ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Page 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:20

"Okej, priču o 'Oluji' svi znamo, čuli smo je milion puta, a neki od nas su je i proživjeli. Sticajem okolnosti, moje nevreme je počelo još 1991. i odlaskom iz Zadra. Bio sam, kako kažu, najbolji učenik u istoriji škole Maršal Tito. Već u 5. osnovne su se nastavnici svađali na čije ću sekcije da idem. Meni su najdraže bile tehnička, matematička i hrvatsko-srpska literarna sekcija...", piše u tekstu na platformi "Moj Nedeljnik" autor Nemanja Košević.


Nastavak njegove životne priče, kako navodi, ne odskače od šablona žrtava progona u "Oluji". Utapa se u priču stotina hiljada ljudi, odlazi iz Zadra u maju '91, iako je njegov otac potpisao 'Izjavu o lojalnosti Hrvatskoj državi'.
"Niko do sada nije postavio pitanje o tim glupostima i traženju potvrde o lojalnosti građana svoje države", navodi autor.
Jedan razred je škole je završio u Srbiji. Dalje ide povratak u Benkovac, gimnazija, i onda dolazi avgust 1995. godine.
"Tri dana brisanog prostora, i na kraju matica Srbija.
Nakon ovoliko godina 'privremenog rada' u inostranstvu zvanom Srbija, stekao sam porodicu, završio građevinu, dobio decu, napravio kuću, stvorio uspešnu karijeru u struci. Sve ove godine sam u kontaktu sa svojim rođacima, prijateljima iz nekadašnje RSK. Svi smo , manje više, uspeli u istom nivou. Osim onih par stotina nesretnika iz baraka po Pančevu i Borči, ostali smo svi lepo i normalno situirani, sa familijama, društvom, poslovima (Petar Matić MPC, Beton plus, Elitacoop i stotine drugih uspešnih privrednika, čije istorije počinju 1991. godine).

Ne mogu da zanemarim pitanje: šta bi bilo da se nije desila 1991-1995? Ne verujem da bi bilo ko od nas postigao ovoliko. Neću da ulazim u prazninu srca i hroničnu nostalgiju za krajem, govorim o 'daily bread', o budućnosti moje dece. Da smo ostali dolje, neko bi možda uspio kao i ovdje, ali većina nas bi se oslanjala na roditeljske veze za zaposlenje, ostali na roditeljskim kućama/placevima i uvijek bi ležala opasnost sukoba sa 'njima' kao Damoklov mač, čekajući da seča krene. Kad-tad.

Ovako, na sigurnom smo. Moja deca se neće osvrtati iza leđa, makar ne po nacionalnoj osnovi, toj najglupljoj osnovi koja vredi samo u primitivnom svetu plemenskih grupa. Moji roditelji su propatili. Nesumnjivo. Danas im se vraća malo života jer žive u svojim kućama, opet, sa svojim unucima u blizini a bez potrebe da potpisuju 'izjavu o lojalnosti' državi.
Zbog svega ovoga, zbog ove budućnosti koja nam se desila (ma kako rogobatno zvučalo) mogu mirne duše da kažem: Franjo thanks.
Pomogao si nam da uspemo, kako nas je muka natjerala i kako samo uspjevaju ljudi sa velikom tugom u srcu i velikom, nesavladivom željom, da uspiju.

Ti si dobio tlo, prazno i jalovo, mi smo dobili Srbiju, život i osmjeh svoje djece. Zauvijek."
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:20

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/franjo-hvala-ti-sto-si-nas-proterao-tekst-jedne-od-zrtvi-oluje-koji-tera-na-razmisljanje/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:21

Braća wrote:Ti si dobio tlo, prazno i jalovo, mi smo dobili Srbiju, život i osmjeh svoje djece. Zauvijek."


šljus Basketball
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by kic 6/9/2017, 11:22


Već u 5. osnovne su se nastavnici svađali na čije ću sekcije da idem.

srpsko hvalisanje, ahah ne mogu dalje čitati od smija
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by RayMabus 6/9/2017, 11:24

Pa ako ćemo iskreno zvao ih je da ostanu sami su utekli
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:25

The Klaw wrote:
Već u 5. osnovne su se nastavnici svađali na čije ću sekcije da idem.

srpsko hvalisanje, ahah ne mogu dalje čitati od smija


ne kmeči, suština teksta je da se većina proteranih kraijšnika snašla u srbiji da su, da su se skućili i pootvarali biznise od kojih žive i privređuju, a da je na mestu gde je nekad bila krajina ostala pustoš, mrtvilo i zemlja koja ničemu ne služi...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:25

RayMabus wrote:Pa ako ćemo iskreno zvao ih je da ostanu sami su utekli

svakako, svakako... Basketball

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by RayMabus 6/9/2017, 11:27

Braća wrote:
RayMabus wrote:Pa ako ćemo iskreno zvao ih je da ostanu sami su utekoli

svakako, svakako... Basketball

pa provjeri
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by vuksadinare 6/9/2017, 11:28

....lik zabrijao....kao prvo nitko srbiuma nije nudio da na papiru potpisu lojalnost osim pripadnicima policije odnosno tada milicije kada se osnovao hrvatski mup ili policija...sto je normalno...jer su takva vremena bila...nitko nikog na nista nije silio...ali obicni građani nisu pozvani da potpisu lojalnost..svatko ej imao izbora ostati ili otici...moj susjed srbin milicajac vec sam tu pisoa o njemu iz loznice ostao je...makar je otisao u mirovinu prije rata 1989 godine...ovaj prica gluposti
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99192
2015-09-08


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by omni 6/9/2017, 11:28

nigdje pohvale Slobi? A lijepo ih primio, ma da primio nego im i omogucio da dodju.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:30

RayMabus wrote:
Braća wrote:
RayMabus wrote:Pa ako ćemo iskreno zvao ih je da ostanu sami su utekoli

svakako, svakako... Basketball

pa provjeri

pa eto ti provera, zna se šta je francek bio naumio. Basketball 
uostalom, to se vidi i po onim sirotim starcima koji su ostali i u onom domu za mentalno zaostale...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by RayMabus 6/9/2017, 11:31

I ovaj Petar matić mpc kojeg spominje je rođen u Mariboru
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:31

vuksadinare wrote:....lik zabrijao....kao prvo nitko srbiuma nije nudio da na papiru potpisu lojalnost osim pripadnicima policije odnosno tada milicije kada se osnovao hrvatski mup ili policija...sto je normalno...jer su takva vremena bila...nitko nikog na nista nije silio...ali obicni građani nisu pozvani da potpisu lojalnost..svatko ej imao izbora ostati ili otici...moj susjed srbin milicajac vec sam tu pisoa o njemu iz loznice ostao je...makar je otisao u mirovinu prije rata 1989 godine...ovaj prica gluposti


avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:32

RayMabus wrote:I ovaj Petar matić mpc kojeg spominje je rođen u Mariboru


ista sudbina. 
petar matijević je isto zapalio '91 iz zagreba.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:32

Braća wrote:
Braća wrote:Ti si dobio tlo, prazno i jalovo, mi smo dobili Srbiju, život i osmjeh svoje djece. Zauvijek."


šljus Basketball
ništa Franjo nije dobio, samo si je vratio svoje :W
i svi zadovoljni, i vi i mi, svak na svom. ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by vuksadinare 6/9/2017, 11:32

Braća wrote:
vuksadinare wrote:....lik zabrijao....kao prvo nitko srbiuma nije nudio da na papiru potpisu lojalnost osim pripadnicima policije odnosno tada milicije kada se osnovao hrvatski mup ili policija...sto je normalno...jer su takva vremena bila...nitko nikog na nista nije silio...ali obicni građani nisu pozvani da potpisu lojalnost..svatko ej imao izbora ostati ili otici...moj susjed srbin milicajac vec sam tu pisoa o njemu iz loznice ostao je...makar je otisao u mirovinu prije rata 1989 godine...ovaj prica gluposti


istinu zborim
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99192
2015-09-08


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:32

slobo ujeba sve..fak-at...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by RayMabus 6/9/2017, 11:33

Vlajland bi bio pust i bez Oluje
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:34

Noor wrote:
Braća wrote:
Braća wrote:Ti si dobio tlo, prazno i jalovo, mi smo dobili Srbiju, život i osmjeh svoje djece. Zauvijek."


šljus Basketball
ništa Franjo nije dobio, samo si je vratio svoje :W
i svi zadovoljni, i vi i mi, svak na svom. ;)


svoje? kakve veze zagorac ima sa krajinom? :roll :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Guest 6/9/2017, 11:40

vuksadinare wrote:
Braća wrote:
vuksadinare wrote:....lik zabrijao....kao prvo nitko srbiuma nije nudio da na papiru potpisu lojalnost osim pripadnicima policije odnosno tada milicije kada se osnovao hrvatski mup ili policija...sto je normalno...jer su takva vremena bila...nitko nikog na nista nije silio...ali obicni građani nisu pozvani da potpisu lojalnost..svatko ej imao izbora ostati ili otici...moj susjed srbin milicajac vec sam tu pisoa o njemu iz loznice ostao je...makar je otisao u mirovinu prije rata 1989 godine...ovaj prica gluposti


istinu zborim


jeste, dabome. kao ona ,,istina'' o 70-godišnjim ,,snajperistima'' po zagrebu koji su zatvarani po logorima na zagrebačkom velesajmu...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Franjo, hvala ti što si nas proterao.  Empty Re: Franjo, hvala ti što si nas proterao.

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum