ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Page 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Patriot_1 5/19/2014, 13:18

Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/19/2014, 13:23

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/19/2014, 17:00

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
Ma pusti ga, on svuda oko sebe vidi neprijatelje, a ne neistomišljenike. To je njegov problem.  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/19/2014, 19:26

Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Večeras ću, nisam stigao do sad.  ;)  Za ovo sigurno znaš, al ajde, da uzvratim:

http://www.golden-dawn.com/eu/library.aspx
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/19/2014, 20:58

Ako se ne varam, mislim da sam jednom negdje pročitala da je William Blake gnostički svetac.  :D  Jel' to stvarno ili sam nešto pomiješala?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/20/2014, 09:53

Vegvísir wrote:Ako se ne varam, mislim da sam jednom negdje pročitala da je William Blake gnostički svetac.  :D  Jel' to stvarno ili sam nešto pomiješala?

Da, W.Blake je gnostički svetac. Kanonizirala ga EGC no mislim da ga i mnoge druge Crkve smatraju svecem.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/20/2014, 09:54

von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Večeras ću, nisam stigao do sad.  ;)  Za ovo sigurno znaš, al ajde, da uzvratim:

http://www.golden-dawn.com/eu/library.aspx

Oh, budi sjećanja  :)  ali hvala. To je dobra stranica.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 17:59

Sefirot wrote:
Vegvísir wrote:Ako se ne varam, mislim da sam jednom negdje pročitala da je William Blake gnostički svetac.  :D  Jel' to stvarno ili sam nešto pomiješala?

Da, W.Blake je gnostički svetac. Kanonizirala ga EGC no mislim da ga i mnoge druge Crkve smatraju svecem.

Hajde neka, drag mi je njegov lik i djelo, al' fakat me iznenadilo da je kanoniziran. 

Sad sam malo prošla kroz listu svetaca i vidim dosta zanimljivih imena. Zanima me kakva je uloga svetaca u gnosticizmu i što je uopće potrebno da bi netko postao svecem?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 18:31

Vegvísir wrote:
Sefirot wrote:
Vegvísir wrote:Ako se ne varam, mislim da sam jednom negdje pročitala da je William Blake gnostički svetac.  :D  Jel' to stvarno ili sam nešto pomiješala?

Da, W.Blake je gnostički svetac. Kanonizirala ga EGC no mislim da ga i mnoge druge Crkve smatraju svecem.

Hajde neka, drag mi je njegov lik i djelo, al' fakat me iznenadilo da je kanoniziran. 

Sad sam malo prošla kroz listu svetaca i vidim dosta zanimljivih imena. Zanima me kakva je uloga svetaca u gnosticizmu i što je uopće potrebno da bi netko postao svecem?
Sefirot je bolje upućen od mene i više zna o svemu tome, no moje skromno mišljenje da gnosticizam ne bi trebao imati svece, jedna od stvari koja me uvijek odbijala i kod ortodoksne/katoličke crkve. Svaki čovjek je jednakovrijedan i sposoban postići duhovnu veličinu, dakako, ako mu to u životu doista nešto predstavlja... Recimo, ja poštujem kršćanskog učitelja gnostika Valentina i njegovo učenje, no ne smatram ga svecem, samo velikim i uzornim čovjekom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 19:02

Baš zato me zanima gnostičko poimanje pojma svetac naspram katoličkog ili ortodoksnog; odnosno, kakva je njihova uloga i značenje, koje su njihove karakteristike ili djela zbog kojih su proglašeni svetima i kakav je odnos vjernika prema njima. Štuje li ih se, moli li im se ili se pak na njih gleda zapravo na način koji si naveo - samo kao na velike duhovne uzore...

Iskreno, moje znanje o gnosticizmu nije pretjerano široko i zapravo je prilično fragmentirano jer uglavnom čitam bez neke sustavnosti, više catch-as-catch-can. Al' eto, zato je forum tu pa mogu pitati.  :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Patriot_1 5/20/2014, 19:13

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
A negodovao si kad sam napisao da je gnosticizam blaža verzija okultizma!I on!Isto je to,samo je ovo njegovo umotano u plašt kršćanstva!A gnostike su iz crkve izbacili već na početku kršćanstva,,
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 19:17

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
A negodovao si kad sam napisao da je gnosticizam blaža verzija okultizma!I on!Isto je to,samo je ovo njegovo umotano u plašt kršćanstva!A gnostike su iz crkve izbacili već na početku kršćanstva,,
I dalje je nejasno gdje je problem? Ljudi koji ne misle kao ti?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Patriot_1 5/20/2014, 19:31

von_Starhemberg wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
A negodovao si kad sam napisao da je gnosticizam blaža verzija okultizma!I on!Isto je to,samo je ovo njegovo umotano u plašt kršćanstva!A gnostike su iz crkve izbacili već na početku kršćanstva,,
I dalje je nejasno gdje je problem? Ljudi koji ne misle kao ti?
Tu je problem , kako sam naveo na drugoj temi:
Kršćanski gnosticizam zapravo ne postoji, jer su pravo kršćanstvo i gnosticizam međusobno isključivi sustavi vjerovanja. Načela gnosticizma stoje u proturječju sa stvarnom naravi kršćanstva. Prema tome, iako neki oblici gnosticizma tvrde da su kršćanski, zapravo su izrazito nekršćanski.

Gnosticizam je možda bio najopasnije krivovjerje koje je prijetilo prvoj crkvi tijekom prva tri stoljeća. Pod utjecajem filozofa kakav je bio Platon, gnosticizam se temelji na dvije lažne premise. Kao prvo, prihvaća dualizam u odnosu na duh i materiju. Gnostici tvrde da je materija sama po sebi zla, a da je duh dobar. Zbog te pretpostavke, gnostici vjeruju da sve što se učini u tijelu, čak i najgori grijeh, nema značenja jer pravi život postoji samo u duhovnoj sferi.

Kao drugo, gnostici tvrde da posjeduju uzvišeno znanje, „višu istinu“ poznatu samo odabranoj nekolicini. Gnosticizam dolazi od grčke riječi gnosis koja znači „znati”. Gnostici tvrde da posjeduju više znanje, ne iz Biblije, nego stečeno na nekoj mističnoj višoj razini postojanja. Gnostici sebe vide kao povlaštenu klasu koja je uzdignuta iznad sviju zbog svoje više i dublje spoznaje Boga.

Kako bi diskreditirali bilo kakvu kompatibilnost između kršćanstva i gnosticizma valja nam samo usporediti njihova učenja o glavnim vjerskim doktrinama. Po pitanju spasenja, gnosticizam uči da se spasenje dobiva stjecanjem božanskoga znanja koje osobu oslobađa od iluzija tame. Iako tvrde da slijede Isusa Krista i Njegova originalna učenja, gnostici mu se stalno suprotstavljaju. Isus nije ništa rekao o spasenju po spoznaji, nego po vjeri u Njega kao Spasitelja od grijeha. „Da, milošću ste spašeni – po vjeri. To ne dolazi od vas; to je dar Božji! To ne dolazi od djela, da se tko ne bi hvalisao” (Efežanima 2:8-9). Nadalje, spasenje koje Krist nudi besplatno je i dostupno svima (Ivan 3:16), a ne samo odabranoj nekolicini koji su stekli posebnu objavu.

Kršćanstvo tvrdi da postoji samo jedan izvor Istine, a to je Biblija: nadahnuta, nezabludiva Riječ živoga Boga, jedino nepogrešivo pravilo za vjeru i praksu (Ivan 17:17; 2. Timoteju 3:15-17; Hebrejima 4:12). To je Božja pisana objava čovječanstvu i nikad ju ne mogu zamijeniti čovjekove misli, ideje, zapisi ili viđenja. Gnostici, s druge strane, koriste mnoštvo ranih heretičkih spisa poznatih kao gnostička evanđelja, zbirka falsifikata koji tvrde da su „izgubljene biblijske knjige“. Zahvalni smo da su prvi crkveni oci bili gotovo jednoglasni u odbacivanju tih gnostičkih svitaka kao prijevarnih krivotvorina koje prihvaćaju lažne doktrine o Isusu Kristu, spasenju, Bogu i svakoj drugoj važnoj kršćanskoj istini. Između gnostičkih „evanđelja“ i Biblije postoji bezbroj proturječja. Čak kada takozvani kršćanski gnostici citiraju Bibliju, oni mijenjaju stihove i dijelove stihova kako bi ih uskladili sa svojom filozofijom, što je praksa koja je strogo zabranjena i protiv koje Sveto pismo upozorava (Ponovljeni zakon 4:2; 12:32; Izreke 30:6; Otkrivenje 22:18-19).

Osoba Isusa Krista još je jedno područje u kojem se kršćanstvo i gnosticizam drastično razlikuju. Gnostici vjeruju da Isusovo fizičko tijelo nije bilo stvarno, nego je samo „izgledalo“ fizičkim, te da se Njegov duh spustio na Njega tijekom krštenja, ali da ga je napustio malo prije raspeća. Takva gledišta uništavaju ne samo Isusovu pravu čovječnost, nego i pomirenje, jer je Isus morao biti i uistinu Bog i uistinu čovjek (i fizički stvaran) koji je stvarno trpio i umro na križu kako bi bio prihvatljiva zamjenska žrtva za grijeh (Hebrejima 2:14-17). Biblijsko gledište Isusa potvrđuje Njegovu potpunu ljudskost kao i Njegovo potpuno božanstvo.

Gnosticizam se temelji na mističnom, intuitivnom, subjektivnom, unutarnjem i emotivno pristupu istini koji nije nimalo nov. Naprotiv, vrlo je star i potječe još tamo od edenskoga vrta, gdje Sotona doveo u pitanje Boga i riječi koje je rekao, te uvjerio Adama i Evu da ih odbace i prihvate laž. On čini isto i danas dok „obilazi kao ričući lav, tražeći koga da proždere” (1. Petrova 5:8). On i dalje dovodi u pitanje Boga i Bibliju, i u svoju mrežu lovi one koji su ili naivni ili ne poznaju Sveto pismo ili traže neku osobnu objavu ne bi li se osjećali posebnima, jedinstvenima i superiornima u odnosu na druge. Neka bismo slijedili apostola Pavla koji je rekao: „sve provjeravajte, što je dobro, zadržavajte” (1. Solunjanima 5:21), a to činimo uspoređujući sve s Riječju Božjom, jedinom Istinom.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 19:33

Samo ti spamaj s tim, samo sebe unižavaš pokušavajući poniziti ono što ti ne odgovara.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Patriot_1 5/20/2014, 19:40

von_Starhemberg wrote:Samo ti spamaj s tim, samo sebe unižavaš pokušavajući poniziti ono što ti ne odgovara.
Ovo je istina,a to što ti istini okrećeš leđa,tvoj je problem!
Otkrivenje 2:1-7 >
“Anđelu Crkve u Efezu napiši: ‘Ovo govori Onaj koji drži sedam zvijezda u desnici, Onaj koji stupa posred sedam zlatnih svijećnjaka: Znam tvoja djela, tvoj trud i postojanost tvoju i da ne možeš podnijeti opakih. Iskušao si one koji se prave apostolima, a nisu, i otkrio si da su lažljivci. Postojan si, podnio si za ime moje i nisi smalaksao. Ali imam protiv tebe: prvu si ljubav svoju ostavio. Spomeni se dakle odakle si pao, obrati se i čini prva djela. Inače dolazim k tebi i - uklonit ću tvoj svijećnjak s mjesta njegova ako se ne obratiš. Ali ovo imaš: mrziš nikolaitska djela koja i ja mrzim.’ ‘Tko ima uho, nek posluša što Duh govori crkvama! Pobjedniku ću dati jesti od stabla života koje je u raju Božjem.’”
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Guest 5/20/2014, 19:47

Patriot_1 wrote:
von_Starhemberg wrote:Samo ti spamaj s tim, samo sebe unižavaš pokušavajući poniziti ono što ti ne odgovara.
Ovo je istina,a to što ti istini okrećeš leđa,tvoj je problem!
Otkrivenje 2:1-7 >
“Anđelu Crkve u Efezu napiši: ‘Ovo govori Onaj koji drži sedam zvijezda u desnici, Onaj koji stupa posred sedam zlatnih svijećnjaka: Znam tvoja djela, tvoj trud i postojanost tvoju i da ne možeš podnijeti opakih. Iskušao si one koji se prave apostolima, a nisu, i otkrio si da su lažljivci. Postojan si, podnio si za ime moje i nisi smalaksao. Ali imam protiv tebe: prvu si ljubav svoju ostavio. Spomeni se dakle odakle si pao, obrati se i čini prva djela. Inače dolazim k tebi i - uklonit ću tvoj svijećnjak s mjesta njegova ako se ne obratiš. Ali ovo imaš: mrziš nikolaitska djela koja i ja mrzim.’ ‘Tko ima uho, nek posluša što Duh govori crkvama! Pobjedniku ću dati jesti od stabla života koje je u raju Božjem.’”
Pa to nisu gnostici, nikolaitizam označava one svećenike koji su se ženili. Kažem, spamaj ti s lažima, postižeš suprotan učinak od željenog.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Patriot_1 5/20/2014, 19:53

von_Starhemberg wrote:
Patriot_1 wrote:
von_Starhemberg wrote:Samo ti spamaj s tim, samo sebe unižavaš pokušavajući poniziti ono što ti ne odgovara.
Ovo je istina,a to što ti istini okrećeš leđa,tvoj je problem!
Otkrivenje 2:1-7 >
“Anđelu Crkve u Efezu napiši: ‘Ovo govori Onaj koji drži sedam zvijezda u desnici, Onaj koji stupa posred sedam zlatnih svijećnjaka: Znam tvoja djela, tvoj trud i postojanost tvoju i da ne možeš podnijeti opakih. Iskušao si one koji se prave apostolima, a nisu, i otkrio si da su lažljivci. Postojan si, podnio si za ime moje i nisi smalaksao. Ali imam protiv tebe: prvu si ljubav svoju ostavio. Spomeni se dakle odakle si pao, obrati se i čini prva djela. Inače dolazim k tebi i - uklonit ću tvoj svijećnjak s mjesta njegova ako se ne obratiš. Ali ovo imaš: mrziš nikolaitska djela koja i ja mrzim.’ ‘Tko ima uho, nek posluša što Duh govori crkvama! Pobjedniku ću dati jesti od stabla života koje je u raju Božjem.’”
Pa to nisu gnostici, nikolaitizam označava one svećenike koji su se ženili. Kažem, spamaj ti s lažima, postižeš suprotan učinak od željenog.
Ženidba svećenika nije bila u to vrijeme(i stoljećima poslije) nikome problem ,,oni su bili razvratni i bili su krivovjerci!
Iskušao si one koji se prave apostolima, a nisu, i otkrio si da su lažljivci. 3 Postojan si, podnio si za ime moje i nisi smalaksao. 4 Ali imam protiv tebe: prvu si ljubav svoju ostavio. 5 Spomeni se dakle odakle si pao, obrati se i čini prva djela. Inače dolazim k tebi i - uklonit ću tvoj svijećnjak s mjesta njegova ako se ne obratiš. 6 Ali ovo imaš: mrziš nikolaitska djela koja i ja mrzim."



I u ono vrijeme pojavljivali su se - lažni apostoli, ne bi li - zaveli neutvrđene! Gnosticizam je vrebao! Ivan je to vidio. Toga radi piše... da bi zaštitio kršćane koji će tek stupiti na scenu... bitke... u vremenu i prostoru.

Vidimo, Isus opominje - UKLANJANJEM SVIJEĆNJAKA! (Oduzimanjem svjetla - razumijevanja svetih proročanstava!)

"Nikolaiti" su bila sekta (gnostička) koji su činili blud. Naime, naučavali su da se vjernici za vrijeme - bogoslužja - trebaju skinuti goli... (da bi, kao fol, pobijedili - sram i strah... te time "pročišćeni" napredovali na duhovnoj ljestvici?!???) te poslije "bogoslužja" - bludničiti. To je, kao... "uzimajte ljubav među sobom..."?!???


Isus glede tih opasnosti opominje svoje stado. Kao što je govorio i preko Pavla o potrebi - čistoće i apsolutnog reda u Zajednici.

Jer samo Isus "hoda između svijećnjaka zlatnih..." Koji kao u drevnoj Svetinji nad svetinjama - liju sveto svjetlo (razumijevanja proročanstava) na zidove vječnog Hrama... koji se uzdiže od zemlje do - neba. I onim mističnim "stubama" (iz sna patrijarha Jakova) SPAJA nebo i zemlju.
__________________
Malo mi je čudno,,da se Ivana naziva gnostikom,,a on najviše protiv njih piše!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/21/2014, 12:25

von_Starhemberg wrote:
Vegvísir wrote:
Sefirot wrote:
Vegvísir wrote:Ako se ne varam, mislim da sam jednom negdje pročitala da je William Blake gnostički svetac.  :D  Jel' to stvarno ili sam nešto pomiješala?

Da, W.Blake je gnostički svetac. Kanonizirala ga EGC no mislim da ga i mnoge druge Crkve smatraju svecem.

Hajde neka, drag mi je njegov lik i djelo, al' fakat me iznenadilo da je kanoniziran. 

Sad sam malo prošla kroz listu svetaca i vidim dosta zanimljivih imena. Zanima me kakva je uloga svetaca u gnosticizmu i što je uopće potrebno da bi netko postao svecem?
Sefirot je bolje upućen od mene i više zna o svemu tome, no moje skromno mišljenje da gnosticizam ne bi trebao imati svece, jedna od stvari koja me uvijek odbijala i kod ortodoksne/katoličke crkve. Svaki čovjek je jednakovrijedan i sposoban postići duhovnu veličinu, dakako, ako mu to u životu doista nešto predstavlja... Recimo, ja poštujem kršćanskog učitelja gnostika Valentina i njegovo učenje, no ne smatram ga svecem, samo velikim i uzornim čovjekom.

Radi se o tome da je svaka osoba koja je kanonizirana napravila nešto što je Veliko Djelo. Za razliku od drugih zajednica, svetac neke gnostičke Grkve ne mora biti član gnostičke Crkve da bi bio priznat niti ga Crkva proglašava da je bio gnostik. Ono što je bitno je ispoljavanje Djela, širio ideju koja je bazno gnostička, slobodoumna, humana.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/21/2014, 12:29

Vegvísir wrote:Baš zato me zanima gnostičko poimanje pojma svetac naspram katoličkog ili ortodoksnog; odnosno, kakva je njihova uloga i značenje, koje su njihove karakteristike ili djela zbog kojih su proglašeni svetima i kakav je odnos vjernika prema njima. Štuje li ih se, moli li im se ili se pak na njih gleda zapravo na način koji si naveo - samo kao na velike duhovne uzore...

Iskreno, moje znanje o gnosticizmu nije pretjerano široko i zapravo je prilično fragmentirano jer uglavnom čitam bez neke sustavnosti, više catch-as-catch-can. Al' eto, zato je forum tu pa mogu pitati.  :D

Ne moli im se nitko, oni su bili obični ljudi kao i mi. Oni jesu uzor da svatko stremi ka svojem cilju (ali tu paziti da cilj i cilj nisu jednaki jer cilj Nikole Tesle ili I.Newtona /obojica sveci GC/ nisu isti ciljevi kao ciljevi Hitlera ili Staljina).

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/21/2014, 12:32

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
A negodovao si kad sam napisao da je gnosticizam blaža verzija okultizma!I on!Isto je to,samo je ovo njegovo umotano u plašt kršćanstva!A gnostike su iz crkve izbacili već na početku kršćanstva,,

negodovao? Okultno nije isto što i gnoza. to će ti svaki gnostik reći.
Zar zaista izbačeni iz Crkve na početku kršćanstva? Zaboravljaš da je bilo više kršćanskih zajednica na samom početku dok nisu šikanirali i čak uništili druge kršćanske crkve? To je povijest kršćanske crkve i ti bi to Patriote trebao bolje znati....

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sefirot 5/21/2014, 12:34

Patriot_1 wrote:
von_Starhemberg wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:Blog jednog Brata iz Srbije. Vrlo kvalitetno i interesantno. von_Starhemberg, možda će ti biti interesantno  ;) 
link
Bacit ću pogled, hvala.

nema na čemu, nadam se da ti pogledao jer čovjek je kvalitetan. ;)
Aha,,i vas dva ste braća,,,sve jasno!

Patriot, von_Starhemberg se izjašnjava kao gnostik ili točnije gnostički kršćanin no koliko sam ga shvatio nije niti jedne Ecclesie gnostica-e tj. ne pripada niti jednoj Crkvi. Štoviše, kad smo počeli pričati, nije ni znao za gnostičku crkvu danas. On, koliko mi je iz razgovora poznato čita i ima stavove gnostika ali ne prakticira, nije član Ecclesie i nije član niti jednog reda. Bratom ga smatram zbog gnostičke idjeje koju zastupa i to je sve. Gdje je problem Patriote?
A negodovao si kad sam napisao da je gnosticizam blaža verzija okultizma!I on!Isto je to,samo je ovo njegovo umotano u plašt kršćanstva!A gnostike su iz crkve izbacili već na početku kršćanstva,,
I dalje je nejasno gdje je problem? Ljudi koji ne misle kao ti?
Tu je problem , kako sam naveo na drugoj temi:
Kršćanski gnosticizam zapravo ne postoji, jer su pravo kršćanstvo i gnosticizam međusobno isključivi sustavi vjerovanja. Načela gnosticizma stoje u proturječju sa stvarnom naravi kršćanstva. Prema tome, iako neki oblici gnosticizma tvrde da su kršćanski, zapravo su izrazito nekršćanski.

Gnosticizam je možda bio najopasnije krivovjerje koje je prijetilo prvoj crkvi tijekom prva tri stoljeća. Pod utjecajem filozofa kakav je bio Platon, gnosticizam se temelji na dvije lažne premise. Kao prvo, prihvaća dualizam u odnosu na duh i materiju. Gnostici tvrde da je materija sama po sebi zla, a da je duh dobar. Zbog te pretpostavke, gnostici vjeruju da sve što se učini u tijelu, čak i najgori grijeh, nema značenja jer pravi život postoji samo u duhovnoj sferi.

Kao drugo, gnostici tvrde da posjeduju uzvišeno znanje, „višu istinu“ poznatu samo odabranoj nekolicini. Gnosticizam dolazi od grčke riječi gnosis koja znači „znati”. Gnostici tvrde da posjeduju više znanje, ne iz Biblije, nego stečeno na nekoj mističnoj višoj razini postojanja. Gnostici sebe vide kao povlaštenu klasu koja je uzdignuta iznad sviju zbog svoje više i dublje spoznaje Boga.

Kako bi diskreditirali bilo kakvu kompatibilnost između kršćanstva i gnosticizma valja nam samo usporediti njihova učenja o glavnim vjerskim doktrinama. Po pitanju spasenja, gnosticizam uči da se spasenje dobiva stjecanjem božanskoga znanja koje osobu oslobađa od iluzija tame. Iako tvrde da slijede Isusa Krista i Njegova originalna učenja, gnostici mu se stalno suprotstavljaju. Isus nije ništa rekao o spasenju po spoznaji, nego po vjeri u Njega kao Spasitelja od grijeha. „Da, milošću ste spašeni – po vjeri. To ne dolazi od vas; to je dar Božji! To ne dolazi od djela, da se tko ne bi hvalisao” (Efežanima 2:8-9). Nadalje, spasenje koje Krist nudi besplatno je i dostupno svima (Ivan 3:16), a ne samo odabranoj nekolicini koji su stekli posebnu objavu.

Kršćanstvo tvrdi da postoji samo jedan izvor Istine, a to je Biblija: nadahnuta, nezabludiva Riječ živoga Boga, jedino nepogrešivo pravilo za vjeru i praksu (Ivan 17:17; 2. Timoteju 3:15-17; Hebrejima 4:12). To je Božja pisana objava čovječanstvu i nikad ju ne mogu zamijeniti čovjekove misli, ideje, zapisi ili viđenja. Gnostici, s druge strane, koriste mnoštvo ranih heretičkih spisa poznatih kao gnostička evanđelja, zbirka falsifikata koji tvrde da su „izgubljene biblijske knjige“. Zahvalni smo da su prvi crkveni oci bili gotovo jednoglasni u odbacivanju tih gnostičkih svitaka kao prijevarnih krivotvorina koje prihvaćaju lažne doktrine o Isusu Kristu, spasenju, Bogu i svakoj drugoj važnoj kršćanskoj istini. Između gnostičkih „evanđelja“ i Biblije postoji bezbroj proturječja. Čak kada takozvani kršćanski gnostici citiraju Bibliju, oni mijenjaju stihove i dijelove stihova kako bi ih uskladili sa svojom filozofijom, što je praksa koja je strogo zabranjena i protiv koje Sveto pismo upozorava (Ponovljeni zakon 4:2; 12:32; Izreke 30:6; Otkrivenje 22:18-19).

Osoba Isusa Krista još je jedno područje u kojem se kršćanstvo i gnosticizam drastično razlikuju. Gnostici vjeruju da Isusovo fizičko tijelo nije bilo stvarno, nego je samo „izgledalo“ fizičkim, te da se Njegov duh spustio na Njega tijekom krštenja, ali da ga je napustio malo prije raspeća. Takva gledišta uništavaju ne samo Isusovu pravu čovječnost, nego i pomirenje, jer je Isus morao biti i uistinu Bog i uistinu čovjek (i fizički stvaran) koji je stvarno trpio i umro na križu kako bi bio prihvatljiva zamjenska žrtva za grijeh (Hebrejima 2:14-17). Biblijsko gledište Isusa potvrđuje Njegovu potpunu ljudskost kao i Njegovo potpuno božanstvo.

Gnosticizam se temelji na mističnom, intuitivnom, subjektivnom, unutarnjem i emotivno pristupu istini koji nije nimalo nov. Naprotiv, vrlo je star i potječe još tamo od edenskoga vrta, gdje Sotona doveo u pitanje Boga i riječi koje je rekao, te uvjerio Adama i Evu da ih odbace i prihvate laž. On čini isto i danas dok „obilazi kao ričući lav, tražeći koga da proždere” (1. Petrova 5:8). On i dalje dovodi u pitanje Boga i Bibliju, i u svoju mrežu lovi one koji su ili naivni ili ne poznaju Sveto pismo ili traže neku osobnu objavu ne bi li se osjećali posebnima, jedinstvenima i superiornima u odnosu na druge. Neka bismo slijedili apostola Pavla koji je rekao: „sve provjeravajte, što je dobro, zadržavajte” (1. Solunjanima 5:21), a to činimo uspoređujući sve s Riječju Božjom, jedinom Istinom.

http://www.gotquestions.org/Hrvatski/krscanski-gnosticizam.html

To je isto kao da fanatičnom muslimanu govoriš o pravu na slobodi i ispravnosti židova.... hmmm.
Postavlja se pitanje, na temelju čega smatraš da je navedena stranica istinita? zato što ti paše sa stavom ili ???

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj - Page 5 Empty Re: Gnostičko učenje - 365 Božjih emanacija i lažni stvoritelj

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum