ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razmišljanja

Page 46 of 50 Previous  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Next

Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 22:59

wolf wrote:Ženo draga, Sumerani su imali prikaz našeg Sunčevog sustava.

ja sam mora biti nepismena pa mi pokaži citat iz kojeg se to vidi

Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/9/2018, 23:01

metilda wrote:
wolf wrote:Ženo draga, Sumerani su imali prikaz našeg Sunčevog sustava.

ja sam mora biti nepismena pa mi pokaži citat iz kojeg se to vidi
A sad adio...Do druge prilike.
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15947
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 23:15

Astronomija je postala jedna od glavnih znanstvenih postignuća kultoroloških nasljednika Sumerana, Babilonaca, no tek u zadnjem tisućljeću prije Krista. Proučavanje zvijezda bila je gotovo apsolutna nepoznanica u drevnom Sumeru, tako da danas postoji samo lista od oko 25 zvijezdi. Čini se da je promatranje nebeskih tijela u Sumeru bilo prakticirani isključivo za kalendarske svrhe, no ako je to ikad bilo zabilježeno, nije ostalo sačuvano do danas. Sumerani su godinu podjelili na dva doba: emesh, što je bilo “ljeto“, s početkom u veljači ili ožujku i enten, “zima“, s početkom u rujnu ili listopadu.29 Nova je godina trebala stoga počinjati u travnju ili svibnju. Mjeseci su bili striktno lunarni, a počinjali su u večer mladog mjeseca i trajali su 29 ili 30 dana. Imena mjeseca, često su dolazila iz poljodjelskih aktivnosti u čast određenom božanstvu, varirala su od grada do grada. Zbog odstupanja u trajanju lunarne i solarne godine uveden je dodatni mjesec u redovnim intervalima. Vrijeme za to su mjerili vodenim satom, oblikovanog poput prizme.3

Kozmologija i teologija bile su, znanstveno govoreći, svedene na rudimentarne i površne ideje o prirodi univerzuma i kako djeluje. Za sumerske mudrace, glavne komponente univerzuma čine nebesa i zemlja, pa je tako sumerska riječ za univerzum an-ki, što u doslovnom prijevodu znači “nebo-zemlja“. Zemlja je bila ravna ploha okružena golemom prostranom prazninom. Između nebesa i zemlje, prepoznali su supstancu koju su nazvali lil, koja otprilike znači vjetar, zrak, a čiji opis ugrubo označava ono što mi danas smatramo “atmosferom“. Za Sunce, Mjesec, planete i zvijezde smatralo se da su načinjeni od istih stvari kao i atmosfera, ali obdareni s posebnom svjetlošću. Od tih je osnovnih činjenica o strukturi univerzuma stvorena odgovarajuća kozmologija. Prvobitno su zaključili da je postojalo iskonsko more kao pokretač svega, međutim nikada se nisu pitali što je bilo prije toga u vremenu i prostoru. U tome se moru nekako stvorio univerzum odnosno nebo i zemlja, a između njih došla je šireća atmosfera koja odvaja nebo od zemlje. Iz te su atmosfere onda načinjena svjetleća tijela: sunce, mjesec, planeti i zvijezde, a tek nakon toga nastaju biljke, životinje i ljudski život. Sumerski su teolozi pretpostavljali da svime time upravlja i nadgleda panteon koji čine skupina živih bića ljudskog oblika, ali besmrtna i nadljudskih karakteristika. No, kako je taj panteon funkcionirao? Kao prvo, doimalo se razumno Sumeranima da božanstva koja čine panteon nisu sva od jednake važnosti. Božanstvo zaduženo za kanale ili oruđe nije se moglo mjeriti sa božanstvom zaduženim za sunce ili zemlju.40 Nadalje, analogijom ustroja ljudskih država, bilo je realno za pretpostaviti da je na čelu panteona bilo božanstvo koje je prepoznato kao njihov kralj i vladar. Sumerski je panteon stoga bio koncipiran kao funkcionalni skup božanstava s kraljem na čelu. Značajnu su podjelu panteona odlučili postaviti kada su odvojili kreativna i nekreativna božanstva, stajalište koje je proizašlo iz njihovih kozmoloških viđenja svijeta. Prema tome, osnovne komponente kozmosa su nebo i zemlja, more i atmosfera, dok svi ostali kozmički fenomeni postoje isključivo unutar jedne od tih sfera. Stoga je bilo razumno zaključiti da su božanstva koja kontroliraju nebo, zemlju, more i atmosferu ona kreativna božanstva, te da su shodno tome stvorili sve ostale kozmičke entitete.41 Uvelike najvažnije božanstvo sumerskog panteona, koji je odigrao dominantnu ulogu u sumerskom običaju, mitu i molitvi, bio je Enlil, bog zraka. Događaji koji su doveli do toga da postane vrhovno božantvo su nepoznati. Enlil je bio poznat kao “otac bogova“ i “kralj neba i zemlje“, pa su se tako kraljevi i vladari često hvalili kako ih je baš “On“ postavio za vladara.42 Iz kasnijih mitova i himni saznajemo da je Enlil božanstvo odgovorno za kreaciju najplodonosnijih osobina kozmosa. On je božanstvo koje je započelo dan, koje se sažalilo nad smrtnicima, koje je svojim božanskim planom učinilo tako da sjeme, biljke i drveće počne dozrijevati iz zemlje, time je on pospješio obilje i prosperitet zemlje. Oblikovao je i pijuk i plug kao prototipe da se koriste u poljoprivredi od strane smrtnika. Opisan je također kao očinska figura koja pazi na sigurnost i blagostanje svih ljudi, ali osobito žitelja Sumera.43 Sljedeće božanstvo po važnosti u sumerskoj religiji bio je Enki, bog zadužen za bezdan. Enki je bio bog mudrosti, te se smatralo da je on taj koji organizira zemlju u skladu s  Enlilovim planovima. Enki je kao snalažljivo, vješto, spretno i mudro božanstvo odlučivao o svim detaljima plana. Niti jednom se u mitovima ne pokušava otkriti temeljno porijeklo prirodnih ili kulturnih procesa, sve je pripisano Enkiju i njegovom kreativnom duhu.

https://repozitorij.unipu.hr/islandora/object/unipu:1836/preview
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 23:18

red wolf wrote:
metilda wrote:
wolf wrote:Ženo draga, Sumerani su imali prikaz našeg Sunčevog sustava.

ja sam mora biti nepismena pa mi pokaži citat iz kojeg se to vidi
A sad adio...Do druge prilike.

ma ti pobjegneš čim trebaš nešto dokazati
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 23:20

metilda wrote:
ma ti pobjegneš čim trebaš nešto dokazati

Klasika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 23:36

CREATION STORY[EDIT]


Main article: Sumerian creation myth


The main source of information about the Sumerian creation myth is the prologue to the epic poem Gilgamesh, Enkidu, and the Netherworld,[6]:30–33 which briefly describes the process of creation: originally, there was only Nammu, the primeval sea.[6]:37–40 Then, Nammu gave birth to An, the sky, and Ki, the earth.[6]:37–40 An and Ki mated with each other, causing Ki to give birth to Enlil, the god of wind, rain, and storm.[6]:37–40 Enlil separated An from Ki and carried off the earth as his domain, while An carried off the sky.[6]:37–41


HEAVEN[EDIT]


The ancient Mesopotamians regarded the sky as a series of domes (usually three, but sometimes seven) covering the flat earth.[7]:180 Each dome was made of a different kind of precious stone.[7]:203 The lowest dome of heaven was made of jasper and was the home of the stars.[8] The middle dome of heaven was made ofsaggilmut stone and was the abode of the Igigi.[8] The highest and outermost dome of heaven was made of luludānītu stone and was personified as An, the god of the sky.[9][8] The celestial bodies were equated with specific deities as well.[7]:203 The planet Venus was believed to be Inanna, the goddess of love, sex, and war.[10]:108–109[7]:203 The sun was her brother Utu, the god of justice,[7]:203 and the moon was their father Nanna.[7]:203 Ordinary mortals could not go to heaven because it was the abode of the gods alone.[11] Instead, after a person died, his or her soul went to Kur (later known as Irkalla), a dark shadowy underworld, located deep below the surface of the earth.[11][12
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/9/2018, 23:40

Zecharia Sitchin (July 11, 1920 – October 9, 2010) was an author of books proposing an explanation for human origins involving ancient astronauts.
Sitchin attributed the creation of the ancient Sumerian culture to the Anunnaki, which he stated was a race of extraterrestrials from a planet beyond Neptune called Nibiru. He asserted that Sumerian mythology suggests that this hypothetical planet of Nibiru is in an elongated, 3,600-year-long elliptical orbit around the sun.
Sitchin's books have sold millions of copies worldwide and have been translated into more than 25 languages.

Sitchin's ideas have been rejected by scientists and academics, who dismiss his work as pseudoscience and pseudohistory.
His work has been criticized for flawed methodology and mistranslations of ancient texts as well as for incorrect astronomical and scientific claims.

https://en.wikipedia.org/wiki/Zecharia_Sitchin
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by mativka 26/9/2018, 20:56

Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 21:07

mativka wrote:Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.

Onda se slažeš i sa Sitchinovim i sličnim antiznanstvenim baljezgarijama iz kojih i red wolf crpi svoje "spoznaje" u tom smislu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by mativka 26/9/2018, 21:11

Nisam proučavala konkretno navedene autore, no ono što je još uvijek misterija do kraja nerazjašnjena su genetski kodovi.

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 21:14

mativka wrote:Nisam proučavala konkretno navedene autore, no ono što je još uvijek misterija do kraja nerazjašnjena su genetski kodovi.

Eno ti gore citat o Sitchinu koji sam stavio sa wiki. Navedeno je sve ono što je bitno za rad tog diletanta i antiznanstvenog prevaranta.
Kakav crni genom, ima puno većih misterija poput onoga kako zapravo funkcionira naš mozak odnosno um, a najveća od svih je valjda kako je nastao život. Ne život na Zemlji, nego tajna nastanka života općenito.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 21:24

mativka wrote:Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

ni ja ne bih htjela da mišljenja izazovu zlu krv ali istina je da se wolf ponaša kao populist koji iza floskula o Svjetlu u nama i Jedinstvu može zavesti dobrodušne i naivne..
priča o astronautima spada u teorije zavjere prije nego u sumersku motologiju..
nevjerojatno je kako podli ljudi mogu tako zavesti "neuki" puk
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 26/9/2018, 21:38

metilda wrote:
mativka wrote:Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

ni ja ne bih htjela da mišljenja izazovu zlu krv ali istina je da se wolf ponaša kao populist koji iza floskula o Svjetlu u nama i Jedinstvu može zavesti dobrodušne i naivne..
priča o astronautima spada u teorije zavjere prije nego u sumersku motologiju..
nevjerojatno je kako podli ljudi mogu tako zavesti "neuki" puk
Ako mi je nešto mrsko, onda je to populizam. Bilo da dolazi s lijeva, bilo da dolazi s desna. Nadalje, ono što je tebi floskula ( to i jedino može važiti za tebe ), meni je nešto na čemu sam ja radio više od desetljeća. I nikada, ama baš nikada, nisam zavodio nikoga.
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15947
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 21:55

red wolf wrote:
metilda wrote:
mativka wrote:Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

ni ja ne bih htjela da mišljenja izazovu zlu krv ali istina je da se wolf ponaša kao populist koji iza floskula o Svjetlu u nama i Jedinstvu može zavesti dobrodušne i naivne..
priča o astronautima spada u teorije zavjere prije nego u sumersku motologiju..
nevjerojatno je kako podli ljudi mogu tako zavesti "neuki" puk
Ako mi je nešto mrsko, onda je to populizam. Bilo da dolazi s lijeva, bilo da dolazi s desna. Nadalje, ono što je tebi floskula ( to i jedino može važiti za tebe ), meni je nešto na čemu sam ja radio više od desetljeća. I nikada, ama baš nikada, nisam zavodio nikoga.

a e... tako kažu i plenki i bernardić i pernar i petrov...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 26/9/2018, 21:57

metilda wrote:
red wolf wrote:
metilda wrote:
mativka wrote:Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

ni ja ne bih htjela da mišljenja izazovu zlu krv ali istina je da se wolf ponaša kao populist koji iza floskula o Svjetlu u nama i Jedinstvu može zavesti dobrodušne i naivne..
priča o astronautima spada u teorije zavjere prije nego u sumersku motologiju..
nevjerojatno je kako podli ljudi mogu tako zavesti "neuki" puk
Ako mi je nešto mrsko, onda je to populizam. Bilo da dolazi s lijeva, bilo da dolazi s desna. Nadalje, ono što je tebi floskula ( to i jedino može važiti za tebe ), meni je nešto na čemu sam ja radio više od desetljeća. I nikada, ama baš nikada, nisam zavodio nikoga.

a e... tako kažu i plenki i bernardić i pernar i petrov...
I sad bih ti ja na ovo trebao odgovoriti?...Ma neću.
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15947
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 21:59

red wolf wrote:
metilda wrote:
red wolf wrote:
metilda wrote:
mativka wrote:Što se tiče mog obraćanja s "Veliki" je bio sarkazam, budući smo "Mali" s obzirom na velikoga. No, priznajem krivnju jer nisam stavila navodnike.
Slijedeće, preispitujem teorije o drevnim austronautima i slažem se s dosta misli koje iznosi Wolf.
Zatim, ne bih voljela da iznošenje mišljenja prijeđe u "zlu krv".

ni ja ne bih htjela da mišljenja izazovu zlu krv ali istina je da se wolf ponaša kao populist koji iza floskula o Svjetlu u nama i Jedinstvu može zavesti dobrodušne i naivne..
priča o astronautima spada u teorije zavjere prije nego u sumersku motologiju..
nevjerojatno je kako podli ljudi mogu tako zavesti "neuki" puk
Ako mi je nešto mrsko, onda je to populizam. Bilo da dolazi s lijeva, bilo da dolazi s desna. Nadalje, ono što je tebi floskula ( to i jedino može važiti za tebe ), meni je nešto na čemu sam ja radio više od desetljeća. I nikada, ama baš nikada, nisam zavodio nikoga.

a e... tako kažu i plenki i bernardić i pernar i petrov...
I sad bih ti ja na ovo trebao odgovoriti?...Ma neću.
pa znam da nećeš, prepoznao si se u njima
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by mativka 26/9/2018, 22:14

Obožavam Ericha von Dänikena :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 22:16

i ja obožavam Malog princa
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by mativka 26/9/2018, 22:44

metilda wrote:i ja obožavam Malog princa
Njega svi vole s imalo Duha u sebi :)
I ja ga volim, a napose...ružu :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by mativka 26/9/2018, 22:51

Speare Shaker wrote:
mativka wrote:Nisam proučavala konkretno navedene autore, no ono što je još uvijek misterija do kraja nerazjašnjena su genetski kodovi.

Eno ti gore citat o Sitchinu koji sam stavio sa wiki. Navedeno je sve ono što je bitno za rad tog diletanta i antiznanstvenog prevaranta.
Kakav crni genom, ima puno većih misterija poput onoga kako zapravo funkcionira naš mozak odnosno um, a najveća od svih je valjda kako je nastao život. Ne život na Zemlji, nego tajna nastanka života općenito.
Općenito mi je zapalo u cijelom tvom tekstu....
Prihvaćaš li općenite teorije, tj. jesi li otvorenog uma?

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 26/9/2018, 23:23

otvoreni um otvoren je za sve teorije ali razumom odbacuje  one nekonzistentne... uvjetovati  otvorenost uma prihvaćanjem wolfovih ideja ravno je  duhovnom samoubojstvu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 46 Empty Re: Razmišljanja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 46 of 50 Previous  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum