ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by debotoijusto 1/25/2022, 01:12

OŠTRI pad cijene kriptovaluta se nastavlja. U trenutku pisanja ovog članka cijena jednog bitcoina je 33.400 dolara. Time je od početka godine cijena bitcoina izgubila četvrtinu (25.20%) svoje vrijednosti. Teško je vjerovati da se prije samo dva mjeseca bitcoinom trgovalo po cijeni od 68.000 dolara, od kada se cijena prepolovila.

Kako je on glavna kriptovaluta i svojevrsni oslonac tržišta, prema kojem se ravna vrijednost svih ostalih kriptovaluta, pala je i cijena svih ostalih, a cijelo tržište je u dubokom minusu.

Ethereum je na 2200 dolara, čime je izgubio više od trećine vrijednosti od početka godine i više od pola vrijednosti od studenog prošle, kada je u jednom trenutku vrijedio 4811 dolara.
Cardano je pao ispod jednog dolara, čime je također izgubio trećinu svoje vrijednosti do početka godine, a u odnosu na rujan prošle godine, vrijednost mu je trostruko manja. Tada se približavao cijeni od tri dolara.
Solana je među najvećim ovogodišnji gubitnicima od početka godine, s cijenom od 82 dolara, što znači da se cijena više nego prepolovila od početka godine, kada je iznosila više od 170 dolara. U studenom prošle godine se solanom trgovalo po cijeni višoj od 240 dolara.





Cijelo tržište je u minusu, pitanje je samo koliko dubokome. U tijeku je velika rasprodaja, analitičari predviđaju da će cijena bitcoina pasti sigurno do 30.000 dolara, a daljnji pad ne mogu predviđati. Vrlo je vjerojatno da će sve valute izgubiti dvogodišnji rast cijena.
Tijekom pisanja ovog teksta bilo je potrebno nekoliko puta korigirati navedene cijene jer je pad toliko brz da do kraja pisanja cijena bude puno niža nego što je bila prilikom početka pisanja. Vlada tolika panika da stranice za provjeru cijena kriptovaluta ne mogu održavati sav promet i jako su usporene, a često se ne otvaraju. 
Ovako izgleda svaki krah tržišta, s oštrim padom cijena, paničnom rasprodajom i padom sustava. Razum se gubi, a emocije prevladaju. U jednoj točki panika se samoodržava, instinkt preuzima, a pad je nezaustavljiv.
Situacija se mijenja iz minute u minutu i neizvjesno je predviđati gdje će cijena na kraju dana završiti, ali od početka godine su kripto tržišta u dubokom minusu. 


https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-tijeku-slom-trzista-kriptovaluta/2334595.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30657
2014-04-12


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by debotoijusto 1/25/2022, 01:14

elon mora hitno nesto twitnuti
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30657
2014-04-12


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by marcellus 1/25/2022, 01:45

ništa od brze zarade iz oglasa tipa "nigerijski princ" o tome kako zaraditi na kriptovalutama

jebiga ostaju stare metode

OŠTRI pad cijene kriptovaluta 27186010



_________________
OŠTRI pad cijene kriptovaluta 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-17


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by RayMabus 1/25/2022, 01:58

Propala ponzijeva šema.

Navuklo idiote da to kupuju i onda to raste i ovi pobrali vrhnje a ovima osta kurac u ruci. Sad se mogu lupat s njime u čelo. Kurcen u čelo, kurcen u čeloooooo....
RayMabus
RayMabus

Posts : 176358
2014-04-12


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by Slovoslagar 1/25/2022, 02:17

Bitcoin je već nekoliko puta imao vrlo oštre korekcije vrijednosti.

https://www.coinbase.com/price/bitcoin

Krajem 2013. cijena je bila cca. 1100 USD, dva-tri mjeseca kasnije je bila 550 USD.
Krajem 2017. cijena je bila cca. 17700 USD, četiri mjeseca kasnije je bila 7000 USD.
Prošle godine je isto bila jedna vrlo jaka i nagla korekcija cijene.

Prema tome, ovo što se sada događa nije baš nezapamćeno.

Dugoročan trend je bio rast (usprkos velikim oscilacijama). E sad, vidjet ćemo...
Vlade bi voljele da bitcoina nema.
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-26


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 02:41

Slovoslagar wrote:Bitcoin je već nekoliko puta imao vrlo oštre korekcije vrijednosti.

https://www.coinbase.com/price/bitcoin

Krajem 2013. cijena je bila cca. 1100 USD, dva-tri mjeseca kasnije je bila 550 USD.
Krajem 2017. cijena je bila cca. 17700 USD, četiri mjeseca kasnije je bila 7000 USD.
Prošle godine je isto bila jedna vrlo jaka i nagla korekcija cijene.

Prema tome, ovo što se sada događa nije baš nezapamćeno.

Dugoročan trend je bio rast (usprkos velikim oscilacijama). E sad, vidjet ćemo...
Vlade bi voljele da bitcoina nema.
ovo je očekivana korekcija oko dugoročnog trenda. 
bitcoin ima putanju cijene već u jebeno pravilnim ciklusima. idući halving je početkom 2024, a osim ako ga masovno ne zabrane Ameri(a neće iz više razloga) , BTC će pratiti pravilan trend. 

Dakle vidimo još da nije dosegao "dno", očekujem dno između 25 000 -30 000$ , biti će još jedan naslov na indexu oko "pada". i u tom dnu će stabilno stati možda i godinu dana, a onda će krenuti rast, te će doseći vrhunac iznad 100 000 $ , tamo početkom 2024

tako kaže matematika, mislim napraviš funkciju na temelju starih podataka kako će se kretati cijena btca i vidimo ta funkcija ima vrlo malo odstupanje. 

dakle prema ovoj funkciji, ako netko od vas želi uletiti u crypto svijet, ja bih čekao još jedan pad, dakle kada rokne ispod 30 000$ , i uletio sa nekom štednjom, i zaboravio na tu investiciju nekih godinu ipo -dvije. 

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Bitcoi10

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 03:18

Ja sam ovaj Misec izgubio na kriptu oko 2000 eura. A planiram još malo kupovati ako nastavi padat...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 03:31

mutava baštarda wrote:Ja sam ovaj Misec izgubio na kriptu oko 2000 eura. A planiram još malo kupovati ako nastavi padat...
past će.. izgubio si tek kada prodaš. dok ne prodaš nisi ništa izgubio.

ovo ti ne može propasti dugoročno, osim ako sve vlade svijeta ga zabrane, a neće , u americi su odustali od toga, jer hrpa usa kapitalista je investiralo u BTC tako da BTC ima svoje lobiste čak i među bankama

dakle na forumu tko misli uletiti u BTC, ja bih prema ovom grafikonu čekao još jedan pad od 15-20% i onda kupio koliko sam mislio kupiti, uzmite na nekoj pouzdanoj burzi gdje imate visoku razinu zaštite, i možete ostaviti tamo čuvati na 2godine.. i tada kada btc bude preko 100 000 $ možete prodati

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 04:00

AssadNaPodmornici wrote:
mutava baštarda wrote:Ja sam ovaj Misec izgubio na kriptu oko 2000 eura. A planiram još malo kupovati ako nastavi padat...
past će.. izgubio si tek kada prodaš. dok ne prodaš nisi ništa izgubio.

ovo ti ne može propasti dugoročno, osim ako sve vlade svijeta ga zabrane, a neće , u americi su odustali od toga, jer hrpa usa kapitalista je investiralo u BTC tako da BTC ima svoje lobiste čak i među bankama

dakle na forumu tko misli uletiti u BTC, ja bih prema ovom grafikonu čekao još jedan pad od 15-20% i onda kupio koliko sam mislio kupiti, uzmite na nekoj pouzdanoj burzi gdje imate visoku razinu zaštite, i možete ostaviti tamo čuvati na 2godine.. i tada kada btc bude preko 100 000 $ možete prodati
Nemam namjeru prodavati. Ovo gledam kao neku štednju. Moguće i da sve propadne, ali mogu propasti i euri i mirovinski fondovi, države itd...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 04:03

mutava baštarda wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
mutava baštarda wrote:Ja sam ovaj Misec izgubio na kriptu oko 2000 eura. A planiram još malo kupovati ako nastavi padat...
past će.. izgubio si tek kada prodaš. dok ne prodaš nisi ništa izgubio.

ovo ti ne može propasti dugoročno, osim ako sve vlade svijeta ga zabrane, a neće , u americi su odustali od toga, jer hrpa usa kapitalista je investiralo u BTC tako da BTC ima svoje lobiste čak i među bankama

dakle na forumu tko misli uletiti u BTC, ja bih prema ovom grafikonu čekao još jedan pad od 15-20% i onda kupio koliko sam mislio kupiti, uzmite na nekoj pouzdanoj burzi gdje imate visoku razinu zaštite, i možete ostaviti tamo čuvati na 2godine.. i tada kada btc bude preko 100 000 $ možete prodati
Nemam namjeru prodavati. Ovo gledam kao neku štednju. Moguće i da sve propadne, ali mogu propasti i euri i mirovinski fondovi, države itd...
točno.

prvo i propadaju euri i kune, vidiš da je realna inflacija preko 10%.. ekipa se ruga "kriptu" a njihova lova na banci je propala za 10% a nisu svjesni toga.. a propadat će i dalje. 
mirovinski fondovi su propadali , u RH je država u suradnji sa lešinarskim fonodovima u Lex Agrokoru popljačkala dobar dio mirovinske štednje i predala USA lešinarima.. većina građana nije niti svjesna da će im penzije biti manje par stotina kn radi Lex Agrokora.. 

tako , mislim može ovo propasti, ali ne virujem u to... čuvaj to, i ako slučajno imaš viška love na računu, eventualno čekaj još jedan "krah" od 15-20% i kupi

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 04:24

AssadNaPodmornici wrote:
mutava baštarda wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
past će.. izgubio si tek kada prodaš. dok ne prodaš nisi ništa izgubio.

ovo ti ne može propasti dugoročno, osim ako sve vlade svijeta ga zabrane, a neće , u americi su odustali od toga, jer hrpa usa kapitalista je investiralo u BTC tako da BTC ima svoje lobiste čak i među bankama

dakle na forumu tko misli uletiti u BTC, ja bih prema ovom grafikonu čekao još jedan pad od 15-20% i onda kupio koliko sam mislio kupiti, uzmite na nekoj pouzdanoj burzi gdje imate visoku razinu zaštite, i možete ostaviti tamo čuvati na 2godine.. i tada kada btc bude preko 100 000 $ možete prodati
Nemam namjeru prodavati. Ovo gledam kao neku štednju. Moguće i da sve propadne, ali mogu propasti i euri i mirovinski fondovi, države itd...
točno.

prvo i propadaju euri i kune, vidiš da je realna inflacija preko 10%.. ekipa se ruga "kriptu" a njihova lova na banci je propala za 10% a nisu svjesni toga.. a propadat će i dalje. 
mirovinski fondovi su propadali , u RH je država u suradnji sa lešinarskim fonodovima u Lex Agrokoru popljačkala dobar dio mirovinske štednje i predala USA lešinarima.. većina građana nije niti svjesna da će im penzije biti manje par stotina kn radi Lex Agrokora.. 

tako , mislim može ovo propasti, ali ne virujem u to... čuvaj to, i ako slučajno imaš viška love na računu, eventualno čekaj još jedan "krah" od 15-20% i kupi
zlato, kripto ili zemlja to je na današnje vrime za potrošiti višak para...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 04:45

mutava baštarda wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
mutava baštarda wrote:
Nemam namjeru prodavati. Ovo gledam kao neku štednju. Moguće i da sve propadne, ali mogu propasti i euri i mirovinski fondovi, države itd...
točno.

prvo i propadaju euri i kune, vidiš da je realna inflacija preko 10%.. ekipa se ruga "kriptu" a njihova lova na banci je propala za 10% a nisu svjesni toga.. a propadat će i dalje. 
mirovinski fondovi su propadali , u RH je država u suradnji sa lešinarskim fonodovima u Lex Agrokoru popljačkala dobar dio mirovinske štednje i predala USA lešinarima.. većina građana nije niti svjesna da će im penzije biti manje par stotina kn radi Lex Agrokora.. 

tako , mislim može ovo propasti, ali ne virujem u to... čuvaj to, i ako slučajno imaš viška love na računu, eventualno čekaj još jedan "krah" od 15-20% i kupi
zlato, kripto ili zemlja to je na današnje vrime za potrošiti višak para...
točno to. tako bi i ja to.

zlato/srebro, kripto, i nekretnine/zemljišta

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 06:28

Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 06:31

mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
samo crypto nije propao.. 
kako rekoh , očekujem dodatni pad.. nemoj paničariti ako slučajno udre ispod 25 000 $.. (nevjerujem da će ispod 20 nema šanse).. dapače tu je prilika za kupovinu..

dosta ljudi se zajebe, misle "evo ide sada to na nulu" i prodaju i popuše pare.. ekipa pokupuje od njih jeftino, sačekaju par mjeseci, dana, pa i godina, i onda zarade 10x i obogoate se, a ovi bjesni pričaju po internetu "država mora to zabraniti to je prevara".

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 06:34

AssadNaPodmornici wrote:
mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
samo crypto nije propao.. 
kako rekoh , očekujem dodatni pad.. nemoj paničariti ako slučajno udre ispod 25 000 $.. (nevjerujem da će ispod 20 nema šanse).. dapače tu je prilika za kupovinu..

dosta ljudi se zajebe, misle "evo ide sada to na nulu" i prodaju i popuše pare.. ekipa pokupuje od njih jeftino, sačekaju par mjeseci, dana, pa i godina, i onda zarade 10x i obogoate se, a ovi bjesni pričaju po internetu "država mora to zabraniti to je prevara".
Nema dizanja. Koncept valute koja zaobilazi razne državne institucije vrijedi rizika da sve propadne.

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by dijagram 1/25/2022, 06:41

mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
Dionice su skoncale pricu 2007-2008.

Nikad vise nece biti kao sto je bilo.

U ove kriptovalute ne bih ulagao veci novac, mozda bih nekad tek nesto za zajebanciju.

Volim zaraditi na tezi nacin, konkretnim radom.

To me ispunjava.

Prije 15 tak godina znao bih za par dana zaraditi puno na dionicama.

No i tada mi je draze bilo radom zaraditi par tisuca eurica nego trgovinom par desetaka tisuca.

Mozda se u nielsovim godinama opet malo posvetim tome, kad ne budem mogao vise delati kao danas:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-10


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by mutava baštarda 1/25/2022, 06:51

dijagram wrote:
mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
Dionice su skoncale pricu 2007-2008.

Nikad vise nece biti kao sto je bilo.

U ove kriptovalute ne bih ulagao veci novac, mozda bih nekad tek nesto za zajebanciju.

Volim zaraditi na tezi nacin, konkretnim radom.

To me ispunjava.

Prije 15 tak godina znao bih za par dana zaraditi puno na dionicama.

No i tada mi je draze bilo radom zaraditi par tisuca eurica nego trgovinom par desetaka tisuca.

Mozda se u nielsovim godinama opet malo posvetim tome, kad ne budem mogao vise delati kao danas:)
Sličan sam i ja. Nemam kredita i volim kad šuška, a inflacija je pa višak nastojim trošiti. Najbolje šarat

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by dijagram 1/25/2022, 06:58

mutava baštarda wrote:
dijagram wrote:
mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
Dionice su skoncale pricu 2007-2008.

Nikad vise nece biti kao sto je bilo.

U ove kriptovalute ne bih ulagao veci novac, mozda bih nekad tek nesto za zajebanciju.

Volim zaraditi na tezi nacin, konkretnim radom.

To me ispunjava.

Prije 15 tak godina znao bih za par dana zaraditi puno na dionicama.

No i tada mi je draze bilo radom zaraditi par tisuca eurica nego trgovinom par desetaka tisuca.

Mozda se u nielsovim godinama opet malo posvetim tome, kad ne budem mogao vise delati kao danas:)
Sličan sam i ja. Nemam kredita i volim kad šuška, a inflacija je pa višak nastojim trošiti. Najbolje šarat
Nije bio los osjecaj kad sam tako dizao vece sume.
No nekako brzo me proslo.
ima vaznijih stvari od pukog materijalnog. 
Dobro, treba dosegnuti neki standard, sigurnost, i onda sve to moze izgledati sasvim drukcije.
Kao mladom bio je to tek jos jedan izazov.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-10


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by AssadNaPodmornici 1/25/2022, 07:04

mutava baštarda wrote:
dijagram wrote:
mutava baštarda wrote:Više su zzadnji misec potonile dionice kompanija koje rade mrna pelcivo nego šta je propao kripto...
Dionice su skoncale pricu 2007-2008.

Nikad vise nece biti kao sto je bilo.

U ove kriptovalute ne bih ulagao veci novac, mozda bih nekad tek nesto za zajebanciju.

Volim zaraditi na tezi nacin, konkretnim radom.

To me ispunjava.

Prije 15 tak godina znao bih za par dana zaraditi puno na dionicama.

No i tada mi je draze bilo radom zaraditi par tisuca eurica nego trgovinom par desetaka tisuca.

Mozda se u nielsovim godinama opet malo posvetim tome, kad ne budem mogao vise delati kao danas:)
Sličan sam i ja. Nemam kredita i volim kad šuška, a inflacija je pa višak nastojim trošiti. Najbolje šarat
ti imaš odličan instikt za događanje oko svijeta. ono odlično si pogodio neke stvari oko korone. 
da inflacija roka, ako imaš viška casha, jednostavno treba ga se rješavati, takva je situacija.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21034
2018-06-15


Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by niels 1/25/2022, 08:13

Ja nisam u životu digao kredit, niti bio jamac…

Trgovati dionicama ne želim, jer se moram razumjeti u konkretno d.d., tržište, i kretanje dionica.

Što se tiče kriptovaluta, ima ih sad oko 10.000, one NEMAJU PODLOGU, ti si samo dionik u ediciji, prema evidenciji u ledgeru. Taj ledger jest jedino konkretno, uporište.

Valuta mora imati kapitalizaciju, pokrivenost na tržištu, kako bi mogla biti u opticaju, za što se obično stara središnja banka. Ovdje nema banke, postoji ledger. Valuta se ne tiska, ona se rudari. I nije opće konvertibilna.

Po meni, može samo služiti poreznoj evaziji i organiziranom kriminalu kao prijelazna staza od nelegalnog posla ka kriptovrijednosti prema imovini.

Ovakvi ciklusi su pravilni i stravični kod BCT, zato jer postoji unaprijed fiksni volumen bitcoina. To uvećava cijenu nakon nekog vremena, prelazi u balon, balon puca, dolaze novi idioti dok je cijena niska.

Hvala, niels vrtlari.
niels
niels

Male
Posts : 4793
2021-04-27

Age : 84

Back to top Go down

OŠTRI pad cijene kriptovaluta Empty Re: OŠTRI pad cijene kriptovaluta

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum