ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jesmo li sami ?

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Fri 7 Nov - 21:23

Bran_Do wrote:Zanimljiv video - Dr. Michio Kaku čak je i klasificirao pretpostavljene civilizacije... štoviše, tvrdi da ćemo za 100-tinjak godina i mi postati civilizacija "tipa 1"...
Ne tvrdi za sigurno, veli da je moguće.
Samo treba ostvariti svjetski mir u 100 godina. Tj, da svi budemo na istom putu.
Sitnica, ne?

Mad_Vlad

Posts : 1954
2014-05-02


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Guest Fri 7 Nov - 22:00

Mad_Vlad wrote:Mi nismo mravi.
Nismo, barem neki od nas, koji shvaćaju metafore... :roll
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Fri 7 Nov - 22:17

Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Guest Fri 7 Nov - 22:19

Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.
Što ja znam, nemam pouzdane informacije iz drugih galaksija, kao ti, eto nagadjam...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Bran_Do Fri 7 Nov - 22:33

Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.

1. pogreška: baratanje pretpostavkama kao da su premise (Bog nije dokazana činjenica, a kamoli objava),

2. Ne možeš tvrditi da znaš što se događa ili se ne događa u milijardama zvjezdanih sustava u isto toliko galaktika, jer je suludo tvrditi takvo što.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by kic Fri 7 Nov - 22:36

pitanje, kako bi eventualni susret s vanzemaljcima na zemlji utjecao na religijske institucije?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Bran_Do Fri 7 Nov - 22:40

kic wrote:pitanje, kako bi eventualni susret s vanzemaljcima na zemlji utjecao na religijske institucije?

Prilagodile bi se, kao i uvijek.
Teološka tumačenja i do sada su se prilagođavala sa svakim novim otkrićem i spoznajom.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Fri 7 Nov - 22:54

Bran_Do wrote:
Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.

1. pogreška: baratanje pretpostavkama kao da su premise (Bog nije dokazana činjenica, a kamoli objava),

2. Ne možeš tvrditi da znaš što se događa ili se ne događa u milijardama zvjezdanih sustava u isto toliko galaktika, jer je suludo tvrditi takvo što.
1. Bog jest činjenica i objava. Stvar je slobodnog izbora prihvaćaš li ju ili  ne.
2. Mogu jer nisam rekao da znam nego dajem svoje mišljenje isto kao i ti.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Fri 7 Nov - 22:57

kic wrote:pitanje, kako bi eventualni susret s vanzemaljcima na zemlji utjecao na religijske institucije?
Isto kao i na nereligijske. Svi bi bili šokirani.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Fri 7 Nov - 22:59

von_Starhemberg wrote:
Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.
Što ja znam, nemam pouzdane informacije iz drugih galaksija, kao ti, eto nagadjam...
Pa eto, nagađamo obojica.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Bran_Do Sat 8 Nov - 13:33

Mad_Vlad wrote:
Bran_Do wrote:
Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.

1. pogreška: baratanje pretpostavkama kao da su premise (Bog nije dokazana činjenica, a kamoli objava),

2. Ne možeš tvrditi da znaš što se događa ili se ne događa u milijardama zvjezdanih sustava u isto toliko galaktika, jer je suludo tvrditi takvo što.
1. Bog jest činjenica i objava. Stvar je slobodnog izbora prihvaćaš li ju ili  ne.
2. Mogu jer nisam rekao da znam nego dajem svoje mišljenje isto kao i ti.

1. "Činjenica" svakako nije, ako prihvaćamo uobičajenu definiciju te riječi. Bog može biti tek jedno od pretpostavljenih tumačenja činjenica koje vidimo, ali sam po sebi nije činjenica, kao što ni vjerodostojnost objave nije činjenica već isključivo nedokazana pretpostavka.

2. OK, ali si to iznio na način kao da se radi o nečemu utvrđenom i provjerenom, a ne tek o pretpostavci/mišljenju.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Patriot_1 Sat 8 Nov - 15:41

kic wrote:pitanje, kako bi eventualni susret s vanzemaljcima na zemlji utjecao na religijske institucije?
Misliš,dali bi tada pomislili da su nas oni stvorili?A ne Bog?
Denikenizam!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by aben Sat 8 Nov - 16:00

stvar je u tome da bi oni mogli, ako bi bili usporedivi s nama, uopće nemati koncept boga- a sva razumna bića imaju koncept boga osim komunista, al oni nisu razumni, šta bi impliciralo antropocentričnost koncepta i tako ga donekle obezvriedilo.

moglo bi se također pokazati kako su imali takve koncepte i napustili ih. još kad bi bilo sličnosti s našim razvojem- da su se isprva bmolili prirodi, pa kompliciranijim bićima i na kraju sve odbacili- još bi jače utjecalo.

jedino što bi učvrstilo vjeru a time i institucie je da oni imaju boga, al nekog drugog- što bi vjernike učvrstilo u ideji da postoji ali i ujedinilo protiv tog novog boga.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Patriot_1 Sat 8 Nov - 16:19

Sad si najhebao,,od one "sore" ,,komunistkinje!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by aben Sat 8 Nov - 16:21

sora je u zenitu, treba biti na oprezu od ovih novih vjernika starih religia, oni su mućci :)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Trinity Sat 8 Nov - 20:59

Mad_Vlad wrote:
Trinity wrote:Nas su nekada na vjeronauku učili da smo jedina (ljudska) stvorenja Božja. Sva ostala su ispod nas i podložna nama.
Zemlja je dana nama na upravljanje.
No, ima li drugih Svjetova, drugih civilizacija koje mogu biti na višem ili nižem evolucijskom nivou ?
Iz Vatikana se mogu čuti poruke koje dopuštaju tu mogućnost.
Dakle, da li Bog može stvoriti bezbroj ovakvih svjetova poput našeg? 
Sličnih ili skroz drugačijih, nama nepojmljivih ?
Pitam se da li bi nekima smetalo da Raj moraju dijeliti i s vanzemaljcima ? affraid
Ako i ima drugih oblika života mislim da su na nižem razvoju od ljudi jer Bog se objavio jedino na Zemlji.
Bog može stvoriti druge svjetove ali čemu? Ne znamo pravo upravljat ni ovim a nekmoli nekim drukčijim, i još k tomu nama nepojmljivih.
Hmm...ne možeš znati da se Bog objavio jedino na Zemlji...
Zašto bi morali biti na nižem razvoju?
Zašto je Bog uopće stvorio ovaj svijet ni to ne znamo.
Zašto misliš da bi mi trebali upravljati svim svjetovima?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Trinity Sat 8 Nov - 21:00

Bran_Do wrote:
kic wrote:pitanje, kako bi eventualni susret s vanzemaljcima na zemlji utjecao na religijske institucije?

Prilagodile bi se, kao i uvijek.
Teološka tumačenja i do sada su se prilagođavala sa svakim novim otkrićem i spoznajom.
Uz velike otpore.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Trinity Sat 8 Nov - 21:04

aben wrote:stvar je u tome da bi oni mogli, ako bi bili usporedivi s nama, uopće nemati koncept boga- a sva razumna bića imaju koncept boga osim komunista, al oni nisu razumni, šta bi impliciralo antropocentričnost koncepta i tako ga donekle obezvriedilo.

moglo bi se također pokazati kako su imali takve koncepte i napustili ih. još kad bi bilo sličnosti s našim razvojem- da su se isprva bmolili prirodi, pa kompliciranijim bićima i na kraju sve odbacili- još bi jače utjecalo.

jedino što bi učvrstilo vjeru a time i institucie je da oni imaju boga, al nekog drugog- što bi vjernike učvrstilo u ideji da postoji ali i ujedinilo protiv tog novog boga.
A recimo da je Bog stvorio deset istih svjetova, s našim Adamom i Evom, da li bi oni danas isto izgledali ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Sat 8 Nov - 21:05

Bran_Do wrote:
Mad_Vlad wrote:
Bran_Do wrote:
Mad_Vlad wrote:Shvaćam ja metaforu samo mi nije jasno zašto bi Bog stvarao neke druge svjetove i tamo se objavjivao. Po tvomu, lako je moguće da se i tamo neki polubog poigrao sa svršenom kreacijom Savršenog Boga.

1. pogreška: baratanje pretpostavkama kao da su premise (Bog nije dokazana činjenica, a kamoli objava),

2. Ne možeš tvrditi da znaš što se događa ili se ne događa u milijardama zvjezdanih sustava u isto toliko galaktika, jer je suludo tvrditi takvo što.
1. Bog jest činjenica i objava. Stvar je slobodnog izbora prihvaćaš li ju ili  ne.
2. Mogu jer nisam rekao da znam nego dajem svoje mišljenje isto kao i ti.

1. "Činjenica" svakako nije, ako prihvaćamo uobičajenu definiciju te riječi. Bog može biti tek jedno od pretpostavljenih tumačenja činjenica koje vidimo, ali sam po sebi nije činjenica, kao što ni vjerodostojnost objave nije činjenica već isključivo nedokazana pretpostavka.

2. OK, ali si to iznio na način kao da se radi o nečemu utvrđenom i provjerenom, a ne tek o pretpostavci/mišljenju.
Bog je činjenica i uvijek će bit štogod neki tvrdili. 
Baš sam sinoć naletio na pred kraj emisije o novim Hawking-onovim mudrolijama. Vele da je big bang nastao iz crne rupe a u njoj nema vremena. Pa prema tomu nije bilo ni vremena za Boga da bi mogao išta stvoriti.  :D
Sve okej, osim što Tora uči da je Bog vječan i izvan vremenai prostora. Kad bi vrijeme utjecalo na njega onda ne bi bio Bog.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Mad_Vlad Sat 8 Nov - 21:21

Trinity wrote:
Mad_Vlad wrote:
Trinity wrote:Nas su nekada na vjeronauku učili da smo jedina (ljudska) stvorenja Božja. Sva ostala su ispod nas i podložna nama.
Zemlja je dana nama na upravljanje.
No, ima li drugih Svjetova, drugih civilizacija koje mogu biti na višem ili nižem evolucijskom nivou ?
Iz Vatikana se mogu čuti poruke koje dopuštaju tu mogućnost.
Dakle, da li Bog može stvoriti bezbroj ovakvih svjetova poput našeg? 
Sličnih ili skroz drugačijih, nama nepojmljivih ?
Pitam se da li bi nekima smetalo da Raj moraju dijeliti i s vanzemaljcima ? affraid
Ako i ima drugih oblika života mislim da su na nižem razvoju od ljudi jer Bog se objavio jedino na Zemlji.
Bog može stvoriti druge svjetove ali čemu? Ne znamo pravo upravljat ni ovim a nekmoli nekim drukčijim, i još k tomu nama nepojmljivih.
Hmm...ne možeš znati da se Bog objavio jedino na Zemlji...
Zašto bi morali biti na nižem razvoju?
Zašto je Bog uopće stvorio ovaj svijet ni to ne znamo.
Zašto misliš da bi mi trebali upravljati svim svjetovima?
1. Mogu po Tori koju smatram relevantnom.
2. Baš zbog ovog prvog. Čovjek je kruna Božjeg stvaranja.
3. Judaizam uči da je postizanje užitka glavna svrha. Život je da se uživa a ne trati ubudale. 
4. Ne mislim svim nego ovim našem. Mislim da je svemir tu radi nas ne mi zbog njega. Čovjek je k'o svemir u malom. Ljudski je mozak pun tajni možda i čudesnijih od svemira. Ne moramo nikud ić da bi to shvatili.
Prema svemu tomu smatram da Bog nije imao u planu stvarati nekakve druge svjetove slične nama jer ionako ne možemo jedni do drugih. Zemlja je naš jedini dom. I Bog je jedini čuvar našeg malog doma.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by aben Sun 9 Nov - 11:15

Trinity wrote:
aben wrote:stvar je u tome da bi oni mogli, ako bi bili usporedivi s nama, uopće nemati koncept boga- a sva razumna bića imaju koncept boga osim komunista, al oni nisu razumni, šta bi impliciralo antropocentričnost koncepta i tako ga donekle obezvriedilo.

moglo bi se također pokazati kako su imali takve koncepte i napustili ih. još kad bi bilo sličnosti s našim razvojem- da su se isprva bmolili prirodi, pa kompliciranijim bićima i na kraju sve odbacili- još bi jače utjecalo.

jedino što bi učvrstilo vjeru a time i institucie je da oni imaju boga, al nekog drugog- što bi vjernike učvrstilo u ideji da postoji ali i ujedinilo protiv tog novog boga.
A recimo da je Bog stvorio deset istih svjetova, s našim Adamom i Evom, da li bi oni danas isto izgledali ?
Pa mi ne znamo šta je tia ni ovin jednin, a kamoli još deset istih:)

Ne znan na šta ciljaš, misliš na vjerne replike i slobodnu volju,  ili na nurture nature eventualne razlike?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Jesmo li sami ? - Page 4 Empty Re: Jesmo li sami ?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum