ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novi srednjoeuropski put

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:14

prckov wrote:kakva je onda po njemu sustinska razlika izmedu liberalizma I iliberalizma


kao npr između relevantno i irelevantno

epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:15

epikur37 wrote:
prckov wrote:kakva je onda po njemu sustinska razlika izmedu liberalizma I iliberalizma


kao npr između relevantno i irelevantno

Pojašnjenje za yodu:

važno i nevažno
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by neva Tue 23 Jan - 0:15

prckov wrote:liberalizam koji se bavi grupnim identitetima vise nije liberalizam nego ljevicarska ekspozitura. Najveca manjina u drustvu je individua, a ne socijalne grupe podjeljene po rasi, rodu, seksualnom opredjeljenju itd.
nisam sve procito jer vidim u startu da tip sere o nekakvom trampovom iliberalizmu
ako Trump nije proglašen bogom u prvoj rečenici, ti ne čitaš dalje :D

iliberalizam je upravo ono što mnogi podržavaju kao protutežu i korektiv nekim liberalnim agendama, Jurić dobro primjećuje da je velika većina 'liberalizama' dovela do disolucije suvremenog zapadnog društva (između ostalog, i zbog neselektivne, masovne imigracije), u kojem se to društvo ne raspada na zatvorena krvna plemena, pa čak ni na individue, nego na svojevrsna ideološka plemena, grupe koje pokušavaju u tom društvu kao jedinu vrijednost nametnuti samo svoju priču

ugrubo rečeno, iliberalizam je prikazan kao težnja ka ponovoj koheziji i čvršćem povezivanju na (možda pomalo romantičarskim?) temeljima nacije--na očuvanju teritorija, jezika, pisma, povijesti, tradicije pa i vjere, kako bi se vratilo ono što on smatra vitalnim za opstanak svake države i zajednice, a to je 'hijerarhija' u kojoj je zajednička dobrobit, opstanak i razvoj nekog naroda, njegovog 'identitata', zapravo važniji od bilo čije parcijalne koristi i profita

bar tako sam to ja razumjela
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:16

neve?
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by neva Tue 23 Jan - 0:18

epikur37 wrote:neve?
poznaješ me po koraku? :D
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:20

shady.lady wrote:
epikur37 wrote:neve?
poznaješ me po koraku? :D

Po liniji i eleganciji, ipak si ti limuzina :)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by prckov Tue 23 Jan - 0:21

epikur37 wrote:
prckov wrote:kakva je onda po njemu sustinska razlika izmedu liberalizma I iliberalizma


kao npr između relevantno i irelevantno
ma znam to nego sta on navodi kao razliku jer mi mrsko sad citat
prckov
prckov

Posts : 34150
2014-04-19


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by neva Tue 23 Jan - 0:23

epikur37 wrote:
shady.lady wrote:
epikur37 wrote:neve?
poznaješ me po koraku? :D
Po liniji i eleganciji, ipak si ti limuzina :)
.. ali gorivo mi je trenutno na rezervi, pa možda nisam sve baš dobro pokopčala :)
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by prckov Tue 23 Jan - 0:25

shady.lady wrote:
prckov wrote:liberalizam koji se bavi grupnim identitetima vise nije liberalizam nego ljevicarska ekspozitura. Najveca manjina u drustvu je individua, a ne socijalne grupe podjeljene po rasi, rodu, seksualnom opredjeljenju itd.
nisam sve procito jer vidim u startu da tip sere o nekakvom trampovom iliberalizmu
ako Trump nije proglašen bogom u prvoj rečenici, ti ne čitaš dalje :D

iliberalizam je upravo ono što mnogi podržavaju kao protutežu i korektiv nekim liberalnim agendama, Jurić dobro primjećuje da je velika većina 'liberalizama' dovela do disolucije suvremenog zapadnog društva (između ostalog, i zbog neselektivne, masovne imigracije), u kojem se to društvo ne raspada na zatvorena krvna plemena, pa čak ni na individue, nego na svojevrsna ideološka plemena, grupe koje pokušavaju u tom društvu kao jedinu vrijednost nametnuti samo svoju priču

ugrubo rečeno, iliberalizam je prikazan kao težnja ka ponovoj koheziji i čvršćem povezivanju na (možda pomalo romantičarskim?) temeljima nacije--na očuvanju teritorija, jezika, pisma, povijesti, tradicije pa i vjere, kako bi se vratilo ono što on smatra vitalnim za opstanak svake države i zajednice, a to je 'hijerarhija' u kojoj je zajednička dobrobit, opstanak i razvoj nekog naroda, njegovog 'identitata', zapravo važniji od bilo čije parcijalne koristi i profita

bar tako sam to ja razumjela
tramp je bog, bar je to jasno, evo cak ga I taj..kako se zove, spominje 
zna coek sta valja ko I ja:D:
nego zar ti nisi otisla  :)

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34150
2014-04-19


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:28

shady.lady wrote:
epikur37 wrote:
shady.lady wrote:
epikur37 wrote:neve?
poznaješ me po koraku? :D
Po liniji i eleganciji, ipak si ti limuzina :)
.. ali gorivo mi je trenutno na rezervi, pa možda nisam sve baš dobro pokopčala :)

Ma jesi, nije to tolika dubioza, premda Jure voli koristiti izraze i slagati kobasice.

A i ta pozicija postaje prepoznatljiva u europskom političkom krajobrazu.

Osobno sam joj sklon i favoriziram to kao kontru liberalizmu ali i radikalnim desnim alternativama (ovo zadnje s rokom trajanja, jer ako ne prođe onda nam na žalost ostaju samo radikalna rješenja).
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by prckov Tue 23 Jan - 0:35

epikur37 wrote:
shady.lady wrote:
epikur37 wrote:
shady.lady wrote:
epikur37 wrote:neve?
poznaješ me po koraku? :D
Po liniji i eleganciji, ipak si ti limuzina :)
.. ali gorivo mi je trenutno na rezervi, pa možda nisam sve baš dobro pokopčala :)

Ma jesi, nije to tolika dubioza, premda Jure voli koristiti izraze i slagati kobasice.

A i ta pozicija postaje prepoznatljiva u europskom političkom krajobrazu.

Osobno sam joj sklon i favoriziram to kao kontru liberalizmu ali i radikalnim desnim alternativama (ovo zadnje s rokom trajanja, jer ako ne prođe onda nam na žalost ostaju samo radikalna rješenja).
dobro to ali ti rece da ne podrzavas trampov iliberalizam  :D
ovo iliberalizam cu uzet sa rezervom, ne znam o tome jos nista
prckov
prckov

Posts : 34150
2014-04-19


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Guest Tue 23 Jan - 0:36

epikur37 wrote:
Pinochet wrote:Jure Vujić
Jure Vujić
Rođenje 26. siječnja 1965.
Knin
Polje politologija
Jure Vujić (Knin, 26. siječnja 1965.) je hrvatski pravnik, diplomat, politolog, esejist, povratnik iz hrvatskog iseljeništva, hrvatsko-francuski pisac i mislilac. Stručno se bavi geopolitikom, geostrategijom i istraživanjima međunarodnih odnosa.




zanimanje politiolog filozof. taj as u životu nije stvorio niti jedne kune realne vrijednost koliko se meni čini iz njegovo CVa. nije zaradio kune na pošten način, tipa da je nekome prodao neku uslugu ili proizvod

:D

veliš bolje da je postavljao pločice okolo:

Antiintelektualizam u Hrvata povremeno dobiva tragikomične konotacije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by neva Tue 23 Jan - 0:41

epikur37 wrote:Ma jesi, nije to tolika dubioza, premda Jure voli koristiti izraze i slagati kobasice.
A i ta pozicija postaje prepoznatljiva u europskom političkom krajobrazu.
Osobno sam joj sklon i favoriziram to kao kontru liberalizmu ali i radikalnim desnim alternativama (ovo zadnje s rokom trajanja, jer ako ne prođe onda nam na žalost ostaju samo radikalna rješenja).
mislim da će nažalost ipak biti radikalna rješenja, jer se ono što nazivam 'suludim liberalizmom' neće predati samo tako, pogotovo zato što se uredno financira i iz nenacionalnih izvora, ako nacionalni slučajno presuše
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Guest Tue 23 Jan - 0:44

slidingdoorsoperator wrote:
Antiintelektualizam

nema većih anti-intelektualaca od filozofa, tj. imaju teolozi, no su posebna vrsta kretena koji su mentalno bolesni

dok su filozofi jednostavno intelektualno zakinuti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by epikur37 Tue 23 Jan - 0:48

mrzi online wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Antiintelektualizam

nema većih anti-intelektualaca od filozofa, tj. imaju teolozi, no su posebna vrsta kretena koji su mentalno bolesni

dok su filozofi jednostavno intelektualno zakinuti

Evo još jednog, vi milenijci niste drugo do mularija.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Guest Tue 23 Jan - 0:49

epikur37 wrote:Podmetnuto vrijeme  zapadnog liberalizma  

O takvu podmetnutom vremenu liberalnog modela, koji ne odgovara suverenističkom trenutku srednje Europe, koja obnavlja vrijeme moderne i njezinih „velikih nacionalnih pripovijesti“, najbolje svjedoči Milan Kundera, kada u poznatomu eseju govori o „kidnapiranom Zapadu i tragediji srednje Europe“. Prema njegovu mišljenju, zemlje srednje Europe čine singularnu kulturnu zajednicu koja se po svojoj zemljopisnoj i geopolitičkoj poziciji razlikuje od Rusije i euroazijskog svijeta, ali i od Zapadne Europe, s kojom dijeli europske vrijednosti slobode i pravde. Kundera je u doba bipolarne podjele i Hladnoga rata istaknuo kako je Zapadna Europa „zaboravila“ srednjoeuropski prostor i na neki ga način izdala. No sada su te europske zemlje, kao članice EU, velike europske obitelji za koju su se toliko zalagale i borile, pomalo razočarane u zapadnocentrični model koji počiva na idolatriji tržišta, potrošačkog društva i neoliberalnog kapitalizma.  

Stoga, u istom eseju Kundera zaključuje da se „srednja Europa mora suprotstaviti ne samo zabrinjavajućoj sili svojeg velikog susjeda (Rusija) već i nematerijalnoj sili koja neminovno ostavlja iza sebe vrijeme kulture. I u tom pogledu srednjoeuropske pobune imaju nešto od konzervativnoga, jer nastoje očajnički uspostaviti prošlo vrijeme kulture, vrijeme moderne, koja još uvijek ima kulturnu dimenziju. Srednja Europa može još uvijek obraniti svoj identitet. Njezina prava tragedija nije Rusija, nego ­Europa.“  

Srednja Europa i danas se nalazi u određenome kulturnom i geopolitičkom interregnumu između neoimperijalne Putinove Rusije, koja se afirmira na globalnoj razini, i Europske Unije, koja se suočava ne samo s gospodarskom i geopolitičkom krizom nego i s moralnom i dubokom identitetskom krizom, ali koja ustrajno nastoji nametnuti svoj ekonomicistički tržišno-liberalni društveni model. Iliberalizam je politički i društveni odgovor postupnoj oligarhizaciji, parlamentarnoj liberalnoj demokraciji i samom liberalizmu, koji je Carl Schmitt s pravom okarakterizirao kao „proces neutralizacije i depolitizacije“ te podčinjavanje političke suverene sfere ekonomiji i tržišnoj hegemoniji kapitala. I upravo u takvu kontekstu valja razmatrati nategnute odnose između Poljske, Mađarske i Bruxellesa, kao kontrapunkt vremensko-prostornog i identitetskog raskoraka između dvaju modela: istrošenoga zapadno-liberalnog koji počiva na individualizmu i potrošačkome tržišnom sekularnom fundamentalizmu te komunitarno-holističkoga koji se temelji na zajednici i na vjersko-kulturnom identitetu. Dakle, iliberalizam je politička i svjetonazorska alternativa srednjoeuropskoga „trećeg puta“.

http://www.matica.hr/vijenac/623/novi-srednjoeuropski-put-27408/
--------------------------

Mislim ključni dio teksta uz dobro izabrane rečenice za boldanje. 
Zaplavljeno s moje strane vjerojatno najbolje objašnjava poziciju srednje Evrope, kao istovremeno nacionalno osvještenog, čak ne previše konzervativnog ali istovremeno i liberalnog prostora u smislu najboljih vrijednosti upravo onog liberalizma stare škole kakvome sam i ja vrlo sklon, a ne ovoj pomahnitaloj aždaju trulog pomodarstva kojeg slobodno možemo opisati kao liberalni fašizam koja čitavu civilizaciju nastoji odvući u dekadenciju koja obavezno prethodi njenom urušavanju nakon čega u pravili slijedi ili oporavak ili konačno nepovratno propadanje.
Vidjet ćemo što se zapad od te dvije opcije na kraju izabrati.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by neva Tue 23 Jan - 0:50

prckov wrote:dobro to ali ti rece da ne podrzavas trampov iliberalizam  :D
ovo iliberalizam cu uzet sa rezervom, ne znam o tome jos nista
možda i ne bih podržavala u drugim uvjetima--on mi djeluje malo neuvjerljivo, kao pozer i komedijaš
i usprkos jakoj predsjedničkoj funkciji u SAD-u, sumnjam da išta može napraviti samo po svojoj volji, bez zelenog svjetla nekih 'sivih eminencija' iz pozadine
ali nemam ništa protiv njegove "America first" politike, niti mislim da bi bilo loše kad bi naše vlasti malo provodile "Croatia first" politiku, umjesto što bez pogovora pristaju na sve dekrete iz Bruxellesa
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by prckov Tue 23 Jan - 0:52

mediji I elite pricaju jedno a stvarnost koju narod dozivljava je sasvim drugo, tako da je jaz izmedu naroda I elita posto nepremostiv I svi uvjeti za revoluciju su tu. Da li ce se zaista i desit to ne znam, ali to je jedini nacin preosto narodu da se izbori za svoje interese. Zato je tramp jako bitan jer je primjer kako politika moze bit I drugacija

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34150
2014-04-19


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Guest Tue 23 Jan - 0:59

shady.lady wrote:
epikur37 wrote:Ma jesi, nije to tolika dubioza, premda Jure voli koristiti izraze i slagati kobasice.
A i ta pozicija postaje prepoznatljiva u europskom političkom krajobrazu.
Osobno sam joj sklon i favoriziram to kao kontru liberalizmu ali i radikalnim desnim alternativama (ovo zadnje s rokom trajanja, jer ako ne prođe onda nam na žalost ostaju samo radikalna rješenja).
mislim da će nažalost ipak biti radikalna rješenja, jer se ono što nazivam 'suludim liberalizmom' neće predati samo tako, pogotovo zato što se uredno financira i iz nenacionalnih izvora, ako nacionalni slučajno presuše

Mislim da radikalna riješenja neće biti neophodna iz razloga jer će pomahnitalo pomodarstvo jednostavno kolapsirati s vremenom jednostavno zato jer je njegov utjecaj previše napuhan od strane mainstream medija i prije ili kasnije će pući poput balona.
Naime, kvaka je u tome da suludi liberalizam kako o njemu govoriš a kojega ja spominjem kao pomahnitalu aždaju nije uspio postići dogovor sa nekakvom većinom u zapadnim društvima u svrhu postizanja cilja rastakanja vrijednosti zapadne civilizacije i svih dobrih dostignuća građanskog društva do kojih je doveo liberalizam stare škole,
Zato će prije ili kasnije do neke vrste društvene pobune protiv elita, ideoloških, političkih i medijskih iza kojih naravno stoje oni financijski, a što se lijepo vidi i po izboru Trumpa u SAD-u.
Upravo je ta za sada prilično tiha pobuna i dovela Trumpa na vlast, jer društvo više ne vjeruje svojim elitama, a lako je zamisliti što će se dogoditi kada ta do sada nedovoljno jasna i relativno tiha većina isprofilira svoje stavove i očekivanja na jedan artikulirani, osvješteni način sa dobrom motivacijom za djelovanje, makar ne i jasnim akcijskim planom.
Pomahnitala aždaja liberalnog fašizma će naravno preko svojih medija tada grmiti o kontrarevoluciji, ali će to djelovati tragikomično, kao i svojevremena nastojanja boljševika da svako mišljenje koje odstupa od njihovog osudi kao kontrarevoluciju.
I tako će liberalni fašizam podijeliti sudbinu komunizma kao nekada svojeg najljućeg protivnika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by prckov Tue 23 Jan - 1:01

shady.lady wrote:
prckov wrote:dobro to ali ti rece da ne podrzavas trampov iliberalizam  :D
ovo iliberalizam cu uzet sa rezervom, ne znam o tome jos nista
možda i ne bih podržavala u drugim uvjetima--on mi djeluje malo neuvjerljivo, kao pozer i komedijaš
i usprkos jakoj predsjedničkoj funkciji u SAD-u, sumnjam da išta može napraviti samo po svojoj volji, bez zelenog svjetla nekih 'sivih eminencija' iz pozadine
ali nemam ništa protiv njegove "America first" politike, niti mislim da bi bilo loše kad bi naše vlasti malo provodile "Croatia first" politiku, umjesto što bez pogovora pristaju na sve dekrete iz Bruxellesa
mene tramp kao licnost uopce ne zanima, siguran sam da smo rasli u istoj zgradi da bi bilo frke medu nama, ali on je symbol promjene koja se moze dogodit na zapadu I zato je bitan. Uostalom niko prije njega se to nije ni usudio.

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34150
2014-04-19


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Guest Tue 23 Jan - 1:04

shady.lady wrote:
prckov wrote:dobro to ali ti rece da ne podrzavas trampov iliberalizam  :D
ovo iliberalizam cu uzet sa rezervom, ne znam o tome jos nista
možda i ne bih podržavala u drugim uvjetima--on mi djeluje malo neuvjerljivo, kao pozer i komedijaš

Trump i jest neka vrsta klauna, to je jasno od početka njegove predsjedničke kampanje, ali je kvaka u tome da je lako zamisliti što elite mogu doživjeti od nekog puno ozbiljnijeg protivnika nego što je to Trump.
Pa on ih obara samo na razini vica i običnog sprdanja, a kako to ne bi učinio netko sa jasnim i cjelovitim programom sveobuhvatne obnove zapadnih društava i civilizacije!
To zapravo jasno ukazuje na slabosti sadašnjih elita i radikalni nedostatak povjerenja od strane većine u opravdanost puta u koji te iste elite guraju ne samo pojedina zapadna društva nego i čitavu civilizaciju nego i na ono što sam prije spomenuo, kako je zapravo riječ o prenapuhanom balonu koji će prije ili kasnije pući sam od sebe kada se napuni dovoljnom količinom vlastitih samoobmana i laži o sebi, da baš ne upotrijebim neki sočniji izraz.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Novi srednjoeuropski put - Page 2 Empty Re: Novi srednjoeuropski put

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum