ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:00

Dodik, Vučic i Orban na susretu o demografiji u Budimpešti.

Misliš da sam ja glup pa ne kužim da je glavni dogovor tu da se imigranti ne šalju prema Mađarskoj nego prema BiH a onda će RS to usmjerit u Federaciju i prema Hrvaatsku.

Sad ćeš vidit šou.

RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:30

Njemačka je s još četiri članice Europske unije pokrenula inicijativu za formiranjem brzih interventnih vojnih postrojbi, javljaju njemački mediji u četvrtak.
--
„Najnoviji događaji u Afganistanu su iznova pokazali da EU mora biti u stanju intervenirati robusno i brzo“, stoji u dokumentu koji su osim Njemačke, potpisale i Nizozemska, Portugal, Finska i Slovenija, a u koji je imala uvid Njemačka novinska agencija (dpa).

---
Ovih pet zemalja predlaže da se omogući formiranje „koalicije voljnih“ i izvan okvira Članka 44 Ugovora Europske unije, koji regulira nadležnost u slučaju intervencija, što bi omogućilo više fleksibilnosti i „modularne akcije“ kao podrška kriznom menadžmentu Bruxellesa.
Nova postrojba brojala bi do 5.000 vojnika. Dosadašnji koncept Borbene skupine EU-a predviđa dvije postrojbe s po 1.500 vojnika, a sastav postrojbi se mijenja svakih šest mjeseci. Ova borbena jedinica do sada nije djelovala na terenu.
--
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/njemacka-pokrenula-inicijativu-za-reformu-interventnih-postrojbi-eu-a-predlazu-vojne-koalicije-15111951
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:32

 osim Njemačke, potpisale i Nizozemska, Portugal, Finska i Slovenija
--
Ovih pet zemalja predlaže da se omogući formiranje „koalicije voljnih“ i izvan okvira Članka 44 Ugovora Europske unije, koji regulira nadležnost u slučaju intervencija, što bi omogućilo više fleksibilnosti i „modularne akcije“ kao podrška kriznom menadžmentu Bruxellesa.

---
Nova postrojba brojala bi do 5.000 vojnika. Dosadašnji koncept Borbene skupine EU-a predviđa dvije postrojbe s po 1.500 vojnika
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:32

 osim Njemačke, potpisale i Nizozemska, Portugal, Finska i Slovenija
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:35

Zašto su Slovenci ovo potpisali ? 

Pa jednostavno ovo uključuje intervencije van EU članica a EU ima misije na Kosovu i u BiH.

Dakle Njemačka daje najviše vojnika,opreme i finacija a Slovenci su tu prevodioci u državama eks Jugoslavije di EU ima vojne misije ( Bih i Kosovo ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:37

Ako ne misle držat granicu na Drini nego očekuju od mene da im ja mlatim te imigrnte i sramotim se e taj film neće gledat nego sve ide na Sloveniju.

Izvoli dovedi postrojbe na granicu BiH i Srbije te BIh i CG.

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 AvibpdE5qcYH0aJdRYlC7nSIdum
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 14:54

Vidti ćemo oće li se Hrvatska uključit u ovo no mi smo s njemačkom vojskom prije pola godine potpisali sporazum o prolaženju njihovih trupa ovamo i obratno. Općenito smo dio sporazuma o lakšem protoku eu vojske kroz članice EU.

Oo je njemačka komanda Jugoistok ( Slovenija ) i vezana je za Balkan. Finska je za Baltik a Nizozemska i Portugal za mornaricu i njihove bivše kolonije ( Portugal : Angola, Mozambik i drugo, Nizozemska ; Indonezija plus zajednička mornarica, Njemačka ; Namibija, Togoland , Papua Nova Gvineja koja je istočnije od Indonezije , Tanzanija koja je poviše Mozambika itd ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 15:23

Nisam baš nešto zainteresiran za ovu eu vojsku. EU obrana može a ovo vojska to mi baš ne drži vodu. Sad oni nakon Afganistana nešto upiru da žele neke svoje sigurnosne snage itd.

Za sad samo gledam kako oni to zamišljaju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 15:28

Hrvatska je uključenu u ovu priču u BiH pa ne može tj ne šalje svoje trupe u BiH nego samo na Kosovo a ovo je sad Njemačka + Slovenija s tim da Njemci i Nizozemci daju većinu vojske a Slovenija neki tu centar za sektor jugoistok + pošto su južni Slaveni onda prevodioci itd.

Uglavnom bez Hrvatske svakako ne možeš dovest kopnene trupe u BiH ( možeš nešto avionom al oklopna vozila i to ipak preko Hrvatske ) + je ista oko BiH i u OS BiH.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 15:34

Po ovoj logici Koper bi bio ulaz njemačke mornarice na Mediteranu i ovako se Slovenci nekako štite od Talijana pošto sad to neka njemačka vojna luka za Mediteran.

No dobro, nek sami tu razviju pa ću pogledat šta su smislili i koliko to ima logike.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 15:54

Ne virujen nešto u taj koncept EU vojske jer bi se sve svelo na kraju na interese par većih država koje bi gurale svoje interese.

To je ok kao vojna industrija, obrambena suradnja al vojska ne.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 16:20

"Djelujte snažno i brzo" Njemačka pokreće inicijativu za vojnu skupinu EU -a s partnerima. 0
 21. LISTOPADA 2021. NOVOSTI
"Postupajte odlučno i brzo"
Njemačka pokreće inicijativu za vojnu skupinu EU s partnerima.
 
Zajedno s nekoliko zemalja, Njemačka vodi kampanju za vlastite snage EU za brzo reagiranje. U budućnosti ljudi žele biti manje ovisni o američkoj vojsci. To je pokazalo krizu u posljednjih nekoliko mjeseci.

Zajedno s četiri druge zemlje, Njemačka je pokrenula novu inicijativu za uspostavljanje snaga za brzu vojnu reakciju za EU. Prema informacijama njemačke tiskovne agencije, koncept predviđa daljnji razvoj postojećih borbenih skupina EU -a u moćne snage za reagiranje na krize koje se mogu rasporediti u kratkom roku. U tu svrhu potrebno je osigurati svemirske i kibernetičke sposobnosti, kao i specijalne snage i kapacitete za strateški zračni promet.

"Nedavni događaji u Afganistanu ponovno su pokazali da EU mora biti sposobna (...) djelovati snažno i brzo", navodi se u dokumentu koji su napisale Njemačka, Nizozemska, Portugal, Finska i Slovenija. Za to je potrebno poboljšati dostupnost, spremnost, operativne sposobnosti i osposobljenost oružanih snaga te bolje iskoristiti formate vojne suradnje među državama članicama EU.
 
Konkretno, pet zemalja također predlaže omogućavanje razmještanja "koalicija voljnih" kroz prethodno neiskorišteni članak 44. Ugovora o EU. Općenito, to bi omogućilo veću fleksibilnost i modularni pristup upravljanju krizama u EU -u te bi moglo povećati sposobnost EU -a za djelovanje, prema konceptualnom dokumentu. Osim toga, potrebno je bolje iskoristiti postojeću regionalnu suradnju.

Konceptni dokument ne daje nikakve posebne informacije o ukupnoj snazi ​​reakcijske sile. Samo postrojba kopnenih snaga namijenjena za tu svrhu može doseći veličinu brigade – to bi moglo biti oko 5000 vojnika.

Prethodni koncept borbene skupine EU -a predviđa da se dvije jedinice s po 1500 vojnika u svakom trenutku drže spremne, a različite zemlje EU -a naizmjence im stavljaju na raspolaganje svakih šest mjeseci. Međutim, nedavno su se ponavljali problemi u prikupljanju dovoljno vojnika. Na primjer, trenutno postoji samo jedna borbena skupina. Snage EU nikada nisu bile raspoređene.

U EU se već dugo vode rasprave o uspostavi novih reakcijskih snaga. Posljednji put ih je opet potaknula vojna ovisnost o SAD -u tijekom misije evakuacije u Afganistanu. U svakom slučaju, nove snage trebale bi biti toliko jake da bi teoretski mogle poduzeti vojnu operaciju poput one koju su imali Amerikanci kako bi osigurali zračnu luku u Kabulu.

Nakon što su talibani došli na vlast sredinom kolovoza, Sjedinjene Države omogućile su letove za evakuaciju s oko 6000 američkih vojnika. Međutim, zbog njihova odlaska, Europljani su tada morali prekinuti svoje spasilačke letove za ljude kojima je potrebna zaštita ranije nego što se zapravo željelo.

U idealnom slučaju, konceptni bi se sada trebao naći u takozvanom strateškom kompasu. Njime bi se do proljeća iduće godine trebalo utvrditi što bi EU trebala moći učiniti u krizi, ali i što ne bi trebala. Naslov rada je s tim u vezi jasan. Ona glasi: „Više spremnosti, više fleksibilnosti, više suradnje - zajedno na novoj razini upravljanja krizama u EU -u“.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 16:35

Aside from the EU BGs, making multinational units available under Article 44 is perfectly conceivable.
The examples of the Franco-German brigade, the German-Dutch corps and the CJTF15 should be
studied. Eurocorps16 is one of the headquarters that could be used under Article 44.
Article 44 could become a tool for launching an operation based on the commitment of the EU BGs
or pre-existing operational cooperation between several states.
CONCLUSION
Both the High Representative (HR) and Member States acknowledge the benefit of Article 44. “This
article could be used in the context of rapid reaction, when consensus exists, and a group of Member
States is willing to provide capabilities and take action on behalf of the Union. This offers benefits in
terms of flexibility and speed of action.” (Final Report by the High Representative/Head of the EDA,
2013). The conclusions of the Council of 18 May 2015 highlighted its valuable contribution to the
flexibility of the EU and its Member States (Council on Foreign Affairs, 2015).17
While there may not be consensus today among the Member States on the use of Article 44, we
must continue to explore all the possibilities.
As a unique mechanism that combines flexibility and rapid response, it has high added value and has
no equivalent in other organisations. It provides a way for the CSDP to be implemented in an
emergency, despite the fact that Member States rarely wish to use it.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 16:37

Osim BG -a EU -a, stavljanje na raspolaganje multinacionalnih jedinica prema članku 44. savršeno je zamislivo.
Primjeri francusko-njemačke brigade, njemačko-nizozemskog korpusa i CJTF15 trebali bi biti
proučavao. Eurocorps16 jedno je od sjedišta koje se može koristiti prema članku 44.
Članak 44. mogao bi postati alat za pokretanje operacije koja se temelji na obvezi ugovornih strana EU -a
ili već postojeća operativna suradnja između nekoliko država.
ZAKLJUČAK
I visoki predstavnik (HR) i države članice priznaju korist članka 44. „Ovo
članak bi se mogao koristiti u kontekstu brze reakcije, kada postoji konsenzus, i grupe članova
Države su spremne pružiti sposobnosti i poduzeti mjere u ime Unije. To nudi prednosti u
uvjeti fleksibilnosti i brzine djelovanja. " (Završno izvješće visokog predstavnika/čelnika EDA -e,
2013). Zaključci Vijeća od 18. svibnja 2015. ističu njegov vrijedan doprinos
fleksibilnost EU-a i njenih država članica (Vijeće za vanjske poslove, 2015.).17
Iako danas možda nema konsenzusa među državama članicama o uporabi članka 44., mi
mora nastaviti istraživati ​​sve mogućnosti.
Kao jedinstveni mehanizam koji kombinira fleksibilnost i brz odziv, ima visoku dodanu vrijednost
nema ekvivalenta u drugim organizacijama. Omogućuje način da se ZSOP provede u jednom
hitan slučaj, unatoč činjenici da ga države članice rijetko žele koristiti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 16:38

Konsenzus ili sporazumna jednoglasna odluka je postupak donošenja odluka koji se ne zasniva na "vladavini većine" već na najvećoj mogućoj suglasnosti unutar skupine. Umjesto da većina donosi odluke u ime skupine, svi ljudi imaju jednako vrijedan glas i moć, točnije utjecaj pri donošenju odluke. Konsenzus je postignut kada se svi članovi grupe, odbora ili organizacije slažu sa prijedlogom najboljim za skupinu; pojedinci se ne moraju slagati sa svim stavkama prijedloga, ali obaveza prema zajednici i potreba čine da konsenzus djeluje.
Drugim riječima konsenzus počiva na tezi da nijedna političko-društvena zajednica ne može postojati bez minimuma integracije, a samim time bez konsenzusa
https://hr.wikipedia.org/wiki/Konsenzus
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 16:43

Članak 44. je
uključivo na tri načina: druge države mogu sudjelovati neizravno, na primjer pružanjem potpore u
oblik transporta, obavještajne strukture i logističke sposobnosti; trupe iz ne mandatiranih
države nisu isključene iz angažmana; i ništa ne sprječava nesudjelovanje
država članica od pružanja posebnih sredstava kao odgovor na zahtjev grupe iz članka 44.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 17:00

Decisions relating to the CSDP are proposed by the HR/VP, adopted by the FAC, generally requiring unanimity, and then implemented by the HR/VP.
--
Odluke koje se odnose na ZSOP predlaže Visoki predstavnik/potpredsjednik, usvaja FAC, općenito zahtijevajući jednoglasnost, a zatim ih provodi Visoki predstavnik/potpredsjednik.
--
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 17:01

Sigurnosna uloga
Struktura zapovijedanja i kontrole EU-a (C2), prema uputama političkih tijela koja se sastoje od predstavnika država članica i općenito zahtijevaju jednoglasne odluke, od travnja 2019
---
https://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Affairs_Council
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 17:17

O vojnim operacijama i misijama pod vodstvom EU odlučuje Vijeće, koje također
preuzima cjelokupnu odgovornost za njihovo ponašanje.

---

Znači Borelli i ministri obrane članica moraju se svi složiti i onda možeš to aktivirati.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 17:35

Uglavnom ovo je incijativa Njemačke i ovih par država da stvore neku borbenu skupinu do 5000 vojnika pri ćemu joj za odobravanje takvih operacija treba suglasnost svih članica EU te ako idu preko Hrvatske onda i njena logistička i druga podrška a ako želi i Hrvatska se može priključiti takvim vojnim operacijama ( izuzev BIH jer smo tamo strana uključena u tu raspravu pa ne možemo direktno slat svoje snage u eu misije tu ).

Ok. Može.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by RayMabus 21/10/2021, 17:46

Ovo je tako postavljeno da po ovome Njemačka, Nizozemska i Portugal više trebaju Hrvatsku nego mi njih. U osnovi ovo nama uopće nije bitno. Slovenija i Finska imaju svoje razloge zašto su ovdje u ovoj skupini.

Prvo svakako treba suglasnost Hrvatske za bilo kakvu operaciju pa ako je nešto ovdje a treba im prolaz opet treba logistička suradnja dakle kopnena vojska Balkan i mornarica Mediteran te zračne snage a onda još iako nisi član možeš i sudjelovat ako želiš itd.

Nama oni ne tribaju nego je obratno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175363
2014-04-11


Back to top Go down

Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka! - Page 3 Empty Re: Komšić: Spavajte mirno, nije ovo ‘91. da dođe JNA, a mi sa dva metka!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum