ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav otac, takav Knin

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Kakav otac, takav Knin

Post by debotoijusto 27/9/2016, 17:59

Kupujemo jabuke, pa pitamo kako se živi u Kninu.
- Malo je ljudi, nije k’o nekad. Radnim danom nema nikoga. Ljudi su otišli - kaže.
- Otišli su, da se mnogi ne vrate - dodaje njezina kolegica sa štanda.

Kao malo koje drugo mjesto, Knin je zatočenik devedesetih, o čemu svjedoče i nazivi njegovih javnih površina: Trg Oluje 5. kolovoza 1995., Ulica 7. gardijske brigade, Ulica doktora Franje Tuđmana, Ulica Gojka Šuška, da ne nabrajamo ostale koji su dobili svoje mjesto u novijoj historiji grada.
Pratimo kolosijeke željezničke pruge koja se poput krvotoka račva i pruža gradom; prometa i života ondje danas gotovo i nema, iako je Knin bio jedno od najvećih željezničkih čvorišta bivše države. Na kolodvoru jedna žena odsutna pogleda i jedan pas. Žena kaže da čeka vlak kako bi otišla na nečiju sahranu. Pogledom tražimo kolodvorske radnike, bilo kakva službena lica; pronalazimo ih prateći glasan razgovor što dopire iza otvorenih vrata.
[size=31]Ovdje je ionako sve izmiješano, od brakova do kumstva i svega drugoga. Što se tiče proslava obljetnica, u šali kažemo da se Knin svake godine nanovo oslobađa – govori Nebojša Sinobad Gula[/size]
- Vozi li još vlak za Split ili Šibenik? - pitamo ih.
- Za Šibenik vozi nagibni, ali presjedate u Perkoviću. Imate i putnički u 15 i 30, zapravo u 15 i 18, taj vozi direktno - kaže nam jedan željezničar.
- Kako je općenito, ima li gužve? - pitamo dalje.
- A kako je… hvala bogu, zajebano. U našoj su struci sve poskidali, reducirali ljudstvo, pa mi dodatno radimo još tri-četiri posla za isti novac. Ovo je Divlji zapad i vi meni recite kako dalje? - uzvraća nam jedan protupitanjem.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by debotoijusto 27/9/2016, 18:00

Marko je potomak Sinobadovih, stare gradske loze. Po struci je arheolog, zaposlen je u Šibeniku kao konzervator-nadzornik pri Ministarstvu kulture, a posao mu je uglavnom terenski, u cijeloj općini i županiji.
- Ne pravim razliku između života u Kninu za vrijeme obilježavanja Oluje i onoga koji se odvija nakon toga. Krajnje sam apolitičan, a velike mase i skupove, posebno one ispolitizirane, zaobilazim. Nastojim da politika ne utječe na moj život ili da me barem ne frustrira. U Kninu mi je lijepo, izabrao sam živjeti ovdje sa suprugom i djetetom, iako sam mogao i drugamo otići - govori Marko Sinobad.
Da se Knin polako osipa primijetio je za duljih šetnji gradom.
- Kako imam malo dijete, često s njime šećem gore-dolje, uzduž i poprijeko grada, i prvi put sada uočavam koliko je pust u poslijepodnevnim satima. Koliko je to u brojkama, ne znam, ali jasno je da fali ljudi - kaže on.
Unatoč svemu, optimist je koji u svemu traži pozitivne stari, pa tako vjeruje i u budućnost Knina i kninskoga kraja.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by debotoijusto 27/9/2016, 18:02

U Šuškovoj je ulici sada najstariji otvoreni kninski kafić, koji je s radom započeo nekoliko mjeseci prije izbijanja rata. U njega, doznajemo od vlasnika Đure Kostića, dolaze i Kninjani i njihovi gosti, bez obzira na nacionalnost i političku opredijeljenost. Gazda Đuro ne želi lamentirati o politici, domeće tek da Kninu ne predviđa neku svijetlu budućnost, ali da on, unatoč tome, iz svoga grada nikad neće otići, poput nekih drugih. Problem je, kaže nam ipak, što je politička podobnost ispred bilo kakvih stručnih kvalifikacija i to do te mjere da možeš imati stotinu fakulteta, ali će posao prije pripasti kumovima, prijateljima, rođacima… Da mladi odlaze iz Knina uočio je nakon što je izgubio pet-šest stalnih gostiju.
- Dajder nam isto - poziva gazda svoga konobaraNebojšu Sinobada Gulu da nam posluži piće.
Gula je lokalni umjetnik i ugostitelj, bivši snimatelj Reutersa.
- Ovdje je ionako sve izmiješano, od brakova do kumstva i svega drugog. Što se tiče proslava obljetnica, u šali kažemo da se Knin svake godine nanovo oslobađa. Svi ti političari, pa tako i bivša gradonačelnica Josipa Rimackoja također dolazi u ovaj kafić, među ljudima normalno funkcioniraju, ali u javnosti ostavljaju sasvim drugačiju sliku - govori Gula, dok njegovu smjenu preuzima Jovo Jankelić.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by debotoijusto 27/9/2016, 18:02

http://www.portalnovosti.com/kakav-otac-takav-knin
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by marcellus 27/9/2016, 18:07

debotoijusto wrote:http://www.četnici.hr

_________________
Kakav otac, takav Knin 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by debotoijusto 27/9/2016, 18:15

marcellus wrote:
debotoijusto wrote:http://www.četnici.hr
hoces reci da mladi ne odlaze iz knina ?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30569
2014-04-12


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kaya 27/9/2016, 18:44

debotoijusto wrote:http://www.portalnovosti.com/kakav-otac-takav-knin
Dabome dragane , a tako je bio moderan i živahan kada je tamo bila Tzv srpska krajina.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kaya 27/9/2016, 18:45

marcellus wrote:
debotoijusto wrote:http://www.četnici.hr
:)
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kaya 27/9/2016, 18:45

debotoijusto wrote:
marcellus wrote:
debotoijusto wrote:http://www.četnici.hr
hoces reci da mladi ne odlaze iz knina ?
Da, od tuge sto nije krajina .
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kic 27/9/2016, 18:52

jesu nasli sugovornike, svi zaposleni, dva za drzavu rade, jedan ima kafic gdje samo Srbi idu..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kaya 27/9/2016, 18:53

kic wrote:jesu nasli sugovornike, svi zaposleni, dva za drzavu rade, jedan ima kafic gdje samo Srbi idu..
Dobro da nisu milu Martića pitali. Ako je živ.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by marcellus 27/9/2016, 18:58

kaja_333 wrote:
kic wrote:jesu nasli sugovornike, svi zaposleni, dva za drzavu rade, jedan ima kafic gdje samo Srbi idu..
Dobro da nisu milu Martića pitali. Ako je živ.

Je. U zatvoru na sjeveru Estonije. Tamo su ga uputili na odsluženje. Žalio se da zašto je biljana dobila švedsku a njega poslalo u vukojebinu. Ali mile je uvijek bilo sitna riba.

_________________
Kakav otac, takav Knin 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by marcellus 27/9/2016, 18:59

mislim, poslali bi ga vjerojatno u sibir ali rusija nije u EU

_________________
Kakav otac, takav Knin 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kaya 27/9/2016, 19:00

marcellus wrote:mislim, poslali bi ga vjerojatno u sibir ali rusija nije u EU
:)
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kic 27/9/2016, 19:02

ma nije stvar u tome sto su Srbi, ovaj ima sigurnu klijentelu jer svi idu kod njega koji, ali dapace znam pregrst primjera mladih koji imaju faks, rade posvuda, zive u gradu i imaju prinove ili ih cekaju..

stvar je u tome sto se stvar vraca u ekvilibrijum nekakav, Knin je bio miljenik vlasti u staroj Jugi, s okolicom blizom preko 40k ljudi, nakon zadnjeg rata ponavlja se prica, balon socijale i pomoci se ispuhao, i moralo je biti tako, potencijal od pregrsta mladih ljudi se uglavnom slio prema ZD, i drugim primorskim gradovima, potencijal je prokockan i sad ce Knin postati nesto ko Gracac, prolazno nebitno mjestasce..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by Guest 27/9/2016, 19:22

debotoijusto wrote:[size=43]Marko je potomak Sinobadovih, stare gradske loze. Po struci je arheolog, zaposlen je u Šibeniku kao konzervator-nadzornik pri Ministarstvu kulture, a posao mu je uglavnom terenski, u cijeloj općini i županiji.[/size]
[size=43]- Ne pravim razliku između života u Kninu za vrijeme obilježavanja Oluje i onoga koji se odvija nakon toga. Krajnje sam apolitičan, a velike mase i skupove, posebno one ispolitizirane, zaobilazim. Nastojim da politika ne utječe na moj život ili da me barem ne frustrira. U Kninu mi je lijepo, izabrao sam živjeti ovdje sa suprugom i djetetom, iako sam mogao i drugamo otići - govori Marko Sinobad.[/size]
[size=43]Da se Knin polako osipa primijetio je za duljih šetnji gradom.[/size]
[size=43]- Kako imam malo dijete, često s njime šećem gore-dolje, uzduž i poprijeko grada, i prvi put sada uočavam koliko je pust u poslijepodnevnim satima. Koliko je to u brojkama, ne znam, ali jasno je da fali ljudi - kaže on.[/size]
[size=43]Unatoč svemu, optimist je koji u svemu traži pozitivne stari, pa tako vjeruje i u budućnost Knina i kninskoga kraja.[/size]
Sa mnom je radio jedan Sinobad. Pričao mi je da su plemićkog  porekla. Otisao za Chicago 2001
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by Guest 27/9/2016, 19:22

kic wrote:ma nije stvar u tome sto su Srbi, ovaj ima sigurnu klijentelu jer svi idu kod njega koji, ali dapace znam pregrst primjera mladih koji imaju faks, rade posvuda, zive u gradu i imaju prinove ili ih cekaju..

stvar je u tome sto se stvar vraca u ekvilibrijum nekakav, Knin je bio miljenik vlasti u staroj Jugi, s okolicom blizom preko 40k ljudi, nakon zadnjeg rata ponavlja se prica, balon socijale i pomoci se ispuhao, i moralo je biti tako, potencijal od pregrsta mladih ljudi se uglavnom slio prema ZD, i drugim primorskim gradovima, potencijal je prokockan i sad ce Knin postati nesto ko Gracac, prolazno nebitno mjestasce..
znači odlaze.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by kic 27/9/2016, 19:26

Sinobadi i Kalete su bili u sluzbi Mlecana na tom podrucju, inace nikad ne bi Dalmacija bila prosirena od Osmanlija do Knina..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by Guest 27/9/2016, 19:30

Jesi t Kic iz Knina?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by Guest 27/9/2016, 19:38

marcellus wrote:
kaja_333 wrote:
kic wrote:jesu nasli sugovornike, svi zaposleni, dva za drzavu rade, jedan ima kafic gdje samo Srbi idu..
Dobro da nisu milu Martića pitali. Ako je živ.

Je. U zatvoru na sjeveru Estonije. Tamo su ga uputili na odsluženje. Žalio se da zašto je biljana dobila švedsku a njega poslalo u vukojebinu. Ali mile je uvijek bilo sitna riba.

BEOGRAD - Haaški osuđenik i jedan od nekadašnjih vođa kninskih Srba MilanMartić zatražio je da bude hitno premješten u pritvorsku jedinicu Haaškog suda (ICTY), žaleći se na neodgovarajuće uvjete u zatvoru u Estoniji, gdje služi 35-godišnju kaznu zbog ratnih zločina, izvjestili su beogradski elektronički mediji pozivajući se na priopćenje ICTY-ja.
U pismu koje je Martićev odvjetnik Predrag Milovančević uputio predsjedniku Tribunala Theodoru Meronu, Martić se žali na uvjete i tretman u zatvoru u Tartuu u Estoniji koji su, kako navodi, znatno drukčiji od onih u kojima druge osobe osuđene pred ICTY-jem služe kaznu u ostalim europskim zemljama, poput Danske, Belgije, Norveške, Švedske, Velike Britanije, Francuske ili Njemačke.
Te su zemlje, kako se navodi, postigle dogovor s Haaškim tribunalom da uvjeti služenja kazne ne bi trebali biti gori od onih u pritvorskoj jedinici u Den Haagu.
Po sporazumu između tih zemalja i Tribunala, navodi Martićev odvjetnik, zatvorenicima treba biti osigurana adekvatna zdravstvena zaštita, te program resocijalizacije ako su osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne. Dalje se navodi da minimalni dogovoreni uvjeti podrazumijevaju i vlastitu ćeliju veličine najmanje devet četvornih metara, tuš i zahod u ćeliji, TV, hladnjak i bojler, što, kako se kaže u pismu koje citiraju srbijanski elektronički mediji, Martić u estonskom zatvoru trenutačno nema.
Martićev pravni zastupnik u pismu predsjedniku ICTY-ja navodi i da se njegov klijent žali kako mu nije dopušten izlazak u šetnju neograničeni broj puta dnevno niti smije zaključati svoju ćeliju, a nema mogućnosti ni raditi neki od zatvorskih poslova niti primati adekvatnu plaću za to u iznosu od nekoliko stotina eura, a također ni mogućnosti za česte sportske aktivnosti.
Uvjeti u kojima Martić služi 35-godišnju kaznu u zatvoru u Estoniji, kako navodi njegov odvjetnik, gori su od uvjeta u pritvorskoj jedinici ICTY-a, poglavito zbog neodgovarajuće zdravstvene zaštite, te izostanka programa resocijalizacije kažnjenika osuđenih na višegodišnju robiju.
Ilustrirajući te uvjete primjerima, Martićev odvjetnik navodi da se kod stomatologa može naručiti tek za dvije do tri godine, a šansu da dobije neki zatvorski posao imat će tek 2035.
Estonske vlasti još nisu odgovorile na Martićev zahtjev za poboljšanje uvjeta, pa je njegov pravni zastupnik od Tribunala zatražio hitno prebacivanje u pritvorsku jedinicu ICTY-ja u Den Haagu dok ne bude usvojena odluka o služenju kazne u nekoj drugoj zemlji.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Kakav otac, takav Knin Empty Re: Kakav otac, takav Knin

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum