ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 12:54

http://www.index.hr/vijesti/clanak/drastican-pad-broja-letecih-insekata-znanstvenici-oglasili-uzbunu/1001947.aspx
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 12:54

DA JE broj pčela i drugih letećih insekata u ozbiljnom padu posljednjih godina nije neka novost među znanstvenicima, ali ni među laicima. 
Jednostavan laički eksperiment, poznat kao "fenomen vjetrobrana", to potvrđuje: kada zaustavite auto nakon duge vožnje, naročito po autocesti, obično je na vjetrobranu puno manje mrtvih insekata nego što je bilo prije nekoliko godina, odnosno desetljeća.
 
Broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina
 
Ali novo znanstveno istraživanje, provedeno u 60 zaštićenih prirodnih područja diljem Njemačke, dalo je dramatične rezultate: broj letećih insekata opao je za čak 75% u posljednjih 30 godina. Uzrok? I dalje nepoznat, piše BBC.
 
“Ovo potvrđuje ono što su svi imali kao instinktivni osjećaj - fenomen vjetrobrana gdje ubijete sve manje kukaca (automobilom) s vremenom. Ovo je prva studija koja je ispitala totalnu biomasu insekata i potvrdila je naše brige”, objasnio je Caspar Hallman sa Sveučilišta Radboud u Nizozemskoj.
 
Studija se temelji na mjerenju biomase svih insekata zarobljenih u 63 zaštićena prirodna područja tijekom 27 godina, od 1989. do ove godine. Podaci uključuju tisuće različitih vrsta letećih insekata, poput leptira pčela i moljaca. Posebno zabrinjava to što se opadanje događa u prirodnim rezervatima, koji bi trebali pružiti zaštitu insektima i drugim životinjskim vrstama.
 
Opadanje neovisno o prirodnom staništu, poljoprivredi i vremenu
 
Znanstvenici zaključuju da je drastično opadanje vidljivo neovisno o prirodnom staništu, ljudskoj obradi zemlje i vremenu, stoga im pravi uzrok ovog fenomena i dalje izmiče. Ističu važnost usvajanja mjera za koje se zna da su korisne za insekte, poput pojasa cvijeća oko farmi i minimiziranja štetnih učinaka intenzivne poljoprivrede. 
 
“Ne znamo koji su točno uzroci. Ova studija pokazuje koliko je važno imati dobre programe nadgledanja, a sada trebamo više istraživanja kako bi sagledali uzroke - tako da, to sada ima vrlo visok prioritet”, komentirao je dr Hans de Kroon s istog sveučilišta i dodao: “Moderni poljoprivredni krajolik je za insekte neprijateljski okoliš, to je za njih pustinja, ako ne i gore. A opadanje je dobro dokumentirano. Veliko iznenađenje je to što se događa i u susjednim prirodnim rezervatima.”
 
Gubitak insekata, upozoravaju znanstvenici, ima dalekosežne posljedice za čitave ekosustave: insekti pružaju izvor hrane mnogim pticama, vodozemcima, reptilima i šišmišima, a biljke se oslanjaju na insekte za oprašivanje. Osim toga, ovo je opadanje ozbiljnije nego ono evidentirano u ranijim znanstvenim studijama.
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Guest Thu 19 Oct - 12:54

gasi rasvjetu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 12:55

Pčele, leptiri, bumbari su ovdje najviše na udaru, ako se ne otkrije uzrok prijeti izumiranje i sve što to nosi
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 12:56

mamin sin wrote:gasi rasvjetu
Vjerojatno zračenja, posebice razvojem mobitela, sada se vidi par leptira u mjesec dana, prije su isti bili skoro redovita i masovna pojava
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by kic Thu 19 Oct - 13:48


wifi
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by gargamel0101 Thu 19 Oct - 13:51

PZO radi svoj posao
gargamel0101
gargamel0101

Posts : 3558
2015-07-23


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Guest Thu 19 Oct - 14:01

kic wrote:
wifi

UKV zračenje, radio i Tv truju kukce, a i smeće s interneta preko WiFia
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by vuksadinare Thu 19 Oct - 14:04

vratimo se u osamdesete... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99093
2015-09-08


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by kic Thu 19 Oct - 14:09


90e
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by darth_vader Thu 19 Oct - 14:12

Ok onda. Gdje si bio devedesetprve? :W
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by omni Thu 19 Oct - 14:15

Nestaju sa sugavog planeta. Pametni.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by AlfaOmega Thu 19 Oct - 14:20

Sve mi suze niz leđa za bumbarima, pčelama, stršljenima i ostalim musketirima.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10254
2015-09-11


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by kic Thu 19 Oct - 14:24

AlfaOmega wrote:Sve mi suze niz leđa za bumbarima, pčelama, stršljenima i ostalim musketirima.

joj kad te atila sad opandraci s razlogom :P
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by crvenkasti Thu 19 Oct - 14:37

Nitko se ne pita gdje su konji i zašto nema konja??

Evo, ja, otkad sam se rodio, kod mene iza kuće u dvorištu nisam vidio ni jednog jedinog konja!

Ali ni jednog!
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28765
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by omni Thu 19 Oct - 15:27

crvenkasti wrote:Nitko se ne pita gdje su konji i zašto nema konja??

Evo, ja, otkad sam se rodio, kod mene iza kuće u dvorištu nisam vidio ni jednog jedinog konja!

Ali ni jednog!
Pogledaj se u zrcalo.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Gost Thu 19 Oct - 15:50

šta ge seru, kod mene u proljeće sve puno insekata, pčele, ose bumbari nemoš ih se riješit..a to sa vjetrobran efekt, nema više jurcanja po cestama pa manje i kukci ginu:)

ali nestale su gušterice, skakavci i ptice,poljski miševi,zmije jer ih mačke potamane do zadnjeg primjerka...
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 17:05

kserks_ wrote:šta ge seru, kod mene u proljeće sve puno insekata, pčele, ose bumbari nemoš ih se riješit..a to sa vjetrobran efekt, nema više jurcanja po cestama pa manje i kukci ginu:)

ali nestale su gušterice, skakavci i ptice,poljski miševi,zmije jer ih mačke potamane do zadnjeg primjerka...
Istraživanje nije obuhvatilo floru i faunu Muća
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Gost Thu 19 Oct - 17:51

Jebate Muć , niti znam ti je to..baranjski vlaju, debil ostaje debil.
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Kermit Thu 19 Oct - 18:08

kserks_ wrote:Jebate Muć , niti znam ti je to..baranjski vlaju, debil ostaje debil.
Ja vlaj a ti na istraživanje koje se odvija 30 godina na par kontinenata sa par stotina znanstvenika kažeš:

"šta ge seru, kod mene u proljeće sve puno insekata, pčele, ose bumbari nemoš ih se riješit..a to sa vjetrobran efekt, nema više jurcanja po cestama pa manje i kukci ginu:)"


pa jebem ti Muć muko majčina hehehe
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina   Empty Re: Ogromni pomor: broj letećih insekata opao za čak 75% u posljednjih 30 godina

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum