ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paganizam i njegove (dis)krepancije

Page 3 of 13 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 25/4/2018, 16:25

metilda wrote:"Naizgled, reklo bi se da pagani vode prilično razuzdan život, no iako nemaju Boga koji im govori što se smije, a što ne, pagani žive po izrazito etičkim načelima. Temeljno etičko načelo koje postoji od pamtivijeka i spominje se u mnogobrojnim drevnim kulturama je takozvano „zlatno pravilo“ koje kaže da je sve dozvoljeno dokle god time drugome ne nanosiš štetu. Ili skraćeno „ne naudi drugome“
Time se paganizam dijametralno razlikuje od svih organiziranih monoteističkih religija."
 

http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-sto-je-paganizam/

a zamislite, forumske  neopaganistice vrište braneći pobačaj iako time ubijaju jedno ljudsko biće koje je dio njihove majke prirode




"Ishodišna i konačna poruka paganizma jest – ljubav prema životu u svim njegovim pojavnim oblicima. Pagani vjeruju da voljeti sav život znači štovati sva bića i služiti životnoj sili. Štovati sva bića znači prepoznati istu duhovnu iskru života u sebi i svakom drugom biću. Namaste! Svi smo mi jedno i potpuno je neprirodno osjećati ikakav animozitet prema ikome. Služiti životnoj sili znači štititi raznolikost života i prirode, podižući vlastitu svijest o prirodi i okolišu.
Pagani slave život, jer je dragocjeni i neprocjenjivi izraz božanske energije i ljubavi. Život je sve, cjelokupna kreacija, ovostrana i onostrana. Život je univerzalan, prožima cjelokupni svemir."



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/



....

koje li gadljive proturječnosti   :blj

Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 25/4/2018, 20:45

metilda wrote:
metilda wrote:"Naizgled, reklo bi se da pagani vode prilično razuzdan život, no iako nemaju Boga koji im govori što se smije, a što ne, pagani žive po izrazito etičkim načelima. Temeljno etičko načelo koje postoji od pamtivijeka i spominje se u mnogobrojnim drevnim kulturama je takozvano „zlatno pravilo“ koje kaže da je sve dozvoljeno dokle god time drugome ne nanosiš štetu. Ili skraćeno „ne naudi drugome“
Time se paganizam dijametralno razlikuje od svih organiziranih monoteističkih religija."

 

http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-sto-je-paganizam/

a zamislite, forumske  neopaganistice vrište braneći pobačaj iako time ubijaju jedno ljudsko biće koje je dio njihove majke prirode




"Ishodišna i konačna poruka paganizma jest – ljubav prema životu u svim njegovim pojavnim oblicima. Pagani vjeruju da voljeti sav život znači štovati sva bića i služiti životnoj sili. Štovati sva bića znači prepoznati istu duhovnu iskru života u sebi i svakom drugom biću. Namaste! Svi smo mi jedno i potpuno je neprirodno osjećati ikakav animozitet prema ikome. Služiti životnoj sili znači štititi raznolikost života i prirode, podižući vlastitu svijest o prirodi i okolišu.
Pagani slave život, jer je dragocjeni i neprocjenjivi izraz božanske energije i ljubavi. Život je sve, cjelokupna kreacija, ovostrana i onostrana. Život je univerzalan, prožima cjelokupni svemir."



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/



....

koje li gadljive proturječnosti   :blj

našla sam zlatno pravilo i u islamu koji je također monoteistička religija:

ZLATNO PRAVILO
Etičko načelo, od 18. stoljeća od strane etičara, filozofa i egzegeta nazvano 
Zlatnim pravilom
. Ono u pozitivnoj verziji traži da kao moralno zrele osobe s drugima uvijek postupamo onako kako želimo da oni postupaju s nama. 
Postupaj sa drugima onako kako želiš da oni postupaju prema tebi
Zlatno pravilo
je sastavni dio i islamske tradicije, a sačuvano je u drugom izvoru vjere - Sunnet i hadis. U Kur'anu se o tome ne govori direktno, već indirektno kroz pozitivnu formulaciju poštovanja tuđeg prava. 



https://prezi.com/y75yppjcczpw/zlatno-pravilo/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 26/4/2018, 13:29

Citam malo ove splacine, Metildine nenadhebive zakljucke u momentima (satima, danima) njenog svetog rastrojstva, i odjednom mi sine na koga me neodoljivo podsjeca! :-D Pa Djuro scena! :-D



Ilija, balkanska spijunka! :-D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 26/4/2018, 17:00

metilda wrote:
metilda wrote:




"Ishodišna i konačna poruka paganizma jest – ljubav prema životu u svim njegovim pojavnim oblicima. Pagani vjeruju da voljeti sav život znači štovati sva bića i služiti životnoj sili. Štovati sva bića znači prepoznati istu duhovnu iskru života u sebi i svakom drugom biću. Namaste! Svi smo mi jedno i potpuno je neprirodno osjećati ikakav animozitet prema ikome. Služiti životnoj sili znači štititi raznolikost života i prirode, podižući vlastitu svijest o prirodi i okolišu.
Pagani slave život, jer je dragocjeni i neprocjenjivi izraz božanske energije i ljubavi. Život je sve, cjelokupna kreacija, ovostrana i onostrana. Život je univerzalan, prožima cjelokupni svemir."



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/



....

koje li gadljive proturječnosti   :blj

zanimljivo je koliko mržnje, usprkos "nenadmašnom paganskom zlatnom pravilu" pokazuju vicce i viccani prema svima koji misle različito..
koje uvrede na osobnoj razini.. a zamislite, paganizam nije navodno ni vjera ni religija nego duhovnost i filozofija.. boldano pokazuje svu bijedu te duhovnosti, a filozofija pjesnički rečenoj duhovnoj iskri koja je život pokazuje koliko su pagani licemjerni a i glupi.. naime ne štuju život nego ga ubijaju.. a glupi su jer misle da iz te iskre, koja nastane kad se usklade yang i yin i koja se stručno naziva zigota, mama može roditi peglu.. naravno ako se mama i kozmička svijest tako dogovore
imam za to link ali mi se ne traži.. drugi put... sad idem bosim nogama osjećati energiju zemlje.. link slijedi.. daleko u budućnosti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 26/4/2018, 17:56

Dok "nasa" Ilija trazi link, postavim ja jedan:

Fight, Arjuna, fight! :-)

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 09:23

Ljubav se ponajprije očituje u ljubavi prema samome sebi. Svatko je jedinstvena i neponovljiva jedinka stvorena od prirode, materije i duše/duha. Biološko tijelo sastavljeno je od iste materije kao i Zemlja i cjelokupni svemir, a duša/duh, život koji pokreće tijelo, Stvoriteljeva iskra života i stvaralaštva. Mi smo Njegovi sukreatori ovdje na Zemlji. Organizirane velike religije u prvi plan stavljaju ljubav prema bogu, no kako je moguće voljeti nekog ili nešto što nismo iskusili neposrednim osjetilima, ako ne volimo sebe? Osim toga, ako je Stvoritelj život koji je u nama, duša/duh i iskra života, zanemarivanjem sebe, zanemarujemo i Njega samoga. Jer ako već imamo taj dar života, ne bi li naš primarni zadatak bio da ga cijenimo, poštujemo, njegujemo i volimo. Ljubavlju prema sebi iskazujemo najveću moguću ljubav prema Stvoritelju i sebi moramo priuštiti uvijek ono najbolje i to na svim razinama, tjelesnoj, umnoj, duhovnoj. Pomažući sebi, radeći na sebi, ljubavlju spram sebi i svom razvoju na svim nivoima i aspektima našeg postojanja, najviše doprinosimo svijetu. Na ovoj planeti smo kako bismo stekli iskustvo života, sami smo došli, sami ćemo i otići. Naš duhovni i stvaralački zadatak bivanja u biološkom tijelu, naša misija na Zemlji i razlog utjelovljenja, je samo naš i samo ga mi možemo ostvariti, ispuniti i iskusiti. I to iskustvo je naša istina, istina života, istina postojanja i bivanja. To je jedina istina kojoj trebamo stremiti, jer nema istine van našeg iskustva. Sve ostalo su samo vjerovanja, nečije tuđe istine koje prihvaćamo kao svoje i time se odričemo iskustva vlastite spoznaje iskustva našeg života i podređujemo se tuđoj volji, tuđim očekivanjima, odričemo se vlastitog života za nečiji tuđi interes. A taj netko u pravilu uvijek hoće nešto od nas.





http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/


dragi štioče, sjećaš se  da sam rekla kako ću citate stavljati samo s paganskih stranica... ?
i ukazivati na diskrepancije u njihovom nauku...
tko je paganski Stvoritelj?   stvoritelj život? ... odakle život?.. iz svemira?  .. odakle svemir..? dakle ipak za pagane  postoji Stvoritelj
tko je Stvoritelj?

druga diskrepancija ... nema istine van vašeg iskustva ... nema istine do ubojstva života.. nema istine van vašeg iskustva  da postoje male vile.. nema istine do one da ste bog?... tako su se potpisivali niče i pasolini.. pa su nesretno završili.. razlog vašeg postojanja ste samo vi i vaš hedonizam.. usprkos "zlatnom pravilu" svoj ćemo hedonizam staviti na prvo mjesto.. ispred svoje djece.. ispred obitelji.. ah da, tajanstveni Svjetski paganski krug upravo nastoji svim silama uništiti biološku obitelj
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 15:18

"Svi smo mi začeti u svetom i prirodnom spolnom činu, nadahnuti ljubavlju naših roditelja i spojem muške i ženske spolne stanice stvoreno je biološko tijelo, koje je postalo mjesto utjelovljenja Stvoriteljeve iskre života"



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/

diskrepancija.. šta će reći naše forumske vicce... em je biološko tijelo nastalo spojem muške i ženske spolne stanice   em je ta zigota postala utjelovljenje Stvoriteljeve iskre života.. nema kršćanskog Boga ali ima paganskog Stvoritelja   :clown

same krše svoja  paganska učenja.. rekla bih da im od svih ovih učenja koja sam prenijela sa paganskih stranica odgovaraju samo slobodan seks i magijska učenja, tj. hedonizam i ezoterija ali i tu, kako ćemo vidjeti u nekom od daljnjih linkova postoji ogromna dis(krepancija)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 17:22

metilda wrote:"Svi smo mi začeti u svetom i prirodnom spolnom činu, nadahnuti ljubavlju naših roditelja i spojem muške i ženske spolne stanice stvoreno je biološko tijelo, koje je postalo mjesto utjelovljenja Stvoriteljeve iskre života"



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/

diskrepancija.. šta će reći naše forumske vicce... em je biološko tijelo nastalo spojem muške i ženske spolne stanice   em je ta zigota postala utjelovljenje Stvoriteljeve iskre života.. nema kršćanskog Boga ali ima paganskog Stvoritelja   :clown

same krše svoja  paganska učenja.. rekla bih da im od svih ovih učenja koja sam prenijela sa paganskih stranica odgovaraju samo slobodan seks i magijska učenja, tj. hedonizam i ezoterija ali i tu, kako ćemo vidjeti u nekom od daljnjih linkova postoji ogromna dis(krepancija)

bit će da je gnječo otišao moliti neku božicu da me makne sa ove teme ili moguće čak da odem u Summerland ...  čitam da su slične "molitve" brze i učinkovite

"Ako hoćeš praktičan primjer magijskog čina bez pentagrama ili kruga-ja sam za zaštitu (od konkrene osobe u konkretnom slučaju; ne mislim na ovu TV paranoju koja vlada) mnogo puta zamolila Božicu Sekhmet, trebaš crvenu svijeću, pivo i iskrenu potrebu+poštovanje prema njoj.; rezultati brzi i precizni.

Vještičja tradicija kroz kovene? Većina vještica/vještaca na svijetu su solitary witch. Mene ne bi ni puškom u koven utjerala, a u istoj zgradi imam još 3 vještice i sve smo samostalne i s različitim božanstvima.
Učlanjeni u wiccu...paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Shocked1 Draga ženo, nisu svi pagani i wiccani, nisu svi pagani čak ni vještice, nije vještičarenje uopće ni slično magiji. Ajd prvo nauči di šta ide."


http://www.forum.hr/showpost.php?p=47127653&postcount=68


evo, što više čitam o ovoj religiji vidim da su to izgubljeni ljudi koji ne znaju što bi sa sobom.. ova gospoja vicca kaže da vještičarenje nije magija    :clown
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 17:38

metilda wrote:
metilda wrote:
metilda wrote:




"Ishodišna i konačna poruka paganizma jest – ljubav prema životu u svim njegovim pojavnim oblicima. Pagani vjeruju da voljeti sav život znači štovati sva bića i služiti životnoj sili. Štovati sva bića znači prepoznati istu duhovnu iskru života u sebi i svakom drugom biću. Namaste! Svi smo mi jedno i potpuno je neprirodno osjećati ikakav animozitet prema ikome. Služiti životnoj sili znači štititi raznolikost života i prirode, podižući vlastitu svijest o prirodi i okolišu.
Pagani slave život, jer je dragocjeni i neprocjenjivi izraz božanske energije i ljubavi. Život je sve, cjelokupna kreacija, ovostrana i onostrana. Život je univerzalan, prožima cjelokupni svemir."



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/



....

koje li gadljive proturječnosti   :blj

zanimljivo je koliko mržnje, usprkos "nenadmašnom paganskom zlatnom pravilu" pokazuju vicce i viccani prema svima koji misle različito..
koje uvrede na osobnoj razini.. a zamislite, paganizam nije navodno ni vjera ni religija nego duhovnost i filozofija.. boldano pokazuje svu bijedu te duhovnosti, a filozofija pjesnički rečenoj duhovnoj iskri koja je život pokazuje koliko su pagani licemjerni a i glupi.. naime ne štuju život nego ga ubijaju.. a glupi su jer misle da iz te iskre, koja nastane kad se usklade yang i yin i koja se stručno naziva zigota, mama može roditi peglu.. naravno ako se mama i kozmička svijest tako dogovore
imam za to link ali mi se ne traži.. drugi put... sad idem bosim nogama osjećati energiju zemlje.. link slijedi.. daleko u budućnosti


Spojite se bosim nogama sa zemljom (bez trave) ili nekim mineralnim podom (kamen, beton ili keramika)



http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/


nisam mogla dopustiti da neki ovdje pate zbog nedostatka objašnjenja mog sjedinjavanja sa sestricom zemljom od koje je stvoreno naše tijelo..
a moram spomenuti i pohvalu stvorenja sv. Franje Asiškog.. mislim da je on volio prirodu kao Božju kreaciju više od novokomponiranih pagana.. zamišljam ove potonje kako šopingiraju, kupuju sandalice u trendu i parfeme za koje nikad nisam čula
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 18:45

izgleda da su neki promijenili nick, istina boli... B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 19:51

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 19:59

Trebam li spomenuti da je naslov ironican? :-D

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 20:28

Paganizam – pagus (lat.), što se prevodi kao okrug, pokrajna, regija, distrikt, selo: iz čega proizlazi da je paganizam seoska duhovnost, duhovnost ljudi koji žive i ovise od zemlje i njezinih plodova, prihvaćajući mjene i utjecaje koje priroda donosi.
Riječ paganizam odnosi se na seosko ili seljačko odnosno pagan je bio naziv za seljaka, seljanku. Sam naziv pagan od samih početaka upotrebe nosi veoma pogrdan prizvuk i izraz je vjerske isključivosti i netrepeljivosti. Međutim, naziv je danas zaživio i prihvaćen je od cjelokupne paganske zajednice.
U hrvatskom jeziku naziv je promijenio oblik u poganizam – vjera protivna kršćanstvu, neznaboštvo, mnogoboštvo, odnosno poganin/poganka – skupni naziv za ne kršćane, krivovjerac, onaj bez karaktera, pokvarenjak, varalica, loš, prljav čovjek, izmet (izvor Riječnih hrvatskog jezika).
Iz navedenog je razumljivo je zašto Paganski krug Hrvatske (Svjetski paganski krug) ne prihvaća uporabu i naziva poganizam, pogan/poganka, već je prihvatio naziv latinski naziv paganizam, odnosno neopaganizam u svojoj suvremeneoj formi.
Paganizam je duhovnost, nije ni vjera ni religija. Ne postoji vođa, neki guru, ideolog ili istaknuti pojedinac ili grupa koju se slijedi, ne postoji hirarhija, svećenstvo, dogme, sveti i zaslužni koje se slavi i kojima se mole i obraćaju u potrebi. Duhovnost je za njih ljubav, radost, ugoda, užitak, radoznalost, ples, pjesma i igra. Privrženost, spolnost, iskrenost, slavlje života i prirode i svih bića u svim svemirima sastavni je dio njihove svakodnevice.


http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-sto-je-paganizam/



mislim da smo na dobrom putu definiranja paganizma kao religije, navedeno je da pagani štuju božanstva i mole im se, vidjeli smo da postoji jedan oblik hijerarhije u kojoj ipak sjede neki istaknuti pojedinac ili grupa koja se slijedi i koja donosi odluke na svjetskoj razini..(ovo za pojedinca ću staviti sutra)  .. postoje zakoni umjesto svetih spisa i dogmi ( i  tome ću sutra) a onda nakon kratke pauze nastavljati sa doktrinama paganizma..
zaključili smo i da su pagani iskreni i čovjekoljubivi..
štovani čitatelji, ugodna vam večer
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 20:58

I dok se Ilija ne povrati, a povratit ce i gnjev i ocaj :-D , jos jedna zanimljiva razlika.

Stovanje predaka (kod pagana) i kult smrti (kod krscana) ..

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 21:32

violator wrote:kult smrti (kod krscana) ..

Ćega ba?
Kakav kult smrti, valjda kult vječnog života?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 22:31

Jah, sve prsti od zivota! :-D Od lesina "svetaca" koje putuju gradovima do citavih kapela izgradjenih od kostiju..

http://pixelizam.com/jeziva-kapela-od-kostiju-capela-dos-ossos-portugal/amp/

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 27/4/2018, 22:38

violator wrote:Jah, sve prsti od zivota! :-D Od lesina "svetaca" koje putuju gradovima do citavih kapela izgradjenih od kostiju..

http://pixelizam.com/jeziva-kapela-od-kostiju-capela-dos-ossos-portugal/amp/


Pa ako ćeš suočavanje čovjeka sa smrtnošću nakon koje slijedi vječni život opisati kao kult smrti, onda postaje jasno otkuda takve tragikomične intepretacije kršćanske teologije.
Što je uostalom ovozemaljski život u odnosu na vječnost?
Samo trivijalni trenutak, ako i to.
Inače je suočavanje sa vlastitom smrtnošću jedan od temelja psihičkog zdravlja čovjeka i svatko se sa time mora suočiti prije ili kasnije. Problem imaju oni koji se sa tim nisu u stanji nositi sve do onog nesretnog zadnjeg trenutka jer onda više na ovom svijetu nema vremena za bilo kakav popravak.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 28/4/2018, 10:05

Paganizam jest duhovnost, ali nema tipična obilježja većine religija poput: jedne i jedine prave "Istine", dogme i doktrine, kanonskih svetih spisa, potrebe za "spasenjem" ili "oslobođenjem", centraliziranog i hijerarhiziranog svećenstva, gurua, avatara, proroka, svetaca, prihvaćanja teologije kao "konačnog nauka", misionarstva, apologetike, prozelitizma, negativnog stava prema materijalnom uživanju, seksualnosti i sl.
 
http://green-wicca.blogspot.hr/2013/05/paganski-krug-hrvatske.html
 
Svi smo mi začeti u svetom i prirodnom spolnom činu, nadahnuti ljubavlju naših roditelja i spojem muške i ženske spolne stanice stvoreno je biološko tijelo, koje je postalo mjesto utjelovljenja Stvoriteljeve iskre života


http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/
 
 
slave se Rogati Bog i Božica Majka kao univerzalni principi, a ova dva imena su samo najčešća imena koja im se pridaju, nipošto jedina).

http://vjesticji-ormar.blogspot.hr/p/osnove.html


....

ovo je malo ponavljanje gradiva .. a i  za vidjeti koliko suptilno pisci tekstova i cjelokupni nauk kroz sve provlači misionarenje protiv kršćanstva..otkud potječe i nakaradan stav prema Kristu i nauku KC... u  sljedećem tekstu vidjet ćemo još jednu odliku religije.. ali i nepismenosti dotičnih vica i vicana koji nemaju pojma ni o svojoj religiji a kamoli o kršćanstvu ali vole pisati protiv njega..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 28/4/2018, 14:32

metilda wrote:Paganizam jest duhovnost, ali nema tipična obilježja većine religija poput: jedne i jedine prave "Istine", dogme i doktrine, kanonskih svetih spisa, potrebe za "spasenjem" ili "oslobođenjem", centraliziranog i hijerarhiziranog svećenstva, gurua, avatara, proroka, svetaca, prihvaćanja teologije kao "konačnog nauka", misionarstva, apologetike, prozelitizma, negativnog stava prema materijalnom uživanju, seksualnosti i sl.
 
http://green-wicca.blogspot.hr/2013/05/paganski-krug-hrvatske.html
 
Svi smo mi začeti u svetom i prirodnom spolnom činu, nadahnuti ljubavlju naših roditelja i spojem muške i ženske spolne stanice stvoreno je biološko tijelo, koje je postalo mjesto utjelovljenja Stvoriteljeve iskre života


http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/
 
 
slave se Rogati Bog i Božica Majka kao univerzalni principi, a ova dva imena su samo najčešća imena koja im se pridaju, nipošto jedina).

http://vjesticji-ormar.blogspot.hr/p/osnove.html


....

ovo je malo ponavljanje gradiva .. a i  za vidjeti koliko suptilno pisci tekstova i cjelokupni nauk kroz sve provlači misionarenje protiv kršćanstva..otkud potječe i nakaradan stav prema Kristu i nauku KC... u  sljedećem tekstu vidjet ćemo još jednu odliku religije.. ali i nepismenosti dotičnih vica i vicana koji nemaju pojma ni o svojoj religiji a kamoli o kršćanstvu ali vole pisati protiv njega..


sada slijedi opis nečega što kod kršćanstva ismijavaju sve antikatoličke religije i sekte... svi oni imaju obrede, zakone i istaknute ljude ali zašto to ne žele priznati nije mi jasno.. vjerojatno to spada u kodeks tajnosti koji je preporučen, zamislite, njihovim zakonom, da se čovjek upita što je to toliko tajanstveno u vještičjim zakonima da ne bi smjelo izaći u javnost

..................................

"Nikada nisam mislila da će me zanimati zakoni ikoje vrste, ali valjda postoji prvi put za sve. Naravno, ovo nisu tipični zakoni; u ovom postu se radi o "zakonima" vještičjeg umijeća tj. wicce, što ih meni čini dovoljno zanimljivima da mi privuku pozornost. No vrijedi naglasiti da iako ih se naziva zakonima, mnogo wiccana (i vještica) ih ne poznaje dobro, ili pak nikada nije ni čulo za njih. O ovome ću reći nešto više kasnije. Zbog ovoga se mogu činiti nevažnima, ali zaista jesu važni za povijest wicce i mogu postaviti kvalitetne temelje za svaku tradicionalnu vješticu.
 
Protagonisti ove priče su Gerald Gardner i Doreen Valiente. Sve je počelo s popularizacijom wicce koju je u osnovi pokrenuo Gardner. Kada je bio iniciran u New Forest koven, položio je zakletvu tajnosti kao što je i bilo koja druga vještica u to doba. Ipak, svoju je zakletvu prekršio mnogo puta, počevši s izdavanjem svog "romana" High Magic's Aid (slob. prev. Pomoć Visoke magije). U ovom je djelu iznio mnoge tajne svog kovena, ali pod krinkom romana za kojeg nitko nije mogao posumnjati da je i te kako inspiriran stvarnim zbivanjima i praksama. I tako se izvukao ovaj put. Ali kada je Zakon o vješticama povučen 1951. godine, objavio je još dvije knjige s kojima je u potpunosti prekršio zakletvu. Ali nije stao tu. Dapače, nešto bi novo dao u javnost svaki put kada bi mu novinari pokucali na vrata. U to vrijeme je vodio Bricket Wood koven zajedno s Doreen Valiente tako da su njegova djela imali jak utjecaj na nju i ostatak skupine. Nisu ni malo odobravali njegovo ponašanje i smatrali su da ih ono ugrožava pa su oni (tj. Doreen) napisali niz pravila kojeg su naslovili The Provisional Rules of the Craft (slob. prev. Privremena pravila Umijeća). Izgleda da su ova pravila bila potrebna kako bi Gardner zadržao svoju privatnost, ali i privatnost svih drugih članova kovena. Ovo je nekima bilo od velike važnost jer, iako je Zakon o vještičarstvu već bio povučen, vještice i wiccani su se i dalje smatrali nečim negativnim, i dalje ih se osuđivalo pa čak i zlostavljalo zbog njihove vjere. Jednostavno rečeno, nisu svi htjeli objaviti svoju vjeru na sva zvona.


http://vjesticji-ormar.blogspot.hr/2014/06/zakoni-umijeca.html
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 28/4/2018, 14:51

metilda wrote:Paganizam jest duhovnost, ali nema tipična obilježja većine religija poput: jedne i jedine prave "Istine", dogme i doktrine, kanonskih svetih spisa, potrebe za "spasenjem" ili "oslobođenjem", centraliziranog i hijerarhiziranog svećenstva, gurua, avatara, proroka, svetaca, prihvaćanja teologije kao "konačnog nauka", misionarstva, apologetike, prozelitizma, negativnog stava prema materijalnom uživanju, seksualnosti i sl.
 
http://green-wicca.blogspot.hr/2013/05/paganski-krug-hrvatske.html
 
Svi smo mi začeti u svetom i prirodnom spolnom činu, nadahnuti ljubavlju naših roditelja i spojem muške i ženske spolne stanice stvoreno je biološko tijelo, koje je postalo mjesto utjelovljenja Stvoriteljeve iskre života


http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-radost-zivota-i-evolucija/
 
 
slave se Rogati Bog i Božica Majka kao univerzalni principi, a ova dva imena su samo najčešća imena koja im se pridaju, nipošto jedina).

http://vjesticji-ormar.blogspot.hr/p/osnove.html


....

ovo je malo ponavljanje gradiva .. a i  za vidjeti koliko suptilno pisci tekstova i cjelokupni nauk kroz sve provlači misionarenje protiv kršćanstva..otkud potječe i nakaradan stav prema Kristu i nauku KC... u  sljedećem tekstu vidjet ćemo još jednu odliku religije.. ali i nepismenosti dotičnih vica i vicana koji nemaju pojma ni o svojoj religiji a kamoli o kršćanstvu ali vole pisati protiv njega..

pročitajmo dakle način indirektnog i malicioznog i neznalačkog misionarenja protiv katoličkog koncepta Boga i KC koji se nigdje izrijekom ne spominju ali katolik koji išta zna o svojoj vjeri lako prepoznaje taj način "misionarenja"
Sve ono što je opisano da paganizam nije, opis je onoga što pripisuju katolicizmu što naravno katolici odmah prepoznaju:

Pagani i paganke ne vjeruju u jednog i jedinog Boga. Nemaju monoteistički koncept oca i zaštitnika, pravednika koji prijeti i kažnjava. Za njih Bog i Bogovi nisu odvojeni entiteti od prirode već njen sastavni dio u svim svojim raznolikostima i pojavnosti. Bog ništa ne traži od njih, ne daje pravila i ograničenja, nije zagonetan i dvosmislen, te svoju volju prepušta tumačenju priviligirane skupine ljudi s otvorenom vrućom linijom preko crvenog telefona. Njihov Bog nije lako uvredljiv, ne može ga se naljutiti, ne zamara se spolnim životom svojih poklonika i općenito je prilično flegmatični lik.


http://kontrolauma.org/istina-o-paganizmu-sto-je-paganizam/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 29/4/2018, 12:34

slidingdoorsoperator wrote:
violator wrote:Jah, sve prsti od zivota! :-D Od lesina "svetaca" koje putuju gradovima do citavih kapela izgradjenih od kostiju..

http://pixelizam.com/jeziva-kapela-od-kostiju-capela-dos-ossos-portugal/amp/


Pa ako ćeš suočavanje čovjeka sa smrtnošću nakon koje slijedi vječni život opisati kao kult smrti, onda postaje jasno otkuda takve tragikomične intepretacije kršćanske teologije.
Što je uostalom ovozemaljski život u odnosu na vječnost?
Samo trivijalni trenutak, ako i to.
Inače je suočavanje sa vlastitom smrtnošću jedan od temelja psihičkog zdravlja čovjeka i svatko se sa time mora suočiti prije ili kasnije. Problem imaju oni koji se sa tim nisu u stanji nositi sve do onog nesretnog zadnjeg trenutka jer onda više na ovom svijetu nema vremena za bilo kakav popravak.

Pa ako ces putovanja "veselih lesina", kapela sacinjenih od kostiju preminulih i raspela s izmucenim tijelom nazivati ZDRAVIM suocavanjem sa smrtonoscu, onda mi je jasna ta ostrascena potreba tebe i Ilije gromovnice za preobracenjem drugih i borbe za prava zigota. Jebi ga, ne znate drugacije. Isto se tako postavlja pitanje koga, zapravo, zelite uvjeriti u vas vrjednosni sustav. Druge ili, zapravo, sebe? U svakom slucaju, ne vidim u tome nista privlacno, zdravo, odnosno, skladno s prirodnim (fizikalnim) zakonima pa me i ne doticu ta vasa mudrovanja.

S druge strane, prihvacam govor o vjecnom zivotu kao metafori o neunistivosti energije, no nekakav zagrobni zivot na koji se vi referirate meni je obicna smijurija. Ne ufam se u neku onostranost jer cudesa zivota desavaju se sada i ovdje. Dok disem i razmisljam.

I dalje cu proucavati vlastite korijene, staroslavenski paganizam, a time paganizam drugih naroda jer me neprirodnost abrahamskih religija uspjesno odbija, a u slobodno vrijeme obasipat cu ljubavlju svoje kristalice :-D i proucavati njihova fizikalna i ljekovita svojstva. Ako su bili dobri Tesli, dobri su i meni.

P.S. Jean-Luc Picard ima prekrasnu geodu ametista, spic gorskog kristala i amonit. Divno! :-D

Hajd' zdravo drugovi!

Over & out :-D


avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 3 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 13 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum