ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Guest Sat 21 Oct - 8:08

"Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"
Prošla godina je po demografskim parametrima najgora u poslednjih 112 godina, podaci pokazuju da je više od 100.000 ljudi umrlo, dok je rođeno manje od 65.000.
IZVOR: TANJUG PETAK, 20.10.2017. | 19:51Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" 179290063659ddac6c25b0d029822981_v4_big


To je izjavila u Nišu ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović.

Kako je rekla, u pojedinim sredinama, gde je uvek bio dobar prirodni prištaj, kao što je Novi Pazar, po prvi put je prošle godine zabeležen pad priraštaja. 

"To je realnost, da je 2016. go po svim parametrima bila jako loša", istkala je Dejanović i dodala da je sve to bio alarm za uvođenje resora na čijem je čelu, koji se bavi popravljanjem demografske budućnosti Srbije. 

Istovremeno, istakla je da se na jugoistoku Srbije na 1.000 stanovnika rodi devet beba, dok u proseku umre 14 ljudi, a podaci pokazuju da se u pojedinim opštinama rodi samo četiri do pet beba, a umre 20 stanovnika. 

Kako je rekla, ima i opština u kojima se u jednom periodu od godinu dana nije rodila nijedna beba, što je bio slučaj sa Crnom Travom 2013. godina. 

Zabrinjavajuće je da nas je svake godine za jedan grad manje, podvukla je Đukić Dejanović u obraćanju na naučnoj konferenciji na temu demografske situacije u jugoistočnoj Srbiji. 

"Alarm je odavno zvonio, stručnjaci su ukazivali da ćemo doći do demorgafske katastrofe, ali u ovoj vladi se zaista našlo razumevanje za primenu pronatalitetnih mera", rekla je ministarka. 

U tom smislu, podsetila je da je prvi put otvorena budžetska linija za finansijsku podršku porodici, koja treba da bude veća, a prvi put se rade ozbiljna istraživanja i daju predlozi kako napraviti korak ka boljoj demografskoj budućnosti. 

Đukić Dejanović je istakla da je prvi put sedam opština na jugoistoku Srbije napravilo svoje projekte za koje su dobili sredstva, kako bi radili na popravljanju demografske slike na lokalu i najavila da je u planu da se lokalne samouprave aktiviraju. 

"Činjenica da je država pokazala volju da radi na ovom problemu ne znači da treba doneti dobra akta. Mi od 2008. godine imamo perfektnu strategiju koja se nije primenjivala. Politička volja mora da se pretoči u gradove i opštine i to mora biti pravo i obaveza ljudi koji žive na teritoriji jedne opštine", podvukla je ona. 

Ministarka je istakla da je Zakon o finansijskoj podršci porodice najdirektnija pomoć porodicama, ali da nisu samo finansijski problemi ono što doprinosi lošoj demografskoj slici. 

Ukazala je da je Srbija zemlja sa ogromnim brojem maloletničkih trunoća sa, kako je rekla, jezivim posledicama po fertilitet žena i po njihovu sposobnost da kasnije budu majke. 

To, dodaje, znači da nemamo ni dovoljnog nivoa znanja o reproduktivnom zdravlju i seksualnom obrazovanju, jer je to u našoj sredini tabu i o tome se u porodici ne razgovara, dok ni u školama nema dovoljno programa koji posvećuju pažnju toj temi. 

"Tako da je i podrška majkama i obrazovanje i aktiviranje drugog roditelja, partnera, uz usklađivanje rada i rodteljstva i finansijku podršku važno", naznačila je ministarka.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Guest Sat 21 Oct - 8:14

oćajan sam,
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by epikur37 Sat 21 Oct - 8:50

Bit ce bolje kad udjete u eu
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by epikur37 Sat 21 Oct - 8:54

Ako ikad udjete.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by dzango Sat 21 Oct - 9:47

I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.

_________________
Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 9:54

dzango wrote:I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.
Niste jedini, evo i mi Hrvati smo u istoj korpi sa vama. 

Ali jebaji ga, dobili smo demokraciju.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 9:55

epikur37 wrote:Bit ce bolje kad udjete u eu
E ako ih to ne spasi ...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 10:01

pizzon wrote:oćajan sam,
Džaba ti je bit očajan. I ja sam nakon gubljenja iluzija bio očajan kad sam shvatio šta su veliki hrvatski domoljubi napravili od Hrvatske, ali onda sam postao potpuno ravnodusan.

Naša takozvana politička elita se uhljebljuje i kod kuće i vani, a naši popovi i Crkva koji bi trebali da se bave i demografijom, bave se obračunavanjem sa mrtvim komunizmom i glorificiranjem još mrtvije endehazije i ustaškog režima, vraćanjem vlasništva nad crkvenim imanjima i zemljama, a za demografiju i narod ih zaboli kitomir.

Zato izumiremo i izumrijet ćemo. I mi i vi a i još neki narodi okolo. Tuga i jad.

Ali ima možda u tome i neke više, božanske pravde.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by dzango Sat 21 Oct - 10:36

Ringo10 wrote:
dzango wrote:I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.
Niste jedini, evo i mi Hrvati smo u istoj korpi sa vama. 

Ali jebaji ga, dobili smo demokraciju.
Sad sam se utešio. Bar nije za džabe.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by dzango Sat 21 Oct - 10:37

Ringo10 wrote:
pizzon wrote:oćajan sam,
Džaba ti je bit očajan. I ja sam nakon gubljenja iluzija bio očajan kad sam shvatio šta su veliki hrvatski domoljubi napravili od Hrvatske, ali onda sam postao potpuno ravnodusan.

Naša takozvana politička elita se uhljebljuje i kod kuće i vani, a naši popovi i Crkva koji bi trebali da se bave i demografijom, bave se obračunavanjem sa mrtvim komunizmom i glorificiranjem još mrtvije endehazije i ustaškog režima, vraćanjem vlasništva nad crkvenim imanjima i zemljama, a za demografiju i narod ih zaboli kitomir.

Zato izumiremo i izumrijet ćemo. I mi i vi a i još neki narodi okolo. Tuga i jad.

Ali ima možda u tome i neke više, božanske pravde.
Zemlju mu vode potpuni idioti a on se čudi i očajan je. Večeras će Peder na TV da kaže da to nije tačno i da je laž i on će ponovo biti srećan.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by vuksadinare Sat 21 Oct - 10:53

Ringo10 wrote:
dzango wrote:I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.
Niste jedini, evo i mi Hrvati smo u istoj korpi sa vama. 

Ali jebaji ga, dobili smo demokraciju.
jebiga znam da je diktatura bolja a i tebi draza no zasto ti onda zivis u australiji zemlji demokracije a ne npr.u rusiji,madjarskoj... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99102
2015-09-08


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by vuksadinare Sat 21 Oct - 10:55

e kako mi idu na kurac oni koji se javljaju iz demokratskih zemalja da im demokracija ide na kurac a ne bi tu zemlju da im milijune nudis da odu zivjet u zemlju diktature ili poludiktature :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99102
2015-09-08


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by kaya Sat 21 Oct - 11:15

Ringo10 wrote:
pizzon wrote:oćajan sam,
Džaba ti je bit očajan. I ja sam nakon gubljenja iluzija bio očajan kad sam shvatio šta su veliki hrvatski domoljubi napravili od Hrvatske, ali onda sam postao potpuno ravnodusan.

Naša takozvana politička elita se uhljebljuje i kod kuće i vani, a naši popovi i Crkva koji bi trebali da se bave i demografijom, bave se obračunavanjem sa mrtvim komunizmom i glorificiranjem još mrtvije endehazije i ustaškog režima, vraćanjem vlasništva nad crkvenim imanjima i zemljama, a za demografiju i narod ih zaboli kitomir.

Zato izumiremo i izumrijet ćemo. I mi i vi a i još neki narodi okolo. Tuga i jad.

Ali ima možda u tome i neke više, božanske pravde.
Htjela sam napisati aj fala ti boze da si jedan normalan post napisao a bez ustasa al kad pročitam detaljnije vidim da su opet tu, E pa jbg..
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by kaya Sat 21 Oct - 11:17

pizzon wrote:oćajan sam,
Ma da?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by kaya Sat 21 Oct - 11:25

I jedna utješna za očajne , neće nitko nestati , nisu nestali ni i ratovima . Al da su političke elite napravile državice za sebe i jedino je njima super je. Žive od guljenja koze puku koji eto bježi vani , međutim nikad neće svi otići .
Do kad to moze trajati ? Na žalost mislim da zauvijek , oni ce uvijek naći način da uzmu jos, jos porez na ovo, na ono, na kuću, na babu, na zrak... da održe upravni aparat i vlast. A rulja ce uvijek imati nešto sto im možes uzeti zbog sebe. Jer nitko neće ležati gladan i bos pa eto - nemam ništa, pa mi ništa ne možes uzeti !
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 14:54

vuksadinare wrote:
Ringo10 wrote:
dzango wrote:I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.
Niste jedini, evo i mi Hrvati smo u istoj korpi sa vama. 

Ali jebaji ga, dobili smo demokraciju.
jebiga znam da je diktatura bolja a i tebi draza no zasto ti onda zivis u australiji zemlji demokracije a ne npr.u rusiji,madjarskoj... :)
JA nisam spominjao demokraciju. U Hrvatskoj nije demokracija nego "demokracija", sa navodnicima.   To je kleptokracija koja se maskira silnim kvazi-domoljubljem praćeno zaglušnom tutnjavom dežurnih busača u grudi hrvatske a koji kradu, krivotvore, varaju na porezima i sprovode sve moguće mutljarije ovoga svijeta.

Samo ti mene optužuj za šta hoćeš ali je činjenica da ste Hrvatsku upropastili i uništili.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 14:56

kaja wrote:I jedna utješna za očajne  , neće nitko nestati , nisu nestali ni i ratovima . Al da su političke elite napravile državice za sebe i jedino je njima super je. Žive od guljenja koze puku koji eto bježi vani , međutim nikad neće svi otići .
Do kad to moze trajati ? Na žalost mislim da zauvijek , oni ce uvijek naći način da uzmu jos, jos porez na ovo, na ono, na kuću, na babu, na zrak... da održe upravni aparat i vlast. A rulja ce uvijek imati nešto sto im možes uzeti zbog sebe. Jer nitko neće ležati gladan i bos pa eto - nemam ništa, pa mi ništa ne možes uzeti !
Neće nestati!!

Narodi su se stvarali i nestajali kroz cijelu povijest. Ovaj demografski trend za nekih 30 godina vodi Hrvatsku u nestajanje i povijest.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 14:57

kaja wrote:
Ringo10 wrote:
pizzon wrote:oćajan sam,
Džaba ti je bit očajan. I ja sam nakon gubljenja iluzija bio očajan kad sam shvatio šta su veliki hrvatski domoljubi napravili od Hrvatske, ali onda sam postao potpuno ravnodusan.

Naša takozvana politička elita se uhljebljuje i kod kuće i vani, a naši popovi i Crkva koji bi trebali da se bave i demografijom, bave se obračunavanjem sa mrtvim komunizmom i glorificiranjem još mrtvije endehazije i ustaškog režima, vraćanjem vlasništva nad crkvenim imanjima i zemljama, a za demografiju i narod ih zaboli kitomir.

Zato izumiremo i izumrijet ćemo. I mi i vi a i još neki narodi okolo. Tuga i jad.

Ali ima možda u tome i neke više, božanske pravde.
Htjela sam napisati aj fala ti boze da si jedan normalan post napisao a bez ustasa al kad pročitam detaljnije vidim da su opet tu, E pa jbg..
Da, jer Hrvatska živi u prošlosti koje ne može da se oslobodi. I neće se te shizofrenije osloboditi nikada.


Last edited by Ringo10 on Sat 21 Oct - 15:01; edited 1 time in total
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Ringo10 Sat 21 Oct - 15:00

vuksadinare wrote:
Ringo10 wrote:
dzango wrote:I ovo što se rodi i poraste, ode napolje. Opstaje samo fukara sa članskom knjižicom SNS-a i diplomom Megableje u džepu. Još malo pa se gase svetla.
Niste jedini, evo i mi Hrvati smo u istoj korpi sa vama. 

Ali jebaji ga, dobili smo demokraciju.
jebiga znam da je diktatura bolja a i tebi draza no zasto ti onda zivis u australiji zemlji demokracije a ne npr.u rusiji,madjarskoj... :)
To o diktaturi su vam utuvili u vaše blesave glave. Ja bih radije živio recimo u singapurskoj dikaturi nego u 90% takozvanih demokracija.

Demokracije poput australske ili skandinavske su moguće zbog visokog standarda a ako se to poremeti, i ta demokracija će otići u materinu jer u krizama i siromaštvu jednostavno ne može funkcionirati.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21560
2015-09-24


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by RayMabus Sat 21 Oct - 15:05

Nema ništa od povećanja nataliteta, krahirao
RayMabus
RayMabus

Posts : 175912
2014-04-11


Back to top Go down

Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu" Empty Re: Alarm odavno zvonio u Srbiji, ukazivano je na katastrofu"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum