ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Abrahamova dilema..

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by jastreb 3/9/2014, 15:04

Naravno.

Bog daje,Bog uzima.

Slavimo Jahvu.Aleluja!

jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Guest 3/9/2014, 15:30

albatros wrote:Slavimo Jahvu.
:vader :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 3/9/2014, 17:47

albatros wrote:Naravno.

Bog daje,Bog uzima.

Slavimo Jahvu.Aleluja!
To je bila samo kušnja,nitko nemože tvrditi što bi se dogodilo da je Abraham rekao "Ne"!
Dali je Bog zaista htjeo da Izak bude ubijen?
Naravno da nije!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Trinity 3/9/2014, 18:28

albatros wrote:
Bog daje,Bog uzima.
A može mu i biti, jel...
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 4/9/2014, 00:01

Bog nije imao namjeru ubiti Izaka jer je već prije obečao Abrahamu da če kroz njega stvoriti veliki narod Izrael.  Abraham je to već znao nakon prijašnjeg razgovora s Bogom o njegovm milosrđu kad je Bog rekao da ne bi uništio grad ak bi se u njemu našlo makar deset pravednika. Dakle, i Abraham je na svoj način htio biti potpuno uveren u Božje riječi obećanja. 
To je bila kušnja da vidi koilka je Abrahamova bogobojaznost.
Izak je u toj priči zvan naar iako je imao 37 godina što se negdje drugdje krivo prijevodi kao dijete, k'o u onoj priči o Eliši i dvjema medvjedicama.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 4/9/2014, 11:24

Mad_Vlad wrote:Bog nije imao namjeru ubiti Izaka jer je već prije obečao Abrahamu da če kroz njega stvoriti veliki narod Izrael.  Abraham je to već znao nakon prijašnjeg razgovora s Bogom o njegovm milosrđu kad je Bog rekao da ne bi uništio grad ak bi se u njemu našlo makar deset pravednika. Dakle, i Abraham je na svoj način htio biti potpuno uveren u Božje riječi obećanja. 
To je bila kušnja da vidi koilka je Abrahamova bogobojaznost.
Izak je u toj priči zvan naar iako je imao 37 godina što se negdje drugdje krivo prijevodi kao dijete, k'o u onoj priči o Eliši i dvjema medvjedicama.
Sve dobro osim Izakovih godina!
Otkud si to izvukao?
Izak je bio dijete :
Poslije tih događaja Bog stavi Abrahama na kušnju. Zovnu ga: "Abrahame!" On odgovori: "Evo me!
Postanak 22,2Bog nastavi: "Uzmi svoga sina, jedinca svoga Izaka koga ljubiš, i pođi u krajinu Moriju pa ga ondje prinesi kao žrtvu paljenicu na brdu koje ću ti pokazati.
Postanak 22,3Ujutro Abraham podrani, osamari magarca, sa sobom povede dvojicu svojih slugu i svog sina Izaka, pošto je prije nacijepao drva za žrtvu paljenicu, i uputi se na mjesto koje mu je Bog označio.
Postanak 22,4Treći dan Abraham podigne oči i opazi mjesto izdaleka.
Postanak 22,5Abraham onda reče slugama: "Vi ostanite ovdje uz magarca, a ja i dječak odosmo gore da se poklonimo, pa ćemo se vratiti k vama".
Postanak 22,6Abraham uzme drva za žrtvu paljenicu, stavi ih na sina Izaka, a u svoju ruku uzme kremen i nož. Tako pođu obojica zajedno.
Postanak 22,7Onda Izak reče svome ocu Abrahamu: "Oče!" "Evo me, sine!" - javi se on. "Evo kremena i drva," opet će sin, "ali gdje je janje za žrtvu paljenicu?
Postanak 22,8"Bog će već providjeti janje za žrtvu paljenicu, sine moj!" - odgovori Abraham. I nastave put.
Postanak 22,9Stignu na mjesto o kojemu je Bog govorio. Ondje Abraham podigne žrtvenik, naslaže drva, sveže svog sina Izaka i položi ga po drvima na žrtvenik.
Postanak 22,10Pruži sad Abraham ruku i uzme nož da zakolje svog sina.
Postanak 22,11Uto ga zovne s neba anđeo Jahvin i poviče: "Abrahame! Abrahame!" "Evo me!" - odgovori on.
Postanak 22,12"Ne spuštaj ruku na dječaka", reče, "niti mu što čini! Sad, evo, znam da se Boga bojiš, jer nisi uskratio ni svog sina, jedinca svoga.
Postanak 22,13Podiže Abraham oči i pogleda, i gle - za njim ovan, rogovima se zapleo u grmu. Tako Abraham ode, uzme ovna i prinese ga za žrtvu paljenicu mjesto svoga sina.
Postanak 22,14Onome mjestu Abraham dade ime "Jahve proviđa". Zato se danas veli: "Na brdu Jahvina proviđanja.
Postanak 22,15Anđeo Jahvin zovne Abrahama s neba drugi put
Postanak 22,16i reče: "Kunem se samim sobom, izjavljuje Jahve: Kad si to učinio i nisi mi uskratio svog jedinca sina,
Postanak 22,17svoj ću blagoslov na te izliti i učiniti tvoje potomstvo brojnim poput zvijezda na nebu i pijeska na obali morskoj! A tvoji će potomci osvajati vrata svojih neprijatelja.
Postanak 22,18Budući da si poslušao moju zapovijed, svi će se narodi zemlje blagoslivljati tvojim potomstvom.
Postanak 22,19Zatim se Abraham vrati k svojim slugama pa se zajedno upute u Beer Šebu. U Beer Šebi se Abraham nastani.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 4/9/2014, 20:26

Iz prve rečenice sljedećeg poglavlja. Piše da je Sara umrla s 127 godina.
A rodila je s 90 pa to daje Izaku 37 godina tada.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by oldie 4/9/2014, 22:13

Patriot_1 wrote:
albatros wrote:Naravno.

Bog daje,Bog uzima.

Slavimo Jahvu.Aleluja!
To je bila samo kušnja,nitko nemože tvrditi što bi se dogodilo da je Abraham rekao "Ne"!
Dali je Bog zaista htjeo da Izak bude ubijen?
Naravno da nije!
Ma kakvi..bog (koji je masovno tamanio i djecu) sigurno nije to htio...

- koji mozgovi...ccc

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by oldie 4/9/2014, 22:18

Patriot_1 wrote:
albatros wrote:Naravno.

Bog daje,Bog uzima.

Slavimo Jahvu.Aleluja!
To je bila samo kušnja,nitko nemože tvrditi što bi se dogodilo da je Abraham rekao "Ne"!
Dali je Bog zaista htjeo da Izak bude ubijen?
Naravno da nije!
Ma kakvi..bog (koji je masovno tamanio i djecu) sigurno nije to htio...

- koji mozgovi...ccc

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by oldie 4/9/2014, 22:24

Mad_Vlad wrote:Iz prve rečenice sljedećeg poglavlja. Piše da je Sara umrla s 127 godina.
A rodila je s 90 pa to daje Izaku 37 godina tada.

krivo ste izračunali - rodila je sa 857 godina i 4 mjeseca, zdravog dječaka od 37 kila...

_________________
*****joj da mi je vjernički mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
oldie
oldie

Posts : 438
2014-04-28


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by e-one 5/9/2014, 04:25

von_Starhemberg wrote:
Michael1 wrote:
Ritualno ubijanje djece je tim cinom postalo smrtni grijeh, ali zrtva iz ljubavi nije nikad suvisna, nego se kod te zrtve radi o najvecem cinu ljubavi, jer ako netko dadne svoj zivot za zivot nekog koga ljubi, onda je to najsavrseniji oblik ljubavi.
Pa s tim se slažem, no ovdje se ne radi o davanju svog života za život drage osobe, nego slijepom izvršavanju naloga boga koji očito nije dobronamjeran kad se na takav način igra s čovjekovim osjećajima, bez obzira što ga u posljednji tren zaustavlja. To je okrutno i bezosjećajno i po meni nema nikakve veze s Božjom prirodom, koji je prije svega Otac svim ljudima.


ne misliš da Bog ima pravo svakog testirati? ili misliš da Bog ne zna pravu mjeru testa za svakoga?
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by e-one 5/9/2014, 04:29

von_Starhemberg wrote: ... farizejsko podmetanje ...

e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Guest 5/9/2014, 13:22

e-one wrote:
von_Starhemberg wrote:
Michael1 wrote:
Ritualno ubijanje djece je tim cinom postalo smrtni grijeh, ali zrtva iz ljubavi nije nikad suvisna, nego se kod te zrtve radi o najvecem cinu ljubavi, jer ako netko dadne svoj zivot za zivot nekog koga ljubi, onda je to najsavrseniji oblik ljubavi.
Pa s tim se slažem, no ovdje se ne radi o davanju svog života za život drage osobe, nego slijepom izvršavanju naloga boga koji očito nije dobronamjeran kad se na takav način igra s čovjekovim osjećajima, bez obzira što ga u posljednji tren zaustavlja. To je okrutno i bezosjećajno i po meni nema nikakve veze s Božjom prirodom, koji je prije svega Otac svim ljudima.


ne misliš da Bog ima pravo svakog testirati? ili misliš da Bog ne zna pravu mjeru testa za svakoga?  
Ne govorim o pravu, nego o božjoj prirodi. Svijet u kojem živimo je takav da pred nas stavlja kušnje i donosi patnju, no to nije do samog Boga.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 5/9/2014, 13:34

Mad_Vlad wrote:Iz prve rečenice sljedećeg poglavlja. Piše da je Sara umrla s 127 godina.
A rodila je s 90 pa to daje Izaku 37 godina tada.
A piše li koliko je godina imao Izak kad ga je Abraham poveo na Moriju?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 6/9/2014, 03:37

Nije bio potrebe.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 6/9/2014, 03:40

[quote="von_Starhemberg"][quote="e-one"][quote="von_Starhemberg"][quote="Michael1"]
Ritualno ubijanje djece je tim cinom postalo smrtni grijeh, ali zrtva iz ljubavi nije nikad suvisna, nego se kod te zrtve radi o najvecem cinu ljubavi, jer ako netko dadne svoj zivot za zivot nekog koga ljubi, onda je to najsavrseniji oblik ljubavi.
[/quote]
Pa s tim se slažem, no ovdje se ne radi o davanju svog života za život drage osobe, nego slijepom izvršavanju naloga boga koji očito nije dobronamjeran kad se na takav način igra s čovjekovim osjećajima, bez obzira što ga u posljednji tren zaustavlja. To je okrutno i bezosjećajno i po meni nema nikakve veze s Božjom prirodom, koji je prije svega Otac svim ljudima.[/quote]


ne misliš da Bog ima pravo svakog testirati? ili misliš da Bog ne zna pravu mjeru testa za svakoga?  [/quote]
Ne govorim o pravu, nego o božjoj prirodi. Svijet u kojem živimo je takav da pred nas stavlja kušnje i donosi patnju, no to nije do samog Boga.[/quote]




[b]Patnja je izbor više nego nužna posljedica.[/b]
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 6/9/2014, 03:41

[quote="oldie"][quote="Mad_Vlad"][b]Iz prve rečenice sljedećeg poglavlja. Piše da je Sara umrla s 127 godina.[/b]
[b]A rodila je s 90 pa to daje Izaku 37 godina tada.
[/b][/quote]

krivo ste izračunali - rodila je sa 857 godina i 4 mjeseca, zdravog dječaka od 37 kila...[/quote]



Melješ gluposti.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 6/9/2014, 05:30

[quote="oldie"][quote="Patriot_1"][quote="albatros"]Naravno.

Bog daje,Bog uzima.

Slavimo Jahvu.Aleluja![/quote]
To je bila samo kušnja,nitko nemože tvrditi što bi se dogodilo da je Abraham rekao "Ne"!
Dali je Bog zaista htjeo da Izak bude ubijen?
Naravno da nije![/quote]
Ma kakvi..bog (koji je masovno tamanio i djecu) sigurno nije to htio...

- koji mozgovi...ccc[/quote]


[b]Naravno kako nije, Bog svom narodu strogo zabranjuje žrtvovanje djece. To je bila praksa mnogobožačkih naroda. Uostalom i stari Grci i Rimljani su bez pol muke ubijali neželjenu djecu.[/b]
[b]Palestinci isto bez pol muke postavljaju svoju djecu kad ispaljuju rakete na Izrael. Uče ih mržnji od malena, ne uče ih ljubavi.[/b]
[b]Milijuni djece umiru po Africi, tko se brine o njima? [/b]
[b]Najlakše kritizirat, idite ateisti izvucite koje od propasti kad vam je toliko žao.[/b]
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 6/9/2014, 11:24

Mad_Vlad wrote:
oldie wrote:
Mad_Vlad wrote:Iz prve rečenice sljedećeg poglavlja. Piše da je Sara umrla s 127 godina.
A rodila je s 90 pa to daje Izaku 37 godina tada.

krivo ste izračunali - rodila je sa 857 godina i 4 mjeseca, zdravog dječaka od 37 kila...



Melješ gluposti.
A što drugo on zna raditi?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 6/9/2014, 11:27

Mad_Vlad wrote:Nije bio potrebe.
Sam si rekao da je poanta u tome da pokaže da je zlo to što su ti narodi radili ,,žrtvovali prvorođeno dijete,,Izak je dakle morao biti DIJETE!
Nikako ljudina od 37 g.
Čovječe,ajd ti zakolji "dite" od 37.Prije bi on tebe! bounce
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 6/9/2014, 15:44

kic wrote:kako gledate na ovaj upečatljiv događaj u Bibliji, većina ljudi ima problem s ovime: kakav je to Bog koji traži od svojih vjernika prinošenje jedinog sina?

ali to pitanje je nezanimljivo zapravo jer se pruža u Božju sferu o kojoj možemo samo spekulirati i nema veze sa životom, središte ovog je zanemareni Abraham:
- je li bio rob primitivnih vremena koja su tražila primitivnu poslušnost i nije znao kako bi se drukčije ponio?
- je li prihvatio uzdignuti ljubav prema Bogu u odnosu na svoju ljubav prema sinu?
ili ..

moje mišljenje, kasnije..
Pozdrav.

Ja sam tu temu opširno obradio  na više foruma a na googleu se može  ukucati traženje "Slijepa vjera biblijskog Abrahama"  ili "Slijepa vjera Abrahamova"... i u biti sam raskrinkao tu starozavjetnu bajku kao ludost jahvinu. Ne dajem sad link jer to nije pošteno da ovdje reklamiram druge forume...a ovdje sam novi od danas.

Ukratko na temu: nema nikakvog smisla takvo iskušenje od Boga jer Bog nije budala koja traži slijepu poslušnost i Bog vrline ne bi bio sretan da neko čini nešto što je glupo i apsurdno i protiv Njegovog zakona NE UBIJ...i kad bi taj događaj bio stvaran iskušenje bi se sastojalo u tome da bi Abraham odbio Jahvin zahtjev a Jahve bi ga za to pohvalio.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 3 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum