ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Abrahamova dilema..

Page 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 6/9/2014, 15:44

kic wrote:kako gledate na ovaj upečatljiv događaj u Bibliji, većina ljudi ima problem s ovime: kakav je to Bog koji traži od svojih vjernika prinošenje jedinog sina?

ali to pitanje je nezanimljivo zapravo jer se pruža u Božju sferu o kojoj možemo samo spekulirati i nema veze sa životom, središte ovog je zanemareni Abraham:
- je li bio rob primitivnih vremena koja su tražila primitivnu poslušnost i nije znao kako bi se drukčije ponio?
- je li prihvatio uzdignuti ljubav prema Bogu u odnosu na svoju ljubav prema sinu?
ili ..

moje mišljenje, kasnije..
Pozdrav.

Ja sam tu temu opširno obradio  na više foruma a na googleu se može  ukucati traženje "Slijepa vjera biblijskog Abrahama"  ili "Slijepa vjera Abrahamova"... i u biti sam raskrinkao tu starozavjetnu bajku kao ludost jahvinu. Ne dajem sad link jer to nije pošteno da ovdje reklamiram druge forume...a ovdje sam novi od danas.

Ukratko na temu: nema nikakvog smisla takvo iskušenje od Boga jer Bog nije budala koja traži slijepu poslušnost i Bog vrline ne bi bio sretan da neko čini nešto što je glupo i apsurdno i protiv Njegovog zakona NE UBIJ...i kad bi taj događaj bio stvaran iskušenje bi se sastojalo u tome da bi Abraham odbio Jahvin zahtjev a Jahve bi ga za to pohvalio.

Slap

Posts : 522
2014-09-06


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by kic 6/9/2014, 15:47

slobodno linkaj, ne patimo mi ovdje od reklamiranja.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by aben 6/9/2014, 15:51

meni je gori problem dilema obraća li mu se bog ili vrag. bog može imat svoje opravdane razloge, al kako znati ko govori?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 6/9/2014, 16:11

aben wrote:meni je gori problem dilema obraća li mu se bog ili vrag. bog može imat svoje opravdane razloge, al kako znati ko govori?

Tako je Aben...ja u svojoj analizi besmislenosti tog iskušenja i Abrahamovog pristajanja vidim također i  problem bezakonitosti samog čina pristanka da učini glupost jer čovjek mora uvjek da čini mudri čin i da odbacuje činiti glupost,ludost,zlo...jer odakle Abrahamu uvjerenje da ga baš Bog kuša. Stoga sam Bog mora da pristaje  samo na čin vrline jer mora i Bogu biti na umu da će čovjeka i Đao iskušavati pod predstavljanjem "Ja sam Bog" ...a kako se suprostaviti Đavlovim  iskušenjima nego odbijanjem učiniti zlo i glupost. 

U tom smislu su i poruke prosvjetljenih duša u Psalamima koje kažu "Raskaljeno srce zna da ti Bože žrtve i ne tražiš" ....Dakle...Bog nije niti tražio krvne žrtve životinja a kamoli ljudi...i kad bi Abrahamovo srce i malo bilo čisto to bi osjetio i odbio jahvi žrtvovati sina.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 6/9/2014, 16:12

kic wrote:slobodno linkaj, ne patimo mi ovdje od reklamiranja.


aha :)

http://www.alternativa-forum.com/religija/5069-slijepa-vjera-biblijskog-abrahama.html
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty pozitivna neposlušnost bogu

Post by Slap 6/9/2014, 20:37

kic wrote:
  i onda Bog koji mu je podario napokon jedinca, zatraži ga natrag kao žrtvu? sigurno da bi bar meni zabrujalo u glavi, jel se ovaj Bog igra sa mnom? možda je i Abrahamu zabrujalo to, i nije mu bilo jasno..

Koliko je očeva pustilo svoga sina jedinca da ide braniti svoje selo ili grad od rušilaštva i zla nekih napadača? Kad se vidi jasan cilj i jasna žrtva onda se daje ...a i svaki poojedinas za sebe je svoj "sin jedinac" jer "život je jedan" ....

Lako je dati žrtvu kada vidiš cilj i svrhu...a jahve je tražio da Abraham da život sina bez svrhe i sa slijepom vjerom  "bog već zna" ... no ako "bog zna" neka onda Bog i učini taj čin ubijanja na neki dostojanstven način...no tražiti od čovjeka nekakav cirkus na žrtvenoj vatri /Bog nije ni to tražio..to su lažnomojsijevske gluposti/  je smiješno.

Važno shvatit...Bog nikad ne ide u apsurde ni pod kojim okolnostima...a apsurd bi bio na mogućnost da Abraham ne prihvati da ubije sina a da ga bog kazni za ono što itako ne bi trebalo učiniti...za što bi i sam rekao "stani...zezao sam se". Kako nekog možeš kazniti za pozitivnu neposlušnosti!?
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 6/9/2014, 22:03

Slap wrote:
aben wrote:meni je gori problem dilema obraća li mu se bog ili vrag. bog može imat svoje opravdane razloge, al kako znati ko govori?

Tako je Aben...ja u svojoj analizi besmislenosti tog iskušenja i Abrahamovog pristajanja vidim također i  problem bezakonitosti samog čina pristanka da učini glupost jer čovjek mora uvjek da čini mudri čin i da odbacuje činiti glupost,ludost,zlo...jer odakle Abrahamu uvjerenje da ga baš Bog kuša. Stoga sam Bog mora da pristaje  samo na čin vrline jer mora i Bogu biti na umu da će čovjeka i Đao iskušavati pod predstavljanjem "Ja sam Bog" ...a kako se suprostaviti Đavlovim  iskušenjima nego odbijanjem učiniti zlo i glupost. 

U tom smislu su i poruke prosvjetljenih duša u Psalamima koje kažu "Raskaljeno srce zna da ti Bože žrtve i ne tražiš" ....Dakle...Bog nije niti tražio krvne žrtve životinja a kamoli ljudi...i kad bi Abrahamovo srce i malo bilo čisto to bi osjetio i odbio jahvi žrtvovati sina.
Ti citiraš jedan stih i misliš da je to,to!
No,Jahve je tražio žrtvovanje životinja i to ne jednom!
Davidova spoznaja je došla kasnije!
Malo je plitko to o Abrahamu!Vidite samo"Bog tražio da žrtvuje sina,kakav je to Bog!"
Kakvo je to parcijalno tumačenje?
Bog je rekao Abrahamu "Idi iz svoje zemlje tamo i tamo!"
On pokupio obitelj i ode u nepoznato!
Boig mu je govorio puno puta!Onda jednom mu reče"Imat ćeš sina i brojno potomstvo!"
A sin nikako da se rodi!Sara već ostarila i umjesto da i dalje vjeruje i čeka ispunjenje Božjeg obećanja,on strpa podase sluškinju!Dakle,počeo je gubiti vjeru!
Sad Bog čini čudo i Izaka rađa starica a on je još veći starac!
I Bog kaže"Sad ga žrtvuj meni!"
On sluša,vjeruje ovaj put Bogu da će svejedno , po Izaku dobiti brojno potomstvo "kao zvjezda na nebu"!Naučio je lekciju jer je sa Hagarom sluškinjom imao nevolje samo (njegov narod i dan danas sa Hagarovcima -Arapima)a i doživio ispunjenje( ljudski gledano nemoguće je da satrci imaju dijete),te sad vjeruje iako u sebi plače!
U Novom Zavjetu piše da je Abraham vjerovao u uskrsnuće Izaka!"Vjerova Abraham Bogu i to mu se uračuna u pravednost"
Abrahamovo vjerovanje se ispoljilo u njegovim djelima. Da je sjeo i raspravljao se s Bogom, to bi značilo da zapravo ne vjeruje. Zamislite da je rekao: «Bože, pa ne mogu žrtvovati Izaka. Kako to misliš? Pa on mi je sin. Obećao si da ćeš po njemu blagosloviti sve narode na zemlji. Gospodine, ja to ne mogu učiniti». Mnogi ljudi misle da to, što tvrde da vjeruju u nešto, znači da doista vjeruju. Ali vjerovanje se ne svodi samo na riječi; vjera treba djela. Vjera se ispoljava kroz naše postupke. Zato Jakov, citirajući isti starozavjetni odlomak kao i Pavao, želi dokazati da je vjera bez djela mrtva. Govorite li o vjerovanju prema kojem ne živite, tada dokazujete da nemate istinsku vjeru. Istinska vjera se pokazuje djelima koja su u skladu s vjerom koju navješćujete. Abraham je povjerovao Bogu i njegova vjera očitovala se u djelima koja su bila u skladu s njom. Zato mu je Bog uračunao vjeru u pravednost. Abraham nije bio pravedan radi svojih djela, već radi svoje vjere. Ono stoje činio bilo je u suglasnosti s onim što je vjerovao. Bog je primio Abrahamovu vjeru i uračunao ga u pravednike - radi vjere. Shvaćaš li?

Hebrejima poslanica 11
Vjerom je Abraham prinio Izaka kao žrtvu kad ga je Bog kušao. Taj Abraham, koji je već imao Božja obećanja, bio je spreman žrtvovati vlastitog sina, Izaka,
18 iako mu je Bog obećao: 'Po Izaku ćeš imati potomstvo.'[c]

19 Vjerovao je da Bog može Izaka, ako i umre, oživjeti. To se donekle i dogodilo jer je Izak za Abrahama bio osuđen na smrt, ali je oživio.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 7/9/2014, 00:02

Patriot_1 wrote:No,Jahve je tražio žrtvovanje životinja i to ne jednom!
 

Manemoj...jesil ti u bosni završio teologiju za 300 maraka kao i onaj vukovarski gradonačelnik ? 

Ti je poznat starozavjetni stih iz Jahvinih usta  "...ništa ne rekoh ocima vašim o  paljenicama i klanicama kad vas izvedoh iz zemlje egipatske" ?
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 7/9/2014, 08:29

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:No,Jahve je tražio žrtvovanje životinja i to ne jednom!
 

Manemoj...jesil ti u bosni završio teologiju za 300 maraka kao i onaj vukovarski gradonačelnik ? 

Ti je poznat starozavjetni stih iz Jahvinih usta  "...ništa ne rekoh ocima vašim o  paljenicama i klanicama kad vas izvedoh iz zemlje egipatske" ?
Što ovo nije Biblija:
ŽRTVENI OBREDNIK

Žrtva paljenica

"Neka zatim zakolje junca pred Jahvom. A Aronovi sinovi, svećenici, neka prinesu krv. Neka njome zapljusnu sve strane žrtvenika koji stoji pred ulazom u Šator sastanka."
Jahvi na ugodan miris."
Lev 1, 5

"Ako bi htio prinijeti Jahvi ptice kao žrtvu paljenicu, neka onda prinese grlicu ili golubića. Neka ga svećenik prinese k žrtveniku i, zavrnuvši mu vratom, otkine glavu i na žrtveniku sažeže. Zatim neka mu krv iscijedi žrtveniku sa strane. Neka ga raspori duž obaju krila, ali neka ih ne rastavlja. Onda neka ga svećenik na žrtveniku sažeže na drvima što su na vatri. To je žrtva paljenica, žrtva paljena Jahvi na ugodan miris."
Lev 1, 10

Žrtva pričesnica

"Ako tko prinosi žrtvu pričesnicu te ako prinosi goveče - žensko ili muško - neka je bez mane što prinosi pred Jahvom. Neka stavi svoju ruku na glavu svoje žrtve i zakolje je na ulazu u Šator sastanka. Neka zatim Aronovi sinovi, svećenici, zapljusnu krvlju sve strane žrtvenika."

"Onda neka ih svećenik sažeže na žrtveniku - žrtvu paljenu Jahvi na ugodan miris. Sav loj pripada Jahvi."

"Kad se tele oteli, janje se ojanji ili se kozle okozi, sedam dana neka ostane uza svoju majku. Od osmoga dana može biti primljeno kao paljena žrtva Jahvi. Ne koljite krave ni ovce u isti dan s njezinim mladim."

"Sad ovna zakolji; uzmi mu krvi i njome namaži resicu desnoga Aronova uha, resicu desnog uha njegovim sinovima, palac na njihovoj desnoj ruci pa palac na njihovoj desnoj nozi. Ostatkom krvi zapljusni žrtvenik naokolo. Uzmi onda krvi što je ostala na žrtveniku i ulja za pomazanje i poškropi Arona i njegovo odijelo, njegove sinove i njihova odijela. Tako će biti posvećen on i njegovo odijelo, njegovi sinovi i odijela njegovih sinova."
Izl 29, 20
"Dovedi zatim junca pred Šator sastanka, pa neka Aron i njegovi sinovi stave ruke juncu na glavu. Onda pred Jahvom, na ulazu u Šator sastanka, junca zakolji. Uzmi junčeve krvi i svojim je prstom stavi na rogove žrtvenika. Ostatak krvi izlij podno žrtvenika.

Uzmi sav loj oko droba, privjesak na jetri i oba bubrega s lojem oko njih, pa spali na žrtveniku. To je žrtva okajnica.

Poslije toga uzmi jednoga ovna, pa neka Aron i njegovi sinovi stave na njegovu glavu svoje ruke. Onda ovna zakolji, uhvati mu krvi i zapljusni njome žrtvenik sa svih strana. Isijeci zatim ovna u komade, operi mu drobinu i noge i položi ih na njegove ostale dijelove i glavu. I onda cijeloga ovna spali na žrtveniku. Žrtva je to paljenica u čast Jahvi, miris ugodan, žrtva ognjena.
Uzmi onda drugoga ovna. Sad ovna zakolji; uzmi mu krvi i njome namaži resicu desnoga Aronova uha, resicu desnog uha njegovim sinovima, palac na njihovoj desnoj ruci pa palac na njihovoj desnoj nozi. Ostatkom krvi zapljusni žrtvenik naokolo.

Uzmi onda krvi što je ostala na žrtveniku i ulja za pomazanje i poškropi Arona i njegovo odijelo, njegove sinove i njihova odijela. Tako će biti posvećen on i njegovo odijelo, njegovi sinovi i odijela njegovih sinova."

Posveta žrtvenika za paljenice
Svakoga dana prinesi jednoga junca kao žrtvu okajnicu - za pomirenje. I prinesi žrtvu okajnicu za pomirenje oltara, zatim ga pomaži da bude posvećen. Sedam dana prinosi žrtvu pomirnicu za žrtvenik i posvećuj ga. Tako će žrtvenik postati presvet, i sve što se žrtvenika dotakne bit će posvećeno."

Svakodnevna žrtva paljenica
"A ovo treba da prinosiš na žrtveniku: dva janjca godinu dana stara, svaki dan bez prijekida. Jedno janje žrtvuj ujutro, a drugo uvečer - na ugodan miris, žrtvu u čast Jahvi paljenu.

Od svakoga stada od dvije stotine ovaca sa sočnih izraelskih pašnjaka po jednu ovcu za žrtvu prinosnicu, paljenicu i pričesnicu - vama za pomirenje - riječ je Jahve Gospoda. Sav narod zemlje duguje ovaj prinos knezu Izraelovu. A knez je dužan davati žrtve paljenice, prinosnice i ljevanice za svetkovine i za mlađake, za subote i blagdane doma Izraelova: on neka se postara za okajnicu, za pomirnicu, prinosnicu, paljenicu i pričesnicu za pomirenje doma Izraelova.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 7/9/2014, 08:58

Patriot_1 wrote: ?
Što ovo nije Biblija:
ŽRTVENI OBREDNIK

Žrtva paljenica
 

Evo jedan psalamski metak za tebe:  "Žrtve Ti se ne mile; kad bih dao paljenicu, Ti je ne bi primio. Žrtva Bogu duh je raskajan; srce raskajano, ponizno, Bože, nežeš prezreti." (51:18-19)

Ti voliš biti na streljani?
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 7/9/2014, 11:42

Slap wrote:
Patriot_1 wrote: ?
Što ovo nije Biblija:
ŽRTVENI OBREDNIK

Žrtva paljenica
 

Evo jedan psalamski metak za tebe:  "Žrtve Ti se ne mile; kad bih dao paljenicu, Ti je ne bi primio. Žrtva Bogu duh je raskajan; srce raskajano, ponizno, Bože, nežeš prezreti." (51:18-19)

Ti voliš biti na streljani?
Što prdiš,,,
Pa jesi li pročitao ono iznad gdje na puno mjesta Bog izričito govori da se žrtvuje?
Do Isusa su trebale,poslije Isusa ne!
Kad su otvorili Hram ,sin Davidov što čini?"Kralj i sav Izrael s njim prinesu žrtvu Jahvi. Kao žrtvu pričesnicu, koju je prikazao Jahvi, Salomon prinese dvadeset i dvije tisuće volova i stotinu i dvadeset tisuća ovaca;"
1Kraljevi 8, 62-63"


I ostade Jahvin Kovčeg u kući Obed-Edomovoj u Gatu tri mjeseca i Jahve blagoslovi Obed-Edoma i svu njegovu obitelj.
[url=http://www.adventisti.info/biblija/glava.php?prijevod=stvarnost&knjiga=2. samuelova&glava=6#12]2. Samuelova 6,12[/url]Kad su kralju javili da je Jahve blagoslovio Obed-Edomovu obitelj i sav njegov posjed zbog Kovčega Božjeg, ode David i ponese Kovčeg Božji iz Obed-Edomove kuće gore u Davidov grad s velikim veseljem.
[url=http://www.adventisti.info/biblija/glava.php?prijevod=stvarnost&knjiga=2. samuelova&glava=6#13]2. Samuelova 6,13[/url]Tek što su nosioci Kovčega Božjeg pokročili šest koraka, David žrtvova vola i tovna ovna.
[url=http://www.adventisti.info/biblija/glava.php?prijevod=stvarnost&knjiga=2. samuelova&glava=6#14]2. Samuelova 6,14[/url]David je igrao iz sve snage pred Jahvom, a bio je ogrnut samo lanenim oplećkom.
[url=http://www.adventisti.info/biblija/glava.php?prijevod=stvarnost&knjiga=2. samuelova&glava=6#15]2. Samuelova 6,15[/url]Tako su David i sav Izraelov dom nosili gore Kovčeg Jahvin kličući i trubeći u rog.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 7/9/2014, 13:12

Patriot_1 wrote:  Kao žrtvu pričesnicu, koju je prikazao Jahvi, Salomon prinese dvadeset i dvije tisuće volova i stotinu i dvadeset tisuća ovaca;"
1Kraljevi 8, 62-63"



 


Patriot, još se hvališ tim boldanim brojkama?

O bože gdje si, o bože skim si...što te nema ovdje da rekneš kak je bilo u ona mudra solomonska vremena...znam ja al ne zna ovaj narod jadni !  Zanovijeta da si desetke tisuća volova i bikova dobio na vatri žrtvenoj? Znam ja da ne voliš slušati taj cirkus...jer narod zaboravi da ti priznaješ samo žrtvu srca /ljubavi/ i mudrosti.... Što kažeš?  Da da... smatraj to riješenim šefe!

Patriot, jes tu još? Ma malo sam se zadržao u razgovoru sa Jahvom...gdje smo ono stali?!
Kakav je to bog kojemu trebaju žrtveni krijesovi i smrad mesa...?  Zamisli da ne znaš za takvu bibliju nego za bibliju u kojoj imamo priče o miomirisnim  opijajućim paljenicama,cvijeću,muzici i pjesmama i molitvama Bogu /kako to i anđeli na nebu rade...valjda ne kolju bikove.../ i onda ti neko podvali bibliju o  koljačinama i sprdačinama !? Tako je meni prijatelju moj...
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 7/9/2014, 15:35

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:  Kao žrtvu pričesnicu, koju je prikazao Jahvi, Salomon prinese dvadeset i dvije tisuće volova i stotinu i dvadeset tisuća ovaca;"
1Kraljevi 8, 62-63"



 


Patriot, još se hvališ tim boldanim brojkama?

O bože gdje si, o bože skim si...što te nema ovdje da rekneš kak je bilo u ona mudra solomonska vremena...znam ja al ne zna ovaj narod jadni !  Zanovijeta da si desetke tisuća volova i bikova dobio na vatri žrtvenoj? Znam ja da ne voliš slušati taj cirkus...jer narod zaboravi da ti priznaješ samo žrtvu srca /ljubavi/ i mudrosti.... Što kažeš?  Da da... smatraj to riješenim šefe!

Patriot, jes tu još? Ma malo sam se zadržao u razgovoru sa Jahvom...gdje smo ono stali?!
Kakav je to bog kojemu trebaju žrtveni krijesovi i smrad mesa...?  Zamisli da ne znaš za takvu bibliju nego za bibliju u kojoj imamo priče o miomirisnim  opijajućim paljenicama,cvijeću,muzici i pjesmama i molitvama Bogu /kako to i anđeli na nebu rade...valjda ne kolju bikove.../ i onda ti neko podvali bibliju o  koljačinama i sprdačinama !? Tako je meni prijatelju moj...
Teodore Franciću,,jesi li ti lud ili se praviš lud?
Jel Solomon Davidov sin?Jel ga David odgajao?I kako to da on prinosi žrtve?
Jesam li ja pisao ovaj stih u Bibliji ili ???
 " Kao žrtvu pričesnicu, koju je prikazao Jahvi, Salomon prinese dvadeset i dvije tisuće volova i stotinu i dvadeset tisuća ovaca;"
1Kraljevi 8, 62-63"
Onaj drugi stih kaže da je David i sam prinio žrtvu Jahvi,:"Tek što su nosioci Kovčega Božjeg pokročili šest koraka, David žrtvova vola i tovna ovna."2 Samuelova 6
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 7/9/2014, 16:58

Patriot_1 wrote:Jesam li ja pisao ovaj stih u Bibliji ili ???
 

Ako piše u bibliji mora da je točno? Pa i na plotu može pisati "pička" pa što ?

I ja sam napisao da u bibliji piše da Jahve nije naredio krvne žrtve zapravo nikada .... jer to nije priroda Božije vrline...koja će mu pizda materina krvna žrtva ubijenih životinja...pa Njemu treba vrlina i mudrost čovjekova kao žrtva...čovjek Bogu može dati kao žrtvu samo intelektualni i duhovni rad na sebi da bude svjetlo svijetu.


"Žrtva životinja" Bogu može biti samo u obliku poklanjanja živitinja sirotinji: daj sirotom čovjeku kravu da je napaša i da djeci priskrbi sira i mlijeka i da umnoži životinje.  Spaljene životinje na lomači  na zahtjev  boga slične su zahtjevu jednog pijanca koji od drugog traži da plati piće cijeloj pijanoj birtiji.

Tvoj bog je neki teški pijani birtijaš ...  veliš 44.000 junaca i ovaca na lomači ? Jebote...koliko drva tu otiđe... TVOJ BOG JE OSIM TOGA TEŠKI EKOLOŠKI PARAZIT ...

Ja teodor francić ? Nit sam lud nit se pravim lud...samo mi noge smrde...
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Patriot_1 7/9/2014, 20:09

Slap wrote:
Patriot_1 wrote:Jesam li ja pisao ovaj stih u Bibliji ili ???
 

Ako piše u bibliji mora da je točno? Pa i na plotu može pisati "pička" pa što ?

I ja sam napisao da u bibliji piše da Jahve nije naredio krvne žrtve zapravo nikada .... jer to nije priroda Božije vrline...koja će mu pizda materina krvna žrtva ubijenih životinja...pa Njemu treba vrlina i mudrost čovjekova kao žrtva...čovjek Bogu može dati kao žrtvu samo intelektualni i duhovni rad na sebi da bude svjetlo svijetu.


"Žrtva životinja" Bogu može biti samo u obliku poklanjanja živitinja sirotinji: daj sirotom čovjeku kravu da je napaša i da djeci priskrbi sira i mlijeka i da umnoži životinje.  Spaljene životinje na lomači  na zahtjev  boga slične su zahtjevu jednog pijanca koji od drugog traži da plati piće cijeloj pijanoj birtiji.

Tvoj bog je neki teški pijani birtijaš ...  veliš 44.000 junaca i ovaca na lomači ? Jebote...koliko drva tu otiđe... TVOJ BOG JE OSIM TOGA TEŠKI EKOLOŠKI PARAZIT ...

Ja teodor francić ? Nit sam lud nit se pravim lud...samo mi noge smrde...
Lud si teodore i marš ,,tamo si davio ljude i ovdje daviš lažovu!
Poslije si si dao nick "prvaci" al smo te brzo raskrinkali!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 8/9/2014, 07:45

[quote="Patriot_1"][quote="Mad_Vlad"]Nije bio potrebe.[/quote]
Sam si rekao da je poanta u tome da pokaže da je zlo to što su ti narodi radili ,,žrtvovali prvorođeno dijete,,Izak je dakle morao biti DIJETE!
Nikako ljudina od 37 g.
Čovječe,ajd ti zakolji "dite" od 37.Prije bi on tebe! bounce[/quote]


[b]To nije poanta. Poanta je Abrahamova bogobojaznost.[/b]
[b]Lijepo veli da je Sara umrla s 127 nakon tog slučaja. A znamo otprije da je rodila s 90.  Sin je i dalje nečije dijete pa imao ne znam koliko godina.[/b]
[b]Pa ti tumači kak god hoćeš.[/b]
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Mad_Vlad 8/9/2014, 08:10

[quote="Slap"][quote="aben"]meni je gori problem dilema obraća li mu se bog ili vrag. bog može imat svoje opravdane razloge, al kako znati ko govori?[/quote]

Tako je Aben...ja u svojoj analizi besmislenosti tog iskušenja i Abrahamovog pristajanja vidim također i  problem bezakonitosti samog čina pristanka da učini glupost jer čovjek mora uvjek da čini mudri čin i da odbacuje činiti glupost,ludost,zlo...jer odakle Abrahamu uvjerenje da ga baš Bog kuša. Stoga sam Bog mora da pristaje  samo na čin vrline jer mora i Bogu biti na umu da će čovjeka i Đao iskušavati pod predstavljanjem "Ja sam Bog" ...a kako se suprostaviti Đavlovim  iskušenjima nego odbijanjem učiniti zlo i glupost. 

U tom smislu su i poruke prosvjetljenih duša u Psalamima koje kažu "Raskaljeno srce zna da ti Bože žrtve i ne tražiš" ....Dakle...Bog nije niti tražio krvne žrtve životinja a kamoli ljudi...i kad bi Abrahamovo srce i malo bilo čisto to bi osjetio i odbio jahvi žrtvovati sina.[/quote]



[b]Bogobojaznost nije glupost. Abraham je dobro shvatio što Bog traži. [/b]
[b]Primjer iz običnog života: Pametan gazda traži najviše od onih koje najviše poštuje i daje mu najteže zadaće. Abraham je prvi pravi jednobožac i pokazao je to djelima. Bog mu daje najteži izazov koji otac može dobiti. Abraham je pokazao veliku snagu duha i razuma poštujući Božju odredbu ma kako mu se grozna činila.[/b]
[b]Da je odbio ispao bi kukavica i licemjer. Da je odbio to iskušenje ne bi ni bilo židovskog naroda ni Izraela ni Tore a po tomu ni kršćanstva ni islama.[/b]
[b]Abraham je velikan jer su po njemu i po njegovim potomstvom blagoslovljeni svi ljudi ove Zemlje.[/b]
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by piramida4 8/9/2014, 20:33

svakome

kome Biblijski Bog
kome Isusov Bog
kome Židovski Bog
nije Bog Imena Svetoga
JAHVE
tome je bog – bog ovoga svijeta
a taj bog je
Sotona
piramida4
piramida4

Posts : 98
2014-09-06


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Slap 8/9/2014, 23:07

Mad_Vlad wrote:


Bogobojaznost nije glupost. Abraham je dobro shvatio što Bog traži. 

NIJE.

Bogobojaznost je bojaznost činiti gluposti...pa bi iz te perspektive mudri Abraham trebao razmišljati da li ga Bog kuša da učini glupost i da mu sa pravom može reći NE ...a Bog vrline bi takvog Abrahama,koji bi odbio podići nož na svoga sina, trebao pohvaliti za tu pozitivnu neposlušnosti. Pa iskušenje je univerzalno DA dobru a NE gluposti inače nije iskušenje nego sljepilo i zajebancija.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by e-one 9/9/2014, 02:42

Slap wrote:
Evo jedan psalamski metak za tebe:  "Žrtve Ti se ne mile; kad bih dao paljenicu, Ti je ne bi primio. Žrtva Bogu duh je raskajan; srce raskajano, ponizno, Bože, nežeš prezreti." (51:18-19)

Ti voliš biti na streljani?

iz ovog citata se vidi da je žrtvovanje bio i Davidov običaj. konkretno u ovom citatu David govori o besmislenosti/uzaludnosti/promašenosti žrtvovanja ako se onaj koji žrtvu podnosi ne kaje za počinjeno djelo. upravo to je smisao i citata iz Jeremija 7:22 kojeg si naveo:"...ništa ne rekoh ocima vašim o paljenicama i klanicama kad vas izvedoh iz zemlje egipatske".

izričaj je takav naizgled negirajući jer nije svrha žrtvovanja samo žrtvovanje nego pokajanje, a žrtvovanje je popratni čin kojim se pokazuje pokajanje.

žrtvovanje je spomenuto i u Postanku tako da ako osporavaš žrtvovanje osporavaš cijelu Bibliju.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by e-one 9/9/2014, 02:51

Slap wrote:
kic wrote:
  i onda Bog koji mu je podario napokon jedinca, zatraži ga natrag kao žrtvu? sigurno da bi bar meni zabrujalo u glavi, jel se ovaj Bog igra sa mnom? možda je i Abrahamu zabrujalo to, i nije mu bilo jasno..

Koliko je očeva pustilo svoga sina jedinca da ide braniti svoje selo ili grad od rušilaštva i zla nekih napadača? Kad se vidi jasan cilj i jasna žrtva onda se daje ...a i svaki poojedinas za sebe je svoj "sin jedinac" jer "život je jedan" ....

Lako je dati žrtvu kada vidiš cilj i svrhu...a jahve je tražio da Abraham da život sina bez svrhe i sa slijepom vjerom  "bog već zna" ... no ako "bog zna" neka onda Bog i učini taj čin ubijanja na neki dostojanstven način...no tražiti od čovjeka nekakav cirkus na žrtvenoj vatri /Bog nije ni to tražio..to su lažnomojsijevske gluposti/  je smiješno.

Važno shvatit...Bog nikad ne ide u apsurde ni pod kojim okolnostima...a apsurd bi bio na mogućnost da Abraham ne prihvati da ubije sina a da ga bog kazni za ono što itako ne bi trebalo učiniti...za što bi i sam rekao "stani...zezao sam se". Kako nekog možeš kazniti za pozitivnu neposlušnosti!?

to što navodiš bi bio apsurd samo kada/ako Bog ne bi znao kako će Abraham postupiti (a što bi bio apsurd) tako da apsurd dolazi upravo od strane tebe.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Abrahamova dilema.. - Page 4 Empty Re: Abrahamova dilema..

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum