ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Sefirot 11/9/2014, 13:52

Slap wrote:
Sefirot wrote:

Ajmo sad molim te argument  nakon

"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

 

 

Bog Apsolutnim Zakonom kontrolira zakon sjetve i žetve / tko čini zlo zlo mu se i vraća/ ali nije njegov tvorac...njegov  tvorac je duša slobodne volje za dobro i zlo. Da li je time Bog uzročnik zla? Nije.

Bog je svjetlost a tama je odsutnost svjetlosti. Da li time  ON direktno  stvara tamu? Ne.

Stvara li Bog sreću onima koji sreću nisu zaslužili ? NE.   Stvaraju li sami  sebi nesreću oni koji sreću nisu zaslužili ? Da.

Tek djelomično točno. Zašto? Zbog ograničavanja Boga. Ako je Bog Apsolut, onda je totalno suludo i nebulozno govoriti o nečemu što Bog nije. U krajnjoj liniji, u Bereshit (Postanak u SZ) se navodi da upravo Bog razdvaja svijetlo od tame. Kako bi On to mogao ako nije Apsolut, a tvojim riječima očito nije apsolut. Da, točno je da individua, slobodnom voljom određuje što će te da po svojoj odluci odgovara. Nadalje, navodi se " Ja stvaram sreću i dovodim nesreću".

Iako je Taoizam daleko višeg stupnja od kršćanstva možemo usporediti. Tao nije samo jin niti je Tao samo Jang, Tao je sve to i čak više. Ako bi ga imenovali više to ne bi bio Tao jer se Tao imenovati ne može, ako bi mu dao oblik to više ne bi bio Tao, a opet je sve to. (Lao Tze)

Zašto onda oni koji su zaslužili sreću ili ničime nisu zaslužili nesreću imaju upravo nesreću? Tako jednostavno Izaija govori.


mogli bi to lako usporediti sa vegetarijanstvom. Zato što voliš životinje i ne želiš im nauditi? Ok, zašto im jedeš hranu? Sa druge strane, i biljke su živa bića ali to te ne smeta, jel? Opet, što ako te životinja napadne? Ili ako ti se krpelj zakači ili te komarac upikne i da ne navodim dalje...

Sefirot

Posts : 1898
2014-04-29


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Slap 11/9/2014, 18:20

Patriot_1 wrote:Imaš vrlo dobrih upisa..sad znam da nisi teodor francić jer on je bio obična budala!

Moje ime i prezime sadržano je u mom nicku... no taj TF ... daj šanse mogućnosti da se je i on možda opametio... znaš ljudi se i razvijaju... :D
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Patriot_1 11/9/2014, 18:24

Podsjećaš me na "Efraima"!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 19:17

Michael1 wrote:
Mad_Vlad wrote:
Michael1 wrote:
Mad_Vlad wrote:
Michael1 wrote:Systema Sephiroticum X Divinoorum Nominum:
Horizon Aeternitatis-En Soph


Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 220px-Tree_of_Life_%28Sephiroth%29.svg
Sefirot wrote:
Mad_Vlad wrote:
Sefirot wrote:lol, kakav smjeh. I ja sam isti sa YHVH. i Mad Vlad, i Michael i Oldie i Trinity i kic... svi, pa čak i smušeni patriot... da nise isti, ne bi ni postojali...

Nismo isti s Bogom, to je bogohulje.

Nikakvo bogohulje.  Bez tetragrammatona u nama samima, ne bi ni postojali. Pogledaj pojam Adama Kadmona pa se vrati da popričamo, ok? :)

"Imago Die", to je covjek. Kabalisticki "En Soph" se u svom ogranicenju iz beskonacnosti "transferira" u Adama Qadmona=Kadmona,  kao uzroka svega sto postoji. Po Kabali smo mi ljudi  slika Adama Kadmona,  koji su izgubili tri atributa:  mudrost velicanstvo i besmrtnost. Ovi atributi stavljaju Adama Kadmona kao prasliku covjeka, na pijedestal bozanstva u svom ogranicenju.

Medjutim, kabalisticko ucenje emanacija nije istovjetno biblijskom kreativnom Bogu, koji kreira sve iz nista, i nista sto je stvoreno nije dio njega, ali je On u svemu sto postoji prisutan na sebi svojstven nacin, jer sve prozima i odrzava u egzistenciji. 
Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 50696478-cabalistic-diagram-entitiled-systema-gettyimages
Ovo ti je zacjelo poznato!


Ti si to nešt krivo shvatio.

Ja zacjelo ne, ali ti. Ja ne drzim puno do emanacija i kabaloistickog sefirotakog  stabla, jer to nije biblijsko poimanje kreacije. Ako i ti sam ne drzis puno do Kabale i njezinog ucenja, onda smo na istoj liniji kreacije iz nista, a ne akauzalnog nastanka iz nista, jer kabala ne uci kreaciju iz nista, nego emanaciju iz bozanstva, a to su dijametralno oprecne doktrine. Kabala je preko svog  sefirotskog stabla "emanacija"  ateisticko poimanje svijeta. Ako to nisi znao, onda se potrudi i pogledaj sto pametni ljudi kazu o Kabali.


Čuj, kabala ateističko poimanje....Aj nemoj više, please.

Pojam "Emanacija" podrazumijeva jednu vrstu panteizma, aspekt ateizam. Svijet i bog su jedno te isto. Sve emanira iz boga i sve je onda bog.
Emanacija je samo riječ koja znači da nešto istječe iz jednog izvora. Po kabalističkom tumačenju Bog se izražava kroz 10 njih. I to je to, ukratko. 
Za razumijevanje toga treba ti iskusan učitelj, to ne možeš pravo shvatiti čitajući kojekave blogove po internetu.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 19:28

Slap wrote:
Mad_Vlad wrote:

Glupost je vjerovati da anđeli imaju slobodnu volju. Bog ih šalje ljudima i oni prenose jedino što im Bog naredi. Sve duhovno, tj. nematerijalno je pod direktnom kontrolom Božjom. Ništa takvo ne može postojati i biti neovisno o Božjoj volji. Ne mogu postojati dva gospodara svemira, samo jedan.

Ti onda ne znaš  što je slobodna volja u čovjeka i anđela.  Za oboje je to DA ili NE Bogu. Anđeli  /neki,koji nisu pali/ slobodnom voljom  ŽELE služiti Bogu.

Kad neko shvati Boga kao krajnju vrlinu onda on hoće predati se Bogu i kaže Bogu: "Neka bude volja Tvoja". Takav čovjek hoće da se umanjuje svojom voljom a da Krist u njemu raste svojom voljom.

Glupo je vjerovati da Bog stvara bilo što živo i svjesno bez slobodne volje...
Po judaizmu anđeli nemaju slobodnu volju. To je raznatljivo iz učenja Tore. U kršćanstvu je to iskrivljeno jer Sotona kao samostojni gospodar odgovara njihovom razumijevaju kojega uče.
U Tori se sotoa kao ienica spominje samo u Jobu a kao glagol na više mjesta. U Nz se kao imenica spominje preko 30 puta.
Kršćani su u stvari najveći sotonisti, ne po tomu što obožavaju sotonu nego po tomu što ga dižu u rang božanstva kojim onda plaše svoje sljeoovjerno stado.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Slap 11/9/2014, 20:11

Mad_Vlad wrote:
Emanacija je samo riječ koja znači da nešto istječe iz jednog izvora. Po kabalističkom tumačenju Bog se izražava kroz 10 njih. I to je to, ukratko. 
Za razumijevanje toga treba ti iskusan učitelj, to ne možeš pravo shvatiti čitajući kojekave blogove po internetu.


A zašto ne iz 7 izvora jer mikrokozmički čovjek je 7-strukturalan  (7 čakri) a i 7 je makrokozmičkih nebesa i i 7 je duhova u Duhu Svetom  (Otkrivenje 1:4) ? :)
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Slap 11/9/2014, 20:17

Mad_Vlad wrote:
Po judaizmu anđeli nemaju slobodnu volju. To je raznatljivo iz učenja Tore. 

Možda tora kaže da nemaju samovolju a ne Slobodnu Volju. U Bogu je Ljubav i Sloboda ... sva Božija stvorenja stoga dišu slobodnu volju.
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 21:03

Anđeli imaju slobodu govora, mogu argumentirati ali nemaju slobodu djelovanja jer su duhovna stvorenja.
Samo ljudi imaju slobodnu volju govora i djeovanja. Prirodi je isti data određena sloboda u razvijanju. Priroda slavi Boga na svoj način određen tim zakonima ali ne može im se suprotstaviti.
Jedino je čovjeku data ta moć, zato je čovjek odrežen kao gospodar nad svime na Zemlji. Piše u prvom i drugom dijelu Postanka.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 21:04

Slap wrote:
Mad_Vlad wrote:
Emanacija je samo riječ koja znači da nešto istječe iz jednog izvora. Po kabalističkom tumačenju Bog se izražava kroz 10 njih. I to je to, ukratko. 
Za razumijevanje toga treba ti iskusan učitelj, to ne možeš pravo shvatiti čitajući kojekave blogove po internetu.


A zašto ne iz 7 izvora jer mikrokozmički čovjek je 7-strukturalan  (7 čakri) a i 7 je makrokozmičkih nebesa i i 7 je duhova u Duhu Svetom  (Otkrivenje 1:4) ? :)
Zato jer je Bog u 10 rečenica stvorio svijet.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Guest 11/9/2014, 21:05

Sefirot wrote:"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

Nije on ništa niti išta stvara, neznanje je patnja. :) Da, nema drugog boga osim dobrog Boga, a taj se ne objavljuje niti dodiruje materiju... do njega se dolazi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 21:18

Kak se dolazi ako ničim ne pokazuje svoju volju?
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Guest 11/9/2014, 21:22

Mad_Vlad wrote:Kak se dolazi
To ako sam ne znaš, drugi ti ne može otkriti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 11/9/2014, 21:37

Jesmo tajnoviti...
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Michael1 13/9/2014, 10:28

von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

Nije on ništa niti išta stvara, neznanje je patnja. :) Da, nema drugog boga osim dobrog Boga, a taj se ne objavljuje niti dodiruje materiju... do njega se dolazi.

Cisto sumnjam u ovu tvrdnju. Ako se mistickim putem dolazi do te spoznaje, interesantno bi bilo saznati, tko je tvorac te spoznaje, ako se u meditaciji "unisti" ego? lol!

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Michael1 13/9/2014, 10:51

Mad_Vlad wrote:Anđeli imaju slobodu govora, mogu argumentirati ali nemaju slobodu djelovanja jer su duhovna stvorenja.
Samo ljudi imaju slobodnu volju govora i djeovanja. Prirodi je isti data određena sloboda u razvijanju. Priroda slavi Boga na svoj način određen tim zakonima ali ne može im se suprotstaviti.
Jedino je čovjeku data ta moć, zato je čovjek odrežen kao gospodar nad svime na Zemlji. Piše u prvom i drugom dijelu Postanka.

Andjeli nisu roboti ni zombiji, nego bica sa razumom i slobodnom voljom. Pogledaj kod Proroka Izaija: ( 14, 12-14)

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Slap 13/9/2014, 11:06

Mad_Vlad wrote:
Slap wrote:
Mad_Vlad wrote:
Emanacija je samo riječ koja znači da nešto istječe iz jednog izvora. Po kabalističkom tumačenju Bog se izražava kroz 10 njih. I to je to, ukratko. 
Za razumijevanje toga treba ti iskusan učitelj, to ne možeš pravo shvatiti čitajući kojekave blogove po internetu.


A zašto ne iz 7 izvora jer mikrokozmički čovjek je 7-strukturalan  (7 čakri) a i 7 je makrokozmičkih nebesa i i 7 je duhova u Duhu Svetom  (Otkrivenje 1:4) ? :)
Zato jer je Bog u 10 rečenica stvorio svijet.


Ma samo mi objasni je li bog u tom pričanju razgovarao sam sa sobom ? Koja je svrha tog govora bila?
Slap
Slap

Male
Posts : 522
2014-09-06

Lokacija: : blizo ovog slapa

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Michael1 13/9/2014, 13:44

Mad_Vlad wrote:Jesmo tajnoviti...

Za onog koji razumije, apsolutno ne! sunny

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Guest 13/9/2014, 14:19

Michael1 wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

Nije on ništa niti išta stvara, neznanje je patnja. :) Da, nema drugog boga osim dobrog Boga, a taj se ne objavljuje niti dodiruje materiju... do njega se dolazi.

Cisto sumnjam u ovu tvrdnju. Ako se mistickim putem dolazi do te spoznaje, interesantno bi bilo saznati, tko je tvorac te spoznaje, ako se u meditaciji "unisti" ego? lol!
Ne bih rekao da se radi o nekom uništavanju, više dopiranju do biti, onoga što je Plotin zvao božanskom u sebi, onom što je dio nas ali istovremeno i nerazdvojiv dio Jednog, Dobra... tu se sve individualne razlike tope.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Michael1 13/9/2014, 14:41

von_Starhemberg wrote:
Michael1 wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

Nije on ništa niti išta stvara, neznanje je patnja. :) Da, nema drugog boga osim dobrog Boga, a taj se ne objavljuje niti dodiruje materiju... do njega se dolazi.

Cisto sumnjam u ovu tvrdnju. Ako se mistickim putem dolazi do te spoznaje, interesantno bi bilo saznati, tko je tvorac te spoznaje, ako se u meditaciji "unisti" ego? lol!
Ne bih rekao da se radi o nekom uništavanju, više dopiranju do biti, onoga što je Plotin zvao božanskom u sebi, onom što je dio nas ali istovremeno i nerazdvojiv dio Jednog, Dobra... tu se sve individualne razlike tope.

Na ja, Buddhisti "uniste" i svoj ego u "unio mystica", pa me zanima tko je onda nosac onoga cega se sjecaju?
Ja sam misljenja, nakon sto sam razgovarao o tom problemu sa misticima buddhizma, hinduizma, islama i krscanstva, da misticki dozivljaj nije istovjetan personalnom dozivljaju Boga u Objavi.

Misticizam je psiholoska nedorecenost, odnosno, mistici ne idu do kraja u svom trazenju smisla i Boga, nego se zadovolje stapanjem svjetlosti i obuhvacanjem bozanstvom, brisuci odnos dualnosti subjekta i objekta, sto je daleko manje vrijedno, od osobnog susreta s Bogom preko Objave, kao sto je to bio slucaj sa Prorocima. Tu mistika ne moze konkurirati.  Personalni susret s Bogom je najveci oblik komuniciranja sa apsolutnim Entitetom..

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Guest 13/9/2014, 14:55

Michael1 wrote:
von_Starhemberg wrote:
Michael1 wrote:
von_Starhemberg wrote:
Sefirot wrote:"ja (Jahve) tvorim svjetlost i stvaram tamu. Ja stvaram sreću i dovodim nesreću, ja, Jahve, činim sve to. " Izaija 45:7

Nije on ništa niti išta stvara, neznanje je patnja. :) Da, nema drugog boga osim dobrog Boga, a taj se ne objavljuje niti dodiruje materiju... do njega se dolazi.

Cisto sumnjam u ovu tvrdnju. Ako se mistickim putem dolazi do te spoznaje, interesantno bi bilo saznati, tko je tvorac te spoznaje, ako se u meditaciji "unisti" ego? lol!
Ne bih rekao da se radi o nekom uništavanju, više dopiranju do biti, onoga što je Plotin zvao božanskom u sebi, onom što je dio nas ali istovremeno i nerazdvojiv dio Jednog, Dobra... tu se sve individualne razlike tope.

Na ja, Buddhisti "uniste" i svoj ego u "unio mystica", pa me zanima tko je onda nosac onoga cega se sjecaju?
Ja sam misljenja, nakon sto sam razgovarao o tom problemu sa misticima buddhizma, hinduizma, islama i krscanstva, da misticki dozivljaj nije istovjetan personalnom dozivljaju Boga u Objavi.

Misticizam je psiholoska nedorecenost, odnosno, mistici ne idu do kraja u svom trazenju smisla i Boga, nego se zadovolje stapanjem svjetlosti i obuhvacanjem bozanstvom, brisuci odnos dualnosti subjekta i objekta, sto je daleko manje vrijedno, od osobnog susreta s Bogom preko Objave, kao sto je to bio slucaj sa Prorocima. Tu mistika ne moze konkurirati.  Personalni susret s Bogom je najveci oblik komuniciranja sa apsolutnim Entitetom..
To je viđenje koje polazi od pretpostavke da je čovjek, objekt, rastavljen od subjekta, Boga. Kad takva granica ne postoji, onda je odnos čovjek i Boga dublji, jer su dio istog sveobuhvatnog entiteta. "Kraljevstvo Nebesko tražite u sebi, ne na nebu i u dubokim vodama" da parafraziram jedno zabranjeno evanđelje. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Mad_Vlad 13/9/2014, 19:12

Michael1 wrote:
Mad_Vlad wrote:Anđeli imaju slobodu govora, mogu argumentirati ali nemaju slobodu djelovanja jer su duhovna stvorenja.
Samo ljudi imaju slobodnu volju govora i djeovanja. Prirodi je isti data određena sloboda u razvijanju. Priroda slavi Boga na svoj način određen tim zakonima ali ne može im se suprotstaviti.
Jedino je čovjeku data ta moć, zato je čovjek odrežen kao gospodar nad svime na Zemlji. Piše u prvom i drugom dijelu Postanka.

Andjeli nisu roboti ni zombiji, nego bica sa razumom i slobodnom voljom. Pogledaj kod Proroka Izaija: ( 14, 12-14)
To nema veze s anđelima jer ti u 14, 3-4 lijepo veli da je upućeno babilonskom kralju.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Nema drugog Boga osim dobrog Boga........... - Page 5 Empty Re: Nema drugog Boga osim dobrog Boga...........

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum