ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju

Go down

Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju Empty Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju

Post by Ero Thu 17 Mar - 14:38

Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju

KLJUČNI PODACI

  • Uz mapu s prezimenima, napravio je još jednu koja prikazuje značenja tih prezimena

Piše: G.Ba
Foto: Jakub Marian
ČEŠKI lingvist, matematičar i umjetnik Jakub Marian napravio je još jednu infografiku, a nakon što se pozabavio inteligencijom naroda Europe, ovog puta odlučio je predstaviti najpopularnija prezimena starog kontinenta. Uz mapu s prezimenima, napravio je još jednu koja prikazuje značenja tih prezimena.
U Hrvatskoj je najpopularnije prezime Horvat, koje zapravo znači Hrvat. Ono što je zanimljivo jest da se isto prezime u različitim oblicima pojavljuje i u Slovačkoj (Horváth). U Hrvatskoj prilično često prezime Novak, najpopularnije je u čak tri države, Sloveniji, Poljskoj i Češkoj. Prezime Ivanov najčešće je prezime u Bugarskoj, Bjelorusiji i Estoniji.
"Proveo sam brojne sate guglajući, pokušavajući pronaći statistike na jeziku kojim govorim (jer naravno ne govorim svim jezicima država koje su na mapi) i prevodio uz pomoć rječnika. Polazna točka bio mi je članak na Wikipediji, no brojni podaci iz njega nisu imali navedeni izvor ili su naprosto bili potpuno krivi tako da sam uvijek tražio primarni izvor", rekao je Jakub Marian za Indy100.
Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju Prezimena_marian_17032016
Nakon što je pronašao točna prezimena, pokušao je pronaći i njihove odgovarajuće prijevode, a to je napravio pomoću etimoloških i genealoških rječnika.
"Nažalost većina toga što se može naći na internetu je netočno ili nepotpuno pa se nekoliko manjih grešaka (ili preciznije, nepotpunih unosa) potkralo na karti. Tu se pokazalo korisnim imati pratitelje iz cijelog svijeta, koji su me vrlo brzo upozorili na netočnosti i uputili na relevantne izvore na njihovom jeziku", rekao je.
Potom je naveo najzanimljivije stvari koje je uočio radeći karte, poput toga da Island i dalje funkcionira po patronimskom sustavu.
"To je sustav po kojem se prezime djeteta određuje prema imenu oca i to je jedina zemlja koja se nije prebacila na sustav obiteljskih prezimena na koji smo mi ostali navikli. Taj je sustav bio vrlo čest u nordijskim zemljama prije nekoliko stoljeća, zbog čega danas gotovo sva prezimena u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj završavaju sa -son ili -sen, što znači sin. Osim toga zanimljivo je da je u Slovačkoj najčešće prezime mađarski naziv za Hrvate, koji je pak posuđen od Hrvata. U Slovačkoj je čak 30 puta više ljudi koji s prezimenom koje znači Hrvat nego što je stvarno Hrvata u Slovačkoj", rekao je. 

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju Empty Re: Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju

Post by RayMabus Thu 17 Mar - 22:23

Ima nas swugdje. Znao sam i prije otwaranja teme o kojem je prezimenu rijeć.


[th]Alexander Novak[/th][th]Minister of Energy[/th][th]Prime Minister[/th][th]Personal details[/th][th]Born[/th][th]Alma mater[/th]
Александр Нóвак
Karta najčešćih prezimena u Europi: Najčešće hrvatsko prezime "okupiralo" je još jednu zemlju 220px-Aleksandr_Novak%2C_2012
Incumbent
Assumed office
21 May 2012
Dmitry Medvedev
23 August 1971 (age 44)
Avdiivka, Donetsk Oblast,
Soviet Union, now Ukraine
Moscow State University
RayMabus
RayMabus

Posts : 175504
2014-04-11


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum