ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molitva

Page 9 of 54 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 31 ... 54  Next

Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Trinity Sat 31 Oct - 18:21

darla wrote:
Trinity wrote:

Da, i tako bi se moglo reći, gledajući s ljudske strane. No, ako uzmemo u obzir Sveznajućeg koji zna sve naše odabire, zašto nuditi beskonačno mnogo odabira ako On zna za koji ćemo se odlučiti? Time se broj opcija drastično smanjuje, odnosno da li su uopće potrebne? scratch

Pa iz vise razloga, prvi je sama narav kreatora i kreacije, o kojoj smo pricali ranije, a drugi je slobodna volja. Iz pozicije s koje sad razgovaramo, onda u biti negiras slobodnu volju. Jer ako Bog zna sto ces izabrati, onda nemas izbora, moras to izabrati. Ako ti hoce dati slobodnu volju onda to moze ici jedino tako da je On svjestan svih tvojih mogucih izbora, a zna sto si izabrao od xy mogucnosti u trenu kad ti doneses odluku. Poanta je da ako On zna sto ces izabrati, onda je On to vec izabrao, jer On je iznad tebe hijerarhijski u toj konstelaciji i ti i cijela kreacija nemate drugog izbora nego se tome povinuti.
Logično.

Trinity

Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 18:23

darla wrote:
metilda wrote:


Sa ovim si me podsjetila na Jivashaktija i njegovo tumačenje bitke između Arjune i vojske njegovih rođaka (sad govorim po sjećanju, ne znam točna imena) iz B-Gite gdje se Arjuna dvoumi i snebiva kako ubiti svoj vlastiti rod a Krshna mu odgovara da su oni ionako mrtvi i da je njegova dužnost da ih ubije. To nije slučaj u kršćanstvu bez obzira što Bog zna sve ishode. Inače ne bi bio Bog da ne zna. Ali ne intervenira u našu slobodnu volju, ili bolje reći intervenira na način da nas svojim zapovijedima i Isusovim naukom nutka na dobre izbore. Božansko sveznanje i slobodna volja se međusobno ne isključuju.

Oke ajmo ovakko, ako Bog zna da cu ja umrijeti danas, mogu li ja ne umrijeti?

Možeš. Postoji mogućnost kad si ti kriva za svoju smrt, a postoji mogućnost da je došla punina tvog vremena, tj. najbolji trenutak za tvoj vječni život i tada ćeš umrijeti ali samo zato jer je Bog u svojoj sveznajućoj dobroti donio odluku da je smrt baš danas najbolja za tebe. A ako voziš 250 km/h Bog tu ne može ništa učiniti, ti si izabrala mogućnost smrti. Nije pitanje jednostavno, ali ni odgovor.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 18:28

Trinity wrote:
darla wrote:
Trinity wrote:

Da, i tako bi se moglo reći, gledajući s ljudske strane. No, ako uzmemo u obzir Sveznajućeg koji zna sve naše odabire, zašto nuditi beskonačno mnogo odabira ako On zna za koji ćemo se odlučiti? Time se broj opcija drastično smanjuje, odnosno da li su uopće potrebne? scratch

Pa iz vise razloga, prvi je sama narav kreatora i kreacije, o kojoj smo pricali ranije, a drugi je slobodna volja. Iz pozicije s koje sad razgovaramo, onda u biti negiras slobodnu volju. Jer ako Bog zna sto ces izabrati, onda nemas izbora, moras to izabrati. Ako ti hoce dati slobodnu volju onda to moze ici jedino tako da je On svjestan svih tvojih mogucih izbora, a zna sto si izabrao od xy mogucnosti u trenu kad ti doneses odluku. Poanta je da ako On zna sto ces izabrati, onda je On to vec izabrao, jer On je iznad tebe hijerarhijski u toj konstelaciji i ti i cijela kreacija nemate drugog izbora nego se tome povinuti.
Logično.

Ako je to logično, onda je prema sadašnjoj slici svijeta taj Bog izuzetno zao Bog a to onda nije Bog jer je Bog apsolutna dobrota.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by darla Sat 31 Oct - 18:31

metilda wrote:


Oke ajmo ovakko, ako Bog zna da cu ja umrijeti danas, mogu li ja ne umrijeti?

Možeš. Postoji mogućnost kad si ti kriva za svoju smrt, a postoji mogućnost da je došla punina tvog vremena, tj. najbolji trenutak za tvoj vječni život i tada ćeš umrijeti ali samo zato jer je Bog u svojoj sveznajućoj dobroti donio odluku da je smrt baš danas najbolja za tebe. A ako voziš 250 km/h Bog tu ne može ništa učiniti, ti si izabrala mogućnost smrti. Nije pitanje jednostavno, ali ni odgovor.

Razumijem ja tebe, ali ja ne pricam o odlukama, nego znanju, onog trena kad Bog zna da cu umrijeti, bilo u svom krevetu u 100-toj ili od predoziranja heroinom, u tom trenu odluka je konacna, jel sam mozda sad jasnija? Ne pricamo od odlukama, nego o znanju, jer Njegovo znanje se materijalizira instatno.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by darla Sat 31 Oct - 18:35

metilda wrote:


Ako je to logično, onda je prema sadašnjoj slici svijeta taj Bog izuzetno zao Bog a to onda nije Bog jer je Bog apsolutna dobrota.

Zasto je zao?
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 18:35

darla wrote:
metilda wrote:


Oke ajmo ovakko, ako Bog zna da cu ja umrijeti danas, mogu li ja ne umrijeti?

Možeš. Postoji mogućnost kad si ti kriva za svoju smrt, a postoji mogućnost da je došla punina tvog vremena, tj. najbolji trenutak za tvoj vječni život i tada ćeš umrijeti ali samo zato jer je Bog u svojoj sveznajućoj dobroti donio odluku da je smrt baš danas najbolja za tebe. A ako voziš 250 km/h Bog tu ne može ništa učiniti, ti si izabrala mogućnost smrti. Nije pitanje jednostavno, ali ni odgovor.

Razumijem ja tebe, ali ja ne pricam o odlukama, nego znanju, onog trena kad Bog zna da cu umrijeti, bilo u svom krevetu u 100-toj ili od predoziranja heroinom, u tom trenu odluka je konacna, jel sam mozda sad jasnija? Ne pricamo od odlukama, nego o znanju, jer Njegovo znanje se materijalizira instatno.

Ma razumijem i ja tebe, ali Njegova je odluka da nam daje slobodnu volju, a slobodna volja uključuje i naše zdravlje i to hoćemo li i kako umrijeti, cijeli niz naših pogrešnih odluka o zdravlju, životu i konačno smrti. A sad, to što Bog zna kako i kada ćemo umrijeti nimalo ne utječe na slobodu naših izbora. Kažem, nije jednostavno, voljela bih da je Speare ovdje, on bi nam to lijepo objasnio.  :)
A možda i Le Roi Soleil.  :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 18:37

darla wrote:
metilda wrote:


Ako je to logično, onda je prema sadašnjoj slici svijeta taj Bog izuzetno zao Bog a to onda nije Bog jer je Bog apsolutna dobrota.

Zasto je zao?

Pa sama si rekla da on zna konačne ishode i kreaciji nema druge nego podložiti se njegovoj volji. A kamo onda smjestiti ratove i ovoliku patnju koju gledamo ovih mjesec dana s izbjeglicama.  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 18:40

darla wrote:
mativka wrote:

Od kada?...To je zapravo srž pitanja. 

Nisam ovdje da bih ikoga impresionirala. Postavljam jednostavna pitanja....

Postavljas glupa pitanja, ali dobro sad ...  :D

Sto od kada? Od kad znam molitve krscanske? Od kad nas je prababa Kata tusila sa istima  :D
Gdje si se do sada skrivala?!  :roll

Takvo "uzvišenje" dugo nisam vidjela....Krenula si s predrasudama na najobičnije, najjednostavnije pitanje, niti jednom rječju te nisam uvrijedila da bih zaslužila takav stav....

A, obično pitanje...  :roll
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by darla Sat 31 Oct - 18:53

metilda wrote:


Pa sama si rekla da on zna konačne ishode i kreaciji nema druge nego podložiti se njegovoj volji. A kamo onda smjestiti ratove i ovoliku patnju koju gledamo ovih mjesec dana s izbjeglicama.  :)

Znaci on je stvoritelj svega ali nije i ratova? Znaci ovaj onda realitet je u biti nasa kreacija? Prilicno mocna bica smo mi onda.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by darla Sat 31 Oct - 18:56

metilda wrote:

Ma razumijem i ja tebe, ali Njegova je odluka da nam daje slobodnu volju, a slobodna volja uključuje i naše zdravlje i to hoćemo li i kako umrijeti, cijeli niz naših pogrešnih odluka o zdravlju, životu i konačno smrti. A sad, to što Bog zna kako i kada ćemo umrijeti nimalo ne utječe na slobodu naših izbora. Kažem, nije jednostavno, voljela bih da je Speare ovdje, on bi nam to lijepo objasnio.  :)
A možda i Le Roi Soleil.  :D

Ma razumijemo se u biti, tek malo sto bi se reklo brainstormamo, ja se volim "igrati" sa razlicitim pogledima, a i znam sto bi SS napisao  :D
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by darla Sat 31 Oct - 19:04

mativka wrote:

Gdje si se do sada skrivala?!  :roll

Takvo "uzvišenje" dugo nisam vidjela....Krenula si s predrasudama na najobičnije, najjednostavnije pitanje, niti jednom rječju te nisam uvrijedila da bih zaslužila takav stav....

A, obično pitanje...  :roll

A ti mislis da necime moras zasluziti, da ti kazem da ti je glupo pitanje kad mislim da je glupo? :D    Sorry, ne patim od "politicke korektnosti"
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 19:09

darla wrote:
mativka wrote:

Gdje si se do sada skrivala?!  :roll

Takvo "uzvišenje" dugo nisam vidjela....Krenula si s predrasudama na najobičnije, najjednostavnije pitanje, niti jednom rječju te nisam uvrijedila da bih zaslužila takav stav....

A, obično pitanje...  :roll

A ti mislis da necime moras zasluziti, da ti kazem da ti je glupo pitanje kad mislim da je glupo? :D    Sorry, ne patim od "politicke korektnosti"

Pa, od kako si mi se počela obraćati, bio je to neki pogrdni ton ničim izazvan. Samo je trebalo odgovoriti s znam ili ne znam. Otišlo to, na wc školjke, prababe Mare, godine ove, one...
Zar zbilja postoje glupa pitanja?!  :roll
Pogotovo ona, na koje i bebe znaju odgovor...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 19:10

darla wrote:
metilda wrote:


Pa sama si rekla da on zna konačne ishode i kreaciji nema druge nego podložiti se njegovoj volji. A kamo onda smjestiti ratove i ovoliku patnju koju gledamo ovih mjesec dana s izbjeglicama.  :)

Znaci on je stvoritelj svega ali nije i ratova? Znaci ovaj onda realitet je u biti nasa kreacija? Prilicno mocna bica smo mi onda.

Sve što je stvorio kako piše u Postanku bilo je dobro. I da, ovaj realitet je većinom naša kreacija. I da, moćna smo bića, Bog nas stvori malo nižim od anđela.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 20:27

Trinity wrote:
dudette wrote:
Trinity wrote:Dovoljna je samo želja da bi se nešto promijenilo ? Daj...
Kao da ima ikakvog utjecaja ako smo empatični prema ljudima na drugom kraju planete, njima zbog toga neće biti bolje , niti će im se zbog toga dešavati manje loših stvari.
Slažem se, ali bih dodala da je upravo empatija najčešći pokretač konkretne akcije, na mikro ili makro planu. Makar to samo bila prva pomoć koja problem ne riješava u njegovu korijenu. Empatija je utkana u humanitarni princip. Ne smiluje nam se i ne pomaže netko/nešto 'odozgo' nego deus ex homine. Istina, teško je, ako ne i najteže vjerovati u čovjeka u ovom bremenitom vremenu. Ne molim, ne mantram, ne reklamiram nikoga. Činim što i kad mogu.
Može ali i ne mora biti. Možemo biti empatični i ne činiti ništa. Onda nam molitva daje privid da smo ,eto, kao nešto napravili.
Točno. Ali potpuna odsutnost empatije ipak teško da može bilo što pokrenuti. Tu ne mislim na one koji moraju djelovati (isključivo) po zapovjednoj ili profesionalnoj odgovornosti (pojednostavljeno). No i za takve imam više pijeteta nego za one koji zaštićeni debelim zidinama godinama sjede u svojim sigurnim komorama, živeći u deluzijama kako molitvom mogu djelovati kao daljinskim upravljačem.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Trinity Sat 31 Oct - 20:33

metilda wrote:
darla wrote:
metilda wrote:


Pa sama si rekla da on zna konačne ishode i kreaciji nema druge nego podložiti se njegovoj volji. A kamo onda smjestiti ratove i ovoliku patnju koju gledamo ovih mjesec dana s izbjeglicama.  :)

Znaci on je stvoritelj svega ali nije i ratova? Znaci ovaj onda realitet je u biti nasa kreacija? Prilicno mocna bica smo mi onda.

Sve što je stvorio kako piše u Postanku bilo je dobro. I da, ovaj realitet je većinom naša kreacija. I da, moćna smo bića, Bog nas stvori malo nižim od anđela.
Kako sad to ? Zar nismo slabi i nemoćni, pa molitvom zazivamo snagu kojom pokrećemo brda ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Mad_Vlad Sat 31 Oct - 20:50

Trinity wrote:Molite li?
Kome ? 
Zašto? 
Ima li efekta?
Tražite nešto ili zahvaljujete?
Molite za sebe ili za druge?
Redovito ? Ponekad? Kad je kakva frka?
Molitva je razgovor s Bogom. Treba biti iskrena, od srca, biti usredotoćen na ono što hočemo. Molitva pokazuje vjeru u Boga.
Ima efekta, meni osobno je pomogla kad sam bio u teškoj životnoj situaciji.
Moliti se može bilo kada, bilo gdje, možemo birati vlastite riječi kojima se obračamo. Ljudi najčešće mole kad je u pitanju zbilja pogibeljna situacija. I to je okej. Dobro je i zahvaliti se Bogu na svemu što nam pruža svakodnevno.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Mad_Vlad Sat 31 Oct - 21:04

Zagy wrote:Imaju li djeca slobodnu volju ili ih samo usmjeravamo?
Svi imamo slobdnu volju, pa i djeca. Ali smo i podložni usmjeravanju sa strane jer smo društvena biča. Uvijek postoji mogućnsot izbora, koji utjecaj prihvaćamo a koji ne.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Mad_Vlad Sat 31 Oct - 21:07

Trinity wrote:
metilda wrote:
darla wrote:
metilda wrote:


Pa sama si rekla da on zna konačne ishode i kreaciji nema druge nego podložiti se njegovoj volji. A kamo onda smjestiti ratove i ovoliku patnju koju gledamo ovih mjesec dana s izbjeglicama.  :)

Znaci on je stvoritelj svega ali nije i ratova? Znaci ovaj onda realitet je u biti nasa kreacija? Prilicno mocna bica smo mi onda.

Sve što je stvorio kako piše u Postanku bilo je dobro. I da, ovaj realitet je većinom naša kreacija. I da, moćna smo bića, Bog nas stvori malo nižim od anđela.
Kako sad to ? Zar nismo slabi i nemoćni, pa molitvom zazivamo snagu kojom pokrećemo brda ?
Pa vidi se da smo moćna bića po svijetu kojim upravljamo. Ali smo slabi pred Bogom i zato tražimo njegovu pomoć.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Guest Sat 31 Oct - 23:56

Mad_Vlad wrote:
Zagy wrote:Imaju li djeca slobodnu volju ili ih samo usmjeravamo?
Svi imamo slobdnu volju, pa i djeca. Ali smo i podložni usmjeravanju sa strane jer smo društvena biča. Uvijek postoji mogućnsot izbora, koji utjecaj prihvaćamo a koji ne.

Upravo tako ja vidim i vezu između boga i nas...primjeri su oko nas....naravno da imaju slobodnu volju ali u granicama...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by aben Sun 1 Nov - 9:16

dica imoju volju, jednoku kako i odrasli bez ikakovih granic, ali nemoju full ownership, nisu homesteaders.

For the child has his full rights of self-ownership when he demonstrates that he has them in nature — in short, when he leaves or "runs away" from home. Regardless of his age, we must grant to every child the absolute right to run away and to find new foster parents who will voluntarily adopt him, or to try to exist on his own. Parents may try to persuade the runaway child to return, but it is totally impermissible enslavement and an aggression upon his right of self-ownership for them to use force to compel him to return. The absolute right to run away is the child's ultimate expression of his right of self-ownership, regardless of age.




https://mises.org/library/children-and-rights

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Trinity Sun 1 Nov - 16:15

metilda wrote:Ma razumijem i ja tebe, ali Njegova je odluka da nam daje slobodnu volju, a slobodna volja uključuje i naše zdravlje i to hoćemo li i kako umrijeti, cijeli niz naših pogrešnih odluka o zdravlju, životu i konačno smrti. A sad, to što Bog zna kako i kada ćemo umrijeti nimalo ne utječe na slobodu naših izbora.

Donekle imamo slobodu birati kako ćemo živjeti, samo donekle jer ima stvari ma koje ne možemo utjecati, zar ne ? Možemo čak i birati kad i kako ćemo umrijeti, ali ne možemo izabrati opciju da ne želimo umrijeti. Slobodu imamo koliko nam je dana.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molitva - Page 9 Empty Re: Molitva

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 9 of 54 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 31 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum