ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

moja omiljena tema

Go down

moja omiljena tema Empty moja omiljena tema

Post by debotoijusto Tue 25 Jul - 18:22

HRVATSKI sustav Državne mature podrazumijeva i polaganje vjeronauka kao izbornog predmeta. Vjeronauk se polaže tako od prve državne mature, koja se održala školske godine 2009./2010.
Ove godine učenicima je došlo i pitanje o Alojziju Stepincu.



moja omiljena tema 28d4bf36-f1a9-489f-a27f-9845cc464c75



Dio javnosti je tu reagirao jer pitanje podrazumijeva da je nacizam bio ateistički sustav, iako je ustvari veći problem revizionizam koji Stepinca proglašava neprijateljem nacizma. U praksi, Alojzije Stepinac, kojeg je papa Ivan Pavao II. proglasio blaženim, u vrijeme NDH održavao je bliske odnose s ustaškim vlastima.

Uz sve navedeno, eto, hrvatski obrazovni sustav smatra ga "protivnikom nacizma". No nije Stepinac jedini sporan uz ova pitanja. Stoji tu i pitanje o sekularizmu, koje se smatra "odbacivanjem Boga", iako je jasno da sekularizam ne predstavlja nikakvo odbacivanje Boga.
Prema Wikipediji, sekularizam predstavlja ideju da "vjera i država moraju biti odvojene jedna od druge i da vjera ne smije utjecati na politiku". Prema Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža, "sekularizacija označava smanjivanje moći, utjecaja i funkcija Crkve, koje su u suvremenim društvima gotovo u potpunosti preuzele svjetovne institucije".



Teolog Dalibor Milas nam je rekao kako su pitanja banalna. Naime, pitali smo ga što misli o ovim pitanjima.
"Što se mog mišljenja tiče, po ovim pitanjima s državne mature vidimo zapravo na sto se sveo školski vjeronauk, odnosno na što smo ga sveli. Sama pitanja su previše banalna, pa čak i svjetonazorski, da ne kažem ideološki, formulirana da mi je nejasno kako je uopće moguće da je netko dopustio da ova pitanja osvanu na papiru", rekao je Milas.
Nastavio je dalje o problematici vjeronauka.
"Kako bi konkretnije sudjelovala u izgradnji što boljeg, kvalitetnijeg i zdravijeg društva, Katolička crkva u Hrvatskoj ima na raspolaganju više legitimnih mogućnosti, od kojih je školski vjeronauk jedna od potencijalno najefikasnijih.
Ali, ako uzmemo u obzir dostupne ljudske i financijske resurse, dobro je postaviti si pitanje koliko je školski vjeronauk u hrvatskom kontekstu uopće bio od koristi ne samo RH nego i samoj Crkvi", zaključio je Milas.



Na ljetnom (prvom) roku državne mature u školskoj godini 2022./2023. ispitu vjeronauka pristupilo je ukupno 49 pristupnika", napisali su iz Nacionalnog centra.




https://www.index.hr/vijesti/clanak/na-drzavnoj-maturi-ateizam-prozvali-nacizmom/2482454.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by debotoijusto Tue 25 Jul - 18:24

sto su to " religijske znanosti " ?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30564
2014-04-12


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by AssadNaPodmornici Tue 25 Jul - 21:05

To su ti islam, kršćanstvo, corona, klimatske promjene itd

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20866
2018-06-14


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by aben Tue 25 Jul - 21:09

Nemo do ustaša i partizana

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by veber Tue 25 Jul - 21:15

AssadNaPodmornici wrote:To su ti islam, kršćanstvo, corona, klimatske promjene itd
...kontrola ispuha, imaš/nemaš lambdu.
ima toga na popisu.

ako koristiš cijanofix onda si ok. samo se zakeljiš za asfalt.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by crvenkasti Tue 25 Jul - 21:33

moja omiljena tema Img_2011
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28713
2014-04-17


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by crvenkasti Tue 25 Jul - 21:34

moja omiljena tema Img_2012
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28713
2014-04-17


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by prckov Tue 25 Jul - 22:12

Veli sekularizam ne predstavlja odbacivanje Boga, pa da, naime on odnedavno predstavlja zabranu ucenja djece o zlocinima komunista da se, kako vele, kinezi ne bi uvrijedili. Kob reko da je sekularizam tako suptilna biljka, sta ti patrljak mislis o tome

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

moja omiljena tema Empty Re: moja omiljena tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum