ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by epikur37 15/4/2020, 23:23

Gostujući u Dnevniku N1 televizije, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslav Capak komentirao je situaciju u domovima za starije u koje je ušao koronavirus, a i koje je uvjete potrebno ispuniti da bi došlo do opuštanja restriktivnih epidemioloških mjera koje su na snazi.

VEZANE VIJESTI
NOVI NALAZI TESTIRANJA U LIČKOM ŽARIŠTU EPIDEMIJE U Udbini i Korenici po jedna novozaražena osoba, situacija se ipak pomalo smiruje

BEROŠ U SABORU UVJERAVAMO ZASTUPNIKE DA ZDRAVSTVENI SUSTAV FUNKCIONIRA 'Većina zaraženih Covidom-19 u Hrvatskoj umire s virusom, a ne od virusa'
Na pitanje o situaciji u domovima za starije Capak je rekao da je tehnički jako teško izvedivo da ih se hermetički zatvori jer nisu napravljeni na taj način.

"Mislim da ni nema potrebe uz ove mjere koje smo sada propisali poput stroge kontrole ulaska, izlaska, dezinfekcije i mislim da su dovoljne i da bi to trebalo sačuvati našu najosjetljiviju populaciju. Dogodio nam se ulazak u nekoliko domova, ali situacija je pod kontrolom. Otkad je krenuo Split pojačane su mjere i mislim da bi uskoro mogli imati povoljnu situaciju po tom pitanju", ističe Capak.


Oko tri lokacije privatnog doma u Zagrebu od kojih je na jednoj lokaciji došlo do pojave koronavirusa kaže da su uzeti brisevi od zaposlenika i korisnika i poznata im je činjenica da čelnik tog doma i socijalna radnica jesu odlazili u druga dva doma. "I od njih smo uzeli briseve i nema druge komunikacije između tih domova", dodao je za N1 televiziju.

Na pitanje može li se narediti striktno provođenje uputa oko domova kaže da je naslov dokumenta koji su izdali "upute", neke mjere su preporučene jer ne postoje uvjeti da se one izvedu, neki domovi nemaju rezervu zaposlenika da bi mogli raditi na način da pola zaposlenika radi sedam dana pa oni idu u karantenu, a drugi iz karantene dolaze raditi, ali već i prije uputa su domovi koji to mogu prešli na taj režim.

"Upute smo mogli donijeti kao obvezu, ali to tehnički ne bi mogli ispuniti pa je procjena da to treba biti preporuka. Ovo usklađenje zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti je druga priča i nadamo se da će novi zakon stupiti na snagu", rekao je.

Kaže i da je moguća mobilizacija zdravstvenih djelatnika u domove, ali nije siguran je li to moguće izvesti jer i zdravstveni sustav treba imati određene rezerve.

Moguće je da će porasti broj preminulih zbog ulaska virusa u domove, ali nada se da taj broj neće biti prevelik.

Kada je riječ o mogućem opuštanju mjera Capak kaže: "Ja bih bio voljan o svim djelatnostima razgovarati, mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati na način da budu epidemiološki prihvatljive samo je pitanje koliko je to tehnički moguće brzo izvesti.

Mogu vam dati primjer, ali nemojte da se to prenese na način da ja to otvaram. Kontakt između frizera i mušterije takve je prirode da se može prenijeti virus, međutim to se da organizirati na način da se to smanji na minimum na način da koriste zaštitnu opremu i da se sve što frizer koristi dezinficira, ali je pitanje je li to moguće izvesti, trebaju duže pripreme, educirati ih kako koristiti zaštitnu opremu, kako dezinficirati itd.

Na pitanje je li to izvedivo u trgovinama odjećom odgovara protupitanjem: "Biste li vi nakon nekoga s koronavirusnom infekcijom isprobali košulju koju je ta osoba probala? Mi trebamo ustanoviti koje su djelatnosti koje najviše doprinose gospodarskoj aktivnosti i koje su potrebne za to da građani funkcioniraju i da se život odvija. Kada dobijemo tu informaciju mi ćemo reći ovo se može pod tim i tim uvjetima i to je nešto na čemu Stožer radi s Vladom."

O tome hoće li se produljiti mjere kaže da ne može o tome puno reći osim da kontinuirano razgovaraju o tome i vrlo pažljivo će se razmotriti produžavaju li se mjere i na koji rok i što bi se moglo popustiti, ali u epidemiološkom okviru.

Oko video konferencije ministara zdravstva EU-a na kojoj je sudjelovao danas kaže da nisu donijeli zaključke jer je otišao na kraju diskusije, ali da je bilo govora o tome da ljudi u Europi moraju nastaviti svoj život i kako i na koji način da EU iskoordinira strategiju izlaska iz strogih mjera da to bude ujednačeno i ima pozitivan utjecaj jedne zemlje na drugu i da bi to trebalo napraviti na jedan pažljiv i koordiniran način. Kazao je i da neke zemlje imaju izlazne strategije i bitno je da se to na razini EU koordinira.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/capak-o-opustanju-mjera-mislim-da-se-sve-djelatnosti-mogu-organizirati-tako-da-budu-epidemioloski-prihvatljive-mogu-vam-dati-jedan-primjer/10211935/
...................

I to je to...imkoordinirat će se na razini EU, znači i granice bi mogle popuštatikrajem svibnja u lipnju svakakao
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 15/4/2020, 23:32

Nema ti ništa od puštanja granica. Nemamo mi infrastrukturu na obali ako nam neki turist unese virus. Morat ćeš odma zstvorit sve i otkazat sve buduće razervacije.

Doduše u boljoj smo situaciji od Turske il bilo kojeg odredišta do kojeg moraš avionom ili brodom.


https://www.ex-iskon-pleme.com/t39169-nostradamus-avio-putnicki-prijevoz-ce-se-prizemljiti-zbog-kuge
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 15/4/2020, 23:42

Nemamo mi bolničke kapacitete za to. Npr ja sad pustim tisuću Mađara u Šibenik i sad se oni kupaju 15 dana i netko od njih unese virus i šta sad ? Moraš sve postrožit , zatvorit granicu , otkazat rezervacije itd. Nema ništa od sezone. Jednostavno je ne možeš sprovest. Čak i da možeš nešto to je ograničeno.

Turizam i pandemija jednostavno ne idu skupa. Vidim da se tu još neki nadaju nešto al ne ide to tako. I ono malo turista šta bi moga pustit su samo srednja Europa ako tamo ne bude zaraze pa mogu u neku županiju al ne i u ostale dakle ako će u Istru ne mogu nigdje drugdje pa nek se ovi iz Istre misle šta će i kako će ako korona bukne.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 15/4/2020, 23:57

Vidit ćemo šta će biti. Ja sam nacional socijalist koji ima ekonomiju u malom prstu i računam ovako a to je da avoni i brodovi ništa dakle imamo prednost turista iz srednje Europe i sad ako ne bude tamo zaraze i u dogovoru s tim državama onda tko hoće može na more al ograničeno na neku županiju i pošto će past cijene apartmana onima kojima se to ne isplati ove godine neće to radit dok nekome kome triba lova će to radit a turisti su bogatija srednja klasa koja ove godine neće na Maldive al može u Hrvatsku koja će biti jeftina ( srednja klasa neće imat ni za benzin a kamo li putovanje ).

Šteta šta Mađarima nije ponuđena Cro kartica jer Orban ne bi imao ništa protiv da Mađari jeftino ove godine dođu na Jadran. Ionako se on kupa ode svake godine.

Ipak je to deset miljina ljudi koji mogu izvuč ekonomski ove apartmanaše koji nemaju para pa bi iznajmljivalii i za male pare samo da proguraju sezonu i otplate kredite i drugo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 16/4/2020, 00:29

No opet se vraćamo na problem malih kapaciteta jer mi mislimo da je osamsto respiratora puno a ti samo za Split moraš imat osamsto respiratora ako se oćeš bavit turizmom u vrijeme pandemije a to nemamo nit ćemo ikad imat.

Šta je s ljudima starijim od 60 godina ako ga korona uhvati u Hrvatskoj. Ti ne znaš njegov jezik on tvoj i umre ti u bolnici. Tko je kriv ? Hrvatska. Još te tuži.

Jednostavno ne ide to tako kako neki misle. Riskiraš prijave jer to su strani državljani.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by darth_vader 16/4/2020, 00:43

Nema od turizma ništa i ne treba tu pošast uopće zazivati.
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 16/4/2020, 00:49

jasambrend wrote:Nema od turizma ništa i ne treba tu pošast uopće zazivati.
Ne triba bit isključiv. Sve zavisi kako će se odvijat situacija u nama dvije susjedne države : Slovenija i Mađarska. Ako ne bude zaraženih onda ovi mlađi od 60 godina koji nemaju zdravstvene probleme mogu doć al u neku županiju kad dođu onda samo tu mogu boravit dok su na odmoru.

Al to je sve upitnik pošto ne znamo kako će se to odvijat u Sloveniji , Mađarskoj , Austriji i Slovačkoj jer samo ove četiri zemlje dovoljne su da donekle naprave da ne propadne sezona skroz no neka pravila tu moraju postojat.

Sve se to može samo 50% stvari nije do nas nego do epidemiološke situacije u tim državama i u dogovoru s njima.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 16/4/2020, 01:00

Mađarska : 1580 zaraženih , 134 umrla , 192 oporavljena.

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Covid-19-7


Vidit ćemo kako će se ovo odvijat no već je sad jasno da Hrvatska i Mađarska moraju produbit suradnju u Abko obrani jer nam u slučaju ovakvih pandemija i epidemija turizam upravo spašavaju susjedne države.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 16/4/2020, 01:32

Slovenija : 1,250 zaraženih , 61 mrtvih , 165 oporavljenih

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive COVID-19_Outbreak_Cases_in_Slovenia_%28Municipalities%2C_April_13%29

Slovenija i Mađarska su nam trenutno dvije najbitnije države za praćenje kad je turistička sezona u pitanju.

Kako god okreneš sve se mora dogovarat sa svakom državom posebno dakle nema puštanja rizičnih skupina a to su penzioneri ( stariji od 65 ) i kronični bolesnici.

Nema dolaska autobusima nego samo osobnim vozilima jer autobusi su širenje zaraze.

Moraš imat potvrdu tj di uopće i kod kog dolaziš jer nećeš smijeti ići iz županije u županiju nego ćeš morat bit kod toga kod koga si osjeo i kretat se samo u toj općini ili zajednici općina na tom području.

Dakle to ti je ono dođeš u neko misto i tu ćeš boravit koliko boraviš tjedan il dvq il više koliko ti je godišnji il imaš vremena i para za ljetne praznike.


No ovo mora sve bit strogo ograničeno ako ovo želiš radit dakle nema šetanja po Hrvatskoj nego tu u toga kod koga si odsjeo , ništa penzioneri i moraš doć osobnim vozilom.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by RayMabus 16/4/2020, 03:34

Proučavam neke stvari za dubrovačku županiju tj ovaj dio ispod Neuma koji je odsječen dakle Dubrovnik plus poluotok Pelješac.

https://plavakamenica.hr/2020/03/01/evo-zasto-bi-korona-virus-najsnaznije-mogao-pogoditi-dubrovacki-turizam/

Tu živi oko 70 tisuća stanovnika , ima penzionera , birokracije , oni čak moraju uvozit radnu snagu u sezoni , već lokalnima ide na živce tolika količina turista koja poskupljuje sve.

Uglavnom mala brojka ljudi , nije socijalni problem , još će neki i odahnit a ovi u gradu i županiji će se morat malo preorijentirat i na neke druge gospodarske grane jer Hrvatska neće dopustit nikakvi masovni avionski prijevoz nit kruzerski tako da kako su dole na jugu plus odsječeni oni se mogu pozdraviti od turizma ove godine i trošiti zalihe novca kojeg su akumulirali u prošlim vremenima.

Pelješki most je sad neka cesta razvoja tamo no on će biti gotov tek za dvi godine da ga se pusti u promet itd i sad moraju jačat poljopriredu i ribarstvo te stočarstvo , mala gospodarstva i općenito poticat druge industrijske grane a ne samo sva jaja u jednu košaru tj turizam jer ako bude virus trajao dvi godine oni su totalno sjebani ekonomski ( jjednu godinu mogu izgurat al dvi ne ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by T. 18/4/2020, 20:08

jasambrend wrote:Nema od turizma ništa i ne treba tu pošast uopće zazivati.
Ma ima, samo se treba dobro organizirati i držati se mjera i preporuka stožera...
CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Img-2029
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by dijagram 18/4/2020, 20:22

briga me za druge, kod epija imam rezervirano B-)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18704
2015-08-09


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by Guest 18/4/2020, 20:25

RayMabus wrote:No opet se vraćamo na problem malih kapaciteta jer mi mislimo da je osamsto respiratora puno a ti samo za Split moraš imat osamsto respiratora ako se oćeš bavit turizmom u vrijeme pandemije a to nemamo nit ćemo ikad imat.

Šta je s ljudima starijim od 60 godina ako ga korona uhvati u Hrvatskoj. Ti ne znaš njegov jezik on tvoj i umre ti u bolnici. Tko je kriv ? Hrvatska. Još te tuži.

Jednostavno ne ide to tako kako neki misle. Riskiraš prijave jer to su strani državljani.


dafuq??..koji je tebi...Longi zaboravi...gladna sezona vam predstoji..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by debotoijusto 18/4/2020, 20:26

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Karantenski-humor-ni-korona-karantena-ne-mogu-ubiti-u-ljudima-smisao-za-1b0f840d2bf39c6c3bfa1da4d0dddb53_gallery_single_view
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by Guest 18/4/2020, 20:26

svabi i Osterajheri do kraja augusta gešperovali urlaube..dakle,kapitalni dio turista...
mozda Čekinje dojdu da podebljaju obiteljske novcanike.. :rasta :rasta :rasta
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by T. 18/4/2020, 22:24

debotoijusto wrote:CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Karantenski-humor-ni-korona-karantena-ne-mogu-ubiti-u-ljudima-smisao-za-1b0f840d2bf39c6c3bfa1da4d0dddb53_gallery_single_view
Drži se do obiteljskih vrijednosti... :tu
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive Empty Re: CAPAK: Mislim da se sve djelatnosti mogu organizirati tako da budu epidemiološki prihvatljive

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum