ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Kermit 2/9/2015, 16:35

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Mladaobitelj-123rf
Foto: 123rf
DOK SE naša Vlada hvali velikim gospodarskim oporavkom, Slavonija i Baranja postaju sve starije, odnosno ostaju bez mladih obitelji koje u potrazi za boljim životom odlaze raditi u inozemstvo. Prvotno odlazi po jedan roditelj, a ubrzo dolaze po cijelu obitelj i svi sele uglavnom u Njemačku i Irsku, a manji broj u Austriju i Norvešku. 

Situacija je posebno zabrinjavajuća u Baranji u kojoj vlada velika nezaposlenost. Sve više radnih mjesta se gasi pa su ljudi primorani napustiti zemlju, a ništa bolje nije ni u Slavoniji. Samim time škole ostaju bez učenika što u konačnici može dovesti do otkaza profesorima. Zasad ih uspijevaju zadržati tako što dio odlazi u mirovinu pa ne zapošljavaju nove.

Osnovna škola "Dr. Franjo Tuđman" u Belom Manastiru tako je ostala bez 100 djece u posljednje dvije godine. Razlog tome je visoka nezaposlenost u Baranji i odlasku ljudi "trbuhom za kruhom".

U Baranji 250 majki ostalo bez posla, 100 djece se ispisalo iz škole

Ravnatelj škole Damir Mendler u razgovoru za Index rekao je kako na žalost, ostaju bez velikog broja djece jer ljudi sele u Njemačku, Irsku i Norvešku.

"Dosta veliki odljev djece imamo. Nekad smo imali šest 1. i šest 8. razreda, a sad ih imamo po tri, to je strahovit pad. Evo baš mi je jučer isto došla jedna majka koja ispisuje dvoje djece iz škole jer odlazi u inozemstvo", rekao je Mendler.

Dodaje kako sve to jako može utjecati na smanjenje zaposlenike u školi. Kaže da za svaki razred manje upisan ostaju bez 1,5 zaposlenika manje. 

"Zasad smo uspjeli sve stabilizirati jer kako tko odlazi u mirovinu tako ne zapošljavamo nove profesore kako bi uspjeli sačuvati radna mjesta postojećih zaposlenika. Ove godine nam odlazi dvoje ljudi, a lani je otišlo troje u mirovinu pa smo njihove sate maksimalno rasporedili tako da nekome ne moram dati otkaz.

Veliki problem je što u Baranji nema posla. Otkad je Benetton zatvorio pogone u Baranji 240 žena je ostalo bez posla, a većinom su to majke koje su hranile cijelu obitelj, to su veliki stresovi u obitelji, nemaju druge nego otići trbuhom za kruhom. Sitne firme se isto zatvaraju, nema novog zapošljavanja, novih proizvodnih pogona. U Belju sad rade ljudi koji nisu iz Baranje, a Baranjci nemaju posla. Najgore je kad vam ode mlada obitelj, oni se više neće vratiti", rekao je ravnatelj.

Dodaje i da Baranja gubi jako puno mladih stručnjaka, informatičara, zdravstvenih radnika, profesora te inženjera jer mladi nemaju mogućnosti da doprinesu društvu kad kaže, za njih nema posla.

U tri godine ostali bez tri razreda

Osim Baranje ista situacija vlada i u Slavoniji, a jedino se Osijek još dobro drži budući da je veći grad. Zato škole u manjim slavonskim gradovima rapidno ostaju bez posla.

Silvana Iličević, tajnica OŠ "Vladimir Nazor" u Slavonskom Brodu za Index je rekla da imaju veliki pad broja djece u školi u zadnje tri do četiri godine.

"Kad sam počela raditi 2012. godine imali smo 980 učenika, a sad ih je 650. Imali smo 43 razreda, a sad imamo 40. Broj učenika za upis i ove godine je manji, 17 učenika odlazi u Njemačku . Većinom su to djeca medicinskih radnika. Da nam je manja škola ugasila bi se. U nekim područnim školama prije smo imali po dva peta razreda, a sad imamo po jedan. Dva učitelja su otišla u mirovinu pa nećemo nikog novog zaposliti", rekla nam je Silvana Iličević.

Situacija nije bolja ni u školama na području Vinkovaca. Ravnateljica OŠ "Ivan Mažuranić" Marina Markić za Index je kazala da brojčano ne može reći koliko je djece otišlo, ali je ustvrdila da svakako odlaze. 

"Nije to ekstremna brojka, no zadnje dvije godine odlaze, većinom se obitelji sele u Irsku i Njemačku, samo da to ne bude veća brojka da ne moramo dijeliti otkaze", rekla je ona.

Neki čekaju početak škole da vide koliko je djece manje

U OŠ "Josipa Kozarca" rekli su nam da im se značajno za sad ne smanjuje broj učenika, ali da ima onih koji odlaze. Par obitelji im je kažu najavilo da će ispisati djecu radi selidbe u inozemstvo, no konkretnije podatke imat će kad počne nastava u školi. 

I u požeškim školama čekaju početak nove školske godine kako bi vidjeli pravu situaciju pa tako u OŠ "Julija Kempfa" kažu da im je osam obitelji najavilo odlazak u Austriju i Njemačku pa očekuju manji broj djece u prvim razredima.

U osnovnoj školi "Antuna Kanižlića" bilježe nešto manji broj djece i u prvim, ali i u višim razredima. Nije kažu veliki broj, ali su im četiri obitelji također najavili odlazak. Neke od njih imaju i po troje djece tako da će imati oko 8 učenika manje. 

U OŠ "Dobriše Cesarića" samo su nam kratko rekli kako stalno bilježe i upis i ispis djece. Neki kažu odlaze, drugi im dolaze a upisali su tri prva razreda.

U Županji također mlade obitelji odlaze za boljim životom, odnosno za poslom jer ga u tom slavonskom gradu ima sve manje.

Tako su nam u OŠ "Mate Lovraka" rekli da im je nekoliko obitelji već reklo da sele u Njemačku i Austriju, a pravo brojčano stanje učenika znat će kad počne škola idućeg tjedna.

"Smanjenjem broja djece, smanjit će se i broj nastavnika"


U OŠ "Ivana Kozarca" naglasili su kako su im se učenici već lani počeli ispisivati, a nastavili su i ove godine.
"Smanjuje nam se broj djece u školi, zasad smo uspjeli ostati svi u kolektivu, no ako se iseljavanje nastavi smanjit će se i broj zaposlenika u školi", rekli su nam u ovoj školi.

Što se tiče najvećeg grada u Slavoniji on se još "dobro drži" pa većeg broja ispisa u osječkim školama nemaju.

"Troje djece je najavilo odlazak u inozemstvo, a vidjet ćemo sve u ponedjeljak", rekao nam je Josip Jukić, ravnatelj osnove škole "Mladost".

U OŠ "Antuna Mihanovića" kažu pak da trenutno imaju informacije da neke obitelji planiraju ispisati djecu, no isto tako kažu da iz njihove škole djeca stalno i odlaze, a i dolaze.
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by kic 2/9/2015, 16:52

nije samo u Slavoniji tako.. jebote bolje da ništ ne pišem, ali bez rasturanja ZG mafije nema nade..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by RayMabus 2/9/2015, 16:58

Inati se Slavonijo ....odo ja u Njemacku. lol!
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by jastreb 2/9/2015, 17:00

Već smo ovih dana o tome pisali.

Vidjet ćete neće dugo proći,a onda će ljudi početi masovno hrliti u Slavoniju kao 1945-55.

Najprije ljudi koji sa Slavonijom veze nemaju,a onda i Slavonci koji su se razbježali kojekuda kako bi uz malo truda po Jadranu i Zagrebu na brzinu zgrnuli neke veće pare.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by jastreb 2/9/2015, 17:01

Da bi se Slavonija oživjela treba samo odstraniti mafiju.

Ništa više.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 17:14

hu ker....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Kermit 2/9/2015, 17:58

bogomdani wrote:hu ker....
bogom dani, pa jebemu da mu jebem kakav je ovo nick???
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 18:01

albatros wrote:Da bi se Slavonija oživjela treba samo odstraniti mafiju.

Ništa više.
To i nije neki problem, uz potrebnu volju, no popraviti štetu koju su počinili....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Trinity 2/9/2015, 19:34

Tamo radi samo onaj tko je zaposlen u državnoj službi. Možda još poneko.
A policija ih tlači za svaku glupost i izvlači novce.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 19:39

Trinity wrote:Tamo radi samo onaj tko je zaposlen u državnoj službi. Možda još poneko.
A policija ih tlači za svaku glupost i izvlači novce.
ali tako nije u većini Hrvatske.. ali tako nije u Zagrebu? I u Dalmaciji je lutrija se uhljebit u državni sektor, dok recimo ostali lome leđa u turizmu(najteži poslovi su u turizmu) i u industriji
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Trinity 2/9/2015, 19:44

Pa nije tako u Zagrebu. Bar što se policije tiče i njenog terora.
Najteži poslovi u turizmu ? :rofl
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 19:46

Trinity wrote:Pa nije tako u Zagrebu. Bar što se policije tiče i njenog terora.
Najteži poslovi u turizmu ? :rofl
pa da, turizam je najgori i najteži poslovi..  i najslabije plaćeni da dodam. imaš istraživanja na tu temu, ali može ti potvrdit bilo tko tko je radio u ovoj branši... konobari , kuvari, recepcioneri...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Riplex 2/9/2015, 19:48

neoliberalni_placenik wrote:
Trinity wrote:Pa nije tako u Zagrebu. Bar što se policije tiče i njenog terora.
Najteži poslovi u turizmu ? :rofl
pa da, turizam je najgori i najteži poslovi..  i najslabije plaćeni da dodam. imaš istraživanja na tu temu, ali može ti potvrdit bilo tko tko je radio u ovoj branši... konobari , kuvari, recepcioneri...


Izgleda da je Slavoncima smišno sve što donosi pare...šteta

_________________
Novinari crvi
Riplex
Riplex

Posts : 1845
2015-07-27


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Trinity 2/9/2015, 19:49

plaćenik wrote: konobari , kuvari, recepcioneri...

To ti je za Slavonce mačji kašalj.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 19:54

Trinity wrote:
plaćenik wrote: konobari , kuvari, recepcioneri...

To ti je za Slavonce mačji kašalj.
upoznao sam nekoliko ljudi iz slavonije koji rade ovdje.. nekoliko.. a mjenjao sam dosta tih sezonskih poslova, 98% rade lokalni a 1% slavonci a 1% ostali.. 

kamo sreće da turizam generira još više poslova da jadni slavonci mogu doći i raditi.. iako i ovdje je gadna situacija u dalmaciji.. ekipa koji su šefovi tipa hotela restorana i kafića, sve jedno iskorištava radnike, radi se po 10-12 sati bez slobodnih dana, vrlo često ekipa ne plaća sve dane i sate - i onda ovaj se pobuni - gazda te otpusti - i odmah na burzi rada nađe novoga nesretnika...


tako ja dolazim u nekim kafić na plaži svako 3 dana novi konobari.. to je normalno.  posao je gadan, stresan, nije nešto plaćen, a šefovi su još gadniji.. 


ja sam ovo ljeto znao imati po mjesecu 220radnih sati doslovno(samo taj 1 posao).. a kao normalno je 160 kao ... + radio sam još svoj business sa strane... totalno sam se ocidio ovo lito, bogami zadnje gdje sam se tako ubio od dva posla + druge obaveze(aj barem imam para) ... iduće ljeto ću imati bogami svoj stalni business , razvit ću nešto , najbolje tako
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 20:39

neoliberalni_placenik wrote:
Trinity wrote:
plaćenik wrote: konobari , kuvari, recepcioneri...

To ti je za Slavonce mačji kašalj.
upoznao sam nekoliko ljudi iz slavonije koji rade ovdje.. nekoliko.. a mjenjao sam dosta tih sezonskih poslova, 98% rade lokalni a 1% slavonci a 1% ostali.. 

kamo sreće da turizam generira još više poslova da jadni slavonci mogu doći i raditi.. iako i ovdje je gadna situacija u dalmaciji.. ekipa koji su šefovi tipa hotela restorana i kafića, sve jedno iskorištava radnike, radi se po 10-12 sati bez slobodnih dana, vrlo često ekipa ne plaća sve dane i sate - i onda ovaj se pobuni - gazda te otpusti - i odmah na burzi rada nađe novoga nesretnika...


tako ja dolazim u nekim kafić na plaži svako 3 dana novi konobari.. to je normalno.  posao je gadan, stresan, nije nešto plaćen, a šefovi su još gadniji.. 


ja sam ovo ljeto znao imati po mjesecu 220radnih sati doslovno(samo taj 1 posao).. a kao normalno je 160 kao ... + radio sam još svoj business sa strane... totalno sam se ocidio ovo lito, bogami zadnje gdje sam se tako ubio od dva posla + druge obaveze(aj barem imam para) ... iduće ljeto ću imati bogami svoj stalni business , razvit ću nešto , najbolje tako
O ebote,evo opet promijenio/la spol...to sve u nekoliko minuta... lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by kic 2/9/2015, 21:02

a pusti đodu tripa opet..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Guest 2/9/2015, 21:13

king
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by v_vlado 2/9/2015, 23:12

A šta se bunit....bitno da imamo hrvatsku....obećavao je tuđman brda i doline i njegovo remek djelo,zločinačka uz pomoć nesposobnih bivših ck,opljačkala državu i narod....ovo je stvarnost zato svatko tko može,bježi van i nevraćaj  se više....
v_vlado
v_vlado

Posts : 3077
2015-07-28


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by aben 2/9/2015, 23:20

slavoniju triba pustit da propadne.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Potpuna propast i raseljavanje Slavonije Empty Re: Potpuna propast i raseljavanje Slavonije

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum