ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njemačka uvela sankcije Dodiku

Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 22:12

Američki državni sekretar Antony Blinken i ministrica vanjskih poslova Njemačke Annalena Baerbock danas su u Washingtonu razgovarali i o situaciji u Bosni i Hercegovini.

"Mislim da je vrijedno istaći da smo razgovarali o regionalnoj sigurnosti u Evropi, a posebno u Bosni i Hercegovini. Veoma cijenimo vodstvo Njemačke kada je u pitanju ograničavanje nekih finansijskih tokova predsjedniku Republike Srpske Dodiku", rekao je Blinken.

Također je spomenuto da su razgovarali o jačanju EUFOR-a u sklopu misije Althea.

"Razgovarali smo o tome kako Evropska unija može održati pritisak na aktere koji BiH izlažu velikom riziku, posebno Dodiku, koristeći sve potrebne alate i jačajući sposobnost misije stabilnosti", kazao je Blinken.

Osim o Bosni i Hercegovini dvoje visokih zvaničnika SAD-a i Njemačke razgovaralo je o Kini, Tajvanu i Ukrajini.

Bearbock je kazala da su završila vremena tokom kojih Njemačka nije brinula o sigurnosti.

"Mi Nijemci smo olako uzeli našu sigurnost, ta vremena su završila. Naši saverznici mogu se osloniti na nas. Podržavat ćemo Ukrajinu sve dok je potrebno", rekla je Bearbock.

Također je kazala da će Njemačka izdvojiti dva procenta državnog budžeta za odbranu, kako to nalaže NATO.

Blinken i Baerbock razgovarali o Dodiku: On izlaže BiH velikom riziku, moramo održati pritisak
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 22:34

Ministar odbrane BiH Zukan Helez danas je u intervjuu za BHRT rekao da predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, prema obavještajnim podacima kojima raspolaže, priprema bijeg iz Bosne i Hercegovine.

"Ja mislim da je konačno došao kraj, vjerujte da je ovo vrhunac oko ove igre Dodika. Za dvije godine dolazi rata od milijardu i 600 miliona. To je ogromna suma i za daleko razvijenije regije. On nema više nikakvog izlaza. Ima nekoliko opcija, najvjerovatnije će otići u zatvor. Postoje obavještajni podaci da on priprema bijeg iz Bosne i Hercegovine", rekao je Helez.

Smatra da za godinu dana Dodika niko više neće spominjati.

"Neće se znati ni da je bio na ovoj poziciji. Ima nekoliko krivičnih prijava. Vrlo jasni dokazi postoje da je počinio krivično djelo. On je sad jadnik uplašen. On sad diže narod. Svaki normalan čovjek sam bi se borio protiv prijave, On kao najveća kukavica izvodi naroda da ga brani", kazao je Helez.

Na pitanje može li se očekivati povećanje broja pripadnika EUFOR-a Helez je rekao da odavno lobira za to.

"Jučer sam došao iz Velike Britanije gdje sam bio četiri dana. Imao sam jako bitne razgovore. Tu ima nekih dogovora između mene i ministra odbrane Britanije koji nisu za javnost. Ali, mogu da potvrdim da smo dogovorili neke stvari o kojima većina građana BiH sanja više od petnaest godina" rekao je Helez.

Helez: Postoje obavještajni podaci da Dodik priprema bijeg iz Bosne i Hercegovine
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by debotoijusto 15/9/2023, 22:44

Njemačka uvela sankcije Dodiku Clock-watching
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 22:53

Njemačka uvela sankcije Dodiku Milorad-dodik-viktor-orban-380x250
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 23:04

Mađarska je uvela zabranu uvoza 24 vrste poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, uključujući žitarice, povrće, meso i med - vladina je uredba.

:tu
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 23:08

MAĐARSKA, Rumunija, Poljska i Slovačka od 16. septembra produžiće zabranu na uvoz žita iz Ukrajine na nacionalnoj osnovi, ako Brisel do ponoći ne donese odgovarajuću odluku, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

On je podsetio da su evropske vlasti obmanule zemlje koje se graniče sa Ukrajinom, ubedivši ih da otvore granice za izvoz ukrajinskog žita, navodno, da bi se sprečila glad u afričkim zemljama.

Međutim, „gladna afrička deca nisu videla ni kilogram hleba od tog žita“, smatra on, već je umesto toga, „ukrajinsko žito po damping cenama uništilo tržište država Centralne Evrope“.

Mađarski premijer je naglasio da Brisel jednostavno nije spreman da stane na stranu zemalja članica EU, već brani potpuno druge interese, uključujući i žito – ne evropske, ne rumunske, mađarske i slovačke, već američke.

- Takozvano 'ukrajinsko žito' odavno je američki komercijalni proizvod, jer se uzgaja na zemlji koja pripada kompanijama Sjedinjenih Američkih Država, te Brisel time što ne produžava zabranu uvoza ukrajinskog žita u zemlje EU koje se graniče sa Ukrajinom, brani američke interese - ocenio je Orban za radio „Košut“.

Moratorijum na prodaju poljoprivrednog zemljišta koji je važio u Ukrajini 20 godina, zvanično je povučen jula 2021. godine.

Vlasti su očekivale da ekonomski efekat od aktiviranja tržišta za prodaju poljoprivrednog zemljišta može da dostigne nekoliko milijardi dolara u prvih pet godina.

Premijeri pet zemalja Evropske unije su se krajem marta obratili šefici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen sa zahtevom da se umeša u krizu izazvanu prilivom žitarica iz Ukrajine.

U pismu premijera Poljske, Mađarske, Rumunije, Bugarske i Slovačke navodi se da su „problemi povezani sa značajnim povećanjem ponude ukrajinskih proizvoda na tržištima zemalja-članica EU, a posebno onih koja se graniče sa Ukrajinom. Konkretno došlo je do neviđenog rasta uvoza žitarica, uljarica, jaja, živine, šećera, soka od jabuke, bobičastog voća, jabuka, brašna, meda i testenina.

ORBAN OŠTRO O UVOZU UKRAJINSKOG ŽITA: Evropska unija brani američke interese, a ne interese zemalja članica
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by RayMabus 15/9/2023, 23:40

- Dodik je ostao sam, na nekom međubrisanom prostoru. Vidi se da je jedini trenutno kočničar, a mogao bi biti zaista neko ko može pomoći da se Bosna i Hercegovina i svi njeni građani pomjere prema Evropskoj uniji - izjavio je Konaković u razgovoru za BHRT.

Komentarišući uzburkane političke odnose u Bosni i Hercegovini, u kojima je jedan od glavnih aktera predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar Konaković naglašava da jedan broj evropskih i svjetskih zvaničnika ozbiljno razmišlja o "potpunoj izolaciji" predsjednika RS-a i lidera SNSD-a.

- Ta odluka je skoro pa donesena, u kojoj bi cijenu platili svi mi u Bosni i Hercegovini, ali primarno Milorad Dodik, njegovi prvi saradnici i nažalost ljudi koji žive u bh. entitetu RS.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175409
2014-04-11


Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by Serbinho-3 16/9/2023, 07:24

RayMabus wrote:- Dodik je ostao sam, na nekom međubrisanom prostoru. Vidi se da je jedini trenutno kočničar, a mogao bi biti zaista neko ko može pomoći da se Bosna i Hercegovina i svi njeni građani pomjere prema Evropskoj uniji - izjavio je Konaković u razgovoru za BHRT.

- Ta odluka je skoro pa donesena, u kojoj bi cijenu platili svi mi u Bosni i Hercegovini, ali primarno Milorad Dodik, njegovi prvi saradnici i nažalost ljudi koji žive u bh. entitetu RS.


 EU trenutno ne prima nikoga. Drugo, isti su u goroj poziciji od Bosne. Sankcije Dodiku i Sankcije Rusiji ali kupujemo Rusku naftu. Koliki slepac trebas biti. Pljuju Kinu a trziste nemaju. Hteli bi Kini da komanduju. Njima jednostavno nema pomoci. Izgubilo se u licnoj aroganciji. Nasli glupe Ukrajince da ginu za njihove interese.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26384
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Njemačka uvela sankcije Dodiku Empty Re: Njemačka uvela sankcije Dodiku

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum