ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Titov pukovnik Lovre Reić kontra Tuđmanovih generala

Go down

Titov pukovnik Lovre Reić kontra Tuđmanovih generala Empty Titov pukovnik Lovre Reić kontra Tuđmanovih generala

Post by debotoijusto 30/10/2015, 08:01

Najstariji kandidat na predstojećim izborima je 95-godišnji Splićanin Lovre Reić, legendarni antifašistički borac  koji je preživio i Neretvu i Sutjesku. Reić je kandidat Socijalističke radničke partije (SRP) u X. jedinici, u kojoj se natječu i dva visoka zapovjednika iz Domovinskog rata, general Damir Krstičević (HDZ) i stožerni brigadir Ante Kotromanović (SDP). Svu trojicu povezuje bitka za Knin, ali u razmaku od pola stoljeća – Reić ga je oslobodio 1944., a Krstičević i Kotromanović 1995. godine.

- Šjor Lovre, zašto baš SRP?

- Zato šta su jedini protiv kapitalizma. Ja sam iz SDP-a izišao još 1989., na Gradskoj konferenciji Meje, i čim je Stipe Šuvar osnova SRP, učlanija sam se kod Šuvara.

- Zašto ste napustili SDP?

- Na toj konferenciji iz 1989. razrađivao se tekst o društvenim i privrednim reformama. I vidim – ne paše mi. Kakve društvene reforme, koje, oćemo dovest HDZ i kapitalizam, šta? A oni meni da je to došla direktiva iz Centralnog komiteta. I tada napustim SDP. Reka sam im: “Više ja ne pripadam vama.”

Socijalizam je najpošteniji

- Što vam smeta kod kapitalizma?

- Da sam tija bit kapitalist, moga san i prije Drugog svjetskog rata. Ja sam bija iz imućne obitelji: moji su imali pekaru, dućan, vinograde, kuće za iznajmljivanje, ali ja sam 1938. uša u SKOJ i krenija putem ljudskosti, a ne putem kapitalizma. Šta će mi to bogatstvo ako su drugi ljudi gladni i ne mogu dostojanstveno živit. A to je kapitalizam. Kakvo je to društvo?

Socijalizam je društveno najpošteniji program, to su moji ideali od djetinjstva, i neću pod stare dane minjat svoje ideale. Mi smo na Svetog Duju 1941. kao prvi u Jugoslaviji dali zakletvu za borbu protiv fašizma i kapitalizma, cili život sam se borija protiv toga i borit ću se do kraja života.

- Natječete se u istoj jedinici s junacima Domovinskog rata, Krstičevićem i Kotromanovićem. Kako to komentirate?

- Vidija sam da smo u X. jedinici nas tri vojnika. Njih dva su generali, a ja sam pukovnik, nije me nikad zanimalo postat general. Njih dva su iz ovog režima, a ja sam iz narodnooslobodilačkog režima.

- Sva trojica ste vodili ključne bitke za Knin, u dva različita rata? Možete li usporediti te dvije bitke, u vojničkom smislu?

- Moji su borci prvi ušli i u Knin i u Kotromanovićev Sinj. Slušaj, ne želim nikog podcjenjivat, ali 1944. protiv nas su u Kninu bili 15. njemački korpus s 264. i 373. divizijom, plus pomorsko-desantni puk, plus oko 5000 ustaša i domobrana, plus pet-šest iljada četnika. Sve skupa oko 30 iljada fašista. A Garda je u Kninu imala za protivnike 120 Martićevih milicajaca.

‘Sjetite se starog skojevca’

- Dobro, i vojska tzv. Krajine je imala 30-40 tisuća vojnika?

- Je, ali su bili širom Krajine. A Knin je branila šačica milicije.

- Rekli ste na početku što vam smeta kod SDP-a. A kod HDZ-a?

- To šta je od prvog dana bija naklonjen ustaštvu i Paveliću, to je nastavak onih koji su 10. travnja 1941. aplaudirali njemačkim tenkovima kad su ulazili u Zagreb. To je izdaja.

- Rekli ste da je i SDP izdao vaše ideale?

- SDP-ovci su oportunisti. Zaboravili su Titovu politiku progresa i materijalne i ljudske jednakosti.

- Kako ocjenjujete Zorana Milanovića?

- Inteligentan je, ali čini mi se da se gubi u malo težim situacijama.

- A Tomislava Karamarka? On bi micao antifašizam iz ustava?

- Vidija sam u novine. I ne čudi me. To najbolje govori o tome kakav je to čovik. Ambiciozni karijerist, ali šta je njegova politika? On se ne ograđuje od ustaške politike, od onih koji su napali našu zemlju, ubijali ljude i stvarali izbjeglice od našeg naroda. Meni je Nijemac bija okupator. A šta mi je bija ustaša, nego livo i desno krilo tog poretka. Nisu Pavelić i ustaše oslobodili Split i Hrvatsku, nego Tito i partizani. Sramota je da takve bljuvotine izlaze u našem vrimenu. To je duboko nemoralno, a i to je preblaga ocjena.

- Imate li poruku za građane uoči izbora?

- Neka se site starog splitskog skojevca.


http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/304860/Default.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Titov pukovnik Lovre Reić kontra Tuđmanovih generala Empty Re: Titov pukovnik Lovre Reić kontra Tuđmanovih generala

Post by debotoijusto 30/10/2015, 08:05

evo malo egzotike na izborima...koliko vidim starina lovre zagovara komunisticki rad od 6-2 s puno slobodna vrimena i pizolet od 2-5 , ostatak kulturnoznanstveno uzdizanje te sportske aktivnosti , nelos program starog lovre zaokruzi 27 glasaca
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30570
2014-04-12


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum