ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a

Go down

 Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a  Empty Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a

Post by RayMabus 25/5/2016, 18:29

Ministar industrije, energetike i rudarstva bh. entiteta Republike Srpske Petar Đokić je kazao da vlada tog entiteta ima problem sa privlačenjem stranih kompanija, jer Srbija davanjem poticaja i povoljnijim uvjetima odvlači investitore od RS-a.

On je za poslovni portal capital.ba kazao da bilećka kompanija Biteks odnosno bivši Nikola Tesla trenutno ne obavlja nikakvu djelatnost, te da iako predstavnici Vlade RS-a razgovaraju sa dva potencijalna partnera o pokretanju pogona, realizacija tog poteza je upitna.

On je za capital.ba rekao da njegovo ministarstvo trenutno pregovara sa Italijanima i sa još jednim partnerom.

"Mislim da smo na dobro putu da to riješimo. Međutim, trenutno nam predstavlja problem to što Srbija daje izuzetno povoljne uslove i svi predstavnici kompanija koji su posljednjih mjeseci bili na razgovoru kod mene, poslije toga su otišli u Srbiju i tamo su i ostali", rekao je Đokić.

Poticaj za zapošljavanje

On je naglasio da Srbija samo za zapošljavanje njenih građana daje daleko veći iznos nego RS.

"Srbija daje 5.000 evra po jednom zaposlenom kao direktan podsticaj, a osim toga daje i opremu i objekte u kojima se obavlja djelatnost, tako da je to izuzetno povoljno za one koji su ovdje htjeli da dođu, a odlaze u Srbiju“, rekao je Đokić.

Dodao je da je za Vladu RS-a najbitnije da radnici Biteksa budu angažirani kod nekog poslodavca koji će nastaviti da obavlja tekstilnu djelatnost u pogonima u Bileći.

Firma Nikola Tesla, koja odnedavno nosi naziv Biteks, radila je za njemačku firmu Steinmann, ali je došla u probleme nakon što je ta njemačka kompanija otišla u stečaj.



http://balkans.aljazeera.net/vijesti/dokic-srbija-odvlaci-investitore-od-rs
RayMabus
RayMabus

Posts : 176164
2014-04-11


Back to top Go down

 Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a  Empty Re: Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a

Post by RayMabus 25/5/2016, 18:35

Tko ce koga ako nece svoj svoga. lol!



Inace zahebanciju na stranu al ja sam ovo odavno primjetija tj ovaj trend da Srbija grupiše sve šta može na terioriju svoje države tako da je njeno a ne da u drugoj tj BiH pa makar to bilo i na teritoriju RS.

Njeno je njeno a ovo cak i kad je na terioriju RS .......druga država ....nije njeno.......a politika je : šta je sigurno sigurno je tj daj ti to meni ovamo a ne njima tamo u toj BIH gdje je Sarajevo glavni grad.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176164
2014-04-11


Back to top Go down

 Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a  Empty Re: Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a

Post by RayMabus 25/5/2016, 19:02

 Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a  Kontekst_-_plate_prosjek

U našoj regiji, prema podacima ovdašnjih agencija za statistiku, uvjerljivo najviša prosječna plata je u Sloveniji (1022€). Slijedi je Hrvatska gdje prosječna plata iznosi 752 €, zatim Crna Gora s 488 €.
Bosna i Hercegovina je četvrta, slijede Srbija i Kosovo te Makedonija s najnižim platama u ovom dijelu Evrope.
 
Koji faktori određuju visinu zarada? Koja zanimanja su najplaćenija?
Gdje se najviše a gdje najmanje zarađuje u gradovima naše regije?



Šta je nama naša borba dala u zadnih 10 godina...
RayMabus
RayMabus

Posts : 176164
2014-04-11


Back to top Go down

 Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a  Empty Re: Đokić: Srbija odvlači investitore od RS-a

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum