ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Manjak robova u turizmu

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Manjak robova u turizmu Empty Manjak robova u turizmu

Post by RayMabus 12/6/2017, 08:25

Premda je na birou trenutačno 175.800 nezaposlenih, poslodavcima u turističkom sektoru to ništa ne znači. Od čitave te "vojske" ljudi bez posla i stalnih prihoda, hotelijeri i ugostitelji sebi ne mogu osigurati sezonsku radnu snagu. Znači li to da ih mizerno plaćaju i da im, općenito, nude loše uvjete, možemo samo nagađati, no činjenica je da su se poslodavci našli u problemu. Prema informacijama koje su izišle u javnost, duž obale trenutačno nedostaje više od 9000 sezonaca, a neki tvrde da je ta brojka i veća.

Zanimljivo je da iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), preciznije njihovog Udruženja ugostiteljstva i turizma ovakav podatak ne potvrđuju, ali ni ne demantiraju. O ovoj temi, premda bi to njihovim članovima bilo u interesu, uopće ne žele konkretno razgovarati jer drže da bi im to, sad kad je već startala turistička sezona, samo naštetilo?!

Doznali smo, međutim, da je HUP, u suradnji s Obrtničkom komorom, u procesu izrade kvota za uvoz strane radne snage, sukladno potrebama u ugostiteljstvu i turizmu. Primjera radi, konobara se na ovaj način traži tisuću, sobarica 620, kuhara 500, servirki 180... Pretpostavka je kako će se, s obzirom na najave o novim investicijama u turizmu i hotelskim objektima koji će biti otvoreni sljedeće godine, te potrebe samo još povećavati.

Nekvalitetan kadar

Da je voda došla do grla kad je u pitanju manjak radne snage potvrđuje nam i Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske.

- Prema mojim procjenama trenutačno nedostaje 10.000 sezonaca, od čega tek 10 posto u Istri jer se tamošnji poslodavci na vrijeme pripreme, a 90 posto u ostatku države. Ne čudi me što HUP ne izlazi otvoreno s tim podacima jer je sezona počela, hotelijeri već imaju ugovore s agencijama i ne bi baš bilo zgodno da se sazna kako fali radne snage. Ove kvote za strance oni izrađuju svake godine, a mi ih uvijek iznova rušimo jer dajemo prednost domicilnom radniku koji bi i poslodavcu trebao biti najisplativija opcija. Naši hotelijeri i ugostitelji morali bi, međutim, shvatiti da plaće koje daju definitivno nisu motivirajuće - kaže Andrić.

Sezonci u sektoru turizma; konobari, kuhari, prodavači, sobarice, čistačice, kuhinjski radnici, recepcionari..., mjesečno u prosjeku zarade 4.200 kuna. Tko bi, kaže sindikalist, radio za to ako još mora platiti i hranu i smještaj...
- Slavonci definitivno ne, oni su otišli u Njemačku ili Irsku gdje kao radnici uživaju sva prava, dobivaju trinaestu plaću i slično. U HUP-u su valjda svjesni kako ni Bosance više neće tako lako privući jer i oni znaju da će puno bolje proći ako odu na sezonski rad u, primjerice, Austriju... Ostaju nam tako Bugari i Rumunji, koji se nisu pokazali kao osobito kvalitetna radna snaga. Gosti koji dođu u Hrvatsku počeli su primjećivati nekvalitetan kadar koji ih poslužuje, a to je ogroman minus za naš turizam - drži Eduard Andrić.

Sezonac koji radi u Hrvatskoj u velikoj je neizvjesnosti, između ostalog, i zato što radi na određeno vrijeme, a ugovori se ponekad produžuju mjesec za mjesecom.


http://slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/491152/za-nezapamcen-manjak-radnika-u-turizmu-rjesenje-ipak-postoji-ali-se-nece-svidjeti-ugostiteljima-no-ministar-ga-je-prihvatio
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by RayMabus 12/6/2017, 08:28

Padanje s nogu

- Ako krivo pogleda poslodavca, leti, i to bez ikakve odštete... Imamo 50 novih hotela i 800 milijuna eura investicija, a broj stalno zaposlenih u turizmu stalno pada. Upozorio sam na ovaj problem i resornog ministraGarija Cappellija i ponudio mu jedno rješenje koje je on prihvatio. Naime, predložio sam mu da u Pravilnik o kategorizaciji hotela uvrsti stavku prema kojoj bi u hotelu na neodređeno vrijeme moralo biti onoliko osoba koliko ima ležajeva. Na taj bismo način podigli kvalitetu hrvatskog turizma - govori čelnik Sindikata, kojeg pitamo kako će se ove sezone riješiti problem nedostatka sezonaca budući da on navodi kako se HUP-ove kvote za uvoz radne snage neće realizirati.

- Riješit će se kao i svake godine, i to tako da se teret posla svali na onu manjinu stalno zaposlenih koja će raditi i po 12 sati dnevno, bez slobodnih dana... Kad završi sezona, doslovce će padati s nogu, a niti jedan sat koji su odradili prekovremeno neće im biti plaćen - tvrdi Andrić.

HZZ je nemoćan

Zanimljivo je i da Hrvatski zavod za zapošljavanje, kao posrednik, nije mogao udovoljiti svim potrebama poslodavaca kad je u pitanju sezonsko zapošljavanje. Naime, u prva četiri mjeseca ove godine putem HZZ-a je traženo ukupno 24.839 sezonskih radnika u svim djelatnostima, od čega najviše (njih 17.933) u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane -
konobara, kuhara, prodavača, sobarica, čistačica, kuhinjskih radnika, pomoćnih kuhara, pomoćnih konobara, recepcionara, turističkih animatora...
HZZ je, međutim, samo djelomično uspio odgovoriti na potrebe poslodavaca, pa je posredovanjem Zavoda zaposleno 14.688 sezonaca, što je 10.000 manje od brojke koju su poslodavci tražili.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by darth_vader 12/6/2017, 16:20

Super... dabogda​ taj sektor odmah sutra propao...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by prckov 12/6/2017, 16:37

RayMabus wrote:

- Riješit će se kao i svake godine, i to tako da se teret posla svali na onu manjinu stalno zaposlenih koja će raditi i po 12 sati dnevno, bez slobodnih dana... Kad završi sezona, doslovce će padati s nogu, a niti jedan sat koji su odradili prekovremeno neće im biti plaćen

onda ce na kraju ostat I bez njih
prckov
prckov

Posts : 34104
2014-04-19


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Guest 12/6/2017, 16:37

odlične vijesti. nastavi sa trpačinom u njemačku i u zagreb i na državnu sisu. još malo neće imati tko raditi niti hraniti uhljebe
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Guest 12/6/2017, 16:39

prckov wrote:
RayMabus wrote:

- Riješit će se kao i svake godine, i to tako da se teret posla svali na onu manjinu stalno zaposlenih koja će raditi i po 12 sati dnevno, bez slobodnih dana... Kad završi sezona, doslovce će padati s nogu, a niti jedan sat koji su odradili prekovremeno neće im biti plaćen

onda ce na kraju ostat I bez njih

kako koji sektor. u prošlom radnom mjestu gdje sam bio, konobari prošle godine ucjenili gazdu , radili su svaki dan 10-12h.. bez dana slobodnog(da, baš to 5mjeseci bez dana slobodnog) - međutim imali su 2000 € plaću, + 1000-2000€ manče

sada zamisli, konobari koji su zarađivali mjesečno preko 3000€ ..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Guest 12/6/2017, 16:43

gazda im morao pristati, jer ovi su mogli otići ,a on bi izgubio konobare u restoranu koji je dnevno imao 40 000kn prihoda
a nove prošle godine u 7 mjesecu nebi našao..

nema ništa bolje nego kada tržište/ponuda/potražnja regulira stvari..

da je država nastavila regulirati, ti bi konobari radili za 3500kn umjesto 3500€
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Trinity 12/6/2017, 19:46

jasambrend wrote:Super... dabogda​ taj sektor odmah sutra propao...
A kad i taj vrisne bit će kuknjave.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Guest 12/6/2017, 19:52

Rad u turizmu je u 50% slučajeva čista eksploatacija. Dabogda propali svi ljigavci koji na taj način "zarađuju". Bilo je i vrijeme da se ovo dogodi. Gospoda je navikla da stoka radi za kikiriki pička im materina. Neka neka.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:20

evo gledam u zadru...gdje god prođem (od fast fooda, praonice, kafića, pekarne do hotela i kampa).....svugdje zalijepljeno da se traže djelatnici.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Antijunak 12/6/2017, 20:22

Tendeciozan navod.
Moj otac je ove i prošle godine bezuspješno tražio sezonski posao na moru.
Antijunak
Antijunak

Posts : 997
2015-09-26


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:23

Antijunak wrote:Tendeciozan navod.
Moj otac je ove i prošle godine bezuspješno tražio sezonski posao na moru.

Koji posao po koju cijenu?
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:24

Doduše, malo se i pretjeruje, kao da su svi gulikože

Moj prijatelj iz Bosne konobar u istri ima 1000 eura+ smještaj, hranu i cugu....
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by My Brother Billo 12/6/2017, 20:25

djesi ti epikurčino,nema te  pirat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by orion 12/6/2017, 20:28

Ništa čudno ..... brutalno iskorištavaju sirotinju, otkazuju im preko noći, događa se da se ljudi nemaju čime vratiti kući.... uzelo je maha, pročulo se, ljudi se ne usude ...
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Antijunak 12/6/2017, 20:28

epikur37 wrote:
Antijunak wrote:Tendeciozan navod.
Moj otac je ove i prošle godine bezuspješno tražio sezonski posao na moru.

Koji posao po koju cijenu?

Posao vrtlara u Dubrovniku i Hvaru, o cijeni nemam pojma.
Antijunak
Antijunak

Posts : 997
2015-09-26


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:30

My Brother Billo wrote:djesi ti epikurčino,nema te  pirat

kljakav ali živ :D

tu sam....koji si ti alter
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by My Brother Billo 12/6/2017, 20:30

ja sam medjed  cat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:31

Antijunak wrote:
epikur37 wrote:
Antijunak wrote:Tendeciozan navod.
Moj otac je ove i prošle godine bezuspješno tražio sezonski posao na moru.

Koji posao po koju cijenu?

Posao vrtlara u Dubrovniku i Hvaru, o cijeni nemam pojma.

To je fin posao....na žalost naši vlasnici nekretnina još nisu navikli na hortikulturu i uređenje okućnice ...premda ide to pomalo
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by epikur37 12/6/2017, 20:32

My Brother Billo wrote:ja sam medjed  cat

a medo...

onaj srbin iz rh kaj živi u americi..

Prestanite više mijenjati te nikove , već vas počinjem gubiti
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Manjak robova u turizmu Empty Re: Manjak robova u turizmu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum