ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paganizam i njegove (dis)krepancije

Page 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 13:31

otvaram topic jer sam davno primijetila  popriličan broj broj vicca i viccana na forumu a da ne zagađujem chat o leptirićima, cvjetićima i noćnim zvjezdicama na denkverbotu..
dakle, zna se da pagani ne podnose kršćanstvo i kršćane pa je to objašnjavalo neke netrpeljivosti, a sada su kao Nevi Nevičici zapalucali dobro skrivani rašljasti jezičci.. sjedinjujući se jutros sa prirodom kako paganizam i zapovijeda  od 6 do podne, na 10 do 25 stupjeva celzijusa, konkulana škina težakov od motik po žurnatim pritrujena, palo mi na pamet da sam ja pravi pagan.. ja uljepšavam zemljicu a ona mi vraća ljubav mirisom smilja.. kako je jutro dugo i ja sam zemljici poklonila nekoliko dijelova sebe.. naime kako pijem puno vode priroda je prihvatila moje viškove i gle, nemam celulit - majka priroda mi dala taj dar... tako da imam i višak samopouzdanja.. ne znam zašto sam ovo napisala, tako mi došlo...
a opet, kasnije će nadoći i objašnjenje zašto, sve me podsjetilo na ivanu brlić mažuranić, rodom iz ogulina i njenu ljubav prema sićušnim Domaćima... ražalostilo me kad sam pročitala da je počinila samoubojstvo..
prije sam na nethaeru lijepo o neopaganizmu divanila sa blueberry (fali mi ta forumašica, odmjerena i pristojna) ali čujem da su postovi izbrisani pa sam tako izgubila svoje i njene postove na tu temu pa ću morati malo tražiti po netu.. za sada sam skupila materijala za nekih dvadesetak citata..  mislim, ako bude zanimanja možda tema i zaživi a ako joj ovdje nije mjesto, kic, slobodno je preseli na religiju..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 13:34

prva (dis)krepancija: paganizam nije religija nego duhovnost... kasnije ćemo naći citat koji objašnjava da je ovo neistina... sad nam se prispavalo pa se idemo odmoriti jer se popodne opet uz malu pomoć motike idemo sjedinjavati sa majkom zemljom.. pa tako do večeri, dok još ima posljednjih zraka danjeg svjetla
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 13:35

vidim da je kic bio brz.. ali tema je ionako za moje samoobrazovanje
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 13:45


?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 15:11

Oh, ne sumnjam da ce topic bridjeti mnostvom dezinformacija i otrovnih strelica njegove autorice, no jucer bijase Dan majcice Zemlje pa pozeljeh i ovdje odaslati malo njene preogromne ljepote i pozitivnih vibracija..

According to an Eskimo legend, the Northern Lights were once imprisoned in the rocks along the Labrador coast, until one day an Eskimo warrior found them and freed most of the lights with a blow from his spear. Not all the lights could be freed from the stone however and for that reason we have today what is known as labradorite.

paganizam i njegove (dis)krepancije Tumblr_inline_ojiw2hQCl31tlt1ch_500

Divni su ti njeni pokloncici..

(pali strucak kadulje i usmjerava njen ljupki dim uokolo)

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 20:02

kic wrote:
?

Neva Nevičica je iz druge bajke..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 20:17


ok i?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 20:28

kic wrote:
ok i?

smeta li ti tema?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 20:29


ne, ali ne znam kakve duhove vidiš? temu nisam ni pipnuo-
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 20:31

kic wrote:
ne, ali ne znam kakve duhove vidiš? temu nisam ni pipnuo-

temu sam prvotno stavila na abenov pdf i dok sam napisala drugi post tema je već bila na pdf Religija.. tko je to onda mogao uraditi?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 20:31


nitko ti temu nije dirao
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 20:34

kic wrote:
nitko ti temu nije dirao

vidi što sam napisala na kraju prvog posta:

"mislim, ako bude zanimanja možda tema i zaživi a ako joj ovdje nije mjesto, kic, slobodno je preseli na religiju.."
no dobro, ako ti tema ne smeta ja bih nastavila sa pisanjem postova o paganizmu i kontradikcijama na koje sam naišla po različitim stranicama
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 20:37


ti sama sebi smještaš, evo ti log foruma, tj povijest diranja po forumu

zadnjih par diranja tj:

paganizam i njegove (dis)krepancije Downlo11
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 21:00

kic wrote:
ti sama sebi smještaš, evo ti log foruma, tj povijest diranja po forumu

zadnjih par diranja tj:

paganizam i njegove (dis)krepancije Downlo11

rekoh, znam što znam, ako ti tema smeta reci .. znam da nisam pogriješila a ni vrijeme kad sam danas navodno zadnji put gledala forum sigurno nije točno.. i ja ovdje završavam sa ovom tematikom...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 21:13

no da, da ne bih ispala nevjerodostojna evo ti moje povijesti pretraživanja i točan sat i minut kad sam bila na denkverbotu, postavila temu na isti pdf i vidiš da ja sama sebi ne smještam 

paganizam i njegove (dis)krepancije Povije10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 23/4/2018, 21:31

metilda wrote:prva (dis)krepancija: paganizam nije religija nego duhovnost... kasnije ćemo naći citat koji objašnjava da je ovo neistina... sad nam se prispavalo pa se idemo odmoriti jer se popodne opet uz malu pomoć motike idemo sjedinjavati sa majkom zemljom.. pa tako do večeri, dok još ima posljednjih zraka danjeg svjetla
Pagani magiju definiraju kao sposobnost psihičkog upravljanja energijom prirode/svemira, s ciljem promjene na umnoj i/ili materijalnoj razini, a sve u skladu s vlastitom voljom. Dakle, magija je posve prirodan proces, a magijski postupak služi kao svojevrstan „transformator“ koji namjeru iz subjektivne realnosti pretvara u objektivnu realnost koja se može percipirati osjetilima materijalnog svijeta.Pagani magijskim postupcima istražuju svoje uspavane i skrivene moći, pomiču granice vlastitih mogućnosti te dolaze do spoznaje da su na duhovnoj i materijalnoj razini Jedno sa svime. Nakon što se nauči upravljati energijom svemira, nestaju sva ograničenja. U paganizmu svaka duhovna aktivnost je ujedno i magijska. Magija i duhovnost predstavljaju lice i naličje iste kovanice.


Tajni svijet vila, magije i vještičarstva podrobno je opisan u drugoj knjizi, „Magija i vještičarstvo“, iz cjeline „Paganizam u teoriji i praksi“. Jedna od specifičnosti paganizma je ta što u paganizmu ne postoji obveza štovanja božanstva. Ali zato pagani nikada ne mogu dovoljno naglasiti važnost slavljenja prirode, jer je temeljna i najvažnija poruka paganizma  –  usklađivanje čovjeka s prirodom. Pagnizam ne postavlja čovjeka kao vladara prirode i svijeta, već ga nastoji uklopiti u prirodu, smatrajući ga njezinim sastavnim dijelom.
Dio toga svijeta su i mistična malena bića nalik ljudima, koja imaju i neke nadljudske sposobnosti. To su svima nam dobro poznate vile. One imaju krila, mogu letjeti, pojaviti se i nestati u trenutku poput duha, a razvijene su im i magijske moći. Opisane su kao dobronamjerna i razdragana bića koja se okupljaju u divljini. Potpuno su saživljena s prirodom, pjevaju, plešu, vesele se i ponekad pomažu ljudima. Suvremena ih znanost smatra izmišljenim bićima iz mitologije i folklora. No pagani ne samo što vjeruju u vile, nego od najranijih vremena s njima također grade kvalitetan odnos jer ih smatraju sastavnim dijelom prirode. Paganizam je jedina duhovnost koja prepoznaje metafizičku poziciju vilinskog svijeta. Javljaju se u gotovo svim svjetskim kulturama pod raznim nazivima, dok u neopaganizmu većina mitoloških elemenata o vilama potječe iz keltske, germanske, antičke i slavenske tradicije.


Postoje brojna tumačenja njihova podrijetla. Tako se vjeruje da su vile duhovi prirode, neki ih smatraju bogovima i božicama koji su izgubili u sukobu s ostalim božanstvima pa su radi toga pobjegli od ostalih božanstava i skrili se. Postoji vjerovanje da su vile duhovi predaka ili da su ljudima srodna vrsta bića niskoga rasta. Hermetička tradicija u vilama prepoznaje duhove zraka, srodne ili istovjetne elementima zraka. No, postoji i teorija prema kojoj su vile pali anđeli ili demoni koji su se pobunili protiv Boga. Jedan dio njih je pao u pakao, dok je jedan dio „zapeo“ negdje između raja i pakla pa ta bića nazivaju vilama.



https://despot-infinitus.com/proizvod/paganizam-u-teoriji-i-praksi-magija-i-vjesticarstvo/


što dakle želim naglasiti, a kasnije će biti i dodatni dokaz za ovu tvrdnju - čim postoje nadnaravni subjekti obožavanja  neka teorija nije duhovnost nego religija.. uz to jedni spominju Boga, drugi ga ne priznaju ali štuju razna božanstva.. to je duhovna (dis)krepancija paganizma..
o onoj strukturnoj neki drugi dan..
ja štujem majčicu zemlju obrađujući je poput seljaka ali o tom terminu usko vezanom za definiciju pagana opet neki drugi put.. ovi forumski pagani su foteljni pagani sa računalima, ajfonima ajpedima ili kako bi to izgledalo u stilu majčice zemlje ante tomić s kantom na glavi...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by kic 23/4/2018, 22:06

metilda wrote:no da, da ne bih ispala nevjerodostojna evo ti moje povijesti pretraživanja i točan sat i minut kad sam bila na denkverbotu, postavila temu na isti pdf i vidiš da ja sama sebi ne smještam 

paganizam i njegove (dis)krepancije Povije10

to nisi dokazala..

ja sam pokazao povijest promjena na forumu, na što ne mogu utjecati, nema ništa o premještaju..

ti si pokazala povijest browsanja i tamo nema ništa.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 24/4/2018, 04:59

metilda wrote:
metilda wrote:prva (dis)krepancija: paganizam nije religija nego duhovnost... kasnije ćemo naći citat koji objašnjava da je ovo neistina... sad nam se prispavalo pa se idemo odmoriti jer se popodne opet uz malu pomoć motike idemo sjedinjavati sa majkom zemljom.. pa tako do večeri, dok još ima posljednjih zraka danjeg svjetla



 Pagnizam ne postavlja čovjeka kao vladara prirode i svijeta, već ga nastoji uklopiti u prirodu, smatrajući ga njezinim sastavnim dijelom.
Dio toga svijeta su i mistična malena bića nalik ljudima, koja imaju i neke nadljudske sposobnosti. To su svima nam dobro poznate vile. One imaju krila, mogu letjeti, pojaviti se i nestati u trenutku poput duha, a razvijene su im i magijske moći. Opisane su kao dobronamjerna i razdragana bića koja se okupljaju u divljini. Potpuno su saživljena s prirodom, pjevaju, plešu, vesele se i ponekad pomažu ljudima. Suvremena ih znanost smatra izmišljenim bićima iz mitologije i folklora. No pagani ne samo što vjeruju u vile, nego od najranijih vremena s njima također grade kvalitetan odnos jer ih smatraju sastavnim dijelom prirode. Paganizam je jedina duhovnost koja prepoznaje metafizičku poziciju vilinskog svijeta. Javljaju se u gotovo svim svjetskim kulturama pod raznim nazivima, dok u neopaganizmu većina mitoloških elemenata o vilama potječe iz keltske, germanske, antičke i slavenske tradicije.


Postoje brojna tumačenja njihova podrijetla. Tako se vjeruje da su vile duhovi prirode, neki ih smatraju bogovima i božicama koji su izgubili u sukobu s ostalim božanstvima pa su radi toga pobjegli od ostalih božanstava i skrili se. Postoji vjerovanje da su vile duhovi predaka ili da su ljudima srodna vrsta bića niskoga rasta. Hermetička tradicija u vilama prepoznaje duhove zraka, srodne ili istovjetne elementima zraka. No, postoji i teorija prema kojoj su vile pali anđeli ili demoni koji su se pobunili protiv Boga. Jedan dio njih je pao u pakao, dok je jedan dio „zapeo“ negdje između raja i pakla pa ta bića nazivaju vilama.


https://despot-infinitus.com/proizvod/paganizam-u-teoriji-i-praksi-magija-i-vjesticarstvo/




zaista je nevjerojatno da jedan visokoobrazovan čovjek pa bio on i pagan može vjerovati u vile..smatrati ih božanstvima, anđelima ili demonima 
a uz to se rugati kršćanskom vjerovanju u anđele i demone
dakle sebe smatraju intelektualcima a kršćane zatucanima
(dis)krepancija
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 24/4/2018, 10:40

metilda wrote:prva (dis)krepancija: paganizam nije religija nego duhovnost... kasnije ćemo naći citat koji objašnjava da je ovo neistina... 

iako tvrde da nisu religija pagani imaju obrede prijelaza koji neodoljivo podsjećaju na kršćanske sakramente.. sa kojima se dolje  navedene sekte izruguju


U neopaganizmu postoji osam obreda prijelaza: 

1. prvoblagoslov    - rođenje djeteta

2. omlada    - prijelaz iz djetinjstva u pubertet

3. samoposvećenje - početak duhovnog puta

4. inicijacija    - duhovno (ili drugo) rođenje 

5. vjenčanje    - ulazak u životnu zajednicu (brak) s drugom osobom

6. razdruženje    - izlazak iz životne zajednice (braka) s drugom osobom

7. starješenje    - prijelaz iz zrelosti u starost i povlačenje iz aktivnog života

8. ispraćaj     - smrt tijela i prijelaz duha u Samerlend


U antropologiji i etnologiji, taj se pojam prvi put javlja u knjizi Obredi prijelaza (Les rites de passage) koju je 1909. objavio francuski etnograf Arnold van Gennep (1873.-1957.)



http://www.zarez.hr/clanci/obredi-prijelaza


napominjem da će svi tekstovi biti sa paganskih stranica tako da u njima neće biti dezinformacija , samo proturječja sa istih..
meni je posebno zanimljivo mjesto koje se zove Samerlend..
napominjem da se pagani, sotonisti, gnostici, teozofi i ateisti izuzetno podruguju sa kršćanskim konceptom pakla, čistilišta i raja...
kasnije će biti objašnjen koncept Samerlenda..


dok sam okopavala u praskozorje dolazile su mi svakojake misli.. posebno ona prihvaćaju li pagani teoriju velikog praska kad ju je osmislio katolički svećenik.. moram se potruditi pronaći taj odgovor u paganskoj literaturi, ali nikud mi se ne žuri..  pagansko vjerovanje u vile smiješno mi je za deset dana...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 24/4/2018, 12:07

metilda wrote:
metilda wrote:prva (dis)krepancija: paganizam nije religija nego duhovnost... kasnije ćemo naći citat koji objašnjava da je ovo neistina... 

iako tvrde da nisu religija pagani imaju obrede prijelaza koji neodoljivo podsjećaju na kršćanske sakramente.. sa kojima se dolje  navedene sekte izruguju


U neopaganizmu postoji osam obreda prijelaza: 

1. prvoblagoslov    - rođenje djeteta

2. omlada    - prijelaz iz djetinjstva u pubertet

3. samoposvećenje - početak duhovnog puta

4. inicijacija    - duhovno (ili drugo) rođenje 

5. vjenčanje    - ulazak u životnu zajednicu (brak) s drugom osobom

6. razdruženje    - izlazak iz životne zajednice (braka) s drugom osobom

7. starješenje    - prijelaz iz zrelosti u starost i povlačenje iz aktivnog života

8. ispraćaj     - smrt tijela i prijelaz duha u Samerlend


U antropologiji i etnologiji, taj se pojam prvi put javlja u knjizi Obredi prijelaza (Les rites de passage) koju je 1909. objavio francuski etnograf Arnold van Gennep (1873.-1957.)



http://www.zarez.hr/clanci/obredi-prijelaza


napominjem da će svi tekstovi biti sa paganskih stranica tako da u njima neće biti dezinformacija , samo proturječja sa istih..
meni je posebno zanimljivo mjesto koje se zove Samerlend..
napominjem da se pagani, sotonisti, gnostici, teozofi i ateisti izuzetno podruguju sa kršćanskim konceptom pakla, čistilišta i raja...
kasnije će biti objašnjen koncept Samerlenda..


dok sam okopavala u praskozorje dolazile su mi svakojake misli.. posebno ona prihvaćaju li pagani teoriju velikog praska kad ju je osmislio katolički svećenik.. moram se potruditi pronaći taj odgovor u paganskoj literaturi, ali nikud mi se ne žuri..  pagansko vjerovanje u vile smiješno mi je za deset dana...

kako možeš reći da paganski obredi neodoljivo podsjećaju na kršćanske sakramente kad je paganizam nastao puno puno vremena prije kršćanstva??? valjda je ispravno reći da kršćanski sakramenti neodoljivo podsjećaju na paganske obrede.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum