ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by debotoijusto 9/2/2019, 23:21

Hrvatski građani nekako su naučili da žive u luzerskoj zemlji kojoj sve ide loše od ruke - loše joj ide i ekonomija i znanost, i svinjogojstvo i zdravstvo, i škverovi i film, i borba protiv gripe i parlamentarizam. U toj i takvoj luzerskoj zemlji postoje samo dvije djelatnosti u kojima nismo beznadni gubitnici. Prva je - kuku nama - sport. Druga je, dakako, turizam.


Među tolikim luzerskim pričama turizam je jedna od rijetkih koja je već dvadesetak godina - pobjednička. Taj uspjeh očituje se u famoznim brojkama koje svakog ljeta i jeseni pobrojavaju makroekonomisti, brojkama koje u skladu sa socrealističkom tradicijom kombajna i i kolhoza još zovemo “turistička žetva”. A te brojke - hvala na pitanju - idu gore i gore. Stoga ta sovjetska “žetva” danas hrani jedini dio zemlje koji nije potonuo u posvemašnji čemer. Taj se dio zemlje svodi na usku vrpcu kopna uz more od Savudrije do Molunta.



Hrvatski je turizam, ukratko, priča o uspjehu, i još uspjeha, i još uspjeha. Znajući to, što biste rekli kad bi vam netko argumentirao da hrvatski turizam srlja u neumitnu propast? Da je - ovakav kakav jest - štetan i opasan po društvo, dugoročno neodrživ te da mu slijedi - citirajmo točno - “spirala smrti”?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by debotoijusto 9/2/2019, 23:23

to je upravo ono što tvrde autori studije “Ključna pitanja održivosti hrvatskog turizma”, koju su izradila četvorica stručnjaka - Siniša TopalovićEmanuel Tutek, Neven Ivandić i Hrvoje Šimović. U studiji na 80-ak kartica oni bez uvijanja proriču kako hrvatskom turizmu bez temeljitog zaokreta prijeti ekonomski, prostorni, ekološki i demografski kolaps. Vrlo brzo - tvrde autori - Jadran će postati preizgrađen, infrastrukturno pregažen, za turističku djelatnost neće biti radne snage, kvaliteta destinacije bit će sve gora, a ekonomski efekti sve mizerniji.


Dijelio čovjek ili ne to nepovjerenje, argumentaciju četvorice stručnjaka vrijedi predstaviti jer je intrigantna, a ponegdje i provokativna. Autori “Studije” otpočinju tekst tvrdnjom da je hrvatski turizam već došao do točke pucanja. Da već sad ima 44 posto više noćenja po jedinici prostora te 119 posto više po stanovniku od drugih mediteranskih zemalja. Da Istra - recimo - ima 10 puta više noćenja po stanovniku od Toskane, odnosno 21 put više od Toskane u kolovozu. Autori konstatiraju da je hrvatski turizam jezivo sezonalan, što u špici sezone degradira iskustvo, urušava ljepotu i doživljaj, a infrastrukturu od cesta do čistoće i vode pretvara u nerješivu moru. Istodobno od cijele te invazije Hrvatska zarađuje - manje.
Autori studije pronalaze očekivanog belzebuba koji je za to “kriv”: a to je cimer fraj. Hrvatska ima strukturu smještaja koje je - kako to oni formuliraju - “nekonkurentna”: ima premalo hotela, a previše privatnog smještaja. Zato su zarade u turizmu manje, a sezona kraća. Taj se trend - vele - osobito izoštrio u posljednjih deset godina, kad su se omjeri još pogoršali. Zašto? Autori razlog za to vide u poreznoj politici. Paušali za apartmane jako su niski i čine daleko najmanje oporezovan vid zarade u Hrvatskoj. Istodobno Hrvatska nema porez na nekretnine, što nekretnine čini podesnim oblikom štednje.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by debotoijusto 9/2/2019, 23:24

Istodobno iznajmljivački eldorado ima dva loša prostorna efekta: centri gradova poput Splita, Dubrovnika, Korčule ili Šibenika se prazne i postaju apartmanizirane ljušture, a jača pritisak na širenje stambenih područja, čak i u gradovima koji gube stanovništvo. Povijesni gradovi se ubijaju, a prostor ždere.
Stoga četvorica autora studije predlažu “gorku medicinu” zbog koje im nitko južno i zapadno od Maslenice i Skrada neće u kafiću platiti piće. Predlažu znatno veće oporezivanje privatnog smještaja i hitno uvođenje poreza na nekretnine.
Te dvije nepopularne, “kontroverzne” ideje su - odmah ću reći - za mene najmanje kontroverzni dio “Ključnih pitanja održivosti”. Četvorica autora nisu ni prvi ni zadnji koji podsjećaju na bizarnu nepravednost hrvatskog poreznog sistema. Mi živimo u zemlji u kojoj grad sa 20 tisuća apartmana - poput Splita - mora ulagati silne novce ne bi li prometnicama, improviziranim parkinzima i kolodvorom, dodatnim redarima, čistačima i medicinarima servisirao turističku gužvu.
Te novce grad mora nekom uzeti. Uzima ih - među inim - kulturi, vrtićima i civilnom društvu - dakle svim građanima, iznajmljivali ili ne. Istodobno mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije. Nije stoga čudo da je ekonomist prof. Tica jednom napisao da je porez na nekretnine jedna od najčišćih smislenih razdjelnica koja bi ideološki trebala lučiti desnicu i ljevicu.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by debotoijusto 9/2/2019, 23:25

https://www.jutarnji.hr/komentari/jesu-li-glavni-problem-hrvatskog-turizma-anica-i-tonka-i-njihov-cimer-fraj/8359241/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by T. 9/2/2019, 23:28

Turizam je zlo...
Zakonom zabraniti turizam...
Ljudi će bit normalniji, neće samo trčati za novcem...
Susjed susjeda neće gledati 'preko oka' jer ovaj ima 2 kreveta više...
Te na koncu, ali ne najmanje važno, bit će daleko manje srba i 'bošnjaka' na hrvatskim plažama i u primorskim mjestima..
T.
T.

Posts : 17113
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by Guest 10/2/2019, 00:33

debotoijusto wrote:Autori “Studije” otpočinju tekst tvrdnjom da je hrvatski turizam već došao do točke pucanja. Da već sad ima 44 posto više noćenja po jedinici prostora te 119 posto više po stanovniku od drugih mediteranskih zemalja. Da Istra - recimo - ima 10 puta više noćenja po stanovniku od Toskane, odnosno 21 put više od Toskane u kolovozu. Autori konstatiraju da je hrvatski turizam jezivo sezonalan, što u špici sezone degradira iskustvo, urušava ljepotu i doživljaj, a infrastrukturu od cesta do čistoće i vode pretvara u nerješivu moru. Istodobno od cijele te invazije Hrvatska zarađuje - manje.



netko ih sabotira :popcorn
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by Guest 10/2/2019, 00:38

debotoijusto wrote:Autori “Studije” otpočinju tekst tvrdnjom da je hrvatski turizam već došao do točke pucanja. Da već sad ima 44 posto više noćenja po jedinici prostora te 119 posto više po stanovniku od drugih mediteranskih zemalja. Da Istra - recimo - ima 10 puta više noćenja po stanovniku od Toskane, odnosno 21 put više od Toskane u kolovozu.

najgore ljeti su uhljebi koji rade u zdravstvu, doktori, medicinske sestre i ostali neljudi koji ubijaju djecu

gužve su užasne, redovi, ljeti kad dođu turisti se vidi kako ti uhljebi ne rade ništa, a uzimaju naš novac koji zaradimo od turizma

uzimaju naš novac
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by aben 10/2/2019, 00:47

die antwoord wrote:
debotoijusto wrote:Autori “Studije” otpočinju tekst tvrdnjom da je hrvatski turizam već došao do točke pucanja. Da već sad ima 44 posto više noćenja po jedinici prostora te 119 posto više po stanovniku od drugih mediteranskih zemalja. Da Istra - recimo - ima 10 puta više noćenja po stanovniku od Toskane, odnosno 21 put više od Toskane u kolovozu.

najgore ljeti su uhljebi koji rade u zdravstvu, doktori, medicinske sestre i ostali neljudi koji ubijaju djecu

gužve su  užasne, redovi, ljeti kad dođu turisti se vidi kako ti uhljebi ne rade ništa, a uzimaju naš novac koji zaradimo od turizma

uzimaju naš novac

nis zno da si i ti u ovon biznisu, kolega :tu

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.  Empty Re: mi smo društvo u kojem je penzioner s osam apartmana u Rogoznici oslobođen participacije za zdravstvo, ali zato učiteljica podstanarka nije.

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum