoh raditi, a evo jedna bomba za nedjelju :D

Kud ćeš radit nedjeljom?
Na misu!
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28714
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by aben Sun 11 Aug - 10:13

Hektorović wrote:
aben wrote:zvuči pederski, bar ov krajinski srbski, srbski srbski nika nis ni ču

Ma srpski se razlikuje regionalno, ima ona južnjaćka verzija, ima beogradska, šumadijska, vojvođanska...


To ko što zagay hrvatski ima svoje velike razlike od recimo dalmatinske zagore
verujin da je tako, morin presuditi samo na temelju jna slenga zapadne krajine;
to je jezik ki ledi krv u žilami, od koga te obuzimo osjećaj - barbari od istoči ante portas

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by crvenkasti Sun 11 Aug - 10:13

mutava baštarda wrote:Ja popizdim kad čujem srpske youtubere koje dica puštaju...

To moja mala pošta po cijele dane na mobitelu. Užas. Najbolji joj je Dex Rock.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28714
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by aben Sun 11 Aug - 10:14

epikur37 wrote:
crvenkasti wrote:Je ne znam ni srpski ni ćirilicu i ponosim se time.

Ja znam i jedno i drugo.

ZDS
pa ti to i moroš znati, moroš biti spreman na promjenu bandijere 

ako nas srbi osvoju, ti bi bi dobar žandar batinaš u novoj državi

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 10:18

aben wrote:
epikur37 wrote:
crvenkasti wrote:Je ne znam ni srpski ni ćirilicu i ponosim se time.

Ja znam i jedno i drugo.

ZDS
pa ti to i moroš znati, moroš biti spreman na promjenu bandijere 

ako nas srbi osvoju, ti bi bi dobar žandar batinaš u novoj državi

Važno da batinam u ovoj a o sljedećoj o tom po tom....


tutto chiaro :p
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by epikur37 Sun 11 Aug - 10:18

e da 
ZDS
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by RayMabus Sun 11 Aug - 10:18

Blaženi google translator , samo klikneš i sve prevede.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175432
2014-04-11


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by vuksadinare Sun 11 Aug - 10:25

aben wrote:zvuči pederski, bar ov krajinski srbski, srbski srbski nika ni ni ču
jastreb ce te u paprikas pretvoriti :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99016
2015-09-08


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by crvenkasti Sun 11 Aug - 10:28

Mislio sam da ih više neću morat slušat ni gledat.
U kurac i internet.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28714
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by crvenkasti Sun 11 Aug - 10:29

Što ću ako mi se kćerkica uda za Srbina kojeg nađe na internetu?

Eto toga, još par godina ...
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28714
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno Empty Re: Hrvatima srpski zvuči veselo, srčano i rustikalno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum